ביטול הסכם הגז - תקדים מסוכן ביחסים בין ישראל למצרים

אף שמצטברות ראיות שהמהלך נועד ללחוץ על ישראל לסגת מתביעה כספית בעקבות פיצוצי הצינור, קהיר עשויה לסגת ממנו כדי למנוע משבר מדיני ופוליטי

מנכ"ל חברת הגז הלאומית המצרית, מוחמד שועיב, הבהיר אמש (ראשון) כי חברת הגז החליטה כבר ביום חמישי לבטל את הסכם אספקת הגז לישראל, בשל מה שהוא תיאר כ"הפרות ישראליות של ההסכם". שועיב, שהתראיין לרשת הטלוויזיה "אל-חיאת", הדגיש כי ביטול ההסכם בא על רקע אי-העברת תשלומים אותם חייב הצד הישראלי מזה מספר חודשים "ולא בגלל הפיגועים בצינור".

עם זאת העובדה שהמועצה הצבאית העליונה וממשלת מצרים לא הודיעו עד כה באופן רשמי ופומבי על ביטול ההסכם, מעלה תמיהות באשר לכוונה שמאחורי ההחלטה ולעצם קבלתה. ייתכן כי הכוונה בשלב זה היא ללחוץ על ישראל לוותר על הליך הבוררות שבמסגרתו תובעים השותפים הישראלים, בהם ממשלת ישראל פיצוי בהיקף של שמונה מיליארד דולר. הדברים עולים בקנה אחד גם עם הודעת גורמים מדיניים בירושלים לפיה המהלך נובע מ"סכסוך עסקי".

היעדר פרסום רשמי עשוי להעיד גם על כוונה לפרסם הבהרה מתקנת או להכחיש לחלוטין את ההודעה. אולם גם אם תכחיש ממשלת מצרים כי החליטה לבטל את ההסכם, עצם הודעתו של מנכ"ל חברת הגז המצרית מציבה מחדש את הסכם הגז על סדר היום המצרי ולא רק אותו. כי אם יתברר כי ביטול הסכם הגז הוא צעד חד צדדי של ממשלת מצרים מדובר בתקדים מסוכן שעלולות להיות לו השלכות על כלל ההסכמים שנחתמו בין ישראל למצרים.

מכירת הגז לישראל הפכה עוד לפני המהפכה לאחד מנושאי הביקורת המרכזיים שהטיחו מתנגדי המשטר בנשיא לשעבר מובארק, בעיקר בשל הטענה שהמחיר אותו השיגה החברה הישראלית נמוך במיוחד באופן שמכרסם בהכנסותיה מצרים. על פי טענה אחרת, ההסכם מקורו בתשלומי שוחד ששילם השותף המצרי חוסין סאלם למשפחת מובארק כדי לקבל את הזיכיון. נגד סאלם הוגש בשל כך כתב אישום אולם הוא נמלט ממצרים אחרי המהפכה ובקשותיה של מצרים להסגירו עדין לא נענו. על רקע זה הוצג ההסכם כסמל מובהק לבוגדנותו של מובארק ולשחיתות משטרו.

פיצוץ בצינור הגז בפברואר השנהרויטרס

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

בנוסף, הבדואים בסיני טוענים כי מתקני הגז והצינור הוקמו על אדמותיהם וכי עד כה לא קיבלו את הפיצויים שהובטחו להם. זוהי גם אחת הסיבות לנכונותן של חלק ממשפחות הבדואים לפגוע בצינור ולהשבית את פעילותו.

אחרי המהפכה הפך הסכם הגז לאחד מסעיפי האישום שעליהם עומדים לדין הנשיא מובארק ומקורביו, וההנהגה החדשה התחייבה לבחון מחדש את מחיר הגז שאותו משלמת ישראל כדי לנסות ולקבל מחיר ריאלי. אבל במקביל הדגישו מנהיגי רוב התנועות הפוליטיות ובעיקר תנועת האחים המוסלמים כי בכוונתם "לדבוק בכל ההסכמים שעליהם חתמה ממשלת מצרים בעבר בהם הסכמי קמפ דיוויד והסכם מכירת הגז" כדברי חירת א-שאטר שהיה מועמד לנשיאות ונפסל ומנהיגים אחרים בתנועה.

גם המועצה הצבאית העליונה והממשלה הזמנית הבהירו הן לישראל והן לממשל האמריקני כי כל ההסכמים יכובדו. התחייבות זאת נתפשה כתנאי יסוד להמשך היחסים התקינים עם ישראל ועם ארה"ב, שאותם שואפים למוטט הארגונים הרדיקאליים וארגוני הטרור שפועלים בסיני.

אספקת הגז התקינה לישראל ולירדן סימלו גם את יכולתו של המשטר במצרים לשלוט בסיני ולמנוע מארגוני הטרור להכתיב את מדיניות הפנים והחוץ של המדינה. הן חברת הגז המצרית והן כוחות הביטחון המצרים השקיעו לפיכך מאמצים וכוח אדם בהטחת הצינור אולם נראה שאחרי 14 פיצוצים וחוסר יכולת להבטיח שיתוף פעולה מצד הבדואים, הרימו המצרים ידיים.

לפיכך, גם אם יתברר שחילוקי דעות מסחריים ולא המאבק הכושל נגד המפגעים ואזלת ידו של המשטר המצרי להבטיח את פעילותו התקינה של צינור הגז הם שגרמו לביטול ההסכם,
עלול המשטר במצרים להיקלע לטלטלה פוליטית קשה, שבה הוא יואשם בהזנחת האינטרסים הלאומיים של המדינה ושמיטת השליטה בסיני, והפעם דווקא בשל ביטול ההסכם. על רקע החשש הזה ההערכה היא שהמועצה הצבאית העליונה תורה לחברת הגז המצרית "לבחון מחדש" את הודעתה כדי למנוע שההסכם השנוי במחלוקת יהפוך מחדש לכלי ניגוח נגד המשטר.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 39
  מה הבהלה? הרי יש לנו מירבצי גז בשפע, ככה אומרו ביבי נתניהו ויצחק תשובה. אנחנו לא זקוקים לאף אחד לאספקת צרכי האנרגיה שלנו ולכן אנחנו נעשה מה שבא לנו

  שימותו הקנאים וכמו שאנו אומרים 3 פעמים ביום "בָּרוּךְ אַתָּה ה', שׁוֹבֵר אוֹיְבִים וּמַכְנִיעַ זֵדִים" (ברכת המינים).

 2. 38
  אם איני טועה הייתה עוד מדינה באזור שלא מזמן פתחה חוזה הפקת גז חתום - בכדי להגדיל את חלקה בעיסקה.
 3. 37
  בקרוב יפתחו הסכמי קמפ דיוויד לעיון מחודש ושם יתגלה הסעיף המפתיע על אוטונומיה פלסטינית, השגת צה"ל לשולי הגדה והפסקת ההתנחלויות

  המצרים מפרים הסכם שמעולם לא מומש. ההתנגדות העממית המצרית לנורמליזציה עם ישראל מבוססת על הסולידריות העממית במצרים עם הפלסטינים. הישראלים יכולים להמשיך להגיד לעצמם שהעולם מתנהל לפי החוזים שחותמים כמה קפיטליסטים בינם לבין עצמם כדי להתעשר - העם, במצרים או בישראל, לא קונה את זה. הנורמליזציה עם מצרים תחכה עד שמדינת ישראל תראה שקיומה במזרח התיכון אינו מבוסס על עוד ועוד גזל וגנבה - ככל שהיד הקפיטליסטית משגת, בחסות אמריקאית - בקרקעות פלסטיניות בגדה, בכוח עבודה-כפוייה זולה של קהילות שמנושלות מנכסיהן וממקורות הקיום שלהן, ובמשאבי טבע במחיר שמנוגד לאינטרס העממי שברשותו משאבי הטבע האלה - בין אם של העם המצרי בסיני ובין אם של העם הישראלי במאגרי תמר ולווייתן. אין עם שיסכים לאיזה ישות מדינית שהיא שחרטה את דגל הגזל של כל סביבותיה על דגלה. מה שאנחנו רואים עכשיו היא בסך הכל השתלשלות מאוד טבעית וצפויה של המדיניות שהובילו ממשלות ישראל לאורך כל שנות קיום המדינה: כמה שיותר לנו, כמה שיותר בכוח.

 4. 36
  מר ג. לוי שיבח והילל את ,האביב" המצרי
 5. 35
  גם את תעלת סואץ מימנו בנקים ארופאים, ואחרי כמה שנים היא הולאמה

  אין חדש תחת השמש

 6. 34
  מצטברות ראיות - עלאק !

  תגיע על מי אתה עובד ? אתמול שמעת את זה פעם ראשונה מאז תוך כמה שעות אתה כבר אוסף ראיות... אולי עובדות ... יש לך כבר עדויות בבית משפט.

  מה יהיה עם הזילות העיתונאית. מדיווח עברנו לפרשנות, מפרשנות עברנו לתחזיות ומתחזיות ליצירת העתיד.עיתונים עלובים נמאסתם !!!

 7. 33
  חסר לי כתבה מחכימה של גדעון לוי ועמירה הס שמסבירים שבעצם ישראל אשמה בביטול הסכם השלום ע"י מצרים
 8. 32
  ההודעה המצרית היא "קאזוס בלי".לא לאפשר להם להכניס כוחות לסיני. בוגדנות.

  למרות הטוקבקיסטים ההזויים, ההודעה המצרית הינה חלק ממסכת ניסויים של הערבים לבטל הסכמים עם ישראל. ההסכמים נעשו תוך ויתור אדיר מצד ישראל על נכסים אסטרטגיים- כגון:כל סיני.לכן ביטול הסכמים מצד ערבים חייב שתבוא תגובה ישראלית חריפה , אחרת תהיה זליגה של כל המערכת נגד ישראל.
  מי שאינו יודע לעמוד על זכויותיו ישאר רק עם חובות.

 9. 31
  gas

  am Arabic and rally i hit all Israel, there is nothing call Israel

 10. 30
  סיני התגעגענו
 11. 29
  No more war. No more bullsit.
 12. 28
  עבורי זה לקח חשוב

  להסכם עם ערבים אין שום ערך. בעבר חשבתי אחרת אבל היום ברור לי שהייתי תמים. אם בעבר תמכתי במהלכים להסכמים עם הפלסטינאים, הסורים והלבנונים היום אני יודע שאין לזה שום תוחלת. חבל, אז צריך להסתכל למציאות בעיניים ולא להסיט את המבט הצידה.

 13. 27
  נכון, התקדים מדאיג מאד, לא הנזק הכלכלי.

  התקדים השלילי מדאיג הרבה יותר מאשר הנזק הכלכלי, שגם הוא לא קטן. הכתבה עלתה על הבעיה העיקרית: התקדים!

 14. 26
  מבחינתם הדבר משלתם קודם כל כלכלית [במיוחד לאור הטענות בגין עסקאות עם ממשל מובאראק לאורך השנים] וגם מספק הזדמנות פז לקטוף פירות פולטיים.
 15. 25
  הגיון ערבי: אם לא נעמוד בהסכם, נבטל אותו.

  הכל בגלל ה"כיבוש" אלעק.

 16. 24
  שם המשחק האמריקאי להרוויח זמן,אין חדש תחת השמש.

  בוקר מלחמת העולם השנייה היה דומה,איו כסף לאג'נדה,שיקפצו אחרים
  למים הקרים ובצדק.
  תעלולי שר המשפטים מכוונים למשטר ימני חסר גבולות, בא גרוניס להתבקש אצל חצר המלך.

 17. 23
  וכל הכבוד לביבי, מלך ארץ ישראל השלימה, שמצליח ליישם את הפסוק בתורת הקדב"ה - "עם לבדד ישכון ובגויים לא יתחשב"
 18. 22
  ששינסקי אמר: אם הגז מתמר לא יגיע בזמן (והוא עוכב בגלל ועדתו ווועדות ממשלת טמטום)

  יש לנו הגז ממצרים. קדחת בצלחת ! מוקדש בהוקרה לפרופסור ועדת מעריצי שמאליו !!!

 19. 21
  גם את השלום עם מיצרים ביבי הרס
 20. 20
  ל-17 כבשה פועה :

  תפסיקי לפעות שטויות, עוד יעשו ממך קבאב...

 21. 19
  תוך שנה יש גז מתמר, ואז המצרים יכולים לשתות את הגז שלהם, איזה טמבלים

  באנגלית אומרים:
  "cut off your nose to spite your face,"

 22. 18
  אפשר כעת לחזור ולשחרר את סיני מסיבות מסחריות גם?
  1. אפשר תמיד להיגרר לתגובות במקום ליצור /ליזום.לנו כידוע יש את זה,רק מה ,בינתיים ישראל לא ממש מוצאת תועלת ליזום שלום.רק פחד או תועלת יגרום תזוזה

   הערבים עדיין בשלב מוקדם של יציאה מהשבט.. אל חופש-מחשבת-הפרט ויצירה

  2. ראש כבש, תשאלי את מנחם בגין ולא את העורך.
 23. 17
  גדעון לוי-קרא את יריב מ-7=ביטול ההסכם ע"י המצרים "מוצדק"

  לעולם הצד הערבי/הפלשתינאי/המצרי צודק, והכול נובע מהכיבוש ,מהגזענות וומהאפרטהייד, לא שראיתי אי פעם שערבי המשולש מוגבלים בכניסה לתל-אביב, אבל אין ספק שאיזה מגיב מתוחכם כבר יסביר לי שאני טועה ומטעה.
  אני תוהה מה צריך לקרות כדי להביא להתפכחות השמאל מחלומותיו על שלום אמת בינינו לבין שכנינו ולהבין שהסוגיה כה מורכבת ששום קלישאה על אידיאלים נשגבים אינה מתכונת לפתרון של סכסוך לאומי ודתי, וכי יתכן וניאלץ להמשיך להיות לא צודקים אבל חיים וקיימים, ואיני אומר זאת חלילה בציניות, גם לי לא נוח עם הסיטואציה ביהודה ושומרון. אלא שבאמת עדיין אין פרטנר לשלום, וויתורים אינם באמת מתכון לשלום -אלא לאבדון.

 24. 16
  ממש לא דומה לממשלת ישראל שמחפשת לעקוף את החוק הישראלי ואת בג''ץ...
 25. 15
  כל חתימת הסכם עם ערבים הינו הסכם עם אורך חיי מדף מוגבל !
 26. 14
  לך תעשה שלום עם מי שאין לו מילה בעסקים
 27. 13
  מי יודע מתי הגז שלנו מהים,יהפך שימושי?
 28. 12
  שעתם הגדולה של ליברמן ודליה איציק

  בשעה קשה זאת העם כולו צריך לעמוד מאחרי ממשלתו ולהתלכד סביב צינור הגז שנדם. יש להקים בדחיפות ממשלת חרום לאומית, שתכליתה אחת: הפצצת סכר אסואן (במקום מתקני הגרעין באיראן) בתגובה על הצעד המצרי. זוהי שעתו היפה של ליברמן, הוגה רעיון ההפצצה, ושל דליה איציק, צליינית ממשלת האחדות.

  1. חבל לי לקלקל לך את התיאוריה עם עובדות: בדוק את התבטאות ליברמן הבוקר

   לרגע אחד אני לא חושד שליברמן פועל מתוך שאיפה לשלום עולמי.
   אבל בינתיים ההתבטאות שלו הבוקר בנושא היא המתונה ביותר מכל שאר הפוליטיקאים.

 29. 11
  אז מי מנהל את ישראל ? הכסף שתובע בשם האוליגרך את מצרים ולממשל ישראל המריונט נותר לברך על התביעה? אז היה פיצוץ.ביג דיל.פוצצנו את כל ההסכמים נגד האנושות אז מי תובע אותנו? האם בשם האינטרס של שקט לא יכלה ישראל להלאים את הגז שמראש הוא לעם ולאזרחים ולא להפריטו לנבלים שאינם יודעים שובע?

  עת שלא הפלוטרך ינהל את המריונט רה"מ וקבינט הליצים של ההון אלא אזרחי ישראל יתבעו ויקבלו בעלות על כל המשאבים וטובת העניין לא תחייב תביעה אלא השקעת המיליארדים הרבים בישראלים.בבריאות חייהם ובאיכותם.בהשכלת ילדיהם ושלהם עצמם ובקירוב הלבבות לנחמה ופיוס ולא לאש השנאה התמידי ותאוות הבמע שרוששה את העם ה\ה מכל משאבי הטבע ומילאה את כיסי החזיר שמראש היה פריץ עשיר המקורב לצלחת העוגות וכעת גם הקצפת שעל הדובדבן לא די לאו בה ,האוליגרך רוצה מלחמה ,חרושת נשק רווחי ביליארדים על גז נפט נשק ומלח וכך יהי.

 30. 10
  תחילתו של מפנה

  אפשר מאד כי הצעד המצרי מסמן דוקא תחילתו של מפנה פוליטי חיובי. כאשר תושבי תל אביב לא יוכלו להפעיל את המזגנים בקיץ, או אז יחלו להרגיש כי יש מחיר ממשי למדיניות ממשלתם, ויסיקו את המסקנות המתבקשות. לא עוד כיבוש דה לוקס שאיש אינו סובל מתוצאותיו.

 31. 9
  סוף גנב לתלייה - לפחות בקהיר, או: כיכר רבין זה לא תחריר

  הגנבים בירושלים מלינים על כך שהעם שנפטר מהגנב מקהיר דורש ובצדק לעצור את זרם הסחורה הגנובה. בצר להם על השלל הגנוב האבוד, מנסים לגייס לעזרתם את הגנב המקצועי והמאורגן בעולם, שהרי אם הגנבים מירושלים גנבו עם המצרי סייח תועה, הרי שאלו משך עשורים גונבים עימו עדרים שלימים מחוף לחוף. מה שמעניין הוא שהגנב המצרי הרודן השנוא כה נמאס על עמו עד שאלו החליטו לסלקו ויהי מה. ואצלנו גנב כמנהגו גונב, ואיך נלין? שהרי אנחנו בחרנו אותם, או לפחות אנחנו משוכנעים שכך עשינו, אנו עם נאור ונבחר - דימוקרטיה חרטנו על דגלנו בערגה, והגנבים נצלו את האנדרלמוסיה והאופוריה ובחסות החשיכה ולאור השמש, ובמחתרת ובחסינות מושל חמסו כל חלקה טובה ועודם עושים כן. שני דברים אם כן אינם מוטלים בספק : כיכר רבין זה לא כיכר תחריר, ומוטב לגנוב בירושלים מאשר בקהיר.

  1. הגנב הירושלמי הוא צדיק וחסיד אומות עולם הוא מופת למתנחבלות ולדיכוי אך בשם היודו ניצי נץ הוא זועק חמס וחומס שבעתיים.הגנב הפריץ הפלוטרכי הוא חרש נשק ובו הוא מספסר מעל לראשי ההדיוטות במלח שגנב מהעם,בגז שקיבל במתנה ובזכיון נפט שאת רווחיו כולם היה על הציבור לקבל בדין.הגנב הוא ראשי הבנק המופרט,השיטה המוניטרית המונצחת ומדינת הרווחה של כל גונביה הראשיים ה JUDAEO-N---IM שסמלי התג והדם הגנובים מתג הנשר הגדול קמים לתחייה שטנית אך ורק מעבר לקו הירוק על חשבון קופת האוצרהציבורית שמונעת רווחה בתוך הקו הירוק ובלבד שדיכוי הוא המפתח לשליטתם.
  2. בראבו - בראבו!!!! תזהר בצאתך לרחוב, ואל תשכח להסתכל מאחורי גבך. כמו העיתונאי הלר....
  3. נראה לי שאתה צריך טיפול דחוף!!
 32. 8
  מסמר אחרון בארון הקבורה של חלומות השלום ...
  1. סוף סוף יצא המרצע מהשק. לא שלום ולא בטיח. יש לחזור לסיני ולימית ולשארם א- שיך ולהקים שם היתנחלויות.
 33. 7
  למה קשה לקבל את הסיבה הפשוטה שההסכם הוא מעשה הגזל הגדול ביותר מהעם המצרי
  1. יריב, לא שכחת משהו? האם הסיבות לביטול העיסקה הן לא הכיבוש וההתנחלויות? ואולי, המסקנה היא שאסור לחתום עם ערבים על שום הסכם (ביחוד כזה שבו מוותרים על נכסים איסטרטגים) כי תמיד תהיה סיבה " מוצדקת" לבטלו כמו למשל , האדמות "שנגזלו" מהפלשתינים ב-1948?
  2. יריב, אפשר אולי לשכור ממך דירה?

   נראה שאצלך תמיד הצד שכנגד צודק, גם אם הוא משתין עליך בקשת. הילדים של השוכר ציירו על הקירות? המשכיר אשם, היות שהדירה לא מאווררת מספיק ולכן אין לילדים מספיק מרחב לפרוק את המרץ שלהם; השוכר השכיר חדר בשכירות משנה ל-8 תאילנדים? המשכיר אשם, היות שהוא גובה דמי שכירות גבוהים מדי, ולכן אין לשוכר ברירה, אלא לממן אותם איכשהו; השוכר משמיע מוזיקה של מטאליקה ב-2 בלילה ומפריע לשכנים? המשכיר אשם, היות שחדר השינה קטן מדי וגורם לנדודי שינה לשוכר. ולמה מטאליקה? כי המשכיר אשם בכל.

 34. 6
  אז הכניסו כוחות לסיני. אז ביטלו את הסכם הגז. אז תומכים בחמאס. ובקצת פעולות טרור מגבול סיני...

  אז איזה הסכם שלום לכל הרוחות? איזה טיפשים היינו. נתנו הכל ובתמורה למה? חתיכת נייר מז**** שלא שווה כלום. לקח לכל "הסכמי השלום" העתידיים ולכל ההוזים למיניהם. יודעים מה הגבול הכי שקט שלנו? סוריה.

  1. ישראל מפירה הסכמים על ימין ועל שמאל

   מה הפלא שהמנהיגים המצרים מתחילים לזלזל בהסכמים גם?
   הקומבינה של ההתנחלויות מחסלת את הריבונות של המדינה.

 35. 5
  אם ההסכם באמת יבוטל זה לא "תקדים" זה ביטול סעיף מהותי ומרכזי בהסכם השלום.

  לא צריך להתלהם. זו בסך הכל הודעה של חברה לא של מדינה. אבל אם מצרים כמדינה תודיע שהיא לא מוכנה לייצא גז לישראל - זה לא תקדים אלא ריקון הסכם השלום עם ישראל מהתוכן היחיד שנשאר בו. הסעיפים העיקריים של הסכם השלום והנושאים המהותיים לא מקויימים: אין שגרירות, ישראלים לא יכולים לנסוע למצרים בלי לסכן חייהם וחירותם, הגבול עם מצרים פחות בטוח מהגבול עם סוריה. אז מה נשאר מהסכם השלום עם מצרים? מעט מסחר שנפגע קשות עם פיצוצי הצינור. אם עכשיו מצרים הרשמית תפסיד את הגז - לא נותר דבר. ואני לא נגד ההסכם. קיבלנו 30 שנה בלי מלחמות וגבול שקט. אבל זה נגמר. נותר רק חימוש מצרי רשמי של החמאס כמו שאסד עושה לחיזבאללה והיחסים שלנו עם שתיהן זהים.

 36. 4
  אנחנו דור 82. הבטחתם לנו עלה של זית??!! איפה הוא

  אנחנו דור 82. הבטחתם לנו עלי של זית!. אפילו שמעון פרס נשיאנו קיבל פרס נובל לשלום.................על השלום עם מצרים.
  האם ועדי העובדים החדשים של העתונאים גם מחייבים את העתונאים להצהיר:
  סליחה, טעינו?!

  1. התפכחות

   אם חשבת ידידי, כמו רבים במחנה הלאומי, שניתן יהיה לקיים לאורך זמן את השלום עם מצריים במבודד מפתרון עם הפלשתינאים, הרי מסתבר שטעית. זוהי ראשית הקריסה של המדיניות הישראלית, שכל מי שעיניו בראשו הבין זה מכבר את מופרכותה.

  2. בגין קיבל את הפרס.

   בורה

  3. הנבערות של הימין זה פגם מוחי. אפילו בגין, שהחזיר את כל סיני, לא טרח להחזיר את עזה - והחזיר את אל עריש ואת טאבה והשאיר לנו את קן השרצים.
 37. 3
  נזכרתי במאמרו של תומס פרידמן בשם הבוס שלו אובמה 'בבית הלבן נגעלים מגישת ממשלת ישראל לרוחות הדמוקרטיה במצרים', עצוב, עצוב להבין מי הם מנהיגי העולם החופשי.
  1. תזכר גם כיצד ישראל הפרה את הסכמי קמפ דייוויד שקראו לאוטונומיה פלסטינית בעזה ובגדה, הפרת הסכם הפסקת אש עם אש"פ בלבנון, וכמובן "מפעל ההתיישבות ביהודה ושומרון"
 38. 2
  בקרוב נארגן לעם המצרי החופשי והגאה חופשה בסגנון הלונה גל!!!

  פצצה אחת על סכר אסואן וגל גדול יקח את המצרים המפגרים אל הים הגדול. השתחררתם משלטון מוברק ועכשיו תחיו באוקינוס. אינטיליגנציה של דגים כבר יש לכם!

 39. 1
  שיטת הסלאמי הערבית: ביטל הסכם גז,הכנסת כוחות לסיני.....

  לאט לאט

  1. אתה מזכיר לי את יום כיפור 73 מלחמה דרך הפתעה