טובעים במספרים

המשמעות המעשית של הקו האדום שהציב נתניהו

על הבלבול בין הכמות לאיכות בקו שהציב רה"מ, השלב האחרון שלא הוצג באיור, והביטול המעשי של אפשרות התקיפה לפני הבחירות בארה"ב

1. מהומת הנתונים. דווקא המאמץ הלגיטימי של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מר הסברה בימים כתיקונם, לפשט ולהבהיר את חומרת האיום האיראני בנאומו בעצרת האו"ם, סיבך במקצת את היוצרות. סביר להניח שרוב הצופים זוכרים מהנאום בעיקר את האיור בנוסח הסרטים המצוירים בדבר הפצצה האיראנית. אבל הדברים יצרו כנראה בלבול גם אצל לא מעט פרשנים. מהידיעות בכמה כלי תקשורת הבוקר השתמע כאילו נתניהו מסמן את הקו האדום הישראלי באשר לטהראן בנקודה שבה יגיעו האיראנים להעשרת אורניום ברמה של 90% (למעשה, רמה של 93%).

אבל זו לא היתה כנראה כוונתו של נתניהו. 93% העשרה היא רמה המספיקה לייצור נשק גרעיני – וזה בלאו הכי קו אדום מבחינתה של הקהילה הבינלאומית כולה (בוודאי עבור המעצמות במערב), משום שהוא מעיד על יכולת מהירה לייצר מתקן נפץ גרעיני. אילו סימן נתניהו את הקו, היה בכך ביטוי דווקא לעמדה רכה יחסית מבחינתה של ישראל.

ה-90% שעליהם מדבר נתניהו כקו אדום, מייצגים כמות, לא איכות: הכוונה היא לשיעור של 90% מתוך הכמות הדרושה לייצור פצצה גרעינית (כרבע טון). אבל ראש הממשלה עדיין מדבר על אורניום מועשר ברמה של 20% (רמת השיא שאליה הגיעה איראן עד עתה), שממנו ניתן יהיה להפיק בהמשך פצצה גרעינית, אחרי העשרת האורניום לרמה גבוהה עוד יותר. זה, אומר נתניהו, יהיה סף בלתי קביל מבחינתה של ישראל - והוא עלול להיחצות בקיץ הבא, אם איראן לא תיעצר עד אז.

גם כשנתניהו מתייחס ל-70%, באיור המפורסם, הוא אינו מדבר על אחוזי העשרה (אינני מכיר דיון על אורניום מועשר ברמה כזו כרף רלוונטי בכלל), אלא לשיעור החומר שיש כעת בידי איראן, מתוך כמות האורניום המועשר הדרושה לה לייצור פצצה לבסוף.

מעבר לכך, ראש הממשלה לא מתייחס כלל לשלב שלאחר השגת הכמות המספקת. גם אם תעשיר איראן אורניום לרמה הגבוהה ביותר, עדיין יידרש לה זמן להתאים את הפצצה כך שתוכל להידחס לראש נפץ גרעיני, המותקן על טיל בליסטי. הערכות שונות אומדות את פרק הזמן הזה בחצי שנה עד שנתיים.

נתניהו והאיור, אתמול באו"ם. האיום הישראלי בתקיפה הפך לדרמטי יותראי-אף-פי

2. לוח הזמנים. מרוב עיסוק באיור, הוחמץ כאן היבט חשוב נוסף. נתניהו כמעט ומבטל למעשה את הדיון על תקיפה ישראלית לפני הבחירות לנשיאות בארה"ב ב-6 בנובמבר. בפועל, ראש הממשלה דוחה את הדיון בפעולה ישראלית עד לתקופה שבין האביב לקיץ בשנה הבאה. זהו הישג זמני לנשיא ארה"ב ברק אובמה, שכנראה יכול להפסיק לחשוש שתקיפה ישראלית מוקדמת באיראן תשבש לו את מערכת הבחירות. אבל נתניהו אינו מבטל בכך את הצורך בדיון עתידי באפשרות שישראל תתקוף בעוד פחות משנה. האיום הישראלי לפעול לבד נגד איראן, במקרה הצורך, נותר בעינו. ייתכן שהוא אפילו הופך דרמטי יותר, אחרי שראש הממשלה אומר זאת על במת האו"ם.

3. היחסים עם ארה"ב. נתניהו שילם בנאומו מס שפתיים למהלכי ארה"ב נגד איראן, כששיבח את המאמץ שנעשה. עם זאת, באותה נשימה הוא חזר על עמדתו כי הסנקציות שנקטה עד כה הקהילה הבינלאומית לא הסירו את איראן מדרכה אל הגרעין. כשנתניהו משבח את אובמה, נדמה שהוא אינו עושה זאת באותה מידה של שכנוע עצמי שבה נהגו באחרונה לפניו שר הביטחון אהוד ברק והשדולה היהודית-אמריקאית אייפא"ק, שפרסמו הודעות המברכות את הנשיא אובמה על תרומתו לביטחון ישראל. ועדיין, ניכר בנאום ראש הממשלה אמש ניסיון לצנן במידת מה את המתיחות עם הממשל. זו לא השפה שבה דיברה סביבת נתניהו על הבית הלבן רק לפני כמה שבועות.
 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 40
  ביבי חיפש סולם לרדת מהעץ.
 2. 39
  ארצות הברית יכולה למנוע נסויי גרעיני איראני בקלות היא רק צריכה להבטיח שבמיקרה כזה היא תספק לישראל 2 צוללות גרעיניות כדיי לבטיח מכה שניה

  ואז איראן תשקול האם הא רוצה להפוך את ישראל למעצמה גרעינית רשמית

 3. 38
  ביבי מתאים לאוהדי בית"ר - הם הרי לא מבינים כלום- פאקה פאקה
 4. 37
  עמוס הראל חי בבועה

  ואיתו מרבית תושבי ישראל. לאיראן יש שבע פצצות גרעין מבצעיות. מי שרוצה פירוט כדאי שיכנס לאתר של אריה יצחקי האיום האיראני.

 5. 36
  פקיסטאן מוסלמית ומגורענת,סוריה מחומשת "בחרה של כמיה" ובמלחמת אזרחים. בעזה שולטים לנו על שעון הפחד.בגדה מתחיל מרד נגד הרשות. ירדן בסימן ?...הינה פתרנו הכל ועכשיו נישארו הפרסים !! והמבין יבין .
 6. 35
  מדוע באום

  מי אמור למנוע מהאיראנים להגיע לקו האדום מלבד ארה"ב?
  מה עכשיו נתניהו מעביר מסרים לאובמה מעל בימת האום-זאת אחרי שמספר ימים קודם דיברו על זה שעות בטלפון?
  להערכתי כל ההצגה(שאכן נגנבה) יועדה לשתי מטרות:האחת ,הבוחר האמריקאי-כפי שראינו רומני מקבל את הקו האדום ולכן אונגליסטים ויהודים מתנודדים רוצו להצביע לשמרנים ואובמה יעשה לבתו,היעד השני אם ידברו על איראן לא ידברו על הענין הפלשתינאי ואפשר להמשיך לפוצץ מיליארדים בהתנחלויות מתוספת התקציב שהגיע מ....אובמה

 7. 34
  הצי קוו: לא התחייב אליו, רק יישפט לפיו
 8. 33
  החישוב מלוכלך, אך גם הפצצה לא חייבת להיות "נקיה"
 9. 32
  כל המחמאות מגיעות ליאיר - הוא צייר את הציור הזה עוד שהיה בגן.
 10. 31
  "" ק י נ ג bb "" טס לארה"ב כדי לדבר בטלפון א מ ר י ק א י עם אובמה... כי הטלפון הישראלי שלו מסוג (Bezeq-נזק) לא מחובר לרשת הליווינית שבה ניתן לשוחח עם הנשיא אובמה

  המיצג ("הגרעיני") ש- bb (המדמיין הסהרורי) שלף מתחת לשולחן הנואמים נועד לתלמידי כיתה אלף בבי"ס ישראלי. את העולם הוא רק הצחיק. מסתבר ש(כמו שנטען ב"הארץ") מר בנג'מין ניתאי רק "שוחח בטלפון עם נשיא ארה"ב ברק אובמה".

 11. 30
  נתניהו המנהיג הראוי ביותר מאז הקמת המדינה
 12. 29
  מה שהצופה בארץ ובעולם מבין מהתמונה הזו - וזה אכן מה שייזכר - הקו האדום של ישראל - לא פחות! - הוא ברמת העשרת אורניום של 90%! עמדה יונית שביונות שראש ממשלה ממרצ לא היה מביע טוב יותר - תאכלו את הכיפות שלכם יועצי אחיתופל!!

  חג שמח

 13. 28
  קשקוש: הרי רואים מהתמונה שהאחוז עולה עם הכמות. הארץ בפניקה בכל פעם שביבי קוצר הישגים.
 14. 27
  תרגיל בהסחת דעת

  נתניהו רוצה שכל העולם יחשוב שישראל דוחה את ההפצצה באירן לאחר הבחירות בארה"ב. בפועל, הוא הולך להפתיע את כל העולם. וזה בעצם רעיון של ברק. חכו ותראו, תכף זה קורה.

 15. 26
  מוזר שבארה"ב איש אחד קובע הכל ואין ממשלה- למעשה הוא מלך ל-4 שנים

  זהו אבסורד שאדם אחד הוא גם נשיא וגם מפקד הצבא, וכאשר הוא מחליט שכעת הכי חשוב זה לדאוג שייבחר וטובתו האישית היא מעל הכל, כל שאר בעיות המדינה והעולם נמחקות מסדר היום. הרבה דברים מוזרים יש בארה"ב, שאין מוצאים כאלה לא בקנדה, אירופה, אפילו לא בסין וברה"מ. אלא שאנו מעריצים באפן עיוור את "אמריקה".

 16. 25
  אני רק שאלה

  האם אפשר לשלול את האפשרות שלאירן כבר יש פצצה מוכנה או ממש קרובה לכך? וזאת בניגוד להערכות המדברות על כמה חודשים\שנה...
  נשמע לי מסוכן כל עניין... מי מבטיח לנו שהנתונים של הסוכנות לאנרגיה אטומית נכונים.. לך תדע מה באמת המצב..

 17. 24
  ביבי ליצן, היה ונשאר
 18. 23
  יש לי דוקטורט מהטכניון ולא הצלחתי להבין את האחוזים. אבל בלי קשר - נאום מעולה.
  1. ממתי מקבלים לטכניון בחורים בשם ציון ?
  2. גם לי יש דוקטורט בפיסיקה מבר-אילן ולא הצלחתי להבי ן את האחוזים וההגיון של הקו האדום. מלבד זה נאום באגלית נקייה עם מסרים למטומטמים
  3. והוא מזכיר לי בדיחה ישנה

   אומרים על זמר פלוני שהוא שר כמו שערה בישבן....
   מסולסל אבל לא נקי

 19. 22
  ביבי תריק

  האיום האיראני נועד באראש ובראשונה לצורכי בחירות. בבחירות הבאות השאלה תהיה האיום האירני ולא הבעיה החברתית כך ביבי מבתיח לעצמו עוד כדנציה כראש ממשלה.

 20. 21
  ואירן תפיל פצצה על תל אביב מבלי שניסו אותה קודם על אמת? אולי המתקן לא מתפוצץ?
 21. 20
  האיור המטופש והפשטני הוא בשביל חברי המרכז ומצביעי ש"ס, בדרך לעוד ארבע שנות זוהמה פוליטית
 22. 19
  שירת הבירבור
 23. 18
  לא מת על נקניקיהו אבל אתמול הוא פשוט עשה מט לפרשני
 24. 17
  Those who admire Netanyahu for his stand on the Iran should remember that only a few weeks ago the Iranian threat was real, immediate and imminent. However, as of yesterday, Netanyahu, as usual, made a shift: we have until the summer of 2013 before it is too late. How pathetic that this man has gained such a support in Israel while in the rest of the world he remained who he always was: an irresponsible man who should not be in any position of leadership. Wars are not prevented by establishing red lines, as he claimed in the U.N. Wars are prevented by electing out of office those who think that war is a means to achieve anything but death.

  Those who admire Netanyahu for his stand on the Iran should Those who admire Netanyahu for his stand on the Iran should remember that only a few weeks ago the Iranian threat was real, immediate and imminent. However, as of yesterday, Netanyahu, as usual, made a shift: we have until the summer of 2013 before it is too late. How pathetic that this man has gained such a support in Israel while in the rest of the world he remained who he always was: an irresponsible man who should not be in any position of leadership. Wars are not prevented by establishing red lines, as he claimed in the U.N. Wars are prevented by electing out of office those who think that war is a means to achieve anything but death., immediate and imminent. However, as of yesterday, Netanyahu, as usual, made a shift: we have until the summer of 2013 before it is too late. How pathetic that this man has gained such a support in Israel while in the rest of the world he remained who he always was: an irresponsible man who should not be in any position of leadership. Wars are not prevented by establishing red lines, as he claimed in the U.N. Wars are prevented by electing out of office those who think that war is a means to achieve anything but death.

 25. 16
  לא יאומן !!!!כשלון קולוסאלי תקשורתי בהבנת האיור כ

  לא ייאמן !!!כמעט כל כלי התקשורת הישראליים באופן קטגורי וכפועל יוצא מכך איראן לא הבינו את האיור ולא הקשיבו לטרמינולוגיה בשפה האנגלית הקו האדום הנו עשיית 90% מכברת הדרך לעבר פצצה גרעינית שהנו העשרת אורניום בשיעור של 20% בכמות המיקה לייצור פצצה ולא הגעה לאורניום מועשר בשיעור 90% שלב ראשון עד 70 % (מכברת הדרך לפצצה) הנו סיום העשרה בדרגה נמוכה קרי 3.5% שלב שני 70%-90%(מכברת הדרך לפצצה) משמעותו סיום העשרה בדרגה בינונית קרי 20% הקו האדום -תום השלב השני קרי העשרה לדרגה של 20%  לשפשף את העיניים ולא להאמין שכל כלי התקשורת טועים ומטעים את כל העולם כןלל איראן. נזק הסברתי בל ייאמן.

  1. רוני - אתה צודק לגמרי.
  2. לא כלי התקשורת טועים

   נתניהו טעה בכך שנתן הסבר היכול להתפרש ביותר מדרך אחת. בכך החטיא "הגאון" את המטרה של מתן הסבר שהוא לא רק קליט אלא גם מתפרש אצל הצופים בצורה אחת בלבד. טעות חמורה! ובכלל, אני מציע לא להסתמך באופן עיוור על אדם זה שינהל את עניניינו. טעויות שלו עלולות להיות הרות אסון במישור הלאומי וגם האישי של כל אחד ואחד מאיתנו.

 26. 15
  ומה על מרחב החסינות שברק דיבר עליו ?

  אחרי נובמבר בא החורף עם העננות ואחכ לפי ברק הם חסינים הואיל ואין לנו חודרות בונקר שחודרות 60 מטר....הניתן להבין שיש הבנה עם אובמה על תקיפה אמריקאית או שהטענה על מרחב חסינות אינה תקפה עוד... או שמא נעשה מה שאבא של הרשלה היה עושה אם לא היו נותנים לו ארוחת ערב??

 27. 14
  כל עניין הגרעין האירני הוא בעצם פרסום סמוי של המרקרים של Artline
  1. מחמאה

   יפה שאתה שם לב לפרטים ונותן פרשנות יחודית. יישר כוח

 28. 13
  עמוס הראל מתבלבל או מבלבל

  משום שלא נאה להניח שהפרשן המכובד מבלבל בכוונה, לא נותר אלא להבין כי האנגלית שלו אינה מהמשובחות שכן לא הבין את מה שראש הממשלה אמר, למרות שהמסר היה פשוט מאוד. נעזוב לרגע את העובדה שאין משמעות קריטית האם זה 90 או 93 %. מדובר בכוונה בהפשטה בכדי שהמסר יעבור לקהל רחב ככל האפשר.

  נתניהו הסביר שלא נוכל לתת לאירנים להגיע עד לקו האדום. היכן בדיוק יעצרו אותם - זו נקודה השמורה עם ישראל (או ארה"ב). אין להרשות לאירנים לעבור את הקו האדום. לא מדובר שאם יעברו את הקו האדום נפעל. זה לא קו אדום להרתעה - זה הקו שאסור להגיע אליו כלל. האם זה יקרה 3 ס"מ לפני הקו או 5 ס"מ - זה בודאי לא יאמר.

  בנוסף הטיעון של הראל בנוגע לצורך לדחוס את הפצצה על טיל אינו רלוונטי משום שניתן להפעיל פצצה אטומית כבר הרבה לפני זה - באמצעות אוניה, צוללת או מטוס. מעבר לכך הראל לא באמת יודע מה היכולת של האירנית במובן זה ויכול בהחלט להיות שבמקביל הם מפתחים יכולות משלימות. בנוסף כמו שנתניהו הסביר (אבל הראל כנראה לא הבין) שאורניום מעושר בכמות מספקת יכול גם לשמש כאמצעי מאוד מאוד מסוכן בידי קבוצות טרור לאו דווקא באמצעות פצצה אלא כנשק אחר.

  1. אתה מפרשן מהרהורי לבך. מה אתה מבין במטוסים או אניות? איך שולחים מאניה בדיוק? או אולי מפוצצים את האניה, מחוץ למים הטריטוריאלים? ואיך מתקינים על מטוס ואיזה מטוס? ואיך מגיעים לישראל בלי להתגלות ממרחק רב? אתה מבלבל את המוח
 29. 12
  שכחת את שתה״פ עם צ׳ קוריאה...
 30. 11
  כתבה שלא מוסיפה לכותבה

  מה זה ? ? ? הציון : בלתי מספיק !!

 31. 10
  ביבי נואם מבריק וחבל שכתבי הארץ יורדים על ראש ממשלת ישראל בכל הזדמנות!
  1. ביבי בהתלהמותו מצליח לשכנע רק את המשוכנעים. התלהמותו גורמת לו להראות פראנואיד והיסטרי, בקיצור, פאניקר. וכאשר הוא מצדו לא עושה דבר כדי לשכך את ההתלהטות שהוא מבעיר באיזור, כמו התחלה של מו"מ עם הפלסטינים. ולכן הוא משיג אפקט שלילי בעולם. רק כאן יש לו את אספסוף בוחריו, אשר מקבלים את לחם החינם שהוא מעביר להם ע"ח הציבור העובד.
  2. הסיבה פשוטה.הם אפ0ים 0מולנים.כל הצלחה של נתניהו מייאשת ומתסכלת את המסכנים הפתטיים.
  3. הדיון היא על התנהלותו המדינית של ביבי...שיורד עכשיו מהעץ הגבוה!

   פתאום הזמן הקריטי הוא לא עוד שבוע שבועיים...אלא עד הקיץ הבא.. אבל כשהצרכים הפוליטים יגברו, גם הזמן הדחוף ישתנה... לביבי אין בעיה לשנות דעות עמדות, מהיום למחר...ראינו זאת בענין המיסים...בענין גלעד שליט, ועוד.

  4. הזמן הקריטי לעולם, ובייחוד לארה"ב, הוא הקיץ הבא. עבור ישראל, הורדת הסרכזות אל מתחת להר, זהו הרגע שאחריו לא תוכל לפעול, וזה , כנראה, השנה. האם תפעל ישראל השנה לפי המגבלות שלה, או שתשאיר לארה"ב את העבודה בקיץ הבא?
 32. 9
  לפי מה שהבנתי מנאום נתניהו לאחר סיום השלב השני, העשרה לרמה של 90%

  (93%) ידרשו לאירן עוד חודש חודשיים להשלמת השלב האחרון שהוא הרכבת ראש נפץ גרעיני. לפי מה שמצוין בכתבה גם לאחר שלב זה נדרשים בין חצי שנה לשנתיים על מנת להגיע לפצצה, מה שמזיז את התאריך היעד לכל המוקדם לראשי 2014. כלומר, מדובר לכל הפחות בשנה וחצי. לפיכך, האיום לפיו לאיראן תהפוך למדינה גרעינית (או סף גרעינית) תוך מספר שבועות הוא שקר של נתניהו ותועמלניו. על כל אלה ניתן להוסיף שאלה נוספת. לפי התיאוריה של ביבי לאחר העשרת אורניום לרמה של 90% תהיה לאיראן מספיק אורניום מועשר (בסביבות 250 ק"ג) לבניית פצצה גרעינית אחת.. ואולם, על מנת שאיראן תהפוך למדינה גרעינית דרושה לה יותר מפצצה אחת. האמריקאים מדברים על 800 ק"ג משום שהם לוקחים בחשבון לא רק את הפצצה אלא גם עריכת ניסוי גרעיני. אינני יודע כמה זמן נדרש לאיראן להגיע ל-800 הק"ג הנחוצים. יש להניח שהם מזיזים את תאריך היעד עוד שנה נוספת קדימה, כלומר, ראשית 2015. בכל אופן, גם לפי השיטה הישראלית וגם לפי האמריקאית, תאריך היעד הוא ראשית 2014, שזה מספיק זמן לתאם את המהלך יחד עם ארה"ב לאחר הבחירות בנובמבר. מכאן אני למד שהאיומים וחירחורי המלחמה של החודשים האחרונים, נועדו לתכלית אחת - חוסר רצון של הממשלה נוכחית והעומד בראשה לעסוק בבעיות האמיתיות של החברה והכלכלה הישראלית, כמו גם בבעיה הפלסטינית. על רקע זה, קשה עוד יותר להבין את הצורך להסתבך עם אובמה ערב הבחירות בארה"ב, אלא אם כן אנו מניחים שהמטרה האמיתית של כל הקרקס הנודד של ביבי היא הפלת אובמה.

  1. קצפת צודקת אך מאריכה מידי: המטרה של ביבי להפחיד אותנו, הישראלים, שנבחר בו שוב
  2. הנחה או עובדה

   מה שאתה מניח בסיפא של תגובתך אובמה ומטהו רואים כעובדה

 33. 8
  למה מותר לישראל להחזיק בנשק השמדה המוני, כימי ביולוגי וגרעיני (ע"פ מקורות זרים), ולאיראן אסור?. מה גם שישראל עמדה לחמש טילי יריחו לפחות פעמיים בעבר!
  1. תשאל את אותם מקורות זרים, הם יגידו לך.
  2. כמה פעמיםכבר ישאלו המטומטמים את אותה השאלה? והתשובה?

   כי ישראל לא מאיימת למחוק מעל המפה את אירן או כל מדינה אחרת על הגלובוס. והיא תשתמש בנשק גרעיני רק כמוצא אחרון לפני השמדה ולא על מנת לתקוף ולהשמיד מדינה אחרת.

  3. אתה באמת כל כך מטומטם???

   אתה עדיין לא קולט שאין שום השוואה ביון ישראל לעם אחר בגלל האיומים הקיומיים שיש עלינו והשואה זה רק הוכחה לכך למה אנו צריכים אטום(לדעת מקורות זרים)

  4. ואם איראן תצהיר שהיא לא מתכוונת למחוק את ישראל

   ובנוסף, שאין לה כוונה להשתמש בנשק גרעיני אלא כמוצא אחרון - עפ"י ההגיון שלך במצב זה גם לאיראן תהיה זכות מוסרית לפתח פצצה.

  5. אולי פשוט ניתן לאויבים נשק זהה לשלנו. זה לא יפה שלא מתחלקים באופן שוויוני. ממש סוציומאטיות.
  6. מרק היקר:

   תשאל את הדוברמן כמה פעמים הוא איים להשמיד את מיצרים, סוריה ולבנון
   אז הוא ובוסו הקשקשן שפויים?

 34. 7
  מנהיגים לא רק מגיבים למציאות הם גם יוצרים מציאות. המציאות שנתניהו יוצר היא אסון.
 35. 6
  יופי. שירגע..

  אם ציבור הבוחרים במדינת ישראל לא מספיק חכם, מזל שיש נשיא אמריקאי שמרסן ראש ממשלה של פסיק על הגלובוס. בבקשה, ביבי, אל תעשה לי פאדיחות, אני רוצה להגר מפה בלי שיסתכלו עליי בחו"ל בתור זה שגרם לשואה גרעינית במזה"ת. חכה עוד שתי קדנציות שאני אשתלט על המבטא ואעשה ניתוח אף..

  1. שואה גרעינית תהיה במזה"ת רק אם אובמה, שיבוטו של ג'ימי קרטר, ימשיך במדיניות הסיסי הרב-דורית מול אירן. רק אז יהיה לאירן נשק גרעיני, ואז אולי תגיע גם השואה הגרעינית. למזלנו יש לנו הנהגה שתמנע זאת, ולו בעצמנו.
 36. 5
  צריך לסמוך פחות על וושינגטון ויותר על דימונה
  1. מדוע לא מתקיים דיון על דימונה בשאלה האם הכור נמצאת ברמת תחזוקה כזו שמבטיחה מניעת אירוע גרעיני כתוצאה מתקלה ? ועד מתי אפשר יהיה להמשיך ולהפעיל את המתקן המיושן הזה ?
  2. ועוד יותר כדאי לסמוך על היפוך דעת הקהל העולמית לטובתנו אם נאפשר הקמת מדינה פלסטינית בקרוב
 37. 4
  לא בילבול - עמימות!
  1. לא בילבול - ביבילבול!
 38. 3
  כנראה שהפרשן לא חכם מידי

  הקו התחתון היה של 70 אחוז, מכאן שלהתבלבל עם דרגת העשרה של 93 אחוז מבטא קטנוניותבמקרה הטוב או חוסר הבנה בסיסי שן המטריה במקרה הרע

  1. עדיין לא הבנתי את האריתמטיקה הזאת

   אחוז אורניום מועשר או כמות אורניום ליצור פצצה גרעינית? .... שמישהו יסביר...

  2. אתה טועה..הוא בדיוק הבין. אתה כנראה לא

   מדובר בדרך שאיראן עשתה בדרך להשגת פצצה, לא באחוזי העשרה. ידוע שכרגע יש להם כ-150 ק"ג שזה 60 אחוז מהכמות הדרושה (240-250 ק"ג)

  3. לא ולא. האיור הוא דווקא כן איכותי ולא כמותי. הוא לא קשור לפרטים הטכניים הקשורים בפצצה

   הוא פשוט אומר:
   1. האיראנים השלימו 70% (איכותית) מהמהלכים הדרושים לפצצה גרעינית אופרטיבית.
   2. ה 10% האחרונים (כלומר מעל 90%) מהעבודה הנדרשת - יכולה להעשות במחשכים ובאופן פוטנציאלי נסתרת מעין הקהילה הבינלאומית, ולכל הפחות היא בלתי הפיכה (נניח ע"י תקיפה).
   3. מכאן, שאם ניתן לאיראנים לעבור 90% מהפעילות הנדרשת לבניית פצצה גרעינית - התהליך כבר יהיה בלתי עציר.
   אבל עזוב אותך מקופסת העזרים של הקוסם הרטורי - הפרטים (והעובדות) לא חשובים . תתרווח ובמושבך ותהנה מהקסם (בזמן שהאוניה טובעת).

  4. אחוז מתוך כמות העבודה הנדרשת

   זו הפרשנות היחידה האפשרית. עד כה איראן עשתה שבעים אחוז מעבודת ההעשרה הנדרשת להשגת החומר הבקיע לפצצה. במקורב. כשתסיים לצבור כ 250 קג חומר מועשר לרמה של 20 אחוז (לקראת סוף השנה) היא תשלים 90 אחוז מהעבודה הדרושה. העשרה אחוז עבודה שישארו לה, הם העבודה הנדרשת להעלות את ה 250 קג האלה מ 20 אחוז ל 90 אחוז העשרה. קצת מבלבל אבל אלה העובדות. זה אכן היה מאד מאד לא ברור מהסכמה. גם עמוס הראל טועה פה, זו לא הכמות, וגם לא רמת ההעשרה. זו כמות העבודה הנדרשת (תחשבו על הספק)

  5. הכוונה לאחוז מסך כל הדרך על שהם מגיעים לפצצה

   ה70 אחוז הוא העשרה של כמות מספיקה של אורניום לרמה של 3.5 אחוז לפצצה אחת. ה 90 הכוונה להעשרה של ה 3.5 אחוז ל 20 אחוז בכמות המספיקה לפצצה אחת

  6. זה כנראה לא מה שחשוב: המציאות היא שהוא לא יודע יותר ממך, ולא הוא ולא האמריקאים - יודעים מה לעשות מול סיכויי הפצצה האיראנית, אלא אם כן מקריבים מאות חיילים ואלפי אזרחים (שלנו, כן, גם שלנו)
 39. 2
  נתניהו הוא פוליטיקאי גאון

  1. מרוב כל העיסוק בתרשים המגוחך ברשת, אין אף יצור בעולם שלא מודע לקצב התקדמות האיראנים בפיתוח הגרעין

  2. פלסטינ... מי זה? על מה את/ה מדבר/ת?

  1. ארדן תפסיק כבר עם הטוקבקים השקופים האלה - מה שמעניין זה איך הלשון של ארדן ממשיכה לדבר כשהישבן של ביבי נוסע לחו"ל
  2. הוא היה ונישאר קומיקאי
  3. "אף יצור בעולם"? כמה מאות או אלפים ספורים שרואים את ערוצי החדשות בארה"ב
 40. 1
  ביבי אתה פשוט גאון .

  נאומו של ביבי והנושא האיראני הם שיחת היום אף אחד כבר לא זוכר את הפלסטינאים וכולם זוכרים ומתעסקים עם הנושא האיראני .
  אף אחד לא מדבר על נאומו של אבו מאזן או של מורסי כולם התרכזו בביבי ולכן הוא גאון הוא הצליח להעביר את דעת הקהל לנושא האיראני .
  פעם הסכסוך הישראלי פלס' עמד במרכז הבמה היום מי זוכר את הפלס' ??

  1. ביבי נראה כמו שרהל'ה שמראה ציורים בגן = ניחוש פרוע = לגבי מי שהכין לו את הבדיחה האינפנטילית הזאת.
  2. יש לי הסבר - ביבי פשוט לא שולט בחומר. הוא אינו פיזיקאי או מהנדס ואינו מבין את כל הפלפולים על 90% העשרה או 90% מהכמות. הוא פשוט רצה הסבר קל וקליט (קודם כל לעצמו) כדי שיוכל להדגים קו אדום
  3. דוקא ב-CNN לא דיברו בכלל על נאום ביבי, רק על הפלסטינאים

   הגיע הזמן לזכור שהעולם לא מתנהל בתקשורת הישראלית הפרובנציאלית

  4. שיכחה כאסטרטגיה

   דברים ששוכחים אותם אינם נעלמים.

  5. אם לטמון את הראש בחול זו גאונות בעיניך, אז נתניהו איינשטיין

   ואם לא מדברים על הפלשתינאים? הבעיה נפתרה? שניים וחצי מליון פלשתינאים התאדו ואינם עוד? מדיניותו של נתניהו וממשלתו מצעידים אותנו בגאון לעבר מדינה דו לאומית שאף אחד לא מדבר עליה, ואתה ואווילים כמותך עומדים ומוחאים כפיים בהתלהבות.

  6. שיכחה כאסטרטגיה

   גם אם שוכחים משהו הוא לא נעלם

  7. כל המחמאות מגיעות ליאיר - הוא צייר את הציור הזה עוד שהיה בגן.
  8. שיחת היום - עוד 48 שעות כבר יהיה משהו אחר שיחת היום

   גאון הוא מי שפותר בעיה (שלום עם הפלסטינאים, למשל) ולא מסתיר אותה ליומיים מאחורי הסחות דעת אינפנטיליות

  9. התכוונת שאף אחד לא זוכר את המיסים ועליות המחירים ושכל ילד רביעי בישראל רעב ללחם ואת הצדק החברתי, אבל גם בכך טעית ביבון, לא שכחנו ולא סלחנו והעם דורש צדק חברתי, העם דורש צדק חברתי.