טורקיה מונעת השתתפות ישראל בכנס נאט"ו

"לא תהיה שום נוכחות ישראלית", הצהיר שר החוץ דבוטולו, "הצבא של המדינה שאותה אתם מכנים 'שותפה' הרג אזרחים שלנו על פי הוראה פוליטית"

טורקיה הודיעה היום (שני) כי היא מתנגדת להשתתפות ישראל בכנס של חברות נאט"ו שיתקיים בשיקגו ב-20 במאי. "לא תהיה שום נוכחות ישראלית במפגש נאט"ו עד שישראל תתנצל באופן רשמי על הריגת אזרחים טורקים בעת ההתקפה על המשט ותשלם פיצויים", ציטט הורייט דיילי ניוז את הדברים שאמר שר החוץ הטורקי אהמט דבוטולו בכינוס של חברות נאט"ו שהתקיים בבריסל בשבוע שעבר.

התנגדותה של טורקיה כמוה כהטלת וטו והיא מחייבת את כל חברות הארגון. כמה מחברות נאט"ו, בהן צרפת, ארה"ב ומזכ"ל הארגון, אנדרס פו רסמוסן, דרשו מטורקיה להסיר את התנגדותה ואף איימו להטיל וטו על השתתפותן של מצרים, מאוריטניה, מרוקו ואלג'ריה שגם הן הוזמנו לכינוס, במסגרת קבוצת "דיאלוג הים התיכון", אבל טורקיה הבהירה כי הסרת הווטו אינה באה בחשבון.

"הצבא של המדינה שאותה אתם מכנים 'שותפה' הרג אזרחים שלנו על פי הוראה פוליטית. איננו יכולים לקרוא למדינה כזאת שותפה. אני מבטיח לכם שטורקיה תהיה הראשונה להגן על אזרחי מדינות נאט"ו במקרה דומה. אני מאמין בעקרון של סולידריות בין מדינות נאט"ו הרבה יותר מעקרון האפליה שחלקכם דיבר בשמו", הטיח דבוטולו במבקריו.

זו איננה הפעם הראשונה שבה טורקיה פועלת נגד מחוות שיתוף פעולה בין ישראל לנאט"ו. כך למשל התנגדה טורקיה לבקשתה של ישראל לפתוח נציגות במרכז נאט"ו בבריסל ומנעה את השתתפותה בדיונים בקבוצת דיאלוג הים התיכון שמסונפת לנאט"ו. טורקיה הטילה וטו גם על השתתפותה של ישראל בתמרון השנתי "מאמץ אקטיבי" בים התיכון בו משתתפות ארבע ספינות מלחמה ונציגים ממדינות שותפות שאינן חברות בארגון. טורקיה עומדת על כך שישראל לא תקבל מידע ממערכות המכ"ם נגד טילים שהקים נאט"ו בטורקיה במטרה להתריע מפני התקפת טילים איראנית.

שר החוץ הטורקי אהמט דבוטולו באנקרה בשבוע שעבר
שר החוץ הטורקי אהמט דבוטולו באנקרה בשבוע שעבראי-פי

בחודש הבא יחלפו שנתיים מאז אירוע המשט שגרם להידרדרות חסרת תקדים ביחסים בין טורקיה לישראל. המאמצים להביא לפתרון המשבר, בהם ועדת החקירה שהקים האו"ם שהמליצה לישראל להביע צער ולשלם פיצויים, לא חוללו שינוי בעמדת ישראל. על פי מקורות טורקיים, הגיעו הצדדים להסכמה ביחס לנוסח ההתנצלות ולאופן תשלום הפיצויים, אבל בשל לחצים פוליטיים בישראל, במיוחד אלה שהפעיל שר החוץ אביגדור ליברמן, החליטה ישראל לחזור בה מהסכמתה.

בשנה האחרונה הפעיל נשיא ארה"ב לחצים רבים על טורקיה להגיע להבנה עם ישראל, אבל טורקיה הבהירה כי ללא התנצלות רשמית ופומבית אין על מה לדבר. בינתיים התחזק מעמדה של טורקיה בזירה הבינלאומית, במיוחד על רקע מדיניותה כלפי סוריה והתנגדותה להמשך כהונתו של בשאר אל-אסד, תפקידה בחידוש המו"מ בין איראן ומעצמות המערב, והתקרבותה המדינית למדינות ערב אחרי המהפכות.

אם לפני שנתיים עוד עסוק פרשנים ומדינאים בשאלה מי הפסיד מן הקרע בין ישראל לטורקיה, היום אין עוד כל ספק בכך שממאבק היוקרה המפסידה העיקרית היא ישראל. טורקיה אינה זקוקה עוד לתיווך ישראלי מול ארה"ב, מצבה הכלכלי הוא הטוב ביותר במדינות אירופה, והיא התפתחה להיות ציר מרכזי וחיוני בדיפלומטיה האזורית ובניהול משברים. ישראל מצידה השלימה ככל הנראה עם אבדן הברית עם טורקיה על אף שלדעת גורמים טורקים בכירים קיימת בטורקיה נכונות לחדש את המאמץ הדיפלומטי לשיפור היחסים.

דוברת משרד החוץ האמריקאי, ויקטוריה נולנד, אמרה היום בתגובה לדברי הבכירים הטורקים כי טרם התקבלו החלטות לגבי הזמנת מדינות שותפות. "ישראל היא אחת השותפות של נאט"ו, ולאורך השנים היא השתתפה בפעילויות ותרגילים רבים, אך לא בכל וועידה היתה נוכחות של שותפות. עדיין לא התקבלו החלטות לגבי מי מהשותפות תוזמן. כל וועידה נבחנת לגופה".‬

בהכנת הידיעה השתתפה נטשה מוזגוביה (ארה"ב)

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 44
  בראל לא נותן לעובדות לבלבל אותו עם המציאות המדומה בה הוא חי

  טורקיה במצב כלכלי מעולה??? מה עם הלירה? מה עם זכויות לעיתונאים הכלואים ולנשים?
  מה עם מדיניותו המטורללת של דואטולו כלפי סוריה לפני המרד הערבי הגדול?
  מוטב שתישאר בטורקיה.

 2. 43
  אדיין?!

  למה הטורקים צריכים לעשות כל כך תיפש במצב הזה. האנשים בפלוטילה רצו דם יהודית לא שלום! איזה שטויות!

 3. 42
  למי ששכח, הרעיון הגאוני של ליברמן לגבי השגריר הטורקי היה לפני המשט.
 4. 41
  אבל גם אתם הורגים אזרחים שלכם על פי הוראה פוליטית, אז ממה נפשך?
 5. 40
  התשובה לכל אלה שחשבו כי דוח פאלמר ( שלא הוציא אותנו זכאים ) ייקבר במגרות האו"מ וכל העולם ישכח את הריגת האזרחים הטורקים במרמרה. אי אפשר להונות את כל העולם כל הזמן. עובדה.
 6. 39
  הקהילה היהודית בשיקגו

  הולכת להוביל הפגנות ענקיות נגד טורקיה במהלך הפיסגה, וגם קמפיין תקשורתי ביקורתי על ההתנהלות של טורקיה נגד ישראל (ותמיכתה באסד, ובחמאס, ובאיראן...). דבוטולו עוד יתחרט על זה.

 7. 38
  בבקשה - שיתנצלו קודם על שנתנו לחברי ארגון טרור חמוש לעלות על ספינה

  שניסתה לפרוץ מצור *חוקי* שישלמו הוצאות ונזקים. ונדבר אח"כ.

  בספינות אחרות לא נהרג אף אחד.

 8. 37
  שטיפה באסלה

  האגו של ביבי וליברמן מחרחר מלחמות,מקומו המתאים הוא בתוך האסלה בבית שימוש ציבורי.טורקיה מבססת את מעמדה עם ארצות הברית ומדינות האזור.כה אידיוטי להחריף יחסים עם מדינה הגובלת עם מדינת אויב .הימין ההזוי והנבער יביא בסופו אסון.לבעלי הפה המצחין מהימין,נא לא להגיב בקללות,תודה.

 9. 36
  הפסקה הלפני אחרונה מזכירה את הסגנון של "תיק דבקה" וחבל...
 10. 35
  גם וגם

  אולם ישראל נהגה באופן לא צודק באירוע המשט, אבל טורקיה ממש לא נקייה, ואפילו גרוע הרבה יותר מישראל בעינייני שימוש לא לגיטימי של צבאה. הכחשת שואת הארמנים לדוגמא, איומים לגירוש המוני של מיעוטים, תקיפה במרכזים אזרחיים וכו'.

 11. 34
  העוינות של ארדואן החלה עוד הרבה לפני המשט

  ארדואן החל לנקוט עמדה ביקורתית כלפי אסד רק כאשר החלו לזרום פליטים סורים לתוך טורקיה וכאשר התברר שאסד לא עומד בדיבורו. העובדה שמטורקיה לא יוצאים משטים הם הוכחה לכך שארדואן מבין את מגבלות הכוח שלו.

 12. 33
  זה הפעם השניה בשבוע שהארץ מטעה קוראים

  :"בחודש הבא יחלפו שנתיים מאז אירוע המשט שגרם להידרדרות חסרת תקדים ביחסים בין טורקיה לישראל. המאמצים להביא לפתרון המשבר, בהם ועדת החקירה שהקים האו"ם שהמליצה לישראל להביע צער ולשלם פיצויים, לא חוללו שינוי בעמדת ישראל."עיתון הארץ לא מדווח נכון:1.ההדרדרות החלה משעלה ררדוגאן לשילטון ועוד בימי כהונת אולמרט.2.לא זה מה שקבעה וועדת פאלמר

 13. 32
  אני מעריץ את ארודאן נשיא טורקיה

  וקורא לו איש גיבור ואמיץ

 14. 31
  Turkia

  The cold war is over and the west can do without turkia, ask the Americans. Turkia is a pain in the butt, period!!!

 15. 30
  אוסף מחדליו וטעיות בשיקול דעתו של ברק לאורך כל תפקידו הציבורים מדהימים. עד מתי?
 16. 29
  אצל התורכים, בנושא השנאה לישראל, הכל כלול!!
 17. 28
  סליחה - הגעתי בטעות למדור דעות
 18. 27
  שישראל תטיל וטו על השתתפות טורקיה
 19. 26
  All small empires are opponents of each other. The pretext is immaterial
 20. 25
  תורכיה צודקת

  התורכיםצודקת תורכים רוצים ללמיד לברמון. ובביבי אך להתנהיג

 21. 24
  תעמולת הסתה שקרית של צבי בראל כרגיל
 22. 23
  איפכא מיסתברא

  מעמדה של טורקיה בשפל מתמשך מאז אותה תקרית עם המרמרה
  סכסוכים עם יוון וקפריסין על חלוקת הגז בימי הים התיכון , איומים המכוונים
  כלפי ישראל , יוון , ואזרביג'אן מוכיחים שוב עד כמה המשטר הנוכחי בטורקיה בראשות שר החוץ וראש הממשלה נתפס כתוקפן ומסוכן ליציבות המזרח תיכונית השברירה , תוסיפו לתבשיל את הכשלון של טורקיה במעורבות בכל סכסוך ערבי ותראו את פרצופה האמיתי של טורקיה , מדינה נחשלת ואנטי דמוקרטית האוסרת עיתונאים וקצינים בכירים .
  מבחינה כלכלית בחוב הלאומי של טורקיה הוא בין הגבוהים בעולם ,
  אך אלה עובדות שעיתון הארץ מעדיף להתעלם מהן , ובכך הוא פוגע באמון של קוראיו , גם אלה החלוקים על הכיוון הפוליטי של העיתון אך נהנים מן העומק והאיכות שהיו מנת העבר .

 23. 22
  בסופ"ש התפרסם ב"ידיעות" ציטוט מהדו"ח הרפואי של ניתוח לוחם השייטת, שקבע שהכדור שפגע בבטנו נורה מנשק חם שאינו תיקני בצבא. האמת שהופתעתי, כי חשבתי שהלוחם נורה מאש חבריו-אבל לא, היו שם אנשים עם אקדחים על ה"מרמרה". לי זה חידש.
 24. 21
  עוד סטירת לחי לבריון של המזרח התיכון!
  1. מדינה שמותקפת מידי פעם מטילים הבאים מרצועת עזה . מדינה ששכנותיה רוצות לראות בכיליונה . ומכלוף קורא לה הבריון של המזרח התיכון.
  2. למזלנו מכלוף ימשיך להישאר מכלוף ותו לא
  3. מדינה ש 45 שנה מחזיקה שטח בניגוד לחוק הבין לאומי, תחת שלטון צבאי, באזרחיה משטלטים על אדמות באלימות בניגוד לכל חוק - בין לאומי, ישראלי, אזרחי ופלילי. מדינה בה יש מיעוט שדורשים ממנו להזדהות עם הרוב, אבל מונעים ממנו את הטבות הרוב, ע"י מעשים "מנהליים" כמו למשל אי אישור תכנית בנייה לישובים ובכך הפיכה אוטומאטית של כל מבנה לאי-חוקי. מדינה שמפחדת מכל סירה או מפגין, נופלת פעם אחר פעם בפח ההתגרויות של מתנגדיה, בתגובותיה ההיסטריות והלא מידתיות. במיוחד נגד אלה שלא מסכנים אותה בכלל.
 25. 20
  תורכים, תזכירו לי מי אתם?
 26. 19
  חבל על הידרדרות היחסים עם טורקיה, אבל גם אילו שילמנו פיצויים והתנצלנו, זה לא היה משנה את היחסים עם טורקיה. אולי קצת, עד המשבר הבא. הבעיות לא התחילו עם המשט. עצם תמיכת טורקיה במשט היא עדות ליחסים המקולקלים. הייתה ההתפרצות בדאבוס, הייתה סידרת הטלוויזיה המסיתנית, היו איומי ארדוגן על ישראל שתקבל את טורקיה כמתווכת בינה לבין סוריה (כמה אירוני!), אחרת...
 27. 18
  This time I completely agree with them
 28. 17
  מדהים לקרוא את הארץ

  וגם די פשוט. כל מה שרשום נכון, רק להיפך. קלי קלות.

  1. מדהים לראות את המציאות...
 29. 16
  אנחנו לא הפסדנו מההתפרעות התורכית, הרווחנו שחשפנו את פניהם האמיתיות לפני משבר אמיתי, בסופו של דבר תורכיה נכנסת לחיכוכים קשים מול ארה"ב ונאטו וכשיהיה גם נשיא נורמלי בוושינגטון, תורכיה תתחיל גם לשלם.
 30. 15
  מהמוצדקות שבטעוית ישראל
 31. 14
  הטורקים צודקים, להתנצל ולשלם פיצויים

  הטורקים צודקים, להתנצל ולשלם פיצויים

  1. תשלמי את פיצויים אם את כל כך רוצה
  2. אולי במקום לבנות עוד מאחז, תוכל הממשלה לעשות משהו נבון בכספנו, ולסיים את הסכסוך?
 32. 13
  כל עוד הפסדנו רק ב"מאבקי יוקרה" ולא בדברים החשובים באמת...לא נורא.
 33. 12
  יהודים אוהבים ששונאים אותם...
 34. 11
  אנחנו אלה שהפסדנו?

  טורקיה התקרבה למדינות ערב כי האירופאים הבהירו לה שאין מה לדבר בכל מה שנוגע לאיחוד. טורקיה, אסור לשכוח, אינה מדינה ערבית. שמענו אותה בלוב - אפס תוצאות. שמענו אותה בסומליה - אפס תוצאות. שמענו אותה בסוריה - נכון לעכשיו אפס תוצאות. תפקידה בחידוש המו"מ בין איראן למעצמות? התכוונתם לחידוש הפארסה. משיכת זמן, ותו-לא. הכלכלה שלה חזקה כי היא מספקת כוח-עבודה זול בשביל אחרים. ואם טורקיה מבקשת לחדש איתנו את היחסים, אז המצב אצלה לא הכי טוב. אולי זה קשור לעובדה שישראל יצרה ברית מצוינת עם יוון וקפריסין, ושבסופו של יום, מדינות המערב יעדיפו מדינה לא-מוסלמית על מדינה מוסלמית בכל יום בשבוע.

 35. 10
  Gedansk

  Perfect, Israel will not participate, as common sense dictates , and Israeli tax payers will not spend funds on travel, lodging and meals for the useless Israeli delegation.

  Beravo Erduan!

 36. 9
  חבל שהילד שצועק (בצדק) "המלך הוא עירום" הוא דווקא הילד הכי מופרע בכיתה.
 37. 8
  שימו לב לפסקה האחרונה

  במסווה של מידע, דוחפים לנו דעות שאין להם שום קשר עם המציאות.

 38. 7
  Turkish are primitive & hard headed! Waste of time, not worth dealing with them!
  1. כל מה שאתה מלביש על הטורקים, זה תיאור מדויק של ביבי וליברמן יחד עם שאר אפסי הימין שאיתם בשלטון=מקופחים מקפחים. ישראל בזכותם הופכת מצורעת יותר מאי פעם. ככה זה כשבריון שומר ברים מולדבי גונב לנו את השם והורס אותו עם הביבי, השבוי שלו
  2. כל מה שאתה מלביש על הטורקים, זה תיאור מדויק של ביבי וליברמן יחד עם שאר אפסי הימין שאיתם בשלטון=מקופחים מקפחים. ישראל בזכותם הופכת מצורעת יותר מאי פעם. ככה זה כשבריון שומר ברים מולדבי גונב לנו את השם והורס אותו עם הביבי, השבוי שלו
 39. 6
  עצוב לראות איך הכלכלה תופסת מקום של ערכים..

  ישראלי גאה כנה ואמיתי היה מזמן מדיר את רגליו מהאדיוטים הללו.
  רק מכה ניצחת כלכלית שתקשה על הסחר בין המחבל האפנדי בשה הזה יביאו אותו להבנה.

  לראות איך הסורים טובחים והוא בדממת אלחוט .
  משקשק מפחד מהפגזה על איסטנבול

 40. 5
  ישראל מפסידה בגדול ביטחונית וכלכלית מהתעקשותם של ביבי וליברמן על "הכבוד". לא צריך כבוד, צריך פשוט שכל. טורקיה צועדת קדימה וישראל מדשדשת הודות לממשלת ישראל ומדיניותה הכושלת.
  1. גד - תפסיק להיות דביל - כבר התמכרת ל MODE הזה . כבוד לא חשוב ? אתה רציני? לנהוד בלי כבוד עצמי זה לנהוג ללא שכל. הניסיון האינפנטילי שלך להציג כביכול חשיבה אנליטית נטולת שיקולי כבוד היא מתכון בטוח לאיבדון וסמרטוטיות.
  2. רוברט -אתה מדבר על תשובה לא שכל אבל התגובה שלך מלאה בסיסמאות מטופשות. איזה היגיון מעוות ומה משמעות המשפט האווילי על חשיבה נטולת שיקולי כבוד שמביאה לאיבדון וסמרטוטיות ?! אנשים ששמים כבוד במקום הראשון אלה אותם אנשים שדוקרים במועדונים כי אמרו להם מילה לא יפה או שגורמים לתאונות דרכים עי מישהו עצבן אותם על הכביש. אני מקוה שאתה לא מייחל למדינת ישראל שזה יהיה כיוונה
  3. הרבה מילים לועזיות לא מחפות על היותך ימני מכור ללא יכולת שיפוט ואבחנה.
 41. 4
  עיתון הארץ לא מדווח נכון...:

  מהארץ:"בחודש הבא יחלפו שנתיים מאז אירוע המשט שגרם להידרדרות חסרת תקדים ביחסים בין טורקיה לישראל. המאמצים להביא לפתרון המשבר, בהם ועדת החקירה שהקים האו"ם שהמליצה לישראל להביע צער ולשלם פיצויים, לא חוללו שינוי בעמדת ישראל."עיתון הארץ לא מדווח נכון:1.ההדרדרות החלה משעלה ררדוגאן לשילטון ועוד בימי כהונת אולמרט.2.לא זה מה שקבעה וועדת פאלמר.גם "הציטוט" החלקי הזה מהדו"ח,מסולף.

 42. 3
  נמאסתם טורקים מסריחים!

  מאחל לכם רעידת אדמה שלא ידעתם כמותה!

  1. you are out of your mind
  2. הסיגנון דיבור שלך רק מראה שאתה ברמה נמוכה. זה לא לעיניין וזה לא תורם כלום. זה רק מראה מי אתה!!
  3. "טורקים מסריחים", "ערבים מסריחים", "יהודים מסריחים", הכל זה אותם גזענים מסריחים גלוחי ראש.
 43. 2
  למיטב זכרוני, ארדואן תמך באסד ובקדאפי בתחילת ההתקוממות במדינתם, התוקפנות שלו כלפינו התחילה לפני המשט, ובראל לא מצליח להבדיל בין העובדות לבין הדעות שלו.
  1. רצוי שעיתון הארץ ידייק בעובדות. ההתדרדרות ביחסים עם תורכיה החלה בתקופת אולמרט, מיד עם פתיחת מלחמת עופרת יצוקה. (זכרו גם איך ארידאן זילזל בנשיא פרס בועידות באירופה בתקופת אולמרט). עוד לפני ממשלת נתניהו החלה תורכיה שלא להאריך הסכמי רכש צבאיים מישראל ובעת אירוע המשט כמעט ולא היו הסכמי רכש צבאי פעילים מישראל לתורכיה, כך שהפסדיה של ישראל בתורכיה קרו בשל ממשלת אולמרט ולא בשל ממשלת נתניהו. כמו כן צריך לציין, שנתניהו הסכים להתנצל ולשלם פיצויים, אך העסק פוצץ משום שהתורכים דרשו מישראל שיותר לא תמנע משטים לעזה.
 44. 1
  טוב מאוד !! אפילו שטורקיה עזרה לישראל בזמן השריפה הגדולה, שהתרחשה אחרי ארוע המשט.
  1. עוד הישג מצויין לבחורנו המצויינים מהשייטת