רומני מבקר את אובמה: ריחוק דיפלומטי וביקורת מחזקים את אויבי ישראל

המועמד הרפובליקאי לנשיאות הדגיש בנאומו את הערכים המשותפים לישראל ולארה"ב והוסיף: מניעת גרעין איראני צריכה להיות מטרתנו החשובה מכל

למרות שכללי הטקס של מועמדים לנשיאות ארה"ב מחייבים אותם שלא לצאת נגד נשיאים מכהנים בעת ביקורים בחו"ל, המועמד הרפובליקאי מיט רומני לא נמנע מהפניית אצבע מאשימה כלפי הנשיא ברק אובמה. בדברים שנשא הערב (ראשון) בנאום בירושלים, טען רומני שריחוק דיפלומטי וביקורת פומבית מחזקים את אויבי ישראל.

רומני אמר עוד כי "זו אמונתי החזקה שביטחונה של ישראל הוא עיקרון חיוני לביטחונה של ארה"ב. הברית שלנו היא לא רק של אינטרסים אלא גם של ערכים". לדבריו, הוא או ארה"ב "לעולם לא יפנו את עורפם לישראל".

"העם היהודי המשיך לאחר אחד הפשעים המפלצתיים ביותר בהיסטוריה. הישגיה של ישראל הם פלא בעולם המודרני", אמר המועמד הרפובליקאי, והוסיף כי "זו חוויה עמוקה ומרגשת להיות בירושלים, בירת ישראל". רומני הדגיש בדבריו את המשותף בין ישראל וארה"ב ואמר כי "שתי האומות שלנו מופרדות ביותר מ-5,000 מיילים, אבל אי אפשר להתקרב יותר לרעיונות של המדינה שלי מאשר בישראל. אנחנו דוברים את אותה שפה של חירות, אנחנו משרתים את אותה מטרה".

המועמד הרפובליקאי ציין גם את זכר 11 חברי המשלחת האולימפית של ישראל שנרצחו במינכן ב-1972, ואת הפיגוע באוניברסיטה העברית שאירע לפני עשור ובו נהרגו 10 ישראלים ואזרח אמריקאי. לדבריו, "הטרגדיות הללו אינן שמורות לעבר, הן תזכורת מתמדת של המציאות של השנאה, והנחישות שבה היא מבוצעת". הוא תקף את איראן ואמר כי "האייתולות של איראן בודקים את הנחישות שלנו, והאם נביט לצד השני. המסר שלי הוא: אנחנו לא נביט הצידה ולא מדינתי תביט הצידה מהנחישות והמחויבות לישראל. הוא הוסיף: "יהיה טפשי לא להאמין למילותיהם של מנהיגי איראן. הם תוצריה של תיאוקרטיה רצחנית. איראן היא המדינה הכי מעודדת טרור בעולם".

מיט רומני בכותל המערבי בירושלים, היוםרויטרס

בהתייחס להתמודדות עם תכנית הגרעין האיראני, אמר רומני: "עלינו לצדד בכל מי שיצטרפו למאמצנו למנוע איראן גרעינית, וזה כולל מורדים איראנים – אל תמחו מזכרונכם את המראות מלפני שלוש שנים. לדבריו, "היום המשטר באיראן קרוב בחמש שנים לייצור פצצה גרעינית. מניעת המטרה הזו צריכה להיות המטרה החשובה ביותר שלנו, אנחנו שומרי השלום. אסור לנו להשלות את עצמנו שהכלה (של הגרעין האיראני) היא אופציה, עלינו למנוע מאיראן מבעלות או ייצור של נשק גרעיני". בניתוח הסופי כמובן שאין לשלול שום אופציה. אנחנו מכירים בזכותה של ישראל להגן על עצמה וזו זכותה של ארה"ב לצדד בה".

הבוקר נפגש רומני עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שקיבל אותו בחמימות רבה. נתניהו הדגיש בפתח הפגישה את החברות ארוכת השנים בינו לבין רומני, וציין כי יש להציב בפני איראן "איום צבאי אמין" כדי לשכנע אותה לזנוח את תכנית הגרעין שלה. מוקדם יותר אמר יועצו הבכיר של רומני, דן סנור, לסוכנות הידיעות רויטרס, כי "המושל יכבד את החלטת ישראל אם תחליט להשתמש בכוח צבאי כדי למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני".

בהצהרות הקצרות לעיתונאים לפני הפגישה אמר נתניהו לרומני: "אנחנו מכירים כבר כמה עשורים, משום מה אתה נראה בדיוק אותו דבר. אתה גם חבר אישי חזק שלי וגם ידיד אמת של ישראל, ולכן תענוג לקבל אותך כאן".

מוקדם יותר נפגש רומני עם נשיא המדינה שמעון פרס. השניים דנו במדיניות ממשל אובמה בעניין הגרעין האיראני, ואף בתהליך השלום עם הפלסטינים, כאשר המועמד הרפובליקני ציין כי הוא תומך בפתרון של שתי מדינות לשני עמים, אך ארגון החמאס צריך להיות מחוץ למשוואה.

רומני נועד גם עם יו"ר האופוזיציה, שאול מופז. האחרון הבהיר למועמד הרפובליקני לנשיאות כי "עלינו להיות עירניים לכל התפתחות, אך הזמן לפעולה צבאית נגד איראן טרם הגיע. זה הזמן להעמיק את הסנקציות נגד המשטר האיראני ובכל מקרה לפעול בתיאום מלא״. רומני, עם זאת, ביטל ברגע האחרון פגישה שתוכננה בקפידה עם יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ'. יו"ר סיעת העבודה, ח"כ יצחק הרצוג, תקף את ההחלטה על ביטול הפגישה וטען כי "אף שמטה רומני ידע במהלך תיאום המפגש כי יחימוביץ' אינה מכהנת עוד כיו"ר אופוזיציה, הם ביקשו והתעקשו לקיים את הפגישה והדגישו את חשיבותה מבחינתם. חבל שהמושל רומני איבד הזדמנות לשמוע על האלטרנטיבה המדינית והכלכלית שיש היום לממשלת נתניהו".
 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 35
  הנשיא הבא ובקלות. 13.01.2013
 2. 34
  דביל - מכר את אמא שלו בשביל הנשיאות

  אמא שלו תמכה בהפלות!!!

 3. 33
  ביבי ונשיא חובה להרשים ביציאה {איזה קבלה עלובה }זו עדיפות לפני הכל

  אני לא מבין מה קורה לנציגי מדינה כאשר מוזמנים לארה"ב מקבלים
  אותם יפה בצילצולים יפה ומרשים
  2.התנהגות כה בזוייה-מה קורה לכם אולי יהי נשיא זה שוטר עולם
  ואיזה מדינה יעיז לצאת נגדו
  3.כבוד נשיא וביבי אומנם מלאים בסידור אך חובה לתקן את הליכלוך ומהר
  וכן להרשים אותו כאשר יוצא מישראל \אם נתנהג עליו קטן זילזול
  כך יתיחסו אלינו בעתיד
  4.אנו באי סביבינו כרישים ארה"ב החבר חשוב ועיקרי שלנו\תן כבוד למנהיגם
  וכך יכבדו מנהיגינו

 4. 32
  "רומני: מרגש להיות בירושלים בירת ישראל". וממתי ארהב מכירה בירושלים כבירת ישראל? שקר גס וחצוף. אצלהם, תל אביב היא בירת יראל ולכם מוכרים לוקשים.אז תמשיכו לתלות לוקשים על האזניים ולהגיד שאלה הם עגילי זהב מתוצרת ארהב.עגלי זהב כן ..
 5. 31
  נתניהו לרומני. לך כבר,אתה תאחר את הרכבת. רומני. אבל אני באתי עם מטוס. נתניהו.. טוב,תלך כבר כי אני האחר את הרכבת. רומני. איזו רכבת,, נתניהו,, הרכבת של פוטין. אידיוט רומני.
 6. 30
  אנגלית למתקשים: ISRAEL

  מאיפה זה בא: אמריקה
  ותק: ידיד ישראל שנים רבות
  בשביל ישראל: מוכן להצדיע לנו
  משהו שלא ידעתם: גם אנחנו מוכנים להצדיע לו
  ומשהו שתשמחו לשמוע: הוא צודק
  אנגלית למתקשים: ISRAEL

 7. 29
  Marc 4,ANOTHER OBAMA'S SLAVE,OF COURSE
 8. 28
  כדאי לראות את הקווים המקבילים בין הכת המורמונית הסגורה שחיה מבחינה מסויימת עדיין במאה ה19 לכת השס"ית והליטאית בארץ הקודש.. המקבילות היא היחס לנשים, העובדה שנשים לא משתתפות במוסדות המורמונים ועצם "יציאת מצרים" של המורמונים מאילינוי ליוטה בתנאים קשים, ממש נדידה של חודשים ארוכים מקבילה לנדידה במדבר צין.. במידה ורומני ייבחר חוזרת אמריקה לימי הביניים.
 9. 27
  אידיוט חזיר קפיטליסטי ,לא יבחר לנשיא,זכור זאת יא ביבי,יש לך את אובמה לעוד 5 שנים!!!
 10. 26
  הלוחמנות של נתנייהו

  קל להיות לוחמן כאשר הבן שלך בגלי צהל. הגיע הזמן שמישהו חסביר לנו מהו הליקוי של בנו בן ה 21 של נתניהו אשר מונע ממנו ללכת לכפיר וגולני או להיות כלבן בגזרת עזה. יש גבול!

  1. לא הבנת הוא נצר לשושלת המלכותית- הנסיך של ביבי קינג
 11. 25
  הידעתם שרק בישראל ובוותיקן אסור למורמונים ושאר דתות החוץ להטיף?

  אנחנו מדינת דת בהגדרה, תתרגלו לזה או תשנו את זה.

 12. 24
  לכל הישראלים הפרובנציאלים

  מיט רומני ינצח כי הכלכלה האמריקאית בצרות

 13. 23
  "דבר ברכות והחזק נבוט גדול"-האירנים לא רואים נבוט.
 14. 22
  פוטואופ? זה לא יעבוד על יהודי אמריקה

  היהודים המתנדנדים מרוכזים בישיבות כאן,
  לא במחוזות הבחירה המתנדנדים ששם

 15. 21
  גם ברק חוסיין אמר דברים זהים..

  כשהגיע לירושלים כמועמד לנשיאות. עד היום הוא מגבב את זה השאלה מה קורה מעבר למילים... כשבוש עמד מאחרי מילותיו האשימו אותו בקנאות דתית אוונגליסטית... צביעות מוכרת. להצהיר מותר לבצע אסור

 16. 20
  נמאס מקיצוניים ומשנאת חינם. רוצים מנהיגה ישרה לישראל!
 17. 19
  בוזי ושלי ! חברתי בסדרה! אך מדיני ! אתם לא בכוון

  אז עד שתהיו בכיוון אם בכלל עד אז תהיו באופוזיציה

 18. 18
  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~ נתניהו מפחד ~~~~~~~~~~~~
 19. 17
  אז הוא רוצה את הקול היהודי אבל למה אנחנו טמבלים שמאמינים לדבריו המגמתיים שכן ברורה כוונתו כשמש בצהרי היום
 20. 16
  נתניהו מפחד מיחימוביץ'

  הציונים באים. הציונים בוחרים. הציונים מנצחים!

  בקרוב

 21. 15
  רומני , אפס מאופס . לא מגיע לקרסוליים של אובמה .
  1. מה שנכון. רומני לא יקבל פרס נובל לשלום-שעדיין-לא-קרה

   אכן, רומני לא מגיע לקרסולים של אובמה, בעיקר לא באחיזת העינים והריק.
   אובמה, למי ששכח, קיבל את פרס נובל לשלום. רק שעדיין לא נמצא השלום שהוא חתום עליו, אבל זה באמת פרט שולי וזניח. כי אובמה מוכר "תקווה", הוא לא צריך מעבר לזה שום דבר.
   אובמה, למי ששכח, הבטיח הרים וגבעות בנושא הכלכלי. איך לומר בעדינות, שום דבר משמעותי לא השתנה במצבה הכלכלי העגום של אמריקה.
   אובמה, למי ששכח, הצליח להפוך את אמריקה ממעצמה מובילה לשק חבטות. אפילו מי שאוכלים מכף ידה של אמריקה בועטים בה בלי בושה.

 22. 14
  MISERABLE LEFT,A GREAT SPEECH,NOTHING ABOUT HUSSAIN,YOU LIE
 23. 13
  כמה מרגש שעיתון ׳הארץ׳ דואג לפרוטוקול ההתמודדות לנשיאות ארה״ב
 24. 12
  רומני חבר של נתניהו

  אמור לי מי חבריך ואמר לך מי אתה!

 25. 11
  פוליטיקאי שבא לתחוב פתקים בכותל ולגעת באבנים = אין גבול לבחילה.
 26. 10
  רומני מתאים לביבי שני ברברנים ומזיקים הלואי ויבחר אובמה
 27. 9
  Very intersting

  A no one, from no where (re what the UK prime minister said) want to be US President. To typical to the US, that making money (90% of the time on the exoense of the poor an the muddle class), without any knowledge in world affairs, "qualifies" them for the most important position in the world. A small reminder, Sara Palin, George Bush, Da n Quail, and the list is long.

 28. 8
  תקיפה על הנשיא

  קשה להאמין שרומני מוכן לרדת לדרגה כה נמוכה ולתקוף את נשיא ארהיב בירושלים. הוא יודע שאף אחד לא שם לב לדבריו כאן בארהב ובייחוד לא ה יהודים האמריקים .

 29. 7
  רק לזכות בקולות היהודים

  מה הוא יודע על ענינים בינלאומיים שאומר "חמאס מחוץ למשואה"? סתם קישקוש שישנה אותו אם חו"ח יבחר לנשיא. הוא ידוע כנוטה עם הרוח . מספיק עם האיוולת שאמר בלונדון ("ההכנות של בריטניה למשחקים האולומפיים הם מביכים"), ואח"כ כשננזף ע"י ראש ממשלת אנגליה וראש עירית לונדון התחיל לשבח את מה שנעשה.

 30. 6
  אם הדבר נכון שביבי מנע מרומני לפגוש את שלי יש לפתוח בהליכים לאלתר לסילוק ביבי באופן מידי ללא דיחוי
 31. 5
  כותרת מגמתית שאין בינה ובין הכתבה דבר וחצי דבר
 32. 4
  רומני רמאי עם תעודות רבות

  בראיון בלונדון, כשהיה נוח לו, רומני אמר "אינני מדבר על עניני פנים ופוליטיקה אמריקאית על אדמה זרה". אבל על אדמת ישראל הוא מרשה לעצמו לעשות פוליטיקה אמריקאית, ושקרית, בגדול.

 33. 3
  מנוול שעושה את הבחירות שלו באמצעות הפיכת עם ישראל לבשר תותחים. רציתם ביבי? תקבלו זיבי- מה שמגיע לכם
  1. נשמע מטורף לפחות כמו ביביהו, אך להבדיל, הוא מסכן את חיינו ולא את חיי עמו.
 34. 2
  אובאמה לוקח מפני שהוא מבטא את קולם של מעמד הפועלים. העם האמריקאי לא אוהב משועבדים למיניהם ועושי דבריהם של חברה מצומצמת של אילי הון. לא הכסף היהודי לא יעזור לו כאן [ אותו הוא מנסה להשיג כמו פיל בחנות חרסינה ]

  ולא כל ההתקפות על מדיניות החוץ של אובאמה. לא מתעסקים בצורה כזאת עם העם!

  1. כנראה שמי שעשה מיליארדים מכספי ציבור מאמיניו מרגיש מקורב למי שעושק את הציבור הישראלי ושניהם צוחקים כל הדרך אל הבנק.
 35. 1
  שלי יחימוביץ היא אלטרנטיבה לנתניהו? הזוי לחלוטין!
  1. כן, ואלטרנטיבה הרבה יותר טובה!
  2. בטעות הוספתי לך נקודה במקום להוריד את ההזויה
  3. No matter what Romney saidm he has no chance against Obama
  4. מהפה שלך לבורא עולם.