בריתות חדשות במזרח התיכון

חאלד משעל בא לביקור שני בירדן והתקבל בכבוד של מלכים

הירדנים הסכימו לקבלו, לאחר התלבטות. ההערכות הן שראש הלשכה המדינית של חמאס מעוניין להעביר לירדן את לשכתו, הממוקמת כעת בקטאר

ביקור שלא זכה בשבוע שעבר לתשומת לב של ממש בתקשורת הישראלית מספק עדות לבריתות החדשות המתהוות במזרח התיכון. חאלד משעל, ראש הלשכה המדינית של החמאס, בא בשבוע שעבר לעמאן והתקבל בכבוד מלכים בארמונו של עבדאללה, שבו סעד ארוחת ערב עם המלך הירדני.

זהו ביקורו השני של משעל בעמאן בחצי שנה. הפעם בא לירדן כדי להשתתף בהלווייתו של איש החמאס כמאל רנאג'ה, שחוסל בדמשק בשבוע שעבר. לפני יותר מעשור, לאחר שהירדנים תפסו משלוח נשק גדול שלטענתם ייעדו אנשי החמאס להעברה לגדה המערבית, סולקה הנהגת הארגון מעמאן. בינואר השנה, בעודו מחפש מקום חדש ללשכה המדינית לאחר בריחתו מדמשק, בא משעל לירדן כנספח לפמלייתו של  האמיר של קטאר. הירדנים הסכימו לקבלו, לאחר התלבטות, אולם המעיטו מהערך שהעניקו אז לביקור במישור הרשמי. הפעם, משעל בא בראש משלחת של החמאס וזכה ליחס של אורח רם מעלה.

משעל ועבדאללה בפגישתם בעמאן, בשבוע שעבראי–פי

כמעט במקביל יצאה משלחת של האחים המוסלמים הירדנים לביקור אצל הנהגת החמאס ברצועת עזה. כל זה קורה, כמובן, בהשראת ניצחון האחים המוסלמים בבחירות לנשיאות במצרים. הנשיא החדש, מוחמד מורסי, קרא בנאום ההשבעה שלו בסוף השבוע להשלמת הפיוס הפלסטיני בין החמאס לפתח. עם זאת, המו"מ בין הצדדים הפלסטיניים הנצים טרם הואץ מחדש ומקורות מצריים אמרו אתמול לכלי תקשורת ערביים כי עד כה לא נקבע מועד לחידוש השיחות של הפלגים. מה שברור הוא שניצחונו של מורסי בסיבוב השני של הבחירות לנשיאות מפיח רוח מחודשת במפרשי החמאס, הרואה בכל הישג כזה חיזוק ממשי למעמדו באזור.

חאלד משעל מעוניין כנראה להעביר את לשכתו, הממוקמת כעת באופן זמני בקטאר, לירדן. עבדאללה, הנאבק לרסן מחאה מתמשכת נגד שלטונו, צריך לתמרן בזהירות בין הכוחות השונים הפועלים בזירה. מי שאינן מרוצות מסימני ההתקרבות בין ירדן לחמאס הן ישראל והרשות הפלסטינית. אנשיו של יו"ר הרשות, מחמוד עבאס, מודאגים מקריאת התיגר של החמאס ומהתקרבותו האפשרית של משעל לגדה. גם ישראל אינה רואה את ההתפתחות הזו בעין יפה.

טיל לעבר סיני

היום דווח בתקשורת על על ירי טיל לסיני, כנראה לטווח בינוני "מכיוון מזרח". כיוון שאפילו התקשורת המצרית אינה מאשימה את ישראל באחריות למעשה התוקפנות, ההסבר המסתמן לתקרית ברור: מדובר כנראה בניסוי ירי, או מצד ארגון פלסטיני בעזה או מצד חוליה בדואית במזרח סיני. זה כמה חודשים משתמשים הפלגים מעזה בסיני כבחצר האחורית שלהם, כשטח אימונים וניסויים, לצד מרחב שממנו אפשר במקרה הצורך לצאת לפיגועים כנגד שטח ישראל, בנגב הדרומי.

ניסוי הירי מצטרף לדאגה הגוברת בישראל מהתעצמות מערך ייצור הרקטות של החמאס והג'יהאד האיסלאמי. בתחילת יוני תקף חיל האוויר פסי ייצור של תעשיית הנשק העזתית. כבר לפני כשנה דווח על הערכה כי שני הפלגים מחזיקים ברשותם רקטות שביכולתן לפגוע בגוש דן. אז דובר על רקטות פאג'ר שהוברחו מאיראן, אולם צריך לקחת בחשבון גם שהפלסטינים נמצאים בעיצומו של תהליך מתמשך לשיפור הרקטות מייצור עצמי והארכת טווח פגיעתן. במקרה של הסלמה נוספת, ישראל צריכה להיערך לא רק לירי לעבר גוש דן, אלא לניסיון מעזה לשבש את התחבורה האווירית לישראל, באמצעות ירי לאזור נמל התעופה בן-גוריון שמטרתו הפחדה.

הלווייתו של איש החמאס כמאל רנאג'ה בשבוע שעבר
הלווייתו של איש החמאס כמאל רנאג'ה בשבוע שעבררויטרס

בכל הדיווחים האלה משתלבת לכאורה גם פרשת חיסולו של איש החמאס כמאל רנאג'ה, שגופתו נמצאה בדמשק ביום רביעי האחרון. גורמים בחמאס תיארו את רנאג'ה כפעיל מרכזי במערך הברחות הנשק של הארגון, קשרו את חיסולו להתנקשות בבכיר הארגון מחמוד אל-מבחוח בדובאי לפני שנתיים וחצי וכמובן, האשימו את ישראל באחריות לרצח נוסף.

אלא שיותר מדי פרטים בסיפור הזה לא מסתדרים. ראשית, לפי הפרסומים מסוריה, גופתו של רנאג'ה עברה התעללות קשה וממושכת. זו לא נראית כהתנהגות של חוליית מודיעין סודית, המבקשת לצאת מזירת הפעולה במהירות האפשרית לאחר השלמת משימתה. שנית, האיש עצמו כנראה פחות חשוב מכפי שהוא מתואר על ידי בכירי החמאס. שלישית, לנוכח המלחמה הפנימית העקובה מדם המשתוללת מסוריה, דמשק כבר מזמן אינה תחנה מרכזית כפי שהיתה במערך ההברחות של החמאס. אם ישראל מסתכלת כעת על הברחות, עליה להיות מוטרדת יותר ממה שקורה בציר שבין מחסני הנשק של משטר קדאפי שנבזזו בלוב לבין סיני והרצועה.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 12
  תודה,ביברמן.

  אתם תצליחו איפה שלא הצליחו כבר 64 שנים.

 2. 11
  לאור הרנסנס בארצות ערב,הגיע הזמן שהעם הפליסטיני שזו לא עם ,אילה המצאה מוצלחת להטעות את העולם הטיפש להאמין להם, שינסו להוריד את המלך עבדללה ולהתבסס בירדן. ההסטוריה לא מזכירה אותם בתור עם ששכן בישראל אילא בתור אוסף של פליטים שחיו בחלקם גם בישראל,שכונתה אז פלסטינה .שלמה סנד המרצה באוניברסיטת תל אביב כותב שטויות בספרים שהוא מפיץ,ומנסה להוכיח שעם ישראל לא היה קיים ,ושזוהי המצאה של היהודים,כבר בספר שמואל מוזכרת מדינת ישראל.
 3. 10
  התחזקות החמאס היא אחת מפירות ההתנתקות, אך תומכיה לא מודעים לכך.
 4. 9
  שומר חוק

  אתה דביל מוחלט!!!

 5. 8
  מקווים שידאג למקם את הלשכה החדשה בשכונה יוקרתית עם מועדון טניס על רמה.
 6. 7
  האויב הערבי חושף את פניו האמיתיות- מדובר באומה טרוריסטית ששמה לה למטרה להשמיד את מדינת ישראל. ירדן היא המדינה הפלסטינית האמיתית והיא זו שצריכה לקלוט את הערבים שהתנחלו בשטחי ישראל.
 7. 6
  שוב נתניהו ראש ממשלה ושוב משעל בירדן, איך שהכל מסתדר לבד

  רק חסר אחמד יסין אחד וזה אומר שהפעם חייבים להצליח כי לא יהיה את מי לפוצץ על כסא גלגלים.

 8. 5
  המלך יכניס אמבה לממלכה

  המלך יכניס אמבה לממלכה,
  וזו תהפוך תתרבה ותהפוך לטפיל,
  הטפיל יגדל,
  ובבוא היום יבלע את הממלכה על המלך שבה

 9. 4
  מכניס אורח שאחר כך יעיף אותו מהשלטון
 10. 3
  זה דווקא טוב שמשעל מגיע להלוויית עמיתו שחוסל (אולי) בידי ישראל. תיזכורת טובה לחרב התלויה מעל ראשו-שלמרות ההתנקשות הכושלת-הוא צריך לדעת שהוא בן מוות.וישראל זוכרת ומענישה.

  גם אם עבדאללה מעניק לו חסינות מסויימת.

 11. 2
  לא היה לי כוח לקרוא את גוף הכתבה אבל מחשבתי היחידה לאחר קריאת הכותרת היתה: כל אחד מקבל מה שמגיע לו. שהמלך עבדאללה יתבסם לו.
  1. זה מה שטמבל ימני כמוך נחום לא מבין. מי שיאכל בסופו של דבר את החרא זה אנחנו, סרבני השלום. אנחנו שנותנים לביברמן לבודד את ישראל בשביל חתיכת שטחים כבושים מסריחים, הופכים את עצמנו לבשר תותחים של ממשלת הימין הארורה של ביבי. השכנים שלנו חכמים. הם משלבים כוחות. הם ירוויחו מכך. אנחנו- נפסיד. ביבי טיפש מוחלט, שעם שומר הברים המולדבי- משחקים אותה בריוני שכונה. אבל הם פחדנים עלובי נפש. רק פחדנים מבודדים את מדינתם. אבל היות ולא ליברמן נולד כאן, ולא ביבי גדל כאן, אז אין מה להאשים אותם שהם הורסים אותה. הם לא בנו את הארץ. כמו שאר הפודלים שלהם בימין. וברק ומופז- הם בוגדים. מי שבגדו במפלגתם, בוגדים באבותיהם שבנו את המדינה
  2. זה מה שטמבל ימני כמוך נחום לא מבין. מי שיאכל בסופו של דבר את החרא זה אנחנו, סרבני השלום. אנחנו שנותנים לביברמן לבודד את ישראל בשביל חתיכת שטחים כבושים מסריחים, הופכים את עצמנו לבשר תותחים של ממשלת הימין הארורה של ביבי. השכנים שלנו חכמים. הם משלבים כוחות. הם ירוויחו מכך. אנחנו- נפסיד. ביבי טיפש מוחלט, שעם שומר הברים המולדבי- משחקים אותה בריוני שכונה. אבל הם פחדנים עלובי נפש. רק פחדנים מבודדים את מדינתם. אבל היות ולא ליברמן נולד כאן, ולא ביבי גדל כאן, אז אין מה להאשים אותם שהם הורסים אותה. הם לא בנו את הארץ. כמו שאר הפודלים שלהם בימין. וברק ומופז- הם בוגדים. מי שבגדו במפלגתם, בוגדים באבותיהם שבנו את המדינה
  3. זה מה שטמבל ימני כמוך נחום לא מבין. מי שיאכל בסופו של דבר את החרא זה אנחנו, סרבני השלום. אנחנו שנותנים לביברמן לבודד את ישראל בשביל חתיכת שטחים כבושים מסריחים, הופכים את עצמנו לבשר תותחים של ממשלת הימין הארורה של ביבי. השכנים שלנו חכמים. הם משלבים כוחות. הם ירוויחו מכך. אנחנו- נפסיד. ביבי טיפש מוחלט, שעם שומר הברים המולדבי- משחקים אותה בריוני שכונה. אבל הם פחדנים עלובי נפש. רק פחדנים מבודדים את מדינתם. אבל היות ולא ליברמן נולד כאן, ולא ביבי גדל כאן, אז אין מה להאשים אותם שהם הורסים אותה. הם לא בנו את הארץ. כמו שאר הפודלים שלהם בימין. וברק ומופז- הם בוגדים. מי שבגדו במפלגתם, בוגדים באבותיהם שבנו את המדינה
  4. הערבים הם הם אותם הערבים..
  5. שומר חוק, השכנים שלך חכמים ? לי זה נראה שכל מה שהם בנו מתפורר להם בידיים. וסליחה על הבקשה הימנית והמתנחלת שלי - נא הימנע מגילויי גזענות. תודה.
  6. הערבי הקורא לעצמו שומר חוק מזכיר לי את ה"ציוני ההוגן" - שני תועמלני אוייב.
 12. 1
  ה מלך העולם,אנא שלח משיח! פרסמו משיח בכל ישראל!

  ה מלך העולם,אנא שלח משיח!
  פרסמו משיח בכל ישראל!