נתניהו לעבאס: יש הזדמנות לחדש את תהליך השלום בעקבות הרחבת הקואליציה

באיגרת ששיגר ליו"ר הרשות, כתב רה"מ כי ברצונו לחדש את המו"מ בהקדם. לראשונה במסמך ממשלתי, נכללה מחויבות רשמית למדינה פלסטינית מפורזת

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, העביר במוצאי שבת איגרת ליושב ראש הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן) שבה הוא כותב כי הקמת ממשלת האחדות והקואליציה הרחבה שנוצרה בישראל עם צירופה של קדימה יוצרות "הזדמנות חדשה" לקידום תהליך השלום, ולכן רצונו לחדש את המשא ומתן בהקדם האפשרי.

מאז נכנס לתפקיד ראש הממשלה, העלה נתניהו בפני הנשיא אובמה ושרת החוץ קלינטון את הרכב הקואליציה כסיבה לכך שאינו יכול להתקדם במשא ומתן עם הפלסטינים. קלינטון, ששוחחה עם נתניהו בשבוע שעבר, אמרה לו שאחרי צירוף קדימה לממשלה, היא מצפה לראות כיצד בכוונתו לקדם את התהליך המדיני.

אחד מסעיפי ההסכם הקואליציוני בין קדימה לליכוד עסק בחידוש המשא ומתן עם הפלסטינים.

האיגרת של נתניהו הועברה לאבו מאזן במוצאי שבת על ידי שליחו המיוחד של ראש הממשלה, עו"ד יצחק מולכו, שזה שלוש שנים הוא "מחזיק התיק הפלסטיני" בלשכת נתניהו. מולכו ואבו מאזן נפגשו במוקטעה ברמאללה כשעה וחצי. בסיום הפגישה פרסמו הצדדים הודעה משותפת קצרה שלפיה "ישראל והרשות הפלסטינית מחויבות להשגת שלום, והצדדים מקווים שחלופת המכתבים בין הנשיא עבאס לראש הממשלה נתניהו תתרום לכך".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו (מימין), ויושב ראש הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס, בפגישתם במעון ראש הממשלה בירושלים, בספטמבר 2010 אי-פי

צעד כן של נתניהו לקראת משא ומתן? דברו על זה בפייסבוק

הפגישה בין מולכו לבין אבו מאזן היתה למעשה מפגש גומלין. לפני שלושה שבועות באו ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני סאיב עריקאת וראש המודיעין הפלסטיני מאג'ד פארג' לפגישה עם נתניהו בביתו בירושלים והעבירו לו איגרת מיושב ראש הרשות. באותה איגרת האשים אבו מאזן את נתניהו בכך ש"רוקן את הרשות מכל סמכויותיה".

מקור שראה את האיגרת ששלח נתניהו לאבו מאזן ציין כי לראשונה במסמך רשמי של ממשלת ישראל, היא כללה מחויבות רשמית של נתניהו להקמת מדינה פלסטינית מפורזת בהתאם לעקרון שתי מדינות לשני עמים. נתניהו הכריז על נכונותו להקמת מדינה פלסטינית מפורזת בנאום בר אילן ביוני 2009 וכן בנאומו בקונגרס האמריקאי במאי 2011, אולם מעולם לא הביא את הנושא להצבעה בממשלה ולא העלה את הדברים על הכתב במסמך רשמי.

נתניהו ומופז, בישיבת הממשלה הראשונה המשותפתרויטרס

באיגרת שהעביר ראש הממשלה לאבו מאזן הוא לא התייחס ישירות לארבע הדרישות שהציב לו אבו מאזן - הפסקת הבנייה בהתנחלויות, נכונות למשא ומתן על בסיס גבולות 1967 עם חילופי שטחים, שחרור אסירים פלסטינים והחזרת המצב בגדה המערבית לזה שהיה בספטמבר 2000. משמעות הדרישה האחרונה היא כיבוד מלא מצד ישראל של גבולות שטחי A, שבהם שליטה ביטחונית ואזרחית פלסטינית. "נתניהו לא התווכח עם הטענות והדרישות שהעלה אבו מאזן במכתבו", אמר המקור. "במקום זאת הוא כתב לאבו מאזן שעל שני הצדדים להסתכל קדימה לעתיד ולהתחיל מחדש בדיאלוג".

אתמול כינס אבו מאזן שני דיונים בעניין איגרתו של נתניהו: דיון אחד של הוועד הפועל של אש"ף ודיון שני של הוועד המרכזי של פתח. בסיום ישיבת הוועד הפועל פורסמה הודעה ובה תגובה ראשונה לאיגרת. "הוועד הפועל של אש"ף סבור שהאיגרת הישראלית אינה מכילה תשובות ברורות לגבי הסוגיות המרכזיות שהן מכשול בפני חידוש תהליך השלום, ובראשן הבנייה בהתנחלויות בגדה המערבית ובמזרח ירושלים, ההכרה בגבולות 1967 והמחויבות לשחרור אסירים פלסטינים", נכתב בהודעה. חבר הוועד המרכזי של פתח מוחמד שתייה, שנכח בדיונים שהתקיימו אתמול, אמר כי האיגרת של נתניהו כללית בלבד ולא כללה כל הצעה או רעיון חדש. "זה היה שילוב בין נאום בר אילן לנאום בקונגרס האמריקאי", אמר שתייה.

למרות האכזבה הפלסטינית מאיגרתו של נתניהו, היא לא נדחתה על הסף. בשלב זה עדיין לא ברור מה יהיה הצעד הבא שינקוט יושב ראש הרשות. אבו מאזן ציין בכמה פגישות באחרונה כי אם תשובתו של נתניהו לא תהיה מספקת, הוא יחדש את המהלך הפלסטיני החד-צדדי באו"ם ויפנה לעצרת הכללית בבקשה לשדרג את מעמדה של פלסטין לזה של מדינה משקיפה שאינה חברה מלאה באו"ם. "המהלכים הפלסטיניים הבאים ייקבעו בהתאם להתייעצויות של ההנהגה הפלסטינית עם מדינות ערב ועם ידידינו בעולם", אמר אבו מאזן בישיבת הוועד המרכזי של פתח אתמול. "כל הצעדים הדיפלומטיים שננקוט מצריכים תמיכה וסיוע ערבי ובינלאומי".

הממשל האמריקאי לוחץ על אבו מאזן להשתמש בחילופי האיגרות כאמצעי למעבר לשיחות ישירות עם ישראל, גם אם בדרג נמוך. האמריקאים היו רוצים לראות את חידושו של ערוץ השיחות בין עו"ד מולכו לסאיב עריקאת שהתקיים בינואר בעמאן, בחסותו של מלך ירדן עבדאללה השני. שרת החוץ של ארצות הברית הילרי קלינטון שוחחה בימים האחרונים גם עם נתניהו וגם עם אבו מאזן וביקשה מהם לנצל את ההזדמנות ולחדש את השיחות. לממשל אובמה אין אשליות כי חידוש של השיחות יביא לפריצת דרך, אולם בבית הלבן סבורים כי הדבר יביא להורדת המתיחות בין הצדדים וכך תימנע הסלמה לפני הבחירות לנשיאות ארצות הברית בנובמבר הקרוב.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 25
  שיחות שלום

  אני לא מאמין שביבי יכול לקדם במשהו את שיחות השלום. כל הזמן שיש לו את בוגי יעלון ואת ליברמן בממשלה הם בממשלה למטרה מוצהרת אחת שהיא לא מתקדמים בנושא השלום כך שחבל על כל ההצגה של שליחת אגרות

 2. 24
  לא מספיקה לנו מדינה פלסטינית אחת בעזה ?
  1. אין מי שיעצור את דהירתו של נתניהו לכניעה לאוייב הפלשתינאי.
 3. 23
  "עם מדינות ערב ועם ידידינו בעולם" ? הגיע הזמן לשים על השולחן את העניין הערבי.

  אם עבאס עושה הפרדה בין ידידים לבין מדינות ערב, משמע שהקשרים עם מדינות ערב הם אחרים. לא קשרי ידידות, או לא רק קשרי ידידות. מה כן?

  כבר שמענו את כל הצרופים האפשריים המתייחסים לאומה הערבית. מדובר בעם אחד. למה, לכל הרוחות, עם אחד צריך 22 מדינות? יותר מזה, אם עם אחד, משמע מקור אחד. חצי-האי ערב. אז מה עושים הערבים מחוץ לחצי-האי ערב? מישהו הזמין אותם? לא, בוודאי שלא. הם הגיעו לשם כתוצאה מכיבושים ומסחר, נשארו ללא הזמנה וכפו את עצמם, את דתם ואת תרבותם על האוכלוסייה המקומית, בעידוד הקולוניאליזם האירופי.

  העם היהודי הוא העם היחיד שנלחם - כיחידה אחת - למען שחרור המולדת מהכובש הערבי. מי ייתן והקופטים, הדרוזים, הברברים, המרונים ושאר העמים הילידים יניפו גם הם את נס המרד בכובש. החגיגה נגמרה. הלאה הכיבוש הערבי! תחי עצמאותם הלאומית של עמי המזה"ת וצפון אפריקה! יחזרו הערבים לחצי-האי ערב!

 4. 22
  "על שני הצדדים להסתכל קדימה לעתיד ולהתחיל מחדש בדיאלוג" להתחיל מחדש, כלומר: לסגת לאחור. אם כן: על הצדדים להסתכל "קדימה " (למי שלא הבין: קדימה הלא היא שוליק מופז) אבל לסגת אחור.

  ואם במופז עסקינן: הלה זכה זה לא כבר בתואר "הפינוקיו של היום" שהוענק
  לו מטעם העתון הגרמני הכלכלי "הנדלסבלט" לאחר התרגיל המסריח שביצע בעזרת חבריו משכבר הימים, ברק ונתניהו. אכן אף ארוך לו לפינוקיו.
  (גם לביבי מתארך משהו, אבל לא האף עע': "הקלטת הלוהטת".)

  לא מזמן קראתי שלהקת המחול "בת שבע" פותחת קורס לרקדנים מקצועיים.
  נתניהו יכול היה להיות מדריך בקורס ההוא. הוא הוכיח יכולת סיבובים וירטואלית
  לדעת כותב שורות על הפלשתינאים אלה אין טעם לנהל עם נתניהו , אמן הזיגזג משא ומתן על קניית מכונית משומשת, ובוודאי שלא משא ומתן מדיני. כוונות השלום שלו באות לידי ביטוי ברור בנסיונותיו לבצע פליקפלק גם בנושא פינוי מתחם האולפנה. האם בכוונתו לנהל משא ומתן לשלום בעודו מאפשר שוד הפלשתינאים? או שמא בכוונתו למרוח את המשא ומתן, לשדוד אדמות פלשתינאיות, ולחוקק חוקי "הכשרת הטריפה" . ניתן לומר על נתניהו מה שנכון גם לגבי החמאס: נתניהו (החמאס) רוצה מאוד בשלום עם פלשתינאים (יהודים) מתים.
  לנתניהו אין כל ענין לנהל משא ומתן ***עם** הפלשתינאים. הוא רוצה אך ורק לנהל משא ומתן** "מול" **הפלשתינאים" כדי להרוויח זמן. אצטט את ברק:
  ***************************************************************************
  " לו הייתי פלשתינאי " [סוף ציטוט] לא הייתי מוכן לשמש עלה תאנה לפשעי נתניהו.
  **************************************************************************


 5. 21
  ביבי ואבו מאזן שני אנשים אמיצים

  האתגר בידיהם
  השלום=רווח כלכלי
  ושקט כללי

 6. 20
  נתניהו כן אבל מה עם איבגדור דוברמן?

  האם הוא מוכן לשבת במשא ומתן עם הפלשטינאים?
  שהתנאי לקידום השלום היא מדינה פלשטינאית שבירתה אל קודס
  (ירושלים הערבית)?
  המחיר יהיה שלום של ישראל עם כל מדינות ערב הסוניות
  וקידום אינטרסים כלכליים
  ואולי אינשאללה חזרתה של טורקיה אלינו
  והרחקת אסד אירן והחיזבאללה מהמפה
  תמיכת ישראל לקבלת טורקיה לאיחוד האירופאי ולחיק ארה"ב
  שאירופה תתנגד ואנחנו לא
  שאירופה תגרש-ואנחנו לא
  שאירופה תשנא-ואנחנו לא
  איסלמופוביה באירופה-ואצלנו לא
  וניתוק הקשרים עם יוון הנאצית

  1. ליברמן,הפודל של נתניהו,אפילו לא ישמיע ציוץ של מחאה.השנאה מעוורת את עיניך מלראות את המציאות
 7. 19
  מדינה אחת ישראטין

  המצב בכיוון מדינה אחת ודגל אחד לשני העמים ישראטין.

 8. 18
  אבו מה זה בורח מהצל של עצמו.

  הוא פוחד לקחת אחריות כי חמאס ישתלטו עליו.

  הרי אם היה חותם על הסכם מחר באופן אוטומטי הבניה בשטחים היתה נפסקת
  בעקות ההסכם אבל כאשר הוא מושך זמן אז יש עדיין בניה....והוא עדיין מתעקש על הפסקת בניה בשטחים.....

 9. 17
  Obama is to be blamed

  אובמה אשר לקח ברצינות כי הוא המשיח אשם! על אף זאת שאיני תומכת בנתניהו, מאז הכנסו לנשיאות אובמה עשה הכל בכדי לרצות את העולם הערבי, והחל זאת ע"י השפלת נתניהו כאילו הוא ר"מ של מדינה מהעולם השלישי. בתמורה מנהיגי מדינות ערב מצפצפים על אובמה ועושים כרצונם (מצרים לדוגמא). כאשר החל תפקידו היו שיחות ישירות בין ישראל לפלשתינאים עד אשר אובמה התערב ואמר כי יש להפסיק מייד את הבניה בירושלים המזרחית. עקב זאת עבאס טיפס על עץ גבוה ואף מנהיג כולל המשיח אובמה אינו מצליח להורידו מהעץ. במקום לתת לשיחות הישירות להמשיך, הוא הרגיש כי עליו להעיר. כך הוא נוהג כאן בכל מיני נושאים, מביע דעה אשר גורמת לפיצול בעם האמריקאי כפי שלא היה בעבר.
  אובמה חייב לשוב לשיקגו עיר הפוליטיקה הכי מושחתת בעולם!

 10. 16
  מקום לאופטמיות

  כל המהלך לממשלת אחדות גרם לתקשורת עוד יותר לא לאהוב את ביבי וטענותיהם שהעם נפגע ממהלך האחדות הן פשט נבזיות ואינטרסנטיות.
  האחדות הוסיפה לי הרבה אוטפטמיות ובשנה וחצי הקרובות הממשלה סוף סוף תמשול! יעברו חוקים חשובים וכמובן נתקדם גם עם פלסטינאיים.

 11. 15
  עוד שקר של נתניהו למי שעוד מאמין
 12. 14
  שיחות שלום

  זו הצעה להסכם שלום עם מופז. נכון שלום עושים עם אויבים! אבל כמדינה סוברנית למה צריך כאן גורם זר . אני בעד שיחות ישירות ביבי- מןפז!

 13. 13
  עבאס, אל תאמין לו. הוא שקרן. הוא רק רוצה להרוויח זמן ושקט מול העולם, כדי להמשיך במהלכים פולניים חסרי טעם שכל מטרתם לבסס פה דיקטטורה. חוק הריתוק הרבה יותר מעניין את המלך ביביהו מאשר כל תהליך מדיני. חבורת מנוולים בשלטון.
 14. 12
  איגרת כתובה על קרח.....

  ימנים לא לדאוג ביבי לא יביא שלום !
  ביבי שלנו תחמן, ויש לו חברים תחמנים.
  הם יודעים לעבוד על השמאל ועל האמריקקים.

 15. 11
  ואנחנו אומרים - לא! לשלום עם נתניהו

  לעולם לא נסכים לעשות שלום עם נתניהו או עם הימין.

 16. 10
  מתערב שאבו מאזן יתחמק- הם מפחדים להקים מדינה "עצמאית" כי היא תקרוס
 17. 9
  יופי ביבי,,, אבל מו"מ הוא לא המטרה,,, ומדינה הם לא יקבלו ממך, עם או בלי מופז,,,
 18. 8
  עוד ויתור שלנו תמורת כלום בריבוע מהפלסטינים.
 19. 7
  עד שאתם מפרסמים אבו מאזן דחה והחזיר את האיגרת הנ"ל לשולחה....
 20. 6
  הפלסטינים יקפידו על הפירוז כמו שנינט שרה את פיירוז. אין מפה אחת אפילו לא אחת ברשות הפלסטינית שמסמנת את הקו הירוק בתור גבולות המדינה הפלסטינית. מבחינתם הקו הירוק הוא רק שלב נוסף בתכנית השלבים.
 21. 5
  יהודי טוב הוא ימני בשלטון, כי אז הוא מציע דברים מנוגדים לאמונתו. ביבי טוב ליהודים אבל רע ליהדות ולציונות.
 22. 4
  במבחן המעשה, לא ראוי להאמין להבטחות של ראש הממשלה
 23. 3
  אני אמור להאמין לביבי אחרי שהוא משקר לעם שלו ? השקרנות של ביבי מיצגת את העם בישראל?
  1. למה לא? עבאס מ**** לכם ת'שכל כבר הרבה זמן. איך אנחנו אמורים
  2. שים-לב שנתניהו עושה את הצעד האמיץ של להכיר באפשרות של מדינה פלשתינאית ועבאס הוא זה שמסרב. וכן, ראש הממשלה שלי מייצג אותי בכל מובן ועניין. אנחנו קוראים לזה דמוקרטיה.
  3. לפלסטינאי

   אני בהחלט מסכים איתך שקשה לבטוח בו
   אני בכלל טוען ששהפלשטינאים חפים מפשע
   (היהודים היו בני ברית של הפלשטינאים לאורך 200 שנים-אחרי זה תור הזהב בספרד המוסלמית -וצירוף מגורשי ספרד אל שטחי האימפריה העותומנית)
   ללא ספק המוסלמים עשו הרבה מחוות
   דוקא בימיו של סלאח א דין היה שקט בין מוסלמים נוצרים ויהודים
   לעומת זאת הצלבנים הם אלה שטבחו במוסלמים ויהודים-תמיד!
   וכשכל המלחמה שלהם היא מלחמת התנגדות
   מלחמת קוממיות
   והתנגדות לכיבוש

  4. רק לכם מותר לשקר ?
 24. 2
  הכתבים הפוליטיים אוכלים ספין אחד אחרי השני... רחמים עליהם.
 25. 1
  ההצעה או הרעיון החדש, הוא התעקשות על הכרה במדינה יהודית, ואזרוח כל הפליטים