עקיבא אלדר בטור פרידה

בחרדה, לא בייאוש

במלאות לי 67 אני מלווה בחרדה את פרישתם של קווי 67' - קווי המתאר של שלום המצוי בהישג יד, גבול של מדינה דמוקרטית, יהודית ומוסרית

גשם קל קידם את פניה של שיירת המכוניות הארוכה שזחלה בשבת בצהריים בסמטאות הצרות של הכפר הפלסטיני ג'עיוס שבלב השומרון. בראש הטור נסע טנדר חבוט, שגרר אחריו עגלה עמוסת כיסאות פלסטיק שחורים. זאטוטים סובבו את האורחים, מפגינים בגאווה את ידיעתם בעברית. סקרנים הציצו מחלונות הבתים בגברים ובנשים הזרים, רובם כסופי שיער וכמה צעירים. על מפתן אחד מהם נופף לבאים גבר משופם מוקף נערים. הוא קיבל את פני האורחים בחיוך גדול וכיבד את הנהג בחיבוק רחב. יובל רוט, אח שכול, ישראלי יפה נפש, הציג לפני הבאים את בעל הבית: נעים אל-ביידה, פלסטיני שבע תלאות, גבר שמכר את נשמתו לשלום.

בזה אחר זה טיפסו האורחים אל הגג ודילגו בין השלוליות אל המעקה המזרחי. אל-ביידה הצביע אל העמק שבפאתי הכפר. "זו גדר ההפרדה", אמר בהצביעו על קרחת צהובה בלב מטע זיתים, "ושם, מעבר לגדר, אלה העצים שלנו. העצים שאבא שלי שתל". מן העבר השני היה אפשר להבחין מבעד לערפל בגגות אדומים. "זו התנחלות צופין, שיושבת על האדמות שלנו", הסביר ביובש של מדריך תיירים. רק טפטוף הגשם על הגג הפר את הדממה. מה יכולים ישראלים הגונים לומר לשכן שבני עמם עשקו את אדמתו והחרימו את פריה? איך אפשר לשמוע את דבריו של אל-ביידה, שרוב תושבי ג'עיוס, בהם אל-ביידה עצמו, הוכרזו "מנועי שב"כ", תואר שמונע מהם את הזכות לעבד את אדמותיהם שמעבר לגדר, לשמוע בלא להשפיל מבט (על פי החוק העותמני שאומץ בידי ישראל, המדינה רשאית להעביר למתנחלים אדמה ש"נזנחה" במשך עשר שנים).

קצרה ידם של בנים ובנות נאורים לעם כובש מלחלץ את אל-ביידה ושכניו מרשע הכיבוש. נותר להם רק לעשות אותו קצת יותר נוח. שתיים מהמבקרות הן מוותיקות "מחסום ווטש", סבתות עם נכדים ונינים, המתייצבות זה שנים במחסומי הדרכים. שאר האורחים הם מתנדבי "בדרך להחלמה", אחד ממפעלי האחווה של רוט, מסיעים ילדים פלסטינים מהגדה ומעזה לבתי חולים בישראל. רוט רצה שהם יכירו מקרוב את אל-ביידה, חבר כאח לו, ואת בני משפחתו. גם את בתו דליה, הקרויה על שמה של פעילת השלום דליה גולומב.

איור: עמוס בידרמן
איור: עמוס בידרמן

אל-ביידה פתח במונולוג ארוך בעברית רהוטה, שהפסיקו רק כדי לכחכח בגרונו ולמחות דמעה. 24 שנים הוא עובד בישראל (פרט להפסקה של שמונה שנים עקב היותו "מנוע שב"כ"), ומכיר אותנו מקרוב. "הזמנתי אתכם לכאן כדי לדבר על שלום. גם כשהעמים שלנו נלחמים אחד בשני, אסור לוותר עליו. גם בני דודים רבים זה עם זה ומשלימים. אם אני זקוק לעזרה, השכן יגיע אלי מהר יותר מאשר אחי שחי בירדן. מה אני רוצה בסך הכל? לישון בשקט ולחשוב על מחר יפה. איזו טעות עשו הילדים שהם צריכים לסבול. במה חטאה אשתי שעומדת לידכם, שהיא היתה צריכה להתעורר באמצע הלילה ולגלות מולה חיילים חמושים?

"אתאר לכם אירוע אחד, שגרתי. יום אחד, לפני כשלוש שנים, חזרתי הביתה אחרי יום עבודה ארוך. הלכתי לישון מוקדם, מאחר שהייתי קם בשלוש בבוקר כדי להגיע למחסום. הבן שלי התעורר לקול רעש של ג'יפ צבאי שעצר בפתח הבית שלנו ולא כיבה את המנוע. נכנסנו כולנו לאחד החדרים רועדים מפחד. כל פעם ששמענו את דלת הג'יפ נטרקת ודפיקות על דלתות השכנים, הלב הפסיק לפעום. פחדנו שעכשיו הגיע תורנו. כך ישבנו בחושך עד חמש בבוקר. אתם לא מבינים מה זה עושה לכם, לא לנו. לילות כאלה מגבירים את השנאה בלב הילדים שלנו לישראלים. הם גדלים ומעבירים את השנאה לכל מדינות ערב.

"באמת שלא הזמנתי אתכם אלי כדי לספר על הצרות שלי. אבל אני רוצה שתביטו בבחור הזה. זה הבן הגדול שלי. בגיל 15 עצרו אותו אחרי שהפגין נגד הגדר, בזמן שעקרו את עצי הזית שלנו, את החיים שלנו. אחרי שלושה חודשים החזירו לנו בן חדש. בן שלא רוצה לשמוע על פלסטין ועל ישראל. בן שלא רוצה לחיות. אתם מגדלים דור שלם לשנאה ולנקמה. מה אנחנו, הפלסטינים, רוצים? רק שמישהו יישב וידבר אתנו ושתפסיקו את הבנייה בארץ שלנו. 24 שנים אני בונה לכם את המדינה. למה לא תיתנו לי לבנות את המדינה שלי? רבין וערפאת זיכרונם לברכה, אנשים שאני מעריך יותר מאשר את אבי, נהרגו בגלל שרצו להציל את הילדים שלכם ושלנו. מלחמות נגמרות בסוף. לא מתאים לנו להתייאש. נשארו לנו כמה שנים לחיות. מגיע לנו שנחיה אותן כבני אדם".

* * *

זה הטור האחרון שלי ב"הארץ". בחרתי להקדיש אותו לנעים, ליובל, לדליה, למתנדבות מחסום ווטש, לאנשי בדרך להחלמה, לדרור אטקס, ליש דין, לשוברים שתיקה, לשלום עכשיו, לגישה, לאגודה לזכויות האזרח, לרבנים לזכויות אדם, לבצלם, לקרן החדשה לישראל, למוקד להגנת הפרט, לעיר עמים, לאנשי יוזמת ז'נווה ולאיפקר"י.

בתום 35 שנים מרתקות ב"הארץ", הגיעה השעה להתנסות באתגרים חדשים. במלחמת 67' הייתי סטודנט צעיר בשנת לימודיו הראשונה בירושלים החצויה ובישראל השפויה. את רוב החיים המקצועיים שלי ייחדתי למאמץ לשמר את גבולות 67' בתודעה הציבורית. ניסיתי להתמודד עם טענת ה"אין פרטנר", להציג את מארת ההתנחלויות ולהציב את יוזמת השלום בקדמת השיח הפוליטי. במלאות לי 67, גיל הפרישה לגמלאות, אני מלווה בחרדה את פרישתם של קווי 67' - קווי המתאר של שלום המצוי בהישג יד, גבול של מדינה דמוקרטית, יהודית ומוסרית. מדינה שנעים יהיה לחיות בה את שארית חיי. בחרדה - לא בייאוש.

רוצים להיפרד מעקיבא? הגיבו כאן באמצעות הפייסבוק שלכם

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 212
  כיבוש

  יש תופעה אחת שלא מובנת לי ואולי מרעית צאנו של הצדיק הגאון העילוי שנפרד כאן יוכלו לבהר לי, אילו שטוענים שיש כיבוש ושהוא פשע הרי חיים בעצמם על אדמות כבושות והולכים לאוניברסיטה בשטח כבוש ומעבירים את חופשותיהם בשטח כבוש ושותים את כוס האספרסו שלהם בשטח כבוש משמע כל כולנו שותפים לפשע לא? והסגולה היחידה לאדם שמצביע באצבעו על פושע היא שלא דקה לאחר מכן ילך ויקח חלק בפשע, האין זה נכון שכולכם כולל כותב המאמר כובשים?

 2. 211
  ברוך שפטרנו, התקשורת הישראלית היא מקום נקי יותר מאז שהסתלקת מפה... השנאה שהפצת כנגד ציבורים שלמים בישראל, התרת דמם של יהודים שלא מאמינים בדרך שלך, הצדקת מחבלים בכל מעשיהם ושקרים על גבי שקרים שנחשפו בקלות על ידי אתר פרספקטיבה, העידו יותר מכל על אופייך החולני... לך ואל תכתוב בבקשה עוד... שמאלן פאנט...

  בבקשה לא לצנזר

 3. 210
  תודה לך עקיבא אלדר היקר

  תודה לך עקיבא אלדר היקר. אתה הייתי בין הקולות הצלולים הבודדים בארץ. עוד יתגעגעו אליך ויחזרו ויקראו מה שכתבת באנחת החמצה. אני מקווה שאתה תמשיך לכתוב כי עדיין יש תקווה.

 4. 209
  אלדר

  סע לשלום שלא יהיה כאן לעולם, קח עמך גם את עמירה וגדעון-שחררו אותנו מ(חוסר) דעות שאפילו אקדמית נשמעות הזויות. אתם חלק גדול מהדהלגיטימציה של העם היושב בציון ובהתמדה עובדים על קיעקוע של האתוס הציוני ממכמניו ומשמניו אתם נהנים. גם לכם חלק נכבד בעצירות הפוליטית כאשר דעותיכם וסיפורי המעשיות של לוי והס משמשיםמזון נפשי ורוחני לתוקעי התהליך יהודים וערבים. אתם חיים מהתקועים והמתים. לכו לנו מסדר היום והפסיקו לזהם את חיינו כאן שגם בלי התוספת שלכם גם ככה די לא קלים.

 5. 208
  תודה תודה! ... ודרך צלחה
 6. 207
  פרישה נעימה; טרחנותך לא תחסר לנו
 7. 206
  לא ברוך שפטרנו אבל...

  הכתבה האחרונה מדגימה בדיוק את מה שעקיבא בעצמו מייצג: עיוורון לצד אחד.
  אותה טענה שהוא, ורבים מן המגיבים, מפנים לצד הישראלי - ראוי שתופנה גם כלפי עצמכם. וד"ל

 8. 205
  כתיבתך הכנה והמרגשת תחסר לכולנו מאוד. אם יהיו רבים כמותך בצד היהודי היה מגיע השלום . בהוקרה על פעלךמזמן.
 9. 204
  אדם הגון ישר שכתבותיו הציבו מראה שהרגיזה רבים, אך זו המציאות האמתית הרגיז והכעיס רבים מתומכי האין פרטנר, הוכיח באותות ובמסמכים שהיה ויש עוד פרטנר, יש עם מי לדבר ויש עם מי לסכם ואנו במדרון שהמשיחיות של מנהיגינו סופה כליה
 10. 203
  עקיבא ,עיתונאים כמוך נדרשים יותר מאי פעם בעיצוב דור העיתונאים של מחר
 11. 202
  תודה

  עקיבא יקר,
  תודה לך על 35 שנה של כתיבה מרתקת ואמיצה.
  רוצה להמשיך לקרא את מאמריך בכל אכסניה שתבחר.

 12. 201
  בשם "הליכוד ביתנו" אני מביע הערכה מלאה לכתבותיך האנטי-ציוניות הארסיות. בזכותך ובזכות כתבותיהם של גדעון לוי ועמירה הס נוספו לנו עשרות אלפי קולות של מצביעים. מה נעשה לאחר לכתך?
 13. 200
  רק ביבי !!!!!!!!!!!!!!!!
 14. 199
  היית לנו לפה, לרואים נכוחה. אסור שקולך לא ישמע גם מעל דפי הארץ.חרדה מובילה לייאוש.
 15. 198
  אשריי הפובליציסט שבדרך אופורטוניסטית לא הלך ובמושב שבשבות לא ישב.

  דרך צלחה

 16. 197
  עקיבא,תודה ודרך צלחה .ולכל אומרי "ברוך שפטרנו" מוגש השיר "באמת " של מאיר ויזלטיר : יש אנשים שמתקשים להודות באמת יש אנשים שהאמת מפחידה אותם יש אנשים שכשהם רואים את האמת הם בורחים לדרום-אמריקה יש אנשים שבשבילם אמת בבית זה כמו מת בבית יש אנשים שמוכנים למות פעמיים ובלבד שלא יראו את האמת יש אנשים שמוכנים למות מוות מכוער אבל הרחק מן האמת יש אנשים שהאמת מרה להם מלענה יש אנשים שמקיאים מריח של אמת יש אנשים שהאמת שולחת אותם ישר לבית משוגעים יש אנשים שמוכנים להתנכר לבניהם ולאחיהם אשר דבקה בהם האמת יש אנשים שמבטחים את עצמם כנגד האמת בפוליסה כפולה צמודה לדולר יש אנשים שכשהם שומעים את המילה אמת הם שולחים את ידם אל האקדח יש אנשים שמשננים לבניהם שהאמת מתה ונקברה ואין לקרוא אל המתים יש אנשים שעומדים בראש ארגון ארצי כנגד האמת יש אנשים שעומדים בראש ארגון בינלאומי כנגד האמת יש אנשים שאומרים שהאמת היא משל והנמשל הוא אלוהים יש אנשים שאומרים שהאמת היא הביוגרפיה שלהם יש אנשים שהאמת היא אויב החיים יש אנשים שמעידים על עצמם שהם נקיים מכל רבב של אמת יש אנשים שאמצעי-חיטוי כנגד האמת הם פרנסתם: הם ממליצים להשתמש בהם בוקר צהריים וערב, כי האמת, בדומה לנמלים ולמקקים, עשויה להתגלות במפתיע, בכל זמן ובכל מקום, כאילו יש מאין.
  1. וויתרתי על הקריאה בשורה השלישית. יש אנשים שיש גבול לסבלנותם.
 17. 196
  פרידה

  שמחה בפרישתך ועצובה בה בעת. על היושרה העדינות החדות והענין שבטוריך אליהם אתגעגע. נכון שיש מליון קלישאות שכל סיום הוא גם התחלה וכשנסגרת דלת נפתח חלון וגו' אך הן אינן מתחילות אפילו להביע את מה שהעיתון מפסיד עם פרישתך. לא חשבתי שגיל בכתיבה הוא ענין לעסוק בו וכולי תקווה כי נמשיך כולנו לשמוע את קולך במדיה זו או אחרת. המשך חיים טובים וראייה חדה לעוד שנים רבות וטובות. בהערכ ה רבה, חנה תדהר

 18. 195
  תודה על כל מילה
 19. 194
  מזל טוב לעקיבא אלדר

  ראשית לכל מזל טוב ליום הולדתך ואיחולים לעוד הרבה שנים טובות של בריאות ויצירה פוריה. הארץ בלי עקיבא אלדר? בטוחה שעוד נקרא את מאמריך בין דפיו. מצטרפת לכל שאר הברכות ואלו הפוסלים הרי במומם הם פוסלים.

 20. 193
  אתה מחזיק צבע ירוק, כי אתה דואג רק לפלסטינאים, אנשים ברברים שמחנכים לרצח ומאשימים אותנו בשנאתם העיוורת. הפנת את רחמיך לעם הלא נכון. בתקווה שתצא מזה. כי אלו שקרים. בהצלחה בהמשך הדרך
 21. 192
  אני יכול רק לקוות שבכל-זאת תמשיך ותכתוב ב"הארץ".
 22. 191
  המאבק נמשך
 23. 190
  עצוב ומייאש

  עקיבא, תודה על שהארת את מציאות חיינו במשך שנים רבות. תודה על קולך הנבון, כתיבתך העמוקה והידע שרכשנו בזכותך. עצוב שעוד עיתונאי חכם, שקול וקשוב ובעל ערכים מפנה את הדרך -למי? פרישתך משקפת את הזמן הארוך שחלף ללא תמורה בכיוון הנכון. עמים עושים לעתים טעויות נוראיות, העם בישראל מידרדר ואין עוצר. כל טוב לך בדרכך החדשה.

 24. 189
  עצוב ומייאש

  עקיבא, תודה על שהארת את מציאות חיינו במשך שנים רבות. תודה על קולך הנבון, כתיבתך העמוקה והידע שרכשנו בזכותך. עצוב שעוד עיתונאי חכם, שקול וקשוב ובעל ערכים מפנה את הדרך -למי? פרישתך משקפת את הזמן הארוך שחלף

 25. 188
  כתיבתך הצלולה, החכמה והאנושית מחזקת אותנו יום יום .אני בטוחה שתמשיך
 26. 187
  מקסים, תודה רבה על טורייך. אתה קול של שלום במדינת

  מלחמה

 27. 186
  תודה, מקווה שבכל זאת נשמע את קולך
 28. 185
  בהצלחה עקיבא. תודה על אומץ ליבך האינפורציה החשובה שחשפת וההתמדה להשאיר נושאים אלה על סדר היום. המשך לכתוב
 29. 184
  תודה. אל תתבאס, אך לא תחסר לי. ושוב תודה.
  1. תודה, תודה, ת-ו-ו-ו-ו-ו-ו-ד-ה. אין בעד מה. באמת...
 30. 183
  עקיבא אלדר - כעיתונאי מסור לאוייב לא תחסר לנו. לקרן החדשב אולי תחסר.
 31. 182
  בהצלחה

  אהבתי לקרוא את כתבותיך

 32. 181
  אסור שאדם כמוך יפסיק לכתוב לעיתון. גם אם אולי עייפת. מצפים להמשך.
 33. 180
  דרך צלחה. קולך יחסר לנו.
 34. 179
  שנזכה לבשורות טובות.
 35. 178
  הארץ, בלי כתיבתו של עקיבא אלדר כבר לא יהיה עיתון הארץ.אנא המשך לכתוב.
  1. וטוב שכך.
 36. 177
  עקיבא, בריאות טובה ושנים רבות של יצירה . אתה עיתונאי למופת ,בדעותיך, בסגנונך, ובגישתך ההומנית.
 37. 176
  תודה לך על שנים רבות שנתת לנו נחמה פורתא, וקראת את מחשבותיהם של רבים.
 38. 175
  עקיבא הגיע הזמן לצאת לפנסיה בגולה

  עם ישראל היתה ממשת את התוכניות ההזויות שלך לא היינו קיימים ממזמן

 39. 174
  תודה על מאמרים רבים, טובים וחשובים... בהצלחה!
 40. 173
  הייה שלום ולא להתראות...

  אתה שבוחר לצטט פיטפוטיי סרק של מי שמגדירים עצמם פלשתינאים...ראויי שתלמד ותקרא הייטב את מסמכי המנדט הבריטי... את מסמכי כט בנובמבר... ואז תבין שכל התיעוד שלך הוא שיקר י עלוב ובזויי!! ואולי תבין באיזו זכות אתה חיי כאן... לך ואל תצוץ לנו משום מקום!!!

 41. 172
  Thank you
 42. 171
  אל תפרוש יש עוד הרבה עבודה!

  מבקש מאד שתישאר לכתוב בעיתון הארץ או בכל מקום אחר שבו נוכל להנות מכתיבתך היפה האנושית והמחכימה

 43. 170
  חבל שלא אוכל לקרוא יותר את טוריך. אולי תשלח כתבות להארץ מדי פעם ?
 44. 169
  בחרת להיפרד מהכתיבה בהארץ בהתמקדות בזוית האנושית לגמרי של הסכסוך.

  יפה מאוד כתבת כהרגלך, לא מיואש, כהרגלך. היו לך גם כתבות מדיניות חובקות עולם מעניינות ומהירות, והיו לך גם כתבות פוליטיות שבעבורן רקר פתחתי את העיתון. אתה משאיר חלל גדול, אני מקווה שעיתון הארץ יצליח למלאו בהתאם. נשמח מאוד לראות שאתה ממשיך להגשים את יעודך. בהצלחה, בהנאה ובנחת,

 45. 168
  שלום בהישג יד

  לאחר קריאת ספרו של בני מוריס קשה לי להאמין שיש אמת בנדון.
  הייתי מציע לאלדד להשתמש בזמנו המתפנה כדי לכתוב ספרון שיוכיח שהשלום אמנם בהישג יד בדרך של מדינה אחת או שתי מדינות.
  ולהסביר לנו, הבורים,מדוע הוא בושש לבוא זה מאה שנה.
  ואולי עליו להתחיל להיות פוליטיקאי ולעזור לעם ישראל להגיע לשלום הנכסף.

 46. 167
  תודה

  כל הכבוד על החדות, הבהירות ועמוד השידרה. תחסר לקוראי העתונות. בהצלחה.

 47. 166
  הרהורים בצל פרישה

  ״משבר הפרישה״ לא יהיה של עקיבא אלא שלנו, קוראיו. הוא מגלם כל מה שישראל יכולה היתה להיות, אבל לא תהיה. סרובם העיקש של פוליטיקאים מזדקנים לפרוש ולפנות את הדרך לצעירים, הוא כשלעצמו אינו מאפשר את הרנסנס שישראל משוועת לו. אנו תקועים עם מנהיגות אשר בילתה את שנותיה הפורמטיביות בתקופה ובסביבה ערכית שאינה תואמת את העולם של היום. לכולם ״ניסיון רע״ מוכח וקיבעונות ארוכי שנים המונעים ראייה נכונה של ההווה ושל האפשרויות הגלומות בו.

 48. 165
  ברכות לעקיבא אלדר

  סגנונך רהוט ותרבותי, הסבריך הגיוניים ובהירים ,עם דעותיך והשקפותיך אני מזדהה ואני מקוה שעוד תוסיף להשמיע את קולך השפוי, משום שבעבורי, אתה אחד מן העוגנים החשובים של "הארץ" ושל הארץ.

 49. 164
  תודה בידרמן. איור יפה.
 50. 163
  עקיבא, חבל שתפסיק לכתוב. דבריך תמיד מאירים ומספקים חומר למחשבה

  חבל. אתה מאחרוני ההולכים נכוחה

 51. 162
  תמשיך לכתוב!
 52. 161
  תודה תודה

  אני מקווה שאתה לא מתכוון להתיישב בבית עם הרגליים למעלה ולא לעשות כלום. תודה לך עבור החכמה והטורים החכמים והמשכילים שהרעפת עלינו שנות דור. אני משתמשת לעיתים בחוכמתך וברעיונותיך כשאני מסבירה לצעירינו הנבערים, מה רע בכיבוש. אני מקווה שתמשיך לעשות בעיקר למענך ושאנחנו גם נהנה מזה...מה אתה אומר, עקיבא??

 53. 160
  גם אני אוהב את אלדר אף יותר כשהוא בחוץ ובמיוחד תודה מטעם האגודה לאוויר נקי לאחר שאלדד היספיק לזהם לנו את האווירה בכל מיני האשמות שוא. וספינים חסרי תכלית
 54. 159
  מוריד בפניך את הכובע. אתה, גדעון לוי, עמירה הס ומעט אחרים הוכחתם יום אחר יום שהארץ הזו מצמיחה גם זרעים וניצנים של הומניזם. אלא שהיא צחיחה וקשה עד מאד. במילים ובתחקירים מלאתם פעם אחר פעם את הצו שמאיה בז'רנו כה הטיבה לבטאו: אני מאיה בז'רנו / מכריזה על מותי. / לא יהיה שיר ולא ציור / לא סרט ולא סיפור / לא קונצרט ולא מסיבה... עד שנשוב לחיות / במקום ובמדינה / שאין בה כיבוש ודיכוי ופחד; שיש בה אהבה ויופי וחופש.
 55. 158
  אוי עקיבא, על מה נטשתנו
 56. 157
  תודה לך עקיבא אלדר

  תודה רבה על שנות כתיבה רבות, ועל החשיבות הגדולה של מילים אלה.

 57. 156
  עקיבא אלדר

  עקיבא אלדר,

  אני שמח על פרישתך. מחשבותיך אינן תואמות את המציאות. עכשיו שאתה בפנסיה אולי יהיה לך זמן לקרוא את ספרו של בני מוריס.

  אין ספק שאם מוחך אינו סתום מרוב דברי ההבל שכתבת והנך אדם עם יושר אינטלקטואלי כפי שאתה מציג את עצמך, תחכים ותראה את הדברים נכוחה. 58. 155
  ברוך שפטרנו מטרחן זה :-)
 59. 154
  נהנתי לקרוא את כתבותיך

  ומאחל לך בהצלחה בהמשך

 60. 153
  תחסר לי מאד, עקיבא. מי ידווח לנו שהארץ מוסיפה ונבנית ובנים שבים לגבולם? בשעות משבר כשחשבתי שאבדה תקוותינו, הייתי קורא את מאמריך ומתעודד, מי יתן לנו תמורתך. בבניין ציון וירושלים ננוחם.
 61. 152
  מצער. מקווה שזה אירוע משמח עבורך. פנסיה זה לא ארץ גזירה ומקווה שתמשיך מדי פעם לפחות להשכילנו בתובנותיך ומחשבותיך.
 62. 151
  ברוך שפטרנו מזה
 63. 150
  תודת ממנוי וותיק

  תודה לך עקיבא על מאמריך מאירי העיניים. מאחל לך הצלחה האתגריך החדשים.

 64. 149
  עקיבא אלדר הוא ציוני אמיתי לפחות על פי ההגדרה. תודה ובהצלחה ובעיקר בריאות
 65. 148
  עקיבא היקר. כתבת הפרידה שלך יפהפיה ומרגשת מאד. הצלחת להכניס הכל לטור אחד, לא ארוך במיוחד: גזל האדמות הפלסטיניות בגדה, רשעות ואכזריותו של משטר הכיבוש, דבקותו העיקשת של המארח בפיתרון של שלום, מאבקם מעורר ההערצה של ישראלים (בעיקר ישראליות) ושל פלסטינים נגד העוול ולמען עתיד אחר, וכמובן לכרוך את כל אלה בפועלך ארוך השנים בשורה הראשונה (והלא ארוכה למרבית הצער) של עיתונאים הלוחמים בנחישות ועקביות למען סיום הכיבוש וההתנחלות והשגת שלום צודק לשני העמים.

  עקיבא היקר. כתבת הפרידה שלך יפהפיה ומרגשת מאד. הצלחת להכניס הכל לטור אחד, לא ארוך במיוחד: גזל האדמות הפלסטיניות בגדה, רשעות ואכזריותו של משטר הכיבוש, דבקותו העיקשת של המארח בפיתרון של שלום, מאבקם מעורר ההערצה של ישראלים (בעיקר ישראליות) ושל פלסטינים נגד העוול ולמען עתיד אחר, וכמובן לכרוך את כל אלה בפועלך ארוך השנים בשורה הראשונה (והלא ארוכה למרבית הצער) של עיתונאים הלוחמים בנחישות ועקביות למען סיום הכיבוש וההתנחלות והשגת שלום צודק לשני העמים.

  בין המאות הרבות של הכתבות החשובות שלך אני רוצה להעלות היום על נס את סדרת כתבות התחקיר שפרסמת לפני מספר שנים (לכל הפחות שש שנים, וכנראה יותר) אשר הפריכו את אגדות "הפכתי כל אבן כדי להשיג שלום" ואת "תיזת האין פרטנר" של ברק וחשפו עובדות מדהימות על המדיניות הישראלית בתגובה לפרוץ האינתיפאדה השניה (השימוש חסר התקדים בהיקפו בנשק חם לדיכוי ההתקוממות), אשר הובילה להסלמת העימות ולהתפרקות מוחלטת ממחויבות לתהליך השלום. זו הייתה אחת מהפסגות של עבודתך העיתונאית, וכדאי להרהר בלהשתמש בסדרה ההיא כבסיס לספר עתידי.

  כל טוב והמון הצלחה בהמשך.
  מאיה רוזנפלד

 66. 147
  ברוך שפטרנו

  חדלתי לקרוא את "הארץ" בגלל כותבים כמוהו. מעניין שהמקביל לאלדר ב"מעריב", בן כספית, נזרק עכשו החוצה.

 67. 146
  תודה לך עקיבא אלדר...

  אתגעגע לטורים שלך, לביקורת גבולות והמאמרים שלך, לאומץ שלך לומר את מה שצריך לומר והנכונות שלך לומר את האמת מבלי חשש לאנשי השררה והכח. אנא תמשיך לזעוק נגד עמעום האורות והחושך הגובר.

 68. 145
  פרישה מקווי 67, לעקיבא אלדר

  למה פייסבוק? אין לי ולא רוצה. ולמה לדבר עליך, עקיבא אלדר, בזמן עבר, היית, השמעת, נאבקת? אדבר עליי כעל קוראת הארץ מהקהצה השני של העולם, כי פתחתי יום יום את הארץ כדי לקרוא אותך (ועוד שניים שלושה)

 69. 144
  חבל!! תודה על כתבות ומאמרים מצוינים וחשובים. ואני כועסת על שוקן שלא עשה יותר כדי לשמור עליך. אנא המשך לכתוב ולפרסם
 70. 143
  מדינה דמוקרטית, יהודית ומוסרית

  Democratic - everyone agrees; Ethical and just - everyone agrees; Jewish- the partner does not agree

 71. 142
  חילצנו את עזה מ"רשע הכיבוש" - וקרה שם המובן מאליו. הדבר הצפוי. כנופיות של מופרעים מזילי ריר משתוללות, הופכות את חיי המקומיים לגיהנום, ויורות עלינו רקטות. נעשה זאת גם בגדה? תושבי גוש דן יחיו תחת טילים. הסכמים? שווים לתחת. חתימה? של ערבים. בטחונות? אין. אז רגע, עקיבא. מייד ניסוג. ראשונים יישחטו הערבים ש"מכרו את נשמתם לשלום", או דיברו עם היאהוד. אחריהם יושלכו מהגגות אנשי הפת"ח. ואז? חמאס, סלפים, אל קאעדה. חמש דקות מכפר סבא. תודה, עקיבא! לך לשלום.

  חילצנו את עזה מ"רשע הכיבוש" - וקרה שם המובן מאליו. הדבר הצפוי. כנופיות של מופרעים מזילי ריר משתוללות, הופכות את חיי המקומיים לגיהנום, ויורות עלינו רקטות. נעשה זאת גם בגדה? תושבי גוש דן יחיו תחת טילים. הסכמים? שווים לתחת. חתימה? של ערבים. בטחונות? אין. אז רגע, עקיבא. מייד ניסוג. ראשונים יישחטו הערבים ש"מכרו את נשמתם לשלום", או דיברו עם היאהוד. אחריהם יושלכו מהגגות אנשי הפת"ח. ואז? חמאס, סלפים, אל קאעדה. חמש דקות מכפר סבא. תודה, עקיבא! לך לשלום.

 72. 141
  עקיבא יקר! מאמר מרגש מאד. אתה תרמת למדינת ישראל המון ואם היו רבים כמוך אפשר היה לכנות אותנו עם סגולה. אוהב אותך.
 73. 140
  מנוי בהארץ

  ביטלתי את המנוי בהארץ בגלל אנשים כמוך. אם גם גדעון לוי יפרוש - אני מייד אחדש את המנוי. אתם גרמתם להקצנה מטורפת של העיתון הנפלא הזה

 74. 139
  ימי הבנים

  אפריקה זו אפריקה עדין בידיעת ימי הבינים

 75. 138
  אינני מסכים למילה אחת ממה שכתבת, במאמר זה ובקודמים, אבל זכותך- ואף חובתך - להביע את דעותיך. מקוה שתמשיך לכתוב, למרות פרישתך.
 76. 137
  תודה, תודה, תודה, תודה. אתה האור היחיד במעמקי החשכה הציונית-פשיסטית שהשתלטה על חיינו. מי יתן ראשי מים ועיני מקור דמעה ואבכה יומם וליל על פרישתו של המאור הגדול לבית ישראל! נתנחם בכתבותיהם הנפלאות של גדעון לוי ועמירה הס.

  את זה תפרסמו...

 77. 136
  תודה לך עקיבא אלדר. לא תמיד הסכמתי איתך, אבל תמיד הערכתי את היושרה והמוסריות שלך.
 78. 135
  תודה לך עקיבא על עבודתך המסורה ופוקחת העיניים והלב. מקווה להמשך עבודתך בנושא החשוב שבו עסקת: חשיפת האמת של חיינו.
 79. 134
  תודה לך עקיבא אלדר, וחבל חבל שאתה פורש
 80. 133
  תחסר לנו. הארץ הולך ומאבד את כותביו הטובים.
 81. 132
  אומרים שזקנים לא משנים את דעתם ועקיבא אלדר הנו דוגמא מובהקת לכך


  גם כשכל פעמוני האזעקה וכל הסימנים מראים שאסור בשום אופן להקים מדינה פלסטינית בתוך ישראל, ממשיכים עקיבא וחבר מרעיו לדבוק בקונספציה השגויה הזאת. ציבור רחב בישראל התפכח כבר מאשליית פתרון שתי המדינות ורק קומץ קטן של אנשים עם מוח מאובן, לא מצליחים להבחין בשינוי המציאות.

 82. 131
  שפטרנו מעונשך

  גבול 67 גבול של שלום? הנסיון ההיסטורי מלמד אותנו שעור אחר. גבול של מלחמה, הסתתנויות, תקריות וכיוצא בזה. זה היה גבול שרק מדינת ישראל התייחסה אליו ככזה. עבור הערבים לא היה אלא קו זמני של שביתת נשק, עד למלחמה הבאה. והיום אתה וחבריך הערבים ה"אומללים" שואפים לחזור לקו שביתת הנשק. תאמר להם, עקיבא, שזה קצת מאוחר מדי.

 83. 130
  אני החזרתי בעבר בעמדות זהות לאלו של אלדר, וכיום כבר לא. אבל אני גם מעולם לא התפרנסתי ממתן ביטוי לעמדותי.
 84. 129
  כנגד הצבועים

  איך המדינה בגבולות 67 תהיה דמוקרטית אם היא גם "יהודית" ויש בה מליון וחצי ערבים (כדוגמת בשאראת למשל)?

 85. 128
  קוי 67?

  עקיבא חביבי, אני קצת יותר זקן ממך, אני מעל 70.
  אני לא בקיא כמוך במשמעויות של כל מה שקורה כאן, אצלנו, בארץ הקודש.
  אני בדעה שאנחנו צועדים בכיוון מדינה דו-לאומית. ברצון או לא ברצון. לדעתי זה הכיוון וזה גם יביא את סוף החלום הציוני.

 86. 127
  פרידה

  צר לי מאד שאתה נפרד ממני. היית במידה רבה קול שפוי, שמחה וטען נגד ולפעמים הציע פתרונות. לצערי אני לא מאלה שיעשו מעשה (מהפגנה ועד פעילות אקטיבית יותר) ומסתפקת באנחה ובצקצוק שפתיים. זה לא בסדר, אני יודעת, אבל גם לכמוני מגיע קול. ואתה היית פעמים רבות הקול שלי.

  אז אני מצטערת שאתה פורש ושנשארתי (כמעט) בלי קול.

 87. 126
  הפסד אדיר לכולנו, תחסר לנו

  קול חשוב, משמעותי, נדיר. עצוב לי שאתה עוזב ומקווה שתמשיך לכתוב במקומות אחרים, למרות גיל הפרישה. הארץ מאבד את כותביו הטובים ביותר אחד-אחד. בהצלחה בהמשך דרכך ואל תשכח את צורך הציבור בכתיבתך!

 88. 125
  עיתונאי ציוני ( זן נכחד ב"הארץ" ) והגון , אבל בדרך כלל ראה מהרהורי ליבו את כוונות ורצונות השלום של הערבים.
 89. 124
  גם אני אוהב את עקיבא. לייק גדול.
 90. 123
  ערפת שוה לרבין?

  נו באמת.. איך אפשר לנהל שיח כל כך לא מחובר למציאות? ערפאת חיסל במו ידיו את התקוה לשלום וכמוהו ממשיכה כל הנהגה פלסטינאית מאז. בקיצור, המשך גירוד בחרס נעים. בשביל זה לא חייבים לכתוב בעיתון. אפשר גם לשבת בבית ולהתגרד לתיאבון

 91. 122
  לך ק'!
 92. 121
  תודה עקיבא, תודה על שאתה פורש

  קח איתך עוד כמה מהכותבים, עקיבא.
  תודה עקיבא, תודה עקיבא.

  אה, ואל תשכח להמשיך להאשים רק את הישראלים בכל מה שקורה.
  כי הישראלים הם אלו שהתאבדו במרכזי ערים ורצחו אנשים נשים וטף.

 93. 120
  תודה עקיבא. לפעמים אני חש שלדור שלך יש יותר תקווה מהדור שלי, שנולדו למציאות הכיבוש

  הלוואי שהתקווה שלך ושל נעים תתממש. מקווה שתפתח בלוג או פורמט אחר בו אפשר יהיה לקרוא את הגיגיך, ואת דיווחיך. הלגלוג על הרגשנות שלך ושל עקיבא אלדר מעידה על האטימות שפיתחו רבים מהישראליים לאנושיות של הפלסטינים. זה רק מדגיש את החשיבות של החלק שלך בהצבת המראה המרגיזה הזו, שלא נותנת מנוח לאלה שרוצים לעשות דה-הומניזציה לפלסטינים, או לחוש בנוח עם הדה-הומניזציה אליה חונכו. תודה ויישר כוח.

 94. 119
  היית מעולה בתור האורי דן של יוסי ביילין
 95. 118
  תודה, לא זכור לי שנתנו לנו לפני כן הזדמנות להפרד מכתב אהוב .

  עד היום עיתונאים צלמים מאיירים וכ' שהיו מוכרים במשך שנים כדיירי עיתון הארץ נעלמו פתאום מהעיתון והתגלו בבית אחר ,כשאנחנו "הילדים" שלא קוראים מדורי רכילות לא ידענו מה קרא לאהובנו.
  פיתחתם לנו אישיות חרדתית עם פחדי נטישה - אבל בכך עזרתם לנו להשתחרר מהתלות בעיתונכם .
  מי שלא מכבד את קוראיו ע"י כך שמידע אותם על סיום קשריו עם עובדיו שלא יתפלא שאנחנו רק מנקרים בעיתונכם ואוכלים במקום אחר את הארוחה העיקרית.

 96. 117
  ללא ספק מהכותבים הבולטים ב"הארץ". יונה מובהקת בגבולות הרעיון הציוני ולהבדיל מגדעון לוי ידע היכן עובר הגבול בין הלקאה עצמית לביקורת.
 97. 116
  עקיבא, אתה עיתונאי מקסים. ואם יהיה פה טוב יום אחד זה יהיה גם לא מעט בזכותך. בהצלחה.
 98. 115
  על הפגנה לעצור ילד בן 15 לשלושה חודשים

  מתבייש להיות ישראלי יהודי שהוא חלק מזה

 99. 114
  thanks go the day arrived

  with out you haaretz will be a better newspaper. it is sad that you wrote your nonsense all this years

 100. 113
  כל כך נכון וברור

  עקיבא אלדר עייור מאד כבר שנים שהוא התבקש לניתוח עיניים על מנת לטפל הקצרות הרואי שלו- אך התור נדחה לתמיד משום מה

 101. 112
  ברוך שפטרנו מעולו של זה
 102. 111
  בהצלחה עקיבא

  הייתי קורא נאמן שלך ותמיד הערכתי את כשרונך העיתונאי ויכולתך לאתר ולדווח
  בעברית צחה חדשות אמיתיות וחשובות - 67 הוא לא הגיל המסיים את פעילותך
  העיתונאית - בהצלחה

 103. 110
  תודה עקיבא חבל שאתה הולך הבאת הרבה מצביעם לליכוד ולימין עם דעות חסרות וחר ואיזון אתה ושכמותך הבאתם את השמאל להיות מיעוט זניח ואנטי ציוני כי חסרה לך היושרה להיות צמוד לאמת האובייקטיבית ולהגיד גם לצד הפלסטיני אתם לא טהורים וזכים כפי שהשמאל מציג. ניסיתם רוכשים את אמון העם , אולי עכשו יהיה לך יותר זמן לחשוב בקול רם איפוא טעינו למה לא הצלחנו לחדור ללבבות העם
 104. 109
  תודה עקיבא

  תודה על השנים של הכתיבה החשובה. שותף לחרדה מהעלמות גבול המדינה היהודית מוסרית אך גם מהתמעטות עד העלמות העבודה העיתונאית מאותו הגבול. בתקווה שעבודתך החשובה תמצא אפיקים חדשים.

 105. 108
  תחסר לי מאוד! מקווה שתמשך לפרסם ובהצלחה לכולנו, הקומץ המועט שממשיך להלחם עבור מדינת ישראל דמוקרטית
 106. 107
  תהיה בריא תהנה מהחיים לא נצטער שפרשתה נודה לך אם לא תטריד אותנו יותר בהגיגך,
 107. 106
  תודות לעקיבא

  עיתונאי ישר ומקצועי, אנושי ואמיתי בכתיבתו. נאמן למדינת ישראל ולחוקיה !!!

  1. יאיר, אין מילת אמת אחת בתגובתך. בעקר - הסייפא. "נאמן למדינת ישראל", או לפלסטין??
 108. 105
  תודה
 109. 104
  אבל מי ישטוף אותי עכשיו אם תלך?
 110. 103
  זעקות השבר הערביות נוגעות לך יותר מזעקות נפגעי הפיגועים!
 111. 102
  ליקר עקיבא תודה על מאמריך אוהב את דעותיך והדרך שלך להביע אותם כאמור להתראות בקרוב
 112. 101
  ע"י קריאת מאמריך והתגובות שלי הרגשתי שדרכך אני מפגין נגד אוולות הצבא. תצליח בשליש השלישי של חייך מתוך בריאות ושלווה ותזכה לארוכות ימים
 113. 100
  אבל למה אתה פורש? עיתונאי לא צריך לפרוש בגיל 67!
 114. 99
  תודה רבה עקיבא - תחסר לי...
  1. תודה, ר' עקיבא, לא תחסר לי...
 115. 98
  תודה והמון הצלחה בכל מה שתעשה

  חבל שנחסר את קולך הברור והנוקב.

 116. 97
  ברוך שפטרנו, איש ללא ערכים, ללא אתיקה עיתונאית, עט להשכיר
 117. 96
  תודה על כך שתמיד (היה) אפשר לקרוא משהו מפוקח, מוסרי ומעניין.
 118. 95
  לעקיבא אלדר

  אם לאחר 67 שנים של פרשנויות נשארת בעמדותיך אוי לפרשנויות אלה.
  צאתך לשלום ושיהיה לך הרבה זמן למחשבה על כל טעויותיך.

 119. 94
  חלומות שוא של שגרירי הצביעות

  חבל מאד על שאנשים ברוכי כישרונות עוצמים עיניים ולא רואים מה קורה בעולם המוסלמי הסובב אותנו.משה דיין בהספד על רועי רוטברג הי"ד כתב בשנת 1956"מעבר לתלם הגבול גואה ים של שנאה ומאוויי נקם המצפה ליום בו תקהה השלוה את דריכותנו ליום בו נאזין לשגרירי הצביעות המתנכלת הקוראים לנו להניח נשקנו" הסכם אוסלו היה נסיון כזה והמאמרים של גדעון לוי ועקיבא גם הם תורמים לאבדן הדריכות.טוב שעקיבא הולך וחבל שגדעון לוי ממשיך.

 120. 93
  נאיבי

  הייתי ממש נאיבי, תמיד הקשבתי לדבריו של עקיבא, לא תמיד הסכמתי, אבל הקשבתי. לא עוד, מסתבר שמדובר בשמאל קיצוני.

 121. 92
  עלה והצלח בכל מעשה ידיך

  ברוכה וחכמה כתיבתך - עלה והצלח.

 122. 91
  תודה רבה, עקיבא

  המון תודה, עקיבא, על שנים של כתיבה אמיצה, על הצגת המורכבות של המציאות באזורנו ועל חתירה להצגת חלקיה הנסתרים לעתים. טוריך היוו. תמיד מקור מידע חשוב עבורי, גם בתקופות בהן הזדמן לי לתרום לך מידע עבורם. המון הצלחה בהמשך, שהרי אין זו אלא התחלה חדשה

 123. 90
  בזבוז של כישרון על אדג'נדה רוויה רומנטיקה וניתוק מן המציאות.מקווה שתמצא בפרישה שלך זמן להתבונן בישראל שלא זכית לראות מרוב טשטוש תודעה על מנת למצוא שקט ושלווה לנפשך.
 124. 89
  אני המומה . בן 67 ? איך אדם בגילו יכול לכתוב כל כך הרבה מאמרי בוסר ילדותיים ?
 125. 88
  תודה עקיבא, תחסר לנו
 126. 87
  אין ספק - בקוי 67 נכללו רק שטחים נקיים, טהורים, בבעלות יהודים החל מימי אברהם אבינו וכו וגו' - למשל שייך מוניס, למשל כפרי המשולש, למשל כל כפרי הגליל, למשל כל עוטף עזה, הנגב, אזורי הבדואים וכו. ומעבר לכך הכול, אבל ממש הכול בסדר.
  1. מסכים איתך, זה רק ממחיש את ההיתממות של השמאל

   כאילו חזרה לקווי 67 תפטור את כל הבעיות (סיום הכיבוש).
   הכיבוש התחיל במלחמת העצמאות 1948 וזאת עובדה.
   יש כאן שני עמים צודקים. השאלה היא מי חזק יותר.

 127. 86
  תודה לך עקיבא -- אתה תחסר לנו מאוד...

  טורי הדעה, ביקורת גבולות, האומץ שלך. אני חייב להודות שכשאני קם בבוקר אני בודק בחרדה ובדכאון את הכותרות. אך כשראיתי וקראתי את מאמר הפרידה שלך הבוקר התמלאו עיניי דמעות - דמעות על אובדן "חבר", על אובדן עוד קול אמיץ שמתריע וזועק בפני עמעום האור והתגברות החושך. תודה לך...

 128. 85
  הבעיה היחידה היא שאם היינו יושבים היום בקווי 67, לא היינו יושבים כאן. וחוץ מזה מרקיז, הכל בסדר...
 129. 84
  היית צריך לפרוש כבר לפני 40שנה...
 130. 83
  כל הכבוד, עקיבא

  כל הכבוד, עקיבא. ראשית לכל על ההתמדה. מי כמוני יודע כמה קשה להתמיד במה שעסקנו. שנית על הנושא שבחרת למאמר האחרון, והרבה הצלחה והכוח לכל מה שתבחר לעשות. אבי.

 131. 82
  תודה על שנים רבות של מאמרים מאירי עיניים

  אני חרד יחד אתך, אבל את נפתולי העתיד קשה לצפות ואולי עוד יקרה משהו שיחייב את ישראל לסגת מן השטחים ולסיים את הכיבוש

 132. 81
  מודים לך על שהסרת את המסיכה מעל פניה של הקרן החדשה.
 133. 80
  חי באשליות

  כל מי שסבור ש חזרה לקווי 1967 תפתור את בעיית הפלסטינים איננו אלא טועה ומטעה. מר אלדר תוקע את ראשו בחול ומסרב לראות את המציאות נכוחה - דת האיסלאם היום, או לפחות אלה המתיימרים לדבר בשם הדת הזאת, איננה מוכנה להשלים עם קיומה של מדינה לא-איסלאמית בתוך מה שהיא מכנה "דאר אל-איסלאם" - שטטח איסלאמי - ושום ויתור טריטוריאלי לא ישנה את האמונה הזאת.

 134. 79
  ברוך שפטרנו
 135. 78
  לרחף מעל כולם

  כפנסיונר יש לך את הזמן להמשיך לפנטז על הרצון של הפלסטינים לשלום בקווי 67 לצייר בדמיונך את הפלסטינים שוחרי שלום שמדינת ישראל לא הפריע להם להקים מדינה בקוי 67 בזמן שהיית סטודנט, במדינה שאיימו על קיומה ,במדינה שסבלה מטרור בגלל הכיבוש של 48 כיבוש כתוצאה מהרצון של הפלסטיים בעזרת מדינות ערב להשליך את היהודים לים מגבולות החלוקה ,תמשיך לצייר בדמיונך על איזה עם פלסטיני נפלא שוחר שלום ואחוות עמים שבסך הכל רוצה בחיסולה של מדינת ישראל שלא מוכן להכיר במדינת ישראל בקווי 67 כמדינת העם היהודי אלה כמדינת כל אזרחיה אחרי שזכות השיבה יעונק להם ,תמשיך להתבסם בפנטזיות מנותקות מהמציאות כמה נעים לרחף מעל המציאות לצלילי השלום והדו קיום והמסכנים שבסך הכל מעל כל במה אפשרית הם מכריזים ליהודים אין ולא תהיה זכות לשבת במולדתם גם תחת שלטון פלסטיני

 136. 77
  חסרה הייתה לי מנגינת ליווי דרמטית

  לקיטש החלול שאפף את המאמר שכתבת. כן, כול הפלשתינים הם אל ביידה. ממש.
  הצרה שלך (והאסון שלנו), ששיפוט המציאות שלך קצת לקוי. סליחה- לקוי מאוד.
  לא מספיק אנחנו נאלצים להתמודד עם הנהגה פלסטינית ששוללת באופן עקבי את קיומנו בחבל הארץ הזו, אנחנו נאלצים לספוג מהלומות גם מאנשים כמוך ששמים מקלות בגלגלי העגלה שאנו מנסים להוציא מהבוץ.

  היו לך ימים טובים יותר. לך לשלום. לכולם ברור שכוונתיך היו טובות, אך כולנו יודעים להיכן הכוונות הטובות מובילות.

 137. 76
  בשעה טובה ומוצלחת. פרישה נעימה.
 138. 75
  יפה עשה המאייר שהעביר את הקו הירוק בראשו של עקיבא - כי רק שם הוא קיים. איך ירושלים חצוייה=ישראל שפויה לעקיבא הפתרונים. אולי לעת פרישתו יהיה לו זמן לחשוב צלול מבלי להיות מחוייב לדוגמות הנוקשות שהנחו את כתיבתו. ואם נפגעת, עקיבא, אישית, בלהט הטוקבקים - אתך הסליחה.
 139. 74
  למה גנבת את כותרת המאמר ממני? החרדה זה מסמר שלי. כרגיל לא מקורי
 140. 73
  עוד קול פרו-פלסטיני במלחמה המרה של ישראל עם הפלסטינים ישתתק, או לפחות ייחלש, וטוב שכך. לא תחסר, להיפך.
 141. 72
  תודה לך

  טוריך יחסרו לי מאוד. מאחלת לך אריכות ימים ובריאות

 142. 71
  חזק ואמץ ואל תפרוש מהמאבק, עקיבא

  צר לי שזה הטור האחרון שלך. אני מבוגר ממך. זה בוודאי לא עניין של גיל, יש שם ותיקים ממך בהרבה שלא פרשו.
  קח נשימה, שאל את עצמך: מה צריך לקרות בארץ הזאת כדי שארגיש, שהתרחש משהו משמעותי שנותן תקווה, נדלק איזה נר באפלה, נוצרה אדווה כלשהי היכולה לסמן מפנה בזרם המעמקים הסוחף את העם שלנו בכוח הפחד, השנאה, ועליונות הכוחנית - שההתנחלות היא חוד-החנית שלו. משהו סביר, אפשרי, שיחולל מפנה.
  אני שאלתי את עצמי את השאלה הזאת ועניתי לעצמי, בלי חרדה ובלי תקווה גדולה, אבל בביטחון שזהו הדבר שייתן לי את הרגת המפנה: שתופיע בארץ רשימה לכנסת שתזוהה עם מטרה אחת: שחרור ישראל מהשטחים (מאמצים שלי להביא את מרצ שתהיה זו היא, לא צולחים עד היום). ידי מושטת אליך.

 143. 70
  עקיבא, למה אתה פורש? מה הם האתגרים החדשים?

  מיד אקרא את הטור - אבל קודם כל - עקיבא, לאן אתה הולך?
  האם את התשובה נמצא רק ב"העין השביעית"?
  עצוב נורא. הקול שלך חשוב ממש ואני מקווה שהוא ימשיך להישמע, בדרך זו או אחרת. תודה על הכל

  1. כמובן, לפוליטיקה. בקרוב אתמנה לשר בממשלת פלסטין השלמה...
 144. 69
  תודה לעקיבא אלדר . לך ולארגונים שמזכירים לנו מדי יום כי קווי 67 הם גבולות מדינת ישראל היתה ועדין יש תרומה חשובה:

  עפ"י כל סקרי העומק האקדמיים שנעשו בשנים האחרונות : שני שליש מהציבור בישראל רואה בגדה המערבית שטח שאינו בתחומה הריבוני של מדינת ישראל. זה אמנם לא מתבטא בבחירות( בגלל הספינים) אבל המתנחלים לא הצליחו להתנחל בלבבות ואין לגיטימיות לסיפוח. אי מתן הלגיטימיות אצלנו באשר לסיפוח הגדה המערבית הוא זה שהופך יוזמות בזירה הבינלאומית כמו מתוה אובמה (מדינת פלסטין ריבונית ורציפה בקווי 67 ) לאפשריות ומעניק להן היתכנות גבוהה.

  1. מדינה פלסטינית רציפה בקווי 67 איך בדיוק

   עזה היתה בשלטון מצרי, יהודה ושומרון בשלטון ירדני,
   אין שום רצף בין האזורים האלה

 145. 68
  עיתונאי אמיתי

  עקיבא שלום, אני מקווה שאתה קורא את זה. במשך שנים ליוו הטורים שלך את הימים שלי. בניתוח ברור וענייני ובכתיבה של מומחה פרשת את המורכבות באזור. פרישתך מצערת אך ברורה ומשאירה תחושה של חשש: מי יקראו המנהיגים עכשיו ואיך יבינו בשטחיותם את המציאות הישראלית? כולי תקווה שתחזור בדרכים אחרות. בהצלחה.

 146. 67
  אין לעקיבא אלדר תשובה לשאלה הבאה : מי ימנע ירי רקטות מהגדה המערבית אל עבר גוש דן לאחר נסיגת צה״ל ? כל אדם סביר מבין שנסיגת צה״ל מהגדה המערבית תביא באופן כמעט מיידי לירי רקטות אל עבר ישראל ולעקיבא אלדר אין מענה לשאלות מי ימנע זאת ומה על ישראל יהיה לעשות במצב שכזה.עקיבא אלדר לא הפיק את הלקחים הראויים מנסיגות קודמות של ישראל.
 147. 66
  טור פרידה הממחיש את הבעיה של רבים מהכותבים

  אכן, טור מרגש ונוגע ללב. אבל האם לא היה ראוי להפנות את תשומת הלב גם לסבל מן הצד השני? למשל - לראיין אדם שמשפחתו גרה דורות בעיר העתיקה וגורשה משם ב-48? או צאצא ליושבי חברון שמשפחתו נרצחה/גורשה רק משום היותה שייכת לעם היהודי?
  סביר להניח שגם המרואין היהודי היה מזיל דמעה תוך כדי העלאת הזכרונות.
  טור פרידה זה ממחיש יותר מכל את העיורון של נושאי דברו של השמאל - ראייה צרה ואף סלקטיבית ומקובעת.
  אם היו ניחנים במבט מעט יותר מפוקח היו מבינים שהטרגדיה היא של שני העמים. האשמה אינה נופלת כולה על כתפי צד אחד, וממילא גם האשמה באי מציאת פיתרון לסכסוך אינה נופלת כולה בחיקו של עם אחד.
  בתקווה שהדור הצעיר של הכותבים יהיה יותר מפוקח ופחות חד צדדי.

 148. 65
  איזה כיף! מי אמר שאין חדשת טובות! גדעון ועמירה החוצה והחיים עוד יותר טובים
 149. 64
  מי שאינו מרגיש אמפטיה לכל מי שסובל קרוב לודאי שלא יבוא גם לעזרי כשאזדקק לו. איש כזה אינו אחי וידותו אינה יהדותי. איש כזה אינו עשוי מהחומר המסתער בקרב בעת הצורך, איש כזה יעדר מהמערכה כשהיא תתחיל לכאוב. איש כזה הוא גיבור על חלשים אך לא יעמוד לצידי בקרב. אני מכיר אותם מקרוב.
 150. 63
  תודה, עקיבא. אתה עיתונאי מעולה, מצפוני ומעורר מחשבה. תיהנה מהפרישה.
 151. 62
  פרישה, חצי פרישה

  תודה על מאמריך ופרישה נעימה.
  פרישה אמרתי? אל תאמין! מי שעשה כמוך וחרד כמוך לא יוכל לשבת בשקט, ומי כמוך יודע כמה עוד רבה המלאכה לעשותה.
  לפחות לא תצטרך לקרוא את תגובות המשטינים והמתלהמים, ותהא זאת נחמתך.

 152. 61
  אכן תודה, ובכל זאת, שווה לציין שעקיבא לא ממש מבין את המציאות הנוכחית. אין שום בעייה למצוא "ערבים טובים שמוכנים לשלום". אבל זה לא אומר ש"השלום בהישג יד".
 153. 60
  כתבותיך החשובות והחכמות תחסרנה לי.
 154. 59
  תודה עקיבא אלדר

  אין הרבה עיתונאים שאני מקפידה לקרא את מה שהם כותבים כמוך.
  הלוואי ותמצא את הדרך להמשיך ולהשמיע ולפקוח עניים סומאות.
  תודה רבה והרבה אהבה וכבוד.

 155. 58
  אתגעגע לכתיבה של אלדר

  נהניתי והזדהיתי כל השנים
  הרבה בריאות !

  1. לא קראתי אותו עד היום

   וגם היום רק את הכותרת.

 156. 57
  תחסר מאד בכתיבתך. נקווה שתמשיך לפרסם מאמרים מידי פעם. אנא המשך לפעול בשטח נגד עוולות הכיבוש.
  1. כיבוש לך תצטרף למליציה לנגר בגרמניה לך
  2. הכיבוש הכיבוש הכיבוש הכיבוש אכיבוש אכיבוש אכיבוש אכיבוש אקיבוש אקיבוש אקיבוש אקיבוש אקיבוש... יאללה, כבה כבר את הטייס האוטומטי, שתה משהו קר והירגע.
  3. המקדש המקדש המקדש המקדש אמקדש אמקדש....

   כפי שאמרו הזקנים בגלות בבל שזכרו את בית המקדש...
   כך אנחנו זוכרים את הימים הטובים שלפני מלחמת 1967,
   מה לעשות שנולדת מאוחר מדי ואינך זוכר שיכול להיות אחרת!

 157. 56
  עד 120! אך מקווה שתמשיך לתרום מאמרים להארץ.
  1. אלגזירה פנוי
 158. 55
  תודה על הרשימה המרוכזת של כל עוכרי ישראל שצרפת בסוף. כל פעילותך ופעילותם נועדה לחיסול הדמוקרטיה היחידה שקמה במזרח התיכון.
  1. דמוקרטיה ליהודים, הכוונה

   למה העבדים לא מוכנים לקבל את זה שהם עבדים? מה האדם הלבן לא נתן להם? למה להיות כל כך כפויי טובה? אין ברירה, עכשיו האדם הלבן יצטרך להרוג מישהו - ככה זה להיות אתאיסט וליברל.

  2. ישראל היא לא דמוקרטיה. ואתה כניראה מבלבל מושגים כך שכניראה שאינך כל מה שאתה טוען שאתה: אתיאסט ליברלי
  3. אי אפשר לחסל דמוקרטיה ע"י כתיבה בעיתון. פרט לישראל, גם תורכיה וקפריסין הן מדינות דמוקרטיות מזרח תיכוניות.
  4. קורא לעצמך ליברלי? אתה בכלל מבין את המשמעות של המילה?
 159. 54
  עצוב, עצוב, עצוב. קראתי את מאמריך באדיקות, חובה לדעת מה נעשה לצידנו ובשמנו.
 160. 53
  תודה

  גם בימים קשים כאשר רוח רעה נשבה באווויר ועדיין לצערי נושבת, לא פסקת לקרוא לשמירת ישראל מדינה יהודית ודמוקרטית. היה דרוש לזה אומץ וחוט שדרה מוצק. תודה ובהצלחה

 161. 52
  כמו הייבסקציה והבונד כך לא תיזכרו גם אתה ושכמותך בהיסטוריה היהודית.

  תהיו הערת שוליים משעממת על אלו שהלכו נגד ההיסטוריה ונגד העם ותלמידים משועממים בכל רחבי ארץ ישראל השלמה יצטרכו ללמוד בכפיה על תקופת השמאלנים הקיצונים והמורים יעבדו קשה להסביר מה ההיגיון הפנימי המעוות שהוביל אתכם לפעול באופן לא הגיוני.

  1. ארץ ישראל השלמה שלך?

   מורה לאיזו הסטוריה? עתידנות? משיחות?
   על איזה מילניום אתה מדבר?
   באיזה שפה ילמדו בארץ ישראל השלמה? ערבית או אפריקנס?

  2. אם אתה מקשר את הבונד עם הייבסקציה ברור מה הרמה שלך בהיסטוריה. אלא שאתה עצמך שייך לסקצייה של האשפה ההיסטורית.
  3. הזקן: אתה לא מבין כי זה מעבר ליכולת האינטלקטואלית שלך? לא נורא. יש הרבה כמוך.
  4. מודה להיסטוריה - הרשה לי לנחש שבאותו הזמן, עפ"י החזון שלך, גם יחזרו להקריב קורבנות בבית המקדש השלישי...

   כי החבר הדימיוני הרי אוהב ריח של זבחים.

 162. 51
  מוזר - חשבתי שאתה עיתונאי שמטרתו לתאר מציאות ולא לקדם אג׳נדות

  בצער קראתי את המאמר. חשבתי אותך לכתב אוביקטיבי, לא שבדקתי יותר מדי, אבל עיתונאי, כפי שאני מבין, עוסק קודם כל בדיווח ובפרשנות לא מוטה. נו, עוד טעות שלי, חבל. אבל טוב מאוחר מאשר אף פעם. כעת לפחות נוכל להתייחס לעבודתך העיתונאית באור הנכון.
  תודה על גילוי הלב המאוחר ב - 35 שנה.

  נ.ב: זו היא גם הטענה העיקרית שלי נגד עיתון הארץ. העיתון וכתביו עסוקים יותר מדי בקידום אג׳נדות והרבה פחות מדי זמן בדיווח אוביקטיבי ובפרשנות שאינה מוטה לדעות ולאג׳נדות של הכותב. יש גם עיתונות כזו. לא בישראל, לצערי, אבל יש.
  לפחות, עכשיו, גם אחד הכתבים הבכירים של העיתון מודה בכך בגלוי.

  יום טוב,
  לממלכת הדעות והאג׳נדות

 163. 50
  לא תחסר לנו. לא היה בכתבותיך מוסר אמיתי ולא חשיפת עוולות אמיתיות רק תעמולת אויב ושופר לשקריו.

  מי שצריך להתאבל על הפסקת כתיבתך הם המחבלים המקצועיים אנשי המנגנונים לא האיש הפשוט.

 164. 49
  אמת עצובה, אתה מר אלדר והארגונים המוקדשים שלך תרמו רבות לכך שהפליסטינים מלא רוצים לדבר על 67, מדינה יהודית וסיום הלחימה, איני יודע את ליבך אך הארגונים המוקדשים שלך, חלקם בגלויי לא בעד מדינה יהודית בשום גבולות ונותנים את הרוח הגבית לחלום היהודים לים. אני מקווה למדינה יהודית, דמוקרטית ובטוחה ב -+ 67 עד כמה שאפשר בשכונה הזאת. מאחל לך בריאות ושלום בדרכך.
 165. 48
  אל תפרוש דרושים כאן באופן דחוף אנשים שפויים הראויים למסור דעתם בתקשורת
 166. 47
  תודה, על כל הטורים האמיצים
 167. 46
  תודה לך. קולך יחסר
 168. 45
  עקיבא, נתגעגע

  נתגעגע לקול השפיות שלך, לכתיבה הרהוטה, הלא מתלהמת, הכל כך אנושית. היום כבר לא מייצרים עיתונאים מהזן שלך, וחבל.

 169. 44
  תודה על הקול הברור והשפוי, שלא נכנע לגזענות ולהסתה ששוטפת כל חלקה בארץ

  מקווים להמשיך לקרוא את דבריך הנכונים, הכנים והצלולים עוד הרבה שנים.

 170. 43
  מזל טוב לרגל הפרישה כותב אהוב !

  עם מי נשארנו?.. אוטוטו אפשר להפריש את כל עיתון הארץ..

 171. 42
  מרגש

  גרמת לי להזיל דמעה ושימחת אותי בסיום - עם החרדה ולא הייאוש. הייתי צריכה לשמוע את זה ממישהו מנוסה, כי אני למען האמת כבר כמעט נוטה לצד הייאוש. בחיי. וזה רק מלקרוא בעיתון ומבלי להיות באזורים הכבושים. בהצלחה ורוב בריאות ואושר בהמשך.

 172. 41
  אתה כותב יפה ועצוב משום כך השמחה לאיד מזוקקת יותר

  אצלי אתה מקום שלישי אחרי עמירה וגדעון , פרוש לך למקום שקט וחמים
  הווקטורים של הטרנספר כבר ננעלו , בעוד 30-40 שנה מצבנו יהיה טוב בהרבה
  צריך כמה שנים של ממשלה קילרית והבעייה הפלסטינית תעלם ותדעך .

 173. 40
  ברוך

  שפטרנו מעונשו של זה

 174. 39
  תושלב"א
 175. 38
  תודה ובהצלחה בהמשך
 176. 37
  Sad to hear you are leaving
 177. 36
  עקיבא אלדר פורש

  אהבתי והערכתי את כתבותיך המצוינות. תודה שבחרת להיפרד בכתבה שיש בה הרבה כאב , ואולי גם תקווה. בהצלחה בדרכך החדשה

 178. 35
  בהצלחה עקיבא

  שתהיה לך דרך מרתקת בהמשך .

 179. 34
  כל הכבוד עקיבא

  בבניין המדינה הסוציאליסטית ננוחם. בברכת המאבק וסולידריות

 180. 33
  פרידה עצובה מכל הבחינות
 181. 32
  אינני מצטער על עזיבתך לא בגלל דעותיך אלא בגלל מאמריך שאף פעם לא העלו טיענים ואף לא התמודדו עם טיעונים של יריבים. מאמריך התמקדו בתעמולה ולא בשכנוע. כקורא קבוע מעולם הרגשתי שאתה בוחן דברים באופן ישר אלא תמיד באופן צפוי מראש בהתאפ לאידאולוגיה אותה לא טרחת לעגן.
 182. 31
  האם זה אומר שהסעודים מפסיקים לשלם לך?
 183. 30
  עקיבא אלדר

  כמה חבל שאתה פורש. שנים רבות אני קוראת אותך ובשנים האחרונות הרגשתי כי אתה יותר ויותר מביע עמדות נחרצות, ברורות וללא חשש. לדעתי זוהי עיתונות במיטבה. תחסר לי מאוד, כמו לרבים אחרים. אתה פורש בשיא ומקווה כי לא תפרוש מכתיבה שיש בה כדי לעצב דעת קהל.

 184. 29
  פרישתך מצערת. אתה תחסר לנו.
 185. 28
  בזמנים אלו,הפרישה שלך היא אובדן גדול לקול השפוי,החולי התפשט לעיתונות בכללותה.אני מקווה שתשמיע את דעותייך בדרכים נוספות בהצלחה.
 186. 27
  עצוב

  עצוב לדעת שעוד בן אדם רציונלי מפסיק לכתוב. אני מרגישה שהקול שלי הולך ונעלם לתוך השנאה המתגברת השני המחנות

 187. 26
  פרישה נעימה , עקיבא . תנצל את הזמן ותטפל בנרגנות ובחמיצות שהשתלטו עליך בשנים האחרונות.
 188. 25
  ברכות.

  עקיבא היקר. דרך צלחה והמשך מהנה ופורה ככך שרק ניתן.
  אפשר לומר, שברוב המקרים לא הסכמתי עם עמדותיך ואמירותיך, אבל תמיד היה מענין לקרא ולקבל עוד זווית מעניינת על הנושא שעליו כתבת.
  .
  קווי 67 לא יהיו יותר. אבל,גם המצב הנוכחי לא ימשך לנצח והפתרון יהיה כנראה ברוח התכנית של שרון,באשר לגושי ההתישבות.
  גרך צלחה והרבה בריאות.

 189. 24
  היו הזדמנויות להגיע להסדר

  על מי אתה מלין?, היו בשלטון אצלינו מנהיגי שלום בעשרים שנים האחרונות
  כמו רבין, פרס, ברק והאחרון אולמרט וכולם ניהלו משא ומתן ללא תוצאות
  ועכשיו הבוחרים והנבחרים זזו ימינה. אבו מאזן והחמס לא מעוניינים בשלום
  וגם אם למפלגת העבודה יהיו 120 חברי כנסת לא יושג הסכם שלום.
  מגוחך בעיני שאתה כותב שהסכם שלום נמצא בהישג יד.

 190. 23
  ברכה

  תודה על ההארות ועל ההערות.

 191. 22
  הפסיק מאבק אחד לשלום, אינשאללה יתחיל פרק חדש בו תשתתף ותתרום לכולנו
 192. 21
  מקווים להמשיך לקרוא את מאמריך.על במה זו ואחרות
 193. 20
  תודה עקיבא! שהתעקשת להזכיר.
 194. 19
  תודה לך,

  עקיבר אלדר, על שלא עבר יום מבלי שהצבת לנו מראה מול הפנים, למרות שחטפת קיטונות, ואיומים לא פסקת .הלכת בכתיבתך נגד הזרם, לא התקרנפת ועשית עבודה עיתונאית לתפארת .
  המשך לתרום לקול השפוי במדינתנו. הצלחה ובריאות

 195. 18
  עקיבא אתה לוחם אמיץ לערכים שאין חשובים מהם, שכל כך מעטים היום מעיזים להשמיע בקול רם

  אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו לוותר עליך. אנא, המשך להשמיע קולך בכל מסגרת אפשרית, אנא, הצטרף לעשיה. קולה של תפיסת העולם ההומנית, לא נשמע כיום לעיתים קרובות, אבל אין לי ספק שהיא חייה ופועמת בלבבות רבים, והיא זקוקה וראויה להאמר. תודה שנתת לה ביטוי במרחב הציבורי, היום זהו מעשה שדורש אומץ. אתה פורש מ"הארץ" אבל אנא, אל תפרוש מהארץ. מהמאבק למדינה דמוקרטית יהודית ומוסרית.

 196. 17
  חבל שנאטמו עיני רוב הישראלים מלראות, להבין ולכאוב בכאב הפלשתינים. לא צריך להאמין ולהסכים עם כל מה שהם אומרים בשביל לחוש אמפתיה ולהתמודד איתה.

  למה אין ימניים שנלחמים למען חיים טובים יותר של הפלשתינים? למען שמירה על זכויות האדם שלהם? הרי לא צריך להסכים לפינוי השטחים או להאמין בטוהר כוונותי מנהיגיהם כדי לפעול נגד הרג אזרחים וילדים, מעצרים ללא הצדקה, ולמען הסרת מחסומים, וטיפוח יחס אנושי כלפיהם.

  1. אין קשר בין השאלות שלך למצב בישראל. חבל שאתה ממציא מציאות לצורך ההתנשאות שלך.
  2. אני מאשקלון אל תספר לי על כאב הפלסטינים, עלוב שכמוך

   בוא תראה איך אנחנו חיים

  3. כאשר מדובר בציבור שהקונצנזוס אצלו הוא השמדה של עמי אני עיוור לסבלם

   אם היה פרטנר היייתי הופך כל אבן בדרך לשלום ועושה הכל לחיים משותפים טובים לשני העמים

  4. הכאב של הפלסטינים זו בדיחה - מצבם טוב שבעתיים מכל מדינות ערב, על חשבון משלם המיסים הישראלי, ובעיקר על חשבון ביטחונו. צדקנותו המגוחכת של השמאל מבריחה מנדאטים.
  5. אני מבאר-שבע דווקא.
  6. חבל שנאטמו עיני הרוב לסבלם הקשה של הגרמנים ב 1940

   שהרי בעלות הברית הפציצו את עריהם ללא הפסק. הגרמנים המסכנים נאלצו יום יום לברוח למקלטים ולבונקרים כדי לא לההרג מהפצצה של מטוס אנגלי "כובש" או של מפציץ פשיסיטי אמריקאי. מניהגם (אדולף) נאלץ בשארית כוחותיו להסתגר בבונקר עמוק ובסופו של דבר הקריב את עצמו למען עמו. אני כמוך לא יכול להבין איך אנחנו כל כך אטומים לסבלם הרב של הגרמנים ושל הרייך השלישי (גם אם לא מסכימים עם דעותיהם).

  7. ולמה אין אנטישמים אוהבי יהודים - התשובה בגוף השאלה - להיות ימני בישראל פרושו קודם כל לשנוא ערבים
  8. מרים - וזה שצריך לשים סוף למעגל הסבל הזה, שלך ושל בני אדם כמותך בשני בצדדים - לא עולה על דעתך?

   או שהימין מרגיש בנוח במנטליות של "אני יכול להחזיר יותר חזק"?

 197. 16
  לקראת הפרישה

  בוודאי כבר מצאת לך מקום אחר ממנו תוכל ללכלך על מדינת ישראל.

  1. ב"מקור ראשון" אני קורא לא פעם דברים דומים!
 198. 15
  מפעל חייו

  איש אמיץ, עקיבא אלדר.

  ראינו בעבר השחור אנשים שעמדו בפרץ מול ההמון המוסת, מול גלי הפטריוטיזם העכורים, ראינו את האישה חרדית שמגנה בגופה על פלסטיני שההמון אומר לעשות בו שפטים. כזה הוא עקיבא. קולו ועטו העשויים ללא חת ימשיכו להדהד עד אשר השפיות תחזור ויהושע בן נון יוחלף בישעיהו בן אמוץ.

  תודה עקיבא היית והנך לפיד של אור בחושך הגדול.

  1. מי יזכור אותו בכלל? מחר איש לא ידע שבכלל היה משקל נומה
 199. 14
  תודה - צריך לחזק את המוסריים שבינינו

  לא שומעים עליהם מספיק, אבל אלה חסידי אומות העולם שלנו. ומסביבם, המון שנע בין אפטיות וחוסר רצון לדעת לבין בהמות תוקפניות ואלימות.

  1. אלה שמחשיבים עצמם מוסריים, אבל הם אטומים, יהירים, מתנשאים ולרוב גזענים.
 200. 13
  אשרי המאמין

  רבין וערפאת זיכרונם לברכה, אנשים שאני מעריך יותר מאשר את אבי, נהרגו בגלל שרצו להציל את הילדים שלכם ושלנו....

  1. זכרונם לברכה אומרים על יהודי, טמבל
  2. טוב שאתה מעריך רוצחים חסרי אנושיות
 201. 12
  לצערינו, כותבי השמאל הקיצוני הפכו את הרגשנות לכלי להעברת מסריהם, וחבל. אלדר היה אחד מהם (גדען לוי הוא הקיצוני בתחום), ולכן לא יחסר לשיח הציבורי.
  1. אם הרציונליות לא משכנעת, אז אולי "ילדה שאיבדה את עינה" ישכנע. הבעיה היא שזה מכהה ומשבש את השיח הציבורי במקום לתרום לו.
  2. תודה

   בכדי לא להתעמת ,אתה ואנחנו מגדרים "שמאל קיצוני".
   לא. אתה ואנחנו רואים מה קרה ,קורה ויקרה אם מדינת ישראל
   תמשיך באותה דרך מדינית.
   חבל שאאתה עוזב את הכתיבה ב"הארץ" ,תחסר לנו .
   תודה

  3. גם קליטת כל מסתננים מאפריקה מוצדקת ע"י אותם עיתונאים בחשיפת סבל פרטי
  4. תמיד אמרתם על השמאל שהוא ראציונלי קר ומנוכר אז הנה קצת רגשות. וחוץ מזה, זה כלום לעומת סחיטה רגשית בדוגמת ילדים בבגדי אושוויץ וידיים מורמות מפנים התנחלות נפשעת בלב שטח כבוש של אנשים שחיים בתנאי עולם שלישי. ולעקיבא, תודה על הטורים שלך ובהצלחה בדרך החדשה, אתה ממשיך הלאה אבל האמת נשארת.
 202. 11
  אל תלך

  קרן אור באפלה

  1. בייייייייייייי
 203. 10
  תודה מחו''ל

  כמה למדתי ממך –– מי יתן ויראו את האמת במשפטים האחרונים ויבנו מדינה זאת.

 204. 9
  תודה על שנים רבות של עשייה ברוכה
 205. 8
  שלוום, תודה ולהתראות. תישאר בנוף.
 206. 7
  תודה רבה, עקיבא

  היה טוב לשמוע את הקול הצלול שלך בתוך מסך הגזענות היורד אט אט על הארץ.
  מקווה שתמצא אפיקים אחרים וטובים להשמיע קול זה. בהצלחה!

 207. 6
  הקדשת את הטור לכולם חוץ ממני ):
  1. וגם אותי שחכת, אולי כי אני מסריח מפלוטוניום?????????
  2. גם אותי שכחת אחי, מקווה לפגוש אותך בקרוב
 208. 5
  פרישה חצי פרישה חיוך

  עקיבא
  אל חרדה העם הזה יוכל לחיות עם הכיבוש עוד הרבה שנים
  ההתרפקות על קווי 67 הינה כמאמר קוהלת אל תאמר הימים שהיו טובים מאלה - גם זה הבל ורעות רוח
  אל יאוש עם ישראל חי עם שר בטחון ובעיקר בלעדיו בלי צבא 2000 שנה

  ובטח בלי עתון הארץ שאני קורא אותו 60 שנה
  תהנה מהילדים ובעיקר מהנכדים
  דון קישוט לך לנוח הפוליטיקה לא טובה למצב הרוח
  עזוב את אדוני הארץ ממילא הם יירשוה
  עכשיו שאתה בפנסיה תפסיק לאכול את עצמך
  ותהנה מפרי עמלך
  ותזכור אתה כבר לא צריך לנהל את העולם

 209. 4
  נרגיש בחסרונך. הצלחה בהמשך הדרך!
  1. ממש לא, וטוב שפוטר
 210. 3
  מאמר פרישה של עקיבה אלדר

  מאמר מרגש. ראוי. ומלה תקווה מי יתן שתקוותם תתממש

  1. רק שכח להזכיר מדוע ולמה הקימו את הגדר.
  2. מדינת ישראל רשאית להציב בשטחה כמה גדרות שמתחשק לה. בשטחם של אחרים - גם מיליון גדרות לא יקצרו את אורך חבל התלייה הממתין לגנבים.
  3. ס"ט, ונמשיך ונתבונן היכן הקימו את הגדר ומי עושה באדמות שאינן שלו כבשלו
 211. 2
  שלום ולא להתראות

  צריך להפוך את היום הזה ליום חג. אם לא אכפת לך לקחת איתך את מיודעינו גדעון לוי זה יהיה מצויין. אתה רק יכול להתעודד מכך שאתה ערוך ומוכן לפנסיה עוד בטרם עת שהרי אתה כבר סובל משיטיון כל כך הרבה שנים שהמעבר לזקנה צריך להיות חלק עבורך.

  1. אף אחד לא מכרח אותך לקרא. לך תפתח ישראל היום
  2. תגובה מכוערת ביותר. אתה זקן בעצמך.
  3. במרחב האטום והמטומתם מפחדים מהשלום המביא לפתיחות ולהבנה בין אנשים
  4. גרם הרבה נזק בשקריו, מי סופר אותו בכלל
  5. אני מתבייש

   אני באמת חושב שצורת החשיבה שלו שגויה!
   אבל שלך גועלית

 212. 1
  תודה לך, עקיבא,
  1. עקיבא, עם כל הכבוד, זו הפעם הראשונה שאני שומע על אדם, שעוד בהיותו "סטודנט צעיר", כדבריו, כבר סבל מסקלרוזה מתקדמת. גם אני הייתי סטודנט צעיר בשנת 67 ואני דווקא זוכר שנים של פיגועים, רצח וישיבה בחור חפור באדמה. אבל מה לעשות, בבניין ציון ננוחם וגם בשמחה על כך, שאנשים כמוך נגזר עליהם לחיות באכזבה כרונית כל ימיהם.