נכנס לממשלה

מופז צורף לפגישת עדכון עם אשטון על המגעים עם איראן

באופן חריג הזמין רה"מ לפגישה את גם שרי החוץ והביטחון, והציג קו נוקשה של דרישות מאיראן במו"מ; בעקבות המפץ הפוליטי, השמינייה הופכת לתשיעייה

אחרי שסיים לחגוג את המפץ הפוליטי, במסגרתו נכנסה "קדימה" לממשלה, התפנה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לעסוק בפצצה אחרת. בצהריים נפגש ראש הממשלה עם שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון - שהגיעה לתדרך אותו על הכנות לקראת הסבב השני של שיחות הגרעין עם איראן ב-23 בחודש בבגדאד.

בפגישה הציגו הישראלים קו נוקשה של דרישות לאיראנים. פקיד ישראלי בכיר ציין כי נתניהו ושלושת השרים אמרו לאשטון שעמדת ישראל לקראת השיחות בבגדאד הינה שהשיחות ייחשבו כהתקדמות אך ורק אם תהיה הסכמה איראנית, עם לוח זמנים ברור, להפסקת כל העשרת האוראניום, להוצאת כל החומר המועשר משטחה של איראן, ולפירוק מתקן ההעשרה התת קרקעי בפורדו, שליד העיר קום. פקיד ישראלי בכיר סיפר כי נתניהו אמר לאשטון בפגישה כי "איראן מנסה להרוויח זמן, באמצעות השיחות עם המערב, ואין לה כל כוונה לעצור את תוכנית הגרעין".

על ביקורה של אשטון דווח לראשונה ב"הארץ" בשבוע שעבר. באופן חריג הזמין נתניהו לפגישה עם שרת החוץ של האיחוד האירופי שניים מבכירי ממשלתו – שר הביטחון אהוד ברק ושר החוץ אביגדור ליברמן, אבל גם את המצטרף החדש, יו"ר קדימה שאול מופז. האחרון, שיושבע היום כשר בממשלה, מצטרף גם לפורום ההתייעצות המדיני-ביטחוני הבכיר של נתניהו שיכונה מעתה "התשיעייה".

העיתון "מעריב" דיווח הבוקר מפי גורמים שלקחו חלק במו"מ הקואליציוני בין מופז לנתניהו שהשניים "מתואמים" בנושא האיראני וכי הם "באותו ראש" בנוגע לדרכים לעצירת תכנית הגרעין של איראן. על אף שבדיווח ב"מעריב" לא הוסבר מה משמעות אותו תיאום, נרמז בו כי מופז לכאורה שינה שוב את דעתו ותומך בתקיפה באיראן. בשבועות האחרונים, וביתר שאת מאז ניצח בבחירות לראשות "קדימה" תקף מופז את נתניהו בנושא האיראני וטען שהוא "מפחיד את הציבור".

רה"מ נתניהו ושרת החוץ אשטון בפגישתם, היום. תצלום: לע"מ
נתניהו ואשטון. ארכיוןלע"מ

מה שעומד ככל הנראה מאחורי הזמנתם של ברק, ליברמן ומופז לפגישה עם אשטון הוא רצונו של נתניהו להציג קו תקיף ואחיד מול אשטון, שמנהלת את המו"מ עם איראן מטעם שש המעצמות – ארה"ב, רוסיה, סין, צרפת, בריטניה וגרמניה. ביקורה של אשטון בישראל הוא חריג גם כן. בניגוד לכל ביקוריה הקודמים, לשכתה נמנעה מלפרסם הודעה על הביקור או להתייחס לשאלות עיתונאים בנושא. בנוסף, היא לא תגיע לרשות הפלסטינית אלא תסתפק בפגישה עם נתניהו ושריו הבכירים ותמריא בחזרה לבריסל.

ביקורה של אשטון בירושלים מתקיים בזמן שבו נערכות הכנות לסבב השיחות השני עם איראן. היועצת הבכירה של אשטון, הלגה שמידט, צפויה להיפגש השבוע עם סגן ראש צוות המו"מ האיראני, עלי באגירי, ובשבוע שעבר נפגשה שמידט עם ראשי צוותי המו"מ של שש המעצמות.

נתניהו ושריו הבכירים הבהירו לאשטון בפגישה כי יש לדרוש מאיראן בסבב השיחות הקרוב לבצע צעדים ממשיים לעצירת העשרת האורניום ולא להסתפק בהצהרות בלבד. שר החוץ ליברמן, שביקר השבוע בברלין, אמר לעמיתו הגרמני גידו וסטרוולה כי ישראל מצפה שבפגישה יוחלט על צעדים ממשיים, ולא רק על עוד מפגשים שיאפשרו לאיראנים להמשיך ולמרוח זמן.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 6
  טוב, לי'ראל מותר להציג דרישות מקסימלסטיות שאינן ראליות, אבל אשטון בטח חושבת לעצמה טוב שביבי מרשה לאירנים להישאר אירנים ושאינו דורש שיתחלפו עם השוודים למשל. ברור גם שבסודות הגדולים שולטים האמריקאים שהרי לאון פנטה סירב לתת לברק "המיתחנן" שום קצה חוט על השיחות או על הקו האדום של האמריקאים. ככל ילד יודע שהאמריקאים כבר החליטו להגיע להסדר מהר (סנקציות הדלק אינן יכולות להמשיך זמן רב) ולכן הינם ראליים, הווה אומר יסכימו להעשרה עד אחוז מסויים ידרשו פיקוח אך יבנו שלא יקבלו כניסה לכל מיתקן צבאי שיחפצו, עיקר ההסכם יהיה שהאירנים לא מרכיבים פצצה גרעינית (כלומר אין ניסוי גרעיני) אבל ברור שבמעט מעקפים יגיעו לסף הפצצה, האמריקאים יחליטו בהמשך (לאחר ההסכם) כמה ליצעוק על סטיות כהעיקר הוא הישתנות המישטר והיתקרבותו ל"מישפחת העמים"(זה שם קוד למערב) ארה"ב כבר מיזמן החליטה (עוד בימי בוש) שמאחר שאי אפשר לעצור לגמרי את שאיפות אירן כולל היתעצמותה ושאיפתה להחשב מעצמה איזורית, שהרי עדיף לתת להם קצת משאיפותיהם תמורת קניית השפעה ממתנת על המישטר (אנו רואים כוחות ליברליים שם) למי שלא יודע אז האמריקאים כבר שנים העבירו סמכויות השפעה בדרום עירק ובמערב אפגניסטן לאירנים ליבחון השפעתם וכונותיהם, וראה פלא שתי המקומות הגועשים האלו הפכו להכי שקטים, הטליבן במערב אפגניסטן קיים רק כמיפלגה פוליטית שעובדת עם קרדזי. השלום והכלכלה פורחים שם. ההיסטוריה מראה שארה"ב תמיד עבדה עם מעצמות אזוריות בכל איזור. ניראה שביות האירנים שמטיבעם השיעי היו תמיד המתונים שבאיסלם (בית פאטימה השיעי צפון אפריקה וספרד). ניראה שהתוכנית האמריקאית נישענת על יסודות חזקים וניסיונות. ובכל מיקרה אין הרבה ברירות וזו הטובה מכולם גם לישראל שחושבת שהיא בן יחיד אצל המערב. תקיפה היא אופציה אמריקאית בלבד, ו99% שלא תהיה כזו, ארה"ב קיבלה חברות חדשות למועדון הגרעיני עם מעט מאוד מחאה, פקיסטן הרבה יותר מסוכנת לעולם מאירן (אם יתגברו שם הקיצוניים שלהם כח רב) האמריקאים מבינים היטב מה שמבין האלוף ידלין וזה שכל זמן שאירן צריכה לחשוש מיכולת מהלומה אטומית כתגובה מצד ישראל או ארה"ב היא לעולם לא תשליף אטום על ישראל גם אם נרדם בשמירה. וכאן אני עובר לויכוח הכימעט גלוי בצהל ובביטחון של כל הנוכחיים והלשעברים, האם צוללות למהלומה שניה שהן ההרתעה יותר חשובות ממטוסי חמקן ואחרים יקרי ערך שעיקרם להתקפה נגד אירן. רוב השפויים טוען שצוללות ובניית יכולת מכה שניה כשישראל בוערת היא ההרתעה היותר נכונה. (הרי ברור שאירן תגיע לבסוף לגרעין גם אם תותקף)
 2. 5
  וואו, שני האשכנזים מהסיירת נותנים למופז סוכריות
  1. lama gizanut aval?
 3. 4
  עכשיו אני רגוע
 4. 3
  מסכנה קטרין אשטון. לא הספיק לה נתניהו וברק - ועכשו גם ליברמן ומופז. אבל מה לא עושים עבור הנימוס הדיפלומטי ומראית העין. כי גם אשטון יודעת שארה"ב מייצגת את עמדת ישראל. ככה זה במגרש של הגדולים.
  1. רק תבהיר שכוונתך מייצגת את עמדת ישראל בין אם ביביהו ושריו מסכימים לעמדת האמריקאים ובין אם לא, כי לילדים לא נותנים להחליט החלטות של גדולים.
 5. 2
  מופז .

  מופז העביר מסר לאשטון שרק הוא יוכל לדבר עם הריקני באותה השפה.

 6. 1
  לתקוף מיד את מתקני הגרעין באירן לשמירת חיי מיליוני יהודים בארץ ישראל