בעקבות חאדר עדנאן: שביתות רעב בכלא צוברות תאוצה

ארגון זכויות אדם פלסטיני הודיע כי שמונה עצירים מנהליים שובתים רעב בכלא הישראלי. ארבעה מהם צמים יותר מחודש ומאושפזים במרפאה

תופעת שביתות הרעב של עצורים מנהליים פלסטינים תופסת תאוצה בבתי הסוהר. ארגון זכויות האדם הפלסטיני "אדמיר", שעוקב ומלווה אסירים ביטחוניים, הודיע בסוף השבוע, על סמך ביקורים שערכו עורכי דין מטעם הארגון בבתי הסוהר בישראל, כי שמונה עצירים מינהליים שובתים רעב בארץ. לפי הרשימה, ארבעה העצירים המובילים בשביתה מאושפזים במרפאה של שירות בתי הסוהר ברמלה.

ת'איר חלאלה מאזור חברון ובלאל דיאב מכפר ראעי שבקרבת ג'נין, אנשי הג'יהאד האיסלאמי, שובתים רעב זה 48 יום ודורשים לבטל את מעצרם המינהלי ולשחררם לאלתר; חסן ספדי משכם, ששובת רעב זה 41 יום, ועומר אבו שלאל, ששובת רעב זה 40 יום. ברשימה מופיעים גם אחמד סקר ששובת זה 28 יום; סקר נחשב לוותיק מבין העצורים המינהליים והוא כלוא בכלא שיטה ועוד שני עצורים מג'נין ושכם ששובתים רעב זה 24 יום.

בשירות בתי הסוהר אישרו כי על פי המידע שבידיהם, מספר העצורים השובתים רעב הוא שבעה ומתוכם ארבעה השוהים במתקן הרפואי של שב"ס ברמלה. הארבעה מטופלים ומקבלים עירוי. בעניין ימי השביתה הדעות חלוקות ובשב"ס גורסים כי מדובר ב-27 יום.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

בלאל דיאב מהכפר ראעי שבקרבת ג'נין. נמנה עם הג'יהאד האיסלאמי. צם 48 יום בדרישה להשתחרר
בלאל דיאב מהכפר ראעי שבקרבת ג'נין. נמנה עם הג'יהאד האיסלאמי. צם 48 יום בדרישה להשתחרר

תופעת שביתות הרעב בקרב העצורים המינהליים תפסה תאוצה לאחר המאבק שניהל פעיל הג'יהאד האיסלאמי חאדר עדנאן ששבת רעב במשך 67 יום ולבסוף הפסיק את השביתה, לאחר שהמדינה התחייבה לשחררו, בתום ארבעת חודשי המעצר המינהלי. הוא אמור להשתחרר בשבועות הקרובים. העצורה הנא שלבי, ששבתה רעב יותר מ-30 יום, כבר שוחררה ולפי ההסכם עמה, היא גורשה לעזה למשך שלוש שנים.

המאבק של עדנאן ושלבי קיבל הדים בינלאומיים וארגוני זכויות אדם בישראל ובעולם פנו לממשלת ישראל בבקשה לשחרר את השניים, ולהפסיק את ההליך של מעצר מינהלי בכלל. גם ברשות הפלסטינית הגבירו את הפעילות למען האסירים ובסוף השבוע שעבר קרא השר לענייני האסירים ברשות, עיסא קראקע, להקים ועדת חקירה בינלאומית לסוגיית האסירים הביטחוניים הפלסטינים הכלואים בישראל ולקרוא לקהילה הבינלאומית ללחוץ על ישראל להפסיק את הליך המעצר המינהלי. קראקע דיבר בז'נווה, בכנס של מועצת האו"ם לזכויות אדם.

הפלגים הפלסטיניים ברצועת עזה הכריזו על שביתת רעב ליום אחד, מחר, כאות הזדהות עם האסירים שובתי הרעב, ולרגל ציון יום האסיר הפלסטיני ביום שלישי השבוע. "השביתה תהיה לאות הזדהות עם מאבקם של האסירים למען החופש ושיפור תנאי כליאתם". כן נמסר בהודעה כי "השלטונות בישראל מוזהרים מהמשך הפגיעה באסירים".

ת'איר חלאלה. ממנהיגי שובתי הרעב, מהג'יהאד האיסלאמי. מאזור חברון. דורש לבטל את מעצרו
ת'איר חלאלה. ממנהיגי שובתי הרעב, מהג'יהאד האיסלאמי. מאזור חברון. דורש לבטל את מעצרו

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 10
  יש דברים שלא מזיזים למשל אי אפשר להתמודד עם הטפשות שיש בהחלטה על מעצר מינהלי - זה כל כך מיותר ואדיוטי שבא לבות כשיודעים שגם לנו יש חלק בעוולה הזו
 2. 9
  אם רופאים לא מוכנים לתת הזנה בכח אפשר להטיל את המשימה על חובשים קרביים

  יש מספיק חובשים מהצד הימני של המפה שישמחו לעשות את זה כל זמן שיבטיחו להם חסינות משפטית.

 3. 8
  לגוגו

  נכון יש מדינה אחת ליהודים,בקרוב אם נרצה או לא היא תהיה מדינה דו לאומית תודות למעשי המתנחלים.גם הם יודעים את זה אבל חיים עדין בהזיה משיחית שהביאה קץ לחלום הציוני...

 4. 7
  ל-1 האירועים הם תוצאה ישירה של מדיניות ביבי-ליבי
 5. 6
  את מי זה מעניין???שימותו כמו כלבים בשם העאלה(ק)
 6. 5
  אחלה! שיישבתו רעב כולם אני מציע גם שביתת נשימה, שייחסכו לנו דילמות בעסקה הבאה
 7. 4
  חשבתי לתומי שעונת הצונאמי החזקה שלכם היא דווקא ספטמבר.
 8. 3
  יש לפטר את מי שקיבל את ההחלטה להיכנע לשביתה הראשונה ושהביא עלינו פורענות.
  1. למה מה רע בתופעה הזו? להיפך, לעודד אותם לשבות עוד

   רק לחכות לנזק מוחי בלתי הפיך לפני שמחברים את האינפוזיה שמשאירה אותם בחיים.
   ואגב, אין אפשרות ביולוגית לשרוד צום אמיתי של 67 יום וגם לא של 40 יום, כך שמישהו כאן מרמה.

 9. 2
  על מלחמתו בתופעת המעצרים המינהליים הבלתי חוקית ובלתי אנושית שמחזקת את כוחות הכיבוש
 10. 1
  אוסלו - ארבעה אנשים הגיעו באישון לילה לבניין הקהילה / בית הכנסת. אדם אחד השתין על מדרגות בית הכנסת. שניים אחרים ציירו גרפיטי על קיר על בניין הקהילה.הסיסמה שנכתבה היא "Palestine free"

  יום שישי בערב: הכתובת "מוות ליהודים" רוססה בשטוקהולם.
  יום שלישי- עיר במקסיקו חוגגת את הפסחא בשריפת דמויות יהודיות.
  יום שני- כתובות נאצה אנטישמיות התגלו ברובע לה פלורידה, בשדרות קיטו דה לוס קאובוס, קראקס שם נמצאים שלושה בתי כנסת.
  יום שבת- יהודי מותקף בשובו מבית כנסת בערב ליל הסדר. קייב אוקראינה.

  שמאלנים. תקשיבו טוב. יש מדינה אחת ליהודים. לא ניתן לכם לקלקל אותה. אתם רוצים לכפות את הפנטזיוות הילדותיות שלכם על המציאות- לכו תגורו איתם. אל תקלקלו לשאר.

  1. שתי מילים בתגובה להבליך -