מגעים בין נציגי הממשלה לאנשי הימין: המבנים לא ייהרסו והפינוי יהיה שקט

הסיבה לבקשה שלא להרוס את הבתים היא רצונם של התושבים לשוב אליהם בבוא היום, בהסדר קבוע. גורם משפטי: זו משאלת לב, חייבים להרוס

בימים האחרונים מתנהלים מגעים בין קבוצת אנשי ימין לבין נציגים ממשרד היועץ המשפטי לממשלה ומשרד ראש הממשלה, בניסיון להגיע להסדר לגבי הפינוי הצפוי של בתי שכונת האולפנה בבית אל. על פי המתווה המוצע, כוחות הפינוי יתחייבו לא להרוס את המבנים של השכונה, תמורת הבטחת פינוי בהסכמה. הסיבה לבקשה שלא להרוס את המבנים היא הרצון לשוב אליהם בבוא היום, בהסדר קבוע.

לשיחות הללו שותפים נציגים ממועצת יש"ע - ראש המועצה דני דיין או זאב חבר (זמביש) - וחבר הכנסת יעקב כץ מהאיחוד הלאומי. מעודכן בהן גם הרב של בית אל, זלמן מלמד. מעברו השני של השולחן יושבים אנשי היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, ומזכיר הממשלה, צבי האוזר.

הפורום המצומצם נפגש כבר כמה פעמים בימים האחרונים. "המטרה היא שהבתים יישארו", סיפר ל"הארץ" גורם המעורה בשיחות. "אולי ייאטמו, אולי יעשו בהם שימוש אחר. מנסים למצוא לזה פתרון - רק שיישארו עומדים. התקווה היא שמתישהו בעתיד המפונים יוכלו להיכנס אליהם חזרה, בהסכם שיוסדר עם בעל הקרקע כמובן". לדבריו, אנשי המשא ומתן מודעים לעובדה שעד שזה יקרה, אם בכלל, בעל הקרקע יוכל לעשות שימוש במבנים, אולם לדבריו תהיה לו בעיה לעשות זאת, שכן יהיה עליו למצוא דרך להיכנס ליישוב תחילה.

עבודות באתר שאליו אמורה לעבור שכונת האולפנה בבית אלאמיל סלמן

מאז נדחה חוק ההסדרה הוקמו בשכונת האולפנה אוהלים רבים שהוצבו במדשאות ולאורך המדרכות, כדי להיות בזירה לקראת פינוי. היום פוזרו בשכונה שלטים הקוראים לציבור גדול לבוא למקום כדי לעשות "ככל שניתן על מנת לעכב את העוול", לשון המודעות.

"לא עוברים בשתיקה על הרס השכונה", זועקות המודעות. "יש חשש מיידי שכוחות ההרס והגירוש יגיעו בהקדם. כדי למנוע הרס שקט וללא מחאה נדרשת נוכחות גדולה במקום של כמה שיותר אנשים".

גורם משפטי המעורה בפרטי הפרשה אמר ל"הארץ" כי הותרת המבנים בשטח גבעת האולפנה היא "משאלת לב" של אנשי הימין, אולם היא מנוגדת לפסיקת בג"ץ. הגורם הבהיר כי על פי פסיקת בג"ץ יש לממש את צווי ההריסה עד ה-1 ביולי, וממילא להעבירם לידי בעליהם הפלסטינים. המשמעות היא שלא ניתן לשמר את המבנים הקיימים על השטח, שכן מדובר בקרקע פרטית, ויש לפנותם ולהעבירם לבעליהם. לדבריו, "לא ניתן להוציא אל הפועל את פסק דינו של בג"ץ מבלי לפנות את המבנים ולהעביר את הקרקע לבעליה".

עו"ד מיכאל ספרד, מהעותרים בפרשת בית האולפנה אמר כי, "פינוי המבנים ללא הריסתם לא יממש את החלטת בג"ץ. כל שימוש אחר במבנים, כולל איטומם, מלבד הריסתם מחייב פניה מחודשת לבית המשפט".

החלטתו של נתניהו לפצות את המתנחלים על פינוי שכונת האולפנה בבית אל, על ידי בניית 851 יחידות דיור מערב לקו הירוק, עוררה ביקורת חריפה וגררה גינויים מצד ארה"ב והרשות הפלסטינית. על פי החלטת נתניהו ושר השיכון אריאל אטיאס, 300 יחידות דיור חדשות ייבנו בבית אל, במקום חמשת המבנים שייפונו. במקביל ישווקו קרקעות לבניית 551 יחידות דיור בהתנחלויות נוספות.

במפלגת קדימה פעלו לאורך השעות שקדמו להצבעה להדגיש בפני כלי התקשורת כי רק בזכות כניסתה של קדימה לקואליציה, ניתן היה להביא להפלת חוק ההסדרה ולאלץ גם את השרים התומכים בחוק שלא להתייצב להצבעה. אלא שעם פרסום "חבילת הסוכריות" שהציג נתניהו, טען אחד מחברי הכנסת: "קדימה למעשה נתנה הכשר לחידוש של בנייה משמעותית בהתנחלויות".

ח"כ יואל חסון, עד לאחרונה איש מחנה לבני, אמר אתמול כי "על החלטתו זו של נתניהו, שנועדה לפייס את אנשי הימין הקיצוני, ישראל תשלם מחיר יקר בזירה הבינלאומית". לדבריו, "כל בנייה ביהודה ושומרון חייבת להיות רק בתוך גושי ההתיישבות, וביישובים שברור כי יישארו בריבונות ישראל בכל הסכם. על קדימה כחברה בקואליציה לוודא שלא תהיה חריגה מעקרון זה".

יושבת ראש מרצ, זהבה גלאון, תקפה גם היא את החלטתו של נתניהו לחדש את הבנייה בהתנחלויות. "ראש ממשלה נתניהו מקבל אפס במנהיגות כאשר הוא מנסה לקבוע תג מחיר לקיום פסקי דין .פורעי חוק צריך לפנות, לא לפצות על חשבון משלם המסים". לדבריה, "כאילו לא די במחיר הכיבוש, עכשיו ראש הממשלה הופך אותו לאבן ריחיים על צוואר המעמד הבינוני והשכבות המוחלשות שיאלצו לשלם יותר מסים כדי למממן את חגיגות הניסור והבינוי בשטחים".

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 45
  גם בהרצליה פיתוח ורמת אביב וכו' בנו על קרקעות שהיו ערבים שם לפני 48
 2. 44
  ראש ממשלטנו הסוציאליסט מחלק דירות רק לאנשים מעבר לקו הירוק,אנחנו זבל
 3. 43
  הגאונות של ביבי מרקיעה שחקים. לאחר שהבין שניסור ושינוע של בתים תהיה פשלה תקשורתית ממדרגה ראשונה (ובגלל התקשורת - בעיקר של עתוני האיכות בגרמניה וארה"ב הוא נוסק מעל לכנפי השכינה) החליט להוציא שפן יצירתי חדש מהכובע.
 4. 42
  כאילו פינוי - ישראבלוף
 5. 41
  רוב הציבור תומך במפעל ההתנחלות. הסיבה היחידה לעיכוב בבנייה הוא לחץ של מדינות זרות.
 6. 40
  גם לא ממש תפנו אותם, גם תבטיחו שיוכלו לחזור לשם ברגע שלא נשים לב,

  גם תבטיחו להם עוד שמונה מאות חמישים ואחד בתים על אדמה שאינה שלהם, וכשזה לא יספק את הצמא של הימין הקיצוני, גם תתנו להם רשות-בהעלמת-עין לנקב צמיגים ולרסס כתובות נאצה בנווה שלום. כמה אפשר להתחנף לימין, כמה? אמור מעתה: לא רק מלחמה בין יהודים וערבים הם מחרחרים, זה לא מספיק. כדי להרוות את הצמא שלהם - נחוצה גם מלחמה בינם לבין אנשי השלום.
  ונראה אתכם מוחקים אותי.

 7. 39
  עצה בחינם

  אם יש לפלשתינאים שכל עליהם להתחזק (לחזור בתשובה) בהמוניהם, או אז יבוא גואל לכל סבלותיהם: יקבלו אזרחות, יזכו בגישה חופשית לנחלותיהם, בעצם יהנו מכל ההטבות שמורעפות על המתנחלים. ומה יפסידו? שום דבר. האלוהים הוא אותו אלוהים (שאינו קיים), ומאידך יוכלו להמשיך (לפחות בסתר, כמו האנוסים בשעתם) לקיים את מנהגיהם, לעלות למכה פעם בשנה, וכל כיוצא בזה. מאידך, בבוא היום, אחרי שיתבססו ויהנו מכל הזכויות המוקנות ליהודים, יוכלו לחזור אל דת אבותיהם אם עדיין יהיו מעונינים בכך, אף זאת כמו חלק מן האנוסים. בקיצור, טוב יעשו אם יאמצו לעצמם מעט מן ״הראש היהודי״ הגורס ״כי בתחבולות תעשה לך מלחמה״.

 8. 38
  הטענה שיש בעלים חוקיים לאדמה היא שקר של השמאל ההזו
 9. 37
  כל עוד נמשיך להצביע ליכוד-קדימה-עבודה, כאילו יש הבדל בין השלושה, נמשיך לקבל את אותו פער איכותי אדיר בין תושבי המדינה לבין נבחריה ואת אותם חוקים לא הוגנים ואת אותה ההעדפה של קבוצות כח כדון מתנחלים, חרדים, בעלי הון, ועדים חזקים, ביטחונסטים.
  1. כלומר, על קוראי העתון הזה לשנות דפוסי הצבעה ולהפסיק להצביע ליכוד, זה מה שאתה אומר?
 10. 36
  יש פס"ד של בג"ץ ואי אפשר להתווכח עלביצועו או אי ביצועו,כמו שלא מתוכחים על פס"ד מאסר שאושר בבג"ץ. לעצם העניין , המתנחלים רוצים (בעיקרון) שלא יהרס אף בית שנבנה לא חוקי בגדה המע'..בקשה שהמדינה לא יכולה להענות לה !
 11. 35
  מי בעל הקרקע

  איך הם מחליטים על רכוש שלא שייך להם? כנראה שמשהו השתבש לחלוטין במוחם .

 12. 34
  אחת הטענות "לעסקאות" המפוקפקו והנפתלות "לרכישת" קרעות נעשות עם אנשי קש כדי לא לסכן את הפלסטנאי המוכר. אז מה יהייה על בעל הקרקע אם יסכים לפיצוי הוא לא יסכן נפשו? לי יש משפט האם גם אני יכול להתיעץ עם היועץ או לפחות שיהייה לי מספר טלפון ישיר לאיזה שר כפי שיש לכל זב חוטם בשטחים הכבושים.
 13. 33
  הבעלות הפרטית על הקרקע הזאת היא פיקציה משפטית בלבד.
 14. 32
  כולנו עובדים אצל המתנחלים. מחר הם ישתלטו גם על אדמתך, מר ישראלי
 15. 31
  כל ההתנחלויות מעבר לקו הירוק הן לא חוקיות לפי החוק הבינלאומי. אין "קרקע ציבורית" בשטחים.

  ומכאן לא נובע שת"א אינה חוקית. זאת משום שהפלסטינים,הקהילה הבינלאומית ורוב הישראלים, מסכימים על וויתור הפלסטינים על 80% ממה שהם רואים כמולדתם (כלל א"י), וקבלת ישראל שבתוך הקו הירוק כמדינה הישראלית, בתנאי שאנחנו נקבל את מה שממזרח לקו, כשלהם. ת"א חוקית כי הפלסטינים מוכנים לוותר עליה, וכך אינה שטח כבוש. אך הם מוכנים לוותר עליה רק בתנאי שאנחנו נוותר על השטחים. בית אל כולה - לא חוקית. מעלה אדומים - לא חוקית. אריאל - לא חוקית. כל ההתנחלויות בנויח על שטח שאיש מעולם לא וויתר עליו, ולא הפסיק לראות בו שטח כבוש. צריך לפנות את כל ההתנחלויות, להשאיר את הצבא בשטח, ולהוציא אותו תחת הסכם שלום כולל בו הפלסטינים מקימים לעצמם מדינה בשטחים ומכירים בכך שמה ששממערב לקו הירוק איננו שטח כבוש, כלומר מכירים בישראל כמדינה לגיטימית וחוקית (לא משנה אם הם מכירים בה כמדינת יהודים או מלפפונים. העיקר שמכירים שאינה שטח שנכבש מהם, מה שהופך אותה לחוקית בעיני החוק הבינלאומי והמוסר). הפלסטינים לא יחתמו על הסכם שלום כל עוד יש מתנחלים בשטח, כי הם לא סומכים על ממשלות ישראל שיצליחו לפנות מתנחלים לאחר חתימה. רק פינוי כל המתנחלים והותרת הצבא בשטח, תאפשר לפלסטינים לבטוח ביכולת ממשלות ישראל להוציא לפועל את התחייבויותיהן בהסכמים. הכל תלוי ועומד בפינוי כל המתנחלים. בגלל חוסר האמון של הפלסטינים ביכולת של ממשלה לפנות מנתחלים, הם לא יכולים להתקדם לשלום. מי שמונע מישראל נורמליות, איכות חיים, הסכם שלום, התפתחות - אלו המתנחלים.

 16. 30
  סליחה? יש צו בית משפט שמורה על הריסה. זו לא תכנית כבקשתך.
 17. 29
  הנאשם: בנימין נתניהו. האשמה: הרס מנגנוני ההגנה של ישראל הדמוקרטית מפני גורמים פאשיסטיים-גזעניים-דתיים
 18. 28
  אני מתכוון לבנות בית לא חוקי בכרמל !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! בסוף אקבל שני בתים??????
  1. עשרה. על כל בית לא חוקי תקבל עשרה בתים. רגע, כמה יחידות דיור אתה מתכוון? יהיו כיורים נפרדים?
 19. 27
  בעל הקרקע אמור להחליט

  זה נחמד, שהפוליטיקאים מקיימים משא ומתן על רכוש שלא שייך לאף אחד מהם. אולי גם אני אקיים משא ומתן עם פוליטיקאים על קבלת חלק מהרכוש של שרי אריסון. אה, רגע, אף אחד מאיתנו לא יכול להחליט על הרכוש שלה? אז למה המתנחלים והממשלה מחליטים על רכוש פרטי של אדם אחר?

 20. 26
  שום 851 יחידות דיור לא יבנו . נתניהו לא יביא תקציב להוצאה הבזויה הזאת משום מקור ממשלתי. וכן, בגצ הורה בפסק דין חלוט להרוס את הבתים ולהחזיר את האדמה לבעלים נקיה מכל חפץ. נראה את הממשלה לא ממלאת את הדין הזה.
 21. 25
  נבלות שמבזבזים את הכסף של החינוך של בנותיי. בושה לביבי
 22. 24
  ראש ממשלת ישראל עלה למקפצה הכי גבוהה כדי להשתין על הבית המשפט העליון.
 23. 23
  אני ימני

  וזהבה גלאון ממש צודקת!!

 24. 22
  כלומר שבכל מקרה המדינה אינה מחזירה את הקרקע לבעליה החוקיים???

  מישהו יכול להסביר את זה???

  1. כן: חמדנות וזדון, אלימות והונאה, ניצול וסחטנות. אלו הרוחות הרעות שטיפחנו בגינתנו האחורית במשך 45 שנים, והיום כשהייתוש על חדק הפיל מאמין שהוא המלך.....התעוררנו קצת באיחור, לא?
 25. 21
  זאת הכותרת בהארץ בעוד 80 ילדים נשים וגברים נשחטים בסוריה ???
  1. זה שנעשית נבלה בסוריה, אינה עושה את הנבלה בחצרינו טהורה

   מה ענין שמיטה להר סיני?

 26. 20
  מגעים בין הממשלה לנציגי המאפיה.
 27. 19
  צריך לזכור שאין באמת בעלים פרטי של הקרקע הזאת והות
 28. 18
  מתי כל הזייפנים, הגזלנים והרמאים האלה יעמדו למשפט

  הגנבים קובעים את התנאים להשבת הגזל במקום לשבת בכלא ולשלם פיצויים לקורבנם.

 29. 17
  איזה כיף להם! גם בית חדש וגם בית קיץ שיוכלו לבוא בחופשים
 30. 16
  זהבה - הם לא פורעי חוק ואת יודעת את זה. אז למה את משקרת ומטעה בהודעתך?
  1. הם פורעי חוק, הם סחטנים, ואנחנו כולנו שילמנו, משלמים ונשלם.
  2. מי שמשקר ומטעה זה אתה, הם פורעי חוק. קיבלו צווי פינוי וצווי הריסה והמשיכו לבנות. מה זה אם לא זילזול בחוק?
  3. מספיק כבר לגנוב את הדעת!!

   המתנחלים שלך יכולים להתחבא מאחורי ערכי הדת ומוסר היהדות אבל בשורה התחתונה הם לא מצפצפים על החוק.. הכל מערכת של אינטרסים שהם יסבירו בסוף בשם קדושת הקרקע ואלוהים.
   בינינו החוק הוא פשוט המלצה בשבילם וכמו שכבר הזכירו זה עולה לנו הרבה כסף!

 31. 15
  צריך רק "לסמוך" על מנהיגנו האהוב מניפוליהו-מגלומניהו. הוא יסדר הכל. ויסדר את כולנו
 32. 14
  שיואו המתנחלים כאלה בכיינים.

  ומפונקים. שזה קשה להאמין שאנחנו צריכים לסבול ברצינות את "הסבל" שלהם.

 33. 13
  איזו בדיחה מכוערת, כל הסיפור הזה. מדינה בלי קמצוץ של הגינות, דרך ארץ או יושר.

  עכשיו שמוסכם על כל אדם סביר (לא כולל דנונים, אלקינים, רבנים ומתנחליהם) שהקרקע היא פרטית ושהבניה עליה נעשתה ביודעין, עושים סלטות כדי לרצות את הפושעים.
  "בעל הקרקע יוכל לעשות שימוש במבנים, אולם לדבריו תהיה לו בעיה לעשות זאת, שכן יהיה עליו למצוא דרך להיכנס ליישוב תחילה." - אני יכול לדמיין את כצ'לה ויצחק מלמד מגרגרים מהנאה מהויץ הקטן הזה.
  בושה על ראש כולנו!

 34. 12
  לא ידעתי שהמתנחלים קובעים את סדר היום במדינה ואת פעולותיה

  חשבתי שיש כאן ממשלה אחראית שדואגת למדינה כולה ולא רק לקומץ סהרורי שעובר על החוק במתכוון וסוחף אחריו ממשלה שלמה לאבדון מדיני.

  1. אל תיתמם. גם הגרמנים אמרו "לא ידעתי"
  2. אם באמת לא ידעת אז איפה היית בחמישים השנים האחרונות???

   30% מהתקציב מוזרם להגנה על 0.05% מהאוכלוסיה, והמיעוט הזה הוא מיעוט עבריין שאינו מכבד את הדמוקרטיה הישראלית ולא את הציונות השפויה, אותה הוא מכנה 'שמאל קיצוני'. מדינת ישראל משועבדת זה חמישים שנה לקומץ סהרורים משיחיים .

  3. בוקר טוב אליהו. הממשלה הזאת דואגת בעיקר לכסא המרופד ובריוני הימין הם שלחזיקים
  4. אז חשבת

   ממתי אנשים חושבים הם שקובעים את סדר היום במדינה הזו?

 35. 11
  ממשלה שמדברת עם "נציגי הימין".

  הם אזרחים כמו כולם,לא? את המוחים מהקיץ שעבר הוא קיבל בלישכתו על מנת לשוחח איתם?! ככה זה מתחיל - וכבר יש תוואי לפשיזם כמעט בטוח.

 36. 10
  רק בישראל: בעל הקרקע אינו רשאי להיכנס ליישוב. ועל איזה הסדר קבוע הם מדברים בדיוק? בית אל לא יכולה להישאר בשטח ישראל הריבונית בשום הסדר הגיוני.
  1. למה רק בישראל? -בכל העולם. מה אתה באמת סבור שאם תהיה בעל דירה במנהטן-תקבל גריןקארד בשביל גם לגור בה?
  2. מי דיבר על גרין קארד? לדרוך על האדמה אסור לו. והרי הוא תושב המקום, ואזרחות ישראלית לא דרושה לו, כי השטח אינו בריבונות ישראלית.
 37. 9
  אז אין שום ערך, בעצם, לשלטון החוק

  ספרו לנו עוד על השמאלנים האנרכיסטים.

 38. 8
  קמתי הבוקר עם בחילה קשה

  מי שבוחר לגור בשטחים לוקח על עצמו ביודעין את הסיכון להיות מפונה באחד הימים. שלא ייתממו. העמסת הפשע שנעשה על כלכלת כלל הציבור היא פשע נוסף. עושים בכספי הציבור ככל העולה על רוחם ללא אמות מידה וללא דין וחשבון. מדוע לא נשמעים קולות שר האוצר ופקידיו כנגד פריצת התקציב בעניין זה? הנסיון להכשיר את השרץ ולהותיר את המבנים שלמים במקומם מקומם ביותר. לא ניתן להסכים ליריקה כזו בפנים, לרמיסת החוק, לפגיעה במוסר ולזילזול באינטליגנציה של כלל הציבור.

  1. עם כזו שנאה עדיף לך לישון לעד
  2. שים לב, יחימוביץ דוקא מתלהבת מנתניהו.
 39. 7
  ביבי לא הבטיח להעתיק/לנסר את המבנים? עוד לא יבש הדיו על ההסכם וכבר הוא משנה? לדעתי, צריך לפרק אבן אחר אבן ולבנות החדש. בדיוק כמו ששיפצו מבנים מופצצים אחרי מלחמת עולם. לא לתת סיפוק מיני לגלאון ממראות ההרס של מבנים בהם חיו יהודים. את הכסף לכך אפשר לקחת מהמיסוי על ארגוני הקרן לישראל חדשה. הם הרי קיבלו מענק ענק מג'ו סורוס בימים האחרונים בשביל לייחצ"ן מסתננים ויהיה זה צדק פואטי, אם חלק מן הכסף הזה ישמש לבנייה מחדש של בתי אולפנה
 40. 6
  למה מה קרה לציונות המשיחית כבר לא שולטים כבר לא כובשים כבר אין להט קרב ורצח בעיניים
  1. מעניין מה היתה הסיבה לאנטישמיות. אולי היהודים היו מניפולטיביים
  2. צריך להשאיר את הבתים הם שייכים לבעלי הקרקע ועוד צריך להטיל על בוני הבתים לשלם שכר שימוש בקרקע
 41. 5
  Ya Stupids. If you not destroy the houses. Baratz will allow the Arabs to live there instead of you
 42. 4
  ממשיכים בעבודה בעיניים
 43. 3
  מקווה מאוד שיוחלט להרוס לגמרי, לא להשאיר אפילו גרגיר אבק
 44. 2
  אין סוף לקומבינות.

  ולתחמנות.

 45. 1
  אנשי בית אל בנו ביודעין על שטח פרטי השייך למישהו אחר. פעם היה להתנהגות כזו שם. מדוע מגיעים להם פיצויים כלשהם (ולא קנס)? מדוע מגעים על השארת הבתים מתנהלת מול הממשלה ולא מול בעלי הקרקע החוקיים?האם אין גבול לאבסורד?