בישראל שוברים את הראש כיצד לגייס את פוטין

במהלך ביקורו של נשיא רוסיה, תנסה ישראל לרתום את ההתעניינות הרוסית בטכנולוגיית המזל"טים וקידוחי הגז כדי להשפיע על מדיניותה כלפי איראן וסוריה

אחת השאלות שהפנו דיפלומטים רוסים לאנשי משרד החוץ בירושלים בשבועות האחרונים עסקה במצב הרוח של ועד העובדים. "לא מתוכננת שביתה, נכון?", שאלו הרוסים, ספק בצחוק ספק ברצינות. הרוסים, שעובדים ללא הפסקה על הכנת ביקורו של הנשיא החדש-ישן ולדימיר פוטין בישראל, לא שוכחים מה קרה רק לפני שנה וחצי.

בינואר 2011, כמה ימים לפני ביקורו של הנשיא הקודם דמיטרי מדוודב בישראל, הכריזו אנשי משרד החוץ על שביתה במחאה על תנאי העסקתם. לשכת ראש הממשלה עוד ניסתה להתגבר על השביתה ולארגן את הביקור בעצמה, אך מהר מאוד התברר כי לא יהיה מנוס מביטול הביקור.

בעוד שבישראל שררה אז מבוכה רבה, היו אלה הפלסטינים שהרוויחו ביקור ממלכתי של נשיא רוסיה ביריחו, שבמהלכו אף הביע מדוודב תמיכה במהלך החד-צדדי לקבלת הכרה במדינה פלסטינית באו"ם.

במשרד החוץ חששו שבעקבות אותה פרשה יעבור זמן רב עד שכף רגלו של נשיא רוסי תדרוך בירושלים. אבל פוטין דווקא הפתיע וימים ספורים אחרי שניצח בבחירות החל להעביר מסרים בלתי-רשמיים כי ברצונו לבקר בישראל בתוך כמה שבועות. לא ברור לחלוטין מה הניע את פוטין לבוא לישראל פחות מחודשיים אחרי חזרתו ללשכה בקרמלין. עם נחיתתו כאן ביום שני, תהיה ישראל תהיה המדינה הרביעית אליה שבה מבקר פוטין - אחרי צרפת, גרמניה וסין.

חלק מהגורמים במערכת המדינית-ביטחונית סבורים שפוטין רצה להפגין נוכחות במזרח התיכון מהר ככל האפשר על רקע המתרחש בסוריה, אחרים סבורים שהסיבות פרוזאיות יותר וקשורות לשבחים החמים שהרעיף עליו ראש הממשלה בנימין נתניהו בשיחת הטלפון שבה בירך אותו על ניצחונו בבחירות ולהתייחסות החיובית של שר החוץ אביגדור ליברמן, לגבי התנהלות הבחירות לפרלמנט הרוסי.

שר החוץ אביגדור ליברמן וראש ממשלת רוסיה דאז ולדימיר פוטין ב-2011. לא ברור מה הניע את פוטין לבוא לישראל פחות מחודשיים אחרי שנכנס שוב לקרמלין אי-פי

על דבר אחד אין ויכוח בירושלים - מדובר בביקור חשוב ביותר - במיוחד בעיתוי הנוכחי. ביקורו הקודם של פוטין בישראל ב-2005 הקפיץ את היחסים בין המדינות בכמה רמות - בסחר, בתיירות ובתחומים נוספים.

זה גם חלק מהדואליות ביחסים בין המדינות - הקשרים הבילטראליים ב"ירח דבש" מתמשך, אבל התנהלות רוסיה במזרח התיכון פוגעת לא פעם באינטרסים ביטחוניים ומדיניים ישראליים. מציאות זו, מודים במשרד החוץ, לא הולכת להשתנות בקרוב. מדובר בתהליך ארוך טווח וההישגים בו קטנים.

"פוטין חזר לקדמת הזירה הבינלאומית", אמר בכיר במשרד החוץ. "בשני נושאים קריטיים לישראל - הגרעין האיראני ומלחמת האזרחים בסוריה - יש לרוסים עמדת מפתח ולכן אנחנו מייחסים חשיבות רבה לביקור. זו הזדמנות להחליף דעות ולנסות להשפיע על העמדה הרוסית בעניינים האלה".

האם יש לישראל יכולת להשפיע על הרוסים? גם ליברמן וגם שר הביטחון, אהוד ברק, סבורים שהדרך היחידה לפתור את המשבר בסוריה ולהפעיל לחץ אמיתי על האיראנים עוברת בקרמלין. גם ליברמן וגם ברק הדגישו זאת באוזני שרת החוץ של ארה"ב, הילרי קלינטון, בביקוריהם האחרונים בוושינגטון, וכן באוזני שרי חוץ אירופים.

ישראל מסתייגת מהגיבוי שהרוסים נותנים לנשיא סוריה בשאר אל-אסד, אך בסופו של דבר, אין סתירה מוחלטת בין האינטרסים של שתי המדינות בנוגע לסוריה. גם במוסקווה וגם בירושלים מעוניינים למנוע אנרכיה או השתלטות של אל-קאעדה על המדינה והפיכתה לאפגניסטאן חדשה ולוודא שביום שאחרי, סוריה על מוסדותיה לא יתפוררו כפי שקרא בעיראק אחרי הדחת סדאם חוסין.

"רוסיה השקיעה הרבה כסף והון פוליטי באסד", אמר ברק בראיון לוושינגטון פוסט שהתפרסם שלשום. "חייבים לתת להם תפקיד ברור אם רוצים להצליח...אני מאמין שארה"ב ורוסיה צריכות לדבר על איזה מנופים כל אחת מהן יכולה להפעיל ושיהיו יעילים. אסד ישתכנע ללכת רק אם ארה"ב ורוסיה ישלבו ידיים".

המנופים הישראליים: מזל"טים וגז טבעי

במשרד החוץ בוחנים בשבועיים האחרונים דרכים להשפיע לטובה על המדיניות הרוסית בעניין סוריה ואיראן, גם אם מדובר בצעדים קטנים. אחרי הכל, מסביר בכיר במשרד החוץ, אין סימטריה אמיתית ביחסים בין המדינות. לדוגמה, הרוסים לא ביטלו את אספקת טילי הנ"מ המתקדמים S-300 לאיראן רק משום שישראל הפסיקה את אספקת הנשק לגיאורגיה. עם זאת, היתה לכך השפעה חיובית.

שני נושאים סומנו כ"מנופים" באמצעותם יכולה ישראל לנסות ולהשפיע על המדיניות הרוסית כלפי איראן וסוריה. הראשון הינו אספקת טכנולוגיות צבאיות. ישראל היא המדינה היחידה בעולם חוץ מצרפת, שממנה רכשה רוסיה אמצעי לחימה מאז מלחמת העולם השנייה. הרוסים בעיקר מתעניינים במזל"טים ובמל"טים הישראלים ורכשו בשנתיים האחרונות מהתעשייה האווירית 12 מזל"טים בסך הכל משלושה דגמים שונים.

כעת רוצים הרוסים לקחת את שיתוף הפעולה הביטחוני צעד קדימה ולקבל נגישות לטכנולוגיית המזל"טים המתקדמת של ישראל. רוסיה יודעת היטב ששיתוף הפעולה הביטחוני עם ישראל יהיה תחת מגבלות ויימשך כל עוד ארה"ב לא תציב בפניו מגבלות, אולם בשלב זה האמריקאים לא הביעו התנגדות.

סגן ראש ממשלת רוסיה, דמיטרי רוגוזין, שאחראי על התעשיות הביטחוניות אמר לערוץ הטלוויזיה "רוסיה 24" בשבוע שעבר, כי בין המדינות מתנהל מו"מ בנושא בימים אלה. "אנחנו מנסים לשכנע אותם להתחיל בשיתוף פעולה טכנולוגי בפיתוח מזל"ט חדש שישמש את שתי המדינות ושיימכר למדינות שלישיות", אמר.

קלף אחר שנמצא בידי ישראל נוגע לקידוחי הגז הטבעי מול חופי ישראל. יו"ר "גזפרום" וסגן ראש ממשלת רוסיה ויקטור זובקוב כבר הביע בפני ישראל את רצונה של רוסיה להשתתף בפיתוח שדות הגז ולסייע לישראל בהעברתו ובמכירתו לצד שלישי. במשרד החוץ סבורים ששותפות רוסית בפרויקט תשדרג את שיתוף הפעולה הכלכלי בין רוסיה לישראל. האם פרויקט הגז ומכירת מזל"טים ישפיעו על התנהלותה של רוסיה מול איראן וסוריה - קשה לדעת.

האנדרטה בנתניה כבר מוכנה

בשבוע האחרון ממרקים עובדי עיריית נתניה כל פינה אפשרית ברחבה בה ניצב הפסל המרשים לזכר חיילי הצבא האדום. ביום שני הבא, שעה קלה לאחר שינחת בישראל, יגיע לשם נשיא רוסיה החדש-ישן ולדימיר פוטין. האנדרטה היתה יוזמה משותפת של פוטין ונתניהו והנשיא הרוסי ביקש במיוחד להגיע ולחנוך אותה.

מנתניה ייצא פוטין לירושלים ויגיע למעונו הרשמי של נתניהו. האחרון, ביטל את הגעתו לטקס בנתניה לאחר שרגלו גובסה ובכך אולי נמנע מאבק על קרדיט ומקומות ישיבה מול הנשיא שמעון פרס, שגם הוא יגיע לחניכת האנדרטה ויארח את פוטין לארוחת ערב ממלכתית. נתניהו הזמין לארוחת הצהריים עם פוטין שני אישים שגרמו לו ללא מעט כאבי ראש בתקופה האחרונה סביב פינוי גבעת האולפנה וחוק ההסדרה - שר ההסברה יולי אדלשטיין ויו"ר הקואליציה ח"כ זאב אלקין.

נתניהו, שהזמין את השניים להצטרף אליו בביקורו במוסקווה בפברואר 2010, זימן אותם לפגישה עם פוטין גם כדי שישמשו מתורגמנים, אבל גם כחלק מתחזוקה פוליטית שמטרתה להוציא לשניים את החשק למרוד בו בעתיד. נתניהו הזמין לפגישה גם את ליברמן, ברק ומופז.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 37
  בישראל טובים בחגיגות ופיתוח אשליות - שרוסיה תפנה עורף לאינטרסים שלה

  "ליברמן וברק, סבורים שהדרך היחידה לפתור את המשבר בסוריה ולהפעיל לחץ אמיתי על האיראנים עוברת בקרמלין"... אם פוטין לא נכנע ללחצי אובמה מדוע שייכנע לפישפש ביביהו? --- אם ישראל רוצה בשלום ובשיפור יחסים עם רוסיה, כדאי שתציע ברצינות לעשות שלום עם כל העולם הערבי, ולסגת מהשטחים הכבושים -- ביביהו יוכל להיעזר בפוטין אם הוא יהיה רציני!

 2. 36
  NHK היפני באנגלית,הערב, מדבר בודאות על אפשרות תקיפה באירן,מבלי לציין מועד

  צופה בודאות מעורבות אמריקאית במה שיתפתח בהמשך כתוצאה מחסימת מיצרי הורמוז(מה שחשוב ליפן שקונה מפט אירני)

 3. 35
  תשלחו את אנסטסיה לדבר עם פוטין

  עם פוטין היא לא תעיז לשפוך מים, לנבל את הפה ולדבר שטויות.
  ואולי, יהיה לנו מזל, והאדון פוטין ייקח אותה אליו ל"אמא רוסיה"

 4. 34
  פעם היו מפ"ם ומקי שתמכו ברסים היום ליברמן וחבורתו
  1. השוואה פתטית, בדיוק כמו שבימין סער מנסה לתת לבגין מעמד של בן גוריון. ולא יעזור לו- בגין לא בנה את המדינה. בגין החל את הריסתה ב77 וביבי וליברמן ממשיכי דרכו של בגין= בהרס המדינה.
 5. 33
  רוטשילד עובד על החלשת הדולר האמריקאי

  דבר שאולי יעצבן את האמריקאי הנבון
  (אם יש כאלה בינהם בכלל)
  אבל הוא בטח שלא יזיז במאום את האפטיות וההצמדות והתלות האבסולוטית של ארהב בישראל המניאוקית ועמה החזירי

  1. יוסף בנתיים רק אתה מדבר כמו 'מניאוק' והעם בישראל הוא המוסרי בעולם. אחרי כמובן האירופאים הנאורים...
 6. 32
  אמנם ארהב הכריזה לאחרונה שרוסיה אינה אויבת שלה

  וקנדה מנהלת עסקים נרחבים עם סין
  אבל ישראל נטשה לחלוטין את טורקיה
  ולעומת זאת טורקיה כבר מציגה בפני יוון שמתגרת בטורכיה ובעם הטורכי כל שני וחמישי
  את יכולתיה הגרעיניות

 7. 31
  ישראל מתחברת לגוג ומגוג

  דרך אגב שמעתי שטורקיה כבר פתחה יכולת גרעינית
  והיא מציגה אותה לראוה בפני יוון
  התכנון הוא כיבוש יוון בידי טורקיה בתוך 72 שעות
  תוך הריסתה עם טילים בעלי ראשי נפץ גרעיניים
  לטורקיה יש כונות לעבוד עוד הצתחם הגרעיני שלה
  זאת במטרה לצאת לקרב עתידי נגד ישראל
  בל נשכח שהמפלגה הנאצית ביוון זכתה ב 7 אחוז מהקולות
  ומפלגת הימין היא זו שניצחה בבחירות

 8. 30
  THE VATICAN

  THE VATICAN:THERE IS NO DIFERANT BETWEEN THE ISLAM AND CATHOLICS CHURCH
  WE WILL BE UNITED WITH THE MUSLIMS

 9. 29
  אנסטאסיה מיכאלי

  זו התרופה. פגישה איתה ל-15 דקות והוא יסכים אפילו להתגייר ולשרת ביחידה מובחרת

 10. 28
  אוי,רק שהמטוס לא יפול בים התיכון, בים השחור מיילא.
 11. 27
  איראן=רוסיה+סין נקודה!!!!

  http://hacohen.goop.co.il

 12. 26
  תטילו את המשימה על אנסטסיה מיכאלי. היא כבר תמצה את הדרך לשכנע אותו ...
 13. 25
  אין סיכוי ,,חבל על הזמן'' זה לא כל כך נגדנו זה בעיקר נגד ,,הדוד סם ''ישראל היא פיון קטן במשחק הגדול !!!!!!!!!!!
 14. 24
  כדאי לשמור על שלמות הראש,הרוסי חושב רק על רוסיה(ועל עצמו)
 15. 23
  בישראל אין להם ראש יש להם כסא ולשון מתגלגלת מעצמה
 16. 22
  המוחות המיובשים של המנהיגים

  אוי לנו ממנהיגינו ולא מצרינו. אנחנו מסרבים ללמוד את כל מה שילד בישראל יודע: הרוסים קנה רצוץ להיסמך עליו. כל מידע שיגיע לרוסים יזלוג מיד לגדולי אויבי ישראל. את ההנהגה הזאת צריך לבדוק היטב מבחינה בטחונית.

 17. 21
  נושאים מעניינים

  שלום,
  זה שנים סובלים אנו, מירי מכל קוטר !
  בנגב-מערבי בפרט...מרצועת-עזה...לתצוגה חלקית, משער-הגיא למלון המלך...
  הנגב-המערבי, מספק תנובת-השדות, גם לאירופה, מן המבחר לשולחנו...
  לסיום - סיור במסוק למלול הרצועה או, בלווית מספר בעלי-אותות מלחמת -עולם 2..בהם לוחמי תש"ח !

 18. 20
  כמה אי דיוקים...

  ישראל היא המדינה השביעית ולא הרביעית שפוטין מבקר בה: הוא היה גם במקסיקו ובבלארוס. ויקטור זובקוב הוא לא סגן ראש הממשלה (פוטר במאי השנה) ועומד בראש הדירקטוריון של גזפרום, מנכ"ל החברה הוא בכלל אלכסיי מילר.

 19. 19
  שימו לב -קנו 12 מזלטים/מלטים משלושה דגמים.....כדי ללמוד סודותיהם ולהעתיק אותם ולמכור הטכנולוגיה לאויבנו.צריך להזהר מהנחשים האלה
  1. שימו לב שהאמריקאים לא מתרגשים: הם כבר למדו את הטכנולוגיה הישראלית ושכללו אותה הרבה מעבר ליכולת הישראלית
  2. החשוב במל"טים הוא לא איך הם בנויים אלא הקוד הטמון בהם..

   לבנות טיסן כל מדינה יכולה, השאלה איך הוא מתנהג כשהוא באוויר.

  3. ישראל מסרה לאמריקאים את טכניקת המזלט התוקוף הם שיכללו אותה

   לצרכיהם העולמיים.גם ה-PREDATOR הוא תיכנון של עובד התעשייה האוירית שלנו שהיה מעורב בתוכנית המזלטים של התעשייה האוירית.אבל האמריקאים הם ידידנו ויש להניח שהם מסרו לנו חזרה ידע שהם השיגו.יחי ההבדל הקטן.

 20. 18
  בוקס רגשי לבטן

  ואולי רעיון נאיבי - אבל בטקס בנתניה בוודאי ינגנו.ישירו את ההימנון הרוסי ככבוד למעמד. למה לא לגייס 1500 ילדים קטנים שישירו את ההמנון לפוטין ?
  אולי יעשה משהוא בתחום הרגשי

 21. 17
  בישראל וברוסיה משטר די דומה - מדינת משטרה , ושלטון מושחת .

  קל להגיע להבנות בין משטרים דומים - דמוקרטיה בכאילו !!

  1. רק שרוסיה אם אני טועה השטח שלה מעל 17 מיליון קילומטר רבוע ,יש שם מרחב כאן הכל חנוק.
 22. 16
  עדיף שישברו את הראש על איך להקטין את הריכוזיות ולצמצם פערים בחברה
 23. 15
  יחי מלכנו , יחי הצאר אדוננו פוטין
 24. 14
  אני לא מבין את השאלה. מפציצים קודם את הקרמלין מנטרלים את הרוסים, וקדימה לאיראן. ביבי, ברק, מופז...קטן עלינו!!!!
 25. 13
  רוסיה לא סופרת את ישראל ולא רואה אותה ממטר
 26. 12
  ובשפה נקיה: לא מקדישים תשומת לב למתח הבטחוני בדרום, ממשיכים בשגרת הפצצות הדדיות. תודה לימנים שנתנו לישראל את ממשלת האפס הלאומי.
 27. 11
  רוסיה מנסה להחזיר ההשפעה שלה ע"י כך שהיא מתנגדת לכל מה שיכול לחזק את המערב
 28. 10
  כותרת אידיוטית ! רעיון עיוועים !

  איראן- מעצמה אזורית, איראן ממוקמת באזור אסטרטגי באסיה, איראן מקיימת יחסים דיפלומטיים ועסקיים הדוקים מקדמת דנא עם רוסיה של צאר, עם בריה"מ וכיום עם רוסיה של פוטין, איראן- חלק בלתי נפרד של "ציר הרשע" העובר כחוט השני בעד כל אסיה מצפון קוריאה ועד סוריה ומי יודע מה עוד מקשר בין איראן לרוסיה ונסתר מעיני כל.
  אז לנוכח העובדות הללו מישהו רוצה "לגייס" את פוטין לטובת ישראל?
  אין מנוס- אלא להזניח את הדיפלומטיה ולדבר עם איראן דרך הכוונות (של רובה).

 29. 9
  הקרב הוא על משאבים. חוזים משורשרים ליידים פרטיות. דין בארות הנפט, הוא כדין הקרקעות של עסקני ישראל. מזלטים לא ישנו. משל היינו איי הפסחא.
 30. 8
  אך משכנעים את פוטין . כל כך פשוט........

  להקרין למר פוטין את ההיתלהמות של הבכירים באירן ואת אייומיהם המפורשים להשמיד את מדינת ישראל . וכמובן לשאול אותו אך אפשר שלאנשים כאלה תיהיה פצצה גרעינית עם איומים ברורים , יש להזכיר למר פוטין שגם היטלר היתחיל בדיבורים ולמזלנו רוסיה הגדולה סייעה בהבסת המשטר הנאצי .

  1. היצחקטני! וכי מה מפריע לפוטין שישראל תיחייה תחת איום אירני? ההיפך הוא הנכון, כמה שיותר ביריונים בשכונה ככה זה פוגע בסדר העולמי שמשליט המערב, וכך יותר יצטרכו כולם לרוסיה שתעזור לרסן את הביריונים. אם אין צרות הריי לא צריך את רוסיה שהרי תרומתה תמיד היא רק לא להפריע לסדר, ותמורת זה היא סוחטת הטבות ומעמד של מעצמת על בזמן שכלכלתה פחותה משל גרמניה או אפילו איטליה.
 31. 7
  לא מבין מה הבעיה?

  שיתנו לו את אנאסטסיה. שני הצדדים מרוויחים. והיא הרי תעשה הכל כדי להיות איתו גם לבגוד בעמדותיה העקרוניות ולמכור את דעותיה ומחשבתיה לכל המרבה במחיר. מלבד זאת, ברצינות, אינני חושב שניתן לשנות אצלו מדיניות כלפי סוריה אלא אם מתחיבים להעביר לצי הרוסי את נמל חיפה, למשל, במקום הנמל הסורי. בכל זאת האימפריה הנערצה על ידי ישראל "ביתנו" (לכאורה) ובוחריה צריכה בסיס נוכחות צבאית במזרח אגן הים התיכון...מה לא נעזור.

 32. 6
  "החברה" רוסיה משענת קנה רצוץ עם עתיד קצוץ

  ילדותי ממש לחשוב שישראל מסוגלת להשפיע על האינטרסים של המדינה הרוסית. מאז ומתמיד מתאפיינת מדיניות רוסיה, כולל בתקופה הקומוניסטית בציניות אין סופית. השאיפות של רוסיה לגבי הגמוניה באיזורים מסויימים בעולם וראייתה את מעמדה מול המערב לא מאפשרות לחלוטין שינוי תפיסה בכוון שמעניין את ישראל אין זה מקרה שמדובר במדינה הרומסת את חופש הפעולה / את המחשבה האחרת את העמים בהם הא שולטת ואלה שבהם היא מעוניינת לשוב ולשלוט ומתפרנסת ממכירת אוצרות טבע. הדיכוי גרם וגורם לכך שרוסיה היתה ותשאר מדינה מפגרת מבחינת יכולת ההמצאה המקוריתכמעט בכל תחום שהוא למעט בנושאים שהוגדרו כחשובים שאותם פשוט גנבו וגונבים ומעתיקים ללא בושה וכך גם יקרה לטכנולוגיית המזל"טים. מעמדה של הדת ושל אלוהים - הקומוניזם גם הוא היה דת לכל דבר- שריר וקיים אינו מאפשר את פריצת הדרך. בכל מקום שלדת יש משקל מעשי מהותי בחיי היום יום נפגעים התנאים המאפשרים את ההתפתחות המדעית הנטרלית. ולכן מופעל כוח ועוד יותר כוח כדי להשתלט בדרך זו על המשאבים שהשלטון מגדיר כנחוצים לתוכניותיו ולעצם שרידותו. החברות עם רוסיה מסוכנת ויש לעשות רק את ההכרחי בלבד, אך אין לפתח שום ציפיות. לא מדובר בהחלטה של פוליטיקאי זה או אחר, אלא בתבנית. מדובר ב מנגנון המשך הקיום של המדינה האפלה הזו שעסוקה בכל העולם לבד מעצמה. הגרוע מכל עוד לפנינו שכן ההשקעות האדירות בצנרת הגז והנפט צפויות לרדת לטימיון /תפגענה קשות מרגע שתחול התפנית הטכנולגית והעולם לא יהיה תלוי עוד באנרגיה מרוסיה.

  1. כל מילה בסלע!!
 33. 5
  הרוסים יגנבו את הידע על המזלטים וימכרו לאוייבנו

  ישראל לא מעניינת את פוטין

 34. 4
  מתי יפנו הימנים שוחרי ליברמן ופוטין, אלו העטים על כל גילוי דעה שמאלני בקריאת "דה-לגיטימציה"

  את תשומת ליבם אל האתר הנורא של פוטין Russia Today העושה שמות בדימויה של ישראל בחו"ל, ושממנו שואבים את ידיעותיהם הן הרדיקלים משמאל והן האנטישמים מימין? מתי יבינו מעריצי אנסטסיה שרוסיה היא אוייב?

 35. 3
  רוסיה עומדת בראש ציר הרשע.
 36. 2
  מקווה שלא יתרפסו יותר מדי בפני הרודן המאפיונר מהקג"ב
  1. שמאלן זה שמאלן, אין צורך לקרוא בשמות. דבר אחד מובן מאליו - הנשיא האמריקאי, משקלו כמשקל נוצה.
 37. 1
  ליברמן איש של מעשים הכל בשקט כמו שצריך
  1. בשקט, מעל בימת האו"ם למשל.