תחקיר הפיגוע

לצה"ל היתה התרעה כללית כבר ביום שישי, המצרים עודכנו

מתחקיר צה"ל עולה כי 8 המחבלים התכוונו לבצע פיגוע התאבדות ביישוב באזור. המשוריין המצרי נסע בשטח ישראל במשך רבע שעה ולאורך 2 ק"מ

הרכב המשוריין המצרי, ובו שמונה מחבלים, נסע בתוך שטח ישראל במשך רבע שעה ולאורך שני קילומטרים, עד שהופצץ על ידי כלי טיס של חיל האוויר – כך עולה מתחקיר האירוע אמש. מפקד פיקוד הדרום, האלוף טל רוסו, הוא זה שאישר לירות באופן תקדימי בכלי ה"פאהד" המצרי בתוך שטח ישראל.

מתחקיר האירוע שנערך בשעות האחרונות בצה"ל מתבהרת תמונת המצב של הפיגוע בגבול ישראל-מצרים. כבר ביום שישי הגיעה למפקדת פיקוד הדרום ידיעה על התרחשות בתוך סיני, ועלה חשש מאירוע חבלני. לאור זאת, מערכת הביטחון העבירה מידע למצרים עוד טרם האירוע. עם זאת, לא ניכר כי המצרים תגברו באופן ניכר את פעולותיהם בקו הגבול.

כוחות צה"ל קיבלו הוראה להגביר כוננות, ובשעה 5 אחר הצהריים אתמול, סיים האלוף רוסו הערכת מצב בגזרה. קצת יותר משעתיים וחצי לאחר מכן, הבינו הכוחות בגזרה כי ישנה התרחשות חריגה מעבר לגבול. לאחר מכן התברר כי בזמן הארוחה שלאחר צום הרמדאן, השתלטה קבוצת מחבלים חמושים על מוצב מצרי הנמצא במרחק של שני קילומטרים מקו הגבול, חטפה ממנו כלי משוריין והתקדמה לעבר שטח ישראל.

אתר האינטרנט של האחים המוסלמים טען הערב כי ניתן לייחס את הפיגוע למוסד הישראלי ולמעשה זהו ניסיון לפגוע בנשיא הנבחר מוחמד מורסי. על פי ההודעה, המוסד מנסה למוטט את המהפכה במצרים מאז שהתחוללה. לדברי התנועה, ההוכחה לכך היא שישראל פרסמה אזהרה לאזרחיה הנמצאים בסיני לעזוב מייד את המקום כבר לפני כמה ימים. "כמו כן זה מצביע על כך שכוחותינו בסיני אינם מספיקים להגן על גבולותינו והדבר מצריך להכניס שינויים בהסכמים החתומים עם הישות הציונית", נאמר.

Article video embed code

צפו בהפצצת הרכב המשוריין המצרי אמש

בסביבות השעה שבע בערב אמש זיהו כוחות צה"ל את תנועת הרכב המשוריין (ברד"ם) בגבול, אך התייחסו אליו כדבר שבשגרה, שכן בקו הגבול נעים מעת לעת כלים מצריים מסוג זה. אחרי המשוריין המצרי נסע גם טנדר, שככל הנראה נשא עליו חצי טונה חומר נפץ. שניהם הגיעו לאחד השערים הלא פעילים בגבול (בו הועבר גלעד שליט לשטח ישראל), כשהם נוסעים במהירות גבוהה. הכלי המשוריין הצליח להתגבר על המכשול ולעקוף בטונדות המוצבות במקום, בעוד הטנדר עם חומרי הנפץ ככל הנראה שקע באדמה. לאחר כמה דקות הוא התפוצץ בקרבת הגבול, לא ברור אם בשל החלטת אנשי החוליה או בשל סיבה טכנית.

בינתיים, דהר המשוריין בשטחי ישראל והתחיל לנסוע על כביש 10 דרומה, לכיוון אילת. ההערכה בצה"ל היא כי קבוצת המחבלים, שהתכוונה לבצע פיגוע התאבדות באחד מיישובי האזור, התבלבלה במיקומה, ובטעות המשיכה בנסיעתה דרומה. כוח מגדוד הסיור הבדואי שנמצא במקום החל לירות לעבר הרכב המצרי החטוף, אז החליטה חוליית המחבלים לעשות פניית פרסה ולחזור לכיוון כרם שלום. שם פרץ הכלי מכשול נוסף ליד מעבר כרם שלום, ועלה על הכביש המרכזי באזור (232). אחרי 50 מטרים זיהה אותו כוח נוסף מגדוד הסיור של חטיבת הצנחנים וירה לעברו בשנית, אך הוא הצליח לשרוד.

מפקד פיקוד הדרום טל רוסו בזירת האירוע, היוםאליהו הרשקוביץ

מפקד המחלקה, שדיבר היום בעת ביקורם של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר הביטחון, אהוד ברק, סיפר כי "ראינו את השריונית חמישה מטרים מאיתנו. ידענו שזה ברד"ם של המצרים והתחלנו לבצע ירי. המטרה שלנו הייתה לעצור אותו לפני שהוא מגיע ליישובים". בשלב זה, כל היישובים באזור נכנסו למצב כוננות ונקראו להישאר נעולים בבתיהם. החשש הגדול במערכת הביטחון היה שהחוליה תדהר לעבר יישוב או מחנה צבאי, ותבצע פיגוע תופת רחב היקף. ככל הנראה, מטרת המחבלים היתה לבצע פיגוע בתוך שטחי ישראל ולא לחטוף אזרח ישראלי לסיני.

המשוריין המצרי לא עצר והמשיך בנסיעה מהירה של כ-70 קמ"ש לתוך שטח ישראל. בפיקוד הדרום הסיטו כוחות שריון למקום וכיתרו את המשוריין המצרי משלושת צדדיו. על כביש 232, בסמוך ליישוב סופה, נעמד טנק, שמשימתו היתה לירות פגזים אם הסיכול מהאוויר לא יצליח. שני קילומטרים הספיקו המחבלים לעבור בתוך שטח ישראל עד שכלי טיס של חיל האוויר פגע בהם ומנע את המשך הנסיעה. שישה חמושים נהרגו, אך יתר החוליה המשיך לירות מתוך הכלי המשוריין. שניים אף הצליחו לברוח מהמקום וירו לעבר כלי הרכב הממוגנים במקום, עד שכוח שריון וחי"ר פתח לעברם באש והרג אותם.

לאחר שעות ארוכות סיימו בצבא לערוך סריקות במקום, אז התגלה כי למרבית החמושים היתה חגורת נפץ, והם היו מצוידים באמצעי לחימה רבים. בכך דומה האירוע במידת מה לפיגוע באוגוסט שעבר בעין נטפים, אז היתה חוליית המחבלים חמושה ומצוידת היטב. כמו בפיגוע בעין נטפים, שמבצעיו עדיין עלומים, גם כאן טרם ברור מיהי החוליה שביצעה את מתקפת הטרור, אך בצבא מציינים כי זו חוליית ג'יהאד עולמי.

מפקד גדוד הסיור הבדואי, סא"ל ואחיד אל-הוזייל, שהוביל את הכוח, אמר כי חייליו זיהו את הרכב המשוריין הראשון שהתפוצץ במעבר. לפני ארבע שנים התרחש אירוע דומה במעבר כרם שלום, אז התקרבו אל המקום שלושה כלי רכב, אחד מהם היה מוסווה כרכב צה"לי ואחר היה ברד"ם, בדומה למשוריין שהיה מעורב אמש בתקרית. סא"ל אל-הוזייל, אז סגן מפקד הגדוד, סיכל את הפיגוע, וקיבל על כך צל"ש ממפקד פיקוד הדרום.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 22
  העזתים הסונים זוממים בהדרכתנו לכונן בסיני אוטונומיה פלשתינית בעתיד..
 2. 21
  "התחלנו לבצע ירי"... מה עם ירינו? כבר לא איני?
 3. 20
  רוסו לך הבייתה קח אחריות פעמיים פישלת כמו שגלנט היה צריך לעוף בעניין שליט כך אתה מפשל פעמיים ברצף הפעם בלי קורבנות איזה מזל לא שכל לך הביתה תן דוגמא

  קח אחריות

 4. 19
  למצרים הועברה מישראל התראה כר ביום שישי. המצרים מצידם אינם מכחישים דברי נאסראללה, הנייה מהחמאס והאחים המוסלמים במצרים, שכל האירוע הוא תרגיל ישראלי שתוכנן ע"י המוסד... זרעי המלחמה הבאה במז"הת כבר נובטים...
 5. 18
  הרבה מזל

  הרבה מזל שאלה החיילים שלנו שחתרו למגע, הרבה מזל שחוסל רוכב האופנוע בצהריים, הרבה מזל שהמחבלים נסעו דרומה בתחילה, הרבה מזל שתושבי האזור המכירים את הגיזרה חיכו ליד מרחבים מוגנים כהרגלם אחרי חיסול, הרבה מזל שלא נפגע איש והרבה מזל סתם הרבה מזל שהיה שם בכללי - אז תסבירו לי התיקשורת למה נתניהו וברק עומדים שם ליד ההצלחה ללא נוכחותו של גנץ הרמטכ"ל שהיסלק משם שעה קלה לפני הביקור. עד כמה חדרה הפלגנות לראשי המדינה ולמה דובר צה"ל לא הזמין את התיקשורת לסיקור הרמטכ"ל אלא רק לסיקור שר הבטחון. מי שלא הבין שיקום !!!!!!

 6. 17
  מגיבים יקרים

  מכיוון שכולכם בטח מינימום אלופי משנה עם ניסיון קרבי של 20 שנה, מוטב שתחזרו למימדיכם הקטנים, כי רק מי שהיה בסיטואציות דומות יודע להעריך פעולה מצוינת של הצבא. ואלו שלא - פשוט מגיבים כמו שמגיבים, פשוט כי אתם לא מבינים... ועוד דבר, כל החיילים שלנו בריאים ושלמים וזה ללא ספק משהו שאין לו תג מחיר, וזה הכי חשוב מחבלים מתים = חיילים חיים והלוואי שאלו יהיו תמיד המשוואות. לילה טוב

  1. נכון, אבל זה אתר של "הארץ" אז מבחינתם יש פה החמצה רצינית
  2. יחד עם זאת, אני חושבת שהעיתון לא מחוייב לכל הפרטים.

   צה"ל מסוגל ויפיק את כל המסקנות בעצמו, ואינו זקוק לעצותיהם של הקוראים, שאינם מבינים יותר ממני.

 7. 16
  מדוע לא שוגר חץ או לפחות מיירט של כיפת ברזל?
 8. 15
  לא תצליחו להכפיש

  את צה״ל שלנו הפעם ה״ארץ״ כול הכבוד לו

 9. 14
  מעניין איזה ש"ג ישלם את מחיר הפשלה.
 10. 13
  למה לחיילים אין נ"ט?
  1. אתה 1 או 0? נ"ט ופצצות דומות טובות לשדה קרב עמוס כלים חזיתיים, ובמטרה לדלל אותם. כלי רכב שנע על ציר ליד חיילים רגליים הוא לא מטרה טובה. אתה יכול להעיף עשרות טילים, לעשות מהומת אלוהים, ועדיין לא לפגוע. אל תזלזל בצה"ל ובטכניקת הלחימה שלו.
 11. 12
  ותודה לתושבים לאורך הגבולות, המשתתפים בהגנה על כולנו.
 12. 11
  אינני מבין את הפרסומים המיותרים שעלולים להזיק

  חסרים לי, כתובות המגורים של המשתתפים ומספרי הטלפון של נשותיהם.

 13. 10
  בניהול סיכונים נכון - נניח שלא היתה התרעה, איך צהל היה מגיב?
 14. 9
  סחטיין וכל הכבוד
 15. 8
  איך עם כלל ההתרעות הם הצליחו לנסוע רבע שעה בשטח ישראל עד שסוף סוף חוסלו?
  1. הכל היה בשליטה למופת של צה"ל. ואני לא קונה כל דבר. 13 דקות הם נסעו דרומה ללא סיכון ישובים והיו במעקב. אחרי סיבוב הפרסה צפונה צהל ניסה לעצרם ואז נכנס המטוס לפעולה והם חוסלו תוך 2 דקות. ביצוע למופת.
 16. 7
  הצליחו לחדור לשטח ישראל??? לנסוע 70 קמ'ש? אז מה כל התשבחות לקציני צה'ל? האם אין כאן מחדל????
 17. 6
  מידע מוקדם

  שאלת תם.אם היה מידע אז איך זה שהם הצליחו להיות 15 דקות בשטח ישראלי ללא תגובה זה מחדל גדול.

 18. 5
  מחדל גדול !!! על אף ההתרעה הצליח נגמ"ש לחדור ולהתברבר רבע שעה בשטח ישראל

  מה המשמעות אישור חריג ליירט רכב מחבלים ?????
  ביזיון !!!

 19. 4
  מטרת המחבלים פגיעה בישובים ואזרחים , האם יש עוד מי שחי באשליות מי המגן ומי אויבנו החסודים
 20. 3
  ירי טנק

  עם כל הכבוד למסכ"ר שביצע ירי על המשוריין,למה יש טנקים באיזור? צוות טנק ממוצע יכול לפגוע במטרה שכזאת ממרחק של 2 ק"מ ללא כל בעיה. חבל!

 21. 2
  מחלקת צנחנים, לפחות מחלקה של הגדס"ר, כוח שריון וכלי טיס כדי להוריד שיריונית מדגם בן שלושים שנה. אין ספק, צה"ל מוכן למלחמה הבאה.

  למעשה, מדובר בכוח קטן משהו, ואני משוכנע שכבר בשבוע הבא נשמע דרישה להגדלת תקציב הבטחון ע"מ לאפשר התמודדות שקולה יותר.

  1. תגובה ישראלית טיפוסית..למה לא פשוט תגיד תודה לאל שאף אחד לא נפגע ותשתוק, די לחפש בכל דבר משהו להתלונן!
  2. 2 אתה חי בסרט הוליוודי, המציאות קצת יותר מורכבת
  3. ל-ח': יותר מדי כוח (מוכן) בשביל לעצור כלי אחד, ולבסוף רק ח"א? ממש לא קביל.
 22. 1
  פאהד זה לא ברדם, מה שמשליך על מידת המהימנות של הכתבה וחבל

  כי את הברדק אתמול בדרום כשהקשר מתמוטט, הבטונדות קורסות, אין נ"ט לחיילים בגדס"רים, ואיפה איפה השריון שפעם פעם עשה שם ברפיח היסטוריה, קשה לתאר ולא יועילו תהלוכות הצילומים והיחצ"נות.

  1. Promises that fail

   In my days they counted on setting fire to the Suez Canal