פארסה בוועדה

לאחר שתמכו בסיפוח ההתנחלויות, התחרטו השרים והצביעו נגד

מחשש למשבר בינ"ל הזעיק יו"ר ועדת השרים לחקיקה את נתניהו, וזה הורה לשרים לחזור בהם מכוונתם להחיל את החוק הישראלי על ההתנחלויות

ועדת השרים לחקיקה דחתה הבוקר (ראשון) ברוב קולות את הצעת החוק להחלת החוק הישראלי בהתנחלויות, לאחר שמוקדם יותר רוב גדול בוועדה תמך בה. קודם להצבעה התברר במפתיע כי תשעה מתוך עשרה חברי הוועדה תומכים בה. יו"ר הוועדה, שר המשפטים יעקב נאמן, שהבין כי ההצעה צפויה לעבור ברוב מוחץ עצר את ההצבעה וניסה לשכנע את רגב לדחות את ההצבעה בעניין. לאחר שזו התעקשה, הוא חש לדבר עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ועדכן אותו בהתפתחויות. נתניהו העביר באמצעותו מסר לכל השרים לפיו עליהם להתנגד להצעה.

אם ההצעה של ח"כ מירי רגב (ליכוד) היתה עוברת בוועדה, היא היתה עולה להצבעה במליאת הכנסת במהלך השבוע, ואז היו נדרשים כל 94 חברי הקואליציה, בהם נציגי קדימה, לתמוך בה בקריאה טרומית. המשמעות היא כי אישור ההצעה היה מקנה לה רוב אוטומטי, דבר שעשוי היה להביך את סיעת קדימה וגם להכניס את ישראל לעימות מדיני חזיתי עם ארה"ב ואירופה.

בעקבות הוראת נאמן הפכו השרים את הצבעתם - תשעה שרים התנגדו להצעה, בהם מרבית שרי הליכוד בוועדה, לצד שרי העצמאות. חמישה שרים נמנעו, השר יעקב נאמן, השר דניאל הרשקוביץ, השרים משולם נהרי ויעקב מרגי וכן השר יולי אדלשטיין. "הסיבה המרכזית להימנעות השרים שהתכוונו דווקא לתמוך בחוק, היתה התנגדותה של מירי רגב למתווה שהציע נאמן, שכלל דחיה של ההצבעה על החוק בחודש ימים. מרגע שהחליטה ללכת עם הראש בקיר, לא היה מנוס מהמנעות", אמר אחד הנוכחים בישיבה.

נתניהו ומופז בישיבת הממשלה, הבוקרשירן גרנות

לאורך כל הישיבה התנהל מאבק בין שרים שביקשו לדחות את ההצבעה על החוק בחודש, לבין אלו שדרשו לקיים את ההצבעה לאלתר, כדי להפיל את החוק. מיד כשעלתה ההצעה של רגב להצבעה בוועדת השרים לחקיקה, קרא השר בני בגין להעביר את הנושא להחלטת ממשלה ולא לאפשר את ההצבעה על הצעת החוק בוועדת השרים. "על פי הידוע לי, הנושא מסור להחלטת ממשלה על פי פקודת סדרי השלטון והמשפט", אמר בגין.

השר נאמן אימץ את עמדתו של בגין, קטע את ההצבעה והציע לדחות את ההצבעה בחודש כדי לאפשר לראש הממשלה לגבש את עמדתו בסוגיה. בגין השיב, "הצעתך אינה מועילה למדינה. אפשר להבין ממנה שראש הממשלה שוקל לאשר בעוד חודש הצעה להחלת חוק המדינה על יהודה ושומרון. יש לזה מחיר בזירה הבינלאומית".

קדימה עלולה לסבול מנחת זרועה של הוועדה

השר דן מרידור מחה גם הוא על המתווה שהציע נאמן. "יש להפיל את ההצעה כעת", אמר מרידור. "אין הזוי מזה. צריך לקיים דיון מדיני ארוך ורציני בנושא. אסור להשאיר אותו בספר". מנגד, השר הרשקוביץ אמר בדיון, "באותה המידה, אם דוחים את ההצעה ומפילים אותה גם כאן יש אמירה כלפי פנים. בגין ומרידור מתייחסים למסר שיועבר לאומות העולם, ואני מתייחס למסר שיועבר לעם ישראל. לכן, צריך לקבל את מתווה נאמן".

נאמן, לאחר שהתייעץ עם ראש הממשלה, הבהיר שנתניהו קורא לשרים להתנגד להצעת החוק ובכך הביא להפלתה בהצבעה שהתקיימה מיד לאחר מכן.

אחד השרים שנכחו בישיבה תיאר את הדיון בשיחה עם "הארץ". "זאת היתה פארסה. שרי ימין מובהקים שתומכים במהלך כמו אדלשטיין והרשקוביץ הפכו את עורם בלי לתת יותר מדי הסברים", סיפר. בקרב חברי הקואליציה יש הסבורים שקדימה צפויה לסבול בתקופה הקרובה מנחת זרועה של הוועדה, לאחר שמופז לא דאג לאייש אותה בנציג מטעמו.

אחד מחברי הקואליציה אמר: "הוועדה תוכל לאלץ את הקואליציה הרחבה, כולל מפלגת קדימה, לתמוך בהצעות חוק שנחשבות ימניות ומנוגדות לסדר היום של קדימה, רק בגלל שההסכם הקואליציוני החדש לא נותן למפלגה ייצוג הולם בגוף שמכריע אם לתמוך או להתנגד להצעות חוק השנויות במחלוקת".

בנושא אחר, ועדת השרים החליטה להעביר לדיון בהנהלת הקואליציה את "חוק דרעי" שנועד למנוע מפוליטיקאים שהורשעו בביצוע עבירות במהלך כהונתם להתמודד פעם נוספת. הוועדה לא גיבשה עמדה בשלב זה בנוגע לחוק אותו יזמה ח"כ ציפי חוטובלי.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 24
  הסכמה עם הפלת ההצעה

  לפי דעתי אי החלת החוק הישראלי בהתנחלויות זה צעד נכון כי כך יבין העולם שאנו נגד התנחלויות ויתמוך בנו ועם ישראל יבין שאם הם רוצים לחיות בהתנחלויות הם יצטרכו להסתדר ללא החוק.

 2. 23
  ולמה ציפיתם ממשלה שכל ראשיה שקרנים חסרי אמינות? מי בכלל צריך סיפוח שכולל כ"כ הרבה משונאינו?
 3. 22
  הדעותל שכם משקפות בורות וצרות עין, ישראל עומדת לביקרות בלתי פוסקת במעמד הבינלאומי.

  דעותי הפוליטיות בהחלט עם הימין, אך בצפיה מהצד, נתניהו עשה את הצעד החכם ביותר, נתניהו לא יכול להתעלם מהשקפתה של הקהילה הבינלאומית, לצערי, לא נוכל להתקיים ללא תמיכה מינימלית מצידם, להעברת החוק תתיג את ישראל סופית כ"כובשת" ,תדמית שגם ככה אנחנו נלחמים נגדה..התקשורת הבינלאומית מחפסת כל טריגר אפשרי להציג את ישראל באור שלילי והעברת החוק הנ"ל רק תיתן את הסיבה. נתניהו לא ויתר על המדיניות שלו, הוא לא יסוג ללא הסכם מקובל והגיוני לקיום וביטחון של מדינת ישראל, הוא פשוט פועל חכם, בלי לעשות הרבה רעש.

  ישראל לא יכולה להתנהל לבד מול העולם, אנחנו לא רוסיה לא ארצות הברית ולצערי לא מדינה בגוש הארופאי. על פי החלטה פשוטה של הקהילה הבינלאומית התוצאות לישראל עלולות להיות חריפות ומרחיקות לכת..

  עצוב, אבל נכון..

 4. 21
  איך קוראים לחוק שתקף רק לגבי אנשים ממוצא אתני אחד, כאשר לאנשים ממוצא אתני אחר יש אחר לגמרי?
  1. איך קוראים לאנשים שרוצחים רק אנשים ממוצא אתני אחד,ואיך קוראים לאנשים שתומכים בהם?
 5. 20
  משפט שלמה

  "גם לי גם לך לא יהיה - גזורו"

  פינוי/הריסה בגבעת האופנה - זה מזכיר את משפט שלמה!

  הפתרון הצודק הוא תשלום פיצויים נדיבים לבעלי הקרקע, שלא יוכלו ליהנות מהקרקע שבלב ישוב יהודי...

  אם, כשיבוא המשיח, יפונו ההתנחלויות - הרי שמימלא תועבר הקרקע לבעליה...

 6. 19
  הימין מקים מדינה דו לאומית, הוא רק לא החליט מתי לגלות לנו את האמת
  1. נכון ןכמה שאתה צודק
 7. 18
  בשביל מה צריך שרים, אם בסוף ביבי ונאמן קובעים?
 8. 17
  הממשלה הזו היא מכשול לשלום הציבור.
 9. 16
  בית הבובות
 10. 15
  הממשלה הנבחרת עדיין לא יכולה להגשים את רצון הבוחר. עם זאת, התקדמנו רבות מאז קום המדינה...
 11. 14
  ספחו, ספחו בכיף

  שום החלטה חד-צדדית לא תשנה את מעמדן החוקי (כלומר, הבלתי-חוקי) של ההתנחלויות, ובסופו של דבר גורלן ייגזר בהסדר עם הפלשתינאים. האם "סיפוח" מזרח ירושלים ורמת הגולן שינה במשהו?

  "סיפוח" שכזה גם לא יציל את משפחת חטואל או פוגל הבאה. רק הסדרת מעמד ההתנחלויות מול הפלשתינאים, שפירושה המעשי פינוין המוחלט של רובן המוחלט אם לא כולן, יהפוך את הנותרות (אם תהיינה כאלה) לחוקיות ואת יושביהן למוגנים.

 12. 13
  השרים באמת כ"כ אידיוטים ולא מבינים שישראל לא קיימת בואקום? פעם ראשונה שנאמן פועל בחוכמה. כן ירבו
 13. 12
  הצביעות הימנמנית יוצאת מהארון...

  אין מה לעשות, הבלוף הימנמני מתחיל להחשף...
  אולי בקרוב הציבור הישראלי (הבור והנבער ברובו) יבין שהשטחים, מבחינה חוקית, אינם שטח מדינת ישראל.

  אולי בקרוב הציבור הישראלי יבין, שסיפוח שלהם פירושו קבלת אחריות מלאה על 1.5 מליון פלשתינים / ערבים / אויבים (לא אכפת לי איך תקראו להם - כל אחד על פי השקפתו).

  אולי בקרוב הציבור הישראלי יבין שכיבוש לא יכול להמשך, וסיפוח לא יחזיק מים כי או אז משטר האפרטהייד יהפוך פורמלי.

  או שמא מציעה מירי רגב לתת תעודות זהות וזכות בחירה ל 1.5 מליון פלשתינאים?

  אם אני אזרח ערבי התומך בפלשתין הגדולה - אני מצביע מירי רגב. אני מצביע ליברמן. ביבי.

  כך יקבלו את המדינה על מגש של כסף, בלי להקיז דם ואפילו בלי לוותר על מאום.

 14. 11
  כמה טוב שיש מנהיג נאור ציוני ואפקטיבי כמו ביבי.
 15. 10
  מיסתבר ששרי הליכוד ליברמן וש"ס יותר מטורפים מביבי. לקדימה יש רק שר אחד בנתיים אז אי אפשר להאשימה שלא עצרה הטימטום
 16. 9
  אף שתגובתי מהבוקר "אירופה מגנה את ישראל" לא פורסמה, כתבתי שהממשלה תתקפל.
 17. 8
  מושב לצים

  זה כבר לא שייך לימין או שמאל, זה שייך לחוסר שיקול דעת ותחרות מי יותר מטומטם ולא אחראי כלפי מדינת ישראל.
  פועלים ה"טרנד" הדנוני המטורף מבלי לנתח השלכות ומבלי לתת דין וחשבון ליום המחר והכל כדי שהמרכז הימני קיצוני יתמוך בי לעוד קדנציה לעוד כמה אחוזים בפנסיה לעוד תקופה בשכר משתלם. פעם היו צריכים להשקיע בפרימריז היום צריך ליזום חוקים קיצוניים מטורפים.

  1. סליחה אבל מה הקשר עם צים ? יותר ריכוז בבקשה .
 18. 7
  אין ספק ש"הנהגת" המדינה איבדה את דרכה. הם שבויים בהזיות הימין ולא מבינים שאם הם ימשיכו את פרוייקט ההתנחלויות ללא מציאת פתרון לבעייה הפלסטינית הם יביאו להתפוררות החברה. הלב כואב לראות את זה קורה לנגד עיניינו.
 19. 6
  על מה נלין שכן הממשלה נבחרה בכדי לנשל ולדכא עם אחר, רק בשל היותו שם, בשרות הציונות המשיחית
 20. 5
  תתבישו לכן

  כמה מביש וחסר עמוד שדרה!!!
  אין מילים להביע את עומק אכזבתי מהממשלה הפחדנית הזאת

 21. 4
  סוף מעשה במחשבה תחילה
 22. 3
  שעור חינוכי בחסרי חוליות
 23. 2
  רק לביבי מותר לקלס בכל העולם? גם לאנשים מטעמו. זו תרבות הימין- שקרנות, טיוחים. פחדו שהעולם ייכנס בנו חזק כעת, אז שמעו בקול פאפא נאמן. אח"כ זה יוצא להם במקומות אחרים, כמו סער עם הטלפון לאוניברסיטת ת"א וטקס הנכבה או שישתולל עם אחרים באולפנה. אין ארוחות חינם רבותיי... למי שרוצה שלטון מושחת- מהרס ארץ= זה הימין של ביבי. ושום מופז לא יטייח אותו.
 24. 1
  הכל תלוי בגובה הבונוס . הקיוסק של ביבי נכנס לבלק פריידיי .