על רקע האירוע האלים בבקעה

אלימות צה"ל כלפי פלסטינים: חקירות ממושכות, משפטי שדה ומעט אישומים

מקרי האלימות שנקטו קצינים בשנים האחרונות נגד מפגינים נגמרו ללא כתבי אישום. למעט מקרים בודדים, רובם אינם מגיעים לדין פלילי

ב-12 השנים שחלפו מאז פרוץ האינתיפאדה השנייה נפתחו מאות תיקי חקירה במצ"ח בגין אלימות של חיילים נגד פלסטינים, כחלק מפעילות צה"ל בגדה המערבית. בחינה של כמה תיקים שעוררו הד ציבורי במשך השנים, מגלה כי תיקים רבים נסגרים והחיילים והקצינים המעורבים לא מועמדים לדין.

במהלך השנים תועדו חלק מהמקרים - הן באמצעות צלמים פלסטינים מקומיים והן על ידי צלמים מטעם ארגונים בין-לאומיים - צילומים סייעו לחקירה עצמה. אך לעתים גם תלונות שנתמכו בצילומים לא הביאו לכדי הרשעה, והחקירה הצבאית הסתיימה בלא כלום. לטענת ארגוני זכויות אדם, מדובר בביטוי נוסף לכך שחרף התנגדות המערכת הצבאית למעשי אלימות אלו, היא לא ממצה את הדין עם אלו שביצעו את הפעולות. שורה של מקרים שהתרחשו בשנים האחרונות, מרביתם על ידי קצינים בדרגת סרן ומעלה, הסתיימו ללא כתבי אישום. לפי הנהלים הצבאיים, לאחר פתיחת חקירת מצ"ח לבחינת אירוע מבצעי, מוגשות המסקנות לחוות דעת בפרקליטות הצבאית. רק לאחר מכן, מתקבלת ההחלטה אם להעמיד לדין פלילי בבתי הדין הצבאיים. גם במקרה של סא"ל אייזנר, מקווים בסנגוריה הצבאית כי העניין ייחתם בדין משמעתי.

בחינה של אירועי העבר מעלה שלמעט שני מקרים, מרבית הפרשות מתחילות בקול גדול ומסתיימות בנזיפה או בעיכוב בדרגה אצל הקצינים, ולא בדין פלילי.

כך קרה בשנת 2005, אז תועד מפקד גדוד בשריון, סגן-אלוף דוד קמחי, נוגח בבטנו של מפגין פלסטיני כשלראשו קסדה, סמוך לקלקיליה. מצ"ח אמנם פתחה בחקירה, אך לא הוחלט להגיש נגדו כתב אישום. הוא הועמד לדין משמעתי, בו הוחלט לעכב את קידומו בשנתיים. כיום הוא משמש ראש מחלקת תורת הלחימה באגף המבצעים.

אלימות נגד מפגינים בגדה - לחצו להגדלה
אלימות נגד מפגינים בגדה - לחצו להגדלה

במקרה אחר, בהפגנה של פעילי שמאל בשנת 2003 בה חתכו פעילי שמאל קטעים מגדר ההפרדה באזור בידיה, נורה פעיל שמאל ישראלי, גיל נעמתי, ברגלו ובברכו. רק שנה לאחר מכן ובתום חקירת מצ"ח, החליטה הפרקליטות הצבאית שלא להעמיד לדין פלילי אף לא אחד מהחיילים ומהמפקדים שהיו מעורבים בירי. מפקד הפלוגה אז, שי קלפר, הועמד אמנם לדין משמעתי, אך לאחר מכן קודם וכיום משמש קלפר מפקד גדוד בחטיבת גולני.

שני מקרים אחרים כללו הגשת כתבי אישום נגד הקצינים המעורבים, ועוררו תהודה תקשורתית: הראשון שבהם התרחש ביולי 2008. צילום וידיאו של צעירה פלסטינית תיעד את מפקד גדוד 71 בחיל השריון, סגן-אלוף עמרי בורברג, אוחז במפגין כפות, בעוד חייל בפיקודו הישיר, לאונרדו קוריאה, יורה לעברו כדור גומי מטווח קצר. בעקבות האירוע הודח המג"ד מתפקידו, ונגד המג"ד והחייל הוגשו כתבי אישום בגין התנהגות בלתי הולמת. בג"ץ, שלא כהרגלו, התערב בנימוק של "אי סבירות קיצונית" בעבירת האישום שיוחסה לסא"ל בורברג ולחייל קוריאה. נקודה זו היתה נקודת מבחן לפרקליטות הצבאית: בכירים בפרקליטות מרבים לציין כי ביקורת על תפקודה עומדת כל העת אל מול מבחן בג"ץ. בעקבות פסק הדין שהתקבל שונה כתב האישום: בורברג הואשם והורשע באיומים וקידומו עוכב בשנתיים, שכללו שנה אחת ללא תפקיד פיקודי. החייל קוריאה הורשע בגין שימוש בלתי חוקי בנשק והוא הורד לדרגת טוראי.

בשנת 2009 נפגע בסאם אבו-רחמה, תושב בלעין, מרימון גז שנורה לעברו מטווח קצר, הוא מת מפצעיו בדרכו לבית החולים. רק כעבור יותר משנה החליטה הפרקליטות הצבאית לחקור את האירוע, בעקבות פניית ארגוני "בצלם" ו"יש דין". החקירה עדיין מתנהלת.

ב-2007 תועד שוב קצין צה"ל, הפעם מפקד פלוגת מילואים - סרן יאיר עמיחי - כשהוא נוהג באלימות ותוקף מפגינים במחסום דהרייה. הוא צולם בועט במפגין ותוקע את קנה נשקו בגוף של מפגין אחר. לאחר האירוע נפתחה חקירת מצ"ח, אך לבסוף החליטה הפרקליטות הצבאית שלא להעמידו לדין פלילי אלא לדין משמעתי בלבד.

בחודש שעבר תקף כלב מיחידת "עוקץ" מפגין ליד הכפר הפלסטיני קדום. האירוע נמצא עדיין בבדיקה ועד עתה לא נפתח תיק במצ"ח. מפקד אוגדת איו"ש, תא"ל חגי מרדכי, כינה אותו "טעות".

עשו לנו לייק וקבלו את הכתבות המעניינות ביותר ישירות לפייסבוק

בארגוני זכויות אדם מעידים כי ברוב המקרים מתנהלים האירועים במעין "משפטי שדה" - מעל כותרות העיתונים ולא בבתי הדין עצמם. לכך ישנה פגיעה כפולה: עד שמגיעה החקירה לידי מיצוי עובר זמן רב שכמעט ומשכיח את ההתרחשות, ובמקביל, חזקת החפות כמעט ולא באה לידי ביטוי עבור הקצינים והחיילים שהיו מעורבים.

לפי נתוני "בצלם", מאז תחילת האינתיפאדה השנייה ועד סוף 2011 נפתחו לאור פניית הארגון כ-200 חקירות מצ"ח בנוגע להתנהגות חיילים, בחשד שנקטו אלימות כלפי פלסטינים. 134 תיקי חקירה נסגרו בלא שננקטו צעדים נגד המעורבים, ורק שישה כתבי אישום הוגשו נגד החיילים במקרים אלו.

מדובר צה"ל נמסר: "נוכח לוח הזמנים הקצר, לא ניתן היה לבחון את הנתונים המצוינים, אך מעיון ראשוני עולה כי הם אינם מדויקים. שכן, החל מ-2007 הוגשו יותר מ-30 כתבי אישום כנגד קצינים וחיילים בגין עבירות אלימות והתעללות כלפי פלסטינים".

Read this article in English: IDF officer who hit Danish protester unlikely to be dismissed, precedents indicate

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 25
  התשובה המבוקשת פשוטה

  מאז 67.
  כמה ישראלים הועמדו לדין על אלימות, שימוש באמצעים פסולים וכד'?
  כמה מהם הורשעו?
  כמה מהם הועמדו לדין פלילי?
  כמה מהם נשפטו ללמעלה משנת מאסר?
  כמה מהם ריצו את מלוא עונשם?

 2. 24
  מי שלא ישפט כאן, ישפט בהאג
  1. מי שלא ישפט כאן ישפט בשמיים ויש לי הרגשה שאתה תהיה אחד מהם
 3. 23
  מי נתן להם רובים?
 4. 22
  אנחנו לא רוצים להדרדר לרמה של טיפול בהפגנות כמו בדנמרק http://youtu.be/IpeiNso-Lqw

  http://youtu.be/IpeiNso-Lqw

 5. 21
  גבולות

  התמהגות המג״ד טיפשות. ההתנהגות של כולנו טיפשות בריבוע. בסוריה הורגים מפגינים עם פגזי טנקים ואף חיל לא חשוף לביקורת אלו שלא נושאים בשום אחריות. אלו טובי בנינו , הכי טובים שיש לנו והם רק ידנו הארוכה. לא רוצים חיכוך? בואו נחזור הביתה. אבל הקצין הישראלי היה הינו ויהיה תמייד - אנחנו. גם אני היתי שם.

 6. 20
  תגובה למספר 4

  במקום בציניות אענה לך בענייניות. אתה לא צריך להיות אלים מול מפגינים שזו הדרך היחידה שלהם להביע את ההתנגדות לכיבוש. הרי פיגועים אתה לא אוהב אז למה אתה מעדיף להיות רלגס

 7. 19
  האלימות תמשך כל עוד הכיבוש נמשך...כלומר מגע בין חיילים לאזרחים חסרי זכויות

  ותודה לכל המתעדים שעוזרים לנו לשמר על דימוי נורמלי כאשר מתרחשים פשעים בחצר האחורית. הכאת רוכב האופניים מדנמרק היא תקיפה בנסיבות מחמירות ויש להעמיד את התוקף לדין פלילי. חשוב שהנפגע גם יגיש תביעת נזיקין אזרחית

  1. הצבא בהגדרה הוא גוף חמוש המפעיל כוח ושיעדיו השגת רגיעה, שליטה ו/או הכרעה האויב שבשטח- ראינו מה קרה באוניה מרמרה כאשר חיילי צה"ל הגיעו עם רובי צבע לעצור "אזרחים רודפי שלום"
  2. נכון, זה בסדר כל עוד זה מקרה בודד או במשך תקופת מעבר סבירה
 8. 18
  בהפגנת אוהדים אלימה אחת בבריטניה נפגעים יותר אנשים מאשר כל המקרים הללו

  מעניין כמה מהאוהדים הללו תבעו שוטר או חייל על תקיפה. כנסו לפרופורציות.

 9. 17
  גם האלימות הפלשתינאית כלפי חיילי צה"ל לא נחקרת

  יידויי אבנים בגודל אגרוף כל אחת נענות בקול ענות חלושה.
  אבן יכולה להיות קטלנית, אבל כניראה שלא עפ"י החוק במדינת ישראל.

  1. בפרפרזה : זה הכיבוש, טמבל! מה זה פה לדעתך, גן ילדים? הוא התחיל? למה הוא? כדאי שנבין כי הכיבוש משחית ופוגע בנו לא פחות ואולי יותר מאשר בפלסטינאים.
 10. 16
  וזה עןד בצבא "הכי מוסרי בעולם" (זב הצבא שהקיף את מחנות סברא ושתילה ?)
 11. 15
  תודה להארץ על התחקירים, הגילויים והעמידה על המשמר

  בעקבות פרשת האלימות האחרונה נכנסתי לאתר "סרוגים" וחשכו עיני נוכח המתרחש שם: הסתה לאלימות ורצח ברשות התורה ובשם אלוהים (אותו אלוהים שגם תוקע את הגולים של בית"ר ירושלים), קריאה למרידה במלכות ופריצת כל גבול מוסרי אפשרי. אל תניחו ואל תנוחו. אני אינני יודעת את נפשי.

  1. לא היתה עמידה על המשמר, היתה עצימת עיניים בהתקפה ברוטלית של חיילי צהל על אזרחים בעמונה!
 12. 14
  כתבה מגמתית ולא הוגנת

  בתור אחד ששרת במערך השדה במילואים שנים רבות אני יכול להעיד שכל המקרים מגיעים לברור/חקירה וגם למשפט ובהרבה מקרים לעיכוב קידום או הדחה.
  כתבה זו אינה מאוזנת והינה בחזקת הטלת רפש שלא לצורך.

 13. 13
  פשוט מחריד לדעת את כל זה

  כולם פועלים בתוך חוקים שהם אפילו לא בדקו אם הם מסכימים עליהם מתוכם. בדיוק כמו הכלב המסכן שמאמנים אותו לבצע פעולות בניגוד לטבע שלו.

 14. 12
  מאיזה בית מדרש יצא הסמח"ט הזה? מי מינה אותו?
 15. 11
  הוי פרופ' י. ליבוביץ , מי יגול עפר מעיניך....

  המציאות המבהילה והבזויה שעליה ניבא ישעיהו ליבוביץ קמה ומתממשת מול עינינו הדומעות. העם הזה מידרדר מדחי אל דחי, כל נבל הופך לפטריוט דה לה שמאטה, ועל כל המקהלה המכוערת הזו מנצחים נתניהו וליברמן, דמוקרטים דגולים שכמותם. והעם הזה אין לו כל מסורת דמוקרטית להישען עליה והוא נגרר אל המחוזות האפלים ביותר של השנאה והאכזריות ואיבוד השליטה.
  אכן צה"ל הוא צבא העם והוא כבר מזמן רואה את תפקידו לא בהגנה על אזרחי המדינה אלא בהתעמרות בעם אחר ובכך הוא מבטא באופן הבוטה והמוקצן ביותר את רוחו הרעה של העם הזה.

 16. 10
  כל הכבוד!בהצלחה! אזרחי ישראל להמשיך במאבק!להכנס ולבכות!!!!!!

  המדינה, בשיתוף משרד האוצר וחברות הביטוח לא מוכנים לספר ולהוציא רשימות שלמות של עשרות חברות שיש בבם כסף המוגדר "כסף אבוד". אזרחי ישראל שבעבר נתנו מלוות מדינה, אזרחים שעברו מעבודה אחת לאחרת, אזרחים שפוטרו ולקחו רק את הפיצויים... הערכה היא כי יש למעלה מ 15 מיליארד ש"ח( ניתן לבדוק לבד בגוגל) יש אתר בארץ שנקרא: החברה הארצית לאיתור זכויות. כל אזרח מעל גיל 47, וכל אזרח שאי פעם עבד בעבודה ועבר לאחרת וכמובן ילדים להורים שנפטרו, יש אפשרות לבדיקה מקיפה באתר במחיר של 49 ש"ח ( אגרה שצריך לשלם בדואר לדעתי..)בכל 250 הגופים הפיננסיים. תנסו גם לעזור למי שלא יודע להשתמש באינטרנט,פשוט להכנס ולרשום את שמכם, מי שסיכוייו נמוכים האגרה תעלה יותר וכנראה גם לא ממש משתלם לבדוק..בכל מקרה בהצלחה לכולם.

 17. 9
  רבותי תאמינו לימין - הבעיה הינה בעית הסברה ולא הכיבוש
 18. 8
  זה כל מה שמצאת , יה בלעם ?

  כמעשה בלעם, באת לקלל ויצאת מברך..

 19. 7
  בושה לראות חיל צה"ל מתנהג כך. אני חפ"ש במיל' הייתי מתנהג בחכמה רבה יותר
 20. 6
  אויי מספיק כבר על גינויים של עצמנו/ צה"ל

  למה אתם מחפשים כל פעם ביקורת עצמית? למה אף פעם לא מבקרים את הערבים הברברים מה שהם עושים עם עצמם ואיתנו? למה ארגוני זכויות האדם (גם הישראלים) מחפשים רק אותנו? ולא מתעסקים עם הבעיות האמיתיות בעולם כמו רצח על בישבשת אפריקה, סוריה, איראן, צפון קוריאה, כל מיני ארצות שנגמרות בסטאן ועוד.... אני יגיד לכם למה. כי הממשלה שלנו היא היחידה בעולם שמתחילה לתת הסברים לכל מה שאומרים עלינו. אה וגם כי המדינה דמוקרטית ואנשים בדלנים במקום לנסוע לסוריה נוסעים לפה כי הם יודעים שלא יעשו להם פה כלום כי בסוריה יהרגו אותם בלי שאלות.

 21. 5
  תודה על המאמר! רק ע"מ לחדד: הכלב "תקף" - לאחר ששוסע במפגין על ידי החיילים.
 22. 4
  זה הכל?

  מאז פרוץ האינטיפאדה השניה היו אין ספור אירועים של זריקות אבנים , הפגנות , חסימת צירים ועוד. הטיפול בכל אלו לא נעשה באופן סטרילי בחדרי ניתוח אלא בשטח , שם התנאים משתנים מדי רגע וסכנת חיים לחיילינו היא ממשית. אז אם היו כל כך מעט חריגות של צה"ל זה אומר שאכן אנחנו צבא מוסרי מצד אחד ופראייר מצד שני. אני הייתי מחסל את הבעיה במידי. אם כל פלסטיני ידע שיגמור את ההפגנה עם יד שבורה או כדור בברך פשוט לא יהיו הפגנות ולא תהיה שום בעיה.

  1. יש עוד הרבה... אלו המקרים שהתפוצצו בתקשורת ושצולמו
 23. 3
  זה לא קשור

  לשמאל או ימין. שליטה על עם אחר הורסת ערכים, תדמית עצמית וגבולות. אל תעשו מזה זירה להתכתשות פוליטית על יהודה ושומרון והתנחלויות. זה אנחנו, החברה שלנו, הצבא שלנו המדינה שלנו. תתבגרו.

  1. שליטה על עם אחר

   דב אל תהיה תמים אחרת לא תהיה.הפלסטינים לא רוצים מדינה הם מעדיפים להיות המסכנים שכל העולם יתרום להם כספים.לידיעתך מדינה זו אחריות כבדה שאף פלסטיני לא יקח אותה חוץ מהצהרות.
   אם לא תשלוט בפלסטינים עד לפיתרון מוסכם תקבל את השליטה של עזה עלינו.הם מכתיבים לנו את צורת החיים שלנו ולא אנחנו.

 24. 2
  ההולך לישון בחברת כלבים, שלא יתפלא להתעורר עקוץ מפרעושים

  יש שתי אפשרויות לקצת פעילות מעוררת בחיים.
  האחת ללכת להפגין כמו שהולכים החברים נשואי כתבה זו. בצורה זו הפעילות עלולה להסתיים בצורה קצת כואבת, או להסתיים לגמרי.
  כנראה שאני בוחר באפשרות אחרת לפעילויות מעוררות, ולכן לא ננשכתי ע"י כלב מיחידת עוקץ, לא הותז עלי גז פלפל וכו' מעולם.
  מי שהולך להפגנות אלו, מקבל על עצמו מראש את התוצאות הללו, ולכן בל ילין עליהן.

  1. ראובן, ולכן. יש לאסור על הפגנות, על חופש הבטוי ועוד כהנה וכהנה
  2. החטא הגדול מכולם הוא חטא האדישות, חטא עצימת העיניים. זה היה חטאם
 25. 1
  אלימות מולידה אלימות הפתרון שכל מדינה הייתה נוהגת זה למנוע באופן מוחלט כניסת האנרכיסטים לשטחים, הפלשתינים בשטחים רשאים למחות בגבולות החוק, אבל לגיון הזרים מאירופה שמקבל שכר על "עבודתו" שלבוש של דורשי זכויות אדם יעשה זאת במדינות פחות דמוקרטיות ונוחות ממדינה ישראל.
  1. יכול להיות שדובר צה"ל משקר? אני בהלם