יום האסיר

עדנאן השתחרר, הרשות פועלת להכרה באסירים כשבויי מלחמה

כ-2,300 אסירים ביטחוניים הודיעו על החזרת הארוחות היומיות לרגל ציון יום האסיר; שר האסירים ברשות הפלסטינית אומר שיפנה בעניינם לביה"ד בהאג

פעיל הג'יהאד האיסלאמי חאדר עדנאן, ששבת רעב במשך 67 יום, שוחרר אמש (שלישי) לביתו, שם קיבלו את פניו מאות. מיד לאחר מכן עדנאן צפוי לבקר בביתו של בלאל דיאב, עציר מינהלי ששובת רעב מזה 48 ימים. עדנאן הפסיק את השביתה לאחר שהמדינה התחייבה לשחררו בתום ארבעת חודשי מעצר מנהלי.

השר לענייני אסירים ברשות, עיסא קראקע, אמר כי המצב בבתי הכלא בישראל הפך למסוכן, וקרא לכלל האסירים מכל הפלגים והארגונים לשמור על חזית מאוחדת אל מול שירות בתי הסוהר. קראקע אמר שעניין האסירים צובר תאוצה וממונף גם בקהילה הבינלאומית. לדבריו, יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) יפנה לאו"ם ולבית הדין הבינלאומי בהאג בבקשה להכיר באסירים הביטחוניים כשבויי מלחמה. לעת עתה, לפי דיווחי הפלסטינים 11 עצירים מינהליים שובתים רעב.

בין השובתים רעב שלושה עצירים השובתים יותר מ-40 יום. תאיר חלאלה מאזור חברון ובלאל דיאב מכפר ראעי שבקרבת ג'נין, אנשי הג'יהאד האיסלאמי, שובתים רעב זה 48 יום ודורשים לבטל את מעצרם המינהלי ולשחררם לאלתר. כמו-כן חסן ספדי משכם שובת רעב זה 41 יום, ועומר אבו שלאל שובת רעב זה 40 יום. העצורה הנא שלבי, ששבתה רעב יותר מ-30 יום, כבר שוחררה ולפי ההסכם עמה, היא גורשה לעזה למשך שלוש שנים.

צעיר פלסטיני נושא כרזה עם תמונתו של חאדר עדנאן בעצרת תמיכה בנבי סאלח רויטרס

כמו כן, שמונה נשים מתוך מסורבי הכניסה מהמטס השוהים בגבעון, הודיעו אתמול שלאות הזדהות עם האסירים הבטחוניים ולרגל יום האסיר יחזירו גם הן ארוחות. משירות בתי הסוהר נמסר כי "התמודדנו עם שביתות רעב בעבר ואנו ערוכים לכך גם כעת".

אתמול, יום האסיר הפלסטיני, החזירו את ארוחתם כ-2,300 אסירים ביטחוניים. ברמאללה התקיימה בצהריים עצרת מרכזית לציון יום האסיר. העצרת החלה במרכז העיר ומשם יצאה תהלוכה לכיוון כלא עופר שבפאתי העיר הפלסטינית. מעמותת אדמיר - ארגון זכויות אדם שמלווה את האסירים הביטחוניים - נמסר כי אל האסירים שהודיעו על שביתת רעב אמורים להצטרף בשבוע הבא עוד קבוצת אסירים מכלא עופר וכלא מגידו.

האסירים ממקדים את הדרישות שלהם בשלוש נקודות מרכזיות: ביטול מדיניות הבידוד; ביטול הסנקציות שהוטלו לפני עסקת שליט - כגון מניעת ביקורים של משפחות מעזה, הקלה בתנאי הביקור למשפחות מהגדה המערבית, לימודים אקדמאיים והחלפת ספרי לימוד וביטול מה שמוגדר כעונשים קולקטיביים; וביטול מדיניות המעצר המנהלי.

בכפר ערה שבואדי ערה התקיימה אתמול עצרת לרגל יום האסיר בבית האסיר הביטחוני כרים יונס. כרים היושב בכלא זה 30 שנה הפך להיות האסיר הביטחוני הוותיק ביותר, לאחר שאסירים אחרים שהיו ותיקים ממנו שוחררו בעסקת שליט. יונס הנחשב לפעיל בפתח ואחד ממנהיגי האסירים פנה לאחרונה במכתב אישי ליו"ר הרשות הפלסטינית וביקש להציב את שחרור האסירים הוותיקים כתנאי לחידוש המו"מ עם ישראל.

Read this article in English: Some 1,200 Palestinian prisoners go on open-ended hunger strike

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 19
  Guillotine to all
 2. 18
  אם הם אסירי מלחמה אפשר לשפוט אותם לפי דיני מלחמה.

  למשל הוצאה להורג על הרג אזרחים או ריגול.

  הם גם יהיו זכאים לזכויות של שבוי מלחמה (למשל אין חובה של ביקורי משפחות).

 3. 17
  רוצחי תינוקות כשבויי מלחמה...

  אבו-מאזן וכנופיתו ששולטים ברשות הפלשתינאית איבדו כל צלם אנושי. בעוד רוממות השלום בפיהם הם מאמצים לליבם מחבלים רוצחים וכעת הם מבקשים לקבוע כי הרוצחים השפלים של תינוקות יוכרו כשבויי מלחמה.

  אם אכן כך יקרה צריך יהיה לשנות את ההוראות לגופי הבטחון כך שכל המחבלים יתפסו לא יושארו בחיים בזמן לכידתם.

 4. 16
  1200 שובתי רעב ללא הגבלה - רק באנגלית

  הגרסה האנגלית של הכתבה ב"הארץ" פותחת בידיעה ש-1200 עצירים פתחו בשביתת רעב ללא הגבלה ו-1100 נוספים שובתים רעב ליום אחד. בגרסה העברית (כלומר זו שנועדה לרוב הציבור הישראלי) שביתת ה-1200 לא מוזכרת כלל.

 5. 15
  אלפיים שלוש מאות עצירים

  מעניין כמה מתוכם הם באמת רבי מחבלים וכמה נתפסו זורקים אבנים.
  מעניין גם כמה הציבור בישראל אדיש למספר הזה.

 6. 14
  למה קשה לימין לראות...

  את הצד שלהם. האסירים הם לוחמי המחתרות של הפלשתינאים שנעצרו על ידי הבריטים בנסיונות לפגוע בריבון.

 7. 13
  מתי יהיה יום הגראד והקסאם? יום השהיד המתאבד? יום רוצחי משפות ותינוקות?
 8. 12
  אדם שמפוצץ אוטובוס הוא פושע מלחמה ולא שבוי מלחמה.
 9. 11
  יצרנו תקדים ועכשו אנו אוכלים אותו בגדול.

  קיימת אצלנו חוסר הבנה לגבי יצירת תקדים. לאחר ששחרנו בזמנו אלפי אסירים כנגד גופות וסוחר בסמים, יצרנו תקדים, (והיה גם תקדים קודם), לאחר שהיטבנו תנאי אסירים לאחר מהומות בבתי הסוהר-יצרנו תקדים ועכשו ברגע ששיחררנו שובת רעב שכביכול "עמד למות", יצרנו תקדים. למעשה גם בהומניות שלנו יצרנו תקדים וגם בסובלנות מוגזמת נגד מתפרעים על הגדר ונגד חברי אירגוני זכויות אדם. רבותי הגיע זמן שנתנהג כמו כל העולם, כי במילא לא מכירים לנו טובה ולא מודים לנו על היחס העל אנושי שלנו. ובכלל למה אנו נוהגים באסירים ובמפירי חוק יותר טוב משנוהגות מדינות ערב הנאורות , אם אין איש מהם ובעולם מעריך זאת ?

 10. 10
  מה עם לימודי התואר השני שלהם? איך יוכלו לשבות רעב כך שזה לא יפגע להם בציונים?
 11. 9
  הניחו להם להתפגר ללמוד ממרגרט תאצ'ר הבריטית שהניחה לשובתים האיריים לצום עד מוות

  האסירים 'שלנו' חבים להיות אסירי תודה על שנפשם נתנה להם לשלל בעוד שבכל מדינה כמדינת ישראל העומדת על נפשה מאז הקמתה היו מוצאים להורג

 12. 8
  על ישראל לפתוח מחדש את כל התיקים של האסירים השפוטים למאסר עולם על רצח

  על ישראל לשפוט מחדש את כל האסירים עם דם על הידיים.
  להפעיל את עונש המוות על כוללללללם.
  אין שום סיבה בעולם שרוצח שפל שרצח אזרחים תמימים ייצא לחופשי ,ויחשב לגיבור מצד משפחתו ועמו. מסיבה זו יש להוציא להורג את כל אותם רוצחים שפלים.

 13. 7
  אם יוכרו כשבויי מלחמה אז

  אפשראז אפשר יהיה להאשים אותם בפשעי מלחמה? פגיעה מכוונת באזרחים וכדומה?

 14. 6
  ח'אדר עדנאן עושה רושם יותר יהודי מרוב הערסים כאן!

  ובעיקר נראה הרבה יותר אנושי מקלגסים כמו שלום שאייזנר המכים חלשים שאינם מסוגלים להתגונן. לא אתפלא אם היהדות ,ואתה גם החזקה התנכית על ארץ ישראל, תעבור לבני עמו אם נמשיך להפוך לעם של גסי רוח.

  אנושיות תועיל לנו הרבה יותר מאלימות, שדידת אדמות ויחס משפיל למי שעדיין בחזקת גר הגר עמנו.

 15. 5
  ח'אדר עדנאן עושה רושם יותר יהודי מרוב הערסים כאן!

  ובעיקר נראה הרבה יותר אנושי מקלגסים כמו שלום שאייזנר המכים חלשים שאינם מסוגלים להתגונן. לא אתפלא אם היהדות ,ואתה גם החזקה התנכית על ארץ ישראל, תעבור לבני עמו אם נמשיך להפוך לעם של גסי רוח.

  אנושיות תועיל לנו הרבה יותר מאלימות, שדידת אדמות ויחס משפיל למי שעדיין בחזקת גר הגר עמנו.

 16. 4
  לפי החוק הבינלאומי שבויי מלחמה זכאים לביקורים של הצלב האדום! לא לביקורי משפחות!
 17. 3
  שיגוועו ברעב, פושעים, מה רצו גם פרס?
  1. רע לי שפרחחים כמוך שלא מסוגלים לצום יומיים שופטים בציניות אנשים שלמעשה לא נותנים לנו(למרות הדמוקרטיה חה חה)לשמוע לפחות סיפורם.מה הפחד וההסתר ?הריי הם אנשיי טרור,הלו כן?
 18. 2
  כמה זה יחסוך למשלם המיסים?
 19. 1
  ברוכים הבאים למדינה הכי הומנית בעולם

  מדינה בזיונית, יאללה שחררו כל אחד שישבות רעב!! מה אתם משחררים אותם? תני להם למות הם קובעים לעצמם את הגורל!

  1. שחר היקר. אינך יודע על מה אתה מדבר.

   עדנאן היה במעצר מנהלי ללא גבול, בגלל שלא היו הוכחות לכל פעילות עוינת מצידו - לבד מ'הוכחות' שהובאו לבית המשפט מבלי שניתן היה לבדקן. אילו לצבא היו הוכחות לפעילות עוינת של עדנאן - היה כבר מזמן בכלא. הפומביות של מערכת המשפט היא תנאי הכרחי לתקינותה. עדנאן הושפל בחקירות של השב"כ פעם אחר פעם עד שהחליט לשבות רעב. אתה, שחר, נשמע לי כמו מישהו שהיה בנסיבות דומות בוחר לשבות רעב גם-כן. מדובר כאן לא בפעילות עוינת אלא במאבק לשמירה על כבוד האדם ועל הזכויות הפוליטיות הבסיסיות. הנצחון של עדנאן הוא נצחון של כולנו, כולל אתה, שחר. גם אם אולי עדיין לא הבנת מדוע. אולי במקום לחיות במתכונת של קלישאות רדודות, הגיע הזמן, שחר, ללמוד קצת את הנושא לעומק.