ועדת השרים להתנחלויות לא תפגע בסמכויות ברק

הוועדה הוקמה בניסיון לגייס את תמיכת הימין לפני ההצבעה על "חוק ההסדרה". ניסוח עמום והבהרות של גורמי משפט במשרד רה"מ מעלים תהיות לגבי סמכויותיה

ראש הממשלה בנימין נתניהו יביא לאישור שרי הממשלה ביום ראשון הצעה להקמת ועדת שרים לענייני ההתנחלויות בגדה המערבית. הוועדה הוקמה בשל לחץ של שרי הימין שדרשו לשלול את סמכויותיו של שר הביטחון אהוד ברק בנושא הבנייה בהתנחלויות, אולם נוסח החלטת הממשלה מגלה שאלה לא ייפגעו.

נוסח הצעת ההחלטה מראה שהרכב הוועדה נותן רוב אוטומטי לשרי הימין. מלבד ראש הממשלה נתניהו, שר הביטחון ברק והשר שאול מופז, יהיו חברים בוועדה שר החוץ אביגדור ליברמן, שר המדע דניאל הרשקוביץ, שר הפנים אלי ישי, המשנה לראש הממשלה משה יעלון והשרים בני בגין, יולי אדלשטיין, גדעון סער וגלעד ארדן.

לפי החלטת הממשלה מנדט הוועדה יכלול שלושה סעיפים: א. הוועדה תדון ותגבש את מדיניות הממשלה בנוגע לבנייה בלתי מוסדרת בקרקעות מדינה וקרקעות פרטיות ביהודה ושומרון; ב. הוועדה תדון במדיניות הממשלה בכל הנוגע לסוגיות עקרוניות שיעלו בעתירות לבתי משפט בנוגע לענייני יהודה ושומרון; ג. הוועדה תדון בנושאי ההתיישבות שהזמן גרמם ובכל דבר ועניין שראש הממשלה יראה לנכון להעלות בפני הוועדה הקשור בהתיישבות באזור.

הניסוח העמום והכללי של מנדט הוועדה, במיוחד הסעיף האחרון, מעלה תהיות רבות לגבי סמכויותיה בפועל. תהיות אלה גוברות לאור ההבהרה שמצרפת היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה עו"ד שולמית ברנע-פרגו. "ההחלטה אינה גורעת מסמכויות ראש הממשלה ושר הביטחון כפי שנקבע בהחלטות הממשלה לפיהן בסמכות שר הביטחון לאשר בנייה או תכנון ביהודה ושומרון", נכתב בהחלטה.

שר הביטחון אהוד ברק לא הביע עמדה רשמית בנושא הקמת ועדת השרים ובנוסח הצעת ההחלטה שתובא לממשלה ביום ראשון נמסר כי היועץ המשפטי למערכת הביטחון לא העביר עדיין את עמדתו.

הקמת ועדת השרים לענייני התיישבות היתה אחד הצעדים עליו הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו לפני ההצבעה על "חוק ההסדרה" בניסיון לגייס את תמיכת שרי הימין בעמדתו ולשכנעם להצביע נגד החוק. נתניהו הציג לאותם שרים את הקמת הוועדה כמענה לדרישתם להעביר את קבלת ההחלטות בנושא תכנון ובנייה בהתנחלויות משר הביטחון לוועדת שרים.

 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 12
  מרוב פלונטרים מקומבנים שביבי עושה הוא עצמו לא ידע איך לצאת
 2. 11
  הקרקס של הממשלה הזאת נמשך והמדינה מופקרת בידי ראש ממשלה הזוי והמתנחלים
 3. 10
  הצחקתם אותי!! נתניהו לא צריך ועדה כדי לאכוף על ברק את מדיניותו.הרי בשביל זה בדיוק נתניהו הכניס את הקביים השמאלניות של "העבודה" לממשלתו - שיעשו את העבודה השחורה בשבילו.

  רק עיוורים גמורים מתרשמים מהוועדה שהקים השקרן הבוגדני הזה.

 4. 9
  מדינאי ישראל לא ראויים. התנהלות שעושה בושות לחלטורה.
 5. 8
  גם ביבי רוצה שאהוד ברק יהיה זה שיחליט בכל הקשור להתיישבות כי ביב יודע שאהוד ברק עושה עבודה טובה ושהימין יאשים את ברק ולא אותו בכל פינוי
 6. 7
  סך הכל אהוד ברק נוהג בפרגמטיות בשטחים ואני חושב שצריך לתת לו להמשיך במתווה שלו
 7. 6
  טוב מאוד! אהוד ברק עושה עבודה מעולה בשטחים בשמירה על שלטון החוק. עדיף שהוא יחליט מאשר חבורה פופוליסטית עם שאיפות פוליטיות צרות
 8. 5
  נרווה שרכיחות מליקוד בועדה לא יתנו לדואומבירת-ברק ביבי לקרקס אותם
 9. 4
  ושוב הידים מככבות, האגרוף הקמוץ, את מי זה מזכיר לי?
 10. 3
  נתניהו עושה את מה שהוא יודע לעשות הכי טוב, וזה בעצם הדבר היחידי שהוא מסוגל לו: לסובב את כולם על האצבע
 11. 2
  איך כסאו של ברק בממשלה לא מתנדנד, אחרי שעשרות אלפים של מסתננים חצו הגבול ממצרים לישראל?
 12. 1
  בסמכות הועדה להחליט: בורקס עם קפה, או תה וביגלה