יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה

פרס: לא תימצא המילה שמרפאת כאב; גנץ: יש לגשר על הפערים ולשרת בצבא

ב-20:00 נשמעה הצפירה ברחבי הארץ, הדגל הורד לחצי התורן והחל הטקס ברחבת הכותל. מאז 1860 נמנו 22,993 חללים, 126 מהם בשנה האחרונה

אירועי יום הזיכרון תשע"ב נפתחו אחר הצהריים (שלישי) בטקס בבית יד לבנים בירושלים, במעמד ראש הממשלה, יו''ר הכנסת, נשיא בית המשפט העליון, הרב הראשי לישראל וראש העיר ירושלים.

בטקס אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו: "ביום הזה האומה כולה עוצרת מלכת ונעמדת דום. כשתישמע הצפירה הערב נהפוך כולנו למשפחה אחת. אזרחי ישראל יתייחדו ביגון ויתאחדו בזיכרון. הם ירכינו ראשם בהוקרה לאלה שנפלו ושהקריבו את חייהם להגנת עמנו. בזכותם ניתנה לנו עצמאותנו והזכות לחיות בביטחון בארצנו".

הערב בשעה 20:00 נשמעה צפירה בת דקה בכל רחבי הארץ, ולאחריה החל הטקס הממלכתי ברחבת הכותל המערבי, במעמד נשיא המדינה, ראש העיר ירושלים, הרמטכ''ל, אח''מים ומשפחות שכולות.

על פי משרד הביטחון, נפלו במערכות ישראל ובפעולות האיבה 22,993 בני אדם מאז שנת 1860. מספר הנופלים מיום הזיכרון תשע"א ועד היום הוא 126. מספר המשפחות השכולות בישראל 2012 הוא 10,524, בתוכן 2,396 יתומים ו-4,992 אלמנות.

הערב ב-20:30 החל ברחבת הכנסת האירוע "שרים לזכרם", במעמד שר הביטחון, אהוד ברק, יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, שר הרווחה, משה כחלון, וסגן הרמטכ"ל, האלוף יאיר נוה. בכיכר רבין בתל אביב מתקיים אירוע "שרים בכיכר" המסורתי; החלטתו של יאיר לפיד להנחות גם השנה את האירוע אף שהודיע על ריצה לכנסת הביאה את גלי צה"ל ואת רשת ג' שלא לשדר משם. בג"ץ דחה אתמול על הסף עתירה למנוע השתתפותו של לפיד, בין השאר מכיוון שהפוליטיקאי הטרי לא צורף כמשיב לעתירה.

מחר, יום שלישי, תישמע בשעה 11:00 צפירה בת שתי דקות ולאחריה יחל טקס הזיכרון הממלכתי לחללי מערכות ישראל בהר הרצל, במעמד נשיא המדינה, ראש הממשלה והרמטכ"ל. בבית העלמין הצבאי בקריית שאול יתקיים טקס אזכרה במעמד שר הביטחון ברק. בשעה 13:00 יערך טקס האזכרה הממלכתי בהר הרצל לנפגעי פעולות האיבה, במעמד הנשיא, ראש הממשלה, שר הרווחה והרמטכ"ל. אירועי יום הזיכרון ייחתמו בשעה 20:00 עם טקס הדלקת המשואות והעברת הדגלים הראשיים בהר הרצל במעמד נשיא המדינה, ראש הממשלה ויו"ר הכנסת.

באגף משפחות והנצחה במשרד הביטחון צופים כי יותר ממיליון איש יפקדו את בתי העלמין הצבאיים במהלך יום הזיכרון. שינויים יחולו בהסדרי התנועה בסמוך לבתי העלמין המרכזיים, ומאות אוטובוסים ושאטלים לבתי העלמין הצבאיים יועמדו לרשות הציבור בהר הרצל וברחבי הארץ.

פרס: "נוסיף לחפש דרך שתביא שלום"

לאחר שהורד דגל ישראל לחצי התורן, נשא נשיא המדינה, שמעון פרס, דברים. "אנחנו יכולים לאסוף מילים מבוקר עד ערב. לבדוק כל לקסיקון. להיוועץ במומחים. לנסות כל ביטוי. כל משפט. כל מילה בודדת. ואני יודע: עוד לא נמצאה – ולא תימצא – המילה המסוגלת לרפא כאב", אמר פרס לבני המשפחות השכולות.

"מדינת ישראל, זו שילדיכם שילמו את המחיר הגבוה והכואב ביותר על הקמתה, קיומה וביטחונה - קיומה ודאי", אמר פרס. "אבל על שלומה ישנו עדיין איום. יש האורבים לה. ואם יהיה צורך נדע להגן עליה שוב. כשהפעם אנו ערוכים יותר, חזקים יותר, רבים יותר. צה"ל של היום הוא צבא חזק יותר מאי פעם. בעל חכמה אסטרטגית וטכנולוגיה מתוחכמת. צה"ל הנושא ערכי מוסר, וצה"ל המאויש באנשים איכותיים. אנו יודעים זאת ואויבנו התנסו בזה בעבר. מן הדין שלא יטעו מחדש".

נשיא המדינה שמעון פרס מדליק את אבוקת הזיכרון ברחבת הכותל. ארכיון
נשיא המדינה שמעון פרס מדליק את אבוקת הזיכרון ברחבת הכותל. ארכיוןמארק ניימן, לע"מ

"אני בטוח שגם בשנה הזו, נדע לעמוד על נפשנו מלוכדים ואיתנים. ונוסיף לחפש דרך שתביא שלום לבית ישראל", אמר נשיא המדינה לקראת תום דבריו.

הרמטכ"ל, בני גנץ, נשא אף הוא דברים. "לאחר שערפילי המהפכות החלו לשקוע ניכר שאנו מביטים במזרח תיכון שונה ממה שלמדנו להכיר. על חורבותיה של המפה האסטרטגית הישנה הולך ומתגבש מצרף אתגרים חדש. בתוך המציאות המעורערת הזו אנו עדים לאלו המנסים לפגוע בה", אמר הרמטכ"ל, והוסיף: "יש לנו החובה לגשר על הפערים להתייצב זה לצד זה ולשרת בצה"ל, הצבא של כולנו. רק כך נצליח להגן לבנות ולהיבנות כאן יחדיו".

שר הביטחון: מחבקים את המשפחות השכולות

ערב יום הזיכרון פרסם ראש הממשלה את האיגרת השנתית המופנית לבני המשפחות השכולות. "כבן למשפחה שכולה יום הזיכרון הוא בעל משמעות מיוחדת עבורי, יום זה איננו רק יום זיכרון לאומי, זהו גם יום זיכרון פרטי עבורי ועבור בני משפחתי, כמו עבורכם", כתב נתניהו.

"יקירנו שנפלו שמערכות ישראל לא נפלו לשווא, בזכותם קמה המדינה, בזכותם מדינת ישראל ממשיכה להתפתח ולשגשג ובזכותם גם בני הדור הצעיר יוכלו לחיות את חייהם בביטחון ובשלווה", כך ראש הממשלה בדברו למשפחות השכולות.

לא נפלו לשווא. נתניהו, בראשית השבוע
לא נפלו לשווא. נתניהו, בראשית השבועעמית שאבי, ידיעות אחרונות

גם שר הביטחון, אהוד ברק, פרסם את דברו למשפחות השכולות. "הלוחמים והלוחמות שעמדו ועומדים בפרץ פעם אחר פעם, הם הנשק העיקרי שבזכותו יכולנו ונוכל לאויבינו", כתב ברק. "יקירכם, נציגי כל שדרות החברה הישראלית, לחמו ושילמו בחייהם למען תקומתנו. הם שציוו לנו את החיים".

"אנו מחבקים אתכן", הוסיף ברק, "משתתפים בכאבכן ומבטיחים לא לוותר על חלום השלום".

בהכנת הידיעה השתתפה גילי כהן

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 18
  האבל על חללי צהל ונפגעי צהל חד הוא

  אני אלמנת צהל, אני לא רואה הבדל בין דם לדם. אני רואה בהפרדה סימפטום נוסף לקיטוב בעם, ליצירת היירכייה מיותרת ופוגענית.
  אני בעד להקדים את יום הזיכרון לחללי צהל ולאחד אותו עם יום הזיכרון לנפגעי פעולות האיבה. לתת לכול האבלים שהות להתאושש מהאזכרה ולהיות מסוגלים לשמוח בחג העצמאות.ימי בן גוריון תמו, הגיע הזמן להתאים את המסורת לרוח הזמן!

 2. 17
  מילים לא מרפאות . רק מעשים שיביאו לרגיעה ולשלום .
 3. 16
  די לחיבוקים ולנשיקות הלחות!
 4. 15
  ראוי שפרס שלא שרת יום אחד בצה"ל יישאר חבוי בחדרו ביום כזה
 5. 14
  בשתי מלחמות עולם נפלו 1.2 חיילים בריטים. בערך פי 10 יותר מאשר חיילים ישראלים בכל מלחמותינו יחסית לגודל האוכלוסיה. מישהו שמע שם על עצירת התנועה לקול סירנה מכוערת ועמידת דום הזויה באמצע הכביש של כל הנהגים הפקוקים?

  נקרופיליות לאומית

  1. פינלנד איבדה רבע מאוכלוסיתה במלחמה נגד בריה"מ ערב מלחה"ע השניה

   תעשו יום נפגעי הטרור בדרכים, מזיהום האויר הגבוה בעולם ומהזיהום בבתי החולים. כל אחד מהגורמים הנ"ל הביא למס' קורבנות הרבה הרבה יותר גבוה מאשר קורבנות צה"ל ופעולות האיבה. אגב רוב קורבנות המלחמות (להוציא מספרית את מלחמת העצמאות) היו גם הם באשמת מנהיגינו המטומטמים.

 6. 13
  לזכור פירושו=קורבנם לא היה לשווא!הווה אומר:לא לוותר על גרגר מאדמות מולדת רוויות דם נקיים של יקירנו חיילינו הי"ד!לזכור זה:שלום תמורת שלום עם מבקשי נפשנו!
 7. 12
  הנשיא פרס.

  מגיע לו

 8. 11
  חוץ ממלחמת 1948 כל המלחמות היו מלחמות מיותרות.
 9. 10
  תודה .

  כשקורה משהו ורואים תמונה בעיתון של הבן אדם שנהרג זה תמיד מרגיש מימד מאוד שיטחי כי בדרך כלל לא מכירים את המשפחה ולא מכירים את הבן אדם שנהרג וביום הזיכרון יש הזדמנות להכיר את האנשים מאחורי התמונה בעיתון
  פתאום רואים סרט שצילמו אותם פתאום רואים את המשפחה ואת החברים והם מספרים עליהם וזה נהיה יותר מוחשי וביום הזה יש רק מילה אחת להגיד: תודה .

 10. 9
  תפסיקו להשתמש בחיבוק ההזוי ווהשקרי

  גם ביום החשוב ביותר של מדינת ישראל לא מתביישים המנהיגים והגנרלים הציניים לחלל את זכר הנופלים ע״י השימוש בחיבוקים שיקריים. אל תחבקו, תעשו !! תהיו בני אדם כל השנה !!

 11. 8
  יש מילה אחת שמרפאת את הכאב: שלום!
  1. יש מילה אחת שמרפאת את הכאב: פירוק ההתנחלויות ושלום.
 12. 7
  ומצרים הודיעה שמחר תהפוך אנדרטת העשרה בסיני מאנדרטה לזכר חיילי צה"ל לאנדרטה לזכר חיילים מצרים - עוד הפרה בוטה של הסכם השלום, שאתר הארץ לא רוצה שתדעו עליה.
  1. ביום שתכיר בהרוגים הפלסטינים לאורך השנים אולי תהיה לך זכות לבקר מהלך שכזה.
 13. 6
  החיים

  בואו ברשותכם נעשה קצת סדר בברדק החולה את חוק מרפי אתם מקירים? הוא עובד גם הפוך.ישנם עמים עתיקים בלי להזכיר שמות ... ששרדו אלפי שנים זה עדיין לא אומר שה' עומד מאחוריהם אלה פשוט החיים אוסף של מקרים וחלקם אפילו נדירים הפכתם את ה' לסדיסט הרגתם בשמו החלטתם שהוא יהודי נוצרי או מוסלמי וכו וכו כשההיגיון אומר שכולכם טעיתם חלקכם אפילו קיבלתו בירושה מאבות אבותיכם טעות מצטברת אחת גדולה חלקה נבעה מאמונות תפלות וחלקה אפילו ממחלות נפשיות אתן לכם כמה דוגמאות ניראה לכם למשל שאדם אפילו שקראו לו משה יגבור על חוכמתו סבלנותו וטוב ליבו של האלוהים וילבקש ממנו לחוס על בני ישראל השתגעתם לגמרי הכוח העליון הזה שברא את היקום שאין לא סוף צריך אדם שירגיע אותו? בית מקדש? נראה לכם שה' הוא מגלומן של אבנים טובות וזהב נראה לכם שהוא צריך שתשחטו בשבילו בעלי חיים החיים קדושים לו וזה כולל את כל החיים גם של בעלי החיים ברגע שיבינו האנשים את האלוהים האמיתי אפילו תחיית המתים תגיע אבל בהפוך אתם תחיו את המתים שעדיין לא מתו במלחמות המוטרפות שלכם וכן שמעתי מישהוא אומר שה' לא צריך בתי חולים כי ברגע שכולנו ניהיה טובים הוא יסדר הכל נשמע כמו שטות אחת גדולה בתי חולי הם נצרך הכרחי להבריא אנשים אילו החיים וככה זה אני באופן אישי לעתים שואל את עצמי האם הוא באמת קיים? זו שאלה לא נתנת להוכחה אלו שמאמינים שיאמינו אבל לפחות שיעשו את זה בדרך הגיונית וטובה אילו שלא עדיין חייבים לרדוף את הצדק בלי קשר לקיומו אם תשאלו אותי מלבד הבריאה והמשכיות סיבוב כדור הארץ וכו וכו והתנהלות היקום אין פה שום התערבות אלוהית בכדור הארץ לטובת או לרעת אף אחד וככה זה אלו החיים . ותפסיקו להתחפש לניצולי שואה זה פטתי כי אתם לא כאלה כבר טוב מביא טוב ואתם מאז שהפסקתם להיות נצולי שואה הפכתם להיות אפילו רעים ומה אני אגיד לכם לא ניראה לי שהעזרה תבוא משמים אנחנו פשוט ניהיה חייבים לעשות את זה לבד בכל התחומים .

  1. יפה דרשת

   ואפילו יפה מאד

 14. 5
  התעקשותו של יאיר לפיד מביישת
  1. התעקשות הימין לעשות קופה על לפיד היא הפתטית. החרמת גל"צ ורשת ג את הטקס בחסות הביבי והימין- היא הביזיון. לכי לחינמון של ביבי איילת. יש לנו די ממך
 15. 4
  בכיכר רבין בירושלים?
 16. 3
  לפי התגובות על כתבתו של קניוק , הרבה מאוד שמאלנים שמחים ביום הזכרון

  השמאל הקיצוני זה לא אותו שמאל שהקים את המדינה . השמאל הקיצוניט התחבר לאוייב והתנתק מהמדינה ומערכיה הציוניים.

  1. תודה על עוד ניתוח סהרורי מדוייק.
 17. 2
  שתי שאלות.

  1. למה סופרים מ 1860?
  2. למה חייבים להכניס לרשימה נפגעי תאונות דרכים, המתים ממחלות שונות, מתאבדים וכד'? בשנה שעברה, למזלינו, מעט מאד חיילים נפלו בקרב. המספר 126 אינו הגיוני, הכללת הנפטרים מסיבות שונות גורמת לזילות יום הזיכרון.

  1. הערה לשאלה 2

   אם היו מכניסים לרשימה את אותם הקורבנות שציינת המספר היה באלפים ולא 126

  2. במערכות ישראל ממלחמת השחרור ועד מלחמת לבנון השניה נפלו עד היום 9200 חיילים

   שאר הממלאים את רשימת השכול והיגון הם אזרחים שנרצחו בפיגועי טרור, חיילים ולובשי מדים שנהרגו בתאונות אימונים או תאונות דרכים ואסונות טבע, חיילים ששלחו יד בנפשם ולובשי מדים שנפטרו ממחלה בעת שרותם או בעקבותיו.

  3. טעית. אפילו חייל שגנב רכב, התנגש בקיר ונהרג נחשב לחלל צה"ל
  4. מס' קורבנות הטרור על הכבישים, תחלואי זיהום האויר הגבוה בעולם והזיהום בבתי החולים - כל גורם גבוה לאין שיעור מנפגעי הבטחון !!!
 18. 1
  למה 1860?! (למה לא פשוט לספור את חללי צה"ל מאז ימי המכבים?)

  ברצינות. לא היה צה"ל ב-1860 כי לא היו ישראלים ואף לא ציונים ב-1860, כי עדיין לא המציאו את הציונות. יש כאן עיוות היסטורי כלשהו. ראוי לשאול את צה"ל למה הוא סופר ככה.

  1. היסטוריונית?!

   מעניין איפה למדת שאת מגדירה את עצמך היסטוריונית.
   מדובר ביציאה מהחומות, פעולה שנחשבת (בצדק) כראשית ההתישבות בארץ ישראל.
   האם יתכן שאת חושבת שהציונות "נולדה" עם הרצל, או שאולי בכל זאת לימדו אצלכם גם על מבשרי הציונות ועל "חיבת ציון"?!

  2. כן, בואי נדבר היסטוריה

   1. היציאה מהחומות לא הייתה פעולה בעלת אופי לאומי, כי התנועה הלאומית היהודית טרם קמה. מי שפגע ביהודים שהתיישבו מחוץ לחומות היה בן עוולה ומי שנרצח היה קורבן, אבל לא של פעולת איבה לאומית.

   2. תנועת חיבת ציון קמה בראשית שנות השמונים של המאה ה-19, ולא ב-1860.

   3. התנועה הציונית, שאני הייתי מתארכת את ראשיתה בימי חיבת ציון (ובאמת לא בימי הרצל), באמת לא צמחה יש מאין. תנועות לעולם אינן צומחות יש מאין. בכתביהם של הוגי הדעות היהודים-אירופיים שהיום אנחנו נוטים לקבץ אותם, בדיעבד, ולכנותם "מבשרי הציונות", יש ניצנים של תפיסה שלימים אפשר לכנותה ציונות. אבל אין תנועה ציונית, כלומר תנועה ממשית של יהודים שמיישבים את ארץ ישראל. אני מבטיחה לך שהערבים שחיו בארץ ישראל ב-1860 לא שמעו על מבשרי הציונות.

   הערבים בארץ ישראל התחילו לתפוס שקמה כאן תנועה שמאיימת על בעלותם על הארץ בראשית שנות העשרים של המאה העשרים. יהודים שנרצחו קודם לכן בידי ערבים נרצחו מסיבות אחרות. לא כל רצח הוא פעולת איבה.

   למה ההבחנה חשובה? היא חשובה למי שמבקש לעמוד על הסיבות הממשיות לסכסוך בין יהודים לערבים במזרח התיכון. היא חשובה פחות למי שמניח שיהודים, באשר הם יהודים, נרצחים על ידי גויים, באשר הם גויים, על כל צעד ושעל. תפיסה שטחית, שלא לומר גזענית, שאין בה כדי לתרום לפתרון הסכסוך. וזה מה שהכעיס אותי.

  3. כל הכבוד.
  4. "היסטוריונית" למה אינך מתחשבת בהיסטוריה. ערבים מעולם לא חשבו על בעלות על הארץ , אלא על בלעדיות בזכות השליטה על כל העולם.

   היוצאים מהחומות לא נרצחו בידי "בני עוולה" אלא בידי ערבים.
   ערבים רצחו יהודים גם בתוך החונות. ממש לא חשוב ממתי מונים את נרצחי הפראות הערבית.
   חשוב רק להפנים0שהערבים רוצחים מאז הרבה לפני המדינה ומאז הרבה אחרי בוא השלום בהסכמי אוסלו.