בג"ץ דחה שוב את הריסת מגרון מחשש שתושביו ישרפו מסגדים

לאחר שקבע כי המאחז יהרס ב-1 באוגוסט, החליט בג"ץ לדחות את המועד ב-20 ימים לפחות עד לדיון נוסף בעתירת תושבי המקום

בית המשפט העליון דחה בשבוע שעבר את הריסת המאחז מגרון ב-20 ימים לפחות, עד לדיון נוסף בעתירת קבוצת תושבי המאחז, שנקבע ל-21 באוגוסט. מגרון היה אמור להיהרס עד סוף מארס, אולם המדינה ביקשה מבג"ץ ארכה של שלוש שנים וחצי לשם מציאת חלופה לתושבים. בג"ץ דחה את הארכה, קבע את ה-1 באוגוסט כמועד הפינוי החדש, אולם כעת דחה אותו בשנית.

המדינה ביקשה לדחות בחודש את הריסת המאחז מחשש שתושביו ישרפו מסגדים בחודש הרמדאן וכן משום שבניית האתר הזמני לתושבים טרם הושלמה. בדיון בבג"ץ קבלה השופטת מרים נאור על כך ש"קבענו את המועד לפינוי ל-1 באוגוסט, בהתחשב בתשעה באב. עכשיו אתם אומרים שאחרי תשעה באב יש רמדאן, ואחרי רמדאן יש ראש השנה". נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס, תהה בדיון "מה יהיה אם גם כשנגיע (למועד הפינוי - ח"ל) האתר לא יהיה מוכן?". מזכיר הממשלה, עו"ד צבי האוזר, השיב לו כי אם כך יקרה, ועדת השרים לענייני התיישבות תתכנס שוב ותקבל החלטה

קבוצה של 17 תושבי המאחז עתרו לבג"ץ בדרישה לאפשר להם להישאר במגרון משום שרכשו את אדמותיהם במקום. המדינה לא הציגה את עמדתה בעניין, אולם ועדת השרים לענייני התיישבות הודיעה כי אינה מתנגדת להמשך מגוריהם שם. עם זאת, בפרקליטות טענו כי ההצעה אינה קבילה מבחינה משפטית וכי דרוש זמן נוסף כדי לבחון אותה.

מאחז מגרון, ארכיוןמיכל פתאל

עד הדיון הנוסף בסוף חודש אוגוסט אמורה המדינה למסור את עמדתה ביחס לעתירת המתנחלים. השופט גרוניס הורה להמשיך עד אז בהכנות לפינוי, אולם להחלטה זו לא ניתנו נימוקים.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 18
  תושבי מגרון לא איימו

  האיום הוא המצאה של הפרקליטות שמחפשת סיבה לדחית הדיון. כל זה מכיון שהחלטת ועדת השרים אינה מקובלת על הפרקליטות והיא צריכה זמן כדי להראות לממשלה מי הריבון האמיתי

 2. 17
  חברים בואו נהיה הוגנים וישרים. אם אכן הם רכשו זה שייך להם.

  אני מדגישה שכמובן מדובר בתנאי שהם אכן רכשו ולא מדובר בספין נוסף של המתנחלים..

 3. 16
  זו ממש בדיחה גרועה. הטיעון שנתן בגץ הוא טיעון שיכול להיות תקף כל זמן ובכל מצב, ולכן אני לא רואה איך מיגרון תפונה אי פעם
 4. 15
  על כן נקרא שמו בישראל "בג"ץ חותמת-גומי".
 5. 14
  המדינה עושה מבית המשפט העליון "חוכא ואטלולא"
 6. 13
  אנשיך הספרדים בחומה ומגדל ובאהלים+ בלי אהל אפילו ונזרקו כמו כלבים.
 7. 12
  אין דין ואין דיין
 8. 11
  "ממשלה יש מחלוקת פנימית חריפה בדבר עמדת המדינה ביחס לפינוי מגרון" - לא נכון. הממשלה קיבלה החלטה שמאשררת את החלטת ועדת השרים להתיישבות, אשר קבעה שאם נכונה טענת המתיישבים שרכשו את רוב הקרקע במגרון מהבעלים, אין לפנות אותם משם.

  כמובן שזו החלטה ברורה - אם הסיבה לפינוי היא שהקרקע אינה שלהם, אז ברגע שהקרקע שלהם - אין סיבה לפינוי (כמובן שאם הסיבה היא שאין ליישב יהודים בשטחים שמעבר לקו הירוק, והבעלות על הקרקע היא רק תירוץ, אז הרכישה אינה משנה כלום).
  המדהים הוא שהפרקליטות בכלל, ואסנת מנדל ממחלקת הבג"צים בפרט, מרשים לעצמם להציג את עמדתם כעמדת המדינה ולהתעלם בבוטות מההחלטת הממשלה (שבמשטר דמוקרטי, היא החלטת המדינה....).

 9. 10
  עוד דוגמה של כניעה לבריונות המתנחלים. בגלל חשש שהם יפרו את החוק מאפשרים להם להמשיך ולהחזיק בקרקע שאינה שלהם.
 10. 9
  שופטי בג״צ קומו עורו! עובדים עליכם בעיניים

  ואין לכם מה לעשות אלא להנהן משל הייתם כלבי צעצוע על אדן שמשת המכונית. הראו תקיפות. מילותכם בדיונים לחוד והחלטותיכם לחוד - אל תתנו לממשלת ישראל לכופף אתכם שוב ושוב!!!

 11. 8
  לתת צל"ש לאופנהיימר !! אחלה גבר

  שימשיכו ככה, גם אם מגרון ועוד כמה נקודות יפונו, ההתיישבות מתחזקת מאוד, ברוך השם....
  הערכה זהירה שלי, שאם ביבי נבחר שוב (99%) לאור חלוקת המפה הפוליטית, בשנה הראשונה לממשלה, תהיה פעילות בנייה אדירה ביו"ש, והגדלה של כ-50 אלף איש....
  ותודה ליריב אופנהיימר. אדם יקר, שלדעתי מועצת יו"ש צריכה לשלם לו משכורת....

  1. ואז, בעזרת השם והעיוורון, סוף סוף תצליחו במעשי ידיכם: קום תקום כאן מדינה דו-לאומית
 12. 7
  ביבי יושב על הגדר, מטה שמאלה וקורץ ימינה, מטה ימינה וקורץ שמאלה, מחזה תעתועים..
 13. 6
  למה להתמודד אם אפשר להיכנע

  במקום להתמודד עם האלימות שמכונה ״תג מחיר״ נכנעים לה ואפילו מעניקים תמורתה פרס

 14. 5
  גם אם הסיבה לפינוי מאחז מיגרון הייתה מזג האויר בימים אלה,בג"ץ היה מאשר את בקשת המדינה.האם בג"ץ חושש להרגיז את. הרשות השולטת ?
 15. 4
  אימת מערכת הבטחון מאפילה על הבג"צ.
 16. 3
  ממשלה מושכת זמן בכוונה והבג"צ ממשיך לשתף איתה פעולה ויוקרתו נפגעת.
 17. 2
  אין דין ואין דיין.
 18. 1
  אני מניח שבחמש עשרה השנים הבאות נקרא שוב ושוב את אותה כותרת, לאחר מכן, לאחר שהמשיחיים ההזוים יסימו להשתלט על המדינה סביר שהיא כבר לא תהיה קיימת (לפחות לא בצורתה הנוכחית) ואז הבעיה כבר תפטר מעצמה. כל דחיה כזאת היא צחוק מהחוק. היא גם גורעת מן הלגיטימיות של קיום מדינת ישראל.