צה"ל מתעד ועורך חיפושים אצל פלסטינים בשטח אש בהר חברון

מסוקים הנחיתו הבוקר חיילים בכפר הנמנה עם שמונת הכפרים ששר הביטחון הכריז שיש לפנות ולהרוס. "זאת הכנה לסילוקנו", אמרו התושבים

פעילות חריגה של צה"ל, בדרום הר חברון המוגדר שטח אש 918, מעוררת בקרב הפלסטינים חשד שישראל מתקדמת בתוכנית הפינוי וההריסה של כפרים באזור. שני מסוקים של צה"ל הנחיתו הבוקר (שלישי) חיילים בג'ינבה, כפר המערות המבודד בדרום הגדה המערבית, הכלול בין שמונת הכפרים ששר הביטחון, אהוד ברק, הודיע שיש לפנות ולהרוס כדי לאפשר לצה"ל לחדש את האימונים באזור. לפי דיווח התושבים, כל מסוק המריא והנחית חיילים שש פעמים. החיילים הקימו אוהל מבצעים מחוץ לכפר. לידו חנו שני ג'יפים ורכב האמר.

התושבים סיפרו שהחיילים, רעולי פנים וחמושים, פשטו על הכפר, צילמו ומיפו את מערות המגורים, האוהלים והמבנים, ועשו בהם חיפושים יסודיים, תוך גרימת נזק לרכוש. לפי דיווח זה, החיילים רוקנו את תכולת הארונות ובכמה מקומות רוקנו כדי חלב ושמנת.

בכפר היו עשרות ילדים שלומדים ברובם, במשך השנה, בעיירה יטא. הוריהם מספרים שהם נבהלו למראה המוני החיילים רעולי הפנים שהתפזרו בין בתי הכפר. לתושבים לא ניתן כל הסבר לפעילות.

פעילות דומה עשה צה"ל לפני שבוע, בשניים מארבעת הכפרים באזור, שאינם מיועדים לפינוי ולהריסה. ביום שני בשבוע שעבר באו ארבעה חיילים לטובא ובדקו את זהות הנוכחים, תוך השוואת תעודות הזהות שלהם עם הרשימות שבידיהם.

באותו יום, בכפר מרייר אל עביד, צילמו חיילים את המערות והאוהלים, ובמיוחד את מערכת החשמל והפאנלים הסולאריים שהותקנו שם בשנה האחרונה. מסוקים שחגו בגובה נמוך מעל האוהלים והמערות של הכפר עוררו בהלה בין כמה מיושביו. גם בשני כפרים אלו, החיילים לא נתנו לתושבים כל הסבר למעשיהם.

בהתייחסה לפשיטה אתמול על ג'ינבה אמרה עו"ד תמר פלדמן, מהאגודה לזכויות האזרח, שבשנת 2000 הוציא בית המשפט צו ביניים האוסר על פינוי התושבים, ומורה לאפשר להם להתגורר במקום ולעבד את אדמותיהם. לאורך השנים התחייבה המדינה שהצבא לא יתאמן תוך פגיעה באדמותיהם החקלאיות של תושבי הכפרים - קל וחומר שאין לפגוע במהלך התקין של חיי התושבים ולגרום נזק לרכושם.

עו"ד שלמה לקר, המייצג את תושבי ג'ינבה, אומר שפשיטת צה"ל על הכפר היא "הפרה דורסנית של צו הביניים של נשיא בית המשפט העליון, אהרן ברק, משנת 2000". דובר צה"ל מסר ביחס לפעולות שאירעו היום כי "האירוע לא מוכר בצה"ל. לאור טענות הכתבת הנושא ייבדק". ביחס לפעולות בטובא ובמרייר אל עביד נמסר כי האירועים אינם מוכרים, 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 48
  מי משלם לכתבים פה סעודיה ירדן איראן מי?
 2. 47
  עוד גיבוב של דוברת הרשות הפלשתינאית.
 3. 46
  לספח את שטח סי למדינת ישראל
 4. 45
  הורים יקרים! אם אתם לא רוצים למצוא את הבן שלכם נשפט בבית משפט בחו"ל, תתחילו להגיד לו את האמת- שאם יזוהה לפי התצלומים- הוא עלול להסתכן בכך. כל חייל שנשלח לפעולה בחזקת פשע מלחמה- צריך לדעת את גודל האחריות שהוא נושא על כתפיו. זו האמת, והילדים שלנו צריכים לדעת אותה.
 5. 44
  תחליפו ערבים למתנחלים וכולם פנ יריעו...

  ״אל תתייראי לא מן הפרושים ולא מן הצדוקים, אלא מן הצבועים, העושים מעשה זמרי ומבקשים שכר פנחס״ - זו צוואתו של אלכסנדר ינאי לאשתו לפני 2,000 שנה. כמה זה מכון נכון לימינו!

 6. 43
  המילציות הישראליות של צבא הכיבוש ממשיכות לבצע פשעי מלמה ארורים והכל עבור מתנחלי הנדל"ן החמדנים שעוברים יום יום על עשרת הדברות.
  1. תגובה פתטית.
 7. 42
  אל תתגייסו לצבא של רעולי פנים. אם אתה מוכן לפעול כשפניך רעולים, משתלם יותר להיות שודד או גנב בלילה.
 8. 41
  הצבא "הכי מוסרי בעולם" , אמרנו?
 9. 40
  איזה צבא נחוש ואמיץ. ממש לתפארת מדינת-ישראל.
  1. כל מה שנשאר לכם היא הציניות! ממש מרחם עליכם שמאלנים קטנים שלי!
 10. 39
  ככה נראה במדינה "דמוקרטית", האין -כיבוש של אדמונד לוי. נו אדון שופט אתה גאה?
 11. 38
  וואו, צה"ל לא הסביר לתושבים את פעילותו. ממש חוצפה. צריך להקים מיד ועדת חקירה למה צה"ל לא העביר להס או לאגודה לזכויות המחבל את תוכניות התקיפה באיראן. אה, ובוצעו פעולות גם בכפרים שלא מיועדים לגרוש מה שמוכיח באופן ודאי שאלה פעולות מקדימות לגרוש.
  1. ערבבת ירקות עם פרות עם טבק ובירה
 12. 37
  אם יש את נפשך לדעת מה עושה הממשלה בשמנו, לך וקרא את עיתון הארץ.
 13. 36
  לא מאמין לדובר צה"ל גם לא לוו החיבור.
 14. 35
  במקום להרגיע את השטח ישראל מעוררת שנאה ומוטיבציה לפעולות נקם.
  1. השכנים שלך לא צריכים שום סיבה לפגוע בך,מספיק להם שאתה יהודי ששיך לישות הציונית!
 15. 34
  לפנות את הבית של ברק ולעשות ממנו שטח אש.
 16. 33
  Getting in trouble with the new Egypt
 17. 32
  רק גירוש האויב הערבי חזרה למקום הולדתו בירדן מצרים וערב הסעודית , תאפשר למדינה היהודית להמשיך לשגשג ולהתפתח!
 18. 31
  התגובות החריפות ביותר הן של אלו שבתיהם יושבים על חורבות כפרים ערביים מ-48. אירוני הוא ששום ישוב יהודי ביו"ש לא קם על חורבות כפר ערבי ודווקא ממערב לקו הירוק המצפון מסתיים. או שהכל כשר או הכל טרף.
 19. 30
  זו תחילתו של עוד פשע נגד האנושות. צריך לידע טת הרצ

  ועל המדינות הנאורות להגיב בהתאם, כלומר לגרש מיידית משטחן את כל הישראלים מהמגזר היהודי!

 20. 29
  נראה שיש אי-בהירות בקרבי המגיבים בנוגע לרעולי הפנים

  הסיבה היחידה שניתן לעלות על הדעת לכך שהחיילים בשטח רעולי פנים היא הרצון בצה"ל שלא לאפשר זיהוי אישי של החיילים במקרה שתוגש תביעה בבית הדין הבינלאומי בהאג בנוגע להריסה והפינוי שאינם עומדים בקנה אחד עם החוק הבינלאומי בכל הנוגע לשטחים כבושים. האמת המרה היא שלמרות שהפקודות מגיעות מהדרג המדיני והחטיבתי, כל חייל שמוציא לפועל פינוי של תושבים פלסטינים מבתיהם עובר על החוק ואחראי אישית לעברה - עברה עליה ניתן להעמידו לדין.

 21. 28
  אני לא מאמין שאתם עדין לא מאמינים של צה"ל היה סיבה
 22. 27
  חיל מצב לכל דבר ועניין .
 23. 26
  איפה הקראווילות וה"נחישות ורגישות"?

  או שמא פריבילגיות שכאלו שמורות רק למתיישבים "יהודים"?

 24. 25
  התיאור של החיילים כרעולי פנים וחמושים הוא מניפולטיבי ולא מפתיע שהס בחרה לתאר כך את החיילים הישראלים שהרי זה ניסיון לייצר משוואה בין פלסטינים חמושים ורעולי פנים ובין חיילים ישראלים חמושים ורעולי פנים.יש לי תחושה שהאמת קצת שונה מהאופן שבו מתוארים האירועים על ידי הס.
  1. כלומר הצילומים מזוייפים? לא מפליא שהם מכסים את הפנים. כדי שלא יזהו אותם בחו"ל ויעצרו אותם על פשעי מלחמה. במה עדיף טרוריסט יהודי רעול פנים על טרוריסט פלסטיני כנ"ל? בזה שהוא שייך לעם נבחר?
 25. 24
  לזהות את החיילים ולתבוע אותם אישית בהאג
  1. לפנות את כל היהודים מחיפה עכו ויפו אלו אדמות ערביות שנגנבו
  2. צריך לזהות אותך ואת חבריך ולהעמידכם לדין על שיתוף פעולה עם האויב!
 26. 23
  כל הכבוד לצה״ל שמגן עלינו מפני המחבלים ותומכיהם
 27. 22
  רגע- אילו היה מדובר בפינוי התנחלות גם הייתם מתריעים על כך כדי שיערכו בהתאם?!
  1. זאת שאלת השאלות. ליושרה את/ה מצפה? אפילו טיפת אנושיות כבר לא קיימת.
 28. 21
  כל מה שלא חוקי לפנות ולהרוס. בלי בושה ובלא דיחוי.

  כל מה שלא יפונה יתבסס ויתרחב , ואז יטענו כי את השקר הקבוע כי היו שם מאז ומעולם.

 29. 20
  איפה יגורו המשפחות האלה לאחר שיסלקו אותן משם? איפה ילמדו הילדים? למה פולשים להם לתוך הבתים העניים שלהם? למה מבהילים אותם ולא מסבירים שום דבר? איך זה יכול להיות?
 30. 19
  שלם ישלם המבעיר את הבעירה.
 31. 18
  כתבה חלקית ומעורפלת

  כמה שאלות: צו בית המשפט הוא בנושא חוקיות הבניה? האם הבניה היתה ללא אישור או שהאדמה לא שלהם? האם לצהל אסור להתאמן על פינוי בכפר שמיועד לפינוי מה תגובת דובר צהל, או שהוא חא נשאל? אקיצר, אולי יש צדק אך כרגיל בשמאל מרוב צדקנות אנו נשמעים כמו מתלהמים.

 32. 17
  על דובר צה"ל להתחיל לעשות את עבודתו

  לא מבין ת'קטע הזה " דובר צה"ל מסר כי אינו מוסר פרטים על פעילות מבצעית" דו"צ הרי כן מסור פרטים על פעולות מבצעיות. רק אתמול פרסמו תחקירי ההערכות לפיגוע ליד כרם שלום וסופר על על נסיוניות העצירה של הנגמ"ש המצרי באמצעות טנקים ולבסוף על חיסולו ע"י ירי מכלי טיס, האם לא היתה זו פעילות מבצעית של צה"ל? האם בדו"צ חושבים שעם ישראל מטומטם? לא ברור להם שהשקרים שלהם שקופים?

 33. 16
  מי אמר שכל זה קרה

  לפני שמנסים להבין למה אולי כדאי לבדוק אם זה באמת קרה, מסוקים עם חיילים רעולי פנים שפוגשים האמרים על הקרקע, איכשהו לא ברור, או שמדובר על תרגיל עם מטרה ואז החברים הללו שחיים בשטח אימונים אמורים לספוג את זה, או שמדובר בבולשיט, סיירת מונחתת ממסוקים כדי לתעד מה שכל שוטר צבאי עם איסוזו חבוט יכול לעשות ברבע עלות?
  וישר יש כאן אנשים שמדברים על טרור צהלי ופשעי מלחמה, אז גם בעניין הזה לפני שמתבישים להיות ישראלים כדאי לבדוק את העובדות וגם בסוף לזכור שמדובר מכסימום על כמה ילדים שנבהלו ממסוקים, אפילו לא ילדים שנבהלים מקאסמים, אז גם עם פשעי המלחמה כדאי להרגע

 34. 15
  סוף סוף יפנו חלק מהפולשים הערבים. תודה לאמירה על החדשות הטובות
  1. מברך את צהל על המהלך הראוי!
 35. 14
  לא להאמין שפעם הייתי מורעל על צבא התקפה לישראל.
  1. אתה שפוי?
 36. 13
  אני מאמין שהצבא עושה את הנדרש לשמור על אזרחי ישראל

  למי שלא מוצא חן שילך למקום אחר. אנחנו לא שוודיה אנחנו במצב מלחמה מול אנשים שרוצים להעיף אותנו מכאן וכל פעילות לשמירת בטחוננו ועתידנו הנדרשת לשיקול דעת הצבא יש לבצע. בצלם ואופנהיימר כבר מזמן נחשבים אויביי ישראל שיש לארוז ולשלחם לאיראן שם ידעו להוקיר להם על מלחמתם בישראל כמו נתורי קרתא

  1. מדוע צה"ל לא עושה שטחי אש בתחומי ההתנחלויות?

   גם בין אלו שנבנו שלא כחוק?
   גם הם נחשבים כאוייבים, כאוייבי השלום והצדק.
   צה"ל נגרר להיות קבלן ההריסות של הממשלה המנוולת הזו .
   אגב אם צה"ל כל כך משוכנע בצדקת דרכו מדוע פני החיילים מכוסים? מה פתאום כל החיילים הם יוצאי שייטת או צוות אויר?

  2. ומן הסתם נוער הגבעות או 90% מהחרדים הם אזרחים ציונים למופת... למה מי פרץ לבסיס צבאי, חיבל ברכבים וזרק לבנה על מח"ט - הבדואים מהמערות או חובשי הכיפות מהוילות?
 37. 12
  בכיבוש לא לגיטימי, צה"ל מבצע פשעי מלחמה, נגד אוכלוסיה אזרחית.

  לא אנטישמיות ולא נפט - ישראל פושעת.

 38. 11
  ל-2:

  גם אני נגד גירוש החלוצים מרצועת עזה. היה צריך פשוט לצאת ולאפשר למי שרוצה להישאר לעשות זאת.

 39. 10
  רק פירסום כתבתך בעתונות בינלאומית ופניה לבית הדין הבינלאומי בהאג יעזור!כמובן שיש לפרסם במצרים כדי שהשגריר הישראלי יגורש.מקוה שתמשיכי במלחמתך הברוכה.
  1. הייתי נותן לך את פרס ישראל! אתה כזה נאור וליברלי עד שפשוט בא לי להקיא!
 40. 9
  למה שכוח צה"ל עשה במקום קוראים - טרור; למי שאחראי לכך קוראים - פושע מלחמה.
  1. בל נתפלא שהחיילים שמשתתפים בפעולות מסוג זה לא יהיו אורחים רצויים במדינות העולם.

   גם אין מקום לפליאה שישראל נתפסת היום בקרב משפחת העמים כמדינה כובשת מושחתת.

 41. 8
  "הכנה לפנוי"?כנראה שאין לכם רישיונות בניה..תכינו אותם..
 42. 7
  מי אמר שלא היה לצהל סיבה?כנראה שאתם מחביאים משהו שם...
 43. 6
  נכון..אם אתם לא חוקיים יפנו אתכם,מה אתם מפחדים? זה החוק!
  1. זה היה נכון אם היה חוק נורמאלי במדינת ישראל אבל כאן מופעל רק חוק הגזל והחמס של המתנחלים המיושם ע"י קבלן הביצוע שלהם צה"ל
  2. אבל מוטי, גם אתה לא חוקי וגם אותך עוד מעט יפנו, אז ממה אתה מפחד?
  3. אני חוקי..סביר להניח שמי שמפחד הוא לא חוקי חחח
  4. נכון,את בתי האולפנה פינו כי הם לא היו חוקיים אבל כפרים לא חוקיים יש לשמאל אלף ואחד תירוצים למה להשאיר אותם.. מי שמדבר על אפליה וגזל חחחח
  5. בתי האולפנה ננו על רכוש פרטי של פלסטינאים והמדינה משקיעה מליונים בהעברתם. הכפרים המדוברים קיימים מאמצע המאה ה- 19 האם המדינה תשקיע אגורה בהעברתם? הפכנו לעם גזלן ושכחנו את העבר שלנו - הכוח משחית
 44. 5
  מדינה ברברית ועלובה

  מהפעמים שאני ממש לא גאה להיות ישראלי.

  1. אתה צודק אנחנו באמת צריכים ללמוד משכנינו התרבותיים ובמיוחד מהעם הסורי הליברלי ושוחר השלום!
  2. בגרמניה גם לא ידען ולא הכירו ולא ראו
 45. 4
  תחום המצוינות של צה"ל, פעילות מבצעית...
 46. 3
  גנבים בלילה

  שני התנאים הראשונים לפעילות של כוחות הבטחון במדינה דמוקרטית הם השקיפות והפומביות. הרחק מהעין הציבורית או השיפוטית, ותוך הסתרת פני החיילים בשטח, ממשיכה ממשלת ישראל לנשל תושבים פלסטינים בשטחים מאדמתם, או לחילופין, מהזכות להמשיך ולהתגורר במקומות מגוריהם הנוכחיים. גנבים בלילה. 

  1. תגובה ראויה להיקרא במלואה אליה. כל מילה בסלע. איפה הגנרלים הגדולים הערכיים? נשארו בצבא רק המנוולים? כך קורה במדינה שבה פוליטיקאים מפשלים כמו במשט, כמו בפרשת הרפז, כמו תיק שמשטרה ממליצה לדין ווינשטיין מתמהמה, או השריפה, או פרשת ביבי טורס שהועברה לריבלין. ואלה מעט ממטעמי שלטון הביבי המושחת, שבורחים סדרתית מאסון לאסון, ועוד מייללים על העדר לגיטימיות בהצתת האזור למלחמה באיראן. ועם ישראל מתעסק בקוטג', בדיור. כשמדינה שלמה עולה בלהבות , בגלל מדינת רווחה מדושנת בשטחים הכבושים.
  2. ל-3- התכוונת אולי שאלו התנאים האופטימליים.
  3. במאבק על החלק הישראלי של טריטורית פלשתין, הנחישות מנצחת. על השמאל לגייס את ירדן לשאלת חלוקת פלשתין מחדש - האם 120,000 הק"מ הרבועים של פלשתין מחולקים בצורה שיוויונית וצודקת ? אתם יורים חיצים על השליח. מיותר.
 47. 2
  חוצפה

  רק יהודים מותר לגרש

  1. חוצפה, רק ערבים מותר לגרש ?
  2. יגאל, אתה אמרת...
 48. 1
  אני ממש בשוק חילי צהל צילמו וותיעדו , איפה בצלם איפה יריב אופנהיימר ,
  1. הלוואי עליך