לאחר נתק ממושך

פיאד ייפגש היום עם נתניהו ויעביר לו איגרת עם דרישות הפלסטינים למו"מ

ראש הממשלה הפלסטיני יביא לפגישה אגרת מהיו"ר אבו מאזן, שיאשים את ישראל בריקון הרשות מסמכויותיה. נתניהו עתיד לענות לו עם איגרת תשובה

משלחת בראשות סלאם פיאד, ראש ממשלת הרשות הפלסטינית, תגיע בשעות אחר הצהריים (שלישי) לפגישה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בירושלים, ותמסור לו איגרת מיו"ר הרשות מחמוד עבאס (אבו מאזן) בעניין הקיפאון בתהליך השלום. בפגישה צפויים להשתתף גם ראש צוות המשא ומתן של אש"ף, סאיב עריקאת, ומזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף, יאסר עבד רבו.

עריקאת אמר היום לשליח האו"ם למזרח התיכון, רוברט סרי, שמטרת הפגישה תהיה העברת האיגרת מאבו מאזן בלבד. "מה שחשוב הוא מה יקרה אחרי מתן האיגרת", אמר עריקאת לסרי.

באיגרת צפוי אבו מאזן להאשים את נתניהו בכך שרוקן את הרשות הפלסטינית מכל הסמכויות שניתנו לה בהסכמים שנחתמו בין ישראל לאש"ף במרוצת השנים. אבו מאזן ידגיש שהמצב הנוכחי אינו יכול להימשך וידרוש מנתניהו להקפיא את הבנייה בהתנחלויות ולהביע נכונות לנהל מו"מ על בסיס קווי 1967.

באיגרת ידרוש עוד אבו מאזן מנתניהו לשחרר אסירים פלסטינים, ולהחזיר לקדמותו את המצב בשטחי A שבהם יש לרשות הפלסטינית סמכות אזרחית וביטחונית ­ לתקופה שלפני ספטמבר 2000, משמע - הפסקת כניסה של כוחות צה"ל לערים הפלסטיניות.

ראש הממשלה הפלסטיני, סלאם פיאד, בלשכתו"אמיל סלמן

הפלסטינים: מוכנים לחידוש המו"מ אם ימולאו התנאים

אבו מאזן צפוי להדגיש כי הוא מוכן "לחדש המו"מ מיד, ברגע שנקבל את תשובתך החיובית לנקודות אלה. אני מדגיש את ההתחייבות הלאה שלנו למדיניות של אפס סובלנות כלפי אלימות. באותה מטבע אני מצפה להבנת ממשלת ישראל, כי הבנייה בהתנחלויות שוחקת את האמון של העם הפלסטיני במחוייבות הישראלית לפיוס ולרעיון שתי המדינות".

"ההיגיון פשוט: אם ממשלת ישראל תומכת בהקמת מדינה פלסטינית, מדוע היא בונה על הטריטוריה של מדינה זו?", צפוי אבו מאזן לשאול באיגרת.

בלשכת ראש הממשלה אין ציפיות מהפגישה עם המשלחת הפלסטינית. יועציו של נתניהו סירבו למסור כל פרט על הפגישה, לרבות השעה והמיקום שבהם תתקיים. בשלב זה אין כל כוונה לפתוח שום חלק בפגישה לתקשורת. המשלחת הפלסטינית תקיים כנראה מסיבת עיתונאים כאשר תחזור לרמאללה.

לדברי גורמים בלשכת ראש הממשלה, נתניהו ידגיש בפני המשלחת הפלסטינית שהוא מעוניין להיפגש בהקדם באופן אישי עם אבו מאזן. בפגישה צפויים הצדדים לקבוע מועד לפגישה נוספת, ברמאללה, בין שליחו של ראש הממשלה, עו"ד יצחק מולכו, לבין אבו מאזן. בפגישה זו יעביר מולכו לאבו מאזן איגרת תשובה לאיגרת הפלסטינית. האיגרת הישראלית תכלול את עמדותיו של נתניהו בעניין גבולות המדינה הפלסטינית וסידורי הביטחון שישראל תדרוש במסגרת הסדר קבע.

פיאד: שליח בעל כורחו

פיאד, שמתנגד למהלך, צפוי לבוא לפגישה בעקבות לחצים כבדים שהפעיל עליו אבו מאזן. לדברי דיפלומט אירופי ושני בכירים ישראלים, פיאד הבהיר לאחרונה, בשיחות סגורות, כי העברת האיגרת לנתניהו היא מהלך חסר ערך, שלא ישיג דבר מלבד יחסי ציבור.

בשבוע האחרון ניסה פיאד להתחמק מעמידה בראש המשלחת, אבל הוא יבוא אליה לבסוף לאחר כמה שיחות טלפון שקיים עמו יו"ר הרשות אבו מאזן, השוהה בסיור של שבוע ימים בכמה ממדינות אסיה. ראש צוות המו"מ הפלסטיני, סאיב עריקאת, הכחיש אתמול טענות שהיו חילוקי דעות בין פיאד לאבו מאזן בעניין האיגרת, וציין כי פיאד יעמוד בראש המשלחת, כמתוכנן.

Read this article in English: Palestinian Prime Minister to meet with Netanyahu Tuesday

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 16
  משלחת שלמה בשביל למסור אגרת? לא יכלו לשלוח בדואר? לא חבל על הדלק וזיהום הסביבה?

  פעם זה עוד היה מצחיק, עכשיו זה סתם מעייף. אשכרה אפשר להבין את פיאד, אולי השפוי האחרון שנשאר שם.

  "ההיגיון פשוט: אם ממשלת ישראל תומכת בהקמת מדינה פלסטינית, מדוע היא בונה על הטריטוריה של מדינה זו?". כי כל זמן שלא נקבעו גבולות הטריטוריה, אין טריטוריה. באופן כללי, הרבה ישראלים ישמחו אם המדינה הפלסטינית תקום בירדן. כבר יש שם תשתית, רוב "פלסטיני", הכל מוכן. ואנחנו לא בונים שם. ככה שמי שחושב שירדן היא פלסטין (שגם זו טעות, אבל ניחא), אין לו שום בעיה לבנות ביו"ש, בכל יו"ש, ועדיין לדבר על מדינה פלסטינית. גם מי שחושב שהמדינה הפלסטינית תקום ביו"ש, אין לו באמת בעיה. הינה, ליכטנשטיין היא מדינה. פצפונת, אבל מדינה. אז גם המדינה הפלסטינית יכולה להיות כזו. אנחנו נבנה מסביב.

  כדאי שמישהו יבדוק מה מצבו המנטלי של עבאס. אידיוט הוא תמיד היה, אבל עכשיו זה כבר נראה בעייתי.

 2. 15
  דיבורי סרק, להשקיע בפתרון לפליטים!.

  יש לפתור את בעית הפליטים בצעד ראשון.
  בלי זה כל הסכמי השלום לא יחזיקו מיים.
  יש לגייס את מדינות העולם העשירות, להשקיע כסף
  ולהפעיל לחץ כדי
  לאזרח את הפליטים בארצות מושבם,
  ולהקים להם כלכלה ופרנסה.

  השלום עם הפלסטינאים יבוא בתוך שנתיים.

 3. 14
  שני הצדדים לא רוצים
 4. 13
  שמועה

  יש אומרים שזה איגרת הרמבן שהישראלים ילמדו קצת מוסר

 5. 12
  but, he is a liar

  Fayad is right - nothing will come up from dealing with a liar. Bibi knows even when he promises, that he is a lying. Go live in the states as an Israeli, associated with a prime minister who can not be trusted, in light of all the stereotypes we, Jewish people have. I am ashamed.

 6. 11
  תפסיקו לקשקש, שקרנים. רוצים מו"מ? בבקשה. אפשר להגיע להסכם על שתי מדינות לשני עמים, אחת יהודית ואחת ערבית, בתוך שבוע בערך, פחות או יותר לפי מה שהציע לכם אולמרט. בחיים, בחיים לא תקבלו יותר. גם לא עוד אלף שנה. על עצמאותנו לא נוותר. אה, מעדיפים למצוא תירוצים להמשיך לעשות את עצמכם רשות פלסטינית בעודכם מתחמקים מלהקים מדינה? שתו מהים של עזה. חושבים שהערבים (הערבים!) יעבדו על היהודים בכך שיגרמו לאחרונים להבטיח את המחיר בטרם נדבר על התמורה ("הסכמה לגבולות 67")? לכו תעבדו על מטומטמים כמוכם. לא ברור? תיקברו עוד כמה דורות במחנות פליטים. מאיימים בטרור? במלחמה? נכבה, נכבתיין, תלאתה.

  תפסיקו לקשקש, שקרנים. רוצים מו"מ? בבקשה. אפשר להגיע להסכם על שתי מדינות לשני עמים, אחת יהודית ואחת ערבית, בתוך שבוע בערך, פחות או יותר לפי מה שהציע לכם אולמרט. בחיים, בחיים לא תקבלו יותר. גם לא עוד אלף שנה. על עצמאותנו לא נוותר. אה, מעדיפים למצוא תירוצים להמשיך לעשות את עצמכם רשות פלסטינית בעודכם מתחמקים מלהקים מדינה? שתו מהים של עזה. חושבים שהערבים (הערבים!) יעבדו על היהודים בכך שיגרמו לאחרונים להבטיח את המחיר בטרם נדבר על התמורה ("הסכמה לגבולות 67")? לכו תעבדו על מטומטמים כמוכם. לא ברור? תיקברו עוד כמה דורות במחנות פליטים. מאיימים בטרור? במלחמה? נכבה, נכבתיין, תלאתה.

  1. בנתיים הערבים עובדים יפה מאד על העולם - והיהודים? היכן הם ?
 7. 10
  זו טעות גרועה ביותר להפגש עם אדם שאין לו מנדט להחזיר אפילו גרגיר חול ,,

  אני לא מבין מדוע להפגש עם אדם חסר כח פוליטי בכל הקשור לענין הפלסטיני
  פגישה איתו זו ממש מתנה עבורו,,,,ומשרתת את הרצון המזויף של ביבי להצטייר כמי שחותר לשלום ועושה כביכל מאמץ לחתור לפיתרון ובסוף יומר שהפלסטינאים הם המסרבים לכל פשרה או רצון לשינוי המצב,,,בעוד שידוע ש/ביבי לא יכל להחליט אפילו על החזרת גרגיר של חול מהשטחים הכבושים
  קשה לי להאמין שפיאד לא יודע עם מי יש לו עסק ,,,,מי שהטיב להכיר אותו זה עבס שאמר שהוא שונא את זחיחות הדעת שלו ואת החיוך שמסגיר יותר מכל את ההתנשאות שלו והזילזול המופגן באיש שיחו ,,ביבי לא יודע דבר עד כמה חוכמת היושב מולו שווה את האקיו הגדול שייש לביבי ובכל זאת נותהג בטיפשות בהערכה שלו כלפי השותפים למשא ומתן ,,,או יותר רק משא בלי מתן בהיותו חסר יכולת לקבל החלטה אפילו סמלית בהיותו כבול הטייב לימין המשיחי שלא יתן לו להכנס לארץ מבלי שינער הטייב את נעליו ובגדיו שמא הם נושאים אבק של השטחים הכבושים

 8. 9
  חושב שמצא פראיר יגיש איגרת עם תנאים מוקדמים למו״מ

  ואז יתבכיין שהמו״מ תקוע והוא נחלש וכדאי עכשיו כי אח״כ יהיה מאוחר והוא יפרק את הרשות וילך לאו״ם ואחדות עם החמאס ו.... פחחחחחחחח חושב מצא פראירים יאללה יאללה שב כבר ללא תנאים מוקדמים כי במשא ומתן נושאים ונותנים יא מעאפן לא לפני כן ובטח לא בלי תמורה מה אתה חושב שאנחנו סתומים?! נגמרו ימי החגיגה עם ביילין החולמני וחבורת ליצני אוסלו פה זה ימינה כל הדרך ולהרבה שנים אז תתרגל שאין יותר מתנות חינם תיתן תקבל לא תיתן לא תקבל מצוין ביבי זה בדיוק מה שרצינו כשבחרנו ימין איזה כיף לחיות במדינה דמוקרטית בה העם הוא הריבון כל הכבוד תחי מדינת ישראל

 9. 8
  רק הערבים רוצים שלום על ישראל וללא ישראל
 10. 7
  נתניהו- תשחרר עליו את אייזנר
 11. 6
  הפלסטינים אינם בעמדה לבוא בדרישות
 12. 5
  דרישות יש להם מכאן ועד הודעה חדשה. מישהו מוכן להגיד על מה ויתרה הרשות הפלסטינית בעשרים שנות משא ומתן?

  נאדה. על שום דבר. אפילו את הסעיף הקורא לחיסול ישראל באמנה שלהם הם לא ביטלו. מה עם האינטרסים של ישראל?

  כשאני מצביע לועד, אני רוצה שמישהו ישמור על האינטרסים שלי. מה עם האינטרסים שלי!

  כאן מקימים ועדות חקירה רק על מלחמות ולא על תהליכי שלום. השמאל חירבן את תהליך השלום עד העצם, נתן לפלסטינים הכל, ולא דרש כלום בתמורה.

  1. תשובה לגוגו

   הפלסטינים ויתרו על רוב הארץ, שהיתה שלהם לפני 1948, תמורת פחות מחצי הארץ, פלסטין של קוי 67.

  2. לפלסטינים לא היתה אף פעם בעלות חוקית על הארץ - אחרי פירוק האימפריה העותומנית אחרי מלחמת העולם הראשונה, קיבלו הערבים בעלות על ערב הסעודית, סוריה, עיראק ולבנון, והיהודים קיבלו בעלות על ארץ ישראל, שאושרה ע"י חבר הלאומים בשנת 1926. כאשר הוצעה להם מדינה לפי החלטת החלוקה, הם סרבו, כי רצו לזרוק את היהודים לים ולקבל את הכל, ואחר כך הגדה נשלטה ע"י הירדנים.
  3. יפה לך שאתה מחפש להם צידוקים. הם לא ויתרו על כלום. המונח פלסטיני הופיע בכלל לראשונה בשנת 67'. שלא לדבר על זה שהם הפסידו במלחמה שבה הם פתחו. ולמלחמות מה לעשות יש מחיר. וטוב שכך.

   מדינה פלסטינית זה לא מס שצריך לשלם. מדינה פלסטינית תקום בתנאים שיתאימו לנו ויבטיחו את עתידנו. העובדה שהפכתם להיות מופקרים כל כך- על זה ההיסטוריה עוד תבוא אתכם חשבון.

   הרסתם את הסיכוי לשלום. אתם מטומטמים.

 13. 4
  נשימתי נעצרת. סלים פיאד ממש יביא איגרת. וואוו.
 14. 3
  עוד לא נתנו האיגרת וכבר יודעים את תשובת ישראל.ממש לא רציני.לבטל הפגישה

  הערבים חייבים להצהיר שהם מכירים במדינת ישראל כמדינת העם היהודי. רק אחר כך יתחילו במתן ומתן.
  הערבים חייבים להצהיר שאין "זכות" לאף ערבי להתישב בארץ ישראל.
  הערבים חייבים להצהיר שירושלים היא בירת ישראל.הם יבנו את בירתם באבו דיס או ברמאללה.
  הערבים חייבים להצהיר שהם מחוייבים לסופיות הסכסוך ולעולם לא יתבעו שום שטח.
  אז אפשר להתחיל מתן ומתן.

 15. 2
  אנו דורשים...

  שבהסכם הזה טריטורית ארץ ישראל תהיה לפי הכתובים בתורה ושעם ישראל לא יהיה סבלני לפגיעה כלשהיא אלימה או תקשורתית מצד הפלסתיני כי התגובוצ יהיו כערך המושג "למען יראו ןייראו

 16. 1
  נתניהו לא רוצה שלום, נתניהו רוצה נדל"ן.