נתניהו מוכן לשחרור אסירים ביטחוניים כדי להיפגש עם יו"ר הרשות מחמוד עבאס

מולכו ועריקאת נפגשו בשבוע שעבר כדי לדון בקיום פגישה בין רה"מ לאבו מאזן. הפלסטינים דורשים גם נשק חדש למנגנוני הביטחון בגדה המערבית

ישראל והרשות הפלסטינית מנהלות מו"מ על חבילת מחוות ישראלית שתאפשר לקיים פגישה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין יו"ר הרשות מחמוד עבאס (אבו-מאזן). נתניהו הביע נכונות לשחרר לאחר פגישה עם עבאס כ-25 אסירים פלסטינים "עם דם על הידיים" ועוד כ-100 עד סוף 2012.

שני מקורות ישראליים ושני דיפלומטים מערביים, שביקשו לשמור על עילום שם בשל רגישות הסוגיה, אישרו את הפרטים וציינו כי מי שמנהל את המגעים עם שליחו של ראש הממשלה עו"ד יצחק מולכו הוא ראש צוות המו"מ הפלסטיני סאיב עריקאת. השניים נפגשו בשבוע שעבר בירושלים במשך כמה שעות וקיימו כמה שיחות טלפון בעניין.

הפלסטינים הציבו שני תנאים לקיום פגישה עם נתניהו. הראשון, שחרור 123 אסירים "ותיקים" שכלואים בישראל מהתקופה שלפני הסכמי אוסלו. רוב האסירים הם אנשי פתח שריצו בין 25 ל-35 שנות מאסר עד כה, לאחר שהיו מעורבים בפיגועים בהם נרצחו ישראלים. התנאי השני של עבאס הוא אספקת אמצעי לחימה חדשים למנגנוני הביטחון הפלסטיניים בגדה.

נתניהו ועבאס בפגישתם בבית ראש הממשלה בירושלים, בספטמבר 2010. ראש הממשלה מוכן לשחרר אסירים "עם דם על הידיים" אי-פי

מולכו הבהיר לעריקאת כי ישראל לא תבצע מחוות לפני קיומה של פגישה בין נתניהו לעבאס, אך תסכים להודיע עליהן לאחר פגישה כזו ואולי במהלכה. ישראל נענתה באופן חלקי לדרישות הפלסטיניות והתנתה את ביצוע המחוות בפרישתן.

המקורות הישראליים והדיפלומטים המערביים ציינו שנתניהו מוכן להתחיל בשחרור הדרגתי של קבוצת האסירים שאותה דורשים הפלסטינים. בשלב ראשון, מיד לאחר הפגישה בין נתניהו לעבאס ישוחררו 25 אסירים ועד סוף השנה ישוחררו השאר בארבע פעימות.

נתניהו גם מוכן להעביר חלק מהנשק למנגנוני הביטחון הפלסטיניים, במיוחד בשל העובדה שמערכת הביטחון תומכת במהלך. בשבועות האחרונים ביצעה הרשות הפלסטינית מבצע ביטחוני רחב היקף בצפון השומרון. במסגרת זו נעצרו מאות פעילי פתח שצורפו למנגנוני הביטחון לאחר שקיבלו חנינה מישראל, אולם חזרו לבצע פעילות פלילית. כחלק מהמבצע החרימה הרשות הפלסטינית אמצעי לחימה בלתי חוקיים רבים.

עם זאת, גם בכל הנוגע להעברת הנשק, מסכים נתניהו שהביצוע יתרחש בהדרגתיות. בשלב הראשון יחזירו הפלסטינים לישראל רובים מיושנים או מקולקלים ועל כל אחד מהם יקבלו רובים ותחמושת שאותם מוכנה לספק ירדן.

בשלב הבא תהיה מוכנה ישראל לבחון העברת כמה שריוניות שתרמה רוסיה לרשות מהבסיס בירדן שבו הן מאוחסנות כבר כמה שנים, לגדה המערבית. ישראל מסרבת לבקשה הפלסטינית לאפשר התקנת מקלעים עליהן.

נתניהו מציע בנוסף להפעיל מנגנון משותף חדש של משרדי האוצר ושל הרשות הפלסטינית, שייעל את גביית המסים שישראל מבצעת עבור הפלסטינים. התוצאה תהיה הזרמה של 50 מיליון שקלים נוספים לתקציב הרשות מדי חודש, להם זקוקים הפלסטינים כמו אוויר לנשימה. המנגנון סוכם כבר לפני כמה חודשים, אולם עד כה סירבה ישראל להפעילו.

הפלסטינים אינם ממהרים להיענות להצעת נתניהו. הם חוששים כי לאחר שחרור קבוצת האסירים הראשונה תמצא ישראל תירוצים לא לבצע את ארבעת הסבבים הנוספים. כמו כן, הם טוענים כי הצעת ישראל לגבי החלפת אמצעי הלחימה "משפילה" ואינה עונה על צרכיהם הביטחוניים.

בלשכת ראש הממשלה אמרו אתמול כי לא מתקיים כל מו"מ עם עבאס על קיום פגישה תמורת שחרור אסירים ומחוות נוספות. עם זאת, נתניהו אמר בשבוע שעבר בדיון של ועדת החוץ והביטחון שהוא מזהה נכונות הולכת וגוברת של הפלסטינים להיכנס למגעים עם ישראל, גם אם אלה לא יוגדרו כמשא ומתן מדיני. הוא ציין שהפלסטינים עומדים פחות ופחות על התנאים המוקדמים שלהם, אולם העריך שגם אם השיחות יחודשו, הסיכוי להתקדמות עד הבחירות לנשיאות ארה"ב בנובמבר נמוך.

המגעים בין מולכו לעריקאת נמשכים לקראת הגעתה של שרת החוץ של ארה"ב הילרי קלינטון לישראל ביום שני הבא. הפעם האחרונה שקלינטון באה לישראל היתה ב-15 בספטמבר 2010, אז נפגשו נתניהו ואבו-מאזן בירושלים. מאז קרסו שיחות השלום ונכנסו לקיפאון עמוק.

ארה"ב וישראל סבורות שפגישה בין נתניהו לעבאס ותחילת ביצוע סדרת מחוות ישראליות עשויה ליצור מומנטום שישכנע את עבאס לא לשוב למהלך חד-צדדי באו"ם בחודש ספטמבר במסגרתו תפנה הרשות לעצרת הכללית בבקשה לקבל מעמד של מדינה משקיפה שאינה חברה מלאה באו"ם.

קלינטון פגשה את עבאס בפאריז ביום שישי שעבר ודחקה בו להשיב בחיוב לחבילה הישראלית. יו"ר הרשות נפגש בפריז גם עם נשיא צרפת פרנסואה הולנד ועם שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון ועם שרי חוץ אירופאים נוספים.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 38
  ביבי תפסיק להשפיל אותנו לפניו.איך הגעת למצב הזה.שאתה מתחנן אליו
 2. 37
  הליכוד ממשיך מסורת של הסכמי נפל מהסכם השלום עם מצרים דרך ויתור על חברון
 3. 36
  לפי התוקבקרים כאן, גם לפלסטינים אין שותף לשיחות שלום,בכלל בכלל.לא שהערבים עושים יותר

  ממשלתנו חייבת לדרוש הכרה בישראל כעברית כתנאי התחלתי..

 4. 35
  גם אני משלם 200 זוזים אתנן,אין כלום בחינם.
 5. 34
  לא ראיתי שכדי לטוס לאיראן הוא ביקש משהו...

  אם הוא כל-כך נחוש ללכת למיטה עם האיראנים, מה בוער לנו כל-כך לקבל ממנו דייט ראשון?
  אולי ניתן לו קודם קצת להיות עם החברים החדשים שלו מאיראן ואח"כ נראה אם הוא רוצה/צריך חברים חדשים.
  לאן אנחנו כל הזמן ממהרים?
  אז יהיה שלום בעוד 150 שנים. מה בוער?
  כרגע, המצב אצלנו הרבה יותר טוב מאצלם. שהם ילחצו.

 6. 33
  פירוק הראשות

  לפרק את הראשות הפלסטינית לחמש כמה שאפשר מהאוכלוסיה בגדה.
  ולהכין את השטח לאנתפאדה שלשית בפרוץ המלחמה האזורית.

 7. 32
  היום משחררים רוצחים בשביל להיפגש מחר לשחרר שטחים בשביל פגישה הבאה וכך תלך המדינה בשלבים חדשים שימותו המטומטמים מהר !!
 8. 31
  מה זה? - כל המגיבים של הארץ - אינם "אנשים חושבים"?

  כולם פה מגיבים ימניים? או שרק להם יש זמן להגיב - ה"אנשים החושבים" צריכים לעבוד כדי לפרנס אותם...

 9. 30
  מורשת שמיר הציטטה המפורסת מלואה: "הערבים אותם ערבים והים אותו ים ונתניהו אותו נתניהו - אסור לסמוך עליו"

  המטרה של נתניהו קצרת טווח וברורה - למנוע בכל את הצעד בפלסטיני הצפוי במועצת הבטחון של האום בספטמבר - לא שלום ולא תהליך של שלום אלא מריחה ותהליך התמרחות

 10. 29
  רוב המגיבים בורים ועמי ארצות,ללא השכלה פורמלית.ובעלי הסכלה גבוהה סכלים ברמה עליונה. הם לא מבינים שאחרי 25 -30 שנה הם קבלו דפורמציה שכלית
 11. 28
  שחרור אסירים = עידוד להמשך הטרור

  כבר שוחררו אלפי אסירים במחוות שונות - למה לשחרר עוד ?
  נשק לפלסתינאים - כולם יודעים למה ישמש בסוף.

 12. 27
  לציבור הבוחרים- תזכורת !!!!!!!!

  חמש שנים ישב גלעד שליט, החייל החטוף , בבור שביו בעזה.
  ביבי נתניהו, שלא רצה לשחרר אסירים, דבר שהיה מביא לשחרורו של החייל, הודיע, השכם והערב כי שחרור מחבלים יביא לפיגועים. כאשר הורי החייל החלו בשביתה ואלפי אזרחים הצטרפו למחאת ההורים האומללים הודיע ביבי כי הוא "החליט" לשחרר את האסירים. עאלק, הגואל הגדול.
  והנה ביבי נתניהו מוכן לשחרר אסירים ובשביל מה ???????? בשביל פגישה עם המנהיג הפלסטיני שאפילו לא "יורק" לעברו.
  זוכרים את המשפט המשופשף על ההוא שמוכן למכור את אימו ואביו בתמורה
  לכיבודים???????????

 13. 26
  ביבי רוצה לקרוץ לעולם ובשביל זה צריך את אבו מאזן. ביבי יודע את זה ואבו מאזן יודע את זה ורק חבורת הפאשיסטים שמשלמים לה לכתוב תוקבקים לא יודעת את זה. זה הכל בשביל לבנות לכם עוד התנחלויות, אז מה איכפת לכם שמחבלים יסתובבו חופשי ויצדיקו את כל שנאת הערבים שלכם בעוד ההתנחלויות משגשגות?
 14. 25
  הצבעתי לנתניהו - איזו טעות

  האיש מסוכן ביותר לישראל

  1. ואם בכל זאת יהיה בחירות תצביע לבן-ארי ,כי יש לו תורה בראש ולא זבל!!
 15. 24
  נתניהו יעשה הכל כדי שהתוצאה הסופית תהיה כלום, גורנישט, נאדה, ניינטא,NOTHING.
 16. 23
  הפלסטינאים צריכים להגיד לפירחח הזה: מהיום, תיתן, תקבל. ושיפסיק למרוח ולעבוד על כולם
 17. 22
  לשחרר רוצחים בשביל להיפגש עם מכחיש שואה

  העיקר שאבא שלו היה היסטוריון

 18. 21
  רוצחים עם דם על הידיים צריכים למות בכלא, גם אבול באבאס צריך להיות בכלא עד מותו במקום להתמקח איתנו על שיחרור הרוצחים ששלח לטבוח בנו
 19. 20
  "אסירים בטחוניים" בתרגום לעברית זה "רוצחים"
 20. 19
  רוצים נשק חדיש? בשביל מה, שוב נותנים להם נשק סתם ומשחררים אסירים סתם

  בעצם לא סתם - כדי שייטיבו להילחם בנו. ביבי מאכזב, חבל , כי בינתיים אין מישהו אחר שיכול לנהל את המדינה.

 21. 18
  לא להכנע לדרישות המחבל הנוכל הזה

  ראיתי בטלוויזיה את המחבל אבו מאזן בראיון עם דני קושמרו ששאל אותו על פגישתו ותמיכתו במחבלת הרוצחת אמנה מונא ששוחררה בעיסקת הסחיטה לשחרור גלעד שליט. אבו מאזן לא התבלבל ואמר היא פלשתינאית ואני הנשיא שלה וחוץ מזה אתם נתתם לה חנינה ושחררתם אותה אז מה אתם רוצים ממני? זו הרמה וזה האיש.

  ממך נתניהו אנחנו דורשים לא לשחרר מחבלים לפני מו"מ ובשום פנים ואופן לא לחזור על הטימטום של פרס ורבין שנתנו למחבלי הרש"פ נשק, שחלקו הופנה נגדנו.

 22. 17
  כנראה שהמצב של ביבי ממש רע אולי הוא יעשה שלום

  לא קונה כלום מביבי, עד שלא יעיף את ישי מהממשלה או שיתחיל לטפל במדינה הוא ימצא את עצמו עם 2 מנדטים , תתכונן ביבי העם התעורר

 23. 16
  מכבסת המילים של הארץ: "לאחר שהיו מעורבים בפיגועים בהם נרצחו ישראלים" - קוראים לזה בעברית רוצחים, חבורת נבלות.
 24. 15
  כל פעם שהסילישטנים הולך לעשות קאקי פחדניהו משחרר אסירים בטחוניים ! ?
 25. 14
  אבו מי? ההוא שעומד לבקר בטהרן? לא רלוונטי. כבר קבר את עצמו על יד ערפאת
 26. 13
  עכשיו נזכרת בפת"ח? כשהסיפור בגדה גמור וכולם כבר חמאס? כמה צפוי
  1. הוא לא נזכר בפת"ח,,, העולם יושב על הראש אז הוא מחפש מחוות סרק. וכולם יודעים את זה.
 27. 12
  שגיאה ! תקדים מסוכן ! באר ( של בקשות) ללא תחתית..
  1. צודקת. לצאת מהשטחים הכבושים וסוף ל"בקשות".
 28. 11
  גם אם עבאס היה רוצה לעשות שלום, הוא פשוט לא יכול. הפלסטינים הפכו לסמל בכל העולם המוסלמי המונה כמיליארד וחצי איש. הפלסטינים לא יכולים להתנגד לכוח כזה. נוסף על כך, רוב אירופה עדיין אנטישמי, ותומך בפלסטינים רק לאור המאבק שלהם ביהודים. בקיצור, שלום פה לא יהיה. לכן כל אלה שחושבים שלפני כל דבר יש לפתור את הבעיה עם הפלסטינים וה"כיבוש", טועים. יש לבנות את המדינה תוך כדי מאבק. פשוט אין דרך אחרת.
  1. זו באמת הדעה המנומקת ביותר שהצלחת לבסס לעצמך?!
  2. בבקשה, אז נחכה עוד 60 שנה לשלום, ועד אז נהיה מפולגים ולא נשקיע בחינוך, חברה, כלכלה צודקת וכו'. הרבה מאוד נושאים "תקועים" בגלל שיתוק ימין/שמאל, למשל חרדים מנצלים זאת כאיום על כל ממשלה. אולי אני טועה (הלואי שאני טועה!), והשלום מעבר לדלת, אבל אחרי כל כך הרבה זמן צריך גם לעצור ולחשוב שאולי השלום לא יגיע בקרוב, ולהיערך בהתאם.
 29. 10
  נתניהו מתחיל לפחד מעצמו וזה מסוכן לקיום העם
  1. אידיוטים שימושיים כמוך הרבה יותר מסוכנים לקיום העם
  2. אין כבוש אין מתנחלים כולם אידיוטים
  3. כמה טוב שהמלחמה מתקרבת נתפטר מכל הגיחי גיכי הרשעים !!
 30. 9
  חחחחחחחחח אין בעיה, אח"כ עוצרים אותם מחדש
 31. 8
  לא להאמין לאיש הרע הזה. הוא פועל, כרגיל, מחולשה, מחוסר ברירה, כמי שכפאו שד. איש לא אמין, שקרו פתולוגי הכל מען מטרה אחת: שרידותו האישית
  1. צודק. ואני בכלל מהשמאל.
 32. 7
  איפה המחיר המלא ? כמה "קורבנות שלום" עבור תצלום אם מכחיש השואה בטיימס ? כמה קמ"ר של שטחי מולדת עבור טור מחמיא של הנביא פרידמן ?
 33. 6
  בישראל מסתובבים הרבה חיילים לשעבר עם "דם על הידים". אז אנחנו מבחינים בין דם לדם?
  1. לבן לבן ומטומטם מטומטם.
 34. 5
  ברור שזה לא יקרה. זהו מאמר גבלסי מבית היוצר של מועדון התעמולה שטוף השנאה של הארץ
  1. נחייה ונראה את נתניהו הגיבור שלך ....
 35. 4
  משהו חסר לי בתמונה

  מדוע נתניהו כל כך נואש להפגש עם עבאס?

  1. פוחד מהמחאה החברתית
 36. 3
  לשחרר אסירים למטרת פגישה? למה? צריך לשלם משהו כדי להיפגש?
  1. נכון, היהודים הם עם מטומטם הנגוע בגיס חמישי סמולני
  2. הצורך לשלם כדי להיפגש מצביע על הזנות הפוליטית של המעורבים במחשבה
  3. אתה שואל ברצינות ? ראש הקיסרות האימפראילסטית האירופית היה פה במצע במבצע החייאה הזוי לאבו מאזן, ונתניהו בוחר להימנע מפרובוקציות מיותרות.
  4. נתניהו אמרת, תפקידך הבהרת. אתה משרת את ביבי, ראש ממשלה גרוע שימכור את המתנחלים כדי להישאר בשלטון
 37. 2
  איחס
 38. 1
  לא הגיע הזמן לקצת מחוות פלשטנאיות לישראל ????