מגעים חשאיים להשתתפות ישראל בוועידה לפירוז האזור מנשק גרעיני

ישראל, שהביעה לפני שנתיים התנגדות לרעיון עריכת הוועידה, לא סירבה בינתיים להשתתף בכינוס הבא; מבקשת לתאם עמדות עם ארה"ב

סגן שר החוץ של פינלנד, יאקו לאיאווה, ביקר בשבוע שעבר בחשאי בירושלים לשיחות עם בכירים על השתתפות ישראל בוועידה לכינון אזור חופשי מנשק גרעיני במזרח התיכון. הוועידה, שלאיאווה התמנה לתאם את ההכנות לה, אמורה להיערך בהלסינקי בדצמבר השנה, אך אפשר שתידחה לשנה הבאה. ישראל, שהביעה לפני שנתיים התנגדות לרעיון עריכת הוועידה, נמנעה עד כה מלסרב או להסכים להשתתף בה, אף שברור שבמרכז דיוניה יעמדו מאמצי מדינות ערב ואיראן - שיוזמנו להשתתף בה - לפגוע ביכולתה הגרעינית של ישראל.

ישראל חותרת לתאם את עמדותיה עם ארצות הברית, התומכת בכינון הוועידה מחשש שביטולה יספק עילה לערעור משטר האמנה הבינלאומית למניעת הפצת נשק גרעיני בעולם (אן-פי-טי) ויכרסם בחזון נשיא ארצות הברית ברק אובמה לעולם ללא גרעין צבאי. ההחלטה לערוך את הוועידה - למרות התנגדות ישראל והבטחה אמריקאית להתחשב בה - נכללה במסמך המסכם של ועידת הסקר החמש שנתית של האן-פי-טי בניו יורק, במאי 2010.

בעקבות מחאת ישראל על התפנית בעמדת הממשל, הביע משרד החוץ בוושינגטון "צער עמוק" על נוסח הסעיף האנטי-ישראלי שעליו חתם, אך לא היה בכך כדי לשלול את תוקפו. מאז, ההצלחה הטקטית של אובמה התבטאה בדחיית הוועידה עד לחודש האחרון של השנה ולפיכך גם עד לאחר הבחירות לנשיאות.

אחמדינג'ד בכור האטומי בטהראןאי-אף-פי

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

מאז מינויו באוקטובר אשתקד למתאם ועידת הלסינקי, ניהל לאיאווה עשרות שיחות עם נציגי האו"ם, החברות הקבועות במועצת הביטחון ומדינות באזור, בכלל זה פעמיים או שלוש עם נציגי ישראל. בשבוע שעבר נועד עם צוות בראשות סמנכ"ל משרד החוץ ג'רמי יששכרוף ובהשתתפות נציגי המטה לביטחון לאומי והוועדה לאנרגיה אטומית. בשיחות התמקדה ההסתייגות הישראלית מוועידת הלסינקי בהיבטי העיתוי והמבנה. יששכרוף ועמיתיו ביקשו להמתין עד לייצוב המשטרים במדינות האזור - ובמיוחד מצרים וסוריה, בתום התהפוכות העוברות עליהן - ולסכם תחילה מבנה ביטחוני אזורי, ביוזמת מדינות המזה"ת, בהסמכה כללית ביניהן וללא כפייה חיצונית.

יששכרוף מרכז במשרד החוץ את הטיפול בנושאי הגרעין האיראני ובקרת נשק. כאיתות להסתייגותה מרעיון הוועידה, בלא לפסול אותה לחלוטין, מעדיפה ישראל לנהל את המגעים עם לאיאווה בדרג מקצועי בכיר ולא בדרג ממשלתי, כדוגמת שר שר החוץ אביגדור ליברמן או השר דן מרידור, שייצג את הממשלה בפיסגת הביטחון הגרעיני בסיאול בחודש שעבר. במדינות אחרות באזור נפגשים עם לאיאווה דרגים רמים יותר - בחודש ינואר נפגש עמו בטהראן שר החוץ האיראני עלי אכבאר סאלחי.

לאיאווה, שהתמודד על התפקיד עם דיפלומט הולנדי, מונה למתאם ועידת הפירוז האזורי בידי מזכ"ל האו"ם באן קי-מון ושלוש מתוך חמש החברות הקבועות במועצת הביטחון - ארה"ב, רוסיה ובריטניה. זאת בעקבות יוזמת השלוש בוועידת האן-פי-טי החמש-שנתית ב-1995 - הצעת החלטה לכונן במזרח התיכון אזור מפורז מנשק השמדה המוני (גרעיני, כימי, ביולוגי) ומטילים. בתקופץ תהליכי מדריד ואוסלו, הסכימה לכך ישראל עקרונית אך התנתה את היישום בדירוג - שלום כולל תחילה - ובהגדרת המזרח התיכון כך שיכלול גם מדינות שאינן גובלות בה ובראשן איראן ועיראק.

הרעיון, שנדון גם בוועידות הסקר של 2000 ו-2005, הוביל לפסים מעשיים לפני שנתיים, כאשר חברות הליגה הערבית ובראשן מצרים, זיהו להיטותו של אובמה להשיג התקדמות למימוש חזונו הגרעיני. ביומה האחרון של ועידת ניו יורק, בניגוד להבנות עם ישראל, נענע הממשל לתביעת מצרים לכנס ועידת פירוז אזורי ב-2012. ועידה זו אמורה לדווח לדיוני ההכנה שלקראת ועידת האן-פי-טי ב-2015. בממשל האמריקאי חוששים שכשלון ועידת הלסינקי יחזק קריאות לפרישה ממשטר האמנה או לסלחנות מסוימת כלפי מדינות המתעלמות מהתחייבויותיהן כלפיו. המדיניות האמריקאית כורכת קריאה לישראל (וכן להודו ולפקסיטאן) להצטרף למשטר האן-פי-טי עם הדגשת הצורך בקיום תנאים נאותים לכינון אזור מפורז מגרעין ומנשק השמדה אחד במזה"ת.

מצרים, עוד בתקופת שלטונו של חוסני מובארק ובהנהגת עמרו מוסא - כיום מועמד לנשיאות - כשר החוץ ואחר כך כמזכ"ל הליגה הערבית, היתה נושאת הדגלש של המאבק המדיני נגד ישראל בסוגיה זו ודרשה דיון בו זמני בתוכניות הגרעיניות של איראן וישראל.

Read this article in English: Israel holds secret talks on involvement in Mideast nuclear disarmament conference

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 26
  בלי גרעין , המשמש ככח מרתיע , יהיה קיום המדינה בסכנה
 2. 25
  אמיר אורן אינו יודע דבר על הוועדה לאנרגיה אטומית

  מעבר למה שניתן לקרוא בכל מקום באינטרנט.
  פשוט בזבוז זמן, שלו ושלכם.

 3. 24
  אם סוד, כיצד יודעים? ממשלת הימין מתנגדת לכל הסכם בנלאומי.
 4. 23
  קשקשנים עם תעודות
 5. 22
  הכותב וחבריו חיים בחלום. למזלנו, המציאות שונה בתכלית.
 6. 21
  מדינות סקנדינויה עוינות מסורתית לישראל.

  ישראל לא צריכה לאפשר להן להתערב בענינים הקשורים ליחסים בינה לשכנותיה הערביות.

 7. 20
  יאללה ישראל לכי לפרוז זה טוב לכולם. לפרק להם את הכימיה ולנו את דימונה-עכשיו
 8. 19
  תנאי לחתימה על אמנה כזאת חייב להיות פירוק צבאות ערב ופירוזן מנשק קובנבצינאלי שהוא זה שמאיים על קיומה של ישראל
  1. האיום הגדול ביותר על ישראל אפילו יותר מפצצת מימן פוטנציאלית שתהיה יום אחד בידי איראן הוא מצבה הפנימי אם הוא לא יטופל היטב ומהר הגרעין כבר לא ישנה דבר
 9. 18
  מעשה איולת! פירוז האזור הוא למעשה פירוז ישראל ולכן הוא שלב מרכזי בדרך להשמדת המדינה היהודית
 10. 17
  אחרי שדיווחתם על זה , זה כבר לא חשאי שששששששששששש......
 11. 16
  ועידת הלסינקי היא הזדמנות נהדרת לישראל לרדת מהעץ הגרעיני עליו טיפסה. הכנסת הנשק הגרעיני לאיזור היתה הצעד ההמסוכן ביותר שביצעה ישראל בכל שנות קיומה. היא שפתחה במירוץ הגרעיני שיביא בסוף הדרך לשואה חדשה. ישראל כמדינה קטנה מסכנת את עצם קיומה ע"י נשק רב עוצמה כזה. מה תועיל לגוש דן היכולת של המכה השניה? אין ספק שבמוקדם או במאוחר ישיגו מדינות אחרות נשק גרעיני. עלינו להקדים רפואה למכה ולהסכים לפירוז האיזור מנשק השמדה המונית.
  1. מה יועיל לשליט מוסלמי להחריב את גוש דן, אם ידע שבמכה השניה תוחרב מדינתו בשואה גרעינית?
  2. הנשק הגרעיני לא מנע ממצריים וסוריה לפתוח במלחמת יום כיפור.
 12. 15
  החלום הרטוב של כל שונאי ישראל הוא לגזוז את מחלפותיה

  מדינה שיש מי שמעז לדבר על השמדתה לא רשאי לדרוש ממנה להתפרק מנשק המגן עליה.

 13. 14
  ישראל תסכים לפרוז המזרח התיכון מנשק גרעיני ביום בו יחיו פה מיליארד יהודים על שטח הזהה שטח המדינות המוסלמיות... במקרה כזה, לא יהיה צורך בנשק גרעיני.
 14. 13
  האם הועידה המתוכננת לפירוז האזור גרמה כי נרגע מעט בהצהרותינו נגד איראן המתחמשת ?
 15. 12
  קודם שיפרזו את שתי הקוריאות
 16. 11
  עולם נקי מנשק גרעיני לא נגמר במזרח התיכון

  כל הוועדות שמוקמות כדי להגביל את המזרח התיכון הברברי משימוש והחזקה של נשק גרעיני שוכחות שגם לארה"ב ולרוסיה יש נשק גרעיני, שלא נדבר על צפון קוריאה. מישהו חושב לשבת איתם לכוס תה ולבקש מהן להתפרק מנשקן?

 17. 10
  איזה מין מגעים.......
 18. 9
  סכנה- בכיה לדורות, למי שאינו מבין קיומנו כאן הוא בזכות הפחד של מדינות ערב

  אנו חיים וקיימים עדיין בזכות אותו פחד של מדינות ערב ושל העולם המוסלמי כי יש לנו יכולת מכה שניה, ברגע שנאבד את היכולת הזו זמננו קצוב, אני מקווה שביבי לא ילחץ מהשטות של ארה"ב, מצרים ותורכיה
  אנחנו עדיין קיימים לא בגלל שאוהבים אותנו ולא בזכות שלום כזה או אחר, אלה רק בזכות העובדה שיש שעדיין חוששים שנגיב על התקפה כזו או אחרת

 19. 8
  סכנה- בכיה לדורות, למי שאינו מבין קיומנו כאן הוא בזכות הפחד של מדינות ערב

  אנו חיים וקיימים עדיין בזכות אותו פחד של מדינות ערב ושל העולם המוסלמי כי יש לנו יכולת מכה שניה, ברגע שנאבד את היכולת הזו זמננו קצוב, אני מקווה שביבי לא ילחץ מהשטות של ארה"ב, מצרים ותורכיה
  אנחנו עדיין קיימים לא בגלל שאוהבים אותנו ולא בזכות שלום כזה או אחר, אלה רק בזכות העובדה שיש שעדיין חוששים שנגיב על התקפה כזו או אחרת

 20. 7
  אם הם חשאים איך אמיר אורן יודע???
 21. 6
  זה אינו צירוף מקרים : ההגמשות הדיפלומטיות של מעצמות המערב שמאפשרות לאיראן תכנית גרעין אזרחית ( עד השבוע היתה התנגדות אמריקניתלכל דרגת העשרה האיראן) מופיעות בסמיכות פרשיות לחידוש המגעים להכנת ועידה אזורית לפירוז המזה"ת מגרעין שהתאפשרה רק לאחר הגמשה אמריקנית . אמנם מדובר בראשיתו של תהליך ארוך טווח - אבל לכך התכוון גינטר גראס שאמר "שיש דברים שצריך לאמרם" בנוגע למונופול הגרעיני של ישראל והקריאה של השיר להעמדת המתקנים של איראן ושל ישראל תחת פיקוח בינלאומי הדוק כמוצא אחרון בעולם גרעיני שברירי. דבר קשור בדבר. נפלאות דרכי הדיפלומטיה..
  1. ישראל מתקרבת לצמת הקשה מזרח תיכון גרעיני או מזרח תיכון מפורז ומרבה הצער מוטב לה לבחור במזרח תיכון גרעיני כי מזרח תיכון מפורז הוא פתיחת הדלת בפני הפיכתה למדינה דו לאומית ותוך זמן לא רב למדינה ערבית
 22. 5
  עמימות ישראלית מובילה לעמימות אירנית , ועבר זמנה . עלינו להישיר מבט לעולם ולהסביר...
 23. 4
  אני מוכן שהפינים. הדנים ו שוודים יבוא לגור סביבנו

  ואז לא צריך נשק גרעיני כל מחשבה אחרת שעמי המזת הם גורמים שניתן ליצןר איתם שלום יציב לאורך זמן היא לא אחראית על סף ההזויה. במיוחד על רקע ההשתוללות הברברית וחסרת הרחמים שאנו רואים היום מסביב לנו.

 24. 3
  למדינת ישראל יש למעלה מ1000 פצצות גרעין ומעולם לא איימה על אף מדינה שתשמיד אותה,,לעומת אירן הנאצית שהיא על סף בנית נשק גרעיני ואיימה מספר פעמים להשמיד את מדינת ישראל ועל זה אף אחד לא מדבר וצועק ולמה ?כי בכל דור ודור עומדים עלינו לכלותנו והקב"ה מצילנו מידם,,ובכל דור ודור מעמידים את הקב"ה במבחן,,אבל הפעם זה יהיה נוק-אהאוט!!!
 25. 2
  חזון אובמה לביטול הגרעין
 26. 1
  פגיעה 'ביכולת הגרעינית של ישראל' -- היא קרש ההצלה האחרון שיציל אותנו משואה גרעינית!

  שר החוץ הנבון של פינלנד, הסוציאל-דמוקרט Dr Erkki Tuomioja , הוא איש-שלום, ואחד ממייסדי הירחון YDIN ["גרעין"]. חזונו הוא עולם ללא מלחמות גרעיניות שעלולות לחסל את המין האנושי.

  1. איך בדיוק פגיעה ביכולתה הגרעינית של ישראל תציל אותנו מ"שואה גרעינית"?

   מי יאכוף את פירוז האזור מנשק גרעיני? אותה קהילה בינלאומית שלא מסוגלת לאכוף את קיום הNPT על איראן כבר 10 שנים?

  2. ממש... כאילו שאיראן תתפרק מנשק גרעיני

   המטרה היא לפרק את ישראל מנשק גרעיני
   לא את איראן או מדינות מסוכנות אחרות שתכלס אין עליהן שום פיקוח

  3. שיחות הלסינקי יחלו בדיטק כמו שיחות מדריד בעבר. הלחץ

   יהיה על ישראל ולא על הארצות הסובבות אותנו.
   רוצים דוגמא: מזל שאין שלום עם הסורים שאם כן הייתה רמת הגולם היום בידיהם והיכן היינו אנו ?
   לא מאמין לאף מילה שמסוכמת עם ארצות ערב ! היום הוא נשיא מחר הוא מת והאופוזיציה דרשה ודורשת להשמיד את ישראל.
   רק האביב הערבי קשור ברצח המונים בעוד שבאביב שאני מכיר קשור בפריחות נהדרות של הטבע.

  4. במלחמה הקרה הוא העובדה שהיתה הרתעה

   מאחר ואנחנו הצד הרציונאלי השפוי, אנחנו לא צריכים שיפקחו עלינו בעניין הזה , אבל אנחנו מדינה קטנה כמו שאמר המנהיג של איראן שקל להשמיד אותה ... אז האמירות שלו הן בדיוק מה שצריך לגרום לכך שאנחנו על הנשק שלנו לא נוותר !!!

  5. תציל את האיראנים משואה גרעינית ותביא עלינו שואה לא גרעינית

   ישנה סיבה אחת ויחידה שמדינת ישראל עדיין קיימת וזו ההערכה שיש לה נשק גרעיני.
   זה מרתיע את אויבינו ומדרבן את ידידינו לתמוך בנו.