אתגרי המודיעין באביב הערבי

הצצה ראשונה לחטיבת המחקר של אמ"ן

יתרונות הגיל הצעיר, הגישה אל מאחורי הקלעים של נסראללה ושינויי התפישה בעקבות נפילת הדיקטטורים. סודות המודיעין בעידן הפייסבוק

הטלטלה במזרח התיכון, זו שהשם "אביב ערבי" כבר מזמן אינו הולם אותה, הבליטה את הצורך הדוחק של ישראל בהבנה טובה יותר של המרחב סביבה. מומחי המודיעין, כמו הפרשנים בעיתונות ובאקדמיה, אולי זיהו כמה מן הסימנים המוקדמים, אבל לא חזו את עיתוי רעידת האדמה, עוצמתה והשלכותיה. מלבד הקצב הלא ייאמן של האירועים (עד שהמהפכה נעצרה בחריקת בלמים בקרבות הקשים בסוריה), הטלטלה חייבה גם שינוי יסודי באופן ההסתכלות של המודיעין.

כשהמשטרים סביב היו דיקטטורות, נוקשות יותר או פחות, רוב מה שנדרש מחוקרי אמ"ן והמוסד היה להתמקד באיש שבראש הפירמידה ובחבורה המצומצמת של גנרלים, יועצים וקרובי משפחה תחתיו. כיכר תחריר שינתה את כל זה. פתאום גם המודיעין מדבר במונחים של עמים, דעת קהל ורשתות חברתיות.

חלק ניכר מן האתגר מונח לפתחה של חבורה לא גדולה במיוחד של חוקרים, מרביתם צעירים, אינטליגנטים בצורה יוצאת דופן, בחטיבת המחקר באגף המודיעין במטכ"ל. אבל בשנים האחרונות נדמה שניטל מקצת מזוהרם של התפקידים הללו, מהמרתקים והמשפיעים שיש לאמ"ן להציע. מוקדם כנראה לדבר על משבר איוש, אבל חטיבת המחקר מוצאת עצמה מתמודדת במידה גדולה יותר של קושי על אותו מאגר מתגייסים, שממדיו בסופו של דבר מוגבלים.

תא"ל איתי ברון, ראש חטיבת המחקר באמ"ןאלון רון

מתחרה מרכזית אחת היא יחידה 8200, זו המכונה "יחידת האיסוף המרכזית" של אמ"ן. העובדה שלא הרבה אנשים יודעים מה בדיוק עושים ב 8200 לענפיה השונים אינה מעלה ואינה מורידה. די בשילוב של גאונים וטכנולוגיה, לצד הרשימה הארוכה של יוצאי היחידה שייסדו או הובילו חברות היי-טק מצליחות, כדי למשוך אליה את האחוזונים העליונים של בעלי הכישורים. קושי נוסף שבו נתקלת חטיבת המחקר נוגע להשארתם בשורותיה של חלק מהקצינים המצטיינים, בדרגות שאחרי סגן וסרן. גם כאן, הביקוש הגדול בחוץ הוא פיתוי גדול.

זו כנראה הסיבה לכך שראש אמ"ן, האלוף אביב כוכבי, החליט לאפשר מפגש ראשון של חוקרים מהשורה בחטיבת המחקר עם התקשורת. בחדר דיונים באחד המבנים חסרי החן של בסיס הקריה בתל אביב רוכזו שבעה קצינים, שלוש קצינות וחייל אחד, בטווח הגילים שבין 20 וקצת ל-30 ומשהו. כולם גדלו באמ"ן, ביחידות שונות. אחדים מהם שירתו תקופה מסוימת גם בתפקידי שטח. חלקם למדו קודם בעתודה האקדמית. כולם רהוטים מאוד, מפגינים התמצאות רבה בתחומי המחקר הספציפיים שלהם, שכוללים כל דבר, מהפוליטיקה האיראנית, דרך היבטים כלכליים, ועד פיתוח רקטות וטילים ברצועת עזה.

אל"מ ד', עוזר ראש החטיבה להערכה, אומר ל"הארץ": "אנחנו מקבלים לכאן את הכי טובים, ועדיין רוצים לשפר ולמצב את החטיבה. מחוקר טוב נדרש הרבה: יכולת קוגניטיבית, יכולת עבודה בצוות, אומץ מחקרי, כושר ניסוח וכושר ויכוח, יצירתיות, יכולת כתיבה. אין לנו די בולטות תקשורתית שתמשוך את כל המתגייסים הרצויים לנו. ועדיין, אם יש בחור עם כישורים מתאימים לנו, שרוצה ללכת לצנחנים, אגיד לו שיתגייס לשם. זה גם מה שקרה, אגב, לא מזמן עם בנו של הרמטכ"ל" (בנו של בני גנץ עזב תפקיד באמ"ן ועבר באחרונה לטירונות צנחנים, ע"ה).

בעבר, רבים מהחוקרים היו בוגרי לימודי מזרח תיכון באוניברסיטה. היום יש בהם גם בוגרי פיזיקה ומתמטיקה, כי "דינמיקת המצטיינים מובילה אותם לשם עוד בתיכון ¬ וגם במחקר זקוקים לחשיבה אנליטית".

הטלטלה האזורית הכתיבה אימוץ שיטות עבודה חדשות. "אלומת האור מכוונת למקום שבו תמצא את המטבע. אבל המזרח התיכון משתנה ולכן אני צריך פרוז'קטורים חדשים. אנחנו מנסים לפתח תפישות חדשות שיאפשרו הסתכלות יותר רשתית, יותר ניטור בזמן אמיתי", אומר ד'.

סרן קרן, שעוסקת במחקר על חיזבאללה, מתרשמת מהיכולת לקבל מבט לעומק על מאחורי הקלעים של היריב. "נאומי נסראללה אולי נראים מתלהמים, אבל כשמבינים את ההתנהלות הפנימית אפשר לקבל תמונה מלאה יותר. לפני כמה חודשים הוא נאם, בזמן שאנחנו יודעים שמחבל מחיזבאללה נעצר על תכנון פיגוע בתאילנד, אבל הסיפור עוד לא התפרסם אז. הוא מדבר ואני חושבת איזו אי נוחות עוד מחכה לו".

רב סרן אופיר מדבר על יתרונות הגיל הצעיר, בהשוואה לחוקרים ותיקים יותר, לנוכח האירועים באזור. "מי שיוצא לרחוב בתחריר הוא בגילנו. העולם הזה מתנהל במחוזות ובמושגים שאנחנו מרגישים יותר חשופים אליהם".

המדור בראשותה של קרן אחרת, רב סרן העוסקת במחקר בתחום הטרור, סייע לפני כשנה לתפיסת ספינת הנשק "ויקטוריה", שהובילה טילי חוף-ים מתקדמים מאיראן לרצועת עזה. "יש איזה מתח פנימי", היא אומרת. "הראש עסוק בזה כל הזמן, גם כשאת מוציאה את הילדים מהגן. אבל כשאני מקבלת טלפון בתשע בערב וחוזרת למשרד, בבית מבינים שזה לא כי אני הולכת לחפש סיפוקים לעצמי. כשבבדיקה של הוויקטוריה מצאו באמת טילים, כמו שהערכנו, לקח לי זמן להיזכר שתודות לזה סוכל איום דומה לזה שממנו נהרג בן משפחה של בעלי במלחמת לבנון השנייה" (על הספינה אח"י חנית).

סגן יונתן מספר על "קפיצת מדרגה עצומה ביכולת הפלסטינית לפתח רקטות מתוצרת עצמית בעזה. בסוף, מה שאתה צריך זה להביא נ"צ (נקודת ציון), שהיא מטרה לפגיעה בשביל מקבל ההחלטות. אחד האתגרים הוא ההיטמעות של מפתח הנשק בתוך האוכלוסייה האזרחית. אתה רואה אדם שמייצר אמצעי לחימה בקומה התחתונה, כשכל המשפחה שלו גרה מעליו, וזה יכול להתפוצץ בכל רגע. אנחנו נדרשים להרבה מידע ולדיוק. כדי שאתר יהפוך למטרה וייכנס לבנק המטרות, האישור צריך לעבור דרך כעשרה מפקדים".

ראש חטיבת המחקר, תת-אלוף איתי ברון, אומר ש"אנחנו שמים על החוקרים משקל עצום של אחריות. אם הם לא יבינו משהו, אנחנו לא נדע מה קורה. מה שאני מצפה מהם הוא להגיד מה הם חושבים, לייצר ויכוח שיעמת את דעותיהם עם דעות אחרות, ויאפשר לנו לבחון טוב יותר את המציאות".

בביקור הנדיר בחטיבת המחקר אי אפשר כנראה בלי להידרש גם היום לטראומת 1973. בחדר של אל"מ ד', עוזר ראש החטיבה להערכה, מוצבת תמונה מוכרת במקום של כבוד. יושבים בה בכירי חטיבת המחקר, בדיון שגרתי, זמן קצר לפני פרוץ מלחמת יום הכיפורים. כל אותם שמות ותפקידים השזורים בדפי דו"ח אגרנט ובאין-ספור הספרים שבאו בעקבותיה. ד' חושב שאין צורך בהסברים רבים. התמונה שם כדי להזכיר את כובד האחריות בתפקיד ואת משמעותה האפשרית של טעות. "לפני כמה שנים שירתתי בתפקיד בענף סוריה והיה ערב יום הכיפורים. אין מה להגיד: הצמרמורת אוחזת בך".
 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 22
  כמה זכרונות זה מעלה...
 2. 21
  כדאי גם שתבדקו את הטרור שעושים פה עם נשק מיינד קונטרול

  יכול להיות שההפתעה תהיה יום כיפור אלקטרוני

 3. 20
  ביום כיפורים ההפתעה לא הייתה בצבאות ערב

  אלא בצה"ל. היה זילזול עצום באויב הערבי והערכה עצמית מופרזת
  ביכולת צה"ל. עד היום אנחנו סובלים מאותה הבעיה.
  בנושאים צבאיים כמותים אנחנו בנחיתות לעומת הערבים.

 4. 19
  קציני הערכה צעירים זה יתרון?

  אחד התנאים הבסיסיים לאיכות ההערכה היא היכרות אינטימית כל הניתן של קצין ההערכה עם היעד שלו. הדבר נבנה לאורך שנים והתמקצעות ארוכת שנים של קצין ההערכה בתחום עיסוקו.

  במקום זאת, כמו בכל צה"ל, קציני ההערכה מכהנים בתפקידיהם פחות משנתיים בממוצע (בד"כ כשנה וחצי) ועוברים לתפקיד אחר או מתקדמים בדרגות בתום התקופה הנ"ל. פרק הזמן הזה מונע את היווצרות ההיכרות הקרובה של היעד ומונעת בשלות מקצועית באותו תחום.
  זו אחת הסיבות להיווצרותם של כלשים לא מעטים בהערכות המודיעין של העריך הלאומי.

  ועדיין לא דיברנו על האנומליה של העיסוק בהערכה מדינית ע"י המודיעין הצבאי והתרומה שלה להיווצרותם של כשלים והעדר הבנה של הסביבה הבינ"ל.

 5. 18
  מעולם לא חבו רבים כל כך למעטים כל כך. יישר כח!!!!
 6. 17
  להקים אתר אינטרנט שבו יתקיימו דיונים פתוחים בהערכת מדיניות

  ההערכות המדיניות המרכזיות מבוססות על הערכה של חומר גלוי. בתחום הזה יש יתרון לסיעור מוחות קיבוצי.
  צריך להקים אתר אינטרנט שאיננו מזוהה עם הצבא, שיקיים דיונים פתוחים והחלפת דעות. אפשר לשתף גם ציבור דתי / חרדי. הצבא יקח מה שמתאים לו.

 7. 16
  לב העניין נעוץ במשפט הבא (העתק/הדבק) :

  "מוקדם כנראה לדבר על משבר איוש, אבל חטיבת המחקר מוצאת עצמה מתמודדת במידה גדולה יותר של קושי על אותו מאגר מתגייסים, שממדיו בסופו של דבר מוגבלים".
  המחסור בכוח אדם מתאים מחמיר ככל שעוד ועוד אנשים ראויים מתנתקים מהעולם הראוי ומתכנסים לעולם ההזוי הדתי/חרדי/מתנחבלי.
  מסה קריטית של תאים אפורים מהמעלה העליונה נשחתים לשווא בהתנהלות עכומ"ית מסורסת ומאבידת חיים ותקוות.

  1. מסכימה לכל מילה ובנוסף רמת החינוך בשנים האחרונות משתקפת

   בחוסר באנשים המתאימים . אגב, את תוצאות רמת החינוך הנמוכה נוכל לראות גם בידע של הסטודנטים בסמינר (המורים לעתיד) וכנירא במספר הזוכים בנובלים בעתיד.......

  2. שום חינוך אקדמי לא יעזור לארגוני מודיעין שמשקרים במצח נחושה
 8. 15
  חסרים צעירים גאונים? הרי ביבי אסטרטג בחסד משחק שח תלת מימדי עם כל העולם, אביו היסטוריון יצא דופן אחד בדורו בעל ראית עולם רחבה כמו כהנא. חזקה שיש כאן גין חזק, ביבי פטריוט ואין סבה שלא יתרום זרע, נימצא פונדקיות והרי לך שיכבת גיוס. ואם יתפספס ויצא ילד שישיר "אדון אולר אשר מלק" כמו שצולם שר בנו של ביבי בקופצו על המיטה, לצורך חיזור אחרי החרדים. שהרי קיבלתם בונוס. ולגבי החשש שיקשה על ראש הממשלה להיפרד ריגשית מילדים אלו שהרי אין חשש כי היתנתק מביתו הבכורה כל כך עד שלא ידענו ביכלל שיש לו בת.
 9. 14
  מחקר אינו תחליף לדיפלומטיה

  המחקר לא יכול לעולם להבין מה באמת קורה כי הוא מוכוון על ידי צי"ח התרעתי. התחליף לכך הוא דיפלומטיה ויחידות איסוף של משרד החוץ. אין צורך באמ"ן מחקר, כל הצעירים שם לא מבינים אבל הם כלי משחק כדי לייצר מצג שווא שהצבא יכול לקבל החלטות מדיניות וזו טעות חמורה.

  1. מי שמציג פה מצג שווא הוא אתה

   שאתה עושה כאילו אתה יודע על מה אתה מדבר...

 10. 13
  הבעיה המרכזית באמן מחקר היא קודם כל הגיל

  אתם באמת מצפים שחייל בן 18-20, מוכשר ככל שיהיה, ואפילו בגילאי 25-30, ידע להכיר את המורכבות הפוליטית האמיתית של המזרח התיכון? הקצינים בצהל עושים תפקיד ומתחלפים כל שנה-שנתיים, וכך נוצר מצב של התעסקות בכאן ועכשיו, מבלי שיש חשיבה לטווח ארוך (מלבד על התפקידים שעוד נכונו לאותו קצין).

 11. 12
  חטיבת הערכה ןמחקר כזו חייבת להיות מושתת על אנשים בוגרים יותר שזה מקצועם ולא על ילדים שרק התגייסו

  רוב גופי המודיעין הרציניים בעולם מושתתים על כח אדם מקצועי ומנוסה.
  כמה נסיון וחכמת חיים יכולה להיות לילדים מחוצקנים וזבי חוטם שהתגייסו לפני שנתיים שלוש ואחרי עוד שנה שנתיים כבר עוזבים?
  הם אלו שצריים להעריך את כוונותיו של נסראללה ? אילו כלים יש להם חוץ מלשוב ולצטט נתונים ועובדות שנתנו להם אחרים?
  זו נשמעת בדיחה ממש רעה.

 12. 11
  הצמרמורת אוחזת בך? פרופיל 21 נפשי - אל תשחק בחיים שלנו
 13. 10
  Typical Israeli arrogant

  You are lucky you are dealing with primitive arabs and not and advance country

  Any way nothing good is ever come from arrogants

 14. 9
  האביב

  זה לא האביב סתם - זה אביב כוכבי

 15. 8
  נבהלתי כשצפיתי בסרטון התדמית.מה כ"כ כייף?גורלנו נתון בידי בני 20???השתגעתם!גם גדולים וטובים באמ'ן נכשלו לאורך השנים והרשימה ארוכה.לתפוש את קארין a זאת לא פסגת ההישגים.
 16. 7
  עמוס הראל , אתה שוגה כמו הרבה אנשים.

  11 חיילים. מהם 3 קצינות,7 קצינים וחוגר אחד. הראל.. כולם חיילים כולל הרמטכ"ל.
  פרט לכך ,ראיתי את הכתבה ב T.V על יחידה זו והתרשמתי עמוקות מכושר הביטוי הבלתי רגיל וכושר הניתוח של הקצינה שדיברה. ישר כח.

 17. 6
  כיף לראות!!

  צעירים, מבריקים, תורמים. באמת כיף לראות!

  1. ובשקט , ללא תרועות ו/או שחצנות..
 18. 5
  נראה שעמוס הראל הפך למאתרג של הצבא, השב"כ והמוסד

  לכן הוא גם פירסם "מאמר" על החקירות החשאיות (ללא שימוש בעינויים, כמובן...) של מרוואן ברגותי...

  1. למה עמוס הראל מאתרג את הצבא, השב"כ והמוסד במקום לאתגר אותם בביקורת
  2. אם באמת רוצח ההמונים המזויע הנל נחקר בעינויים,לי אין בעיה עם זה.קיום עדיף על "דמוקרטיה"ומי שחושב אחרת שישתה את הביוב של עזה.....
 19. 4
  אמ"ן מחדל

  לא חוזים כלום
  מה שכן חוזים הוא טעות ושקר
  את העבודה למען עצמם מקדשים (כמו חברם תא"ל נ')
  זו היא חטיבת המחדל.

  1. צודק

   מומחים בלהרוס את הישגי האיסוף. שילוב של טמטום ויהירות.

 20. 3
  זה רק מראה שיכולת אנליטית לא תמיד עוזרת. אולי יותר חשובה היכולת להרגיש....
 21. 2
  שינוי התפיסה, שינוי התפיסה, שינוי התפיסה

  לחזור על זה עוד פעם? בבקשה: שינוי התפיסה. חבר'ה (צעירים או לא), תפנימו: טלטלה היסטורית אדירה מתרחשת מול עיניכם והיא צופנת לא רק סיכונים אלא, הרבה יותר, הזדמנויות אדירות. זה לגמרי לא בשמיים שבתוך כמה שנים כל המזרח התיכון יהיה דמוקרטי, ליברלי, מערבי והרבה-הרבה פחות לוחמני. "לערבים אין מסורת דמוקרטית"? "בסוף האיסלאם הקיצוני ינצח"? אלה בדיוק זיוני-המוח השחצניים שטימטמו את הגנרלים בתמונה שבחדר של אל"מ ד'. להזכיר לכם מי נכשל בחיזוי יוזמת השלום של סאדאת, הגלאזנוסט והפרסטרויקה? נכון, ה"מוסד" וחבורת גאוניו שאומנו רק לחפש מזימות מלחמה ולא מסוגלים לראות מגמות הפוכות אפילו אם הם יושבות על קצה אפם. עובדה: הם לא חזו גם את אביב העמים הזה.
  אז יאללה להקשיב, לצותת, לרגל, לנתח, ובעיקר: להחליף את הדיסקט הארור ונגוע הווירוסים שהורישו לכם ביו.אס.בי קטן, יעיל, ובעיקר: נקי!

  1. כמה נקודות

   תמיד יהיה קל יותר לאנשי המודיעין לשמור על אותה הקונספציה. קל הרבה יותר לחזות את המשך המגמה מאשר לחזות את שינויה.

   כפי שנאמר גם בכתבה ע"י אחד מקציני המודיעין - קל הרבה יותר למודיעין ולחוקרי המודיעין לנסות לעמוד על טיב קנקנו, או קנקניהם, של שליטי מדינה - בייחוד זו מן הזן הדיקטטורי, מאשר לעמוד על טיבו של עם או של אוכלוסייה. במלחמתו של נפוליאון ברוסיה השתאו קציני המודיעין הצרפתיים כאשר המון רוסי לחם נגדם בצורה ספונטנית כאשר התקדמו אל עומקה של רוסיה.

   העובדות כרגע הן כדלהלן:
   במצרים יש תמיכה גורפת לארגון האחים המוסלמים, כאשר שניים להם רק הסלפים. בלוב עולה משטר שהתחייב לעמוד בכללי השריעה. בסוריה נאבקים כוחות חילוניים-עלווים אל מול כוחות סוניים הצמאים לנקמה. בבחריין נאבק ההמון השיעי במיעוט הסוני השולט במדינה, בנסיון להעביר את השליטה במדינה תחת טלפיה של איראן.

   כל אדם רציונלי היה אומר כי המזרח התיכון שט לו אט אט הרחק מאי הדמוקרטיה אל האוקיינוס של הלא נודע, כאשר אל מעבר לאופק רואים את השמש האסלאמיסטית עולה. אבל אתה אומר אחרת - נו שוין.

  2. טקטיקה לעומת איסטרטגיה

   אתה צודק לחלוטין. זאת ועוד: אמ"ן וכל מערכת המודיעין הישראלית אינה בנויה ואינה מנסה להביא מודיעין איסטרטגי, אלא טקטי ואופרטיבי. המערכת נכשלה בכל ההערכות מאז 67': יום כיפור, השלום של סאדאת, מלחמת האזרחים בלבנון, סברה ושתילה, האינתיפדה הראשונה, נפילת השאח, האינתיפדה השניה, היוזמה הסעודית, האביב הערבי.... ועוד. לא לחינם ההצלחות היחידות שבהם מתגאים במאמר הם הצלחות אופרטיביות מקומיות - מידע על טילים בספינה, נ"צ של שילוח רקטה, מידע על תפיסתו של מחבל בבנקוק.... חשוב, מציל חיים, אבל בחייכם: מיטב הנוער, שניזון ממערכת איסוף ענקית בעלת משאבים עצומים, אחראי להערכת המצב הלאומית - וזה מה שהם מנפקים? ואולי זאת ההכוונה מלמעלה - לא להתסכל רחוק מדי, עוד עלולים לראות מפרש לבן באופק, סימני שלום חלילה, ומה יעשה אז ראש הממשלה עם מסע ההפחדות שלו? אם לא יביאו סימני מלחמה - איך יוכלו הרמטכל ושר הביטחון לדרוש כל שנה תוספת תקציב?
   דרך אגב - יש פיתרון: הוצאת הערכת המצב הלאומית מהצבא, והקמת רשות מיוחדת לכך, בלתי תלויה עם משאבים קבועים (משהו כמו מבקר המדינה). הבעיה - נגישות למידע. אמ"ן ושאר זרועות המודיעין שולטים בצי"ח וכן יסננו מה שבא להם.

  3. יכולת ניבוי ותקוות לטוב


   האמונה שאם נביט מספיק למעלה ורחוק נוכל
   לראות את כנפיו הלבנות של השלום היא לכל הפחות
   אותה הקונספציה של לראות תמיד מלחמה . מה שברור
   כרגע שהמצב חרבנא ואין מה לקפוץ עם דגלים ושירי אחוה ושלום
   עד שיתבהרו הדברים.

  4. התחלת נכון אך סיימת בשגיאה גסה. לצורך חיזוי כל שמנית בהתחלה לא היה צורך במידע צבאי או סודי מזרועות מודיעין.

   גם להבנת מהפיכת ה"פייסבוק" לא צריך את המודיעין הסודי או הצבאי.

  5. אוי אבשה, "שינוי דיסקט". ערפאת ידיד ולא אוייב. כמה מרענן. כמה מתוחכם.

   ככל שהמודיעין מתוחכם בדעת ובאמצעים, כך הוא מאבד את השכל הישר.
   המשפט האלמותי "הערבים הם אותם ערבים והים הוא אותו הים" היה מונע 90% מהטעויות של הצבא.

  6. מלכלכים על אמ"ן לשוא - הצלחות אסטרטגיות רבות!

   ההאשמות כלפי אמ"ן גובלות בלכלוך לשמו.
   1. ישנם אירועים אסטרטגיים שלא ניתן לחזות. אם גם הפלסטינים לא יודעים שתפרוץ האינתיפאדה השניה, איך ניתן לחזות אותה?
   2. סברה ושתילה זה לא מודיעין אסטרטגי.
   3. מה עניין היוזמה הסעודית למודיעין?
   4. באשר להצלחות אסטרטגיות: אמ"ן חזה את האינתיפאדה השניה ואת מלחמת לבנון השניה (וזכה לשבח מועדת וינוגרד על כך). קצת כבוד!

  7. תגובה אומללה - פוליטית מגמטית שאינה נתמכת בשום דבר מציאותי. מה שנקרא בשפה מובנת: קישקוש מחבוש

   אבל תמשיך לברבר כאילו אתה מבין ויש לך סיכוי שמי שאוהב את הגישה שלך יבקש אפילו עוד... אמא שלי היתה אומרת: "רק מי שרוחץ כלים, שובר כלים" ואתה כנראה ...לא! בהערכות מודיעיניות נלקח כמעט הכל בחשבון כולל האפשרות שכל ההערכות שגויות לרבות הערכה זו. אז בפעם הבאה שלך, תשתדל להיות יותר ענייני.

 22. 1
  חבר'ה - טלטול !! טלטול !!