הסטטוס קוו ניצח

ההסכם להפסקת שביתת הרעב: בעיקר מנצחים ומעט מפסידים

בתיווך מצרי, מתוך הבנות שקטות עם חמאס ונוכח החשש מיום הנכבה, הושג ההסדר שמבטיח שמירה על המצב הקיים לטובת האינטרסים של כל הצדדים

ההסכם שהביא לסיום שביתת הרעב של האסירים הפלסטינים לצד המחווה ליו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) המגולמת בהחזרת גופותיהם של 100 מחבלים, מבשרים פחות על התקרבות משמעותית בין הצדדים ויותר על ניסיון לשמר את השקט היחסי בגדה ובעזה.

על אף שהתחדשות המשא ומתן לשלום אינה נראית בפתח, ברשות, בחמאס ובישראל מעוניינים בסילוק איומים פוטנציאליים על יציבות האזור. וכך, בעוד המזרח התיכון ממשיך לבעור (בחריין, סוריה, לבנון ועוד), דווקא באחד הימים שנחשבו בעבר בעלי הפוטנציאל הגדול ביותר להתנגשויות אלימות בשטחים, מצליחים השב"כ ומנהיגי האסירים בכלא להגיע לעסקה שמשמעותה - הרבה מנצחים ומעט מפסידים.

בשב"כ הדגישו את ה"הישג" המשמעותי שלהם - הסכמת האסירים לחתום על מסמך שבו הם מתחייבים שלא לחזור ולעסוק בטרור מתוך כותלי בתי הכלא. לא צריך להיות פרשן ביטחוני בכיר כדי להבין שחלקם ישובו גם ישובו.

ההישג האמיתי הוא אחר - עצם נטרול הפצצה המתקתקת שהיא כ-1,500 אסירים שובתי רעב. נכון שהציבור הפלסטיני נותר ברובו אדיש וברחובות הגדה לא נראו עשרות אלפי אנשים שמפגינים למען האסירים. ובכל זאת, הצירוף של "יום הנכבה" עם שביתת רעב של סמלי המאבק הפלסטיני שחלקם כבר היו במצב בריאותי רע, עלול היה להוביל לתבערה, בייחוד אם מי מהם היה מת בכלא.

בהתאם להתפתחויות, מסתפקים הפלסטינים בגדה בעצרות סמליות בלבד לרגל יום הנכבה. ראש ממשלת חמאס, איסמעיל הנייה, מזניק מצדו בעזה מרתון מיוחד לרגל "יום האסון".

הכותרת - "ניצחון לאסירים"

הסכם האסירים מהווה הישג מסוים גם לחמאס ולרשות. למנגנוני הביטחון הפלסטיניים היה חלק משמעותי בתיווך בדרך להסכם והם יקבלו את הנקודות שלהם בדעת הקהל. חמאס אמנם לא הוביל את השביתה - אנשי הג'יהאד האסלאמי עשו זאת - אך ההסכמה הישראלית לאפשר ביקורי משפחות אסירים מעזה מהווה עוד צעד בהתפוררות של מדיניות הבידול הישראלית בין עזה והגדה.

מאז ניצחון חמאס בבחירות בינואר 2006 לא הותר למשפחות האסירים בעזה לצאת לישראל. והנה ישראל במידה מסוימת מכירה (באיחור) בשלטון החדש ברצועה ואט אט נרקם בשטח שיתוף פעולה בין הרשויות משני עברי הגדר. רובו נעשה מתחת לשולחן, כמו ההקמה החשאית של מנגנון ביטחון של החמאס בעזה שפועל למנוע ירי של רקטות לעבר ישראל. לעיתים גם מעליו - כמו במקרה של הפעילות המסחרית במעבר כרם שלום. מצור של ממש על עזה כבר אין, מלבד הגבלות על ייצוא שגם הן נשחקות עם הזמן.

מזניק מרתון. הנייהאי–פי

המנצחים העיקריים בהסכם הם האסירים עצמם ומנהיגיהם בכלא, ובהתאם, הכותרת הראשית של אתר החדשות "מען" אמרה הערב "ניצחון לאסירים". הפסקת מדיניות הבידוד מהווה הישג לא רק לאסירים אלא גם למנהיגיהם, ביניהם מרוואן ברגותי. זה האחרון היה מעורב בפתרון המשבר והפעם בניגוד לאינתיפאדה השנייה, מבלי להשתמש באלימות. זאת על אף שרוב אסירי הפתח כלל לא השתתפו בשביתה.

ועוד מילה אחת על מצרים. בעוד עשרה ימים יסתיים הסיבוב הראשון של הבחירות לנשיאות. המועמדים עדיין עסוקים בהצהרות מתלהמות נגד ישראל, בעיקר המועמד האסלאמיסטי המתון עבד אל מונעם אבו-אל פותוח. ויחד עם זאת, קהיר הייתה שותפה גם בגיבוש הסכם זה. המודיעין הכללי המצרי, כמו בעסקת שליט ובמקרים אחרים, הפך למנטרל סדרתי של משברים בין ישראל לחמאס והרשות, אם מדובר בסיום שביתת רעב של אסירים ערב "יום הנכבה", או סיומו של עוד סבב אלים בעזה.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 7
  החמאס הפסיד!עוד יומיים שביתה היו מקבלים נערות ליווי
 2. 6
  אולי בכוונה הכותב מתעלם מגורם מאד משמעותי שהוא מכנה "יחסי" והוא השקט הבטחוני.לקח זמן רב לפלסטינאים להבין שבטרור ובאלימות לא ישיגו דבר.כל המאיימים באינטיפדה חדשה הם ספיחי הסטוריה שלא תחזור על עצמה כי הפלסטינאים הבינו שהם יכולים להשיג המון במאבקים לא אלימים על דעת הקהל .אולי יש סיכוי שאותו רוב בארץ שסלד מהסכם בגל איבוד האמון של דו קיום בשלום עם השכנים הערביים יחזור ויתייצב בראש המאבק על פתרון הסכסוך..אבל חובה להבהיר שוב ושוב ההתפתחויות החיוביות אינן תוצאה של כיפוף גבה הבטחוני של ישראל אלא להיפך בגלל שהפלסטינאים הבינו שאין סיכוי למאבקם בדרכים אלימות.
 3. 5
  אחרי הטיפול הכושל במשט ובסחבת לשחרור גלעד שליט, רואים סוף סוף שההגיון חוזר למתווי המדיניות בישראל. נקווה שיהיה לכך המשך.
  1. כניעה לטרור זה הגיון?
 4. 4
  שאלה ליששכרוף: מה ההבדל בין אסלאמי לאסלאמסטי, מה משמעות ה"טי" הזו?
 5. 3
  ביבי חזוק מול החמאס.
 6. 2
  פאטתי

  אם אתם חושבים שזה נגמר אתם משלים את עצמכם, אחרי הכניעה המבישה הזו ולאחר 2 הכניעות המשפילות הקודמות תתכוננו לגל של שביתות רעב.
  הפלסטינים מצאו צעצוע שאיתו הם יכולים להשתמש, עד שלא ניקח להם אותו הם לא יפסיקו.

  איך אמר צ'רצ'יל, בריטניה היתה צריכה לבחור בחרפה או במלחמה, היא בחרה בחרפה ותקבל מלחמה. כך גם פה בישראל.

  1. בניגוד לבריטניה,ישראל תתפורר מבפנים.
 7. 1
  The underdog Always wins.
  1. כמה שאתה טועה

   מישהו מגדל מתחת לאף שלנו את החיה הפראית ששמה חמאס.נתניהו ממש לא מעניין אותם, אל תרגיעו את עצמכם,גם בכלא וגם מחוץ לכלא אנחנו נסבול מהם דווקא מאחר שאנחנו שוברים בטיפשות את הבידול בין עזה לשטחים.