הצו לא עוצר ההשתלטות על המעיין של א-נבי סאלח

המינהל האזרחי הוציא צו הפסקה לפעולות הבינוי המבוצעות בשטח הנמצא על אדמה פלסטינית, אך יומיים אח"כ הוקם שם ספסל-נדנדה. מעקב "הארץ"

חרף הצו להפסקת עבודה שהוציא בשבוע שעבר המינהל האזרחי, ממשיכים אלמונים לבנות בשטח המעיין עין אל קווס שנמצא על אדמות הכפרים א-נבי סאלח ודיר ניזאם. בסוף השבוע התברר כי במקום הוצב ספסל-נדנדה.  ביום ראשון שעבר גילו פעילות פלסטיניות שאלמונים החלו להקים תשתית למבנה עץ בשטח המעיין, ובעקבות פניית "הארץ", ביום שני נשלח למקום רכז פיקוח של המינהל האזרחי, שהוציא צו להפסקת עבודה.

יומיים לאחר הוצאת הצו, שלא ברור אם נמסר לאנשים מסוימים, גילו פעילות פלסטיניות את ספסל-הנדנדה החדש וגם שק מלט מתחת לאחד הספסלים שבמקום. מסוף 2008 תושבים מהתנחלות חלמיש הסמוכה השתלטו על השטח, הקימו בו מתקני פיקניק שונים, והם והצבא גם מונעים בדרך כלל את הגעתם של הפלסטינים למקום.

ספסל הנדנדה החדש שהוקם במעייןסלווה דעיבס

כשפנו הבעלים הפלסטינים לערכאות משפטיות באמצעות עמותת "יש דין", המינהל האזרחי הכריז על כ-15 דונם מהשטח כאתר ארכיאולוגי, שאסורים בו כל פיתוח ובנייה. השתלטות המתנחלים על המעיין היתה המניע הראשון לקיומן של הפגנות שבועיות בכפר, הנערכות מזה כשנתיים וחצי.

לפני כחודשיים פרסם אוצ'ה (OCHA - משרד תיאום הפעולות ההומניטאריות של האו"ם) דו"ח על תופעת ההשתלטות של מתנחלים על מעיינות בגדה המערבית - שכרוכה בגירוש החקלאים הפלסטינים מאדמותיהם המעובדות ומניעת השימוש הסדיר במי המעיינות. הדו"ח מבוסס על תחקיר שערך דרור אטקס, המתמחה באופני ההשתלטות הישראלית הממשלתית והפרטית על אדמות הגדה המערבית.

לאחר פרסום הדו"ח החליטו פעילות פלסטיניות מהכפר ומרמאללה להתחיל לקיים פיקניקים קבועים של נשים בשטח המעיינות שאותם מנסים המתנחלים לנכס. הפיקניק הראשון התקיים לפני שבועיים, בעין אל קווס.

יסודות העץ שהונחו סמוך למעיין לפני כשבוע, לפני הנחת הספסלסלווה דעיבס

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 22
  כיבוש של מרחב מחיה ע"י מתנחלים משול לכיבוש מרחב מחיה בזמן אחר ובמקום אחר
 2. 21
  איזה יופי של מקום. איפה זה נמצא? נבוא לטייל..
 3. 20
  ספסל ונדנדה?!? אם היה רק אחד מהם, אז דיינו, אבל שניהם ביחד - לא ניתן לזה יד! קדימה לבג"ץ!
 4. 19
  מה הם בוכים? מסדרים להם יופי של דק ליד המעיין!

  במקום מעיין ג'יפה יהיה להם ספא!

 5. 18
  מחמם את הלב! תודה ל"הארץ" על הדיווח על יישוב הארץ!

  עלו והצליחו!
  נקווה לעוד הרבה כתבות כאלה

 6. 17
  ספסל נדנדה?! עד לאן יגיעו המנוולים... יש לבדוק באופן מיידי אם מישהו מהם גם זורק תחבושות היגייניות או מטליות לחות לאסלה. על המשחיים האלו כבר אפשר להאמין הכל.
 7. 16
  "הבעלים הפלסטינים"- איזה קישקוש וכמה שקרים בכתבה קטנה אחת.

  המעין לא שייך לאף ערבי על הגלובוס, ואף אחד לא מונע מערבים להינות מהמים ומהמתקנים שהיהודים בנו לרווחת הפיקניקאים מכל דת וגזע.

 8. 15
  בסוריה רצח אזרחים מתרחש באופן יומיומי, ברשות הפלסטינאית פוסקים הוצאה להורג למוכר בית ליהודי, במצריים 20 הרוגים בהפגנה ו72 הרוגים במשחק כדורגל. אבל בעיתון הארץ עברו להתעסק בספסלים שמציבים היהודים
 9. 14
  פלסטינים שגרים בסמוך אינם מורשים להגיע למעיין

  מאז שמתנחלי חלמיש התחילו "לפתח" את עין אל קוס, נמנעת גישתם של פלסטינים אליו. מעיין זה, הגם שאיננו מקור מים חיוני לכפרי הסביבה, היה פינת חמד ומרגוע לתושבי הכפרים נבי סאלח ודיר ניזאם הסמוכים. תושבים אלו אינם יכולים להיכנס למעיין, הנתון תחת תצפית, מבלי שיוזעק לשם ג'יפ עם חיילים שידאגו שהמבקר הפלסטיני יגורש משם. חבורת הנשים האמיצות שערכו שם פיקניק לפני שבועיים הן הפלסטיניות הראשונות שמבקרות במקום מזה שנתיים. כמובן שהביקור לוווה בנוכחות כבדה של חיילים, כפי שניתן לראות בתמונות: http://www.flickr.com/photos/activestills/6956119574/in/set-72157623138486465/ ). אמנם החיילים לא גירשו את נשות הכפר, אך תודו שזה חריג: למה טיול של פחות מעשר גברות למעיין שסמוך לכפרן יזכה לפיקוח צבאי? פעולה זו היא אחת מפעולות לא אלימות רבות שתושבי הכפר ותומכיהם מישראל ומכל העולם, נוקטים כדי להחזיר לידיהם את המעיין וכדי לחשוף לידיעת העולם את הידיעה על שלטון הכיבוש המפלה, הגזעני והדכאני. הפגנות בנושא נערכות בכל שבוע, ותמיד מדוכאות ביד קשה, שאף גבתה את חייו של מפגין לא חמוש בן 28 מנבי סאלח, ופצעה רבים אחרים. ההפגנות, הצעדות והפיקניקים לא יפסיקו עד שתינתן גישה חופשית למעיין, ולכל השטחים הפלסטינים הכבושים לכל התושבים ללא הגבלה.

  1. כמה עובדות

   בתור תושב האיזור כבר למעלה מעשרים שנה- עד שהחברה מנווה צוף שיפצו את המעיין, כל מה שהיה שם זאת ביצה מוזנחת, ללא בריכה וללא שימוש. נקודה. מי שיגיד אחרת- ממציא מליבו.
   אנשי הכפר גונבים באופן קבוע את מי המעיין הקרוב יותר לדיר ניזאם, עין ריא. כל כמה ימים מגיעה מיכלית וגונבת את המים המשמשים את תושבים הכפר. ואם לא הבנתם, לא מדובר ביהודים... 

 10. 13
  הכל מתחיל בנדנדה...

  אחר כך יבוא אזרח "תמים" שירצה "להתנדנד לתומו" הוא יספר לחברה והם יעשו מניין. לפתע פתאום המתנחלים "התמימים" ירצו לשכשך במעיין ובדרך אגב הם יטנפו את המים הפלשטינאים הזכים בדם ילדים שנשאר מהמצות של פסח. כמובן שאם יש מים צריך מציל, רשת לכדורעף, כדור, מוכר ארטיקים, גזלן ועוד ועוד...
  אל תתפלאו שעוד כמה שבועות המקום יהפך למאחז ויקרא שמו בישראל, הכבושה, מעלה שופכה הכבושה!

 11. 12
  פשעי נדנדות נגד האנושות

  מזעזע התגלו ספסלים ! אלמונים נתעבים מנקים את המעיין ! יש חשש חמור בנוגע לטובת הציבור אם יותקן שם דק ! המנהל האזרחי חייב להתערב ולהחזיר את הזוהמה למים ...

 12. 11
  עוד 8 שנים המדינה תבקש מבגץ לעכב את הפינוי

  התנחלות בשטח כבוש היתה ונשארה פשע מלחמה

 13. 10
  ממש הקימו נדנדה!?

  בסוף עוד יהנו שם אנשים! אחר כך יקימו עוד בעפרה מאגר ביוב וירצו לטהר שפכים לכל הפלסטינים ובג"ץ יאלץ לעצור אותם! אופס, זה כבר קרה...

 14. 9
  שום פלסטיני לא הוכיח בעלות על המעין - המעין של כוווולם !!!

  וחבל שמה שעמירה הס יודעת לעשות זה לסכסך .
  הספסל והמתקנים לטובת כל המשתמשים כולל פלסטינים שבאים לשם ללא הפרעה , פרט לימי שישי שאז באים חבריה האנרכיסטים שלעמירה ליצור פרובוקציות.

 15. 8
  למי מפריע ששמו כסא נדנדה?
 16. 7
  כסא הנדנדה המסוכן!!

  הכסא הזה הוא הדבר המסוכן ביותר לתושבי הגדה.אם הוא ישאר לא יהיה להם אוכל,עבודה,פרנסה.ילדיהם ימותו במגיפות וכו".סין תתקוף את ארה"ב ובצרפת לא יפתחו בקבוקי יין יותר...הלו ה"ארץ"..קצת פרופרוציה...יללה צנזרו.

 17. 6
  מילא ספסל אבל הפעם הגזימו - "גם נדנדה" חמור ביותר !!!
 18. 5
  האם למישהו יש תמונות של מקום המעיין בשנים האחרונות? הרבה פעמים הטענות של המתנחלים הן שמדובר במעיינות שלא היו בשימוש או שהיו סתומים והם אלו שפתחו ושיפצו אותם. יהיה טוב להראות את העובדות (כמובן, שגם אם למתנחלים יש תמונות כאלו זה גם מתבקש להראות אותן).
  1. אני חפרתי תבריכה ויש לי תמונות אביא לך בשמחה..
 19. 4
  ערבים שקרנים! היהודים באים למעין לטיול ופיקניק, ולא מונעים מאף אחד להשתמש במים. ואילו הערבים אף פעם לא השתמשו במעין הזה.
  1. אה, אחד ש"לא יודע" - וגם כמה פעמים לעקור עשרות עצי זית שנטעו ע"י תושבי נבי-סאלח סמוך לתחילת מהלכי ההשתלטות/נישול של המתנחליבן על המעיין.
 20. 3
  נדנדה זה לרווחת כולם כולל פלסטינאים. שיאמרו תודה ושיפסיקו לקטר.
 21. 2
  נשמח על דיווח עדכני על מעשי הנבלה הרצח וההתעללות שמבצעים חבריך מהחמאס
  1. ואם יש רוצח, אז לך מותר לגנוב ? הוא רוצח ואתה גנב מקומכם בבית הסוהר.
 22. 1
  האם הקמת ספסל היא עבירה חמורה פחות מרצח יהודי ?
  1. חיבים פלוגת חילים לשמור על הנדנדה. חיבים בית כנסת לחילים שישארו שבת. חיבים להביא בנות לחילים שישארו שבת. חיבים שג לבסיס שיוקם לשמירה על בית הכנסת ומגורי הבנות. חיבים להגדיל את תקציב הביטחון. חיבים לקצץ בגמלאות לניצולי שואה. כל זה בגלל הנדנדה