גרמניה העבירה לידי ישראל את הצוללת הרביעית מדגם דולפין

שייטת הצוללות נחשבת לזרוע האסטרטגית של חיל הים. הצוללת מצוידת במערכות חדישות מקודמותיה, המאפשרות שהייה ארוכה יותר מתחת למים

משרד הביטחון וצה"ל קיבלו לידיהם את צוללת הדולפין הרביעית של חיל הים בטקס שנערך היום (חמישי) בגרמניה, במעמד מנכ"ל משרד הביטחון ומפקד חיל הים. הצוללת אח"י "תנין" ירדה למים - והחלה באימונים בדרך לקליטה ב-2013.

"הטקס היום, יותר מהכל, מייצג את הקשר החזק והייחודי בין גרמניה לישראל, במיוחד אל מול ההתפתחויות האזוריות והאתגרים המתעצמים", אמר מנכ"ל משרד הביטחון, האלוף (במיל') אודי שני. בטקס שנערך בקיל שבגרמניה נחשף שמה של הצוללת והחל השלב הבא לקראת הגדרתה כצוללת המבצעית הרביעית של צה"ל. בקבוק שמפניה הוטח על הדופן של הצוללת החדשה ונשבר לרסיסים - סימן שלפי המסורת מבשר טובות ביחס לעתיד כלי השיט.

כעת יחל הצוות האמון על קליטת הצוללת בניסויי "ים פתוח" עד שיוגדר כצוות מבצעי, אז תיקלט הצוללת בנמל חיפה - ככל הנראה בשנת 2013. "לצוללת הזו תוספת של יכולת שהיה ארוכה יותר מתחת למים", הסביר קצין בכיר בחיל הים.

שייטת הצוללות הישראלית נחשבת לזרוע הארוכה והאסטרטגית של חיל הים, הנתונה בתהליך מתמשך של התרחבות. בסוף שנות ה-90 מסרה גרמניה לישראל את שלוש הצוללות הראשונות מדגם "דולפין". גרמניה, אז בראשות הקנצלר הלמוט קוהל ולאחר מכן בראשותו של הקנצלר גרהארד שרדר, מימנה את רוב עלותן. בתקופת כהונתם של אריאל שרון ואהוד אולמרט כראשי ממשלה סיכמה ישראל עם גרמניה על רכש הצוללות הרביעית והחמישית - שצפויה להיקלט בחיל הים עד 2014.

Article video embed code

גם הצוללת החמישית מצוידת במערכת חדישה, המאפשרת שהייה ארוכה יותר מתחת למים. בהסכם לאספקת הצוללת הרביעית והחמישית התחייבה גרמניה לממן שליש מעלות הייצור שלהן.

לפי פרסומים זרים, הצוללות הגרמניות מותאמות לנשיאת טילי שיוט מתוצרת ישראל בעלי טווח של עד 1,500 ק"מ, ושניתן לציידם בראשי חץ גרעיניים. לפי אותם פרסומים, צי הצוללות נועד להעניק לישראל יכולת "מכה שנייה" במקרה של מתקפה גרעינית.

בחודש מארס חתם שר הביטחון אהוד ברק על עסקה לאספקת צוללת שישית מתוצרת גרמניה לחיל הים הישראלי. ממשלת גרמניה תממן גם שליש מעלות צוללת זו בסכום של 135 מיליון אירו.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 24
  הצוללת כתיבת נוח

  אין כל ספק, שאם לאירן יש נשק גרעיני ואם מדינת ישראל תפעל להשמדתו, שתבוא פעולת נגד אירנית. הרי אים כל סיכוי שיושמד כל הארסנל האירני ( הפצצות ואמצעי שיגורן). לחיסולה של מדינת ישראל מספיקות פצצות בודדות. על מנת לשמר את זכר הישראלים יש להשתמש בצוללות כבתיבת נוח ולמלא אותן בזוגות צעירים ובאביזרים היכולים לשרת משפחות צעירות בהתהוותן. הצוללות ישהו מתחת לפני המים ומדי פעם תסננה "ישראלים בשלים" לחופים - מאחר ואף אחד לא יהיה מוכן לקלטנו באופן גלוי. ראה כיצד נהגו מדינות העולם כנגד קליטת פליטים יהודים בעת מלחמת העולם השניה, כיצד העולם מתייחס כיום לפליטים וכיצד מדינת ישראל מתייחסת.
  אני מקווה שלא נצטרך לכך וממשלת ישראל תדע לפעול באחרעות ובחוכמה

 2. 23
  When the US empire gives up its worldwide role, regional empires must crop up
 3. 22
  עוד U BOOT. רק חילות הים של גרמניה ואיטליה, בנוסף לישראל, מפעילים הכלים הללו
 4. 21
  קו"פח

  גברת מה את נכנסת בלי תור?
  יש תור!

 5. 20
  מתי יהי משט של הצוללת באושוויץ ?


 6. 19
  יותר כסף פחות בטחון.
 7. 18
  לכל מתלהמי גינטר גראס, חמש צוללות, מהמשוכללות בעולם, שנבנו במספנה "אנטישמית" על ידי צאצאי ה"אנטישמי" גינטר גראס ושיתנו בעת צרה את התשובה הניצחת והסופית (הפיתרון הסופי לבעייה האיראנית) לאחמדינג'אד. ועשו לי עוד טובה קטנה אחת: קראו את סיפרו "בקילוף הבצל" (תרגום מעולה לעברית) ותראו עד כמה "אנטישמי" הוא היה.
 8. 17
  כאשר מטרתם של שכינינו תושג , יהיה גורלם זהה .
 9. 16
  The German Shipyard is owend by Arabs

  Seems like they want us to do their dirty job

 10. 15
  גם אצלנו, כל השנה מבצע חשאי 2 + 1 מתנה, לבעלי כרטיס מועדון "דולפין".
 11. 14
  אודי: "הצוללת מייצגת, יותר מהכל, את הקשר החזק ו ה י י ח ו ד י בין גרמניה לישראל"

  אכן, לאחר השואה, החל "קשר חזק ו י י ח ו ד י בין גרמניה לישראל". ב-1956 הצטרפה ישראל של בן-גוריון ושמעון פרס למלחמה הקולוניאלית של בריטניה וצרפת נגד מצרים. המטרה: להחזיר את תעלת סואץ ורווחיה לבעליה הבריטים והצרפתים. זו היתה הזדמנות הראשונה של פרס להביא לנו את הכור הדימוני... והמימון? -את הכסף שילמה גרמניה מתקציב "השילומים"WiederGutMachen
  ו אז אנחנו אוכלים את ה"טוב הגרמני הזה". והשאלה: האם גם גרמניה 'החדשה' רוצה בחיסול ישראל? ואם לא, מדוע היא מממנת את התירוץ לנסות לחסל אותנו?

 12. 13
  "הקשר היחודי בין גרמניה וישראל", אתם שמעתם את זה? הרי לי יש יותר כבוד מלמדינה הזו
 13. 12
  שיהיה במזל טוב. ושלא ניצטרך לעולם.,
 14. 11
  מי יתן ופעולות הצוללת הרביעית מדגם דולפין יביאו שלום אמיתי במזרח התיכון
 15. 10
  לא בחיל ולא בכוח

  לא בחיל ולא בכוח רק על פי דבר השם

 16. 9
  בעוד היא מאיימת על כורי הגרעין האיראנים, ישראל מקבלת צוללת נשק גרעיני נוספת... הכל סבבה, הכל הגיוני לה לה לה
 17. 8
  למה אי אפשר להוריד את הצוללת לים בלי טקס?

  כל הצבא והמדינה הזאת חיה על טקסים.

  למה אי אפשר פעם אחת סתם לקבל צוללת או כומתא או עניבה בצופים בלי טקס
  נמאס

  1. מישהו פה מתוסכל..
  2. דווקא כן

   בכיתה ב, קיבלתי חגורה צהובה בקרטה אחרי שעשיתי קאטה. לא היה טקס.
   בכיתה ג קיבלתי כתומה אחרי שעשיתי קאטה אחרת. לא היה טקס.
   פרשתי.

  3. ועוד מכרחים אותך לקרוא על כך בעיתון!
  4. לא, הוא מטוקסל....
 18. 7
  כן.. לידיעת הקורא אחמדינג'ד

  תודה,

 19. 6
  בקיצור כל הכסף בשביל שנוכל להשמיד את אירן בחזרה

  מתי יבוא הילד שיגיד שהמלך ערום וערמומי.

  1. עוד אחד שמנסה לפרוק את צה"ל מנשקו.
 20. 5
  ...וכסילים, מתי תשכילו?...
  1. גרמניה

   נן שון

  2. לערן

   מה נו שון?
   לך לאכול מרק אינסטנט של אוסם

 21. 4
  כל הכבוד לארץ. שנהיה חזקים
 22. 3
  כמו כן ניתן להפוך את הצוללת לכלי יבשתי שיפטרל בסימטאות ג'נין ויסייע לכוחות הכבוש
 23. 2
  יאללה מלחמה
 24. 1
  בדידות מדינית ? צוללות גרעיניות מגרמניה, מימון כיפת ברזל מארה"ב, תמיכה עמוקה בקונגרס, סנקציות קשות על איראן מארה"ב ואירופה, הסכמי ביטחון עם יוןן, קפריסין, אז'רביג'אן, בולגריה, דרום סודאן ועוד. ממשת נתניהו מצויינת ולכן תיבחר שוב