ירידה בתמיכת הפלסטינים בעבאס, החמאס מתחזק

עם זאת לפי הסקר החדש שמתפרסם היום, אם מרוואן ברגותי יתמודד על תפקיד יו"ר הרשות הוא יזכה ליותר קולות ממחמוד עבאס או איסמעיל הנייה

סקר חדש שמתפרסם היום (רביעי) ברשות הפלסטינית מצביע על ירידה משמעותית בפופולריות של יו"ר הרשות מחמוד עבאס (אבו מאזן), ועל עלייה בתמיכה בחמאס. מהסקר – של מכון הסקרים של חליל שקאקי – עולה כי אילו היה מתמודד עבאס בבחירות לנשיאות מול איסמעיל הנייה, היה האחרון מקבל 44% מהקולות בעוד יו"ר הרשות המכהן היה זוכה ב-49%. מפילוח התוצאות לאזורים מתברר כי בגדה המערבית יש פער של 7% לטובת עבאס, וגם ברצועת עזה, שבה שולט החמאס, יש עדיין לעבאס תמיכה גדולה יותר מאשר להנייה: פער של 4% (לעומת 14.2% בסקר הקודם).

בסקר הקודם, שנערך לפני שלושה חודשים בלבד, עמד הפער בין השניים על 12% - עבאס קיבל 54% מהקולות והנייה רק 42%. סקרים אלו הם מדגם מייצג את האוכלוסייה הפלסטינית בעזה, בגדה ובמזרח ירושלים.

עוד עולה מהסקר כי אילו שני המועמדים היו מרוואן ברגותי ואיסמעיל הנייה, היה הראשון זוכה ב-60% מהקולות בעוד ראש ממשלת חמאס היה מקבל 34% בלבד. במקרה של בחירות לנשיאות שבהם ישתתפו עבאס ברגותי והנייה, היה ברגותי זוכה ב-37%, הנייה ב-33% ועבאס היה מגיע למקום האחרון עם 25%.

בבחירות לפרלמנט היתה תנועת פתח זוכה ב-40% מהקולות, חמאס ב-29%, 12% היו מצביעים למפלגות אחרות ו-19% עדיין מתלבטים. מדובר בירידה של 7% בפופולריות של פתח ברצועת עזה לעומת הסקר שנערך לפני שלושה חודשים.

יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס, אתמולאי–פי

באשר למועמד שיירש את עבאס, אם ברגותי אינו נכלל ברשימה, המועמד המוביל הוא סאיב עריקאת שיקבל 17% מהקולות, למקום השני מגיע אבו מאהר גנים, חבר הוועדה המרכזית של פתח, עם 9%. הסקר מייחס את העלייה בפופולריות של החמאס לעלייה בכוחה של תנועת האחים המוסלמים במצרים. זאת בשעה שהפתח נחלש לנוכח תלונות רבות על פגיעה בזכויות אדם בגדה.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 19
  ירידה בפופולריות של עבאס? במערת הבחירות היחידה שהייתה שם הוא הפסיד לחמאס ונשאר בשלטון בכוח הזרוע (של ארה"ב). ועכשיו תגידו לי:

  איך מישהו חושב שאפשר בתנאים האלה לתת מדינה לערבים ביהודה ושומרון?
  הנציג ה"מתון" ביותר (והכי פחות פופולרי) קורא לסיום 63 שנות כיבוש, להחזרת הפליטים, ומסרב להכיר בזכותו של עם ישראל לחיות באיזשהו חלק של ארץ ישראל כריבון.
  משם זה רק מתדרדר ביון רוצח שפל שתומך בתכנית השלבים של ערפאת לרוצח שפל שרוצה להשמיד את מדינת ישראל במכה אחת ולא בשלבים.

  האם באמת אפשר להמשיך עם הטענה החבוטה שביבי אשם כאשר מה שהפלסטינאים מסוגלים להעמיד הוא מנהיגים מהסוג הזה?

  1. האמת היא די פשוטה

   איך שלא נהפוך את זה, יש סכסוך על כל שטחי מדינת ישראל. מבחינת הערבים אנחנו גזלנו את מולדתם, בכל השטח.
   ימין ושמאל יכולים להמשיך להתקוטט, זה לא ישנה את המציאות.
   הערבים לא מכירים, ולא יכירו בישראל כמדינה יהודית לעולם, הם לעולם ידרשו לחזור לבתיהם ולבוע את כל השטח. הם לעולם ילחמו בנו, כי מחנכים אותם מינקות. האיסלאם רואה ביהודים ובנוצרים כופרים שיש להשמיד. גם לגבי הסכמים עם ערבים באשר הם, ניתן לראות שהסכמים כאלה רעועים ותלויים בשלטון הקיים. האביב הערבי מוכיח שהשליט איתו תסכים היום הוא לא השליט שיקום מחר. מחר יכול לקום שליט איסלאמי שיתכחש למה שהיה בעבר, או שישנה מדיניות, את זה אנו עתידים לראות עם מצרים, ראינו עם תורכיה ויתכן שאחרי שאסד יפול נראה גם בגבול סוריה או עם השלטון החדש שיקום שם שעלול להיות איסלאמיסטי ורדיקלי. סביבנו צומח לאט אבל בטוח כח איסלאמי שרוצה בהגדרה ובמהות לחסל את ישראל ורואה בה את מקור הרוע, את כובש ירושלים ומדינת פלסטין. אם נעשה הסכם עם אבו מאזן, שיופל על ידי חמאס, נישאר עם ניירות, המציאות בשטח תשתנה, כשבידינו כבר אין שטח. לצערי, מי שעוד חלם צריך להתפכח, לראות את השינויים באיזורינו, ולהבין שכל עוד השאיפות של הערבים (לא רק הפלסטינאים) לא השתנו, לא יהיה שינוי ולא יהיה שלום, מה שאומר שזה לא יקרה לעולם. כואב, גם לי כאיש שמאל מרכז, אבל צריך להסתכל לאמת בעיניים, אם אנו חפצי חיים.

 2. 18
  השמאלנים "ההומנים" אוהבים ילדים, עד שזה מגיע... לשדרות!
 3. 17
  בשביל מה סקר? אצל הערבים כל מי שהורג יותר ילדים נשים וטף יהודים -הוא גיבור לאומי. אבל ברגותי הוא גם חביבם של השמאל היהודי
 4. 16
  מה זה משנה? גם ככה הם ביטלו את הבחירות והן לא צפויות להתקיים יותר

  החמאס זרקו את נציגי הפתח מגגות הבניינים.
  והפתח הכניסו את נציגי החמאס למעצר.

 5. 15
  ותודה חמה לממשלת ישראל שדופקת את עבאס ומחזקת בכך את חמאס
 6. 14
  רלוונטיות?

  ברגותי יושב בכלא על 5 מעשי רצח שלאחד מהם הייתי עד,מה זה רלוונטי האחוזי תמיכה בו?הוא רוצח שפל שצריך למות בכלא

 7. 13
  אפשר לומר "יגבור" או שרק גיבורים יכולים?
 8. 12
  שייקימו פרלמנט בתאי המעצר.
 9. 11
  עלינו לזכור כי שמיר ובגין היו בימי המנדט מבוקשים כטרוריסטים,והם הגיעו להנהיג את המדינה .אותו תהליך חל אצל הפלסטינים,ראשי ההתנגדות היום הם המנהיגים של המדינה הפלסטינית בעתיד.זהו תהליך בלתי הפיך,כמה שאנו נידחה אותו ,הוא יקום ויהיה.אם לא אלו בדור הבא יהיו מנהיגים אחרים,אולי פחות טובים לנו.צריך לקדם את התהליך מכיון והוא טוב לנו לא פחות מאשר לפלסטינים .
 10. 10
  גם פרס, אם יתמודד לראשות הרשות, יזכה, לפי הסקרים... רק לפי הסקרים...
 11. 9
  כן, חבל רק שהוא רוצח מתועב שצריך להרקב בכלא עד יום מותו.
 12. 8
  האם הארץ מריץ את שחרורו של המחבל הרוצח ברגותי?
 13. 7
  איך אפשר להגיד ככה על הפרטנר לשלום של פרס רמאי אוסלו .
 14. 6
  עאשר יש מנהיג לא משנה היכן הוא צמצא ןלנו אין מנהיג בנמצא
  1. ראש-הממשלה הבא הוא סגן יושב ראש הכנסת חבר-הכנסת שלמה מולה
 15. 5
  מה לגבי סלאם פיאד?
 16. 4
  אם יגאל עמיר יתמודד על תפקיד ראש הממשלה, הוא יזכה ליותר קולות מזהבה גלאון או דב חנין...
 17. 3
  על מה אתם מדברים? איזה בחירות?

  דקטוטריה זה מה שיש שם

 18. 2
  יופי. אבל סתם ככה, ליתר בטחון, תכינו את הכתבות שיסבירו למה החמאס לקח את הבחירות בפער עצום. כשהדיקטטור מרמאללה יחליט סוף-סוף לקיים בחירות, כמובן.
 19. 1
  את רוב הקרדיט מגיע לימנים ולממשלת ביבי. שאפו, הכשלתם כל הידברות וכל צינור אפשרי של הסדר בשביל להציל את ההנחלויות שהן פשע נגד החוק הבינלאומי ומנוגדות לאינטרס הלאומי הישראל לחיות בשלום. התנחלות וימין הם האיום האסטרטגי על עתיד המדינה.
  1. נכון, 70% מהציבור הם פשוט האוייב. התנסינו כבר בטירוף שכמותך מציעים - בגבול בעזה, בלבנון, המסתננים, סיני, גלי הטרור של אוסלו. אין, מדובר בעדר של גאונים. מתי תתפכחו כבר ?!