מסקנות ועדת לוי

בניכוי הפלסטינים - אין כיבוש

הוועדה קרעה את מסך הצביעות הישראלי, שבו בתפיסה של כיבוש, מתנהל משטר שדומה יותר לשילוב של קולוניאליזם ואפרטהייד. פרשנות

בפתח הדו"ח כתבה ועדת לוי שלו היו יהודה ושומרון שטחים כבושים על פי המשפט הבינלאומי, בהם חלים דיני הכיבוש לרבות אמנת ז'נווה שאוסרת על מדינה ליישב אוכלוסייה בשטח כבוש, היה עליה לסיים את מלאכתה. במקום זאת, בחרה הוועדה לקבוע שישראל אינה כובשת. זאת מאחר והשטח נכבש מירדן שריבונותה בשטח לא זכתה לביסוס משפטי. בכל מקרה לדעתה האיסור באמנת ז'נווה אינו רלוונטי להתיישבות יהודים בשטחים, בין היתר לאור הצהרת בלפור שדיברה על בית לאומי ליהודים. קביעות אלו מתעלמות מהאוכלוסייה הפלסטינית, ומכך שכאשר אנו מדברים על כיבוש, אנו עוסקים בראש ובראשונה באוכלוסייה כבושה: האוכלוסייה היא הריבון של השטח ונמצאת תחת כיבוש כל עוד היא תחת שלטון של צבא זר. ההסתמכות על הצהרת בלפור ממחישה שוועדת לוי חיה כנראה בעידן הקולוניאלי, ולא בעידן הזכות להגדרה העצמית.

קביעות הוועדה אינן חדשות לגמרי: אחרי 1967 נקטה ישראל בעמדה לפיה מאחר והשטחים לא נכבשו ממדינה שהחזיקה בהם כריבון, הרי שאמנת ז'נווה לא חלה עליהם. אך ישראל לא התכחשה לחלוטין למעמדה ככובשת, וכן הסכימה להחיל חלק אחר של דיני הכיבוש, הידוע כתקנות האג. המבנה המשפטי של השליטה הישראלית בשטחים הסתמך על אחיזה בשני קצוות המקל, דרך חלוקה שנומקה בטענות פורמליות על ההבחנה בין האמנות. מאחוריה הסתתרה חלוקה בין החלק של דיני הכיבוש שמקנה לצבא כוח לשלוט, שבתקנות האג, והחלק שמקנה זכויות לאוכלוסייה הכבושה, ואוסר על המדינה הכובשת ליישב אוכלוסייה שלה בשטח, שבאמנת ז'נווה.

ועדת לוי הולכת צעד קדימה, בקביעה שהשטחים אינם כבושים, ומתעלמת מהשלכות אמירה זו על חוקיות הפעלת סמכויות צה"ל בשטחים, כמו למשל תפיסת קרקע פלסטינית לצרכים צבאיים שנעשתה ואושרה בבג"ץ בהסתמך על תקנות האג.

השופט לוי מוסר את הדו"ח לנתניהועמוס בן גרשום / לע"מ

מסקנות הוועדה עוזרות אם כן לקרוע את מסך הצביעות המשפטי מאחורי השליטה הישראלית בשטחים: אם מדובר בכיבוש, חלים כל דיני הכיבוש ואכן כל ההתנחלויות אינן חוקיות. מנגד, אם לא מדובר בכיבוש, כל פעולות המפקד הצבאי בשטחים אינן בסמכות. עם מה נשארים אחרי שקורעים את המסך? ועדת לוי לא נותנת לכך תשובה.

בניגוד למסקנותיה, השטחים - כפי שקבעו בג"ץ ובית הדין הבינלאומי - כבושים, אך אכן ישראל כבר מזמן לא מנהלת אותם כפי שאמורים לנהל שטחים כבושים. איך קוראים לכיבוש בו המדינה הכובשת מיישבת את אזרחיה, תוך ניצול משאבי הקרקע, המים והטבע של השטח? ואיך קוראים למשטר בו חיות זו לצד זו אוכלוסיות כאשר דינים שונים חלים עליהן על פי לאומיותן? אם יש טוב שיכול לצאת מוועדת לוי תהיה זו הסרת מסך הצביעות שבו בתפיסה של כיבוש, מתנהל משטר שדומה יותר לשילוב של קולוניאליזם ואפרטהייד.

הירשמו עכשיו: כל חדשות היום אצלכם במייל מדי יום
נא להזין כתובת מייל חוקית
ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 64
  הצהרת בלפור היא דרישת שלום רחוקה מהעידן שלפני המבול

  הועדה הנכבדה בראשות השופט בדימוס אדמונד לוי כנראה התכוונה למבוא לכתב המנדט שנתן חבר הלאומים לממשלת הוד מלכותו ג'ורג' החמישי על פלשתינה בועידת סן רמו ב 1922, שבו מצוטטת הצהרת בלפור. ועדת לוי כמובן אינה הראשונה המגיעה למסקנה שהשטחים כלל לא נכבשו ושהצהרת הכוונות במבוא לכתב המנדט מ 1922 עדיין בתוקף. הפרופסורים המנוחים למשפט בינלאומי יוג'ין רוסטואו מפרינסטון וג'וליוס סטון מאוניברסיטת סידני, שניהם יהודים חמים, טענו כבר לפני עשרות שנים (כשעוד היו בחיים) שחוקי המנדט הבריטי עדיין תקפים בגדה המערבית ולכן מדינת ישראל המחזיקה היום בשטחים חייבת להמשיך את מחויבות ממשלת הודו מלכותו וליישב אותה ביהודים. הקולוניאליזם האירופה שבק חיים בכל רחבי הגלובוס מלבד הגדה המערבית. ממגדל השן בפרינסטון או באוניברסיטה של סידני הגישה הזאת כנראה לא נראתה אנכרוניסטית, הפלשתינים אינם אלא ילידים, חלק מנוף הקדומים, כמו הגמלים והעזים השחורות.

 2. 63
  דו"י הוועדה הוא השערורייתי שנכתב כאן בשנים האחרונות
 3. 62
  ללכת עם להרגיש בלי

  הועדה הנכבדה בראשות השופט בדימוס אדמונד לוי כנראה התכוונה למבוא לכתב המנדט שנתן חבר הלאומים לממשלת הוד מלכותו ג'ורג' החמישי על פלשתינה בועידת סן רמו ב 1922, שבו מצוטטת הצהרת בלפור. ועדת לוי כמובן אינה הראשונה המגיעה למסקנה שהשטחים כלל לא נכבשו ושהצהרת הכוונות במבוא לכתב המנדט מ 1922 עדיין בתוקף. הפרופסורים המנוחים למשפט בינלאומי יוג'ין רוסטואו מפרינסטון וג'וליוס סטון מאוניברסיטת סידני, שניהם יהודים חמים, טענו כבר לפני עשרות שנים (כשעוד היו בחיים) שחוקי המנדט הבריטי עדיין תקפים בגדה המערבית ולכן מדינת ישראל המחזיקה היום בשטחים חייבת להמשיך את מחויבות ממשלת הודו מלכותו וליישב אותה ביהודים. הקולוניאליזם האירופה שבק חיים בכל רחבי הגלובוס מלבד הגדה המערבית. ממגדל השן בפרינסטון או באוניברסיטה של סידני הגישה הזאת כנראה לא נראתה אנכרוניסטית, הפלשתינים אינם אלא ילידים, חלק מנוף הקדומים, כמו הגמלים והעזים השחורות.

 4. 61
  לא תצליחו "לכבס" את מסקנות הוועדה!

  כל הנסיונות של "מומחים משפטיים" שמאלנים קיצונים כמו אייל גרוס ואחרים "לכבס" את מסקנות וועדת לוי לא יעזרו לכם! "הוועדה" זה לא רק "אדמונד לוי" אלא וועדה של משפטנים בכירים מאוד בראשות שופט העליון בדימוס אדמונד לוי יחד עם השופטת המחוזית בדימוס תחיה שפירא ומומחה למשפט בינלאומי ד"ר אלן בייקר!

 5. 60
  ממתי אוכלוסייה היא הריבון על השטח?

  אם כך היה המצב, אז ערי הנגב היו יכולות להתאחד לעצמן ולדרוש עצמאות. אז לבאסקים ממזמן הייתה מגיעה מדינה, גם לכורדים. למעשה, לכל מיעוט שהיה דורש מדינה הייתה מגיעה אחת, אם האוכלוסייה היא הריבון. אבל זה לא נכון. המדינות הן הריבון, ובהן החוק הבינלאומי מכיר. אדמה ללא בעלות ריבונית של אף מדינה מוגדרת בדין הבין לאומי כ no man's land ואת עתידה יש לקבוע במשא ומתן.

  1. "אני יותר חזק ממך אז אני הריבון ואתה לא"

   אחלה. ממתי היהודים הם הריבון? הריבון הוא בריטניה, וגם זה רק כי הם ניצחו בקושי את גרמניה הנאצית.

 6. 59
  כיבשו את הכיבוש בלי דברי כיבושים ואז הפלסטינים יתייחסו אל נשותיכם כאל כבושות
 7. 58
  פרופ' גרוס - אני פשוט מתמוגג. זה כאילו שאנחנו יושבים על ענן ואוכלים מרשמלו. לך הדעה שלך, לי הדעה שלי, לשנינו יש חופש דיבור ואף-אחד משנינו לא חושש לחייו כתוצאה מהחופש הזה, שמובן מאליו עבור שנינו. ברוך הבא לישראל.
  1. לחייו אף יהודי לא חושש, עדיין. לפרנסה, לעומת זאת, יש רבים החוששים, ובצדק. ובאשר לפלסטינים, כולל אזרחי ישראל, הבעת דעות פוליטיות יכולה להביא אותם גם לכמה חדרי חקירות אפלים ומאובזרים.

   אחלה דמוקרטיה!

 8. 57
  אף אחד מהדברים המובאים כאן אינם נכונים: לא לא כיבוש ולא כן כיבוש, בשביל

  להמציא מילה חדשה: כי אין מילה במילון המילים והמצבים הבינלאומיים שמתאימים למצב שנוצר בישראל: אין מדינה שכבשה שטחים ללא כוונת תחילה, מי שרוצה לכבוש יוצא למסע כיבוש. בישראל הערבים היו היחידים בעלי הכוונה לכבוש את ישראל, אבל מזימתם נכשלה וישראל התייצבה פעמיים על קווי הפסקת האש. לכן שמם של קווים אלה עד למציאת שם חדש שיהיה מקובל על העולם הם: קווי הפסקת האש.
  לגבי האוכלוסיה, אין אפרטהייד, כי גם באפרטהייד, צריכה להיות קודם למדינה כוונת כיבוש השטח, והכפפה של האוכלוזיה לשלטון רודני המוריד את ערך האדם לדרגת אפס. כלומר אפילו הזכות לחיים מוטלת בספק. מכיוון שלישראל לא הייתה מעולם כוונת כיבוש מן הסתם גם אין אפרטהייד.
  מה עוד שישראל הסכימה להתדיין על השטח ועתיד האוכלוסיה, אבל דרשה גם הכרה בה כמדינה יהודית, ומסתבר שלאוכלוסיה חשוב יותר שישראל לא תהיה יהודית מאשר לקבל על עצמם אחריות להקמתה וכינונה של מדינה.
  מכיוון שהערבים יצאו פעמיים למלחמת שמד נגד ישראל כדי לקחת את כל אדמותיה לעצמם, אין להם יכולת לבוא בטענות לגבי ההצדקה המוסרית או כל הצדקה אחרת לעובדה שהם איבדו את אדמותיהם לנצח, כי זהו עונשו של התוקפן.
  מעבר לכך, מכיוון שהאדמות היו יהודיות תמיד ומעולם לא שייכות למישהו אחר, אך טיבעי הדבר שהן יחזרו לישראל למרות שהיא עצמה מעולם לא יזמה כיבוש כדי להחזירן אליה.
  חשוב מאוד לזכור שהערבים הם התוקפן, שהאנלוגיה מתוקפנותה של גרמניה שנאלצה לסגת מהשטחים אותם כבשה, וגם להיפרד מכלי נשק רבים, וגם לחייבה בפיצויים לנפגעים, מתבקשת.
  הערבים חייבים לשלם על תוקפנותם, בשטח, בכסף, ובהבטחת: לעולם לא עוד 

  1. להחזיק שטח תחת שלטון צבאי 45 שנה בלי כוונה - את זה אפילו המפוזר מכפר אז"ר לא היה מצליח לעשות.
 9. 56
  בגצ פוסק לפי מה שהשמאל בפרקליטות מציג לפניו (ראו ההתנהלות בבגצ האולפנה).
 10. 55
  ועדת אדמונד לוי

  אבל אנו נורא נעלבים כשמשווים אותנו לדרום אפריקה של אפרטהייד!

 11. 54
  מעגלים את הריבוע

  מר גרוס מתעלם מההיסטוריה המשפטית המתועדת של ארץ ישראל, ולכן ביקורתו על הניתוח המשפטי של וועדת לוי היא פוליטית בלבד-לא משפטית. בעצם הוא לא מעמיד שום טענת נגד משפטית, רק מכפיש.

  מלבד טענות הבעלות המשפטיות (שמעולם לא נבחנו לכשלעצמן בבית הדין הבינלאומי), ישראל רואה עצמה כפופה להחלטה 242 של מועצת הביטחון משנת 67. זו החלטה פ ו ל י ט י ת שמתווה את הדרך לפיתרון הסכסוך תוך הסתמכות על המצב הקיים בשטח, ולא לפי הזכויות המשפטיות.
  לפי החלטה זו, ישראל תצטרך להשיב את מרבית השטחים שכבשה במלחמת ששת הימים תמורת שלום הכולל ערובות ביטחוניות עם כל אחת משכנותיה, ועד אז תשאיר את השטחים שכבשה ברשותה.

  כלומר ישראל ויתרה על חלק מזכויותיה המשפטיות, על מנת ליישר קו מבחינה פוליטית עם תומכיה במערב ובראשם ארה"ב. זו אחת הסיבות שישראל נמנעה מלספח את הגדה המערבית ולאזרח את תושביה. מצד שני על פי 242 (ובודאי שעל פי הניתוח המשפטי) לישראל הזכות לשמור על מקצת משטחי הגדה גם לכשיושג הסדר שלום, ומכאן ההצדקה לבניית יישובים אזרחיים. העיקרון מומש עם מצריים וירדן בהסכם שלום, עדין לא הבשיל עם הסורים, ונתקע עם הפלסטינים (שכלל לא הוכרו כצד לסכסוך ב 242). לכן הפלסטינים עדין כבושים ללא מדינה וללא זכויות אזרח ישראלי – אבל עם אוטונומיה וזכויות פלסטיניות.

  בג"ץ יצר קונסטרוקציה משפטית מסובכת שמסתמכת על החוק הבינלאומי ואמנת ג'נבה הרביעית ומחילה אותה על השטחים ובה בעת מותירה לישראל לבנות בשטח ולאכלס אוכלוסייה. באה ועדת לוי ומציעה תזה משפטית חלופית: ישירה ופשוטה.
  ברור שאימוץ התזה הזו על פני הקודמת אחרי כמעט יובל שנים, כרוכה בתשלום פוליטי יקר מנשוא של ישראל מול מדינות העולם, לכן קרוב לודאי שהיועץ המשפטי (בעזרתו החבויה של רה"מ) יידחה את מסקנות הוועדה. אבל לא זו תרומתה היחידה של וועדת לוי.

  בן גוריון קבע פעם ש"כוחנו בצידקתנו". וועדת לוי מעלה שוב לסדר היום את אותן עובדות עבשות, שכולנו אהבנו להירדם עליהן בשיעורי היסטוריה, ומנסה להוכיח משפטית את הזכות הישראלית בשטחים. זכות שחוגים מסוימים כבר שכחו והשכיחו. הכנסת טיעונים כאלה לויכוח הפוליטי היא לצנינים בעיני אייל גרוס ולכן הוא מנסה לעקוף את המכשלה. לא נראה שהוא מצליח.

 12. 53
  מי שבאמת מכיר את המשפט הבין לאומי יודע שמצבה של ישראל הרבה יותר גרוע

  גבולותיה החוקיים היחידים של מדינת ישראל הם גבולות תכנית החלוקה.
  לכן גם התיישבות של יהודים בבאר שבע ואשדוד מהווה הפרה של המשפט הבין לאומי.
  אנחנו יכולים לבוא גם בגישה אחרת שאומרת שכל השטח שהיה בעבר המנדט הבריטי על פלשתינה - ארץ ישראל עובר למדינת ישראל כי מדינת ישראל היא המחליפה של המנדט הבריטי. גם המקרה הזה הוא קטסטרופה כי אז צריך לתת לכל הערבים זכות הצבעה לכנסת ואז לחמאס יהיו 50 מנדטים והיהודים יהפכו למיעוט נרדף כמו הנוצרים במצרים.
  שלא לא לדבר על זכות השיבה.
  מדינת ישראל מפרה את החוק הבין לאומי בגסות מאז שהיא קיימת.
  אם היא תתחיל לכבד את החוק הבין-לאומי היא לא תתקיים.
  כל הנסיונות להסביר לעולם שישראל היא מדינה שומרת חוק נועדו לכישלון כי אנחנו פורעי חוק מאז ומתמיד.
  צריך להסביר לעולם שכדי לשרוד צריך לעשות דברים לא יפים כמו להפר זכויות אדם. הגיע הזמן לשווק לעולם את הרעיון שצריך לעשות טרנפר של הערבים מהשטחים לירדן כי אין לנו ברירה.

  1. מכיוון שלמאמצי השיווק שאתה מציע צפוי כישלון מוחלט וחרוץ, יש עוד פתרון אחד שצריך יהיה לקחת בחשבון

   והוא להגיע עם הפלסטינים להסכם שלום הכולל הקמת מדינה פלסטינית בת קיימא. במקרה כזה גבולות הקבע של מדינת ישראל, שגם יוכרו במשפט הבינלאומי, ייקבעו מתוקף הסכם השלום, ובא לציון גואל.

  2. תומר, ישראל התקבלה לאו"ם לאחר תום הלחימה. אם היינו מפרי-חוק, לא היו מקבלים אותנו. יש לזכור כי להחלטת העצרת אין שום תוקף, ועובדה: היא לא הצליחה לכפות את תכנית החלוקה.
  3. קשקוש בלבוש. הגבולות היחידים הם גבולות 67'. אם גם על כך איננו רוצים להתפשר- אז מגיע לנו להפסיק להתקיים במתכונת הנוכחית
 13. 52
  שיקימו כבר מדינה פלסתינית באינטרנט => פלסטין דוט קום. מדינה וירטואלית לעם פיקטיבי
 14. 51
  נראה לי שלא הבנתם את מסקנות הועדה - הוועדה קבעה שאין כיבוש וההתנחלויות חוקיות
  1. נראה לי שלא הבנת את מה שנובע ממסקנות הוועדה - הוועדה קבעה שאין כיבוש, ולכן גם אין אדמות מדינה בשטחים (כי הרי המדינה הפקיעה אותן בטענה שיש לצבא סמכות לבצע הפקעות כאלה במסגרת הדינים החלים על שטח כבוש), וכל ההתנחלויות יושבות על קרקע פרטית ויש לפנותן לאלתר.
 15. 50
  נניח לרגע שהפלסטינים הם כן עם. אם כך מהו האתוס המשותף שמאחד ומיחד אותם כעם

  את זה יכול להגיד לך כל ילד פלסטיני בגנון: להשמיד את ישראל.

  1. על אותו משקל: מהו האתוס המשותף שמאחד את העם היהודי? נכון שאין? אז אולי אנחנו בכלל לא עם?
 16. 49
  איזה גיבוב שטויות.
 17. 48
  שטח ללא שם הנקרא "הגדה המערבית"

  לאיזה עם בעולם קיימת ארץ ללא שם ? השפה הערבית עשירה - איך יכול להיות שאין שם ל"גדה המערבית" ?- זה רק מוכיח את השקר של מדינות ערב.

  1. לשטח קוראים בערבית "פלסטין". ואיך קוראים לשטח שבו חלה ריבונותה של מדינת ישראל?

   כי אין לו בעצם שם בעברית. השם "ישראל" הוא, לפי התנ"ך, שם של אדם, שעל שמו נקראה קבוצת שבטים, ואחר-כך ממלכה. ממלכת ישראל חרבה ואין לה זכר (היהודים של היום רואים בעצמם צאצאים של נתיני ממלכת יהודה, ולא של ממלכת ישראל). לשם "ארץ ישראל", המשמש בעברית המודרנית, יש מובנים שונים, אבל כולם מתייחסים לשטח גדול ביותר משטחה הריבוני של המדינה.

   מסקנה: ישראל היא מדינה ללא עם.

  2. עוד משהו: לאיזו מדינה בעולם אין עם?

   בכל המדינות חיים העמים של המדינות הללו: בצרפת חיים צרפתים, ביפן - יפנים, בסין - סינים, ובארצות הברית של אמריקה - אמריקאים. יש בעולם רק שתי מדינות שאין להן עם. אחת היא הותיקן - מדינה שכל אזרחיה, 200 במספר, הם בכירים בכנסייה הקתולית.

   ומי המדינה השנייה, תשאלו? ובכן, המדינה השנייה היא מדינת ישראל, שהיא עצמה לא מכירה בקיומו של עם ישראלי (כולל פסיקה של בית המשפט העליון לאחרונה).

   וזה רק מוכיח, בעזרת השם, את השקר של הציונים. אין להם בעצם עם, ולכן גם לא זכות למדינה.

  3. זה קשקוש סמנטי

   מדינת ישראל שייכת לעם ישראל, שזה שם נרדף ליהודים. על זה תקום ותיפול הציונות? על זה שלא פתחת תזאורוס?

 18. 47
  כל התפיסה של השמאל שהאוכלוסיה הערבית היא הריבון על השטח מוטעה מיסודו

  האוכלוסיה הערבית ביהודה ושומרון היא אוכלוסיה פולשת לשטחי א"י מכל ארצות ערב המקיפות את א"י במיוחד במאה ה-19 כשהגיעו העליות הראשונות ונפתחו בפניהם אפשרויות תעסוקה.
  בנוסף לכך אל לנו כיהודים (גם לשמאלנים שבתוכנו ) להתעלם מהזכות ההיסטורית שלנו כיהודים על ארץ אבות . זכות זו גדולה יותר מהזכות של הצהרת בלפור .
  עם ישראל נמצא בארץ ישראל בזכותו ההיסטורית ולא בחסד של אף מדינה וגם לא בחסדו של האו"ם .
  "חוק השבות" וגם ההתיישבות עצמה בכל שטחי א"י הוא תיקון של עוול היסטורי שגרמו ליהודים אומות העולם ועל כן חייב לבוא על תיקונו.

  1. אפשר למחזר שטויות הרבה פעמים, אבל אלה עדיין שטויות במיץ.

   עם כל הכבוד לגלי ההגירה לפלסטינה בתחילת ואמצע המאה ה-19, בעיקר ממצרים, גם המהגרים ההם היו פה הרבה לפני העליות הציוניות. מבין העליות הציוניות, אגב, רק הראשונה הגיעה במאה ה-19. בשנות ה-80 וה-90. היה מדובר בקבוצות מהגרים קטנות, כשקרוב ל-90% מהם עזבו את הארץ אחרי כמה שנים. מכל המסמכים שהותירו אחריהם עולי העלייה הראשונה ברור מאוד שהארץ הייתה מלאה בתושבים ערבים, ושהערבים הם אלה שנתנו לפעמים הזדמנויות תעסוקה ליהודים, ולא להיפך.

  2. לבאר שבעי מי שלא יודע היסטוריה זה אתה , מרק טווין היה פה בשנת 1867

   והוא כתב על ארץ חרבה ושוממת והיו עוד כמה היסטוריונים שביקרו פה והארץ היתה עזובה ושוממת בפי כל אחד מהם . הסיבות לכך היו הבדווים הנוודים שדרשו כופר ושדדו את יושבי הארץ ,הסיבה השנייה היתה המס שדרשו השלטונות העותומנים מיושבי הארץ.
   לא היה כלום רק חול וחול (כמו שאומרים).
   וידוע לכל על זרימה של ערבים לתוככי ארץ ישראל , אפילו ש"י עגנון כותב בעצב רב (בסיפורו "תהילה" ) על איך שהישמעאלים כובשים את ירושלים בהמוניהם ומדירים את רגלי היהודים מירושלים.
   ודבר שני - איך אתה בתור יהודי (אני מנחש שאתה יהודי) תומך באוייבי ישראל ? זה כבר לא עניין של שמאל וימין זה עניין של סולידריות עם האוייב..

  3. שולי, אין לך מושג בעובדות. מספר היהודים בין 1850 ל-1933 בארץ ישראל היה סביב ל-10-15 אחוז ממספר הערבים. הסיפור על ערבים שהגיעו לכאן בגלל היהודים הוא קשקוש. נכון שהציונות המציאה היסטוריה, אבל לקרוא מפקדי אוכלוסין גם אפשר. וזה ממש מטומטם כשזה בא מבן העם שהגיע לכאן לפני פחות ממאה שנה
 19. 46
  ל-29

  מישוא הכריח אותך לעזוב את עירק .פשוט תחזור לשם ודרוש את רכושך .

  1. כנראה שבבתי הספר במגזר לא בדיוק מלמדים את גירוש יהודי ארצות ערב...
 20. 45
  היכן קבע בית הדין הבינלאומי בפסק דין, שהשטחים כבושים וחלה עליהם אמנת ג'נבה הרביעית?

  בבקשה תנו לינק.

  1. למשל בהחלטה על מכשול ההפרדה

   לינק: http://www.icj-cij.org/docket/index.php?p1=3&p2=4&k=5a&case=131&code=mwp&p3=4

   וכמובן שיש גם את החלטות מועצת הביטחון של האו"ם 242 ו-338.

  2. למשל בהחלטה בעניין מכשול ההפרדה

   לינק: http://www.icj-cij.org/docket/index.php?p1=3&p2=4&k=5a&case=131&code=mwp&p3=4

   וכמובן שיש גם את החלטות מועצת הביטחון של האו"ם 242 ו-338.

   זאת ועוד, גם בית המשפט העליון בישראל קבע בכמה וכמה הזדמנויות שהשטחים נמצאים תחת כיבוש (המונח המשפטי הוא "תפיסה מלחמתית"), ואישר לצבא לעשות כל מיני דברים לא נחמדים, בלשון ההמעטה, לפלסטינים בהסתמך על הטענה שהשטחים נמצאים "תחת תפיסה מלחמתית". יש פסיקות כאלה כבר בשנות ה-70, ויש גם מהשנים האחרונות.

  3. נתתי. זה לא פורסם (לפחות בינתיים)

   אז פשוט תחפש באינטרנט את חוות הדעת של ה-ICJ מה-9 ביולי 2004.

  4. בארשבעי, שים לב: האם בהחלטה על הגדר יש ניתוח של המצב המשפטי בשטחים

   והחלטה על חלותה של אמנת ג'נבה במקרה זה?
   אני אחסוך לך את החיפוש -אין

   החלטות 242 ו 338 הן החלטות פוליטיות ולא משפטיות.
   למרות שהן שמדברות על שטחים שנכבשו (כי אכן עובדתית הועברו במלחמה מיד ליד) הן לא מתייחסת כלל לסטאטוס המשפטי של הטריטוריות הללו. החלטה 242 לא מתייחסת לפלסטינים כצד לסכסוך (ולכן לא ברור מבחינה משפטית מה דינה של הגדה לפי 242 לאחר שהירדנים, מהם נכבש השטח ב67, ויתרו על תביעותיהם לגביה).

   ראוי לזכור ש242 מאפשרת לישראל לשמור ברשותה חלק מהשטחים גם לעת הסדר. כך שגם לפי ההיגיון הפנימי של 242 אינך יכול להיות במעמד "כובש" בשטח שמועצת הביטחון החליטה שיכול להישאר בידך.

 21. 44
  אז למה בניתם את גדר ההפרדה .יאם ישראל לא כובשת אז תספחו את הגדה המערבית יחד עם עזה עם זכות הצבעה אז הרוב הוא שלנו .אז נראה לכם מה זה ציונות
 22. 43
  אדמונד היקר רב-תודות. ובכן בוקר טוב זוהי מדינה דו-לאומית פורמלית עם קרוב לחצי

  מהאוכלוסיה שבה מופלית לרעה בסגנון של אפרטהייד ואפרט-רליגזיון . ואיפה ממשיכים מכאן, זורקים אותם לים? (איפה יצחק שמיר?) שם הם עשויים לחבל באסדות הגז היקרות. אין ברירה אלה לתת להם זכויות שוות. מזל טוב אחיי ובני דודי הפלשתינאים בנו אנדרטה לכבודו של אדמונד לוי מושיעכם (לא בכוונה).

 23. 42
  הטעות שלך, אוכלוסיה אינה ריבון על השטח שהרי תתעורר תמיד השאלה איזו אוכלוסיה היא הריבון (האנדיאנים או הכובשים הבריטים, הבסקים או הספרדים הקורסיקאים או הצרפתים וכן הלאה), "כיבוש" בלשון המשפט הבינלאומי, מוגדר רק אם הגורם השולט הוא ריבון בשטח כידוע לך השלטון הירדני מעולם לא הוגדר ולא הגדיר עצמו כריבון חוקי כך, לדברי הועדה ישראל נכנסה לשטח ללא ריבון חוקי והשתלטה עליו. גם אם לגישתך ישראל פעלה עד כה ככח כובש זה אינו אומר שלא ניתן לתקן את הטעות כולל "הטעות" של בית המשפט העליון שהסתמך על תפיסת הממשלה. ישראל רשאית לנהוג ע"פ אמות מידה שהיא מאמינה בהם ולנסות לשכנע גורמים בעולם בתפיסתה החדשה - ישנה. האם לפי תפיסתך אדוני המשפטן אנו כח כובש בירושלים? מדוע איננו כח כובש ביפו ברמלה בחיפה האם הערבים מכירים בשליטתנו בערים אלה הרי הם מצהירים השכם והערב על השיבה של כל הפלשתינאים לישראל וכמובן בגיבוי חלק ניכר ממדינות ערב ומחיקת המדינה הציונית מדוע אינך מתמודד עם טענות אלה. המסקנה מאמרך כביכול משפטי אך דמגוגי
  1. כל מדינות ערב, וגם אש"ף, מכירות בשליטת מדינת ישראל בערים שנמצאות בתוך גבולות הקו הירוק1

   ומבחינה משפטית זה בהחלט לפנים משורת הדין, כי לפי החלטת החלוקה מ-47 אני, למשל גר בשטח המדינה הפלסטינית, אבל אש"ף מכיר בכך שאני גר בישראל. זכות השיבה היא זכות של פליטים לחזור לבתיהם ואדמותיהם, ואף אחד לא תובע לקבל יחד אתה גם ריבונות על השטח.

   חוץ מזה, ישראל טוענת כל הזמן שצה"ל הוא הריבון בשטחים, בניגוד לטענתך. וחוץ מחוץ מזה, איך אתה יכול לטעון שירדן ומצרים החזיקו בשטחים שלא בדין, וישראל, באותו סטטוס עצמו, מחזיקה בהם בדין? משהו כאן חורק.

 24. 41
  הוועדה --בלי כוונה---חשפה את הטענות הישראליות לגבי הרמה הסורית כחסרות כל בסיס.

  ועכשו צריך לראות איך ישראל תצא מהתסבוכת שהוועדה המוטה הזו הכניסה אותה.. (מוטה בגלל הדעות הקודמות של חבריה שהם נתנו להן פרסום לפני שנתמנו לחברים. צריך רק לזכור את דעתו של השופט לוי ב 2005 כשהיה השופט היחידי שטען שההתנתקות בלתי חוקית כי "לעם היהודי יש זכות יסוד לכל ארץ ישראל")

 25. 40
  שלשה חזירים נדרשו לקבוע אם הם עומדים במבחן הכשרות של עמי האזור, היהודים והמוסלמים. התקבלה החלטה חיובית פה אחד. אם כבר פה אחד אז בתאבון
 26. 39
  ועדה מטעם החליטה את מה שאלה שמינו אותה ציפו שתחליט .אם לבוא בטענות-הממשלה והעומד בראשה , היא הכתובת למשלוח.
 27. 38
  שוב אותה מנגינה משובשת, אנלוגיות שחוקות ותועמלניות (אפרטהייד, קולוניאליזם). נדמה שמי ששכח או ניקה (תרתי משמע) את הפלסטינים הוא הכותב, ובכלל השמאל הישראלי - לא היתה מלחמה, אין קונפליקט, אין משא ומתן כושל כבר 20 שנה, אין צד שני בעל אחריות וכמובן שאין רשות פלסטינית עם אוטונומיה כזו או אחרת האחראית על רוב האוכלוסיה הפלסטינית.
 28. 37
  יופי. זה לא כיבוש. אפשר להחזיר את הצבא מהשטחים הלא כבושים
 29. 36
  ועדת לוי צודקת. יש לעשות הפרדה ברורה בין השטחים לאוכלוסייה. אין דבר כזה "שטחים כבושים". הם לא נכבשו מאף יישות ריבונית. בשטחי יהודה ושומרון יש אוכלוסייה ערבית תחת כיבוש משום שישראל לא החילה ריבונותה על שטחים אלה. ברור שהמצב הזה הוא בעייתי ומזכיר שלטון אפרטהייד. אבל בין אפרטהייד להקמת יישות טרוריסטית עצמאית בשטחים שתפעל לחיסול מדינת ישראל (בחסות אל קעידא ובתמיכה איראנית) ולערעור הממלכה ההאשמית עדיף אפרטהייד.
 30. 35
  זו האמת- בשטחים חל משטר אפרטהייד.
 31. 34
  צודק, כמה צודק, שבא לבכות.
  1. המשיכו לבכות עד שתשתכנעו
 32. 33
  עוד צעד בדרך למדינה דו לאומית
 33. 32
  ואם ישראל תספח את הגדה ותעניק אזרחות לפלסטינים....

  אז לשיטתו של אייל גרוס ייגמר הכיבוש כי אין דין שונה לפלסטיני ולישראלי.

  1. זה יגמור את נושא הכיבוש, כן, ואז המצב בארץ יהיה דומה לשליטה הסינית על טיבט, והבעיות שם.
 34. 31
  בו נרחיב את העיקרון.

  עם הצבא הירדני היה כובש את תל-אביב ב- 1948 אזי תל-אביב הייתה נהפכת לאדמה פלשתינאית.

  הצבא הירדני גרש יהודים מהגדה המערבית, זה בברור נגד אמנת ז'נבה ולכן חזרת יהודים לחברון, מזרח ירושלים, גוש עציון ועוד הנה בפרוש מימוש של אמנת זינבה.

  בזמן הכיבוש הירדני (שאיננו חוקי לפי כל הגדרה) עברו לגדה המערבית אלפים רבים של פלשתיאנים. לפי הפר' הנכבד אילו מתנחלים לא חוקים וצריך לגרשם לירדן.

  חצי האי סיני מיושב מאות רבות של שנים ע"י בדואים, לפי הפ' המכובד כנראה מדובר בשטח כבוש ע"י מצרים שכן הבדואים הנם הריבון.

  1. פספסת

   א. לבדואים במצרים יש אזרחות מצרים, אבל לפלסטינים בגדה המערבית אין אזרחות ישראלית.

   ב. הפלסטינים שעברו לגור בגדה המערבית בזמן הכיבוש הירדני הגיעו ממדינת ישראל, ולכן הם אכן צריכים, לפי החוק הבינלאומי, לחזור, אבל לא לירדן, אלא לישראל.

   ג. לגבי שיבת הפליטים לגוש עציון ולעיר העתיקה של ירושלים (בחברון ובמקומות אחרים לא הייתה אוכלוסייה יהודית ב-48) - זכות זו אכן קיימת, אבל היא מוגבלת לתושבים שגרו באותם מקומות לפני 48 ולצאצאיהם הישירים, אישית, ולא לכל היהודים.

   ד. מימוש זכות השיבה של תושבי גוש עציון והעיר העתיקה בא בחבילה אחת עם מימוש זכות השיבה של הפליטים הפלסטינים לישראל.

  2. אולי לא

   א. השאלה מי הריבון לא האזרחות. הבדואים אמנם אזרחי מצרים אולם לא בעלי הריבונות שכן הם מיעוט זניח במצרים.
   ב. בנוסף לאותם פליטים שעברו משטחי ישראל יש גם פלשתינאים אחרים שעברו משטחי ירדן, הכוונה אליהם.
   ג. לא ציינת מדוע הכיבוש הירדני הוא זה שקובע את הריבונות הפלשתינאית. נתתי דוגמה לגבי כיבוש תיאורטי של תל אביב. ישראל וירדן גם החליפו בניהם שטחים בהסכם הפסקת אש. האם זה קובע שוב מהי אדמה פלשתינאית.
   ד. רוב הפלשתינאים הנם מהגרים מהמאה האחרונה. בשנת 1900 היו בארץ כ- 600,000 מוסלמים,בהנחת גידול טיבעי צריכים להיות הים כ- 4 מיליון פלשתינאים ולא 12 מיליון כמו שנטען. מדוע ההגירה המוסלמית מקבלת עדיפות על הגירה יהודית ?

  3. ועוד משהו קטן

   לשיטתך, ולשיטת אדמונד לוי, מעולם לא היה כיבוש ירדני בגדה המערבית, וגם לא כיבוש מצרי ברצועת עזה. מאיזו מדינה הם כבשו את השטח?

  4. דווקא כן

   א. הבדואים בסיני הם מצרים. הם מעולם לא העלו תביעה קולקטיבית להפסיק להיות מצרים ולא טענו שהם רואים בעצמם אומה נפרדת מהאומה המצרית. הם גם לא תבעו ריבונות בסיני. לשיטתך, אמורה להיות בעיה גם עם זה שאני גר במדינת ישראל, ולא ברפובליקה החופשית של באר-שבע.

   ב. ירדן מעולם לא יזמה, למיטב ידיעתי, איכלוס של הגדה המערבית באזרחים ירדנים. זה מה שאוסרת אמנת ז'נבה הרביעית, את העברת האוכלוסייה, ולא הגירה על בסיס אישי.

   ג. הכיבוש הירדני לא קובע כלום, אם שנינו נסכים שהוא כיבוש. כמובן במקרה כזה שנינו צריכים להסכים גם שהכיבוש הישראלי הוא כיבוש (כי התירוץ היחיד שיש לישראל לטעון שזה לא כיבוש תקף באותה מידה גם לירדנים). במקרה כזה, מה שקובע את הריבונות הוא תביעתו של העם הפלסטיני לריבונות, וכן החלטת החלוקה של האו"ם, שמדברת במפורש על הקמת מדינה ערבית בפלסטינה. מאידך, אם אתה מכחיש שזה כיבוש, תיאלץ לתת לירדנים מעמד מכריע.

   ד. לפי המספרים שהבאת, הגידול הטבעי הממוצע בקרב הפלסטינאים במשך 112 השנים האחרונות היה 1.7% בשנה - הרבה פחות מהגידול הטבעי הקיים היום בישראל ובארה"ב. זה מצחיק. תעלה את הגידול הטבעי ל-2.7% בשנה (מספר סביר, ואפילו נמוך יחסית לדפוסי הילודה בחברה הפלסטינית עד לשנים האחרונות), והנה הגענו ל-12 מיליון. כמובן שהסיפורים על הגירה ערבית מאסיבית במאה ה-20 הם שקר, המצאה לא יותר מדי מתוחכמת של עיתונאית אמריקאית אחת.

 35. 30
  כמו שצרפתי אינו כובש בצרפת, אנגלי אינו כובש באנגליה וספרדי אינו כובש בספרד כך גם יהודי אינו כובש ביהודה.

  הקשר של העם היהודי לארצו הוא בן יותר מ-3000 שנה.
  אם ליהודי אין זכות לבנות את ביתו במולדתו ההיסטורית, אין לו זכות לכך בשום מקום.

  1. ולסלבים אזרחי ישראל גם כן יש זכויות יתר ביהודה ושומרון?
  2. אין בעיה. מחר מפנים את תל אביב ומחזירים לפלשתים.
 36. 29
  הבעיה הכי גדולה כאן היא קיום מצב ביניים כל הזמן הזה

  שיחליטו כבר ויפסיקו לרקוד על כל החתונות.
  או שזה שטח כבוש ויוצאים משם עם כל מה שמשתמע מזה.
  או שזה שטח ישראלי בריבונות ישראלית וכל התושבים שם הם אזרחי ישראל עם כל המשתמע מזה.
  אני יודעת מה אני מעדיפה. מה אתכם?

 37. 28
  לוי קבע: הלילה הוא יום והיום הוא לילה!
 38. 27
  את ממונם רכושם,ואת ההיסטוריה בת 2000 גזלו מאבותי..ושילחו אותם כפילטים !!! צדק צדק תרדוף.
 39. 26
  מה עם הרכוש היהודי שנגזל מיהדות עירק,שצמחה ופרחה עוד לפני האיסלם...רחובות שלמים עסקים ואלפי דונמים חקלאים...הערכה שיהדות בבל נגזלה ביותר ממילארד $...צדק צדק תרדוף !
  1. תתבע מעיראק פיצויים בהאג. מה זה שייך לנושא הנידון?
 40. 25
  כל שלטון ודו"ח השטחים שלו - שכל אחד ייקח מה שמתאים לו
 41. 24
  אין כיבוש, יש ספוח ואזרחות לפלסטינים

  מדינה דו לאומית מישהו?

  1. יש סיפוח של שטחי C-ומתן אזרחות ל-48 אלף הערבים שחיים שם...כל השאר חיים בטחי A, B ועזה
  2. סיפוח ואזרחות לפלסטינים, ובמקביל מתן זכות בחירה לכל הישראלים שחיים בחו"ל כמו שיש זכות כזו לאזרחי צרפת או ארה"ב...ומכיון שכל יהודי בעולם יכול להיות אזרח ישראלי-יהיה אחוז מצביעים יהודים גבוה יותר מאשר היום.
 42. 23
  90% מערביי יהודה ושומרון חיים בשטחי A, כלומר תחת שליטה "פלשתינאית" מלאה. שום "כיבוש" ושום בטיח.
 43. 22
  אפשר לקבל מה שהוא מעשן? Wow

  איזה גאון משהו אני רוצה גם כסר שנים מחפש את החומר הזה הוא גאוני!. ביבי בו נתן לעם וכל בסדר יעלה ביבי תחלק את החומר לעם! גאונים ימנים פחדנים ועלובים.

 44. 21
  גיחי גיחי שכן הוכחנו שוב כי העולם כולו פלטה אחת שטוחה והראש שלנו מרובע בריבוע
 45. 20
  כל מילה בסלע."אם יש טוב שיכול לצאת מוועדת לוי תהיה זו הסרת מסך הצביעות שבו בתפיסה של כיבוש, מתנהל משטר שדומה יותר לשילוב של קולוניאליזם ואפרטהייד. "
  1. וועדת לוי מכוונת לסיפוח שטחי C...ולאחר ש-48 אלף הערבים ששם יקבלו אזרחות-חסל סדר הקולוניאליזם והאפרטהייד...
  2. כל מילה של שומר חוק בסלע (שמשולם לפסיכיאטר) - אך שתיקתו בתרי עשר! הסברנו לך שוב ושוב, אנאלפבית מסכן, שאתה משתמש בביטוי במשמעות הפוכה. אבל האמת, אדם שמשבח הבלים כאלה, מאיפה ידע עברית? (: ספק אם בכוחו לרכוס את מכנסיו כהלכה.

   כל מילה של שומר חוק בסלע (שמשולם לפסיכיאטר) - אך שתיקתו בתרי עשר! הסברנו לך שוב ושוב, אנאלפבית מסכן, שאתה משתמש בביטוי במשמעות הפוכה. אבל האמת, אדם שמשבח הבלים כאלה, מאיפה ידע עברית? (: ספק אם בכוחו לרכוס את מכנסיו כהלכה.

 46. 19
  איך קוראים לכיבוש כאשר התושבים מסרבים להקים מדינה?

  ומתנים את הקמתה בהרס המדינה העלק-כובשת באמצעות העברת מליוני זרים לתחומה?.... תפסיקו לבלבל במוח, אדיוטים שימושיים.

 47. 18
  איזה קטע? בניגוד למסכנותיך בדיוק החליט שופט בג"ץ יחד עם ועדה של אנשי ציבור ומקצוענים כי השטחים לא כבושים.
  1. איזה קטע! זו לא החלטה של בית משפט עליון אלא של ועדה לא מחייבת שעוד לא ראיתי אף משפטן מאז אתמול מגבה!
 48. 17
  אויש, תנוח. אייל גרוס כזה טרחן. את הטור הזה יכול היה לכתוב אחרון הפובליציסטים באתר העוקץ. בשביל זה קראנו אותך? מצ'עמם.
 49. 16
  כיבוש כיבוש כיבוש

  שומעים את זאת עשרות פעמים ביום אבל עדיין אף אחד אבל אף אחד! לא ענה על השאלות הבאות:
  מה כבשנו?
  ממי?
  מתי?
  למה?

  1. תשובה

   ההגדרות של כיבוש הן השתלטות באמצעות כוח צבאי על שטח, והחלת משטר צבאי על אותו שטח והאוכלוסייה שגרה שם.. אין התייחסות לשאלה ממי נכבש השטח, כי זה לא רלוונטי, כי החוק מתייחס לזכויות של האוכלוסייה (שאותה לא מעניין מי שלט בה קודם, והאם זה היה לגיטימי או לא)..

   מה כבשנו - את השטחים המדוברים.
   ממי? לא רלוונטי.
   מתי? בעיקר ב-67'.
   למה? שאלה נהדרת..

  2. בבקשה:

   מה כבשתם: את השטחים שבין הקו הירוק לירדן, את רצועת עזה, את רמת הגולן, את חצי האי סיני וחלקים נרחבים מלבנון.

   ממי: מלבנון, סוריה, ירדן ומצרים (קפריסין, המדינה השכנה היחידה שלא נזכרה עד כה, נאלצה להסתפק בכיבוש טורקי).

   מתי: בכמה הזדמנויות: 1956 (אבל אז האמריקאים הצליחו לכפות על ישראל את סיום הכיבוש בתוך זמן קצר), 1967, 1978 ו-1982.

   למה: שאלה טובה. אני מניח שלכל אחד מהגורמים המעורבים בכיבושים הללו היו סיבות משלו. היו שרצו טובות הנאה כלכליות; אחרים חלמו על הקמת אימפריה גדולה; לאחרים הייתה תפיסה של מרחב מחיה ישראלי מהים עד הנהר; אחרים העדיפו סיבות דתיות; והיו גם כאלה שמה שמשך אותם בסיפור זה סאדיזם טהור, רצון להתעלל בבני אדם להנאתם.

   אתה מרוצה, המבין?

  3. תודה בארשבעי, והמסקנה ...

   לגבי לבנון, מצרים, עזה העניין סגור פחות או יותר, רמה"ג נחכה בינתיים בהמתנה עד שהסורים יסיימו לטבוח אחד בשני.

   השטחים בין הקו הירוק(קו הפסקת האש במלחמת השמדת העם שפתחו בה הערבים ב47) לירדן נכבשו מירדן ע"פ דבריך, אם כך מכיוון שנחתם הסכם שלום בין המדינות והסתיימו התביעות ההדדיות השטח אין השטח כבוש יותר, אז מה בדיוק אתה רוצה?

   הערה: המשפט "לאחרים הייתה תפיסה של מרחב מחיה ישראלי מהים עד הנהר" מעיד עליך יותר מכל.

  4. אם כך רועי

   מכיוון שבירושלים המזרחית הוחל החוק הישראלי וניתנה אזרחות מלאה לכל הערבים שם, אני מניח שאתה אינו רואה בה שטח כבוש.

   אתה לא יודע למה, באמת? אז ראשית תשיל מעליך את הבורות ורק אח"כ תקבע עמדה בנושא.

  5. תיקונים לכביכול "מבין"

   1. לא ניתנה לתושבים הערבים אזרחות מלאה אלא מעמד של תושבות "קבע" (שניתן בקלות לשלול, כפי שיעיד השר ישי). מה קרה, קשה לפתוח גוגל ולבדוק?

   2. בשבילך, אני אתקן (אם אתה עדיין מתעקש לא לפתוח וויקיפדיה ולבדוק מה אומרת אמנת ז'נבה הרביעית, או את החלטת בית הדין בהאג מ-2005 בסוגיה) - מדובר בהשתלטות צבאית על שטח, ואמנת ז'נבה מתייחסת (בעיקר) ליחס של המדינה/הצבא הכובש לתושבי השטח הכבוש (מבלי להתעניין ממי נכבש השטח). מרוצה?

   3. כן, גם מזרח ירושלים היא כבושה.. מצב התושבים הרבה יותר טוב מבחינה הומניטרית (כי יש לתושבים לפחות חלק מהזכויות של האזרחים), אולם עדיין מדובר בכיבוש.

  6. עדיין לא מסתדר לך

   כי ירדן, בהסכם השלום, דווקא טרחה להבהיר שהיא מוותרת על התביעות בשטח לטובת המדינה הפלסטינית העתידה לקום, ולא לטובת מדינת ישראל.

   חוץ מזה - תודה שהפנית את תשומת לבי לשגיאת הקולמוס. באמת כתבתי "תפיסה של מרחב מחיה ישראלי מהים עד הנהר". זאת הייתה טעות. התכוונתי לכתוב "תפיסה של מרחב מחיה ישראלי מהפרת עד היאור". וזה לא שיש לישראל תביעה לגיטימית לכל השטח מהים עד הנהר.

  7. בארשבעי אתה ענק

   "כי ירדן, בהסכם השלום, דווקא טרחה להבהיר שהיא מוותרת על התביעות בשטח לטובת המדינה הפלסטינית העתידה לקום, ולא לטובת מדינת ישראל."

   19 שנים השטח היה בשליטת ירדן, אף אחד לא הפריע להם לתת אותו לשם הקמת מדינה, הם לא חשבו אפילו לשקול זאת, אחרי שתקפו והפסידו אותו הם נזכרים, ממש יפה מצידם. ללא ספק מועמדים לשיא החוצפה.

   למה רק מרחב מחיה? שכחת את מחנות הריכוז.

 50. 15
  במקום להתמודד ביושר עם הניתוח של שופט בית המשפט העליון אדמונד לוי, הכותב פוצח בססמאות ריקות

  כיבוש, קולוניאליזם, אפרטהייד - שכחתי משהו?
  כן, כבודו, ניתוח מצב משפטי בינלאומי לא מתבסס על האופנה האחרונה בקרב החבר'ה אלא על התפתחות לאורך שנים. בניגוד לרשום שמנסים לעשות, לפלסטינים אין ממש זכויות על הארץ הזאת. רובם היגרו לכאן בשנות המנדט הבריטי ופיתוח הארץ על-ידי היהודים (מהיכן הגיעה לכאן משפחת אל-מצרי?). היהודים, לצערך הרב, מעבר לזכויותוהם ההיסטוריות גם קיבלו הכרה של המשפט הבינלאומי. הצהרת בלפור לא היתה רק מכתב נחמד לחיים ויצמן. היא המקור לכל ההסדרים שנעשו בארץ ישראל לאחר מכן, לרבות תוכנית החלוקה.
  זה קצת כואב לראות שפרויקט הכיבוש יורד לטמיון, אבל ככה זה בחיים. אבל אל דאגב, יש לכם עוד פרויקטים כמו הנכבה וכאלה.

  1. רגע, אבל אם אין כיבוש בשטחים, מה הצבא עושה שם? מה, הם לא שמעו את אדמונד לוי?

   וגם, איך זה שלשליש, או יותר, מאוכלוסיית מדינת ישראל אין אזרחות (של שום מדינה)?

   יש משהו שלא הבנתי פה, או שהדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון היא טורקיה?

  2. טעית

   הצהרת בלפור לא ניתנה לחיים ויצמן אלא לברון רוטשילד וזה אומר הכל. אין בה הכרה במטרות הציוניות אלא מתן סמכות לרוטשילד להמשיך את ההתנחלות הקולוניאלית בחסות המשטרה הבריטית.

  3. ורוב היהודים מאיפה באו? לא מאירופה או כל מיני מקומות אחרים?

   והתנ"ך הוא קושאן כמו שמסמך של משרד החוץ הבריטי הוא קושאן.

 51. 14
  תגובות 2 ו-3 הן תגובות של איש שמאל המתחזה לאיש ימין ובעצמו מנסה לחרחר ריב ושנאה
  1. לא נכון, רוב הציבור הימני מתלהם וברברי וזו עובדה.
  2. אני בספק
 52. 13
  לא משנה כמה תנסו לשכנע את העולם שחלב הוא שחור, אתם עדיין ממשיכים להתעולל בחלשים ולבלוע זכויות של ילדים, לבריאות שיהיה לכם.
 53. 12
  צחוק גדול עשה עמנו הכותב שבהינף קולמוס הפך את מליון ורבע אזרחי (!) ישראל הערבים לעם כבוש אף הוא על פי הגדרותיו המגוחכות.
  1. אוקיי.... אתה יכול לנמק את השטויות שאתה פולט, או שזה כל מה שאתה יודע להגיד?
  2. תוהה - מגיע לך יותר. מסכים. תשכנע את הצנזור ובעייתך תיפתר בקלי קלות.
 54. 11
  הפלשתינים, הגרים בחלק (כן, כן!-בחלק) מהשטחים ששוחררו בשנת 67 מכיבוש ירדני, אינם מרוצים משלטון ישראל, והם רוצים עצמאות. אבל השטחים הנ"ל לא שייכים להם, וישראל רשאית לספח כל חלק מהם שתמצא לנכון, בדיוק כמו שעשתה בירושלים. זה אומר סיפוח של שטחי C בהם גרים רוב המתיישבים היהודיים, ורק מעט פלשתינים. לא מוצא חן העיני הפלשתינים?-שילכו וישתו את מי הים של עזה...
  1. אגב, ברור לך שאף מדינה בעולם לא מכירה בסיפוח של ירושלים והגולן, נכון?
  2. אף מדינה לא מכירה מסיפוח טיבט, או בכיבוש הטורקי של צפון קפריסין..והעולם ממשיך לחיות עם זה
 55. 10
  בראבו, התהליך מתחיל לחלחל למוחך.. 50-60% מהשטח יסופח לישראל

  ביתרת 40-50% מהשטח תהיה ישות פלסטינית, קיסרות, ח'ליפות או איך שהם ירצו לקרוא לזה... בשטח שיסופח ייוותרו כמה עשרות אלפי פלסטינים שיקבלו אזרחות ולא יהיו שונים במאומה מהפלסטינים פי אל-דאח'ל, כמוש הם אוהבים לומר, כלומר בשטחי מדינת היהוד... הם כמובן ייללו כאחיהם בשטחי 67 לשעבר על סבל רב מאוד מאפליה בלה-בלה-בלה, יקחו יופי את הביטוחים והזכויות האחרות ויילחמו עד טיפת דמם האחרונה שחלילה לא יסופחו למדמינת פלסטין שתקום...

  1. נדמה לי שהפלסטינים יעדיפו לתת לישות שתיווצר את הכינוי "בנטוסטן"

   ואם עוד נשאר ב"מנהיגיהם" רסיס אחרון של יושר ושכל ישר, הם יבטלו את הרשות הפלסטינית ויצאו למאבק למען קבלת תעודות זהות כחולות (ואם לא נשאר רסיס כזה - אז יעיפו אותם).

 56. 9
  גרוס פשוט מבלף, הצהרת בלפור המחייבת רק את בריטניה והחלטת חבר הלאומים המחייבת את כל העולם, אין נפגע דבר בהן משום שיש ערבים בארץ. חבר הלאומים ידע שיש ערבים בארץ, לכן הרי נמסר המנדט, היינו הנאמנות, לבריטניה, בכדי שתיצור כאן רוב יהודי ותשתית ראויה למדינה יהודית. יתירה מכך, החלטת חבר הלאומים הפקיעה במפורש מערביי הארץ כל זכות לאומית, להבדיל מזכות אישית, קשה לי להאמין שגרוס, כמשפטן, אינו יודע את העובדות. אלא שהוא מזמן לא מתפקד כמשפטן אלא כתועמלן שמאלני פו"צ או אולי קו"צ [קודם ציוני... יעני, טרם ציוני...], בנושאים הנדונים... חמור מכך, גרוס פשוט מטעה בעניין הסמכויות, יכול הריבון להחליט כי מערכת חוקים מסויימת תחול בשטח הריבוני שלו או בחלקו, כך, למשל, חלק החוק העותמאני וגם המנדטורי, לפחות בחלקו, גם בתל אביב, אין שום בעיית סמכות למפקד הצבאי. יש בעיה אחרת, עליה עמדה ועדת לוי, והיא האפליה כנגד ישראלים וחוסר הבקורת המשפטית בעניין ההחלטות כנגד ישראלים, נא להיות ישר.
  1. הבטחתי בית לאומי, לא מדינה. לא ידעתי גם שמה שכתבתי לרוטשילד ידידי הוא בסיס למדינת ישראל. לא ידעתי גם שהחלטות חבר הלאומים מחייבות. בחדשות גן עדן שמעתי שיש החלטה של האום מ-47. שמעתי גם שאפילו בריטניה שלי ירדה מהעניין של שלטון באמצעות צבא על תושבים וזה שלכולם יש זכויות שוות. חבל שהמגיב הזה לא יודע את זה. שמעתי גם שהרוב לא יודע את זה.
  2. ובית המשפט הבינ"ל בהאג, מחייב או לא מחייב? נורא פשוט להביא חצאי אמיתות (ושקרים מלאים?) כדי לתמוך בטענה שלך, ולהתעלם מה שסותר אותה..
  3. רועי, במסגרת תעמולת השמאל הקיצוני, הכוללת שקרים, התחזויות, טרור אישי ועוד, אתה מיתםמ, מה בדיוק הטיעון שלך?
  4. לבלפור, היה תלמיד חכם אחד, כמדומני רבי משה סופר, שאמר לתלמידיו שלא מפריע לו שיגידו את דבריו בשמם, זה עדיין אמת, אך ביקש מאד לא לומר את דבריהם, של התלמידים, בשמו...
 57. 8
  אם השטחים אינם כבושים ומדינת ישראל היא מדינה דמוקרטית

  האם לא חובה עלינו לתת להם אזרחות וזכויות הצבעה לכנסת?
  או שמה מדינת ישראל אינה דמוקרטית אחרי הכל???
  אני מבולבל....

  1. השטחים אינם כבושים אלא שנוים במחלוקת ואנחנו אכן מדינה דמוקרטית...ולכן דרושה פשרה שטחי A ו-B לפלסטנים ושטחי C לישראל תוך מתן אזרחות וזכות הצבעה לכנסת ל-48 אלף הערבים שגרים שם. נכון שפשוט ולא מבלבל?
  2. את הטריק של חלוקת השטח עם סכין מנתחים לאזורי A, B, C, D, E ן-F ניסו כבר הדרום-אפריקאים ומשום מה בכל זאת קראו לזה אפרטהייד. אולי בגלל שהמדינות המומצאות לא היו באמת ריבוניות, לא היה להן רצף טריטוריאלי, ולא צבא.
  3. גם בין רוב מדינות ארה"ב לאלסקה או הוואי אין רצף טריטוריאלי...וצבא בטח הפלסטינים לא צריכים אלא אם הם רוצים לתקוף אותנו...בדרום אפרקיה רוב השחורים חיו בערים הלבנות ולכן הבנטוצואנים לא פתרו כלום. סיפוח שטח C שונה מכל אלו...כי רוב הפלסטינים חיים בשטחי A ו-B או ברצועת עזה. לפי התזה שלך גם מונקו, סאן מרינו, אנדורה, וליכטנשיין אינן מדינות...והן כן!
  4. אתה אכן מבולבל, אין קשר בין הדברים.
 58. 7
  גרוס פשוט מבלף, הצהרת בלפור המחייבת רק את בריטניה והחלטת חבר הלאומים המחייבת את כל העולם, אין נפגע דבר בהן משום שיש ערבים בארץ. חבר הלאומים ידע שיש ערבים בארץ, לכן הרי נמסר המנדט, היינו הנאמנות, לבריטניה, בכדי שתיצור כאן רוב יהודי ותשתית ראויה למדינה יהודית. יתירה מכך, החלטת חבר הלאומים הפקיעה במפורש מערביי הארץ כל זכות לאומית, להבדיל מזכות אישית, קשה לי להאמין שגרוס, כמשפטן, אינו יודע את העובדות. אלא שהוא מזמן לא מתפקד כמשפטן אלא כתועמלן שמאלני פו"צ או אולי קו"צ [קודם ציוני... יעני, טרם ציוני...], בנושאים הנדונים... חמור מכך, גרוס פשוט מטעה בעניין הסמכויות, יכול הריבון להחליט כי מערכת חוקים מסויימת תחול בשטח הריבוני שלו או בחלקו, כך, למשל, חלק החוק העותמאני וגם המנדטורי, לפחות בחלקו, גם בתל אביב, אין שום בעיית סמכות למפקד הצבאי. יש בעיה אחרת, עליה עמדה ועדת לוי, והיא האפליה כנגד ישראלים וחוסר הבקורת המשפטית בעניין ההחלטות כנגד ישראלים, נא להיות ישר.
  1. איציק - ברור שהריבון *יכול* להחליט אילו מערכות חוקים חלות באילו שטחים.

   אלא שכאשר מערכות החוק שונות כ"כ בין האוכלוסיות, אתה לא יכול לקרוא לזה דמוקרטיה.
   ואגב - גרוס לא אמר שום דבר מטעה בעניין זה. הוא רק אמר שהמקור היחיד לסמכותו של הצבא בשטחים הוא הכיבוש - כך הרי טוענת המדינה כבר 40 שנה. אם אין כיבוש אין סמכות לצה"ל אלא לריבון האזרחי.

  2. המנדט הבריטי בארץ ישראל פג בחצות הלילה, ב-14 במאי 1948, ומאז אין להוראותיו כל תוקף משפטי.

   חוץ מזה, שכחת את הסיפא:
   "it being clearly understood that nothing should be done which might prejudice the civil and religious rights of existing non-Jewish communities in Palestine, or the rights and political status enjoyed by Jews in any other country"

  3. לבאר שבעי, כרגיל אתה מפגין שוב את בורותך [הגיע הזמן להחליף ניק?], ראשית, שוב, הכן נא ש.ב., יש עדיין תוקף לחוקים עותמאניים מסויימים בענייני מקרקעין, בעבר גם הרבה יותר. שנית, ברר נא אצל מומחה מהו דבר המלך במועצתו והשלכותיו אף להיום, למשל, בענייני משפחה, שלא לדבר על פעם. אם אינך יודע לקרוא אנגלית, אל נא תצטט, מדובר על זכויות אישיות להבדיל מזכויות לאומיות.
  4. לקאלטע פיש, ראשית, אנו מדברים על מושג הריבונות, לא על מושג הדמוקרטיה, נא התמקד. שנית, גרוס מטע ועוד איך משום שהמדינה תמיד טענה למושג "שטחים מוחזקים", מונח מומצא שמטרתו הייתה לגשר בין טענת הריבונות לרצון לוותר משום הטעמים הדמוגרפיים ועניינים מדיניים. הוא, מטעה, אתה טועה.
  5. לקאלטע פיש, ראשית, אנו מדברים על מושג הריבונות, לא על מושג הדמוקרטיה, נא התמקד. שנית, גרוס מטע ועוד איך משום שהמדינה תמיד טענה למושג "שטחים מוחזקים", מונח מומצא שמטרתו הייתה לגשר בין טענת הריבונות לרצון לוותר משום הטעמים הדמוגרפיים ועניינים מדיניים. הוא, מטעה, אתה טועה.
  6. איציק, עניין החוקים העותמאניים לא שייך (מדובר בחוק בינלאומי ולא במערכת המשפטית הקיימת בישראל, והעקרונות המשפטיים הבסיסיים שונים בשני המקרים). אם המנדט עדיין בתוקף, אז בבקשה, פנה בתלונות להוד מלכותה, המלכה אליזבת' השנייה.

   ולגבי הניק שלי - אין לי שום צורך ושום סיבה להחליף אותו. בשונה מהניק שלך, הוא גם אומר אמת.

 59. 6
  "כאשר אנו מדברים על כיבוש, אנו עוסקים בראש ובראשונה באוכלוסייה כבושה: האוכלוסייה היא הריבון של השטח ונמצאת תחת כיבוש כל עוד היא תחת שלטון של צבא זר",הרי אלו הבלים שהדעת אינה סובלת! בטרם הטיהור האתני שערכו הערבים ב-48 חיו בשטחים הללו גם יהודים שגורשו. מה בדבר זכויתיהם?
  1. יש החלטה של האו"ם שמכירה בזכותם של כל הפליטים של מלחמת 48 לשוב לבתיהם.

   אני שמח, יוסי, שגם אתה הצטרפת לתומכים ביישומה של החלטה זו. כה לחי!

  2. שקר מולחט, אין החלטה כזו. אבל למה לבלבל עם עובדות.
  3. זכות השיבה מעוגנת בהחלטת עצרת האו"ם 194, מה-11 בדצמבר 1948. צירופה של ישראל לאו"ם התאפשר חצי שנה אחר-כך, כשישראל חתמה על התחייבות רשמית לקיים את כל החלטות העצרת הקודמות, כולל החלטה 194.
  4. החלטה 194 של העצרת הכללית אינה מחייבת

   כתוצאה היותה של העצרת הכללית ולא מועצת הביטחון. ישראל לא חתמה על שום התחייבות לקיים את כל החלטות עצרת האו"ם, אף מדינה לא עשתה זאת.

  5. בארשבעי, בבקשה לא לבלבל אותי עם עובדות
  6. שטויות

   ישראל לא חתמה על התחייבות, ולשון החלטת העצרת הכללית על קבלתה של ישראל אינה מחייבת, ואינה מתנה דבר.

  7. שוב שקר. החלטה 194, שכאמור אינה מחייבת יותר מההחלטה שהציונות היא גזענות, מכירה בזכותם של הפליטים השואפים לחיות בשלום עם שכניהם לחזור. שמעת? לא כל הפליטים - אלא מי ששואף לחיות בשלום עם שכנו.

   Resolves that the refugees wishing to return to their homes and live at peace with their neighbours should be permitted to do so at the earliest practicable date

  8. בשנות ה-40 המאוחרות החלטות העצרת היו בעלות תוקף משפטי, ולא מועצת הביטחון.

   למשל, החלטת עצרת האו"ם 181 מה-29/1/1947, שעל בסיסה הוקמה מדינת ישראל מלכתחילה, לפחות מבחינה משפטית, כפי שנאמר במפורש גם בהכרזת העצמאות שהקריא בן גוריון.

  9. נו, ומי אמר שהפליטים שישובו אינם שואפים לחיות בשלום עם שכניהם?

   את העיקרון של זכות השיבה קיבלת? יופי. השאר שאלה של אופן היישום.

  10. אם החלטה שמתקבלת רק על ידי העצרת הכללית לא מחייבת מה זה אומר על כט בנובמבר ?

   הרי ההחלטה על חלוקת הארץ התקבלה בעצרת הכללית. גם ההחלטה על זכות השיבה התקבלה בעצרת הכללית.
   מה ההבדל בין 2 ההחלטות?

 60. 5
  זו רק שאלה של זמן בו כתיבה כזו לא תיהיה לגיטימית - רוצים לארוז מזוודה עם לאה ?
 61. 4
  האם האג׳נדה של הפרופ׳-כתב מעורבת בדעתו המלומדת? האם פעילותו העמותתית יוצאת נשכרת מהעניין?
  1. חס ושלום! גרוס ידוע באוביקטיביות שלו. הוא תמיד אוביקטיבי לטובת הערבים.
 62. 3
  הארץ עיתון שמאלני קיצוני!!!!

  מה אפשר לצפות מאתר שרוצה להשמיד את עם ישראל בדיפלומטיה זולה???אני אפילו לא קורא את הכתבה שלכם כי היא כולה צביעות

  1. כזה נודנדיק - מה רע בצד הנכון של הקו הירוק - הבחורות מפחידות אותך ?
  2. מה נדבקת לקו הירוק ריזו משמעות בכלל יש לו?

   איזה צד שלו נכון ואיזה לא?
   סתם קו הסכם שביתת נשק שעובר בשטחי ארץ ישראל.
   התוקף שהיה לו פעם פג ברגע שהופרהי שביתת הנשק..
   כל התושבים הערבים בגדה המערבית היו אזרחי ירדן אז איזה עם הם בדיוק?
   עד מלחמת ששת הימים לא היה עם פלשניתי כלל, אז מה איכפת לי שלושה מליון? (ובשטחים לא גרים שלושה מליון ערבים)
   יש שישה מליון יהודים בארה"ב גם הם רוצים מדינה.

  3. הנה עוד לאומן שמקבל את ה 10 אגורות לכל תגובה פשיסטית בעיתון הארץ. המשלם: המיליארדר האמריקאי הידוע.
  4. אידיוט, הארץ הוא העילון של בעלי ההון והמושקעים בבורסה. עמדות יוניות טובות לכלכלה. אין קשר ביון הון חותר לשלום ושמאל. אתה פשיסט מעצם הנסיון להדביק תוויות "שמאל".
 63. 2
  תשקורת עוינת ישראל

  הכתבהישראלה כתבה רק מוכיחה כמה עיתון ואתר הארץ הם במה אך ורק לשמאל רדיקלי הארץ שונה יהודים ואת רוב הכתבים הן בעיתון והן באתר צריך להעביר לסוריה לשם הם שייכים עים בני עמם הפלסטינים נמאס מכם מחרחרי ריב ושנאה בעמ ישראל

  1. ישראלים, תשמעו: כל המומחים במשפט בין-לאומי, למעט נציגיה של מדינת ישראל וכמה יהודים ימניים בחו"ל, טוענים שיש "כיבוש" ושכל ההתנחלויות בלתי-חוקיות. זה לא עניין של "שמאל", וק"ו לא עניין של "שמאל קיצוני". זה עניין של הדעת של 99% של המשפטנים ובכללם בית המשפט הבין-לאומי. פרופ' גרוס רק מסביר לקוראי "הארץ" את המצב המשפטי. אין אף משפטן, חוץ מנציגיה של מדינת ישראל וכמה יהודים ימניים אמריקאים, שתומף בדעה שהביע דו"ח לוי. זאת העובדה.
  2. כל "העןלם" לא מכיר בכיבוש הסיני של טיבט מה שלא מפריע למיליארדי אנשים לקנות מוצרים מסין. כל העולם לא מכיר בכיבוש הטורקי בצפון קפריסין-מה שלא מפריע לעשרות מיליוני תיירים לנפוש בטורקיה. רוב העולם לא מכיר בזכות ישראל על יו"ש מה שלא הפריע ליקב פסגות לזכות במדלית זהב בתחרות יין בפאריס. עם כל הכבוד למשפט הבינלאומי-הוא לא משנה סדרי עולם.
  3. פרופ מארה"ב, לא נוריש לבנינו גבול שבעורפם 13-20 ק"מ הים. סע לאורכה של ניו יורק משדרה החמישית ועד איפה.. וזהו נגמרה המדינה... ועל זה צריך להגן. אז, לא.
  4. לפחות שנדע מה אנחנו מעוללים ולא נרחץ בניקיון כפינו

   מותר לשוחרי ההתנחלויות להצדיק אותן בזכות היסטורית, בטרור וכולי, ומותר לכל העולם גם לא להסכים עם זה. מה שמרתיח בדו"ח הזה הוא הנסיון "ללכת עם ולהרגיש בלי" - גם לחמוס בשם העקרונות הנ"ל וגם לחשוב שאנחנו "בסדר" מבחינה משפטית/מוסרית. זה לא בסדר. אין דרך אחרת לאמר את זה. האם זה הכרח לעשות הרע לזולת כדי לשרוד פה? - אולי - אבל אל תנסו להיות זאב בעור של כבש!

  5. אנחנו שונאים רק את מי שכותב "שונה" ו"עים", לא משתמש בסימני פיסוק, ובכלל חותר תחת אושיות השפה העברית. אנחנו גאים בשפתנו, אבל פחות ופחות גאים בעמנו שחותר להשמיד את השפה ואת הפלסטינים.
  6. הטיבטים בשונה מהפלסטינים הם אזרחי מלאים של סין

   ויחי ההבדל הקטן.

  7. לגבי סין -גיבוב של שטויות. טיבט מוכרת כחלק מסין על פי כל אמת מידה משפטית בינלאומית

   המצב שונה לחלוטין מהשטחים הכבושים בגדה ואין בכלל מה להשוות

  8. טיבט נכבשה ע"י סין בשנת 1953, 4 שנים לאחר אמנת ז'נבה בה נתלים מצדדי הנסיגה שלנו... העולם מכיר דה-פקטו בכיבוש טיבט אבל לא באופן רשמי.
  9. אכן, יש כיבוש סיני בטיבט, אבל לפחות הטיבטים בטיבט הם בעלי אזרחות סינית.
  10. כן בגלל הנאורות שלך הם שורפים את עצמם כל שני וחמישי
  11. אז שיהיה כיבוש

   לא מפריע לי.

 64. 1
  הפלסטינים הם עם מומצא. הם ערבים שפלשו לישראל ואין להם זכות עליה.
  1. תשנן שש פעמים לפני השינה, תנשק קמע ואולי זה יעבוד
  2. אין שכל, אין דאגות.

   והעם האמריקאי, גם לא קיים? הרי כולם מהגרים שפלשו לצפון אמריקה..

   ומה עם הספרדים? גם כאן מדובר באירופאים שפלשו לשטחים של הויזיגוטים והמורים..

   עכשיו שאני חושב על זה..גם יהודים זה עם מומצא, הרי הכל התחיל בהגירה של אברהם אבינו לכנען..

  3. גם כשירדן פלשה לגדה המערבית ב-1948 לא היתה שם מדינה. אז אם ירדן פולשת לשטח לא שלה היא כובשת ואילו אם ישראל פולשת לשטח לא שלה היא אינה כובשת. איפה כאן ההיגיון?
  4. עמים מומצאים

   כל עם הוא עם מומצא. כל עם נוצר מתישהו כשמספיק אנשים באותו עם התחילו להאמין שהם עם. תשאל את הצרפתים, הגרמנים, האיטלקים והאמריקאים.
   הזכות להגדרה עצמית חלה על קבוצת אנשים שמאמינים שהם עם. זאת אף פעם לא הגדרה אובייקטיבית, כי אין בתחום הזה הגדרות אובייקטיביות.

  5. כן עם לא עם

   הם לא עם, סתם 3 מיליון אנשים נשים וטף, זקנים וצעירים , נו אז? מה עכשיו? למה ההגדרה הזו חשובה? אם הם "לא עם" אפשר להתעלל בהם, לנשל אותם, לבעוט בילדים שלהם, לפנות אותם מבתיהם, לעכב אותם במסומים? אם השטח לא כבוש מי נתן זכות לחיילי צה"ל לעכב אנשים במחסומים? מה החיילים עושים שם ? גם בתוך תחומי הקו הירוק היינו עוברים בשתיקה על פעילות כזו של חיילים?

  6. הם לא עם, סתם 3 מיליון אנשים נשים וטף, זקנים וצעירים , נו אז? מה עכשיו? למה ההגדרה הזו חשובה? אם הם "לא עם" אפשר להתעלל בהם, לנשל אותם, לבעוט בילדים שלהם, לפנות אותם מבתיהם, לעכב אותם במסומים? אם השטח לא כבוש מי נתן זכות לחיילי צה"ל לעכב אנשים במחסומים? מה החיילים עושים שם ? גם בתוך תחומי הקו הירוק היינו עוברים בשתיקה על פעילות כזו של חיילים?

   הם לא עם, סתם 3 מיליון אנשים נשים וטף, זקנים וצעירים , נו אז? מה עכשיו? למה ההגדרה הזו חשובה? אם הם "לא עם" אפשר להתעלל בהם, לנשל אותם, לבעוט בילדים שלהם, לפנות אותם מבתיהם, לעכב אותם במסומים? אם השטח לא כבוש מי נתן זכות לחיילי צה"ל לעכב אנשים במחסומים? מה החיילים עושים שם ? גם בתוך תחומי הקו הירוק היינו עוברים בשתיקה על פעילות כזו של חיילים?

  7. השטויות שאתה אומר גורמות לך לישון בשקט?
  8. זה כמובן שקר, אבל זה לא משנה את העובדה שיש כאן כ-3 מיליון אנשים החיים ללא הזכויות הבסיסיות ביותר שיש לך ולי, בגלל היותם תחת ריבון צבאי. עובדה.
  9. אם הם לא עם אז לפי חוקי המדינה לא מגיע להם זכויות שוות של כבוד האדם וחרותו
  10. בשטחי יו"ש גרים מילין וחצי ערבים ולא 3 מיליון. לפני אוסלו לא היה צורך ברוב המחסומים...בעקבות אוסלו ומעבדות הנפץ, אחרי שהם החלו להתפוצץ באוטובוסים בבתי קפה ובתי מלון-הזכות שלנו לחיים נתנה לצה"ל את הזכות לעכב אותם במחסומים, כי הזכות שלנו לחיים גוברת על הזכות שלהם שלא להיות מטורטרים. קוראים לזה -ערך קדושת החיים.
  11. גם אם השטות שלך היתה נכונה- האם זה סותר את העובדה שבשטחים יש 2 אוכלוסיות שחלים עליהן חוקים שונים? לא יעזור לך, זה עדיין אפרטהייד.
  12. אם הם לא עם, למי אתה קורא "הם"?
  13. גם כל הטוקביסטים מומצאים, ומיתר לציין, שהמציאות מומצאת. מה אתה מנסה לומר?
  14. לתומר - אז אתה תומך בפלסטין בהולנד, סקנדינביה, ישראל 2 בברוקלין

   וכו'.
   הטיעון שלך כל כך חסר הגיון - כל מי שרוצה להכריז על עצמו בעל זכות להגדרה עצמית, יכול לעשות זאת?
   אז בעוד 40 שנה תקום פלסטין 2,3,4,5,6 ברחבי אירופה, טורקיה 2 בגרמניה, אלג'יריה בצרפת וכו'.
   אין שכל אין דאגות....

  15. ובדוק בעניין זה בעיקר את היהודים, שהמציאו את עצמם כעם במאה ה-19
  16. הנה לכם עוד לאומן של הימין שמשלמים לו 10 אגורות לכל תגובה בעיתון הארץ
  17. כן, גם בתחומי הקו הירוק זה יגיע. את ואני ניעצר במחסומים, נילקח לחקירות, ניכלא "מינהלתית".
  18. קדימה, תחיל את החוק הישראלי על ה"שטחים הכבושים" ותגמור את הסיפור. למה להקים להם מדינת טרור? יש לאמץ את תוכנית נפתלי בנט על ידי החלה של החוק הישראלי על 60% מיהודה ושומרון ומסירת 40% לכנופיה של אבו-מאזן עם גבול ועמדות שמירה.
  19. לפני ברוך גולדשטיין לא היו מחסומים?
  20. זה כמו לומר שהמתנחלים אינם עם ואפילו לא עדה אלא חבורת דוששי קרקע מוגנים על ידי הרובים של חיילי חובה בעוד נוער הגבעות עושה חפלות ואורגיות והנוער החרדי הורג את עצמו מרוב שעמון בישיבה.
  21. ביבי-חמאס ופרס שיתפו פעולה בהכשלת אוסלו. המתנחלים שמחו לאינתיפדה כדרך לעורר רחמים והזדהות.
  22. אחרי כל ויכוחיח הסרק,, רק העם הכבוש יומר את דברו והם יעשו זאת בכלים שעומדים לרשות הנכבש והמדוכא: אלימות מזעזעת עוד יותר. לכן אני בעד צבא מקצועי. שיתגיסו אלה שמוכנים להילחם תמורת הכסף. המתנחלים לא שווים לסכן את החיים בשבילם.