נתניהו ופישר ביקשו מאה מיליון דולר למניעת קריסה כלכלית של הרשות

ההלוואה היתה אמורה לשמש לתשלום משכורות לעובדים, אך לא אושרה על ידי קרן המטבע

בניסיון למנוע קריסה כלכלית של הרשות הפלסטינית פנתה ישראל באחרונה לקרן המטבע הבינלאומית בבקשה לקבל הלוואת גישור בסך של כמאה מיליון דולר עבור הפלסטינים. לדברי פקיד ישראלי בכיר שהיה מעורב במהלך, קרן המטבע הבינלאומית דחתה את הבקשה הישראלית, כיוון שזו לא עמדה בקריטריונים למתן הלוואות בסדר גודל כזה.

הפנייה הישראלית לקרן המטבע הבינלאומית החלה לקרום עור וגידים לקראת הכינוס השנתי של הקרן בוושינגטון באמצע אפריל. ראש הממשלה הפלסטיני סלאם פיאד נפגש אז עם נגיד בנק ישראל סטנלי פישר, והעלה בפניו את המשבר הכלכלי החמור בו נתונה הרשות הפלסטינית.

לדברי פקיד ישראלי בכיר, פיאד הבהיר לפישר כי משבר היורו באיחוד האירופי והמשבר הכלכלי בארה"ב לא מאפשרים למדינות המערב להגדיל את הסיוע הכלכלי לרשות הפלסטינית. במקביל, מדינות ערב לא העבירו את סכומי הכסף שאותם התחייבו לתרום לפלסטינים. כמו כן, הבנקים ברשות הפלסטינית הפסיקו לתת אשראי לממשלה עקב חוסר יכולתה לעמוד בתשלומים.

סאלם פיאד
סאלם פיאדאוליבייה פיטוסי

המשבר הכלכלי גורם לבעיית נזילות קשה של הרשות הפלסטינית שפוגעת בתשלום משכורות לפקידי הממשלה, בדגש על אנשי מנגנוני הביטחון. המשכורות משולמות באיחור וחלק מהפקידים מקבלים חצי ממשכורתם.

פיאד אמר לפישר כי הרשות זקוקה לכמאה מיליון דולר כדי לעמוד בתשלומים בשנה הקרובה וביקש ממנו לסייע לפלסטינים לקבל הלוואת גישור מקרן המטבע הבינלאומית.

הרשות הפלסטינית אינה מדינה ולכן אינה חברה בקרן המטבע הבינלאומית. לפיכך, למרות שמצבה הכלכלי מצדיק זאת, היא אינה עומדת בקריטריונים לקבלת הלוואה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו
ראש הממשלה בנימין נתניהואי–פי

פישר עדכן את ראש הממשלה בנימין נתניהו במסרים שקיבל מפיאד וביקש את אישורו להמשך המהלך. נתניהו נתן לפישר "אור ירוק". פקיד ישראלי בכיר ציין כי "נתניהו מעוניין למנוע מצב שבו הרשות הפלסטינית תקרוס מבחינה כלכלית, מה שעלול להשפיע באופן שלילי ביותר על המצב הביטחוני בגדה המערבית, ולכן הנחה את פישר לקדם את הנושא".

פישר פנה לגורמים בקרן המטבע הבינלאומית והציע שישראל היא זו שתיקח את ההלוואה מקרן המטבע ותעביר את הכסף כהלוואה ישראלית לרשות הפלסטינית. קרן המטבע בחנה את הבקשה, אולם לבסוף השיבה עליה בשלילה בטענה שמדובר במהלך שנוגד את הנהלים ושעלול להוות תקדים בעייתי. למרות התשובה השלילית פישר ופיאד ממשיכים במגעים בניסיון למצוא פתרון חלופי.

פיאד ופישר מקיימים קשרים הדוקים שמקורם בעבודה משותפת של כמה שנים בקרן המטבע הבינלאומית בסוף שנות ה-90 ועד לשנת 2001. פיאד כיהן באותן שנים כנציג קרן המטבע הבינלאומית ברשות הפלסטינית ופישר כמשנה למנכ"ל הקרן. שני האישים סיימו את כהונתם בערך באותה תקופה - פיאד מונה לשר האוצר בממשלה הפלסטינית ופישר פנה למגזר הפרטי.

ביוני 2011 כאשר סטנלי פישר התמודד על משרת מנכ"ל קרן המטבע הבינלאומית לאחר התפטרותו של דומיניק שטראוס-קאהן, שהסתבך בפרשת מין מביכה, הביע פיאד תמיכה פומבית בפישר. ראש הממשלה הפלסטיני אמר אז כי הוא מכיר את נגיד הבנק הישראלי למעלה מ-20 שנה. "הוא אדם נהדר ויהיה מנכ"ל מצוין", אמר אז פיאד. "אם היתה לי זכות הצבעה הייתי מצביע עבורו".

נגיד בנק ישראל סטנלי פישר
נגיד בנק ישראל סטנלי פישראוליבייה פיטוסי

שר העבודה הפלסטיני אחמד מג'דלאני אמר אתמול לסוכנות הידיעות הצרפתית כי הרשות הפלסטינית חווה את המשבר הכלכלי החמור ביותר מאז הקמתה ב-1994. הוא הזהיר כי בשלב זה הרשות אינה מסוגלת לשלם את משכורות חודש יולי לפקידי הממשלה.

מדובר במצב חמור במיוחד לאור התקרבותו של חודש הרמדאן שיתחיל באמצע יולי. "אין לנו מספיק כסף כדי לשלם את החובות של הרשות הפלסטינית לספקים ולחברות פרטיות", אמר מג'דלאני. הרשות פנתה בימים האחרונים לכמה מדינות ערביות בבקשה להזרמת כספים דחופה שתאפשר את תשלום המשכורות, אולם עד כה ללא כל תשובה חיובית. הממשלה הפלסטינית תתכנס מחר ברמאללה לדיון חירום סביב המשבר הכלכלי.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 32
  לא לעזור.

  לא לעזור להם בשום בפנים ואופן לתת לרשות להתפרק ואז להכריז על מותו של תהליך השלום שגם ככה נמצא במצב של תרדמת.

 2. 31
  אנחנו מאכילים את אויבינו...במקום להאכיל את הילדים הרעבים במדינת ישראל...

  "תנו להם רובים",זוכרים?

 3. 30
  הרשות משלמת קצבה למחבלים לכל ימי חייהם.

  עכשיו גם מצפים מאיתנו לממן זאת.

 4. 29
  jenifajohnsonbaby@yahoo.com


  שלום
  שמי jenifa ג'ונסון
  ראיתי את הפרופיל שלך היום () ו
  היה מעוניין בך, אני גם רוצה להכיר אותך יותר, ואני
  רוצה לשלוח דואר אלקטרוני אל כתובת הדוא"ל שלי כדי שאוכל לתת לך את התמונה שלי בשבילך כדי לדעת מי אני am.Here היא כתובת הדוא"ל שלי (jenifajohnsonbaby@yahoo.com)
  אני מאמין שנוכל לעבור כאן! אני מחכה את הדואר שלי לכתובת הדוא"ל לעיל.
  jenifa.
  (Remeber את המרחק או צבע לא משנה, אבל ענייני אהבה הרבה בחיים)
  אנא צרו איתי קשר כאן (jenifajohnsonbaby@yahoo.com)

 5. 28
  גם עזה חייה על חשבון אחרים ומפנה חלק מהכסף לטרור...
 6. 27
  סטנלי פישר אדם חכם הפועל בחוכמה.

  בניגוד למגיבים הימניים המגיבים בטפשות.

  1. הוא כלכלן ניאו-ליברלי הפועל לטובת התנאים הדרושים להון הגדול. כלהיתר נגזר מכך.
 7. 26
  לפי החוק כל מחבל כלוא או משוחרר מקבל משכורת לכל חייו.

  אני מניח שלכן הכלכלה הפלסטינית קורסת, ושלשם זה הם צריכים את הכסף.

 8. 25
  עד מתי הפלסטינים ימשיכו להיות ״אומללים״? מתי יקחו גורלם בידם יכריזו על מדינה...

  יתחילו לעבוד ולהתקדם,לבנות ולהבנות.
  כמה כוד אפשר להמשיך בבלוף העלוב הזה של האומללות?

 9. 24
  לכל משפריצי הקיא בתשלום כאן, אתם יכולים לחגוג עד מחרתיים בשמחה לאיד. זו דרכם של מנוולים. לא פלא שביבי המנוול הראשי הוא הבחירה שלכם, יחד עם ליברמן. מי שאוהבים שמדכאים אותם, כפי שהימין מדכא אתכם, אוהב שמדכאים אחרים. כאילו בזה תשפרו את מצבכם. השקלים הבודדים שאתם מקבלים כדי להקיא כאן את תורת המקופחים המקפחים גם הם יופסקו עוד מעט. תתעוררו חבורת מיץ. הימין עושה מכם קציצות יותר מהפלסטינים. במקום לחיות בשלום מחפשים מלחמות. במלחמות נהרגים, ואת זה אתם לא קולטים. ישראל תסיים את הכיבוש אם תרצו ואם לא תרצו. זה יקרה מתי שהוא. ככל שנקדים את התהליך ויהיה שלום- כולנו נרוויח. את זווית הראייה הזו כדי שתתחילו לבחון. במקום להקיא באוטומט ככובשים מפגרים
  1. במקום לחיות בשלום ? ומה עומד ביננו לבין השלום ? מי האוטומט כאן בדיוק .. ?
  2. תירגע, תנשום עמוק, קח כדור, שתה כוס מים
  3. בחנו את זווית הראיה המהפכנית ולא השתכנענו

   ועכשיו תן לנו לנוע הלאה ואל תפריע יותר כי זה מתחיל להמאס.

 10. 23
  רגע אחד, מה קורה פה?

  "מדינות ערב לא העבירו את סכומי הכסף שאותם התחייבו לתרום לפלסטינים"

  "סלאם פיאד נפגש אז עם נגיד בנק ישראל סטנלי פישר, והעלה בפניו את המשבר הכלכלי החמור בו נתונה הרשות הפלסטינית"

  1+1=2. הפלסטינים יודעים את האמת, מי שבאמת אכפת לו זהו "האויב הציוני" ולא האח הערבי.

  (במאמר מוסגר, אז למה הם לא מודים בזה? התשובה פשוטה: הם יודעים לאיזה לחץ נפשי תגרום ההודאה למגיבים הסמולנים פה באתר והם לא רוצים להתעלל בהם.)

 11. 22
  בשלוש מילים - "עניי עירך קודמים"

  באוצר כנראה לא מכירים את המשפט.

 12. 21
  תסריט קריסת הרשות והמדינה הדו לאומית מתקרב.

  ואז לא קרן המטבע תממן את הפלשטינאים, אלא ישראל. להתנתק מהם היום ללא הסכם.

 13. 20
  That's fine

  This is an example of how Israelis and Palestinians can work together on a joint mission. Yet, why don't the Arab countries help their 'brothers' at times of distress? why is it always western countries who need to help?

 14. 19
  התלבטות!!!!

  ודאי שהמדינה תשמח להזרים כספים על מנת לשמר את מנגנוני הכפייה. המודל הקיינסיאני יכנס לפעולה והרשות תינצל, המצב הביטחוני ימשיך להישמר, והמהפכה תתרחק. או שההפך הוא הנכון!? חבל שתומפסון לא נמצא פה להסביר לנו!

 15. 18
  קרן מטבע עלק. יותר כמו שוק אפור בין לאומי

  קרן המטבע היא בנק פרטי שממותת כלכלית מדינות שלימות בכדי להלוות להם בתנאים שלא ניתן לעמוד בהם

 16. 17
  עדיף שהרשות תקרוס

  רוב הכסף הולך לכיסים פרטיים.

 17. 16
  מה? העולם הפסיק לתת מתנות לערבים היושבים בארץ ישראל? נשבר להם? אם זה לא היה עצוב זה היה מצחיק
 18. 15
  נסיכים ערביים משקיעים מאות מיליונים במותרות ..ונחנו הישראלים דואגים

  לשככנו הפלשתנים.
  למה זה לא מקבל ביטוי בהסברה הבינלאומית.
  למה הרשות משמיצה אותנו ולא את הנדבנים הערבים שהבטיחו אך לא עומדים במילתם.
  מסקנה הרשות נוהגת בכבוד עם העולם המוסלמי אך לא איתנו

 19. 14
  למה שלא יחזרו לתוניס זה פתרון הרבה יתר זול
 20. 13
  דמי לא יחרץ.
 21. 12
  רגע, זה לא אלו שמכניסים לנו מרפק בכל פעם?

  יש משהו הזוי בהתנהלות, ראשית פישר הוא לא שר החוץ. פישר צריך לדאוג לקיומה של קופה מלאה. פישר הזדעק על כך שהממשלה הגדילה את הגרעון בחצי אחוז ביחס למה שהוא הציע - כלומר כמה מיליארדים בשנה. אבל הוא מבקש לקחת 100M$ חוב כשהוא ערב לכסף - כשברור שהרשות בקריסה ולא תשלם ואז קופת המדינה ממנת 390,000,000 ש"ח תשלום העברה לרשות הפלשתינית. רק לתשומת לב: 400,000,000 ש"ח הם עוד קליטה של 100 אנשי סגל כשבונים לכל אחד מעבדה (בממוצע) לתפארת מדינת ישראל. אז מה יותר חשוב להחזיר לכאן עוד 100 מדענים יהודים מחו"ל או כסף לרשות?

  ואגב, לו היה מדובר בחברים טובים, אפשר לשקול, מה קורה כשבכל פעם שיש הזדמנות הם מכניסים לנו מרפק? פניה לאו"ם, גינויים, הדבר משול לאדם שאויבו מאיים לערוף את ראשו בגיליוטינה והוא הולך ומשמן אותה.

  שיתמוטטו, מי שנושך את היד שמאכילה אותו שלא יצפה לעוד נתח בשר.

  1. אני מסכים אתך במאה אחוז שהרשות אינה ישות ידידותית לישראל, אך נראה לי שאינך מבין את טיב המצב. ראשית, פישר רק מזין מידע ומייעץ, וכפי שקראת, בנושאים אילו רה"מ הוא המחליט. דבר שני, סביר להניח (זוהי פרשנותי) כי ביבי איננו אלטרואיסט או מזוכיסט ולרגע לא שינה דעותיו על טיב הרשות. הוא פשוט מעוניין בשקט ביטחוני ביו"ש וחושש כי נפילת הרשות תוביל לאנרכיה ואח"כ לשלטון החמאס, שלדעתו רע לישראל מהשלטון העכשווי.
 22. 11
  טוב עושים אירגוני השמאל המוודאים שמפעלי ההתנחלויות בהן מועסקים הפלסטינים יסגרו!
 23. 10
  התלות והעדר עצמאות כלכלית הם מעמודי התווך של האסטרטגיה הפלסטינית. הם לעולם יהיו נזקקים לחסדי אחרים כדי להנציח את היותם פליטים חסרי בית. את הבית הם מקווים לקבל מהעולם על חשבון הבית היהודי ולא לידו. אם הם יפתחו כלכלה עצמאית, הם יתחילו את חייהם כמדינה והגבולות הנוכחיים יהיו גבולות הקבע, ואת זה הם לא רוצים. ישראל צריכה לפעול באו"ם לביטול אונר"א ולביטול התמיכות הנדיבות. קרן המטבע עושה לנו שירות ענק בכך שלא מאשרת את ההלוואה. אולי ככה הם יתחילו לעבוד סוף סוף ולהחזיק את עצמם בעצמם. ויש לכך יתרון נוסף: כשהם מקבלים כסף למחייה ולא צריכים לעבוד, יש להם מספיק זמן ומרץ לפעילות חבלנית עויינת.
 24. 9
  סטנלי פישר מתברר כאיש הסמול הקיצוני. פירוש הצעד שלו הוא מתן ערובה ישראלית להחזר ההלוואה ע"י האוייב לקרן המטבע. מה יקרה אם האוייב לא ירצה או לא יוכל להחזיר את ההלואה? להזכיר כי פישר יזם את החלפת שטרות הש"ח לאלו עם דיוקן של רבין, הוא גם דואג להזרים משאיות של שקלים לחמאס בעזה ובשנה שעברה הוא פעל למען "המחאה החברתית" והתבטא לטובת הלאמת שדות הגז, כמנהג הקומוניסטים. מדובר בעוד פוחלץ של הקרן לישראל חדשה העובד כנגד האינטרס של המדינה המעניקה לו את משכורתו. הוא כבר עשה את שלו-הגיע הזמן להחליפו באדם נטול אזרחות ונאמנות כפולה.
  1. מספיק להאשים בקיצוניות כל מי שלא עושה מה שאת/ה רוצים.
  2. אכן, כבשה פועה. שכל הבנה בסיסית בכלכלה ממנה והלאה... אני לא מכיר את העובדות בכל הדוגמאות המופרכות שפעית אבל הדוגמא של רבין היא טפשית כי פישר בכלל לא ישב בוועדה שקבעה את דיוקני המופיעים על השטרות וזה ממש לא מעניין אותו.
  3. נתניהו שותף לבקשת ההלוואה לפלשתינים. אז זה הופך גם אותו לשמאלני קיצוני? אולי פשוט נחליף את המושג ציונות במושג שמאל קיצוני (או בסמול קיצוני).


   עצוב לגלות כל פעם מחדש שיש אנשים שמה שמעצב את דעתם זו שנאה צרופה. בסופו של דבר, שנאה היא המקור לרשע. השנאה בצד הפלסטיני היא המקור לרשע הפלסטיני והשנאה בימין הישראלי היא המקור לרשע הישראלי.

   רשע גורם לעיוורון ולטפשות ובעולם המורכב של היום אין לנו פריווילגיות לכך.

  4. מדובר בועדה מייעצת בלבד. ההחלטה היא של הנגיד. הוא גם החזיר לועדה את רשימת מומלציה ל"מקצי שיפורים" כשרצה. יצאת חומוס.
  5. With so much accomplished, Fisher should be the next Israleli Prime Minister
  6. מר ביקורתי, המצב הינו חמור בהרבה: עזוב לרגע את טעויותיו העובדתיות הרבות של כבשה, אותן ניתן תמיד למצוא בשפע בתגובותיו האוויליות, והבט בכשלים החמורים של הנ"ל בהבנת הנקרא - וזאת מאדם אשר טוען כי הינו בעל תואר ד"ר לפיסיקה (כנראה ממכללתה של גב' טרטמן). כל מהלכיו של פישר נעשים כמדיניות רשמית של הממשלה, על כן, ע"פי ה"דוקטור", ליברמן ולנדאו הינם אנשי סמול קיצוני. מר ועצוב שישנם בעמינו אנשים כמו הכבשה..
  7. מר ביקורתי, המצב הינו חמור בהרבה: עזוב לרגע את טעויותיו העובדתיות הרבות של כבשה, אותן ניתן תמיד למצוא בשפע בתגובותיו האוויליות, והבט בכשלים החמורים של הנ"ל בהבנת הנקרא - וזאת מאדם אשר טוען כי הינו בעל תואר ד"ר לפיסיקה (כנראה ממכללתה של גב' טרטמן). מהלכיו של פישר נעשים כמדיניות רשמית של הממשלה, על כן, ע"פי ה"דוקטור", ליברמן ולנדאו הינם אנשי סמול קיצוני. מר ועצוב שישנם בעמינו אנשים כמו הכבשה..
 25. 8
  שיגידו למדינות ערב שזה למאבק בציונים

  ככה הם יקבלו את כל המימון שהם צריכים.

 26. 7
  עוד לא הבנתי למה אנחנו מבקשים בשבילם. חשבתי שהם לא מדברים איתנו. קודם שידברו, אח"כ יקבלו עזרה.

  נראה לי שכשרעבים, מדברים יותר בנימוס...

 27. 6
  אכן כובשים אנו
 28. 5
  מזל שיש קרן מטבע

  איזה טמטום של ישראל. רוצה לקחת הלוואת עהק כדי לחלץ את הפלסטינים מקריסה כלכלית. השלב הבא יהיה שהפלסטינים לא יחזירו לישראל את הכסף ואז מאה מליון צרות נוחתות עלינו. שלא נדבר על כך שאף אחד לא יודע אם חלק מהכסף הזה לא הולך לרכישת נשק שבבוא היום יופנה אלינו. זוכרים את "אל תתנו להם רובים" ? סוף מעשה במחשבה תחילה. אכן , מלאכתם של צדיקים נעשית בידי אחרים.

 29. 4
  עוד לבנה בבנין המדינה הדולאומית
  1. עוד תוספת לשקר פלסטין הגדול - ארץ "לעולם לא".
 30. 3
  תמשיכו לשלוח לרוצחים כסף,ותקבלו חזרה קסמים.הרשות והחמס אותה הגברת בשינוי אדרת.
 31. 2
  אני מקווה שזה אומר שיסגר הברז לכל מיני עמותות ישראליות שיושבים בהן ערימת עגולי משקפיים ומושכים משכורות שמנות ומוציאים את דיבת ישראל רעה.
 32. 1
  ה מלך העולם,אנא שלח משיח! פרסמו משיח בכל ישראל!

  ה מלך העולם,אנא שלח משיח!
  פרסמו משיח בכל ישראל!