תחקיר: המח"ט המעורב בפרשת מות 21 בני המשפחה בעזה "פעל במתחם הסביר"

מפרטים נוספים שהגיעו ל"הארץ" עולה כי הפצ"ר מתח ביקורת על אילן מלכא שהורה להפציץ אזרחים שחשב לחמושים: יועלה בקרוב לדרגת תת-אלוף

חקירת מצ"ח והתחקירים המבצעיים בפרשת מותם של 21 האזרחים הפלסטינים בתקיפת בית משפחת סמוני בעזה במבצע "עופרת יצוקה", העלו שגיאות בשיקול הדעת של מפקד חטיבת גבעתי באותה עת, אלוף-משנה אילן מלכא. עם זאת, הפרקליטות הצבאית קבעה כי הקצין פעל בתוך "מתחם הסבירות" ולא מצאה רשלנות פלילית במעשיו.

שלשום (שלישי) הודיעה הפרקליטות הצבאית לארגון "בצלם" על סגירת החקירה הפלילית. לידי "הארץ" הגיעו פרטים נוספים על התחקירים וחקירת מצ"ח, שנוהלה בידי מפקד היחידה המרכזית לחקירות מיוחדות (ימל"מ) במצ"ח. את ההחלטה הסופית על סגירת התיק הפלילי קיבל הפצ"ר עצמו, תת-אלוף דני עפרוני. על-פי חוק, החוקרים אינם רשאים לעיין בתחקיר המבצעי, אך כל המידע בשני הערוצים (המבצעי והפלילי) חשוף לעיני הפצ"ר.

תחילת התקרית, שאירעה בינואר 2009, בירי מספר רקטות אר-פי-ג'י לעבר כוח גבעתי, מהשטח שבין בית משפחת סמוני למסגד סמוך. בצילומי המזל"ט של צה"ל נראו שני אנשים רצים לעבר בית המשפחה ומצטרפים לאדם נוסף ששהה בחצר הבית. ירי הטילים של חיל האוויר כוון לעבר אדם שטיפס על החומה המקיפה את הבניין.

אל"מ אילן מלכא בתדרוך בעופרת יצוקהאלברטו דנקברג

מהחקירה עלה כי אכן נשמעה בעת התקרית אזהרה של קציני חיל האוויר, שביקשו לבדוק אם אין מדובר באזרחים פלסטינים מבוהלים הנמלטים מאזור הירי. החקירה העלתה כי לא היתה זו אזהרה ממוקדת, אלא אמירה כללית, שחיל האוויר עשה בה שימוש באופן סדיר בימי הלחימה, כדי לחדד את מודעותם של מקבלי ההחלטה בטרם הורו על ירי.

אילו היתה אינדיקציה מבוססת שמדובר באזרחים, קובעים הכללים, מחובתו של כל קצין היודע עליה לעצור את התקיפה. הדבר לא נעשה, משום שלא היתה אינדיקציה כזו. אל"מ מלכא אמר בחקירתו כי לא שמע את דברי הקצינים, אבל נראה שלנוכח העובדה שההתרעה היתה כללית ולא מבוססת, היה מאשר את התקיפה בכל מקרה. מלכא, שידע שצה"ל פיזר כרוזים באזור הקוראים לתושבים לעזוב את השכונה אך לפי עדותו לא ידע על כך שדיירי בתים אחרים התרכזו בבית סמוני, הניח שאין אזרחים במקום.

לאחר התקיפה הראשונית הורה מלכא על ירי טילים נוסף - ממסוק קרב. הירי, שהוגדר כ"ירי התרעתי", כוון לשטח פתוח בין המסגד לבית סמוני, ובהמשך לגג בית המשפחה ולבית עצמו. מלכא העיד שכיוון שהחיילים בבתים הקרובים היו בסכנה, אחרי ירי הרקטות עליהם, ראה בכך מהלך הכרחי להגן על כוחותיו. הירי הזה נעשה תוך חריגה מתחום הבטיחות המינימלי שנדרש מכוח צה"ל, בהתאם להנחיות שנועדו למנוע מקרי הרג מ"אש כוחותינו" (ירי דו צדדי).

כך נהרגו בני משפחת סמוני - לחצו להגדלה
כך נהרגו בני משפחת סמוני - לחצו להגדלה

הפצ"ר קבע בחוות דעתו כי בנסיבות האירוע ולנוכח הערכת המצב של המח"ט, ההחלטות הסובייקטיביות שקיבל מלכא, גם אם מפקד אחר עשוי היה להחליט אחרת בנסיבות דומות, היו סבירות. עם זאת, הוא מתח ביקורת על התנהלותו של מח"ט גבעתי בשלב האחרון של התקרית. בשלב זה, זוהו שלושת החשודים בירי בתוך קהל של אנשים שיצאו מהבית, שבתוכו היו באופן ודאי אזרחים. מלכא הורה לתקוף בכל זאת, אך קציני חיל האוויר התערבו, אמרו שהם מזהים ילדים בקהל - והירי נמנע, באופן שכנראה חסך הרוגים נוספים.

בנקודה זו, נקבע, שגה המח"ט. לכן, החליט הרמטכ"ל בני גנץ, למנוע ממלכא לקבל תפקיד פיקודי בשלב ראשון. הקפאת קידומו בדרגה הוסרה והוא יועלה בקרוב לדרגת תת אלוף, כשנתיים אחרי המועד המתוכנן. אולם התפקיד הראשון שימלא יהיה תפקיד מטה.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 9
  מה קרה

  חיל האויר מנע אירוע כמעט כפול במספר הנפגעים.
  בשטח הי המגד שידע שיש בבית אזרחים אבל המח"ט החליט לנהל הכל מבחוץ באופן שגוי

 2. 8
  כדאי שכולנו לא נשכח דבר אחד: לרשותו של מר מלכא לא עמדו ימים ולילות לעיין בחומר שעל שולחן כתיבתו, או בצג מחשבו. הוא נאלץ לפעול בזמן אמת, תחת אש, תוך אחריות לשלום חייליו. דבר נוסף: אין זה מקובל שצבא מזהיר בטרם יתקוף. צה"ל עשה כן. לכן לא ברור מן הכתבה מדוע עדיין היו שם אזרחים ומכל מקום: אי אפשר היה לבקש ממר מלכא לדחות את החלטתו עד לאחר הפסקת הקפה והעוגה , לצורך עיון נוסף בחומר.אמנם זה כיף לירות לאלופי צה"ל בגב. זה עוד יותר כיף תחת האנונימיות של הטוקבק. הלא בטוקבק כל ממזר מלך. אלא מאי? מי יוליך את הצבא ביום פקודה אם לא אנשים המקדישים את חייהם המקצועיים לקריירה צבאית? טוקבקיסטים אולי?
 3. 7
  ...יצא עתק מפיכם...
 4. 6
  יבוא יום והוא יתן את הדין כמו כל רשע
 5. 5
  החיזבאללה קרא את 2 הפסקאות האחרונות והסיק את המסקנות לעימות הבא.

  החזבאללה נטש את שמורות הטבע ועבר לשגר קטיושות מתוך בתים מאוכלסים. מעניין מה יעשו כל הגנצים למיניהם בעימות הבא? יגידו לאזרחי ישראל שהמחבלים יורים מתוך אוכלוסיה ולכן אין מה לעשות?

 6. 4
  עם ישראל מחזק את ידי מלכא ושאר קציני צה"ל. תמשיכו במלאכת הקודש שלכם ותתעלמו מבצלם ושאר שונאי ישראל
  1. צודק אחינו! אני לא מוכן שאני או חבריי ובני משפחתי יהרגו אך ורק בגלל מוסר אירופאי מעוות. אם המחבלים יירו מתוך בית וישתמשו באזרחים כמגן אנושי-דמם בראשם והם הרוצחים. לא ראינו את העולם זועק וצועק על ירי רקטות ופצמ"רים מתמשך על ערי ישראל-זה חייב להפסק ויהי מה.
  2. צודק ישראלי אמיתי. אל תנוחות ואל תשקטו עד שתחסלו את כל הגויים.
  3. לדעתי יש הבדל בין גוי למחבל.... כמובן שבשביל שמאלן כולם חפים מפשע...חוץ מהמתנחלים וצה"ל

   אם יורים עליך אתה יורה בחזרה גוי,ערבי,יהודי,נוצרי לא משנה אתה חי על פי הטיל? גם תמות על ידי טיל!! וכדאי שחמאס יתחיל להבין שאתנו לא מתעסקים...

 7. 3
  אחד שיודע.. לדייק בעובדות

  הוראת המח"ט היתה לירות לעבר שלושת הברחנים שזוהו ע"י כולם כולל ח"א כמחבלים ובשלב זה הם רצו בשדה ולא היו בתוך קהל. עוד לפני שנכנסו למבנה. לאחר שהאזרחים יצאו מהמבנה בוטלה ההוראה .

 8. 2
  צה"ל חקר את צה"ל ומצא שהתנהלות צה"ל היא ללא רבב.
 9. 1
  "מלכא הורה לתקוף בכל זאת, אך קציני חיל האוויר התערבו, אמרו שהם מזהים ילדים בקהל"

  סא"ל אייזנר רק היכה בפרצופם של רוכבי אופניים שהניפו דגלי פלשתין בנשקו האישי והושעה. אל"מ מלכא הורה לירות כדי להרוג אזרחים בעזה ורק התערבות קציני חיל האויר שזיהו ילדים בקהל הנמלטים מהבית שהופצץ בטילים מהם נהרגו 21 בני אדם מנע הרג נוסף. אל"מ מלכא הועלה בדרגה.

  1. אל תירו ולא תבכו

   לא דובר על ילדים נמלטים אלא על חמושים שניסו להתחמק בחסות קהל של בלתי מעורבים, כפי שכבר הורגלנו על ידי הפלסטינים קודם הם יורים טילים ואחר כך רצים להתחבא מאחורי אזרחים, בשלב הבא כשהמדינה המותקפת מסרבת להבליג, הם מתבכיינים על טבח. רוצים להימנע מבלתי מעורבים הרוגים ? אל תירו טילים מהבתים שלהם או מהחצרות שלהם. מה בדבר החקירה של הפלסטינאים לגבי ירי טילים על ישובים ללא הבחנה ?? מי שרוצה לפגוע כירורגית רק בחמושים בעת לחימה מוזמן לחמש עצמו בצו בית משפט להיכנס לעזה ולקרוא לחמושי החמאס והג'יהאד להיכנע ולהסגיר עצמם. בהצלחה.

  2. יגאל עמיר ירה ברבין בין המוני אזרחים, האם היה צריך להפציץ אותו ואותם גם יחד?

   מאוד נוגע ללב שאתה נותן אור ירוק לחיסול בני אדם על ימין ועל שמאל.

  3. אל דאגה! גם אייזנר יועלה בדרגה.
  4. לא רק בשב"ס. גם בבצה"ל צריך 'להעלות את המורל'.
  5. יופי של השוואה

   וואלה , זה בדיוק אותו מקרה אחד לאחד, רוצח שפל שירה ולא ניסה לברוח , בטח לא בחסות הקהל, לעומת מחבלים של מדינת אויב שיורים למדינה אחרת ומצפים שהמדינה המותקפת לא תגיב. מה הקשר בין 2 המקרים ? לשמאלנים פתרונים

  6. לצערי מלחמה לא יכולה להיות סטרילית ולכן אסור להילחם בין אזרחים. אבל מה לעשות, זה המצב