הזקן וחיל הים

"גבוה, גבוה", אמר הבודק בנזיפה על הלחץ דם. "בגללכם", ענה הדייג המבוגר, שבנוהל הצה"לי "הפשטה ושחייה" הורד מסירתו. זה קורה הרבה

"תפשטו את הבגדים שלכם", ציווה החייל במגאפון. הזקן ובנו פשטו את הבגדים. "תרדו למים", המשיך החייל לצוות במגאפון. הבן, 18, ירד ושחה מסירת הדיג לעבר ספינת הקרב של חיל הים. 45 דקות קודם לכן, כשנעצרה במרחק של 50 מטר, הפקודה הראשונה שלה היתה: "תכבו את המנוע". הם כיבו. "אתה והבן בואו קדימה", המשיך הקול הצעיר לצוות. הזקן ובנו התקדמו לחרטום הסירה. מוחמד בכר, בן 62, דייג מגיל 17, אמר בדאגה: "יא קפטן, אנחנו לא בסכנה". הצעיר מאחורי המגאפון ענה: "שתוק". אבל האיש, שמבחינת גילו יכול להיות סבא שלו, המשיך: "אנחנו כל יום דגים במקום הזה. לא עברנו את הקו, יא קפטן". והמגאפון בשלו: "שתוק, אל תדבר".

הזקן ובנו עמדו כך כחצי שעה בחרטום. רק כשספינת קרב אחרת של חיל הים התקרבה ונעצרה, הם נצטוו להתפשט. הבן שחה ועלה על סיפון ספינת הקרב. החיילים זרקו אז גלגל הצלה קשור בחבל אל האב. הוא ירד מסירתו - מקור הפרנסה היחיד שלו, כפי שאמר לי שלשום בטלפון בקול שהיה על סף בכי - נאחז בגלגל ונסחב אל ספינת חיל הים. זה היה בסביבות תשע בבוקר, 5 במאי. ודווקא היום התחיל טוב, ובשעה וחצי של דיג הם העלו ברשתם כשני קילו וחצי דגים.

נוהל הפשטה ושחייה קורה כמה פעמים מדי חודש, קיץ, חורף, יום, לילה, זקן, צעיר. לא משנה. לעתים תכופות יותר ספינות הקרב יורות לעבר סירות הדייגים. "מיזאן", ארגון זכויות אדם בעזה, רשם 12 מקרים שבהם חיל הים פתח באש על סירות הדיג שיצאו מנמלי דיג ברצועה במהלך מאי. חיל הים עצר במאי תשעה דייגים (ששוחררו כעבור כ-12 שעות) והחרים ארבע סירות דיג על ציודן (שמוחזרות, בדרך כלל חבולות, כעבור כשנה). ב-30 במאי נעצרו ארבעה; ב-27 במאי, מעט לפני חצות הליל, ירו כוחותינו על סירת דיג באזור רפיח. כוחותינו דרשו משני הדייגים - בני 59 ו-65 - להתפשט, לקפוץ למים, לעלות לספינת הקרב. המבוגר הורשה לחזור לסירה. השני נעצר ושוחרר למחרת בצהריים. ב-22 במאי כוחותינו ירו על סירות דיג באזור דיר אל-בלח. לכוחותינו אין נפגעים. האויב נס בפחד לחוף. בלי מזון וכסף למשפחה.

דייגים בים בעזה. לעתים תכופות ספינות הקרב יורות לעבר סירות הדייגים רויטרס

"הסכם אוסלו" התיר לדייגי עזה להפליג לטווח של 20 מייל ימי. בפועל הדייגים לא הורשו להרחיק מעבר ל-12 מייל. אלה קוצרו לשישה מייל אחרי שנת 2000, ומאז "עופרת יצוקה" הטווח המותר לדיג הוא רק שלושה מייל. מצופים צהובים מסמנים את הגבול. יש שמסתכנים וחוצים אותו, כי בטווח השלושה מייל הדגה דלילה והסוגים מעטים. לטווח זה מגיעים גם לעתים קרובות מי שופכין - כך שעולה סכנת הזיהום. לפי עדויות של דייגים רבים, שלמען הביטחון רכשו ג'י-פי-אס - לעתים קרובות חיל הים יורה לעבר סירות שלא חצו את הקו האסור. בהשוואה לחודשים הקודמים התרבו במאי התקיפות, אומרים ב"מיזאן", ומעריכים שיש שתי סיבות להסלמה היזומה: להקטין אפילו את טווח השלושה מייל; לספק לשב"כ נחקרים כדי שיסחוט מהם מידע כלשהו.

ואכן, אחרי נוהל ההפשטה והשחייה, מלמדות העדויות שגובה "מיזאן", העצורים - אזוקים ומכוסי עיניים - מורדים ברציף באשדוד. מלבישים אותם במכנסיים וחולצה חד-פעמיים, מצלמים אותם, לא לפני שבודקים חום ולחץ דם. "גבוה, גבוה", אמר בנזיפה הבודק לבכר והתכוון ללחץ הדם. "זה בגללכם", ענה לו בן ה-62.

הוא ובנו הוחזקו אזוקים וקשורי עיניים במשך כשש שעות. אחר כך הוסעו, כנראה למתקן השב"כ שבמחסום ארז. שם, למען הביטחון, בחורינו בדקו אותם בגלאי מתכות, והכניסו אותם לחדר עם מחשב, שבו ישב אדם לבוש בבגדים אזרחיים.

אחד הנחקרים שיחזר את התחקור בעדות ל"מיזאן": "אמרתי לחוקר שלא עברנו 2.5 מייל. הג'י-פי-אס הראה, והקצין שעצר אותנו ירה בלא אזהרה". הלבוש אזרחית ענה: "אני לא מכיר את הים כולו ואני פה כדי שתעזור לי". לבוש החליפה החד-פעמית אמר: "אין לי מה לעזור לך. אני דייג ומבין רק את שפת הדיג, ואני רוצה שמישהו יעזור לי להחזיר את סירת הדיג וחפצי האישיים". החוקר שאל על השוטרים בנמל והנחקר ענה: "לא מכיר דבר חוץ מהסירה שלי". הישראלי אמר: "אתה עברת (את הגבול) ושהממשלה שלכם תעזור לכם". והפלסטיני מסביר לו שלפי הסכם אוסלו הטווח הימי המותר הוא 20 מייל. לישראלי נמאס: "שהממשלה שלכם תעזור לכם ויאללה לך מפה".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה לדברים, כי בשל השימוש שעושים ארגוני הטרור גם במרחב הימי הוטלו מגבלות ביטחוניות על השיט, וכדי לאכוף אותן "נוקט חיל הים אמצעים שונים להרחקת כלי השיט שחרגו מהאזור המותר לשיט, וביניהם כריזה לשוב לחוף ובהתאם לצורך - אף מעצר. לפי הוראות הפתיחה באש נעשה שימוש בירי חי כמוצא אחרון בלבד ובאופן מושכל וזהיר".

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 44
  קשה להאמין עד כמה גדול הטירוף של האוסלואידים שהרשו לעזתים להפליג עד למרחק 20 מייל מהחוף ! מה שמקל העמסת נשק בלב ים והבאתו לרצועה וכל מיני פעולות נגדנו. אפשר היה להסתפק ב 300 מטר ואם הדגים רוצים שישחו את הרשתית שקרובות לחוף. ואם לא רוצים אז לא.
 2. 43
  כל חייל שמשתתף גם אם קיבל פקודה בביצוע אקטים ברוטליים כטלו יש לחשבו כפושע מלחמה לכל דברץ ההתעמרות בפלסטינים שגורשות מבתיהם בפלסטין והודחקו אל תוך גטו עזה היא חלק מובנה של הרעיון הציוני אשכנזי למחיקת הזהות המקורית של הארץ האזיאטית הזו ולהלבישה במעטה ארופאי.
 3. 42
  חיל הים בעזה- כל האמת

  עמירה הס היקרה, את עיתונאית מזן אחר. זן של יפי נפש, שכותבים על סמך עדויות של דייגים שקרנים ודובר צה"ל שקרן עוד יותר.

  אז בואי ואספר לך! דייגים עזתים קמים מדי בוקר ולילה כבר עשרות שנים. לאורך שנים רבות הם חיסלו את הדגה שלהם ע"י שימוש בחומרי נפץ, מה שגרם להרס מרבית הריפים ברצועת עזה שמשתרעת על פני 40 ק"מ.

  אם תחזרי אחורה לארכיון של הארץ ושות' תגלי פיגועים רבים שבוצעו ע"י דייגים ומחבלים במסווה של דייגים. ספינות דיג שהתפוצצו על חיליינו, החדירו צוללנים לשטח ישראל (אשקלון, אשדוד), למרות שייתכן שגם הם שייכים לעזה לפי ראות עינייך.
  אסדת קידוח גז הוקמה והקטינה עוד יותר את מרחב הדייג של העזתים, שניסו להתפוצץ בצמוד אליה לא פעם( איך לא שמעת על כך עמירה?)
  ומאז חטיפת גלעד שליט הגבול עומד על 3 מייל ?! אתם שואלים למה? גם אני שואל ואני מניח שיש אנשים שיכולים לתת תשובות. הרתעה, ביטחון ושלל מילים מפוצצות.

  אני שירתתי כמפקד 3 שנים במימי עזה. חבל לי לקרוא כתבה כה מגמתית שמנסה להיות שוויונית. לפחות טרנינגים הם קיבלו.

  חיל הים, כמו העזתים, פועל ע"פ לווינים. אין מדוייק מהם. ברגע שדייג חורג (דבר שמתרחש עשרות פעמים ביום), נשלחים חיילים צעירים בני 18, בראשם מפקד בן 20 וכמה שנים להרחיק אותו חזרה לשטח.
  זהו תהליך לא נעים בהחלט. הדייגים מוזהרים, והם יודעים יותר טוב מחיל הים היכן הם נמצאים. הם מכירים את מימי הרצועה יותר טוב מציוד הדיג שלהם.

  אף אחד לא עוצר אותם סתם כך, בהינד עפעף. זה תהליך ארוך, שמסכן את החיילים. והפלא ופלא- דייגים שימשו פיתיון לחבריי שהתקרבו אליהם על מנת לקבל תעודות זהות - והדייגים ( במקרה הזה מחבלים) הפעילו מטעני חבלה שטמנו מבעוד מועד על גופם וגרמו לפציעה והרג של שני הצדדים.

  המצב הוא לא קל, אבל אין פתרון מיידי.
  מירה חברתי, לכי לשתות קפה ברוטשילד 12, קפה תמר, מסריק- אבל לפני כן תוודאי טוב טוב שאף אחד לא מתפוצץ לידך, כי במידה וכוחות חיל הים לא יעשו את העבודה הסזיפית, הנוראית שהלוואי וניתן היה להימנע ממנה- את היית בסכנה ולא היית יכולה לשבת על כוס קורטדו בתחתית ולכתוב שטויות שבינם לבין מה שקורה במציאות יש פער תהומי.
  חבל שעיתון הארץ נותן ביטוי לכתבות כ"כ מגמתיות, והאמיני לי שאני לא בעד כל מה שמתרחש בעזה. 99 אחוז מהדייגים הם תמימים, אבל תמיד נשאר אחוז אחד שמחכה לרגע, שיוכל לבוא להידפק על דלתך ולשבת לנגב אותך עם המסבאחה.
  את מוזמנת להתקשר, אספר לך כל מה שתרצי. את האמת ורק את האמת.
  היי שלום

 4. 41
  כמי שביצע לא מעט מעצרים מהסוג הנ"ל ...

  אין קשר בין המציאות בשטח לבין מה שמתואר בגבב המילים של עמירה הס.

  אין השפלה מכוונת ואין התנכלות.

  אני משאיר לקוראים האינטלגנטים את השאלה למה מורים ל"דייגים התמימים" להתפשט (רמז - לא בשביל הכיף...)

 5. 40
  תודה לעמירה הס על דיווחה על הדיכוי הצה"לי.

  האמת עצובה ומכוערת.צה"ל מתגלה במלוא כיעורו.

 6. 39
  אין ברירה אבל אחרי טראומת 1000 הנרצחים באינתיפאדה האחרונה כל ערבי הוא פוטנציאל למחבל.... האשמה על השמאל שכפה עלינו את הסכמי אוסלו וגרם לאזרחים לא להאמין בכוונות השלום של האויב הערבי. בכל מקרה הם הערבים מבינים את זה ואולי מצטערים על כך ... אז נראה עוד 100 שנים אולי תחזור האמונה בהם....
 7. 38
  האם צריך להזכיר שלולא ה"התנגדות" (יעני, פשעי מלחמה נתעבים, בל יאמנו, נגד אזרחים) איש לא היה מפריע לעזתים לדוג מה שהם רוצים, איפה שהם רוצים? שפעילות חיל הים שפראו הס מנסה לצייר בצבעים שחורים שכאלה נועדה למנוע רצח מחריד של אזרחים בידי חביביה? שלא רק דייג מסכן עלול לשאת פצצה, אלא אפילו מפלצת-אדם שמחלת הסרטן שלה טופלה בסורוקה, והיא ניסתה לעבור במחסום ארז נושאת מטען כדי לרצוח את רופאיה? שאין גבול לכלבת הפלסטינית הרצחנית? לא, לא צריך להזכיר. כולם יודעים. וכל כתבה של פראו הס רק מדגישה זאת...

  האם צריך להזכיר שלולא ה"התנגדות" (יעני, פשעי מלחמה נתעבים, בל יאמנו, נגד אזרחים) איש לא היה מפריע לעזתים לדוג מה שהם רוצים, איפה שהם רוצים? שפעילות חיל הים שפראו הס מנסה לצייר בצבעים שחורים שכאלה נועדה למנוע רצח מחריד של אזרחים בידי חביביה? שלא רק דייג מסכן עלול לשאת פצצה, אלא אפילו מפלצת-אדם שמחלת הסרטן שלה טופלה בסורוקה, והיא ניסתה לעבור במחסום ארז נושאת מטען כדי לרצוח את רופאיה? שאין גבול לכלבת הפלסטינית הרצחנית? לא, לא צריך להזכיר. כולם יודעים. וכל כתבה של פראו הס רק מדגישה זאת...

 8. 37
  סיפור עצוב, מציאות עצובה והכי גרוע לא נראה באופק שום סימן שמשהו ישנה לטובה
 9. 36
  חיילת בחיל הים לשעבר - דיוק בפרטים

  רק לשם דיוק המים הטריטוריאלים של ישראל הם 6 מייל וברצועה הם 3 מייל. בשום מקרה לא 20 מייל.

  1. טעות בידיך

   המים הטריטוריאלים של ישראל -12 מייל. אם עזה שייכת לישראל? לא. אבל יש סגר ימי על עזה. רק ימי. של 3 מייל. למה? לאחר חטיפת גלעד שליט הוחלט להחריף את הסגר.
   יש להם 21 מייל רוחב הרצועה. הם אלו שהרסו לעצמם את הדגה על ידי פיצוץ חומרי נפץ בים והריסת הריפים.

 10. 35
  זקו?

  אני בן 62 ולא זקן ולא מרגיש זקן. לכתוב שטויות רק בשביל כותרת.

 11. 34
  וכמובן שליידי האו האו - הסובלת חמורות מתסמונת מינכנהאוזן לא תספר

  לכם כלום על נסיונות הברחת הנשק למדינת החמאס הפלשטנאצית הנעשים דרך הים. היא גם לא תאמר דבר על נסיונות הפיגוע דרך הים בחופי ישראל שמסוכלים ע"י חיל הים.

  מצטער ליידי האו האו, מיום שערבי זקן צולע ומסכן גרם לטבח לוחמי שיירת הל"ה בזמן מלחמת השחרור האמפטיה שלי כבר איננה נתונה כלל לערבים זקנים.

  בסיפור הזה, כבר למדנו גם על פי אמנת החמאס הנאצית זה או אנחנו או הם. ואת ליידי, מתעקשת לצדד בהם, למרות שהם רוצים לרצוח אותך. ואת יודעת זאת משום שהם איימו עלייך מפורשות ברצח וכמו כלבלב עם הזנב בין הרגליים ברחת כל עוד נפשך בך מחבל התרבות והמוסר העזתי וחזרת בו בלילה לישראל.

  למה שקורה לך יש שם ברפואה הפסיכיאטרית. את חולה, ומוטב שמעסיקייך במקום להמשיך לתת לך במה יפנו אותך לטיפול רפואי המתאים למצבך.

 12. 33
  אשפר לחשוב שהם מנסים להבריח נשק או מחבלים מתאבדים באמת

  הרי מדובר בעם שוחר שלום עד מוות. הטינופת העזתית לא צריכה דגים, שיאכלו לחם וישתו מים, זה מספיק בשבילם.

 13. 32
  הס צודקת, בואו נסיר את הגבולות, כל אחד יגור איפה שבא לו, מי צריך מדינות עם גבולות, האהבה תנצח.
 14. 31
  עמירה, שום מילה על החייל שמת אתמול כשעצר בגופו חבר שלך בדרכו לשחוט יהודים?

  בטח היה גם דייג מסכן בן 60 (מוסיקת כינור נוגה ברקע) שהתבלבל ולקח קלשניקוב (כי בהסכם אוסלו היה כתוב שמותר לו... מי בכלל זוכר את הפיאסקו הזה?!) במקום חכה ובטעות הלך להרוג יהודים במקום דגים... כל זה כי יש מפעל חדש לשימורי יהודים שנפתח בעזה בסיוע כספי של מדינות אירופאיות... והחייל בחוצפתו ניסה לעצור אותו ומת...
  עמירה הס סוכנת חמאס!

 15. 30
  הצבא המוסרי בעולם (שם, שם.)
 16. 29
  מהלך החקירה שאת מתארת הוא פרי דימיונך,חבל מאוד שאת מזלזלת באינטיליגנציה של הקוראים!
 17. 28
  כרגיל כתבה לא מאוזנת וחוטאת לאמת.
 18. 27
  מכתב לעמירה הס היקרה

  נראה לי שהעובדות מפריעות לתהליך המחשבה שלך.
  תראי מה קורה במצרים. מאסר עולם למוברק לא מספיק להם. הם רוצים אותו מת.
  מובראק עשה להם פחות רע ממה שעשו להם היהודים.(לפי השקפת העולם שלך).
  נראה לי שאם נתן להם לנצח? הם לא יפסיקו עד שיהרגו את כולנו. ותאמיני לי, אנשים שכמותך ילכו ראשונים. לפי המסורת שלהם, מלשינים ובוגדים אינם גבורים ולא חשוב מאיזה צד הגיעו. הם מאמינים שאם בגדת בעמך יהיה לך קל יותר לבגוד בהם.
  אז בבקשה תפתחי קצת את הראש ותנסי לחשב קצת יותר ישר.
  תודה

  1. יעקב היקר

   זאת לא אשמתך, אתה שטוף מוח, כמו כולנו, אנשים הם אנשים, וזאת אמת חזקה יותר מכל השקרים שאנחנו מוכרים לעצמנו.

 19. 26
  מנגנון עיצוב דעת הקהל שלכם מעורר חלחלה

  בעיתון הארץ הדמוקרטיה נתונה בידי מיעוט שרשאי לעשות בה כרצונו
  הזרוע המחוקקת הלו היא העורך הזרוע המבצעת הלו הם הכתבים
  והמשטרה היא הצנזור
  כל מי שדעתו איננה מתישבת עם דעת העורך יצונזר לאלתר

  לידעתכם אני פותח בחרם עליכם ומעטה במשך שבועים אני לא נכנס יותר לעיתונכם

  1. וכל מי שדעתו אינה מתיישבת עם המציאות... לעזאזל המציאות.
 20. 25
  זכות הקיום של מדינה שזאת מדיניותה הולכת ונעלמת מיום ליום
 21. 24
  מב לעשות שהאוייב רוצה לפוצץ אותנו ואנו מתגוננים .

  מה עמירה לא שמעה שיורים עלינו טילים??
  וגם מנסים לבצע פיגועים דרך הים.
  רק אתמול הרגו לנו חייל.
  אבל חיינו לא מעניינים את הסוכנת של החמאס ,

 22. 23
  אומץ ליבה

  של עמירה הס, עיתונאית מסוג אחר, והדאגה הגדולה ממה שמתבשל ברוח הזמן... בכתבות אחרות במהדורת הארץ מדווח על קריאות לרצח (עייני ערך ח״כ אלדד) כאילו היה הדבר חלק נורמאלי מהשיח הציבורי  

 23. 22
  חוסר הבחנת מציאות,או התעללות ,אכזריות להנאה.זקן אחד ובנו הדיגים העניים מוענשים על שחיים במקום הדפוק ביותר עליי אדמות-עזה

  מנהיגיי עזה,חיות רעות בלי הסכלה.מנהיגנו ,חיות יותר מסכילות..

 24. 21
  צבא מושחת ומסואב
 25. 20
  כתבה רצופת טעויות והטעיות

  סתם משהו קטן- הסכמי אוסלו לא קובעים שהגבול הימי הוא במרחק 20 מייל. הם לא יכולים לעשות את זה. אפילו לישראל אין גבול ימי רחוק כל כך.
  יש עוד שפע של טעויות שהן או מגמתיות או מעידות על עבודה עיתונאית לא רצינית

 26. 19
  סירות נפץ

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3700756,00.html

 27. 18
  באמת, ימותו אלף ישראלים ואל יקפוץ דייג אחד מסירתו.
 28. 17
  תרחמי על יהודים לא על ערבים
 29. 16
  ביבי ואיתו הרוב מאמינים(כמו אביו)שישראל בסכנת השמדה! פרנויה ניגמרת בהתגשמות הפחד! ראו הוזהרתם!
 30. 15
  See you all at the International Court in The Hague
 31. 14
  הנוהל הזה נבנה במשך שנים

  בעקבות מספר מקרים בהם מחבלים שהתחזו לדייגים ניסו לחטוף חיילים מספינות חה"י, נקבעו נוהלים קשוחים לעבודה מול דייגים שחורגים מהגבול.

 32. 13
  שירתתי בים מול עזה במשך שנה והכתבה לא מציגה את המציאות בכלל. כנסו.

  הספינות לא נכנסות ל3 מייל ולא עוצרות אף אחד שלא חוצה את הגבול. צימצמו את שטח הדייג ל3 מייל כדי שלא יבריחו את גלעד שליט למצרים ולא כדי לדפוק את העזתים. המציאות היא שעשרות סירות דייג עוברים את הגבול בכל יום ובד"כ חוזרים ל3 מייל רק אחרי שימוש בירי לאויר. כשהמצב נהיה מוגזם וכל סירה עוברת בלי חשבון נאלצים לעצור דייגים כדי שהמצב ישתנה. וכן. הם מורידים את הבגדים העליונים ושוחים אל ספינת צה"ל, כי היו כבר מקרים של ספינות תופת, שם הם מולבשים בטרנינג באיכות מאד טובה (חבר שלי גנב כמה זוגות הביתה...) ולא כפי שכתוב בכתבה.

  פעם הבאה, למען ההגינות, תנסי להציג את המציאות השלמה ואל תכתבי כתבה רדודה כל כך. תודה.

  1. אני מזכיר לך שגלעד שליט חזר מזמן הביתה ואין סכנה שהוא יוברח למצרים...
  2. גלעד שליט חזר, הגדילו את K, הקטינו את L, ועל M אין על מה לדבר

   תחשוב שלושה מייל, כל יום, כמה שנים, רק הדגים לא יודעים את זה. התחתית שם מגורדת לגמרי.
   שארק נפץ? תעשה לי טובה... זו המדיניות של הממשלה להקשות את החיים כדי להביא לתסיסה אצל האזרחים ולהביא שלטון רכרוכי וצייתן. כמה נהרגו אצלנו בתאונות דרכים השבוע וכמה סירות נפץ התפוצצו?

  3. חייל, קהות החושים שלך מצמררת

   א. ככל הידוע לי, גלעד שליט חופשי ומאושר, רואה משחקים של מכבי והולך להופעות של שלמה ארצי. להבריח אותו למצרים כבר לא יבריחו. אז למה עדיין 3 מייל? אתה מצליח להסביר לעצמך את הלוגיקה של הטיעון לפני שאתה מנסה להסביר לעמירה?
   ב. אני באמת מציע לעמירה שתפסיק לקשקש ולהעליל על הצבא שהוא מספק טרנינג מאיכות גרועה לדייגים שנעצרים ומטה לחמם מוחרם רק כי העזו לחפש פרנסה טובה יותר ודגים ללא ביוב.
   ג. אלוהים! עד מתי יתגאו הישראלים בעיוורונם ובקהות חושיהם ועד מתי לעזאזל יצדיקו כל מעשה פשע של משטר הכיבוש בשיקולי בטחון.
   ד. עמירה, המשיכי במלאכתך הסיזיפית, יום אחד אולי היא תשתלם לטובת כולנו.

  4. גם התמונה שאתה מציג היא מאוד בעייתית, לא ידעתי שהם עדיין מנסים להבריח את גלעד שליט למצרים
  5. אתה ממש מלאך

   עושה עבודת קודש של שמירה על המולדת. אני בטוח שלא חבר שלך גנב אלא אתה, ואתה מתבייש כי אתה יודע שזה פסול. חיל הים מושחת כמו שאר החיילים שהתרגלו לכיבוש המשחית.
   גלעד שליט כבר בבית דרך אגב, אולי אפשר להסיר את המצור??
   בושה. גועל נפש.

  6. איך מגיבים לחייל שמספר את האמת , מקללים ומגדפים , אל תקלקל לנו את הסיפור
  7. מוסיפה לדבריך

   גם אני שירתתי באיזור בחיל הים. מוסיפה לדבריך שיש חריגה יומית של הדייגים ממרחב בדיג. כמו כן יש סירות דיג רבות שמבריחות סמים, כלי נשק וכו. לא הכל כל כך תמים כמו שמציגה את זה העיתונאית.

  8. ואתה קורא לעצמך "שפוי"?

   הבנת הנקרא ל- smal-נים:
   מה שהחייל העיד כאן הוא שה- 3 מייל היה בעבר וכיום כבר לא.

  9. די! למה אתה מחריב לנו את האידיליה השמאלנית שלנו?! בגללך חלילה נתפכח!
  10. אז אתה מודה למעשה שדו"צ משקר...
 33. 12
  חיל הים לשעבר

  מחזק את החיילים בחיל הים. מבצעים עבודה לא פשוטה בכלל.

 34. 11
  אם נמשיך ככה עוד נשתה את הים הזה
 35. 10
  ההדרדרות המוסרית היא הדרגתית אבל לא נפסקת. ככה קל להתרגל.
 36. 9
  עזתים מסכנים כל מה שהם רוצים זה שלום , חדירות לישראל ירי קטיושות זה מסמל את יונת השלום

  כתבה בסגנון הכפריים/ דייגים מיסכנים שיהודי שפל מתעלל בהם דמוגגיה זולה מעבר שחור

 37. 8
  מבייש להיות קצין לשעבר בחיל הים
  1. You are not a vetran officer of the navy

   and if so, you probably sold chocolate in the Shekem, nothing wrong with it, but you are a day dreamer like all your leftists collaborators with the enemy. Get lost you and the left who find Haaretz as a stage to pollute the politics in Israel

 38. 7
  לפי הסכם אוסלו היה צריך להיות שלום

  ומהרצועה לא היו צריכים לירות עלינו...

 39. 6
  איך הגיע יקירך מהדולפינריום
 40. 5
  ישראלים שנכנסו עם אישור למצריים ישבו שנים רבות
  1. רובם עסקו בריגול או שהוחזרו די מהר FYI
 41. 4
  ובמרמרה היו רק פעילי שלום...
 42. 3
  את זוכרת שיהודים נרצחים רק בגלל שהם יהודים. ילדים, נשים וגברים
 43. 2
  הכתבה לא מקצועית שמראה רק צד אחד של מטבע

  ובצד השני מצויירים מחבלים שמתפוצצים על ספינות סיור

  1. באמת? מתי לאחרונה התפוצץ מישהו על ספינת סיור?
  2. ?when the fuck did anyone sabotage an Israeli Navy boat

   You lying son of a bitch

  3. המטרות של צה"ל הן מניעת אספקת אומגה 3 ויוד לילדי הרצועה כדי שלא יתפתחו שכלית וכדי שלא יראו איך שודדים את אוצרות הגאז הטבעי שלהם!
  4. בד"כ מדובר בספינות דייג שאינן מתקרבות לספינות הסיור
  5. זו המחלה הקשה של הקיצוניים שרואים את העולם בשחור ולבן!
  6. אמירה - איכזבת !!!!

   i read many of your articles and many of the times it makes me think about what you write for some time after, however this time, you have no clue what you are talking about, this is a very one sided and not a real in deep research.
   it makes me re-think many of the other things you write.....
   check the facts before you write things you don't eve know about....
   so what you just created is someone was agreeing with you until now, see you and your words and so called "facts" in a different light...
   the devil is in the detils

  7. התפוצצות אחרונה? בוא נעבור על האירועים שפורסמו בתקשרות

   נובמבר 2000 , סירת נפץ מצרית בסיוע סירות מרפיח
   נובמבר 2002 סירת נפץ בדרכה לפיגוע במסוע הנפט 3 חיילים פצועים בינוני לסירה
   2002-2007 - 5 אירועי שחיינים, הברחות נשק ואמלח שנתפסו על ידי חיל הים. ועוד עשרות הברחות שראיתי בעיניים גראדים יורדים לחוף בלי אישור לירות.
   2007 פתיחה באש על סירות חיל הים מחוף עזה
   2010 סירת נפץ עם שלט רחוק שהופעלה על סירת חיל הים

   מול עזה יש לך מסוע נפט, אסדת קידוח גז, וגבול ימי עם סיני שמשמש לרוב הברחות הנשק. זו חבית נפץ ולא לוקחים שם סיכונים ובצדק.
   אם הארץ יאשרו את ההודעה. אני אהיה מופתע..

 44. 1
  כואב! במיוחד כשגיליתי שפסקה שמתחילה ב"מדובר צה"ל נמסר" מעלה בי אסוציאטיבית את צמד המילים האלמותי "שקר כלשהו". למה הפכנו? מה הפלא שחייל שחזה יוצא לחייו האזרחיים מפעיל את אותה האלימות שצמחה בתאיו והפכה לקליפה קשיחה בנשמתו.
  1. צודק מגיב נילס. כל מילה בסלע. הקטע הוא לא רק האלימות והבריונות. מדובר בד"כ גם בשקרים, בטיוח, בכסת"ח הידוע. זו תרבות שהימין מעמיק. כמו את הכיבוש
  2. כמו שמאלן הזוי מצוי --אתה מקבל כל מילה של המדרובית גברת הס כאורים ותומים--חתיכת אידיוט--עאלק "הזקן והים"...הבן בן 18 אז בן כמה האבא? 38?עאלק זקן--עאלק מגיב סמולני סידרתי--עאלק גברת "הס".
  3. על טוהר הסכין של הפלסטיני שמעת? הפלסטיני אלים עקב שירותו בחמאס

   על טוהר הסכין של הפלסטיני שמעת?

  4. אם תבדוק טוב מי מתנהג באלימות ב"אזרחות" תמצא שרובם לא

   שירתו כלל בצבא או שנפלטו ממנו. אין כל קשר בין שירות בצבא לאלימות באזרחות.

  5. עמוס אתה באמת ימני פאשיסט!!!