צה"ל במסר לחיזבאללה: פרובוקציה תסב הרס רב

בפעם ה-4 בעשרת הימים האחרונים, קצין בכיר מפיקוד הצפון תדרך עיתונאים. ישראל רוצה שנסראללה יקלוט את המסר ולא יבעיר את השטח במקרה של תקיפה באיראן

מפקד עוצבת הגליל (אוגדה 91) בגבול לבנון, תת-אלוף הרצי הלוי, אומר כי אם תפרוץ מלחמה נוספת בלבנון, היא תחייב את צה"ל להיכנס בעוצמה גדולה לשטח לבנון ולגרום הרס רב לכפרים במדינה. במפגש עם כתבים בגבול הצפון אתמול הסביר הלוי כי במקרה כזה "יהיו חילופי אש כבדים בשני הצדדים ולכן שניהם צריכים לעשות כל מאמץ כדי שזה לא יקרה. אנחנו נצטרך להיכנס בצורה חזקה עם הרס רב בתוך הכפרים הלבנוניים, לא כעונש אלא כי שם נמצא האויב. ללבנון ייגרמו נזקים גדולים יותר מאשר אלה שנגרמו לה במלחמת לבנון השנייה. המענה יצטרך להיות יותר חד, יותר חזק ובמובנים מסוימים מאוד אלים".

"אנחנו ניתן לצבא לבנון הזדמנות לא להיות אויב", אמר הלוי, "אבל הוא יקבל מענה התקפי אם יילחם נגדנו". לדבריו, "בקהילה הבינלאומית וגם בארץ חשבו אחרי דו"ח גולדסטון שאפשר לעשות את זה (להילחם בשטח מאוכלס בצפיפות) יפה יותר. זה לא יכול להיות יפה. ללא הפעלת כוח רב, נתקשה להשיג הישגים, וגם האויב צריך לדעת את זה".

זו הפעם הרביעית שבה קצין בכיר בפיקוד הצפון מתדרך עיתונאים בעשרת הימים האחרונים, במה שמתחיל להיראות כיותר מהצטברות מקרית של מפגשים ומסרים. בדברי הלוי אין לכאורה חידוש גדול. זה כארבע שנים שישראל מאיימת להבעיר את לבנון, אם חיזבאללה ינסה ליזום פרובוקציה לאורך הגבול. כבר באוקטובר 2008 הציג אלוף פיקוד הצפון אז, גדי אייזנקוט, את מה שכונה "דוקטרינת הדאחיה". בעימות הבא, אמר אז אייזנקוט, תרחיב ישראל את יכולת ההרס שהפגינה במלחמה כשהפציצה את הדאחיה, הרובע השיעי בביירות. "בכל כפר שממנו יירו לעבר ישראל, נפעיל כוח לא פרופורציונלי ונגרום שם נזק והרס אדירים. מבחינתנו, מדובר בבסיסים צבאיים", טען האלוף ב-2008.

גבול לבנוןירון קמינסקי

ואולם, חשיבותה של הצהרת הלוי נעוצה בעיקר בעיתוי שבו נאמרה. על רקע ההערכות כי ישראל עשויה לתקוף בחודשים הקרובים את אתרי הגרעין האיראנים והאפשרות שהשלכות מלחמת האזרחים בסוריה (למשל, העברת נשק כימי ממשטר אסד לחיזבאללה) יובילו להסלמה גם בלבנון, ישראל מעבירה כאן איתות ברור למזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה. המסר, אם נתמצת אותו בצורה בוטה, הוא: שב בשקט, הסיפור הזה גדול עליך. אם תתיימר לפגוע בנו, בשם ההגנה על כבודן של סוריה או איראן, תשלם מחיר יקר שלבנון לא תוכל לעמוד בו. שש שנים אחרי המלחמה של קיץ 2006, כשלבנון רק סיימה באחרונה לשקם את נזקי המערכה ההיא, נדמה שזהו איום בעל משמעות.

שלא למצלמות, משמיעים בצה"ל אפילו מסרים חריפים יותר. הלקח מהמלחמה הקודמת, אומרים שם, הוא שהצבא צריך במקרה של סיבוב נוסף, לפעול באופן מיידי ורב עוצמה כדי להקל ככל האפשר את הלחץ שיפעיל ירי הטילים והרקטות מלבנון על העורף הישראלי. ההרס שחולל מבצע "עופרת יצוקה" ברצועת עזה, שעורר בעקבותיו את הביקורת (המוטה והמופרזת) בדו"ח גולדסטון, עלול עוד להחוויר ביחס למה שיתרחש במקרה כזה בלבנון. בחירת חיזבאללה לפעול תחת המחסה של האוכלוסייה האזרחית, תעלה מחיר יקר.

להערכת המודיעין הישראלי, תקיפה לבקשת דמשק בחזית הלבנונית, בניסיון להסיט את תשומת הלב הציבורית מהמתרחש בסוריה, לא תביא לפתרון מצוקתו של משטר אסד. עם זאת, לדברי הלוי, "כל דבר משמעותי יותר, כמו תקיפה באיראן, לא משנה של מי, מעלה את הסיכוי לעורר את הגבול". בפיקוד הצפון מעריכים כי נפילת אסד עלולה לדרבן ניסיון של ארגונים סונים קיצוניים, או את חיזבאללה, לבצע פיגוע נקודתי באזור הגבול עם ישראל. כבר עכשיו מתייחסים גורמי המודיעין לאזורים מסוימים בגבול בין לבנון לסוריה כ"שטחי הפקר", שמאפשרים להעביר יותר אמצעי לחימה מתקדמים באזור.

אתמול התברר כי בשבוע שעבר נמנעה ברגע האחרון תקרית אש בין חיילים מצבא לבנון לבין כוח צה"ל בגבול, ליד נחל חצבאני והכפר רג'ר. כוח של צבא לבנון עלה על גבעה בצד הלבנוני, בצמוד לגדר. כשהגיע לצד הישראלי כוח צה"ל, בפיקוד מפקד פלוגה, שמעו החיילים הישראלים את המפקד הלבנוני מנחה את חייליו להתכונן לאפשרות של ירי. בצה"ל העלו לעמדות סמוכות טנקים והלבנונים בחרו לסגת. הנחיות פיקוד הצפון לכוחות בגבול גורסות כי יש לשמור על איפוק. למפקדים נאמר כי צה"ל לא יהיה הראשון שיפתח באש, אם לא תזוהה סכנה מיידית לביטחון הכוח. עם זאת, במקרה של ירי, ההנחיה היא להגיב בחריפות ולגבות נפגעים בצד השני.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 28
  הלקח לא נלמד - למה לתקוף כפרים אחר חוליות שיגור? עדיף להשמיד תשתיות מדינה !!!

  שיחזרו לתקופת האבן.
  קל לביצוע מהאוויר ותוך ימים ספורים בלבד.
  הנזק העצום ימוטט את כלכלת המדינה לחלוטין, וכעס האזרחים יופנה כלפי הטרור.
  ולא נסתבך בהפגזת אזרחים.

  1. הנוצרים העשירים של ביירות, הם מספיק "נגד" הטרור של השיעים בדרום, אבל כוחו הצבאי מונע מהם לפעול.

   רק פגיעה בכוחו הצבאי של החיזבאללה, ובתשתית האזרחית בכפרים בהם הוא שולט בדרום לבנון, תאפשר לעדות האחרות שם לצאת נגדו.
   נסראללה משתמש במאבק נגד ישראל כתירוץ להתחזקות בזירה הפנים לבנונית. כאשר השיעים יבינו איזה נזק הוא גורם להם, כשהוא מכריח אותם לרוץ כפליטים לישון ברחובות ביירות ולבקש נדבות מהנוצרים- אולי אז הם יבינו ויעיפו אותו, ועל הדרך ישחטו את דוברי הפרסית שהביא איתו.

 2. 27
  תת אלוף הרצי הלוי הפך להיות הסטנדפיסט של חיזבאללה. הרי הם צוחקים כה חזק בבונקרים עד ששומעים זאת בירושלים. בדרום ישראל מגיבה בתקיפות אויר על כל פסיק של עימות. ואילו בגבול לבנון, אפילו שאנחנו יודעים שחיזבאללה מנסה לתקוף מטאות ישראליות בחו"ל, צה"ל יושב על התחת שלו. ולמה? כי גם הלוי יודע שהפגיעה החריפה תהיה בעצם השמדה הדדית. אין לנו היום כל הגנה נגד 70,000 טילים שחלק מהם מגיעים לתל אביב באו אפילו דאומה ממנה בלי שום אפשרות למנוע את הנזק. ואז על מי יגן תת אלוף הלוי? התוצאה האמיתית של מלחמת לבנון השניה היא הרתעה הדדית. (הכתבים המכובדים שלנו מנסים בכוח להשכיח מאיתנו שגם לפני המלחמה הגבול היה מאוד שקט עם לבנון). אנחנו לא נתקוף אותם והם לא יתקפו אותנו. מצב דומה היה במלחמת העולם הראשונה בחפירות. ומצב כזה מזיק למדינהת ישראל הרבה יותר מאשר ללבנון. כשאדם עשיר יורד מנכסיו הוא מפסיד הרבה יותר מאדם עני שיורד מנכסיו (שאין לו).
 3. 26
  לא מבין מדוע האיום מופנה לכפרים הסמוכים לגבול, שיגור הטילים בא ויבוא מכל רחבי לבנון, הכרחי להדגיש שכל, אבל כוווווול לבנון! תהיה בסכנת חורבן במידה וחיזבאללה יתקוף! זאת צריכה להיות גישת הממשלה, צה"ל וכל מנסחי האיומים!
  1. מפני ששם מרוכזים השיעים, וזה בסיס הכח של נסראללה. בשאר לבנון יש גורמים שאיתם ניתן יהיה להגיע להסדר, לאחר שהשיעים ייחלשו.
 4. 25
  דיבורים כמו חול ואין מה לאכול

  וכי למה ? כי הקצינים המושחתים חושבים על הסייל הבא בלונדון ולא בא להם להפיל על לבנון כמה טונות של נפל״ם זרחן ושאר ירקות

 5. 24
  המלחמה

  אני אומר צריך למחוק אותם פעם אחד שלא יהיו ערבים בכלל בעולם

 6. 23
  סוף סוף

  סוף סוף מדינת ישראל למדה שגם לה מותר לאיים. כל העולם הערבי מאיים כל הזמן ובלי סוף על כולם וכולם רועדים מפחד.ואילו אנחנו כל הזמן מתחסדים ועדינים.די נמאס כבר.צריך להגיד בצורה ברורה, מי שתוקף אותנו נהפוך אותו למגרש חניה!

 7. 22
  מילים כדרבנות. חלק מהקרדיט למאזן האימה שקיים היום (ולאחר דליפת האזהרה גם לצד השני) חייב חלוץ לקבל. (התחילו לזעוק).
 8. 21
  דובר צהל הופך להיות להיות האגף החשוב והמטופח של הצבא. מי צריך יחידות לוחמות מאומנות, מפציצים חמקנים ופצצות חכמות כשיש יחסי ציבור.
  1. הביקורת שלך לא הגיונית

   זה בדיוק העניין, ל"יחסי הציבור" יש היום השפעה אדירה- והם מאוד מאוד זולים. אף אחד לא אומר שהם צריכים לבוא על חשבון מטוס חמקן, אבל זה בדיוק העניין- שהם לא. דובר צה"ל לא נזקק לשום טכנולוגיות מטורפות במיליארדי דולרים, והוא עושה את השפעתו על בסיס חיילים ב300 ש"ח בחודש.

 9. 20
  הלו תשמעי, אני רוצה לשכב איתך ויש לי גדול, אבל אני לא רוצה לפגוע בך כי אם יש לי גדול זה יכול להיות רע אז אולי פשוט תסתכלי הצידה ואני לא אצטרך לשלוף ככה זה טוב לשנינו כי לי יש גדול וזה מסוכן לך ולי כי את יכולה להפצע. אבל באמת, באמת באמת שיש לי גדול! זה לא שאני מסתיר משהו גדול, פשוט יש לי גדול. גדול - הבנת או שלא אמרתי מה יש לי? גדול, גדול!
 10. 19
  האיום לחיזבאללה (ולחמאס)חיוני ביותר,ההתקפה על אירן קרובה ולא נוכל לטפל

  באוייבים הנל עם פינצטה אלא עם נבוט!
  אהבתי במיוחד את האיום הנורא ״13 מ 15״ למען יספרו זוועות המלחמה עם היהודים

 11. 18
  חרה של מדינה !

  אין סוף לרעל

 12. 17
  וישדרו את זה ב HD? כי אם לא אני לא רואה!
 13. 16
  ממליץ לתא"ל הרצי הלוי לבדוק את ניסוחי האיומים של היטלר, גבלס ומוסוליני לפני שתקפו ב 38-39. אני מקווה בשבילו ולמען כולנו שלא העתיק מהם.
  1. לי. הנודד והבודד

   והאם ניסוחי האיומים של חמיינאי, אחמדינגאד ונסראללה לא מזכירים לך את האיומים של היטלר, גבלס ומוסוליני

  2. 16- הנאד הנודד...
 14. 15
  והשמאל בישראל יצדיק כמובן את האויב ויאשים את ישראל וזה מה שנאמר בוגדים
  1. שורה'לה, השמאל יושב בתוך הטנקים, הנגמש"ים והמטוסים שיגנו עלייך, הימין ביציע של טדי...
 15. 14
  הבעיה היא שמדיניות שמוגדרת מלכתחילה כ"בלתי פרופורציונאלית" היא נגד החוק הבנלאומי
 16. 13
  כבר שמענו את זה מצה"ל פעמים רבות ובכל פעם מתייחסים לחזבאללה בכפפות של משי, מאוד אשמח אם הפעם יתנו לנו ליישר את לבנון

  באופן שיחריב אותה עד עפר. נמאס מהגוקים שם שכל הזמן עוקצים פה ושם. צריך ללכת ולנקות הקן מא עד ת. ומה מבקשים החיילים, רק תשחררו אותנו לעשות בלי מגבלות מטופשות של פוליטיקאים שלא נמצאים בשטח. תנו להיכנס כמו צבא עד הסוף, לגבות קורבנות, ליישר כפרים, להחריב בתים ללא מגבלות. בקיצור, תנו לנהל מלחמה ולא מערכת תקשורת.

 17. 12
  אני מאד מצטער, אבל לצד השני(על כל בני בריתו) יש זכות מלאה לענות על תקיפה בתקיפה.

  נזקים או לא נזקים, דאחיה או שמאחיה.

  1. יש להם זכות מלאה אבל לא כדאי להם
 18. 11
  רבותי.אני מקןה שצה"ל אכן מבין שהעימות הבא עם חיזבאללה יחייב הכרעה

  מהירה תוך הפעלת עוצמה של פ 3 מלפני 6 שנים.עם כל הכאב. צה"ל
  צריך להיכנס לשם עם עוצמה של 3 אוגדות לפחות והפעלה מסיבית
  של חיל האויר.

 19. 10
  המלחמה תפרוץ אם יהיו בחירות בגלל המשבר עם החרדים כדי שנתניהו וברק יצאו גברים ויסיטו את תשומת הלב מענייני הפנים
 20. 9
  מסר לחיזבאלה

  שפה אחת הם מבינים הרס וקבורה המונית. ועל זה הם ישלמו .דבריו של תת אלוף הלוי מעוררים כבוד כך צריך לדבר עם מי שיוצא בהצהרות כוחניות .רק להרוס אותם עד היסוד.כל הכבוד.

 21. 8
  חיזבאללה יבין שראוי לנצור אש עד למלחמה ממש ...
 22. 7
  בלה בלה בלה , גם לפני קרב הבופור איימנו בלה בלה בלה, לא זכור לי שלבנון השניה הייתה כ"כ קלה לצהל שנסוג עם זנב בין הרגליים
 23. 6
  מאיימים באשכנזית רפה במקום במוסלמית עם נבוט. מתי תבינו כאן המזה"ת למי שיש גדול יותר מראה זאת.
  1. ככה באמת אתה וחבריך נראים
  2. "אדמת לבנון תבעעער!!!" התלהם דוד לוי שר החוץ במבטא מרוקאי כבד, דקה לפני שצה"ל נס על נפשו.

   לעומת זאת, אשכול גמגם משהו לא ברור על "הפנקס פתוח והיד רושמת", ואז צה"ל כבש את הגולו, סיני והגדה המערבית.

  3. כל אלה שנשקו את ידיהם של הערבים שלא לומר אברים מוצנעים יותר

   הפכו לגיבורים גדולים בישראל

  4. אם לא אשכנזית עוד היית גר במידבר עם גמלים בתימן או מרוקו
 24. 5
  מפחיד!!!
 25. 4
  אני לא בטוח שלמסעודה מג'זין המסר הגיע
  1. רואים שאין לך מושג..ג'זין עיירה נוצרית לחלוטין....

   תאמין לי הייתי שם מספר חודשים.הבחורות הכי יפות בלבנון גרות שם...בימי ראשון כשהן היו לבושות במודה האחרונה מפריז בדרכן לכנסיה שכחת לרגע שביציאה מג'זין מחכה לך מארב או מטען צד.

 26. 3
  לא ניראה שיהיה קצין שבאמת יתן את הפקודה ,הפחד מבגץ ומהתקשורת
 27. 2
  הניסוח של האזהרה נראה כמו אזהרה משפטית

  מעניין, האזהרה נראית מפורטת מאוד. היא מכסה מגוון פעולות רחב ואגרסיבי כמו גם את הסיבה לנקיטתן. היא נראית כמותאמת לחוק הבינלאומי שדורש אזהרה מקדימה לפני נקיטת פעולות שעלולות ליצור פגיעה באזרחים. ככל שהאזהרה יותר מפורטת ומנומקת, הפעולות שאפשר לעשות אחר כך יותר חריפות.
  לחץ או דקה תשעים ?
  ימים יגידו.

  1. ניסוח של גנגסטר שכונתי
  2. לתושבי ישראל. תבחרו: אפשר לפרז את המזה"ת מנשק גרעיני, ואז אין צורך להפציץ את איראן ולספוג אש ומוות, ואפשר לשמר את הגרעין הישראלי ולההירג בביתכם מהפגזות. תבחרו...
  3. מזל שיונה קרח אינו ראש ממשלה.
 28. 1
  Warnings about the Hiballah/Lebanon situation must be made lodly now