לקראת פינוי האולפנה

אלמונים הציתו מסגד בשטחים

על קירות המסגד בכפר ג'בע מזרחית לרמאללה רוססו הכתובות: "אולפנה מלחמה" ו"תג מחיר". צה"ל: "סיכון חמור ליציבות"

אלמונים ניסו להצית לפנות בוקר (שלישי) מסגד בכפר הפלסטיני ג'בע דרומית מזרחית לרמאללה. בכתובות גראפיטי שרוססו על קירות המסגד נאמר "המלחמה התחילה" ו"תג מחיר".

אנשי שב"כ ומשטרה תחת אבטחה כבדשה של צה"ל נמצאים כעת במסדד בג'בע ומתחקרים את העדים שהיו במקום. מהחקירה עולה כי המסגד הוצת בשעה 01:30 בלילה איש מהכפר לא ראה את המציתים אך הבחינו באש דולקת ומהרו לכבות אותה.

לדברי מהדי טוען תושב הכפר הם התקשרו לצבא אך אלו הגיעו רק בשעה שש בבוקר. הכפר ג'בע נמצא סמוך לכיכר אדם על ציר 60,ציר מרכזי של איו"ש, אבל בשל חסימות עפר כביש הגישה אליו מכיוון ארם מרחק של כ-10 דקות נסיעה בתוך אזור פלסטיני. במשטרה בודקים כעת האם המתנחלים הגיעו ברכב או שהגיעו ברגל.

המסגד שהושחת הלילה בכפר ג'בע איאד חדד

עבדאללה סיאם סגן מושל מחוז ירושלים ברשות אמר "זה המסגד השישי שמציתים בשנים האחרונות, זה גורם לתחושה רעה לא רק לתושבים פה אלא לכל המוסלמים בעולם, זה גורם כעס לילדים שבאים להתפלל כאן מה שיגרום עוד עימותים וזעם בג'בע. באו לכאן הבוקר הרבה חיילים אבל אני חשדן בנוגע לחקירה, עד עכשיו כל החקירות לא הכניסו אף אחד לכלא".

מצה"ל נמסר בתגובה כי הם רואים בחומרה את האירוע וכי הוא מהווה סיכון חמור ליציבות הביטחונית באזור. דיווחים על חשש לביצוע פעולות תג מחיר נשמעו כבר אתמול לאחר התרגיל שערכה משטרת ישראל כהכנה לפינוי חמשת הבתים בשכונת האולפנה.

שר הביטחון, אהוד ברק, גינה בתוקף את הצתת המסגד. ברק אמר הבוקר: "זהו מעשה חמור ונפשע, שנועד לפגוע ברקמת החיים באזור ומסיט את צה"ל וכוחות הביטחון ממשימותיהם, הכוללות הגנה על אזרחי ישראל באזור. הנחיתי את צה"ל וגורמי הביטחון לפעול בכל האמצעים כדי ללכוד את המבצעים ולהביאם לדין".

ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם אף הוא תגובה לאירועים ואמר "אני מגנה את הפגיעה במסגד ליד רמאללה, זהו מעשה של פורעי חוק חסרי סבלנות וחסרי אחריות נפעל כדי להביאם לדין במהירות".

ביום שישי לפני כשבועיים רוססו כתובות נאצה ביישוב המשותף ליהודים וערבים נווה שלום הסמוך ללטרון. התושבים דיווחו כי לאורך הכביש הראשי של היישוב נוקבו צמיגיהן של כ- 14 מכוניות, ורוססו עליהן כתובות, ביניהן: "מוות לערבים", "נקמה", "כהנא צדק" "ד"ש מחוות גלעד" ו-"שכונת האולפנה".

מספר ימים לאחר מכן אלמונים חיבלו בכלי רכב בכניסה לשכונת שועפט שבצפון ירושלים. צמיגיהם של שבעה כלי רכב, שהיו ככל הנראה בבעלות ערבית, נוקבו ועל אחד מכלי הרכב רוססה הכתובת "האולפנה".

ג'יפים של כוחות הביטחון מחוץ למסגד בכפר ג'בעשירן גרנות

מומחים בכירים לענייני המזרח התיכון, שנועדו בתקופה האחרונה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, הזהירו אותו כי מעשים ומחדלים של ממשלתו עלולים לגרום להתפרצות עממית של אלימות בשטחים - "אינתיפאדה שלישית". הסכנה הגדולה ביותר, לדעת המזרחנים, גלומה בהצתת מסגד גדול במסגרת פיגועי מתנחלים המתקראים "תג מחיר".

אתמול התייחס סגן שר החוץ, דני אילון, שנשא דברים בכנס ההסברה ותקשורת של מועצת יש"ע לפעולות תג מחיר ואמר "פעולות תג מחיר אינן מוסריות, אינן חוקיות ומנוגדות לערכי היהדות". סגן השר הדגיש כי "פעולות תג מחיר פוגעות אנושות בתדמית ישראל בעולם ומקשות להגן על מפעל ההתיישבות אל מול הקהילה הבינלאומית. אסור לנו לאפשר פעולות טרור כאלו".

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 27
  חברים קצת הגזמתם..

  כבר בערך שנה שאנו נחשפים פה ושם לפעילות של "תג מחיר" יהיו מי שיהיו.. הפעילות שלהם היא בעיקר גרפיטי פה גרפיטי שם.. אמירות מתלהמות.. השיא היה לפני מס' חודשים בחדירה לבסיס צה"ל והארץ רעשה.. מאז הם מצליחים לשבור את השיא של עצמם בכל פעם מחדש.. מחד הפעולות שלהם מסוכנות להם ולנו ומאידך מדובר בסך הכל בנערים, מן הסתם קטינים ברב המקרים.. למרות הגב האידאולוגי לכאורה.. המניע העיקרי הוא מעשה קונדס, שובבות נעורים.. וקצת הורמונים שבהעדר סוג אחר של פורקן.. ובטח יש גם איזה עניין חברתי. אגב בבני הנוער הפלשתינים המצב לא שונה בהרבה. המניעים אותם מניעים.. המעשים קצת יותר חמורים, גם הענישה. בשני הצדדים היקף התופעה הוא מעבר ל"עשבים שוטים" והעניין אצלנו מצריך טיפול מתאים אבל "טרור יהודי", לא מסכים.

 2. 26
  מה הפלא? שנים של "חינוך" טיפוח והסתה של מנהיגי הימין
 3. 25
  תג מחיר זוהי התשובה לרדיפת המתנחלים! כן ירבו!
 4. 24
  שמפניה חוזר

  בגדול, אין שלא ימצאו את האשמים :3

 5. 23
  תור ההתחסדות הגיע

  כעת המערכת הפוליטית והעם כולו, החל בשמעון פרס וכלה בדני איילון, יתאחדו סביב ״גינוי״ המציתים, תוך הדגשה שכמובן אין להטיל דופי ב״ציבור המתנחלים כולו״, שהוא ציבור ערכי, מופלא, נאמן למדינה ושומר חוק. כך נהפוך את הדפקט לאפקט. וכמובן, לפני שנשכח, ה״גינוי״ של שאול, שיסביר לכל מי שמוכן עוד להקשיב, שבדיוק על מנת למנוע תופעות כאלה הצטרפה קדימה לממשלה.

  1. כמה שאתה צודק ניקולו. כל המגנים למיניהם, מגנים מיד, כדי שאף אחד לא יקשור אותם לטירור, ששמם המוכתם במילא, לא יוכתם עוד יותר.
 6. 22
  שני אויבים לה למדינה שלי: מצד אחד תנועת החאמאס והג'יהאד ומצד שני הימין הישראלי המטורלל. שניהם מסכנים את עתידה של המדינה האהובה שלי.
 7. 21
  שוב ושוב הממשלה נשארת אימפוטנטית אל מול חבורה של קופים חובשי כיפות
  1. תפסיקו כבר עם המילה הזו.. בין אם למתנחלים או חרדים או שחורים או פליטים או ערבים או סתם מי שלא מוצא חן.. זו פשוט מילה לא יפה, יא ילד מושפע 11 עאלק.
 8. 20
  תג המחיר מסריח. גם מי שמתנער מאחריות למעשה הספציפי לא יכול להתעלם מיצירת ה"מותג" של התג, שנוגד את עקרונות ההתיישבות. אומנם פרס עוד עסוק בלהבין מה באמת קרה בטובא זנגריא שם התבייש להיות ישראלי, אבל יתאושש במהרה וינפנף במדליה שקיבל מחתן פרס נובל לשלום בעיראק, אפגניסטן, פקיסטן מצרים וסוריה, ואז אנא אנו באים?
 9. 19
  לא ניראה שמי שכתב את הכתובת הוא ישראלי. אולי הוא יהודי אבל לא ישראלי מלידה.
 10. 18
  גם את רוב הטילים לשטחי ישראל יורים ארגונים קיצוניים ומדינת ישראל מענישה קולקטיבית. לא יפתיע אותי אם ממשלת נתניהו גיבתה.
 11. 17
  חבורת פחדנים עלובים-למה אתם לא הולכים על "הדבר האמיתי" ?

  מה זה איזה מסגד בישוב ערבי קטן, הרי אתם רוצים להקים את בית המקדש מחדש ולשנות את המשטר שיהיה לנו מלך עם חוקי השריעה (סליחה ההלכה).
  אז למה אתם מבזבזים את הזמן על זוטות ושטויות תלכו על הדבר האמיתי
  הרי אתם רוצים שההיסטוריה תחזור ונהרות של מוסלמים מוסתים הצועדים לכיוון ירושלים יעשה לכם את זה.
  הדם שייפך ברחובות יציף אתכם בתענוג עילאי.
  אתם בדיוק כמו הטאליבן של אפגניסטן, שפוצץ את פסלי בודהה העתיקים.
  רק זה מה שיביא לכם נחת רוח ולעזאזל הכל.

 12. 16
  הנביא ישעיהו(לייבוביץ) צדק. הכיבוש הזה יביא את קיצה של מדינת ישראל.
 13. 15
  כן ירבו. ככל שיתרבו המעשים האלה ימהר העולם להבין לאן פני ישראל של היום ויתחיל להשפיע על מה שקורה פה
 14. 14
  מתנחלים הציתו מסגד וגם לקחו קצת דם פלסטיני לאפיית מצות
 15. 13
  זה תג מחיר זה? כמה יעלה השיפוץ, מאות אלפי ש"ח? זה כסף קטן....את המחיר האמיתי משלמים אזרחי מדינת ישראל זה למעלה מ4 עשורים

  נכון שמעשי הבריונות הללו יכולים להצית אש בשטחים אך פיצוי נאות ושיפוץ ראוי יכולים לפייס את הנפגעים. אבל הבעיה האמיתית היא השתלטות המתנחלים על סדר היום הלאומי ועל הקופה הציבורית. כדאי שפעילי המחאה החברתית יתחילו להבין ממה נובעת המצוקה ויקיימו את ההפגנות בהתנחלויות ולא בתל אביב

 16. 12
  בוחנים אותך בבגרות על ליל הבדולח כדי שיהיה בטוח שאתה מבין ולא מילה על לילות הבדולח שקורים כאן?

  בוחנים אותך בבגרות על ליל הבדולח כדי שיהיה בטוח שאתה מבין ולא מילה על לילות הבדולח שקורים כאן?

  1. זה יותר מצאים לברלין 27 לפברואר 1933
 17. 11
  עונשם של המציתים - יקבלו דירה חינם בגבעה הגנובה ליד

  עונשם של המציתים - יקבלו דירה חינם בגבעה הגנובה ליד

 18. 10
  פיצוי

  אם על כל ניסיון להצתת מסגד או פעולת תג מחיר היו בונים 851 בתים עבור פלסטיניים בשטח C, זה היה פותר את כל תגי המחיר בעולם.

 19. 9
  תג מחיר= חוליגניות

  יש לעצור אותם בכל מחיר העשבים השוטים האלה לא מבינים שהם דוחפים אותנו לגל אלימות מיותר נוסף שיביא אותנו לשום מקום אבל עלול לגבות מחיר דמים הגוררים אבל עצב ודמעות- למה???

  1. אתה טועה מיכאל. הם לא עשבים שוטים. העשבים הוא דשא שמתחיל בביבי, ליברמן ושאר בריוני הימין. המתנחלים עושים את מה שהם עושים בחסות הביבי. ושאף אחד לא יאמין לגינויי מן הפה אל החוץ של ביבי. מי שיושב ומחרבן ישיבות עליהם ימים שלמים, איך לפצות אותם ואיך לעקוף את בג"ץ, הוא הבריון האמיתי. במקום לסיים כיבוש, יושבים ומבזבזים שעות על איך להעמיק אותו ובאותה נשימה- לצאת למלחמות רק כדי לא להישאר עם בעית הכיבוש במקום הראשון.
  2. "תג מחיר" הוא לא עשב שוטה. תג מחיר הוא קצה הקרחון, שמורכב ממפעל ההתנחלות כולו.
 20. 8
  כמו שיש בתוכנו 2 מיליון ערבים כך יהיו בשטחים 2 מיליון יהודים
  1. כל עוד הם יהיו אזרחי מדינת פלסטין העצמאית,
 21. 7
  מזכיר אירוע מסוים שקרה ב1938. אבל מאחר והפעם הקורבנות הם ערבים אז על פי הדת היהודית זה כשר
 22. 6
  גם הפעם המשטרה והצבא לא יתפסו אף אחד... כמו שויינשטיין לא מוצא את ליברמן? שאנחנו כבר בסוף יוני, והוא מזמן היה אמור להודיע על החלטתו, לאחר שהמשטרה המליצה על העמדתו לדין. אם שר חוץ במדינת ישראל יכול להסתובב חופשי, כשלכל העולם ובני ביתו ברור מיהו, אז מדוע שהמתנחלים לא יעשו כעולה על רוחם? אם מסקנות מבקר על המשט מושתקות מיד לאחר פרסומן, אז מדוע שתושבי דרום ת"א לא יעשו שפטים בפליטים? ואם אף אחד לא תפס עד היום את טרור תג מחיר- אז מדוע שהם לא ימשיכו לקרוא תגר על ביבי, ליברמן, ברק, המשטרה והצבא? שלטון החוק בתרבות הימין מייצג דבר אחד- ככל שאתה משתין חזק ורחוק יותר על החוק- כך אתה מלך. אח"כ ישימו את בגין ובן גוריון כתאומים סיאמים. אח"כ ישווה את גזל קטיף להקמת המדינה. מי רצה תרבות שקר ולא קיבל?
 23. 5
  פשוט להתחיל לשרוף בתי כנסת בהתנחלויות.

  להנהיג תג מחיר לתג מחיר. בית כנסת מול מסגד.

  1. דורון-אני מניח שאתה מודע להסתה הקשה בדבריך.אני מקווה שתחזור בך מרעיון העוועים.תושבי התנחלויות ורבנים יצאו במשותף כדי לשקם את נזקי השריפה שהיתה במיסגד שנשרף לפני כשנה-וזו הדרך הנכונה.

   בלי הצעות אוויליות לשרוף בתי-כנסת.נראה לי שאתה כמה לקצת אקשן.הבעיה היא שבסוג כזה של "אקשן" בני אדם יקפחו את חייהם.

  2. נו דורון אז מה אתה כל כך שונה מהם???
  3. אתה רציני?
 24. 4
  אין דבר כזה תג מחיר- יש טרור יהודי

  די למכבסת המילים, אם ערבים שורפים בית כנסת מדובר בפעולת טרור ואם יהודים שורפים מסגד בדובר בתג מחיר? מדובר בטרור וטרור רשע בלבד

  1. צודק יוני והמגיבים מעליו/ליבוביץ ועלאא אבו בכר. ביבי והימין שלא מסוגלים לסיים כיבוש ולעשות שלום, יציתו את השטחים, את איראן, מה שלא יהיה, רק כדי לכסות על אזלת ידם. זה שצה"ל רואה בחומרה את טרור תג מחיר - זו התופעה החמורה. כי מי שצריך קודם כל לראות את זה- זה ביבי. אבל ביבי התנגד לקרוא לתג מחיר טרור. הוא גם לא העיף את אלקין וחמורו של משיח שהתבטא אתמול נגד הומואים בצבא- ששיתפו פעולה עם טרור תג מחיר, כשמסרו להם ידיעות על פעילות צה"ל. אז רבותיי, אנחנו נרדמים בשמירה, כשאנחנו נותנים לביבי ליברמן וברק לנהל את המדינה. כי מה שטרור תג מחיר עושה בשטחים, זה מה שטרור דרום ת"א עושה לפליטים. אין הבדל. הטרור מתחיל בממשלה, שעושה הכול כדי לבצר את הכיבוש ולהעמיקו, ותמורת זאת להעלות את המדינה באש. שתהרס.
  2. ללכוד את המציתים ולהענישם בכל חומרת הדין!!!
 25. 3
  הצצת מסגד

  הכל בחסות המשטרה והמדינה , אם זה קרה בבית כניסת מה תהיה התגובה ?

 26. 2
  הקנאים יהרסו

  והממשלה ואזלת ידה (המדומה ,המדינה החזקה ביותר באזור?) יביאו להרס המדינה
  חוזר הסיפור מלפני 2000 שנה
  רבי עקיבא ובר כוכבא שוב קורצים לקנאים של היום והעם הפןתה ישן בנחת

  1. הרעיון הוא שלפני חורבן בית שלישי נחסל את שאריות הרצון הטוב שיש בעןלם כלפי ישראל והיהודים. כך נבטיח שאף אחד לא יעזור לפליטים הישראלים ונוכל לשנוא את הגויים כמו שאנחנו אוהבים
 27. 1
  טוב שב"ארץ" כבר החליטו שזה אירוע של תג מחיר ולא חשד.

  ברקורד העיתונאי מעורר ההשתאות שלהם בנושא הזה. גאווה למקצוע!

  1. לך לילל בחינמון של ביבי. עייפתם אותנו כאן בסירחון המתמשך שלכם. לא כדאי שתרוויח כמו שצריך, במקום גרושים מתעמולה שלא מחזיקה מים? עיתון הארץ- על אפכם וחמתכם, יציג את המציאות כמה שיותר באמינות, וזה אומר גם חשיפת ערוות הימין- השחיתויות, הטרור, הגזל והעושק= הכיבוש שאוכל אותנו
  2. חומר למחשבה: מי שבאמת חושב שיהודי כתב את הגרפיטי, כדאי לו לבדוק את צורת האותיות ולהחליט אם יש כזו אפשרות, למשל יבדוק את שתי המ"מים ויחשוב אם יש עוד אפשרות
  3. מעיין את חיה בסרט!
  4. כל המחלקה היהודית ישנה הלילה בבית. כמו דמתי שעל ההגה.
  5. את רצינית?