בימ"ש לסימטריה

תושבי סוסיא הפלסטינית בונים בלא היתרים. אמת. שופטי בג"ץ חושבים שמתפקידם לעצור בנייה זו. אז בשביל מה ה"צ" שבתוארם?

יושבים שלושה שופטים עליונים בהיכלם ומתרשמים מהעובדות: התושבים ממשיכים לבנות בלא אישורי בנייה. או אז מוציאים שלושת השופטים "צו ביניים האוסר על המשיבים לבצע פעולות בנייה בלא היתר בתחומם של שני המקבצים נשוא העתירה. הצו יעמוד בתוקף עד להכרעה בעתירה". צו הביניים ניתן ב-7 ביוני. העתירה נדונה יום קודם לכן.

מושא העתירה: "מאחז בלתי חוקי".

מהות העתירה: אי כיבוד חוקי הסימטריה ואי יישום צווי ההריסה שהוצאו נגד מבני ה"מאחז" האמור. בין השורות אפשר לקרוא: אתם השופטים פסקתם נגד המאחזים מגרון וגבעת האולפנה, ולמה אתם מחרישים פה?

סוסיא בשבוע שעבר. לפני גירוש שלישי?גיא - תעאיוש ורבנים למען זכויות האדם

שמות השופטים: אשר גרוניס, חנן מלצר ודפנה ברק-ארז.

המבנים: לא שיכונים כבגבעת האולפנה, או בתים צמודי קרקע כבהתנחלות עופרה (שרוב רובה בנויה על אדמות פרטיות של הכפרים סילוואד ועין יברוד, ולכן בלא תוכנית מתאר מפורטת). אפילו לא קרוואנים מחוברים למים ולחשמל כבמאחזים מגרון וגבעת אסף. רק מקבץ של חושות, אוהלים, חדרי בטון בבנייה מהירה.

ניחוש: התושבים הם פלסטינים (רק "מאחז" פלסטיני אינו מחובר מיד לרשת החשמל, הטלפון והמים).

האדמה: פלסטינית פרטית, כמו במגרון ובגבעת אסף ועופרה. אבל בניגוד למאחזים היהודיים, ה"מאחז" הזה נמצא על אדמה שבבעלות דייריו. בלי זיופי חתימות ומסמכים ומעשי רמייה אחרים.

שם: סוסיא. דרום הר חברון.

קצת היסטוריה. 1983: התנחלות סוסיה מוקמת בסמוך.

1986: מוצא צו הפקעה לאדמות הכפר הפלסטיני סוסיא. הכפר מוכרז אתר ארכיאולוגי (שרידים של יישוב יהודי קדום). והתושבים הפלסטינים? במקום שיכבדו אותם ויודו להם על שמירת המקום במשך מאות שנים, צה"ל והמינהל האזרחי מגרשים אותם מבתיהם (מערות בין שרידי מבני אבן קדומים), מבורות המים שלהם ומשדותיהם.

ואז? תושבי סוסיא הפלסטינית, בני משפחת נוואג'עה, עוברים לגור באדמותיהם החקלאיות, במערות ובאוהלים.

יולי 2001: בחסות האינתיפאדה השנייה, צה"ל והמינהל האזרחי מגרשים גירוש שני את בני משפחת נוואג'עה. אוהלים נרמסים, מערות ובורות מים נסתמים ונהרסים. שדות חקלאיים מושחתים וחיות מומתות.

טוויסט קטן ומפתיע בעלילת הגירוש: ב-26.9.2001 בג"ץ מורה להפסיק את הריסת המבנים בעיצומו של מאבק ציבורי של התושבים וקבוצות שמאל ומאבק משפטי של התושבים, המיוצגים על ידי עו"ד שלמה לקר.

למרות הצו, מתנחלים וצבא מונעים מהתושבים לגשת לכ-3,000 דונמים מאדמתם.

בית המשפט הורה שלא להרוס ולגרש, אבל לא הנחה את המינהל האזרחי להתיר לפלסטינים לבנות. הם נאלצים לבנות בלא אישורים. למשל, בית ספר. נכון ל-18 במאי 2012, הוצאו צווי הריסה נגד חושות ומבנים, בהם בית הספר.

עוד טוויסט בעלילה: באמצעות רבנים למען זכויות האדם, תושבי סוסיא עותרים נגד חסימת הגישה לשטחם הפרטי ונגד השתלטות המתנחלים על אדמותיהם.

עוד טוויסט מפתיע: באוקטובר 2011 המפקד הצבאי מכריז על שטח נרחב מאדמתם כ"סגור בפני ישראלים", קרי: בפני מתנחלים, כדי לעצור את השגות הגבול וההשתלטויות.

ניסיון תיקון לטוויסט, פברואר 2012: "רגבים", עמותה לשמירה על אדמות הלאום, וההתנחלות סוסיה מגישות עתירה לבג"ץ לזירוז צווי ההריסה בסוסיא ולמניעת בנייה. במלים אחרות: מתכון לגירוש שלישי.

בתגובה, עורכת הדין אביטל שרון מרבנים למען זכויות האדם מפרטת מדוע העתירה נגועה בחוסר ניקיון כפיים ולכן יש לדחותה על הסף. למשל: פירוט בנייה בלתי מורשית בסוסיה, המנכ"ל של "רגבים" חי במאחז בלתי מורשה.

שרון גם נותנת סיבות לגופו של עניין: הגירוש הקדמון. המינהל האזרחי מפלה לרעה את הפלסטינים כשאינו מפתח בעבורם תוכניות מתאר. בניגוד לטענת העתירה - המינהל האזרחי הורס ללא לאות מבנים פלסטינים. 1,101 מבנים נהרסו רק בארבע השנים האחרונות. סוסיא והרבנים שוקדים על הכנת תוכנית מתאר לכפר (אף על פי שזאת חובתן של הרשויות השולטות).

השופטים, כאמור, הקשיבו לקול הסימטריה לכאורה, שעולה מעתירת "רגבים" והתנחלות סוסיה. הם לא דחו את העתירה על הסף ואף הוציאו צו ביניים להפסקת כל בנייה חדשה בכפר סוסיא.

הבנייה בהתנחלות סוסיה נמשכת (וגם במאחזיה-בנותיה).

בעקבות בג"ץ, קציני המינהל האזרחי מופיעים בסוסיא ב-12 ביוני, ומוסרים שישה צווי הריסה קולקטיביים ל-52 מבנים, בהם גן ילדים, מרפאה ומתקני המערכת הסולארית, שמספקת חשמל לכפר ולתושביו האמיצים. מועד ההריסה: תוך שלושה ימים (עו"ד קמר משרקי אסעד, מרבנים למען זכויות האדם, משיגה אורכה של שבועיים להגשת התנגדויות לביצוע ההריסה).

תושבי סוסיא שואלים את כבוד השופטים גרוניס, מלצר וברק-ארז: כך אתם מבינים את ה"צדק" שבתואר שלכם?

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 22
  הצביעות חוגגת!

  אם ככה באמת:למה לא אמרתם אותו דבר על גבעת האולפנא או על מגרון???
  עוכרי ישראל לכו לעזאזל, אם הכפר הזה כל כך חשוב לכם תתאסלמו כי את היהדות ביישתם.

 2. 21
  נפלתם בפח של עצמכם

  לקח לימין הרבה זמן יחסית אבל למדנו .
  תודה

 3. 20
  מי שנכנס לכאן בעקבות הכיבוש הרומי או המוסלמי - אינו בעל הקרקע

  מי הסמיך את חוסיין לחלק קרקעות בארץ?

 4. 19
  אם לוקחים בחשבון שהכובשים במרחבי המזה"ת וצפון אפריקה הם הערבים, אז יש פה צדק. לחלוטין. חוסר הצדק נעוץ בעובדה שהערבים עדיין לא הוחזרו כולם, אחר כבוד, לחצי-האי ערב.
 5. 18
  זה בהחלט בית משפט לצדק. רק אל תשכחי היכן הוא שופט: במדינת סדום!
 6. 17
  ה"צ" הוא בדיוק כמו "הארץ" - הפוסל במומו פוסל
 7. 16
  מערכת המשפט

  על פניו, תיאורה של אמירה הס מדגים חוסר צדק בוטה ע"י בית המשפט העליון.

  אלא שהניסיון מראה שגם כשבית המשפט טועה, זה לא מגיע למימדים כאלה.
  שמות השופטים מעידים, שלפחות לשניים האחרונים יש רקורד של תפיסת עולם "שמאלנית", כך שקשה להניח שזו "האידיאולוגיה הימנית" שאיתה באו מהבית - שהעבירה אותם על דעתם...

  אין מנוס אלא לחזור לעובדות המשפטיות. לא אלה הסובייקטיביות שגב' הס טורחת להבליט למטרותיה הפוליטיות, אלא המכלול השלם שלהן.
  אני מתקשה להאמין שהרכב אחר הרכב, פסיקה אחר פסיקה, מטפח ומגדיל את עיוות הדין כפי שמאשימה אמירה הס. לעומת זאת דווקא הרקורד של הגברת ידוע בהשקפתו החד צדדית לטובת הפלסטינים- כך שעדותה נגועה בניגוד אינטרסים.

  אני אחכה לנתונים נוספים לפני שאקבע את עמדתי. אני ממליצה גם לאחרים לנהוג כך.

  1. עובדה היא שבגץ הישראלי, כולל אהרון ברק שקרוי שמאלני, מאשרים מזה 44 שנים את המשך הכיבוש וההתנחלויות, שאסורות לפי המשפט הבינלאומי וכל מדינות העולם למעט מיקרונזיה.
 8. 15
  כתבה אומללה... כשבג"ץ זורק יהודים מהביתים שנבנו ללא היתר ה"ץ" במקום, אבל כשעושים את זה לפלסטינים ה"ץ" נעלם. נו באמת... איזו תת רמה
 9. 14
  צביעות: בדיוק כמו הימין גם השמאל מכיר בפסיקות בית המשפט רק כשהן תואמות את עמדותיו.
 10. 13
  מצער ,כאשר שנאת אחים והסתה הם מקור הפרנסה.
 11. 12
  מי שגר בבית זכוכית, שלא יזרוק אבנים על שכניו.

  ומי שלוקח את הצד של מלכי כל הפרות הבנייה האפשריות (לא אציין את הסקטור מחשש להאשמה ב"גזענות"), שימנע מלהגיש תביעות הריסה כנגד בתי אחרים.

 12. 11
  לדובר ערבית- מה קורה שמורידים את ה"ה" וה"ץ" משם העיתון "הארץ"

  לפעמים קטנוניות וקנטרנות השייכת לעולם המושגים של השמאל הפוליטי מעצבנים. הצדק הוא סובייקטיבי, זאת בדיוק כפי שהופיע בכתבה שלכם http://www.haaretz.co.il/magazine/the-edge/1.1731182
  אז מה הפואנטה לחשוף את ערוות הציונות, ולהגיד אנחנו בסדר (כי אמרנו לכם)????????

 13. 10
  טענה דומה משמיעים המתנחלים מזה שנים רבות והגברת הס תוקפת אותם בשצף קצף

  אין גבול לצביעות השמאל

 14. 9
  אביטל שרון - גם יפה גם אופה. כן ירבו
 15. 8
  עמירה, צר לי, אני כבר לא מאמין למילה שיוצאת לך מהפה.
  1. מסרה עובדות שניתנות לבדיקה. כאילו האמנת, עכשיו, שמוצגות לך עובדות, אז קשה, קשה להאמין.
 16. 7
  צדק דבר יחסי אמירה. מה שכןתיש לי חמלה עלהם.נחשלים סידרתיים בגלל תרבותם.

  גרים כמו במערות..לא מסוגלים להקים ולפתח לא מדינה או כלכלה או צבא או שלום או מדע =כלום.יש דת -אללה אקבר..לך תבין

  1. התרבות ה"נחשלת" שלהם מרשה ליהודי הנאור, כמו איל ישי למשל לדכא עם אחר עשרות שנים. אכן נאור. גם מדינות אירופה הנאורות ידעו לנצל ולדכא ואף להשמיד.
  2. אלי ישי מדכא עם אחר? לדעתי מצבם של ערבים רבים במדינה שבה אלי ישי "מדכא" אותם טוב בהרבה מרוב מדינות ערביות. גם בזה אלי ישי עשם?
 17. 6
  תודה לעמירה הס לסיפור האמת

  המאמר הבהיר מספר על אהבת הבצע של אוהבי ארץ ישראל וציונים צדקנים. כואב לקרוא אבל חשוב לדעת.

 18. 5
  כל דבר בדול"ר = ר"ת בדין ומשפט ללא רחמים

  תיקון תיק געש, התיק שעשה הכי הרבה רעש, ונסגר בחוסר מעש של הפרקליט שתפר את תיק הבוטיק לתלמיד הותיק שלמד להעתיק ולהדביק לכבות ולהדליק את הלפיד האטומי מעל לקבר הצדיק יותר מהעפיפיור שטס כמו טווס בלי מטוס ובלי טייס מעל ומעבר לבית הקברות לאמונות תפלות ודעות קדומות על חבלי משיח ושעבוד מלכויות העולות ויורדות כטיסת נדנדות וגונבות את דעת הבריות בכלל ודעת השופטים בפרט עד דלא ידע לשאול את שאלת המיליארדול"ר שחילק האדמור ביד רחבה אדיבה ונדיבה לכל מי שהושיט את ידו אל ידו החזקה של בעל הברית החלשה בין יום הנקבה ליום הזכר ששכח לשלם פיצויים מוגדלים יותר מהשילומים ששולמו על ידי הגרמנים הנהרגים והורגים את הגרים והמהגרים הגרים מתחת לבית של הקבלן לעבודות עפר ואפר פרה איומה שבאה ליישר את ההדורים בין גשר המיתרים לשער המוגרבים היושבי על ציר נאמן ליעקב מרגילוגישטיינזלצמנוביץ בן לובביץ את בוזגלוביץ עורך דין וחשבון נפש יהודי היושב בסתר עליון עם גדולי העולם התחתון ולא דופק חשבון לחוקים ולמשפטים לתורות ולעובדות הברורות והמוצקות לעדים ולראיות החותכות את האוויר בסכין החדה כתער הגלבים והמוהלים שבלי מלים גמרו את ההלל לעיני כל ישראל אייכלר וכל שטרנהייל היטלר בן ואגנר אבו פלטר גוט ארבייט מאך פראיי אונד גיזונט הייד פארק

 19. 4
  קשה לקרוא... עוד סיבה בגינה אני מתביישת להיות חלק מהלאום הזה...
  1. כן את מתביישת להיות חלק מהלאום הערבי הכובש כל חלקה שהוא יכול

   כן את מתביישת להיות חלק מהלאום הערבי הכובש כל חלקה שהוא יכול

  2. לא מתבייש ולא מתנצל על זכותי להיות קיים במדינה הזו,ולא מתנצל על הערבים שמתו כשניסו לקחת ממני זכות זו!
 20. 3
  אני אגיד לכם מדוע אני לא קורא את עמירה הס

  אדם שקורא ספרים -מאמרים-כתבות -מחקרים--הוא זוכר לפעמים את העובדות אבל לא זוכר מי כתב אותן

  אני לא מרשה לעצמי לקרוא את גברת הס-כי אני יכול לצטט את הכתבות שלה ולשכוח שהעובדות מצוצות מהאצבע.

  1. אתה מגעיל אותי
  2. לא קורא, אבל טורח לפרסם טוקבקים. כל הכבוד
  3. כן. זה פשוט מגעיל האנשים האלה שהעובדות האמיתיות מעניינות אותם. דוחה.
  4. עמירה הס מעולם לא נתפסה באי-דיוק

   בניגוד ל100 אחוז מהכותבים הימניים או המרכזיים, דוקא עמירה הס וגדעון לוי מסוגלים להעביר את המסר שלהם בלי לשקר.
   ובבקשה לא להגיב "היא שקרנית בוגדת!!" אלא בטענות עובדתיות על משהו שהיא כתבה, אחרת אתם רק זורקים רפש...

  5. חיחיחי, אני מציע לך לבדוק את אתר פרספקטיבה, ליצן
 21. 2
  גאה בדמוקרטיה הישראלית שנותנת חופש ביטוי לטרוף האנטי ציוני של גברת הס!
  1. בבקשה אל תערב את הבבונים. חוש הצדק שלהם יותר מפותח משלך.!
 22. 1
  גם הימין למד את השיטה שלכם, מי שמשחק באש...
  1. הנה הקוזאק הנגזל החמסן הגנב השקרן מיבב ומתבכין מתהלל ומתעלל
  2. תגיד לי, אתה באמת מצפה לקבל תשובה אחרת מאשר: "שלטון החוק" "בג"ץ פסק!!" ואיך אפשר בלי: "יש שופטים בירושלים".... נו באמת, כאילו שאין אדמות שיהודים קנו כדת וכדין וערבים פלשו אליהם בהלך השנים, כאילו אין אדמות מדינה שמעולם לא היו של ערבים והם פלשו אליהם בניגוד לכול חוק וזכות קניינית /מוסרית/משפטית, כאילו לא ידוע שאין תכניות מתאר ובינוי לישובים יהודים, על ההקפאה שהייתה שמעת?? על כך שכל הקמת סוכה צריכה אישור של סר (לא שגיאת כתיב) הביטחון, שלא מאשר שמעת?? כול טיעון שהס טוענת בעד הפלסטינים היא יכולה לטעון כפול מאה ליהודים, אבל את הגברת לא מעניין עובדות או צדק מעניין אותה ה"מוסר" שאנו כביכול "כובשים" בארצנו ולכן צריך להעיף את היהודים מעבר לקו הירוק מה שיותר מהר בהתעלמות מוחלטת מזכויות היהודים וכבודם, לא זוכר את הגברת הנכבדה שהרימה קול זעקה על רמיסת זכויותיהם הבסיסיות של אלפי יהודים בגוש קטיף, בקיצור יש פסוק שאומר "שמחי לאיד לא ינקה" מי ששמח לאידם של המתנחלים בגבעת האולפנה לא ינקה מהחלטת בגץ להרס ופינוי מבנים לא חוקיים מצד הערבים