לאחר בית המכפלה - לקראת פינוי נוסף

בית המשפט הורה למתנחלים לפנות בית פלסטיני נוסף בחברון

המחוזי בירושלים פסק כי מסמכי הרכישה של הבית בשכונת תל רומיידה זוייפו - וכי על המתנחלים, שפלשו עליו ב-2005, לפנותו עד ה-15 במאי

בית המשפט המחוזי בירושלים הורה השבוע לשש משפחות מתנחלים שפלשו לבית של פלסטיני בתל רומיידה בחברון לפנותו עד ה-15 למאי. זאת, לאחר שבית המשפט פסק כי מסמכי הרכישה של הבית זוייפו.

מדובר בבית השייך לזכרייא בקרי ונמצא בסמוך להתנחלות היהודית בתל רומיידה שבחברון. ב-2001, בעקבות התדרדרות המצב הביטחוני בחברון ומגבלות התנועה שהוטלו בעיר - הבית ננטש על ידי בעליו. ב-2005 פלשו אליו המתנחלים בטענה שחברת "טל לבניה" בבעלות משה זר, רכשה אותו כדת וכדין.

ב-2009, פנה בקרי לבית המשפט ודרש לקבל פסק דין הצהרתי, על פיו הוא הבעלים של הבית. "טל לבניה" טענו כי בקרי העביר יפוי כוח לאיש קש בשם נאג'י אלבאטש. עם זאת, לא הוצגו מסמכים נוספים המעידים על הרכישה. בנוגע להעברת הבעלות של בני משפחה אחרים, קבע מומחה מז"פ מטעם המשטרה כי המסמך, שכביכול נחתם בידי ראש עיריית חברון - מזוייף.

תושבים פלסטינים מחוץ לבית בשכונת תל רומיידה. למצולמים אין קשר לכתבהלימור אדרי

במשפט העיד גם בעלי חברת "טל לבניה" משה זר - סוחר קרקעות ותיק ודמות מוכרת. לדבריו, לא היה לו נגיעה בעסקה ורק נתן לרוכשים האמיתיים להשתמש בחברה שלו (בשטחים אי אפשר לקנות קרקע, אלא באמצעות חברה יעודית, ח"ל). איש הקש העיד במשפט כי לא היה בחברון משנת 99, כי הוא מבוקש שם. לדבריו, לא פגש מעולם את אחד מבעלי הבית, והקשר שלו לעסקה הוא העמדת שמו, תמורת 5,000 דולר.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

בפסק הדין, כתב שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, רם וינוגרד, כי "גירסת טל לבניה ואלבאטש (איש הקש) מופרכת מתוכה. מסקנה זו מבוססת על סימני שאלה, בינהם אי מסירת פרטים מינימליים אודות תוכן העסקה, ובכלל זה מחיר הנכס, מועדי התשלום, מועד המסירה וזהות הרוכש האמיתי; היעדר כל עדות הנוגעת לכריתת העסקה תוך הימנעות מופגנת על הנתבעים מהבאת עדים רלוונטים. על רקע כל האמור לעיל, יש להורות על סילוק ידם של הנתבעים מהנכס עד ל-15 במאי 2012". וינוגרד הורה לנתבעים לשלם גם 20,000 הוצאות משפט.

חוץ ממשפט זה, במחוזי בירושלים מתנהל כבר 4 שנים המשפט בעניין הבית החום, שפינויו ב-2008 עמד במרכז מהומה פוליטית. הבית גדול המימדים בכניסה לחברון, אוכלס על ידי המתנחלים ב-2007. לאחר האיכלוס, טען בעל הבית כי מסמכי הרכישה זויפו. לאחר שפונה, הבית נתפס על ידי הצבא. בנוסף, ממתינים מתנחלי העיר להחלטה בנוגע ל"בית המכפלה" ממנו פונו לפני פסח. מסמכי הרכישה נבדקים כעת על ידי המנהל האזרחי, לבדוק האם זויפו, בדומה ל"עסקת" בקרי.

בתחילת החודש פינו כוחות הביטחון את הבית בחברון, בהוראת שר הביטחון אהוד ברק. פינוי הבית בחברון נעשה לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, מסר את עמדתו לראש הממשלה ולשר הביטחון, לפיה יש לבצע את הפינוי ללא דיחוי.

Read this article in English: Israeli court orders eviction of settlers from another Hebron house

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 16
  Ramautam = Umanutam

  Ramautam = Umanutam

 2. 15
  משה זר הוא פושע מלחמה!!
 3. 14
  עדיפה ישראל בלי התנחלות מישראל עם מתנחלים
 4. 13
  שופט הזוי הלוא תמיד טוענים הפלסתינים שהמכירה זוייפה

  המינימום הנדרש להחזיר את הכספים

  1. אתה לא העפרון החד בקלמר אני מניח ??

   ע"מ להחזיר כספים צריך להוכיח שהעברו כספים למי העברו ואיזה סכום? - אבל אף אחד לא יודע לאמר זאת!

   ואם היו מוכחים זאת - הרי שהיתה מכירה, ואם המתווך לא החזיק את הכסף אצלו - אז גם אין מה לפנות.

 5. 12
  חוק עוקף בג"ץ?יאללה להתחיל ליישם אותו.ושהשמאלנים יבינו שלא תמיד הם צודקים
  1. החוק ובג"צ הם אוייבי הימין. כנופיות תג מחיר, נוער הגבעות ואם תרצו מייצגות נאמנה את הימין ומיוצגות בכנסת על ידי כל מיני אלקינים.
  2. החוק ובג"צ הם אוייבי הימין. כנופיות תג מחיר, נוער הגבעות ואם תרצו מייצגות נאמנה את הימין ומיוצגות בכנסת על ידי כל מיני אלקינים.
 6. 11
  פשוט כנופיה של נוכלים וגנבים.

  זה עוקץ עלוב, זיוף ניירות רשמיים, פלישה לבית של אדם ועוד אין ספור עבירות. לא רק שחובה לפנות אותם, צריך גם להעמיד אותם לדין ולהכניס אותם לכלא לעשר שנים.

 7. 10
  כל האמצעים כשרים כדי לבצע טיהור אתני בחברון ובגדה כולה

  זיוף מסמכים, הונאה, סילוק דיירים באישון לילה, עדות שקר. אך מדוע התירו לפולשים להשתמש בנכס לא להם שבע שנים?

 8. 9
  יפה. וינוגרד הוא חובש כיפה שקודם לא מזמן למחוזי, שופט מצוין
 9. 8
  מה עם הוכחות להעברת הכסף של הרכישה (אפילו נאמר דרך חשבון בנק זר בשוויץ)

  שילמנו במזומן במזוודה שחורה קטנה ...
  כן בטח ..

 10. 7
  ומה עם שכירות?

  בשבע שנים אני שילמתי כמעט 350 אלף ש"ח שכירות. מה איתם? הגנבת וגם ירשת?

 11. 6
  סוף סוף קצת שפיות!!
 12. 5
  זה לא אני, אני רק נתתי להם את החברה לביצוע עיסקה בכאילו!
 13. 4
  פלשו אליו. אליו. לא עליו
  1. נמאס כבר

   נמאס כבר מאיך ש"הארץ" שמים פס על תרגום נכון והגהה. אז מה אם אתם מפרסמים את הכתבה באינטרנט ולא מדפיסים, אז מה?! לא בכבוד שלכם להעסיק עורך שאשכרה קורא מעבר לכותרת הראשית?! זה זלזול בקהל הקוראים שלכם, רק שתדעו...

 14. 3
  השיטה היא לשדוד קרקעות בשם אלוהי ישראל
 15. 2
  בית השלום בחברון פונה לפני 18 חודשים, ביהמש טרם פסק למי הבעלות על הבית
 16. 1
  למתנחלים אין אלוהים אלא שקרון הכוח בלבד