בירושלים אין ספק: טהראן מאחורי הפיגוע בבורגס

ראש הממשלה מפנה אצבע מאשימה לעבר הגנרל קאסם סולימני, ראש גיס אל-קודס של משמרות המהפכה האיראניים, שמפעיל את מערך פיגועי חו"ל של איראן

בירושלים לא היו אמש ספקות. האצבע המאשימה הרשמית שהפנה ראש הממשלה נתניהו אל איראן, בעקבות הפיגוע שבו נרצחו הישראלים בבולגריה, מגובה, כפי הנראה, גם במידע מודיעיני מפורט יחסית. האיש מאחורי התקפת הטרור על אוטובוס התיירים בבורגס הוא הגנרל קאסם סולימני, ראש גיס אל-קודס של משמרות המהפכה האיראנים, המפעיל את מערך פיגועי חו"ל של המשמרות. משלוש הזרועות שמפעילה טהראן לצרכים אלה – משמרות המהפכה, משרד המודיעין וחיזבאללה, אנשיו של סולימני נחשבים כיום לפעילים ביותר בחו"ל. חיזבאללה מסייע לגיס אל-קודס, אך מאז חיסולו של עימאד מורנייה ב-2008, ירדה מידת האפקטיביות שלו.

גם סולימני נחל בשנים האחרונות אכזבות קשות. הפיגוע אתמול הוא הישג ראשון לאיראן ולחיזבאללה, אחרי סדרה ארוכה של כישלונות. מאז ההתנקשות במורנייה, שאיראן וחיזבאללה מייחסים לישראל, הצליחו זרועות המודיעין הישראליות, והמוסד בראשן, לסכל עשרות ניסיונות לפיגועי נקמה בכל רחבי העולם כמעט. על-פי דיווחים שונים בתקשורת הזרה, שרק בחלקם זכו לאישורים רשמיים מישראל, נחשפו וסוכלו תוכניות טרור בטורקיה, ביוון, באזרבייג'אן, בגיאורגיה, בתאילנד, בקניה ובמדינות נוספות.

רק בשבוע שעבר נחשף ניסיון איראני-לבנוני לאסוף מודיעין מוקדם למבצע, במטרה לפגוע בתיירים ישראלים בקפריסין. זמן קצר קודם לכן נעצרו איראנים בקניה, בחשד שיזמו תוכנית דומה. בפברואר רשמה איראן הצלחה קטנה, בפציעת אשת דיפלומט ישראלי בפיצוץ בהודו, אך נכשלה כשיזמה ניסיונות לפיגועים מקבילים בתאילנד ובגיאורגיה.

עשן מיתמר מהאוטובוס שהתפוצץ בשדה התעופה בבורגוסרויטרס

כל הדגלונים הללו על הגלובוס הם חלק ממאמץ מתמשך. התמריץ הראשון לנקמה היה חיסול מורנייה, אך אחריו באו גם ההתנקשויות במדעני הגרעין האיראנים והחבלות השונות בתוכנית הגרעין, שגם בהן מייחסת טהראן לישראל מעורבות פעילה, אם לא אחריות מלאה. איראן חשה עצמה מחויבת להגיב ולכן מיהרה להוציא לדרך את סדרת הפיגועים הקודמת, שכשלה בפברואר. הפעם כוונה ההתקפה, שכנראה תוכננה טוב יותר, אל הבטן הרכה שלנו – תיירים במזרח אירופה, באתר שידוע כאהוד במיוחד על ישראלים, ובו ניתן לזהות בלי קושי מיוחד את הקבוצות הנוחתות מהארץ. אגף האבטחה של השב"כ מותח גם כך את יכולותיו במשך תקופה ארוכה מאוד, בניסיון להגן על שגרירויות ישראל בחו"ל, על התעופה הישראלית בעולם ועל משלחות רשמיות.

אין שום דרך מעשית שתאפשר הענקת אבטחה מלאה לכל קבוצת ישראלים המטיילת בעולם. מה שניתן לעשות הוא לשדרג הסכמים הקיימים ממילא עם שירותי ביטחון ומשטרות מקומיות במדינות הנחשבות למסוכנות יותר ולקוות לטוב. מרבית ניסיונות הפיגוע יסוכלו כתוצאה ממודיעין מוקדם, לא בעזרת הצבת מאבטח על כל אוטובוס תיירים. אמש הועלתה רמת הכוננות ביעדים ישראלים מאובטחים בחו"ל, מתוך הנחת עבודה הגיונית, שלפיה ייתכן שמדובר פה בתחילתה של מתקפה מתואמת על כמה יעדים.

נתניהו הזהיר אמש מפני "מתקפת טרור איראנית שמתפשטת בעולם כולו" והבטיח כי "ישראל תגיב בעוצמה". ועדיין, נדמה שמי שמדמיין את מטוסי חיל האוויר ממריאים לדרכם וממטירים פצצות נקמה, על אתרי הגרעין האיראנים או על מפקדות חיזבאללה בלבנון, יצטרך להיאזר בסבלנות. הפיתוי של האנלוגיה ההיסטורית (ההתנקשות בשגריר שלמה ארגוב בלונדון, ששימשה נפץ לפתיחת מלחמת לבנון הראשונה ב-1982) קיים, אבל לא ממש רלוונטי הפעם. נראה שחיזבאללה הוא רק שחקן משנה בתקרית אתמול, ואילו כבודו של פרויקט הגרעין במקומו מונח, אך זהו עניין להכרעות מהותיות יותר, לא לנקמה זריזה על פיצוץ באוטובוס, מקומם ומרתיח ככל שיהיה.

המאבק בין איראן לישראל יימשך כנראה בעיקר מתחת לפני השטח, עד שתיפול החלטה באשר לטיפול בגרעין. מה שבכל זאת מדאיג באירועי אתמול, לצד החשש מפיגועים נוספים בחו"ל, קשור בהתגברות חוסר היציבות האזורי. כשמשטר אסד תלוי על בלימה, כשאיראן אחראית להרג ישראלים בחו"ל וישראל מתקרבת לנקודת הכרעה באשר לאופן הטיפול באיום הגרעין האיראני – הסיכויים שבקיץ הזה נוכל להתמקד במחאה החברתית ובגיוס החרדים בלבד הולכים ופוחתים.
 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 56
  נתניהו מחכה לאמתלה כדי להתקיף את איראן. לא מאמין ל"מקור הבטחוני" ולא מאמין למילה של נתניהו גם לא לוו החיבור.
 2. 55
  תעמלן המרפסות מכה שנית,,,
 3. 54
  בירושלים אין ספק. למציאות יש ספק. המציאות חורגת מסמכותה

  כמו שלא היה ספק בדבר זהות המפגעים באילת - החמאס, כך גם עכשיו אין ספק. כל-כך אין ספק שגם אין צורך לחקור. ללא שום צל של ספק המפגעים הם אלה שהתמקדות בהם תסייע למטרות הפוליטיות של ביבי וברק.

 4. 53
  250 אלף לובשי השחור בטלנים אנטי ציונים....הם הסכנה לקיומנו !! יותר מאירן והעייטולות !
 5. 52
  רבע מיליון לובשי שחור ,דוברי גרמנית מעווטת בטלנים אנטי ציונים,הם הסכנה לקיומנו,אלף מונים מאירן והעייטולות.
  1. שינה

   למה יש לך כל כך הרבה שינה?

 6. 51
  ביבהו אם אתה צודק?! טמבל.אז מה תביא עלנו תקיפה באירן ?עשור של טרור עולמי ,על כל יעד ישראלי או יהודי בעולם ! מה יותר מסוכן לקיומנו ביביהו? 250 אלף השחורים בהלוויה של אנטי ציונים.בורים אוכלי חינם,או אירן??
 7. 50
  אם ביביהו צודק ?!! אז תבינו שתקיפה על אירן ,תביא עשור של טרור עולמי ,שאף יהודי לא יהיה מוגן !!! פרס היא מדינה ועם עם היסטוריה של אלפי שנים,המונה 80 מיליון,וגודלה כחצי אירופה...הבנתה יהיריהו !!
 8. 49
  סומך על אהוד ברק. מספר 1 בביטחון
 9. 48
  בישראל אין ספק - אנחנו הורגים - הם הורגים - אנחנו הורגים - הם הורגים - אנחנו הורגים - הם הורגים - אנחנו הורגים - הם הורגים - אנחנו הורגים - הם הורגים - אנחנו הורגים - הם הורגים - אנחנו הורגים - הם הורגים - אנחנו הורגים - הם הורגים - אנחנו הורגים - הם הורגים -
 10. 47
  ביבי הראשון שזיהה שמדובר בטהראן, וזאת דקה לאחר הפיגוע, חבל שלא חמש דקות לפני.
 11. 46
  חשבתם עם עצמכם שניה לפני שפרסמתם את הכתבה הזאת??!?

  מאוד מעניינת תמונת המצב ששיקפתם לנו, אבל יש דברים יותר חשובים כמו עדכון בנושא ההרוגים והפצועים. כאילו זה לא מעניין אתכם, רק פרשנות אינטלקטואלית אלק, ועניינית, בלי דם. אפליקציה גרועה, הארץ- אכזבתם!!

 12. 45
  Iran delenda est. קאטו הזקן היה מסיים כל נאום, גם על אמות המים ברומא, במלים " יש להרוס את קרתגו'. את איראן של האייתולות צריך להרוס
 13. 44
  לא רק בקיץ הזה.
 14. 43
  איראנים אנחנו אוהבים אותכם.
 15. 42
  כדאי לראת התמונה הגדולה. מלחמת סוני בשיעי הולכת ומתחזקת. אחרי אסד, יבוא נסראללה, ברית סוני-נוצרי לבנונית תעשה טיפול שורש לחיזבאללה. הכוח המרכזי שמתניע מאחרי הקלעים הם הסעודים. המטרה העיקרית, איראן.
 16. 41
  ומה עם החיסולים שישראל ביצעה בטהראן?
 17. 40
  גם אם אנחנו נלחמים באירנים בחשאי למה לברבר? איזה חוסר אחריות של המנהיגים שלנו. המדינה ה9 בגודלה בעולם כלכלית וצבאית יכולה להתיש אותנו במלחמה בלי בעיות. גם ככה יש לנו את ביבי שמתיש מספיק כלכלית
 18. 39
  מה הבכינות ביבי ? אתה גם טרוריסט מחסל להם מדענים ברחוב- קח אחריות למעשיך
 19. 38
  מחאה חברתית יותר חשובה מהברברת על איראן, תפסיקו עם הספינים האלה

  אנשים כאן לא גומרים את החודש, ילדים לא לוקחים אוכל לבית הספר, זורקים אנשים מהבתים שלהם כל יום, מתעמרים בנו ומעלים את המחירים כל הזמן וזה לא מספיק חשוב? זה בתוכנו יום יום, זה לא באיראן ולא הערכה מודיעינית, זה כאן וזה כולנו ואם לא נתמקד במחאה החברתית, נקבל מציאות הרבה יותר גרועה מאיום שתמיד קיים מאז קום המדינה.

 20. 37
  איזה מודיעין מדהים, שעה אחרי יודעים מי ולמה.

  משאר מי שמאמין לשטויות האלו ?

 21. 36
  כל זמן שחמינאי חי ,ישראלים בסכנה

  על ישראל לחסל את חמינאי. הוא המנוע לכל הפעילות האירנית כנגד ישראל והיהודים בעולם.
  רק חיסול של ייצור זה יחזיר השפיות לאירן

 22. 35
  נתניהו משתמש בדמם של אזרחים כתרוץ לתקיפה באירן - אנשי הימין אתם חלאות אדם!!!

  לא המפגעים אלא אתם אנשי הימין- אתם הרוצחים האמיתים שמנצלים כשל מודיעיני ומוות של אזרחים לאינטרס פוליטי. אין לכם כל צלם אנוש וכעת זה ברור יותר מכל שצמרת השלטון מכורה כליל להחלטות מבוססות אגו בלבד.
  לא הטררוריסטים אלא אתם שממשיכים את מעגל האימים והרוע - ואתם יודעים מה? אולי אזרחים תמימים פה, לא רואים זאת אך כל העולם יודע ומדבר על האינטרסים השקופים וגועל הנפש הנוטף מהצמרת המדינית המושחטת של ישראל.

 23. 34
  כל הכבוד לשירותי המודיעין של ישראל - בקצב הזה יוכל ראש המוסד לשלוח פרחים למשפחות הנפגעים עוד לפני שיצא הפיגוע לפועל, כך שיגיעו אליהן בדיוק עם הידווע דבר מות יקיריהן. כידוע, שירותי שליחויות הפרחים בישראל הרבה פחות זריזים משירותי המודיעין.
 24. 33
  מידע מודיעיני דקות ספורות אחרי הפיגוע ולא לפניו.

  ומאוד מענין שחיזבלה באופן מפתיע התנערו מהפיגוע - הרי הם הזרוע של אירן.

 25. 32
  חבר'ה, תיפסו מחסה. נתניהו יאבד את המדינה לדעת כדי לתקוף בנקמנות את אירן ולהשיג נצחון פירוס.
 26. 31
  false flag?
 27. 30
  קשקוש-בלבוש עוד כתבת שירות של הממסד. אם הכל כל כך ברור-היכן ההתראה ולו הכללית? יש. לשים קץ למעגל האלימות, ולא לחשוב על נקמה וחיסולים, שיגררו פחד אימים מצד ישראל למשך שנים, כפי שהיה ועדיין הווה לאחר רצח מונייה
 28. 29
  המטה לא הכה הפעם

  מושיענו ומצילנו "המטה למלחמה בטרור" נאלם הפעם דום.לשווא חיכינו לאזהרותיו המצילות נפשות בכל חג ומועד אולם לא הפעם.
  אייכם כל חכמי ויועצי המטה המפואר ?הלחינם תקבלו שכר על בינתכם שאבדה?

 29. 28
  ביבי אתה שקרן

  לא מאמינים למילה שלך, לא ביטחון לא כלכלכה לא ערכים

  רה"מ הכי גרוע אי פעם

 30. 27
  לפי שלא הפנים מיהם אויייבנו , רוצחים שפלים וגזענים
 31. 26
  הכתובת הייתה רשומה על הקיר

  ובמערכת הביטחון לא ידעו מה לעשות עם זה
  נתניהו הזהיר אמש מפני "מתקפת טרור איראנית שמתפשטת בעולם כולו"
  נתניהו הזהיר אמש ישראל תגיב
  מאוחר מדי

 32. 25
  גיוס חרדים

  לשלוח אותם בהמוניהם לטהרן. בלאו הכי אין הבדל.

 33. 24
  אם תורכיה ידעה ושתקה....

  הפיגוע היה ממש מתחת לאף של המודיעין התורכי. מעניין אם הם משתפים פעולה עם חיזבאללה לפגוע בישראל

 34. 23
  Stop the madness and hysteria before you go too far!!!
 35. 22
  הפיגוע הגיע ב-ד-י-ו-ק בזמן המתאים לביבי.
 36. 21
  anyone belive this?
 37. 20
  ביטחון בחול

  אניי מופתע מאד מהפיגוע,אני מופתע איך עד היום לא התרחש פיגוע בבורגס או בכל מקום אחר בעולם, כל כך קל לבצע זאת כל שבוע מאות ישראלים מקובצים יחדיו ללא אבטחה מינימלית, היעד הבא ותזכרו זאת היטב , הקוואסאן בבנגקוק , הלוואי ואתבדה אבל אני חושש מאד שאני צודק ראו הוזהרתם !

 38. 19
  הדגנרל ברק הבטיח פחות מ 500 הרוגים אם ישראל תבחר הפצצה במקום פירוז המזה"ת מנשק גרעיני (כהצעת איראן), שנתחיל לספור?
 39. 18
  גם לישראל וגם לאיראן יש מערך של רוצחים בינלאומיים.. לא הממשלה הישראלית ולא האיראנית פועלים למען ביטחון אזרחיהם.
 40. 17
  גיבורים על חלשים

  גיבורים על חלשים

 41. 16
  אם היה לכם מודיעין, למה לא הצלתם אותם?! חכמים בלילה.
 42. 15
  מה החוכמה בלפוצץ אוטובוס שבו אזרחים תמימים?
 43. 14
  אני היחיד שחושב שזה נראה רע כעשר דקות אחרי פיגוע עם נפגעים יש לנו מידע מודיעני על המבצע? זה מסריח או משקרים, או מאוזלת יד.
 44. 13
  צירוף מקרים?

  בדיוק כשהתרסק העניין עם חוק טל וקדימה פרשה מהממשלה, אנשים שורפים את עצמם ברחובות והמחאה תופסת שוב תאוצה וממש אבל ממש שניה לפני שהולכים שוב לבחירות איראן מחליטה לעשות פיגוע נגד ישראלים בבולגריה? לי אישית זה נראה מוזר. הצעד הבא כמובן הוא לתקוף את איראן ולנצח בזבנג וגמרנו ואז הכל יהיה בסדר גמור.

 45. 12
  אם ביבי יודע בוודאות שאלו האיראנים זה משאיר 3 אפשרויות....

  1. הוא משקר- הוא לא יודע כלום או שיש מידע חלקי בלבד אבל זה מתאים מבחינת לו''ז להאשים את האיראנים.
  2. הוא יודע שאלו האיראנים וזה באמת הם- מכאן נובע שהיה מידע מודיעיני שהתעלמו ממנו שזה מוביל למסקנה של רשלנות או למסקנה שכוחות הביטחון נתנו לאירוע להתרחש על מנת להשתמש בו כקלף לתקיפה באיראן (לא הפעם הראשונה שכוחות הביטחון השתמשו בשיטה הזו( ע''ע שמפניה)
  3. הגישה הקונספירטיבית (והאהובה עלי)- כוחות הביטחון הישראלים (או גוף בתמיכתם שפועל באמצעות מדיחים) ביצע את הפיגוע על מנת ליצור תמריץ לתקיפה באיראן.
  כנראה שהתשובה הראשונה היא הנכונה (תערו של אוקהם ) אבל לא הייתי שולל לחלוטין את השתיים האחרות...

 46. 11
  את האצבע יש להפנות אל חמינאי אין טעם להתעסק עם השליחים
 47. 10
  כן איראן או לא ? - אני לא מאמין למילה אחת מהשלטון הזה ועושי דברו.
 48. 9
  אחרי שרצחתם חופשי מדענים אירנים, מה אתם מתפלאים?
 49. 8
  אם היה מידע, מדוע לא מנעו את הפיגוע?

  איך ישראל הצליחה לעלות כל כך מהר על מבצעי הפיגוע. חייב היה להיות לה מידע מוקדם עליו. מדוע אם כן לא מנעו את הפיגוע?

 50. 7
  ישראל חיסלה לא מעט אנשי מדע ואחרים באירן עם ובלי אופנועים וטבעי שהתגובה לרצח היא רצח.
 51. 6
  כמה נוח בשביל נתניהו,

  שוב אפשר להתמקד בנושא המועדף עליו... איראן

 52. 5
  מדוע גם בכתבה, שאמורה לספק דיווח חדשותי אובייקטיבי בעליל, בוחר עיתון "הארץ" לקדם את האג'נדה שלו?

  הפסקה האחרונה בכתבה מיותרת לכל הדעות. מדוע צריך לנסות ו"לדחוף" בכוח את עניין המחאה החברתית לנושאים שאינם קשורים למחאה. זוהי כתבה שעוסקת בפיגוע הרצחני והנתעב של המשטר האיראני הבזוי והמשוקץ. המחאה החברתית כלל אינה קשורה לנושא. וכן, הנושא של הגרעין האיראני חשוב בהרבה מאשר המחאה החברתית, לפחות בפרק הזמן של השנתיים הקרובות. אנחנו מדברים כאן על נקודת הכרעה, יש שיאמרו היסטורית. מדוע תמיד בוחר עיתון "הארץ" להתמקד בעניינים השוליים, ולעסוק בשטחיות בעניינים המהותיים ביותר? אנא מכם, התבטאתי בצורה לגיטימית ובמסגרת השיח הדמוקרטי, ולכן אל נא תצנזרו את תגובתי.

 53. 4
  איראן אשמה = איראן תשלם. דם יהודים, וישראלים בכלל זה, אינו הפקר. בא הקץ למשטר האייתולות.
 54. 3
  הסיכויים להתמודד עם המחאות באמת פוחתים, אבל היה עדיף שממשלה אחרת עם מנהיג אחר בראשה יתמודדו עם המצב. כשיושבים בממשלה אנשים אינטרסנטיים וחסרי אחריות לאומית - מפחיד לחשוב לאן הם יכולים להוביל את המדינה.
 55. 2
  היה רצוי להחזיק במידע לפני הפיגוע ולא אחרי...
 56. 1
  ואכן - אין כלל ספק שקאסם סולימני ומנהיגיו הינם פושעי מלחמה שעושים הכל לרצוח חפים מפשע. מדובר בבני מוות לכל דבר ועניין. אם לא יתנדנדו מגרדומי טריבונאל בינלאומי, יחוסלו בדרך אחרת.

  ואכן - אין כלל ספק שקאסם סולימני ומנהיגיו הינם פושעי מלחמה שעושים הכל לרצוח חפים מפשע. מדובר בבני מוות לכל דבר ועניין. אם לא יתנדנדו מגרדומי טריבונאל בינלאומי, יחוסלו בדרך אחרת.