השרים החליטו לבקש מבג"ץ דחייה בפינוי שכונת האולפנה בבית אל

בבקשת הדחייה שתועבר לבג"ץ ייקבע לוח זמנים מוגדר לפינוי חמשת המבנים, הניצבים על קרקע פלסטינית פרטית. בג"ץ הורה לפנותם עד 1 במאי

בסיום דיון שנמשך למעלה מארבע שעות החליטו ראש הממשלה בנימין נתניהו ופורום שרים מיוחד שהתכנס לסוגיה להורות לפרקליטות לגבש עמדה חדשה שתוצג לבג"ץ בנושא שכונת גבעת האולפנה. המדינה תבקש דחייה של פינוי חמישה בניינים בשכונה בהתנחלות בית-אל, שנבנו על קרקע פלסטינית פרטית באופן בלתי-חוקי. לפי פסיקת בג"ץ, הפינוי היה צריך להתבצע עד ה-1 במאי.

פקיד בכיר שעודכן בתוצאות הדיון אמר כי בבקשת הדחייה שתועבר לבג"ץ ייקבע לוח זמנים חדש ומוגדר לפינוי המבנים. "במהלך תקופת הדחייה תוקם ועדה מקצועית שתבחן את מעמד הבתים ועתידם פעם נוספת", אמר הפקיד הבכיר. "הפרקליטות כבר החלה בניסוח התשובה החדשה לבג"ץ וצפויה להגיש אותה בתחילת השבוע הבא".

בדיון השתתפו בנוסף לנתניהו גם שר הביטחון אהוד ברק, המשנה לראש הממשלה משה (בוגי) יעלון והשרים בני בגין, דן מרידור, יובל שטייניץ, ישראל כץ וגדעון סער. כמו כן השתתפו בדיון היועץ המשפטי לממשלה עו"ד יהודה ויינשטיין, נציגי הפרקליטות, המינהל האזרחי ומתאם הפעולות בשטחים.

שכונת גבעת האולפנה בבית אלאמיל סלמן

במהלך הדיון אמר נתניהו כי צריך למצוא פתרון שימנע את פינוי השכונה. המשנה לרה"מ משה (בוגי) יעלון אמר בדיון כי "יש למצוא פתרון שמונע פינוי שאינו הגיוני ואינו צודק". שר הביטחון ברק חזר על הצעתו כי 30 המשפחות שגרות בחמשת הבניינים שמיועדים לפינוי יועברו לשטח אחר בהתנחלות בית-אל, שנמצא כיום בידי צה"ל. בשטח שגודלו 22 דונם ניתן לבנות מחדש את הבניינים בצורה חוקית.

לפני הדיון על גבעת האולפנה התקיימה ישיבה אחרת בהשתתפות נתניהו, שר הביטחון אהוד ברק והשרים בגין ויעלון, במהלכה הוחלט להסדיר את מעמדן של ההתנחלויות ברוכין ורחלים ושל היישוב סנסנה שעל הקו הירוק. משמעות ההחלטה היא ששלושת היישובים שהיו נעדרי מעמד חוקי, זכו למעמד של יישובים לכל דבר.

ראש הממשלה נתניהו הבהיר כמה פעמים בימים האחרונים כי פינוי גבעת האולפנה הוא גזירה שהציבור אינו יכול לעמוד בה. מנגד, הוא הדגיש כי הפתרון בשלב זה לפחות, צריך להיות משפטי, על ידי מתן מענה שיניח את דעת שופטי בג"ץ, ולא באמצעות חקיקה בכנסת שתסדיר את מעמד הבתים בשכונה ואת מעמד הקרקע עליה הם בנויים.

סוגיית גבעת האולפנה מעוררת מתיחות רבה בממשלה, במיוחד בין המשנה לראש הממשלה משה יעלון לבין שר הביטחון אהוד ברק. יעלון אף איים כי פינוי של גבעת האולפנה עלול להביא לפירוק הממשלה. לצידו של יעלון ניצבים חלק גדול משרי הליכוד ובהם גדעון סער, גלעד ארדן וישראל כץ שלוחצים על נתניהו למנוע את פינוי השכונה.
 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 24
  לכל מי שטוען למדינת בג'ץ

  זה הדבר הכי טוב שקיים לממשלה. כל פעם תולים את האשמה בבג'ץ במקום להחליט ולקחת אחריות בעצמם. בהחלטות קשות רוצים לצאת קורבן ש'חייב לעשות כי בג'ץ אמר'. מה יקרה אם בג'ץ תדחה את העתירה כי כולם יודעים שהמדינה סתם מורחת? אז זה כבר לא ביבי שפינה אלא השופטים בביה'מ. שימו לב לכך.

  1. אנחנו לא נגד בג"צ אנחנו רק נגד השופטים בבג"צ. המלכנו את גרוניס בתקווה שיספק את הסוחרה אך הוא מאכזב אותנו. נמשיך להמליך שופטים עד שנמצא את השופט שיספק את הסחורה, גם אם הוא יהיה אחד מבעלי הבאסטות בשוק.
 2. 23
  השלום עם מצרים עולה באש וממשלת ישראל טובעת בבוץ של מדינת המתנחלים.
 3. 22
  גנבים בלילה שלא מתביישים גם ביום

  יותר מהפצצה האיראנית, זה הערעור של סלע קיומנו. אנחנו מאבדים לאט ובהתמדה את תמיכת האיש ההגון מהרחוב במערב וגם בתוכנו. שקרים בוטים כל כך- אומרים שרוצים שלום ושתי מדינות אבל פועלים בראש חוצות בכוון ההפוך- מערערים לא רק את התמיכה מבחוץ, גם את האמון הבסיסי בהנהגה. כשבני יישלח לקרב, איך אדע שלא מדובר בעוד שקר?

 4. 21
  אם בגץ יאשר בקשת המדינה סימן שהכל כבר לא שפיט איש הישר בעייניו יעשה. נקים שכונה בקרית הממשלה ונראה מה יקרה...
 5. 20
  יכולה לעמוד בפינוי גבעת האולפנה, לא יכולה לעמוד בשוד אדמות של פלסטינאים ובנייה לא חוקית

  אי

 6. 19
  מדינה פאשטית שאינה מכבדת את בית המשפט שלה!!!

  אחרי בקשת הדחייה שזה במילים אחרות אי כיבוד הצו - הוא יקים וועדה על מנת למצוא דרך איך לא לכבד את התאריכים הבאים. המעניין בכל זה, שהאידיוט המצוי לא מבין שאנחנו כן מבינים את השיטה! דחייה דחייה דחייה עד שהוא ייצא לגמלאות עם פנסיה ענקית - מבלי שעשה למעשה...כלום. רק במדינות פשיסטיות מבזים את בית המשפט העליון - רק במדינה פשיסטית חושבים על קומץ סהרורים ומדלגי גבעות פורעי חוק ומבזבזים הון עתק של משאבים במקום לתמוך בדיור להרבה זוגות צעירים. היום זה חוקים עוקפי בג"ץ - מחר יבקשו את השופטים להתפנות(מרצונם החופשי) אל הכלא הקרוב!!! בניינים שנבנו על אדמה פרטית תוך הצגת מסמך קנייה/מכירה מזוייף!! מה עוד צריך על מנת לזרוק אותם לכלא, את מי שעקב אחרי זה (עו"ד) את מי שאישר את הבנייה במנהל או מה שזה לא יהיה ולא בדק את אמיתות המסמך - ולחייב את האנשים (לא את המדינה!) לקנות את האדמה בכל מחיר שיידרש מהפלסטיני - ואם לא - יפונו על פי צוו בית המשפט! ממשלה מכוערת, פורעת חוק ומבזה של בג"ץ! פאשיזם של מדינה כוחנית, גזענית. זו האמת. את זה היהודים הצליחו לעשות. בדיוק את זה. וחבל.

 7. 18
  שרים מאד לא נכבדים מתעסקים בשולי שכונה בשטח כבוש שיפונה ממילא בהסכם השלום
 8. 17
  כמה זה מזויע! ממשלת ישראל של העם היהודי -מגרשת יהודים מבתיהם והורסת אותם רק במדינה מטורפת כשלנו יכול לקרות חלום עוועים כזה למציאות איך בגצ מותיא פסקי דין כאלה בשלטון הימין. מה יהיה בשלטון השמאל? יהרסו את בתי היהודים ביהודה ושומרון בלי בגצ ועם בולדוזרים- מפחיד!
 9. 16
  את המאהל בגן סאקר, ירושלים סילקו אחת ושתיים אבל בעניין האולפנה יש להם זמן.
 10. 15
  אני דווקא יכול לעמוד בגזירה
 11. 14
  תמהני מי מנהל את המדינה הממשלה או בג'ץ?
 12. 13
  ממשלה יקרה: חשבתם פעם על הקונספט המהפכני של אשכרה לציית לחוק, לפחות מדי פעם, כדי שתהיה לנו תחושה קלה שאתם קצת יותר מחבורה של גנגסטרים וחוליגנים שתפסו את השלטון?
 13. 12
  כל הנושא

  ומי משלם על כל הוצאות דיון נוסף בבית משפט, ועל המעבר והבניה מחדש אה? על 5 בתים (יפים מאד יש לומר) תקום ותיפול מדינת ישראל. מי אמר שאין דיור ציבורי בישראל שהמדינה מממנת? פשוט תלוי למי.

 14. 11
  יש לפנות את המאחזים המוסלמיים הבלתי חוקיים שמסביב לבית-אל, ולאחר קלטור יסודי של הקרקע בבולדוזערים וחיטויה בליזול, יש לבנות עליה בתים יהודיים למכביר
 15. 10
  why not

  why not ask the poeple?

 16. 9
  צעד מסוכן של ממשלה שלוחת רסן

  הממשלה הנוכחית איבדה כל רסן ובושה. עצם החוצפה לבוא לבית המשפט העליון לאחר שנתן פסק דין סופי עם תאריך ביצוע היא נדירה ביותר במדינה דמוקרטית. אף שר מכובד לא היה מעלה בדעתו לעשות כן באנגליה או בארה"ב.
  אבל זה לא הכל, אופן הפנייה- אלוהים אדירים- האופן הוא בלתי נסבל לחלוטין. מחכים עד הרגע האחרון ממש, ואז מגיעים לבית המשפט ו"מבקשים" דחייה. כאשר צד מגיש בקשה לבית משפט (ואנו מניחים הרי שהוא עושה זאת בתום לב), הוא חייב להביא בחשבון שהבקשה אולי תידחה. ואם אכן תידחה- מה יקרה אז? האם הממשלה תפנה את גבעת האולפנה תוך יומיים או שלושה? אם תרצה מאוד, יש לה את היכולת לעשות כן, אבל האם נותר אדם אחד שבאמת מאמין שכך יקרה?
  העמדה שעליה רמז השר יעלון לגיטימית. מי שאינו יכול לקיים את החוק ואינו מסוגל גם לשנותו באופן ראוי, מותר לו להתפטר. אבל אין זה לגיטימי להמשיך ולצחוק (או להמשיך ולצעוק) כל הדרך לדיקטטורה.
  אזרחי ישראל השפויים, משמאל ומימין, אסור לתת לממשלה הרעה הזאת לגזול את המעט שנותר!

 17. 8
  גזענות של בג"צ נגד יהודים. במקביל אין שום צוי ביצוע להריסת כל המבנים הבלתי חוקיים של הערבים. בכוח אפשר להשיג הכל. הסכין הערבי כובש את ארץ ישראל. אבל לידיעתכם גם במחיר מלחמה לא נרשה זאת. הרי הערבים פרעו ביהודים וגזלו אדמותיהם בחסות משטרים עריצים וכובשים. הרי המלך הירדני שהעניק האדמות לפלסטינים היה בעצמו כובש.
 18. 7
  דחיה לצורך התארגנות - סבירה, הקמת וועדה חדשה חוצפה !

  למרות השהסחבת במידה רבה אשמת המתנחלים עצמם (לא יהיה פינוי וכו ...)
  פינוי תוך שבוע הוא קשה עד לא סביר.

  ניצול המצוקה - שהיא אמיתית ללא קשר למי אשם - להקמת ועדה מקצועית שתבחן את מעמד הבתים ועתידם פעם נוספת - על אף פסיקת בג"צ בנושא
  היא חוצפה ורק תגדיל את הסבל של המתנחלים עצמם.

 19. 6
  השוטה ימשיך לשבת על הגדר, יטה ימינה ויקרוץ שמאלה, יטה שמאלה ויקרוץ ימינה, רחמי שמיים.

  ואז יבוא ארי שביט ויפרשן לכם את ההטיות ואת הקריצות פירוש רש"י.
  אהבל מהבל אתכם הבלין.

 20. 5
  תגובת פורום חברי מרכז הליכוד ביוש (מארגני הכינוס בשכונת האולפנא)

  אנו שמחים שלקראת יום העצמאות השכל הישר חזר לממשלה. אין לנו ספק שבין השאר היה זה בזכות המסר הברור של שיתוף הפעולה של כל הגורמים הלאומיים בליכוד ובראשם מנהיגות יהודית והמטה הלאומי. הוכחנו שאנו יודעים לשחק במשחק הדמוקרטי ושעוצמתו של מפגן כח של אחדות בכוחו לסייע לממשלה לקבל החלטות נכונות. לא נרפה ונמשיך בעשייה האינטנסיבית עד לפיתרון הכולל והוא החלת הריבונות הישראלית ביהודה ושומרון

 21. 4
  BAGATZ - DONT FEAR THE FANATICS

  Remove the religious bullies immediately! Do not fear the threats from the radical ovdei-ellilim. God, if there is any, is on the Bagatz side.

 22. 3
  גם אני חלק מהציבור, ואני דווקא אעמוד בפינוי שכונת האולפנה.
 23. 2
  נגיד לבג"ץ שנפנה בזמן מוגדר, ונפעל כדי לא לפנות לעולם. מי אמר בזיון בית המשפט ולא קיבל?
 24. 1
  תראו במה ובמי הם מתעסקים, ארבע שעות, כשהחברה קורסת