בעקבות הלחץ הבינלאומי: הוקדם הדיון לשחרור זביידי

בתמורה להקדמת הדיון, השעה מפקד גדודי חללי אל אקצא לשעבר את שביתת הרעב. בכירים במנגנוני הרשות העריכו כי ייתכן שהוא אף ישוחרר ביום ראשון

ההתגייסות הבינלאומית של פעילים פרו-פלסטינים נגד המשך מעצרו של זכריה זביידי בכלא הרשות הפלסטינית מתחילה לתת את אותותיה. כך מעריכים חבריו של תושב מחנה הפליטים ג'נין, אחד ממייסדי "תיאטרון החופש" במחנה ומי שמוכר בישראל בעיקר כמפקדם לשעבר של "גדודי חללי אל אקצא".

אמש (רביעי) הובטח לזביידי שהדיון הבא בהמשך מעצרו יוקדם ב-12 ימים, ויתקיים ביום ראשון הקרוב בבית המשפט המחוזי ביריחו. תמורת הקדמת הדיון, התבקש זביידי להפסיק את שביתת הרעב בה נקט, שמיום שני כללה גם הימנעות משתיית נוזלים. חבריו בתיאטרון החופש דיווחו שהוא אכן השעה את השביתה, ושגורמים בכירים במנגנוני הביטחון הפלסטיניים ובפתח אף אמרו שייתכן שזביידי ישוחרר ביום ראשון.

חבריו של זביידי בתיאטרון בג'נין התכוונו לנסוע היום לרמאללה ולהגיש ליו"ר הרשות מחמוד עבאס עצומה שעליה חתומים כ-3,000 איש ממדינות שונות - ובה הם מביעים זעזועם מהמעצר המתמשך של זביידי, ללא שהוגש כתב אישום. עוד דווח על פעילים פרו-פלסטינים ברחבי העולם שהתקשרו לנציגויות אש"ף השונות והביעו את מחאתם.

זביידי נעצר ב-5 במאי בגל מעצרים שביצעה הרשות לאחר שמושל העיר שכם מת מהתקף לב, בעקבות ירי מנשק כבד שנורה לעבר ביתו. רוב העצורים כבר שוחררו לאחר עינויים קשים שעברו בכלא הביטחון המסכל. זביידי מוחזק במעצר על אף שחקירתו הסתיימה, והתביעה הפלסטינית לא הצליחה להוכיח את ההאשמות שפורסמו נגדו בכלי התקשורת. ביום ראשון האריך בית משפט מחוזי פלסטיני את מעצרו בעוד 19 יום "לצרכי חקירה".

זכריא זביידי, 4 חודשים בכלא הפלסטינידניאל בר און

לפי חבריו בתיאטרון החופש, גם נציגות האיחוד האירופי התקשרה לראש ממשלת הרשות, סלאם פיאד, והביעה את דאגתה לגבי זביידי בפרט ועל היחס לעצירים ברשות הפלסטינית בכלל.

שלשום עצרה הרשות כ-60 פלסטינים, בחלקם הגדול אנשי חמאס ובחלקם אנשים שהשתתפו בהפגנות המחאה על יוקר המחיה. בחברון התקיימה אתמול הפגנה נגד המעצרים.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 7
  חוץ מ 4 שחקנים ו4 במאים ו4 מפיקים ו4 מנהלים

  שיודעים היטב לנצל את מות ג'וליאנו מר ח'מיס לטובת חשבון הבנק שלהם, אל תדאגו , עוד מעט הכל ישכח, אלה יאכלו את הכסף והשאר את הקש

 2. 6
  כל הכבוד לעמירה הס, סוף סוף השפיעה על
 3. 5
  עוד לא הבנתי .מי זה זביידי ? מישהו מדיני ביטחוני ?מישהו בינלאומי ? מה השטויות האלה ,יום יום?
 4. 4
  אוהבים אותך זכריא

  ד"ש לדאבל או סבן.

 5. 3
  מענין אילך השמאל היה מגיב אם זה היה מעצר ש.ב.כ

  לא משעתי מילה מהשמאל או מכל יפי הנשפש הפרלמנטרים שערביים בכנסת ישראל .
  מענין כמה מהומות היו מקימים אם השבכ היה עוצר אותו.

 6. 2
  פראו הס נושמת לרווחה

  אהובהה יזכה לחיות עוד כמה שנים

 7. 1
  נראה שבפלשתינאים למדו מהישראלים מעצר מנהלי מהו...