הפנייה הפלסטינית לאו"ם

ישראל משנה מדיניות: מנסה לרכך ההכרה בפלסטין במקום למנוע את ההצבעה

יצחק מולכו, שליחו של רה"מ, יצא בחשאי לוושינגטון לאחר שנתניהו הכיר בכך שעבאס ישלים את המהלך באו"ם וינסה לתאם שינויים בנוסח ההחלטה

ישראל החלה לנהל מו"מ שקט באמצעות הממשל האמריקאי על נוסח ההחלטה שיביאו הפלסטינים להצבעה בעצרת הכללית של האו"ם ביום חמישי בעניין הכרה בפלסטין כמדינה משקיפה שאינה חברה מלאה בארגון. שליחו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, עו"ד יצחק מולכו, יצא ביום ראשון בחשאי לוושינגטון כדי לנהל מגעים בנושא עם בכירים בבית הלבן ובמחלקת המדינה.

בשבועות האחרונים הצהירה ישראל, הן בפומבי והן בערוצים דיפלומטיים, כי היא מתנגדת לכל נוסח של החלטה שהפלסטינים יביאו להצבעה בעצרת הכללית. ישראל סירבה להיכנס לכל מו"מ על נוסח ההחלטה ואף ביקשה מארה"ב וממדינות האיחוד האירופי שלא לנהל מגעים כאלה, אלא להתמקד בהפעלת לחץ על יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו-מאזן) לדחות את ההצבעה.

פקיד ישראלי בכיר ציין כי בימים האחרונים הבהירו בכירים בממשל האמריקאי לראש הממשלה בנימין נתניהו וליועציו כי אבו מאזן נחוש להשלים את המהלך באו"ם וכי להערכתם אין כל דרך למנוע את ההצבעה. הממשל האמריקאי עידכן את ישראל כי הוא מתכוון לנסות ולמתן את נוסח ההחלטה כדי למזער נזקים.

אבו מאזן נואם מול העצרת הכללית של האו"םאי–פי

לדברי הפקיד הישראלי הבכיר, ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט לשנות את המדיניות ולהצטרף למאמץ האמריקאי לרכך את נוסח ההחלטה. נתניהו שיגר ביום ראשון את שליחו המיוחד, עו"ד יצחק מולכו לוושינגטון כדי לעבוד עם בכירים בממשל אובמה על השינויים שישראל היתה רוצה לראות בטקסט שיובא להצבעה. עם זאת, לא ברור אם ניתן יהיה להכניס את השינויים האלה לנוסח ההחלטה בזמן הקצר שנותר.

ישראל מעוניינת להכניס להחלטה סעיפים שיאמרו במפורש או במרומז כי הפלסטינים לא יבקשו להתקבל כחברים בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג כדי לקדם הליכים משפטיים נגד גורמים ישראלים. לחילופין ישראל היתה רוצה לראות בהחלטה סעיף שידגיש כי מדובר בהחלטה סמלית בלבד ואין בה משום מתן ריבונות לפלסטינים על הגדה המערבית, רצועת עזה ומזרח ירושלים. ישראל גם מעוניינת שההחלטה תכלול התחייבות פלסטינית לחדש את המו"מ הישיר עם ישראל ללא תנאים מוקדמים.

שיחותיו של מולכו בוושינגטון עוסקות גם בתיאום התגובה הישראלית למהלך הפלסטיני עם האמריקאים. ביום שישי פורסם ב"הארץ" ששרת החוץ של ארה"ב הילרי קלינטון ביקשה מרה"מ נתניהו לא לנקוט בצעדי ענישה שיביאו למיטוט הרשות הפלסטינית. ישראל מעוניינת לתאם כמה שיותר עם האמריקאים את הפעולות שתנקוט כדי לוודא שלא תיווצר מתיחות עם ארה"ב בנושא הפלסטיני ביום שאחרי ההצבעה.

רה"מ נתניהו כינס היום את פורום שרי "התשיעייה" לדיון בצעדי התגובה הישראלים למהלך הפלסטיני באו"ם. מיד אחרי ההצבעה תקדם ישראל סנקציות נגד הפלסטינים, אולם לא תבצע צעדים בלתי הפיכים ולא תפעל למיטוט הרשות הפלסטינית כפי שדורש שר החוץ אביגדור ליברמן. רק במידה והפלסטינים ישתמשו בהחלטה באו"ם כדי לקדם מהלכים בבית הדין הבינלאומי, תבחן ישראל צעדים חריפים בהרבה. "צריך להיות חכמים ולא רק צודקים", אמר פקיד ישראלי בכיר. "יהיו צעדי תגובה אבל הם יהיו מדודים יחסית".

הפקיד הבכיר ציין כי בשלב זה מתכננת ישראל להקפיא את כספי המסים שהיא גובה עבור הרשות הפלסטינית. מדובר בצעד דומה לזה שבו ינקוט ממשל אובמה בהתאם לחוק שעבר בקונגרס לפני כשנה. עם זאת, מדובר בצעד הפיך, במיוחד לאור החשש שהקפאת כספי המסים לא תאפשר תשלום משכורות לאנשי מנגנוני הביטחון הפלסטינים, דבר שיפגע בתפקודם ויגביר את המתיחות בגדה המערבית.

כמו כן ישראל מתכננת להודיע על בניית מאות יחידות דיור חדשות בהתנחלויות בגדה המערבית וכן להביא לאישור הממשלה חלקים בדוח המאחזים של השופט בדימוס אדמונד לוי. החלקים שיובאו לאישור יעסקו בהקלת הליכי התכנון והבנייה בהתנחלויות ובצעדים להכשרת מאחזים בלתי חוקיים.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 32
  בושה שאביגדור ליברמן חבר בכיר בממשלת ישראל

  זוהי החמצה הסטורית שאין שניה לה שהקמת המדינה הפלסטינית נעשית בצעד חד צדדי ולא באמצעות הסכם שלום. ועדת החקירה לבדיקת המחדל הזה בדרך...

 2. 31
  כל "חוכמתו" של נתניהו לא תעזור - פלסטין תתקבל לאו"מ
 3. 30
  בהצלחה לפלסטינים! צריך למוטט את ליברמן בצעדים מדודים.
 4. 29
  מדינה פלסטינית אמורפית ,זה הסוף של החלום הפלסטיני לזהות לאומית.
 5. 28
  ישראל מתאבדת

  ולאורך זמן הפלשתינאים ישיגו עצמאות ליברמן חושב שכאן זה צצניה והוא טועה

 6. 27
  ל2)למה אתה נוצרי?

  למה תמיד לירוק לבאר ?

 7. 26
  דיפלומטיה

  אם צודקים אין ממה לחשוש. מי שמפחד מן המהלך, אולי ינסה לשכנע את הפלסטינים שהם אינם קיימים בעליל. אולי חלקם כבר השתכנעו. לא. אפשר להשתין על החוק הבינלאומי, אבל לפעמים השתן חוזר, מה לעשות.

 8. 25
  אובמה מציג, אילוף הסוררת בשלוש מערכות!
 9. 24
  כישראלית ויהודיה אני מכריזה

  כי רצוני במדינה פלסטינית ובתיקון העוול ההסטורי והפסקת פשעי המלחמה נגדם, חזק עשרות מונים מכל סמפטיה כלשהי לממשלת ישראל הנוכחית.

 10. 23
  למה מפחדים מתביעות בביה"ד בהאג?

  הרי אנו לא אשמים, וגם תמיד צודקים .אז מדוע לחשוש מתביעות בבית הדין הבינלאומי בהאג?

 11. 22
  ובינתיים -- כל צפון אירופה מתייצבת לצד הפלסטינים -- כשהאחרונה היא שבדיה

  גם ראש מפלגת העם השבדי Folkpartiet מר יאן ביורקלונד שינה את דעתו ועכשיו הוא תומך בהכרה בפלסטין. כך מדווחת הטלוויזיה של שבדיה.

 12. 21
  ביום חמישי, 29 לנובמבר 2012 קמה בגדה המערבית מדינת פלסטין.

  במזל טוב! מי יודע, יבוא יום ויהיה ב״ה גם שלום באזור. אולי אפילו בחיי, או אולי בחיי ילדי.

 13. 20
  ישראל מאיימת באלימות על הרשות בגלל שהיא מבקשת לפעול במסגרת החוק?

  הבנתי נכון?

 14. 19
  הפלסטינים מקדמים את פיתרון שתי המדינות, וישראל נוהגת כאויבת מושבעת של הפיתרון שנשבעה לו אמונים

  וארצות הברית, שהצהירה ודחפה לפיתרון שתי המדינות, משתפת פעולה עם מי? לאובמה פתרונים.

  אני מציע שהגנבים היושבים בממשלה, גנבי קולות וגנבי קרקעות וגנבי ריבונות ושקרנים מדופלמים, יישבו בשקט ויפסיקו את פעילות ההרס שלהם.

 15. 18
  איך שלא נהפוך את זה- כנופיית בריונים.

  מהלך חוקי ודמוקרטי לכל דבר לא אמור לעורר תגובה כזאת. עצם החשש מפני תביעות אפשריות מראה עד יש כאן עוול שמשרת הרבה אנשים בלתי מוסריים

 16. 17
  שלא עושים כלום מישהו אחר עושה

  מי שרק מדבר כמו ביבי וליברמן ולא יוזמים ומעדיפים לטאטא את הבעיות אל מתחת לשטיח מביא לכך שהלכלוך שם עולה על גדותיו ויוצאים לו עכברים.

 17. 16
  מה היה קורה אם פעם אחת נתניהו היה מפתיע ומתנהל באופן שחותר תחת האמונות הנוקשות של אביו המנוח ? מה היה קורה אם נתניהו היה מודיע שמדינת ישראל תומכת במהלך של אבו מאזן ? שהרי נתניהו לא אמור לחשוש מבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג - מבחינתו אין כיבוש,ההתנחלויות חוקיות וצה״ל הוא הצבא המוסרי ביותר בעולם.
 18. 15
  בית דין פלילי בהאג

  אני לא מבין אם לא עברו עבירות מה הפחד מבית הדין?
  ואם עברו שלפחות ישנו את דרכם!

 19. 14
  מי מוכן להסביר מדוע ביבי אינו מקדם הסדר קבע עם אבו-מאזן?
 20. 13
  מדברים עם חמאס, מכירים במדינה פלסטינית... המציאות, מצביעי ליכוד היקרים, היא שמאלנית...
 21. 12
  כן, אין גבול לחוצפה של ביבירמן! וגם לטפשות כמובן.
 22. 11
  מתברר גם בשדה המדיני ישראל מבינה רק כוח . אולם הפעם כנראה אחרנו הרכבת....
 23. 10
  מי מה ישראל מפחדת?

  בראש הגנב בוער הכובע.

 24. 9
  יהודים
  1. שלום או כיבוש


   אני לא רואה שום פתרון אחר בדרכי שלום מאשר הקמת מדינה פלסטינאית לידה של מדינת ישראל והסכם שלום על בסיס גבולות 1967. הייתי רוצה לשמוע מדוע מתנגדת ממשלת ישראל לזכות העם הפלסטינאי בדיוק כפי שזאת זכות אלמנטארת של כל עם
   כפי שזאת זכות של העם הישראלי.

  2. הפתרון של הסכסוך חישראלי- פלסתינאי


   אני לא רואה שום פתרון אחר בדרכי שלום מאשר הקמת מדינה פלסטינאית לידה של מדינת ישראל והסכם שלום על בסיס גבולות 1967. הייתי רוצה לשמוע מדוע מתנגדת ממשלת ישראל לזכות העם הפלסטינאי בדיוק כפי שזאת זכות אלמנטארת של כל עם
   כפי שזאת זכות של העם הישראלי.

  3. איפה את חי סבא ב2004 ? עזבנו את עזה קיבלנו טילים
 25. 8
  בסוף תמיד עושים מה שמרצ אומרת מההתחלה...

  מו"מ מדיני לשתי מדינות לשני עמים הוא האינטרס האמיתי של מדינת ישראל וזה הפתרון היחידי למרצ!

  1. לייק
  2. לא כדאי לפחות שיסיימו לבנות עוד כמה כיפות ברזל?

   יש לנו בדרום דוגמא נהדרת למה יקרה ביום בו לא נשלוט ביטחונית ביהודה ושומרון..
   נכון, בסוף למרבה הצער עושים מה שהשמאל דורש (הבאת הרוצחים מהפתאח, חימושם ברובים, נסיגה בעזה) אבל זה לא אומר שזה נכון וחכם.

 26. 7
  ברק לא רצה להיות אחראי יותר לשטויות של ביבי

  ובעיקר הליכתו למדינה דו לאומית.

 27. 6
  הצבענו ימין, קיבלנו שמאל.
 28. 5
  היכן ״כושר ההרתעה״ שהושב?

  זה כל מה שנותר מגבורתו של ליברמן: עיכוב כספי המיסים. אין פלא שהפלסטינים מצפצפים. וזאת האמת: ממשלת ליברמן תלויה ברשות הפלסטינית יותר מאשר הרשות תלויה בה. לפיכך, גם כספי המיסים יושבו. קיום הרשות הוא עיסקה שאין טובה ממנה עבור מחנה האפרטהייד. ושוב: רק אמריקה, אם תתעשת, יכולה להצילנו מתהום אובדננו.

 29. 4
  להקפיא כספים ? פקה פקה. אלו קולות להצלת כבודם של קצרי הראות בממשלה
 30. 3
  מה שישראל היתה יכולה לעשות בטב - תקבל בכפיה

  האופק המדיני של ממשלת נתניהו - כאורך אפו של ביבי. במקום לקדם בברכה את הצעד (ולו מידיעה שאין תקומה להתנגדות) החלה ישראל באיומים. וכשאלו נכשלו עברה ישראל לקרב נסיגה. ל"רכך" את ההחלטה" מה - הרשות תהיה חברה נספחת רק בימי א-ג-ה ?

 31. 2
  לפלסטינים יש מדיניות ואנחנו מתעסקים בכיבוי שרפות
 32. 1
  נקווה שהם ישאירו את הבקשה כמות שהיא ויתחילו לתבוע מתנחבלים
  1. אחרי שהמרצנו את המערב לסווג את חמאס כארגון טרור, כפי שהוא, עושים הביברמנים כמיטב יכולתם להכתיר את השלוחה של האחים המוסלמים, כיורשים הלגיטימיים של הרשות הפלסטינית בגדה. חלמאות במיטבה..