נתניהו ומופז דנו על גיוס החרדים לצה"ל

ראש הממשלה נפגש גם עם ראשי סיעות הקואליציה בניסיון לגבש חוק משולב שיתבסס על מסקנות פלסנר: "אפשר לגבש חוק שיהיה מוסכם על כולם"

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש הערב (חמישי) עם יו"ר קדימה, השר שאול מופז, ודן עמו במתווה לחוק הגיוס החדש. בתום הפגישה שנערכה כשעה סירבו הצדדים למסור פרטים נוספים. בפגישה ביניהם, מופז שב והציג את עמדתו ודרש סנקציות אישיות למשתמטים מגיוס אך לא הושגה התקדמות של ממש.

לפני כן נפגש נתניהו גם עם יו"ר ישראל ביתנו, השר אביגדור ליברמן, שאמר לאחריה כי "מסקנות ועדת פלסנר לא מקובלות עלינו. אני דורש גיוס לכל – גם לערביי ישראל מגיל 18". בפגישה עם ראשי סיעות הקואליציה היום, אמר נתניהו כי הוא מוכן להטלת סנקציות אישיות על חרדים, ולא רק על ישיבות. לדבריו, "אפשר לגבש חוק שיהיה מוסכם על כולם". הסיעות החרדיות, לעומת זאת, הציעו סנקציות הנוגעות בעיקר למניעת הטבות בדיור. מנגד, גם אחד מחברי וועדת פלסנר, פרופ' ידידיה שטרן, אמר כי הסנקציות החמורות שבחר פלסנר לציין בדו"ח אינן תואמות את עמדתו ונכתבו לרק לאחר שהצוות פוזר

ראש הממשלה נתניהו ויו"ר קדימה מופז במסיבת עיתונאים משותפת בה הכריזו על הסכם האחדותאבי אוחיון לע"מ

הפגישות נערכו במסגרת ניסיונות לשכת ראש הממשלה לגבש חוק משולב שיכלול יסודות מתוך דו"ח ועדת פלסנר, שפורקה בהוראת ראש הממשלה. נתניהו עצמו מסר אתמול כי "אנחנו עומדים בפני שינוי היסטורי בחברה הישראלית. המצב שהיה לא יכול להימשך, החרדים חייבים להשתלב בשירות הצבאי. הם וערביי ישראל חייבים להשתלב גם בשירות האזרחי. לגבי ההמלצות, הן כוללות עקרונות חשובים בכיוון הזה, אך דרושה התייחסות יותר יסודית לשילוב הערבים בשירות האזרחי".

הוא הוסיף כי כוונתו היא "להביא לכנסת הצעת חוק משולבת לחרדים וערבים כאחד שתזכה לרוב בכנסת ושניתן יהיה ליישם אותה בפועל. אני נחוש להביא לגידול דרמטי בשיעור ההשתתפות בנטל של חרדים וערבים כאחד. לא נאפשר עוד מצב שלאלה שאינם משרתים יהיה זהה לאלה שמשרתים. המשתמט לא יקבל כמו המשרת"

יו"ר קדימה, שאול מופז, קיבל באכזבה את הודעת ראש הממשלה ואמר כי היא "נמנעת מקבלת עקרונות הוועדה לשיוויון בנטל ומאמירות ברורות של שירות לכל. שילובם של אזרחי ישראל הערבים בשירות האזרחי צריך להיעשות על פי המלצות דו"ח הוועדה. הודעת ראש הממשלה מתחמקת מהאתגר העליון של תיקון אי החוקיות ואי הצדק שבמתן פטור גורף לאוכלוסיה החרדית. אזרחי ישראל ציפו לאמירות ברורות מראש הממשלה".

בתוך כך, מספר חברי כנסת מקדימה הודיעו כי בכוונתם להשתתף, כמפגינים מן המניין, בעצרת המחאה שתתקיים בתל אביב במוצאי שבת. בין הח"כים, ישראל חסון, יואל חסון ואורית זוארץ. לפי שעה, מופז וח"כ יוחנן פלסנר עצמו עדיין לא הודיעו אם ישתתפו בהפגנה. מטה המאבק בחוק טל, המארגן את העצרת, הודיע היום כי בעצרת לא יהיו נאומים של פוליטיקאים. "המסר לא יהיה אנטי חרדי, אלא בעד ערך השירות שיציל את עתיד צה"ל. נתניהו ומופז ימכרו את המשרתים לחרדים אם לא יהיה לחץ ציבורי מאסיבי, ואם הציבור הישראלי לא יגיע להפגנה, מגיע לו חוק טל 2". 

הפגנת "הפראיירים" תתקיים בקריאה ל"שירות שווה לכל", ומארגני העצרת העריכו כי אלפי בני אדם ישתתפו באירוע. תחילת ההפגנה תהיה בצעדה שתצא מ"מחנה הפראיירים" הסמוך לרכבת מרכז ותסתיים ברחבת מוזיאון תל אביב לאמנות בשדרות שאול המלך. בין היתר, ינאמו בעצרת אנשי רוח ואקדמיה, וכן אישים נוספים. רשימת התנועות והארגונים שצפויים לקחת חלק בהפגנה כוללת את כל קצוות הקשת הפוליטית. כמו כן, האמנים דיוויד ברוזה ודנה ברגר צפויים להופיע במהלך העצרת. ממטה המאבק נמסר כי "המסר בהפגנה לא יהיה אנטי-חרדי, אלא בעד ערך השירות אשר יציל את עתיד צה"ל. בעצרת לא יהיו פוליטיקאים, אלא אזרחים ונציגי ארגונים מכל הקשת הפוליטית".

לחצו לקריאת תמצית הדו"ח | הדו"ח המלא


השתתפה בהכנת הידיעה: גילי כהן

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 22
  מה לא ברור.

  מה לא ברור מופז יתקפל שוב למה כובע כהוא מפחד פחד מוות מבחירות ולכן תהיה פשרה ומופז ימשיך להדבק לכסא בממשלה.

 2. 21
  אין שרות - אין זכות הצבעה

  המשטמטיםהצבעה שמטמאים רוצים לקבוע את הסנקציות בעצמם . מספיק עם הסדרים מתחת לשולחן כי העם לא יקבל זאת. יש להפריד את הדת מן הפוליטיקה לאלתר כי רק כך נחזיר לעם את מה שנסחט ממנו כל שעה וכל דקה וכדאי להתחיל. במניעת זכות ההצבעה לכל כשיר שלא ישרת שרות מלא. הרי. זהו ביבי שאמר לא הצתה לא קיבלת! הגיע זמן הישנם המלא!

 3. 20
  אין כבר סנקציות בחוק למי שעורק?

  סליחה על הבורות אבל לתומי חשבתי שבחוק הגיוס הכללי שחל על כולנו קיימת ענישה למי שלא מתייצב לשרות חובה. למה החרדים צריכים להיות שונים? הפואנטה כאן היא לא שוויון?

 4. 19
  מופז גבר גבר, תמשיך לזחול יש סיכוי שביבי ישאירך
 5. 18
  אחרי ששטייניץ נתן לחרדים מאה מילון אז ביבי מרשה לעצמו להכריז שהוא בעד ענשים על מי שלא יתגייס

  כל התרגילים הלללו אינם אלא אחיזת עיניים לתכנית שממילא לא תצא לפועל כאשר היא מוגדרת להתחיל בעוד ארבע שנים וכל אברך יוכל לבחור אם להתנדב (ולקבל אלפי שקלים לחודש עבור הילדים) או פשוט לא להתנדב
  גם ביבי וגם שטייניץ קרי, הליכוד וגם קדימה עושים הטעייה מכוונת משפילה של הציבור

 6. 17
  אחמד טיבי נוהג בטיפשות,אני במקומו הייתי ממליץ לערבים ללמוד לאחוז בנשק , למה לא ? יקבלו קרקעות מהמדינה בתום השירות ,יוכלו לקבל את כספי הסנקציות שיטילו על החרדים , ובעוד כמה שנים כשטיבי וברכה יקימו ממשלה בישראל ,יוכלו להטיל סנקציות על כל מי שלא מחזיר לפלסטינים את אדמתם הגזולה מ-1948 , באמת למ לא ??? נתניהו מורה טוב ,וכדאי ללמוד ממנו .
 7. 16
  1. כמעט כל תומכי ליברמן לא היו בצבא , 2 . מזמן לא שמענו מהפרקליטות בנוגע להגשת כתב אישום נגד ליברמן ,מה קרה?
 8. 15
  חברים יקרים , שוב עובדים עליכם בעיניים !!!

  עקרונות העסקה בין בנימין נתניהו ומופז נסגרה כבר. הכל משחק. מה שנותר לביבי חובב הסקרים ודעת הקהל לעשות זה לראות לאן נושבת רוח הציבור ועל פי זה יחליט את מספר המתגייסים וגובה הקנסות.
  ושיבוא עם ישראל להפגין ביום שבת !!! (למרות שכולם כמובן שמאלנים ואנרכיסטים)

 9. 14
  מה אם הערבים
 10. 13
  החרדים יקימו מועצה צבאית עליונה של מועצת גדולי התורה

  אם לחרדים יש שכל, הם יתגייסו לצבא בהמוניהם, ויקבלו פקודות מהמועצה הצבאית העליונה של מועצת גדולי התורה. כך מדינת ישראל תממן צבא לחרדים.

 11. 12
  חוק מיוחד לחרדים ו/או לערבים הינו מפלה, אם לטובה ואם לרעה על רקע דתי ו/או אתני, ולכן הוא פסול. המדינה צריכה להתיחס לכל האזרחים בצורה שווה. האמונה היא ענין אישי של האזרח, ולאזרח אחר או למדינה אין כל נגיעה או ענין בדבר.

  המדינה צריכה לחזור לזהותה הלאומית העברית, ולהיות כמו כל המדינות הלאומיות, וראשית כל להאציל את לאומיותה העברית לכל אזרחיה, בדיוק כפי שצרפת, או גרמניה, או הולנד מאצילות את זהותן הלאומית לכל אחד מאזרחיהן. העקרון שהאמונה היאענין אישי של הפרט צריך להיות עקרון מקודש.

 12. 11
  נתניהו, תרד מזה, החוק לא יוסכם על כולם. החרדים לא יסכימו לוותר על האפליה הפועלת לטובתם אותה השיגו תוך מינוף הקרע בעניין הכיבוש הפלסטינאי בין שמאל וימין. כל קיומם הפוליטי מטרותו לשמר את האפליה. די, פשוט די עם המילים היפות. כל העולם יודע זאת ודי לשחק את המשחק הלא מתלהם לכאורה. יש לומר זאת בבירור. החרדים מכורים לבטלנותם ויש לגמול אותם ובכוח. זהו. הציבור היצרני לא מבקש הטבות. הוא מבקש צדק. אומר לך וידוי אישי - אני כבר זמן לא מבוטל חש שזו כבר איננה המדינה שלי, כי זו נלקחה ממני. דווקא בגלל שהלכתי לצבא, דווקא בגלל שאני משלם מיסים, דווקא משום כך העיר שאני גר בה, ירושלים, לא מספקת לי שירותים מינימלים ליד הבית (כמובן שארנונה בגובה שכר לימוד העירייה גובית). בכל הרצינות אני שוקל לעזוב את המדינה כי לברוח לתל אביב זו פשוט התכחשות למה שבאמת מתרחש פה ולעתיד הבאמת עלוב של מה שפעם היה חלום. לילה טוב.

  נתניהו, תרד מזה, החוק לא יוסכם על כולם. החרדים לא יסכימו לוותר על האפליה הפועלת לטובתם אותה השיגו תוך מינוף הקרע בעניין הכיבוש הפלסטינאי בין שמאל וימין. כל קיומם הפוליטי מטרותו לשמר את האפליה. די, פשוט די עם המילים היפות. כל העולם יודע זאת ודי לשחק את המשחק הלא מתלהם לכאורה. יש לומר זאת בבירור. החרדים מכורים לבטלנותם ויש לגמול אותם ובכוח. זהו. הציבור היצרני לא מבקש הטבות. הוא מבקש צדק.
  אומר לך וידוי אישי - אני כבר זמן לא מבוטל חש שזו כבר איננה המדינה שלי, כי זו נלקחה ממני. דווקא בגלל שהלכתי לצבא, דווקא בגלל שאני משלם מיסים, דווקא משום כך העיר שאני גר בה, ירושלים, לא מספקת לי שירותים מינימלים ליד הבית (כמובן שארנונה בגובה שכר לימוד העירייה גובית). בכל הרצינות אני שוקל לעזוב את המדינה כי לברוח לתל אביב זו פשוט התכחשות למה שבאמת מתרחש פה ולעתיד הבאמת עלוב של מה שפעם היה חלום. לילה טוב.

 13. 10
  ביבי שקרן

  אל תאמינו לביבי,הוא זקוק לחרדים בדיוק כפי שהם זקוקים לכספים
  שהוא מזרים להם על חשבון ,ניצולי שואה, קשישים וחולים וילדים
  הרי החרדים לא מאמינים במדינה רק בכספים שלה כי כסף מעוור עיני חכמים
  אוכלי לחם חסד -ביבי מוכר אותנו לחרדים,לכן אני חרדה מביבי ולא מאמינה
  לו, הוא הורס כל חלקה טובה שהיתה במדינה מיום שניבחר,נכון שכל הממשלות
  לדורותיהם קנו את החרדים בכסף, די נקעה נפשנו ממכם לכו לעזה,זה מקומכם
  הטבעי, תתגיסו לפתח, הוכחתם שאתם משתפים פעולה עם הערבים
  יותר מאשר היהודים,היה לכם שגריר שמונה ע"י ערפת זוכרים או שכחתם

 14. 9
  בכל הסיפור הזה צומח ליברמן חדש שלא הכרנו. הוא עקבי - עקרוני , מאיים להוציא את השטקר, ובסיכומו של דבר הוא היחיד שעושה משהו להפרדה מוחלטת בין דת למדינה. זה שהוא הרס את משרד החוץ (ועוד הורס יום יום) נכון, ממשיך דרך הטרנספר של גנדי (לא ההודי...) נכון. זה שהוא גרם לצרעת של המדינה ובעקבותיה לבידוד בעולם. נכון. אבל רבותי, הוא היחיד שיוכל להמשיך במסורת של ברוך דה שפינוזה ולראות את היהדות כדת סובלנית, לא מתחפרת ובעיקר הומנית.
 15. 8
  נתניהו כרגיל ממשיך לתעתע ולמכור אותנו לחרדים על מנת לשמר את שלטונו
 16. 7
  עם פרופיל 97 אני רוצה סיירת מטכ"ל - שוויון לא?
 17. 6
  מה זה סנקציות אישות? קנס? כלומר מי שיש לו כסף יוכל לקנות השתמטות? זה נורא. ואני עוד תומך ליכוד! נראה שאולי היגיע הזמן לעבור.

  הבעיה היא שכפי שההיסטוריה מלמדת מפלגות השמאל לא היו יותר טובות. זוכרים את העבודה והמפד"ל? אבל נכון שהיום הליכוד בשילטון וזאת אחריותו. בעצם הפתרון יהיה כנראה שהממשלה תיתן לישיבות תקציב מיוחד כדי לשלם את הקנסות של המשתמטים. אוי אבוי איזה קומבינות מתבשלות!

 18. 5
  הרעיון של ליברמן בכלל לא רע. במקום עובדי נקיון ופרמדיקים רוסים נקבל בחינם עובדי נקיון ופרמדיקים ערבים. ובאשר למופז, נתניהו יקרקס אותו פעם נוספת.
 19. 4
  מרכז מוסאוא: לא נשא חלק בנטל הנצחת הכיבוש והגזענות ואי השיוויון!

  מרכז מוסאוא בתגובה לדיונים בשבועות האחרונים, בהם קמה ועדת פלסנר, נפלה, התפרקה, ומה עוד: לא נשא חלק בנטל הנצחת הכיבוש והגזענות ואי השיוויון!

  מרכז מוסאוא לזכויות האזרחים הערבים בישראל, טוען כי אין זה הגיוני לדבר על "שיוויון בנטל" כאשר מדינת ישראל ממשיכה בבניית התנחלויות, וממשיכה בכיבוש.. המרכז הוסיף, "לא נסכים כחברה ערבית פלסטינית לשאת חלק בנטל הכיבוש הגזעני, נגד בני עמנו הפלסטיני. במקום שהממשלה תקח על עצמה את תפקידה ותקדם את ערך השיוויון, בחלוקת תקציב המדינה, ותעשה את תפקידה לקדם את החברה הערבית, ובכלל תדאג לחברה יותר צודקת ושיוויונית, היא בוחרת ללכת לכיוון השני, כאשר כשליש מתקציב המדינה הולך להמשך הכיבוש, לשמירה על מתנחלים, וחברי הממשלה פוצחים כל שני וחמישי בשירה גזענית חדשה, בעיקר כלפי האזרחים הערבים, אולם גם נגד מזרחים, אתיופים, מבקשי מקלט ופליטים"!!

  מהמרכז נמסר גם כי "החברה הערבית תורמת לעצמה, בשבוע הבא יתחיל מחנה ההתנדבות הבינלאומי השני שיעבור בכתשעה ערים וכפרים ערבים, שבו יתנדבו צעירים תושבי המקום לטובת העיר שלהם, החברה שלהם, ובעצם לחברה בכלל, לצד מתנדבים מחו"ל ופלסטינים מהגדה".

  הציבור הערבי לא צריך שילמדו אותו לתרום לחברה, הרי הוא עושה זאת כל יום. אך כאשר ישנה אפלייה בתקציבים, הממשלה מסרבת למלא את התחייבויותיה ולייצר מקומות תעסוקה לאזרחיה הערבים, כאשר היא בונה אזורי תעשייה ומפתחת רק ישובים יהודים, באיזה נטל מבקשת הממשלה מהציבור הערבי שישא? בנטל קידוש הכיבוש והאפליה והגזענות?
  השיח בנושא זה, מבית מדרשם של ליברמן, נתניהו, מופז, וחבריהם, אינו אלא ספין תקשורתי עלוב, שאמור להסיח דעת הציבור מתחלואות החברה האמיתיות, חוסר הצדק בחלוקת המשאבים, התקציב הלא חברתי של הממשלה, והכיבוש הגזעני.

 20. 3
  ביבי ומופז כבר סגרו ביניהם בשיטת ה"שוטר הטוב והשוטר הרע" כשהם מתחלפים בתפקידים מדי פעם ומחליפים "עלבונות ואיומים"-סגרו כבר על מה שמופיע במסמך פלסנר,כדי לנטרל את ההתנגדות הציבורית לתוכן הדוח. בידיעה שהציבור לא יסכים אפילו לקצה קצהו של הדוח-הם מתחזים כנלחמים "בשצף-קצף" איש ברעהו.

  אני חושב שהמשחק מכור כולו או ברובו,וההצגה היא לעינינו בלבד.
  ימים יגידו.

  1. צודק 1000% - בדיוק כתבתי תגובה כזאת ואז ראיתי את שלך

   אנחנו לא לבד והעם לא מטומטם !!!!

 21. 2
  גיוס שווה לכולם - שווה זה שווה הבנת את זה יא ביבי
  1. מה עם הג'ובניקים בקריה בשלישות בגלי צהל ,אלו שיוצאים לפנסיה בגיל 45 וצוחקים בדרך אל הבנק...
 22. 1
  הגועל נפש ימשיך

  גם ילדנו וגם נכגנו ימשיכו להיות פראיירים