הממשלה אישרה את הקמת ועדת השרים להתנחלויות, ברק ומופז התנגדו

שר הביטחון ביקש לשנות את הרכב הוועדה שמעניק רוב מוחלט לשרי הימין. גם שר החוץ ליברמן התנגד בטענה שלמפלגתו אין בה ייצוג מספיק

הממשלה החליטה הבוקר להקים ועדת שרים לענייני הבנייה בהתנחלויות בראשה יעמוד ראש הממשלה, בנימין נתניהו. למרות שבנוסח ההחלטה הובהר שסמכויות שר הביטחון בנושא ההתנחלויות לא ייפגעו, הצביעו נגדה אהוד ברק והשרים שאול מופז, שלום שמחון ומיכאל איתן. בתוך כך, הבוקר הוצבו חמש קראווילות ראשונות מתוך 50 באתר מתחם היקב, אליו אמורים לעבור תושבי מגרון בחודש הבא לקראת הריסת המאחז בהתאם להחלטת בג"ץ. תוכנית השיכון הזמנית אושרה בשבוע שעבר במנהל האזרחי .

הקמת ועדת השרים לענייני התיישבות היתה אחד הצעדים עליו הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו לפני ההצבעה על "חוק ההסדרה" בניסיון לגייס את תמיכת שרי הימין בעמדתו ולשכנעם להצביע נגד החוק. נתניהו הציג לאותם שרים את הקמת הוועדה כמענה לדרישתם להעביר את קבלת ההחלטות בנושא תכנון ובנייה בהתנחלויות משר הביטחון לוועדת שרים. תחומי האחריות של הועדה הוגדרו בנוסח עמום הכולל גיבוש מדיניות הממשלה בנוגע לבנייה בלתי מוסדרת ביהודה ושומרון, דיון בסוגיות עקרוניות שיעלו בעתירות לבתי משפט ודיון בנושאי ההתיישבות שהזמן גרמם.

לדברי מקור שנכח בישיבת הממשלה ברק נשא מונולוג ארוך ובו קרא לשרי הממשלה לגלות אחריות בכל הנוגע לבנייה בהתנחלויות וזאת על רקע ההשלכות הבינלאומיות של כל מהלך שישראל מבצעת בגדה המערבית.

קראווילות מוצבות בשכונה החלופית של מגרון, היום שירן גרנות

שר הביטחון הביע כעס על כך שבכמה כתבות בעיתונות בימים האחרונים הוצגה ועדת השרים לענייני ההתנחלויות כגוף שעוקף את סמכויותיו. בתגובה, שר ההסברה והתפוצות יולי אדלשטיין עקץ את ברק ואמר לו: "אני דווקא ראיתי כתבות על כך שהוועדה לא תפגע בסמכויות שר הביטחון".

במהלך הישיבה ביקש ברק לשנות את הרכב ועדת השרים וטען שההרכב הנוכחי "לא מאוזן" כיוון שהוא כולל רוב מוחלט לשרי הימין בממשלה. שר הביטחון ביקש לצרף לוועדה גם את השרים שלום שמחון ודן מרידור, כדי שיהיה ייצוג גדול יותר ל"מחנה המתון" בממשלה בכל הנוגע לבנייה בהתנחלויות. השר מיכאל איתן הצטרף לעמדת ברק וטען שיש לשנות את הרכב הוועדה.

יו"ר קדימה השר שאול מופז שהצביע נגד הקמת ועדת השרים נימק את הצבעתו בכך שמדובר בכל זאת בפגיעה בסמכויות שר הביטחון. "ההחלטה תכשיר את כל מה שבעייתי בנושא ההתיישבות", אמר מופז. "יש לי שאלות לגבי המניעים מאחורי הקמת הוועדה".

מופז ציין כי מדובר בוועדה מיותרת שרק תביא להגברת הלחצים הפוליטיים על הממשלה בנושא הבנייה בהתנחלויות. "השכל הישר, טובת המדינה וההיגיון המדיני מחייבים היצמדות לכללים פשוטים שמקובלים על רוב הציבור הישראלי", אמר מופז. "חיזוק גושי ההתנחלויות, שמירה קפדנית על החוק והימנעות מוחלטת מכל סממן של אי חוקיות או פלישה לקרקעות פרטיות".

גורם נוסף שהתנגד להרכב הוועדה היה שר החוץ אביגדור ליברמן. הרקע להתרעמותו של ליברמן היה הפוך – הוא סבר שלמפלגתו אין ייצוג מספיק בוועדה ביחס לגודלה בקואליציה. לאחר שלא נענתה דרישתו לשנות את הרכב הוועדה הוא הנחה את שרי מפלגתו - יצחק אהרונוביץ', סופה לנדבר וסטס מיסז'ניקוב - להימנע בהצבעה. גם המשנה לרה"מ, סילבן שלום, נמנע בהצבעה.

השתתף בהכנת הידיעה: חיים לוינסון

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 21
  ועדת מתנחלים

  ממשלת קומבינות יש עוקף בג״צ ויש עוקף ברק ויש עוקף חוק וגם עוקף מדינה. ואני חשבתי שהמדינה פועלת לטובת אזרחיה במסגרת החוק. ממשלה זו עסוקה כולה איך לפעול מחוץ לחק ולא להגיע לבית סוהר ומצליחה! אבל מה איתנו?

 2. 20
  ההתנחלויות והכיבוש נחלת מפלגת העבודה. הימין יזם, המערך מימן, הפקיע, שדד, עודד, קיים.
 3. 19
  ברק ומופז יודעים שהם שם כדי להצדיק את מעשי הנבלה של הימין בשטחים
 4. 18
  ברק .עד עכשו חשבת שאתה בממשלה של השמאל.השמאל זה רק 5 חכי"ם שלכם

  נראה אותך גבר עוזב את הקואליציה.אפילו עם מנוף לא יזיזו אותך

 5. 17
  ישראל גן עדן לפשיסטים, איפוא היידר? הוציאוהו מקברו
 6. 16
  תקימו ועדות, תעשו מה שתרצו, אנחנו יודעים שכולכם שקרנים בעניין הזה
 7. 15
  הקמת ועדה הורגת כל נושא. מתנחלים תברחו, הפלסטינים והממשלה הימנית שמו אתכם בכוונת
  1. למה שיברחו האדונים האלה שחיים על חשבוננו? הלוואי שיברחו!
 8. 14
  מה הוא קופץ (ברק)? הרי הוא עצמו התחיל בכל מחול השדים הזה.
 9. 13
  מכבסת השרצים בשטחים הכבושים!!!
 10. 12
  בגלגול הקודם

  הקארוון הימני היה איפשהו בברלי הילס, זה אותו המיקוד רק בצורה שונה!!!!

 11. 11
  אז למה מופז נכנס לממשלה?
 12. 10
  אני מתנגד לראות אותם בשלטון.
  1. גם אני מתנגד כמו אמיר לראות אותם בשלטון.
 13. 9
  אחיזת עינים מצחיקה ברק התנגד שוין.
 14. 8
  מופז אתה מביש את מפלגתך ואת עצמך. על ברק אין מה לדבר. נו אז מה?
 15. 7
  ברק מתנגד איזה גבור ישראל יש לנו. פחחחחחחחחחח
 16. 6
  ברק תתפטר אבל אין לך אופי במיל. רק כסא צמוד.
  1. אולי אין לו אופי במיל אבל יש לו רב אלוף במיל, ולכן אין לך שום זכות לדבר אליו כך.
  2. רב אלוף במיל מעניין את הסבתא, היצור המבחיל הזה!
  3. מאיפה הבאת את השטות הזאת? אנחנו חיים בדמוקרטיה או בחונטה צבאית?

   מדאיג ומסוכן שאנשים מקדשים את הצבא ואת מפקדיו, במקום להבין את מקומו של הצבא במדינה ואת תפקידו - גוף הכפוף להנהגה הנבחרת, המופקד על ביצוע מדיניות ההנהגה בתחום הבטחוני. ביום שבו אזרח יהיה מנוע מלבקר באופן חופשי את הצבא - אבוי לנו.

  4. למה שיתפטר? הוא לא הקים התנחלויות? הוא לא הנציח את הכיבוש? רק עכשיו הוא שמע עליהם?
 17. 5
  נא לא לשכוח להוסיף את עלויות הוועדה הנ"ל לעלות ההתנחלויות, הכיבוש, הניסור, והניכור...בפעם הבאה שעושים חשבון.
 18. 4
  מה עוד מחפשים אזרחים בארץ בגבולות הקו הירוק?
 19. 3
  התנגדו אבל עדיין יושבים על הכיסא הנעים שלהם. מושחתים ושקרנים !!!
  1. ממשלה מושחתת, עם אמני הטיוח, ברק ומופז. וכמובן יוע"מ ושר משפטים. פודלים של ליברמן וביבי ושאר מושחתי הימין
 20. 2
  על שערוריית שי ניצן שמעתם?

  מעניין שמחר הוועדה לביקורת המדינה מקיימת דיון על הניסיון של ויינשטיין ונאמן לבצע מחטף ולמנות שי ניצן לתפקיד שהוא בעצם משנה ליועץ המשפטי לממשלה, הדורש אישור הממשלה, ללא אישור וללא מכרז. אין זכר לזה ב"הארץ." לא מתקוממים וצועקים שהימין הסהרורי מבצע ציד מכשפות וסותם פיות וכו' וכו'. דממת אלחוט. מעניין מדוע אייטם זה לא נחשב כראוי לכיסוי ב"הארץ." אולי קצת מתביישים להרים צעקה?

 21. 1
  התבלבלתם - זה 90210, לא 09210
  1. הגנב השודד החמסן והגזלן יושבים על המדוכה ומתכננים את הפשיטה הבאה.