שב"חית

מה עומד מאחורי הביטול ההמוני של אישורי עבודה לפלסטינים

"כולנו היינו חיילים, כולנו מרחנו משחת נעליים על הפרצוף", אומר ישראלי שהשב"כ מונע פתאום את כניסתו. אבל מה הקשר של זה לתג מחיר?

שעתיים אחרי המשטרה והצבא, הופיע גם השב"כ בבית חליל בכפר סינג'ל. ביום רביעי שעבר המשפחה התעוררה בבוקר וגילתה שאלמונים הטמינו מתחת לטנדר שבחצר חומרי בעירה (קופסאות פלסטיק מלאות בבנזין ועליהן סיגריות שדלקו מעט, וכבו - אתר "הארץ", 1.8). הכפר שוכן מצפון לרמאללה. התנחלות שילה ממזרח, מעלה לבונה ממערב, ולידן כל מיני מאחזים. האלמונים גם השאירו כתובת בעברית: "אל תגעו לנו באדמות. תג מחיר". זהו רמז דק כמו פיל לכפר כולו: הפסיקו את הפרויקט של טיוב אדמותיכם.

פה, כמו ברחבי הגדה, מונעים מתנחלים בעשר השנים האחרונות מהחקלאים להגיע לאדמותיהם. זה שלוש שנים הכפר, בסיוע הצלב האדום, נאבק עם ביורוקרטיית הכיבוש כדי לשוב לאדמה. באחרונה סוכם שהחקלאים יחזרו לעבד חלק מאדמתם (כאלף דונם) החל מחודש יולי שעבר. המתנחלים, מעודכנים תמיד, היו שם כדי לחסום ולהפחיד. לכן נאלצו החקלאים לחרוש את אדמתם בתיאום עם מינהלת התיאום והקישור ובליווי צבאי. זה לא מנע מהמתנחלים לשוב ולחסום ב-25 ביולי את הדרך וליזום עימות. השיבה לאדמות נדחתה בכמה ימים. ביום רביעי היתה אמורה להתחדש, נדחתה שוב - ואז התגלה האיום הישיר ברצח. היום (ראשון) אמורה העבודה להתחדש.

רכז השב"כ, לבוש בשכפ"ץ הציג עצמו כ"נאדר". הוא דיבר בחביבות עם בני הבית, בערבית טובה, עם הברכות ההולמות. "מאין אתה יודע עברית", שאל בחיוך חביב את אחד הבנים. "עבדתי בישראל", אמר הבן את המובן מאליו. דוד שלו מילמל מאחור: "ומי מאתנו לא עבד בישראל עד שסגרתם לנו את הדרך?"

החיילים ונאדר עזבו, ומעשה שטן, המכונית שלי לא זזה. מיד הזעיקו את סאמי. הוא הקשיב למנוע שהשתתק באנחה, וצלל מאחורי המושב האחורי. בעברית הסביר לי שזו "משאבת הדלק" ומנה בעצב את שמות המוסכים בירושלים שבהם עבד. "כל החיים עבדתי בישראל עד שסגרו עלינו, לפני עשר שנים". מה זה, התחלת לעבוד בגיל 5, שאלתי. "לא, בגיל 15", ענה. כולו בן 35.

כפר סינג'ל. מתנחלים הניחו חומרי בעירה מתחת לטנדרעמירה הס

הוא מקנא במי שמקבלים היתרי עבודה בישראל. ואני נזכרתי בעשרות הפועלים שלפני כחודשיים הגיעו, כבכל יום ראשון, לכמה מחסומים בגדה, הושיטו את היתרי העבודה שלהם והתבשרו שהפכו ל"מנועי שב"כ". למה? ככה. הם בני 40 עד 60, עובדים לפחות 20 שנה בישראל, ופתאום הם "חשודים" במשהו עלום. סיפרה לי עליהם סילביה פיטרמן מ"מחסום ווטש", שעם חברותיה הקימה "יחידה" המתמחה במאבק בביורוקרטיית ההיתרים. אליה פנו כ-24 פועלים, אך מספר המנועים הפתאומיים גבוה יותר.

דיברתי עם כמה מהפועלים: תושבי כפרים, מפרנסים יחידים של משפחות גדולות, כועסים כצפוי, כמעט נואשים. התקשרתי לכמה מהמעסיקים הישראלים. בעל מסגרייה, בעל בית בד, חקלאים, בעלי מוסכים. כולם מכירים היטב את עובדיהם, אפילו תלויים בהם. הם התקשו להאמין שאלה הפכו בן-לילה ל"חשודים". אחד מהמעסיקים אמר לי: "כולנו היינו בצבא. כולנו שמנו את משחת הנעליים על הפרצוף. זה לא משהו בלעדי לחבר'ה. כולנו אנשים חושבים. אני יכול להרגיש כשמשהו נעשה סתם. אם היית יודע שאתה מתמודד עם משה מראשון, זה משהו אחר. אבל אתה מתמודד עם מישהו שלא נחשף ועובד במחשכים, לך תתעמת אתם".

הוא התרוצץ בין כמה רשויות כדי להבין מה המניעה ולנסות להסירה, וגילה עד כמה הסרת ה"מניעה" היא תהליך מסובך, ארוך ומייגע. יש עורכי דין או מאכערים (בהם כמה תושבי התנחלויות) שעושים קופה יפה מזה. אצל פיטרמן וחברותיה זה בהתנדבות. חלק מההתנגדות לכיבוש.

מאחורי הביטול השרירותי וההמוני של אישורי עבודה מסתתר ניסיון לגייס משת"פים. נותנים "מכה" של כמה עשרות מניעות כאלו, בהנחה שמישהו ייתפס בחכה: זה כבר קרה בעבר. העליתי זאת בשאילתה לשב"כ. בהסכמת ארבעה פועלים ציינתי את שמותיהם ושאלתי גם איך ייתכן שהם נהפכו ל"מנועים מסיבה ביטחונית" כשאפילו לא נחקרו או נעצרו.

השב"כ ענה: הטענה המופיעה בפנייתך, ולפיה שב"כ מנהל מדיניות שגרתית על מנת לגרום לאנשים לאבד את מקור פרנסתם לתכלית כלשהי - משוללת כל יסוד. ולגבי הארבעה, הפלא ופלא: "הפלסטינים המוזכרים בפנייתך אינם מנועי כניסה לישראל בעת הזאת".

פיטרמן ביררה מיד, ואכן גילתה ש"אין מניעה" לאותם ארבעה. התברר גם ש-20 פועלים אחרים שפנו לעזרתה, גם הם "לא מנועים בעת הזאת". התחיל מסע התלאות של "מחסום ווטש" בין פקידים, חיילים ופקסים כדי להוכיח למחשב שהפועלים לא מנועים וכדי שהיתרי העבודה יחודשו. מעסיק אחד (מבין ה-24) מצא כבר פועל אחר. פועל אחד עדיין מחכה לאישור. אבל השאר שבו לעבודה, אחרי שאיבדו סתם כך חודש או חודשיים של עבודה ומשכורת.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 15
  סילביה ועמירה

  הרבה מאד הערכה על פועלה הבלתי נלאה של סילביה פיטרמן, ותודה גדולה לעמירה הס על שהביאה את העבודה הבלתי נלאית מול הביורוקרטיה השרירותית של הכיבוש.

 2. 14
  מוזר: הארץ - עיתון "ליברלי" - מפרסם את תגובות הקוראים בהתאם ל"מדיניות המערכת"

  קראו את התשובה הממוחשבת של המערכת לתגובותיכם:
  "תודה על פנייתך, היא תפורסם על פי מדיניות המערכת"

 3. 13
  לרשות יש כסף לסייע ל"פליטים" (כבר 60 שנה) פלסטינים בסוריה? - שתפרנס את תושביה!

  למי שמתנגד לעצם קיומה של מדינת ישראל אין להם שום סיבה לעבוד בה.

 4. 12
  עמירה תכתבי עליי! פיטרו אותי מהמפעל בשכם בגלל שאני יהודי! גזענות לשמה!!
 5. 11
  שמעתי שיש המון עבודה בסוריה

  תצעידי אותם לשם.

 6. 10
  חופש תנועה והתרי עבודה

  עם כל הכבוד כל מי שרוצה להיכנס לצורכי עבודה זקוק לויזה (כמו בכל מדינה מתוקנת בעולם) , חבל שאת לא מזכירה את העובדה שהסירו כמעט את כל המחסומים (למעט בכניסה לירושלים ובמעברים על הקו הירוק) ולפלשתינאים יש חופש תנועה והתרי עבודה בכל ישובים הישראלים ללא צורך באישורים צבאיים מיוחדים. אבל זה בסדר כול עוד יש אג'נדה אז מנסים לתקוף גם שכאין על מה

  1. ניר, צא לשטח

   ניר, צא לשטחי יהודה ושומרון, לאזורי בית לחם וחברון ותראה במו עיניך את מה שאינך יודע. אתה פשוט אינך יודע מה קורה.

 7. 9
  שילכו לעבוד בפלסטין
 8. 8
  גברת עמירה. את מערבבת דבר בשאינו מינו. המאמר הראשון מספר איך הוחזרו אדמות וכיצד המדינה וצה"ל מתעמתים עם התג מחיר. ואת צריכה להפריד בינו לבין המאמר השני. וחוץ מזה אני לא סובלת אותך
 9. 7
  עמירה, אנא נסי להיכנס לסינג'יל בלי ההגנה שמקצוע העיתונות נותן לך, ובלי הכנה מראש - סתם טעות בפניה... וספרי לנו איך היה
 10. 6
  מה בדיוק רע בזה? למי יש זכות קנויה לעבוד בישראל? טוב שהשב"ק עובד.
 11. 5
  האם לישראל אין זכות למנוע כניסה של פועלים פלסטינים לשטחה הריבוני ? גם לאחר שיסתיים הכיבוש לישראל תהיה זכות לסגור את גבולותיה בפני כניסת פלסטינים כפי שלכל מדינה ריבונית עומדת הזכות הזו.
 12. 4
  גם אני מנועה מלעבוד בסוריה, וירדן, מצריים והרשות

  אין זכות קנוייה לאדם לעבוד במדינה אחרת ואין למדינה כל חובה לאשר להם אישורי עבודה. ככל שיש עוולות - טפלי בהם וידעי אותנו. אבל זה לא המצב כאן

 13. 3
  מה גרם לביטול ? כיבוש "נאור"
 14. 2
  רק במדינה היהודית החולה יכולה להתקיים התופעה הזו של מאבק למען "זכויות" אזרחי האוייב הפלשתינאי.
  1. רק במדינה היהודית החולה כובשים, רוצים לספח וקוראים למסופחים אויבים. סליחה על הקלישאה, אבל זה מזכיר משהו.
  2. רק במדינה היהודית החולה,שמאלנים אינם רואים באוייב הפלשתינאי יישות אוייבת,תוך כדי שהם "שוכחים" את מורשת רבין שהכריז: "שלום עושים עם אוייבים",כשהוא התכוון,כזכור, לפלשתינאים.
  3. אבידב,מה מזכיר לך טבח היהודים בחברון,שבוצע,כזור,לפני "הכיבוש".
  4. אבידב,מה מזכיר לך "הכיבוש" של 48'?
  5. אבידב,מה מזכיר לך טבח של משפחה יהודית בסכינים בבביתה ובמיטותיה?
  6. רק המדינה היהודית הפכה למדינת כיבוש למדינת אפרטהייד
  7. דרור, עם הגמנים שטבחו 6 מליון איש אין לך בעיה ... עם גרוש ספרד - אין לך בעיה, אתה גדול הצבועים
  8. דרור ה"נאור" מה מזכיר לך הטבח במערכת המכפלה בנשק צהלי ?
  9. תופעה ייחודית - קוויזלינגים קטנים מאפיינים כמעט בלעדית את החברה היהודית ואינם קיימים כמעט בחברה הערבית. רצח על רקע כבוד המשפחה, לדוגמה, היא תופעה עם יחסים מספריים הפוכים. שערבים אונסים ים זה לא ככה. לדוגמה - לא נמצא ולו אדם אחד שישכיר לעמירה דירה ברמאללה. היא נאלצה להפעיל קשרים ולהגיע עד לבכירי הרשות. חי נפשי, כך כתוב בויקיפדיה.
 15. 1
  לא מעניין
  1. ידידי, משטרה חשאית היא משטרה חשאית, ובסוף גם יגיעו אליך ואלי