מבחינת האמריקאים, הבנייה בשטחים היא הרע במיעוטו

בארה"ב מבינים היטב את הצורך של נתניהו לשחרר קיטור ולהעניש את הפלסטינים על הצעד באו"ם. עבורם, עוד כמה יחידות דיור עדיפות על "שבירת כלים"

כמו כל מבוגר אחראי, הנושך את שפתיו כשהוא נתקל בהתקף זעם של ילד בעייתי, כך גם ארצות הברית שמרה על איפוק יחסי בתגובתה להודעת ישראל על בניית 3,000 יחידות דיור חדשות בירושלים ובשטחים ועל תחילת התכנון לבניית אלפי דירות נוספות באזורים אחרים, כולל אי-1 השנוי במחלוקת, ליד מעלה אדומים. מאחורי הקלעים הם אולי מרטו את שיערותיהם מרוב ייאוש, אבל בפני המצלמות הסתפקו הדוברים האמריקאים ב"לא מועיל" יבשושי, בתקווה שבכך יתרמו להרגעת המצב.

האמריקאים מבינים היטב את הצורך הפוליטי של ראש הממשלה בנימין נתניהו לשחרר קיטור ולהגיב בתקיפות להשפלה שספגה ישראל מידי הרוב העצום של מדינות העולם, שתמך ביום חמישי בבקשת הפלסטינים להשתדרג למעמד של מדינה משקיפה בעצרת הכללית של האו"ם. הם מודעים לעובדה שמדובר בפגיעה שנייה בתוך זמן קצר ביוקרתו של נתניהו, שספג ביקורת גם על הסכם הפסקת האש עם החמאס אחרי מבצע עמוד ענן בעזה. הם יודעים שבישראל, כמו באמריקה, פוליטיקאים הנמצאים פחות מחודשיים לפני בחירות מתעניינים יותר במצבם האישי בסקרי דעת הקהל מאשר במעמדם המדיני וההסברתי בקרב שועי עולם.

במובנים רבים, נתניהו גם הקל עליהם, שהרי עוד הודעה על עוד תנופת בנייה בשטחים, שהפכה כבר לרפלקס מותנה של הממשלה בכל פעם שהיא נקלעת למצוקה בינלאומית, קלה יותר לעיכול מאשר צעד של שבירת כלים שבו ישראל איימה בעבר לנקוט בתגובה למהלך חד צדדי של הפלסטינים באו"ם. החלטה על ביטול הסכמי אוסלו או על הפסקת העברת הכספים לרשות הפלסטינית או על שינוי המעמד החוקי של יישובים ישראליים בשטחים היתה משנה את הסטטוס קוו ויוצרת קושי גדול יותר בעבור האמריקאים, ותגובתם, כך אפשר להניח, היתה מסלימה בהתאם. נכון שהאמריקאים רואים גם בבנייה באי-1 צעד השובר את כללי המשחק, אבל בשלב הזה מדובר רק בהליכי תכנון ורישוי, כך שעוד חזון למועד העימות שבוודאי עוד יתחולל בנושא זה.

שרת החוץ קלינטון בפורום סבן בסוף השבוערויטרס

לאמריקאים אין עניין להיקלע עכשיו לסערה הפנימית שהייתה מתפתחת בהכרח אילו נקטו לשון חריפה יותר כלפי ישראל. הנשיא אובמה מקדיש את עיקר זמנו לניהול מאבק פנימי עיקש מול הרוב הרפובליקאי בבית הנבחרים במסגרת הניסיון להיחלץ מהצוק הפיסקאלי המאיים על הכלכלה האמריקאית ומתקרב בצעדי ענק לקראת תחילת השנה החדשה. הדבר האחרון שחסר לו עכשיו זו חזית שנייה שבה יצטרך להתגונן בפני האשמות מצד אוהדי ישראל וראשי ארגונים יהודיים על כך ששוב "זרק את ישראל מתחת לאוטובוס".

גם לשרת החוץ קלינטון יש דברים מועילים יותר לעשות עם זמנה מאשר להתקוטט עם ישראל, במיוחד כשהיא מתקרבת לסיום כהונתה ולמה שעשוי להיות פתיחת המרוץ שלה לבית הלבן בבחירות 2016. קלינטון, שבעבר כינתה את ההתנחלויות לא לגיטימיות ואת ההודעות הישראליות על בנייה בשטחים "עלבון", "מסר שלילי" ו"גורם החותר תחת יכולתה של ארצות הברית למלא תפקיד מועיל באזור", הסתפקה הפעם באמירה מינימליסטית - שהבנייה החדשה "מסיגה לאחור השגת שלום במשא ומתן".

אבל לצד דברי התמיכה האיתנים בישראל שהשמיעה בהופעת פרידה נרגשת בפני פורום סבן בוושינגטון, קלינטון התקשתה להסתיר את אכזבתה מיחסם של מנהיגי ישראל לתהליך השלום, ואמרה שהיא "נעצבת" כשמסקנתם היא "להפנות עורף, להתרחק, לבנות חומה גבוהה יותר".

"הייתי רוצה לראות את ישראל כובשת את עמדת העליונות המוסרית", היא הוסיפה, מתוך תקווה שהמבין יבין. ובקולה לא נשמע כל כעס, אלא רק תוגה וצער, מהולים, כמה מביך, גם ברחמים.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 36
  כארצות הברית באמת רוצה...

  התגובה הרופסת של ארה״ב על פשעי הרחבת ההתנחלויות, היא שכפול מדויק של טכסטים שאנו שומעים מהם כבר 40 שנה.
  כשארצות הברית באמת רצתה לעצור את ביבי - הוא לא העז לתקוף באירן.

 2. 35
  האמריקאים למדו היסטוריה לא כמו השמאלנים שלנו שהכרזנו מדינה 7 מדינות ערב יצאו למלחמה עלינו להשמידנו ואחנו שחזקים ויכולים לחסל אותם בעוצמה מלאה בתוך שעות לא עושים את זה ורק בונים כי אנחנו רחמנים בני רחמנים ,,אבל הקב,ה יאבד אותם בקרוב כי כתוב ביחד עם תומכהם "ושמתי את ירושלים סף רעל לכל העמים" תראו איך הפלשתינים ממלכדים את האירופים לפני זעמו של הקב"ה !!
 3. 34
  מדיניות החוץ של ארה"ב, מאז הפכה למעצמה עולמית, היא המשך ישיר לקולוניאליזם האירופאי שאבד עליו הכלח מיד לאחר אותה מלחמה. ישראל שלא בטובתה, הפכה למשרתת נאמנה במדיניות זו המייצגת את האינטרסים של המאיון העליון האמריקני אבל ממש לא את האניטרסים של הציבור בישראל. לכן מה יותר מהר נינתק מארה"ב כך ייטב לכולנו.
 4. 33
  חמי, אתה פואט! איזה תיאור של הטקסט של קלינטון! אמריקה עושה לך טוב, אתה ממש אבן גבירול....
 5. 32
  אישה שבגדו בה לא יכולה לא יכולה להיות מתווכת הוגנת
 6. 31
  לא כתבת פעם בישראל היום?
 7. 30
  רשימה מביכה, מין ניו-ג'ורנליזם נחות של כתבלב שמבזה את המדינה שלו כי הממשלה לא מוצאת חם בעיניו. בושה להארץ
 8. 29
  חבל שכדור הארץ והמדבר יצטרכו לשלם את המחיר ולהתכער ולהזדהם על ידי הניה שנובעת מריבוי אולכוסין וגחמות של פוליטיקאים מזדמנים שישאירו צלקות מכוערות בפני המדבר היפים.
 9. 28
  אמריקה שלחה את ישראל מתחת לגלגלי האוטובוס, לא מנעה בבני בריתה להימנע בהחלטת האום... לנו זכות לזעום., או לפות לדאוג.
 10. 27
  לא צריך לדחוף את ישראל מתחת לגלגלי האוטובוס. נתניהו עומד שם מרצונו, וכולנו נידרס.
 11. 26
  ההוראה מוושנגטון

  זאת הוכחה שאין צורך במו״מ עם לסטינים. האמריקאיים הם הכתובת ומתי שיכתיבו נסיגה מהשטחים הכבושים תהיה נסיגה, עד אז ההתנחלויות תחגוג ואבן מאזן יחפש נדבות ומשכורות לפקידיו ויעשה בזניס עם ילדיו

 12. 25
  מאמר מתנשא של כתב בינוני.
 13. 24
  כשהעדר דוהר קדימה בבהלה אפילו ארה"ב לא יכולה לעצור אותו.

  אפשר רק לזוז הצידה, לרדת מהארץ ולהשאיר את המגרש לעדר. כי האמת שנמאס לדבר לקירות. ובעוד 10 שנים לכל גבר בעדר הזה יהיו עוד 10 ילדים "ציונים".

 14. 23
  מאיין המידע של חמי שלו

  מאיפו המידע שלו האם מאובמה או מקלינטון.
  הגיע הזמן שהכתבים יעבירו ידיעות ולא את דיעותיהם הפרטיות.

 15. 22
  האמריקאים יצחקו עלינו כל הדרך להסכם השלום ויודו לישראל על הבתים היפים שבנו לאזרחי פלסטין הערביים בעת החזרת שטחי הכיבוש.
 16. 21
  היא דברה באופן מתון ביותר והזכירה בהדגשה נתניהו הכריז/הכיר בשתי מדינות, וכי אבו מאזן נמנע מלבוא למו"מ תוך כדי ההקפאה, וכן הזכירה כי גם התעלם מהצעות אחרות של ישראל, היא לא שייכת למסיתים משמאל לכן דבריה מתונים, בניגוד לדברי ההסתה של אולמרט המושחת וציפי התחמנית.
 17. 20
  אמריקה עם אובמה וקלינטון כושלים עם החינוך הניואייג'י שלהם....ביבי וליברמן כמו ילדים שסרחו ומשתוללים על הרצפה כי לא קנו להם את הסוכריה או הרובה שהם רוצים. הורה שפוי היה נותן 2 סטירות לילד שלו ומעיף אותו מהסופר. עד שיחזור לשפיותו. סופר ההבנה שלהם לקריזות של מופרעי הימין ביבי את ליברמן, לא משרתת אינטרס של אף מדינה. להפך, נותנת לגיטימציה למופרעים להמשיך במופרעות שלהם ולהרים את דרגת האלימות מתי שיתחשק להם. יש מצב שתלחש את זה לקלינטון ואובמה חמי?
 18. 19
  אמריקה עם אובמה וקלינטון כושלים עם החינוך הניואייג'י שלהם....ביבי וליברמן כמו ילדים שסרחו ומשתוללים על הרצפה כי לא קנו להם את הסוכריה או הרובה שהם רוצים. הורה שפוי היה נותן 2 סטירות לילד שלו ומעיף אותו מהסופר. עד שיחזור לשפיותו. סופר ההבנה שלהם לקריזות של מופרעי הימין ביבי את ליברמן, לא משרתת אינטרס של אף מדינה. להפך, נותנת לגיטימציה למופרעים להמשיך במופרעות שלהם ולהרים את דרגת האלימות מתי שיתחשק להם. יש מצב שתלחש את זה לקלינטון ואובמה חמי?
  1. הורה שפוי? אתה שומר חוק? נראה שאתה זקוק לאישפוז, אם לא לכליאה.
 19. 18
  אמריקה עם אובמה וקלינטון כושלים עם החינוך הניואייג'י שלהם....ביבי וליברמן כמו ילדים שסרחו ומשתוללים על הרצפה כי לא קנו להם את הסוכריה או הרובה שהם רוצים. הורה שפוי היה נותן 2 סטירות לילד שלו ומעיף אותו מהסופר. עד שיחזור לשפיותו. סופר ההבנה שלהם לקריזות של מופרעי הימין ביבי את ליברמן, לא משרתת אינטרס של אף מדינה. להפך, נותנת לגיטימציה למופרעים להמשיך במופרעות שלהם ולהרים את דרגת האלימות מתי שיתחשק להם. יש מצב שתלחש את זה לקלינטון ואובמה חמי?
 20. 17
  אם ביבי היה פונה לחברים הרפובליקאים בקונגרס, כדי שיעצרו את כל הסיוע לפלסיטנים, המצב מבחינתו של אובמה היה גרוע הרבה יותר מאשר בניה בשטחי C.
 21. 16
  במקום לזעום תבטלו את הסיוע הבטחוני. עם זעם לא קונים במכולת.
  1. ישראל ללא סיוע ביטחוני אמריקאי תהיה קרובה יותר לכפתור האדום, שמסכן את בני בריתה הערבים של וושינגטון באזור.
  2. טרוף ימני מצוי (הם לא יכולים)
 22. 15
  תגובה לא חכמה נכשלתם כי שר החוץ נכשל בדרכו הפוליטית.ודפק את עם ישראל
 23. 14
  נראה שאנחנו מותחים את החבל יותר מדי.
  1. כבר אלפי שנים אנחנו מותחים את החבל יותר מידי ונדפקים. רק שעכשיו קצה החבל קשור לכפתור האדום, ואם החבל יקרע הכפתור ילחץ...מה שמוריד את הסיכוי לקריעת החבל מצידו השני.
 24. 13
  גם דרום אפריקה הצדיקה את דרכה עד שנכנעה לאחר חרם בין-לאומי, גם אנחנו מחכים לחרם?
  1. אנחנו לא נכנענו גם לאחר ניסיון השמדה, כך שחרם ממש לא מפחיד אותנו. ומכיוון שיש בין הירדן לים רוב יהודי מוצק, לחרם כזה לא תהיה הצדקה טובה יותר מאשר לניסיונות ההשמדה הנאציים והג'יהאדיים.
 25. 12
  הבנייה באי-1 עושה יותר למנוע את אפשרות שתי המדינות מביטול הסכמי אוסלו

  מבחינת האמריקאים, חשובה יותר ההצגה של "תהליך השלום" מאשר מה שקורה בשטח. לא כל כך איכפת להם שהתליך מזמן ריק מתוכן כל עוד הוא מצטלם. יוצא שהם משת"פים של ביבי בקיום מראית עין של תהליך שמשמש פעולת הסחה לבנייה ופעולות בשטח המיועדות למנוע אפשרות של ישות פלסטינית עצמאית בגדה המערבית. ישראל ואמריקה יחד פועלות ליצור "מדינה" פלסטינית שישראל תשלוט בגבולותיה, בשטחה האווירי, במקורות המים שלה ובתנועה בין חלקיה. כך תוכל ישראל להמשיך ללכת עם (השליטה בשטח ובמשאבים) ולהרגיש בלי (אחריות לחיי התושבים וזכויותיהם)

 26. 11
  בניה מעבר לקו הירוק מוזילה את מחירי הדיור בתוך הקו הירוק. היעדר בניה מעבר לקו תיצור ביקושים אדירים שלא יאפשרו להוזיל את מחירי הדירות בטווח הנראה לעין. אפשר לפסול את התבונה המדינית, אך אין טעם לקשקש על "דיור בר השגה".
  1. הפוך. הממשלה מונעת בנייה בתוך הקו הירוק כי אחרת חצי מהמתנחלים היו חוזרים לישראל!
 27. 10
  אם כבר ארה"ב, מדוע עיתונות השמאל לא תביא ציתותים מנאומה האחרון של שרת החוץ קלינטון? החל מהודאתה שנתניהו עמד במילתו במשך 10 חודשי הקפאת בנייה והפלסטינים לא באו לשיחות, ועד לסירוב של ערפאת. מה לעשות שהאשמים בקיפאון המדיני הם הפלסטינים.
  1. אם יביאו דברי אמת ""שיזכו" את ביבי ויראו שהפלסטינים אשמים, הם יבגדו בעיקרון האמונה הראשון שלהם הקובע שישראל תמיד אשמה, ואם אינה אשמה, אזי עיקרון האמונה הראשון קובע שהיא כן.
 28. 9
  פוסט ציונות נוסח הימין: ביבי מוביל אותנו למדינה דו-לאומית
  1. סיםוח שטחי C ויציאה משטחי A ו-B, יבטיחו רוב יהודי מוצק בגבולות בטוחים. הירדן בשליטת ישראל לא יהיה ציר פילדלפי 2...
  2. לקחתי מפה, ואתה? האם אתה מדבר מטעם ביבי? הדיון היום הוא על שטח E1 - לא C... מי בדיוק יעשה איתנו שלום על סמך סיפוח שטחי C? שטחי A ו-B שאתה מוכן "לוותר עליהם" הם פחות מ-45% משטח יהודה ושומרון. זהו רצף של איים מיושבים בין 5 או 6 מזדרונות "ישראלים". בלתי אפשרי לפאלסטינאים ובלתי אפשרי לנו - כל מסדרון כזה הוא יותר גרוע מציר פילאדלפי... דרף אגב - מי שמציע סיפוח שטחי C אינו מתכוון ל-2 מדינות לשני עמים - אלא למאבק של עוד 100 שנים שכנראה יוכרע בכוחות הדמוגראפיה וכשכל העולם יהיה באמת נגדנו - לא כמו היום בו חברינו מנסים נואשות להציל אותנו מעצמנו
  3. הגדרת A B C באוסלו היתה הגדרה מנהלית של שלשה שלבית בהעברת השליטה לפלסטינית: ראשית הערים (A(. אח״כ הכפרים (B) ולבסוף השטחים הריקים (C). במפת אוסלו המקורית יש מאות כפרים שהם ״איים״ של B בתוך C. גם האדמות הפרטיות של הכפרים של אזור B הוגדרו כשטח C. בקיצור, אין משמעות לחלוקה גיאוגרפיה על בסיס מפת הפעימות של אוסלו.
  4. פיתרון סיפוח שטחי C הוא הפתרון הנכון, ולכן אתה מכביר במילים כדי לבטל אותו. זה מפחיד אותך שיש פיתרון. הערבים לא רוצים שלום- הם רוצים הכרעה. וזה מה שיהיה. אוטונומיה מפורזת בשטחי B+A ומדינה ישראלית ב-C. טוב לנו, רע להזיות שלך.
 29. 8
  את מי "מענישים" בבניה הפושעת ? - אותנו, אזרחי ישראל שנהיה קורבנות נתניהו
  1. אם הצליחו להביא אותך שתגיד שבנייה בירושלים היא בנייה פושעת, כדאי לך לבדוק מי אתה והיכן אתה נמצא.
  2. אף אחד לא מת בגלל הבניה, אבל 1600 נרצחו בגלל אוסלו וההתנתקות.
  3. ליוכבד – אם הצליחו לגרום,לך להגיד ששועפט זה עיר הקודש


   היית שם פעם? בלי פלורת מגב לשמור עלייך?
   לזה את קוראת ירושלים?

  4. הם מדברים על כל מזרח ירושלים. בפעם האחרונה שבדקתי זה הרובע היהודי והכותל
 30. 7
  למה לאמריקאים יותר אכפת להגיע לפתרון לסכסוך
  1. הם מנסים לפייס את העולם הערבי על חשבון ישראל למען האינטרסים שלהם
  2. לכל מדינות אירופה שהצטרפו או נמנעו, יש אינטרסים בעולם המוסלמי, ואלמנטים מאד חזקים של שמאל אנטישמי שחבר לאסלם הרדיקלי, ממש חתונה קדושה.
 31. 6
  מיליון יהודים ביהודה שומרון ומזרח ירושלים ימנעו פתרון סופי ליהודים בארץ ישראל
 32. 5
  עדיף שתבטלו את אוסלו!
  1. לא לא, אתם תישארו עם אוסלו כמו עצם בגרון. הרי יש לכם 100 אלף נושאי משרות ממשלתיות שבאו מטוניס כדי לחיות על חשבונכם, והם לעולם לא יוותרו על המשרה והחליפה. עדיף לך כבר להגר לירדן, מרצונך החופשי כמובן.
  2. עדיף לבטל את הרשות ולהתחיל להפעיל לחץ להגירה שלכם לירדן
 33. 4
  התגובה הראויה היתה צריכה להיות החלת החוק הישראלי על שטח C!
 34. 3
  איזה מזל שיש מבוגר אחראי ונבון שישגיח עלינו הילידים המטומטמים

  העיקר הם יודעים - צריך לטפח היטב גייס חמישי בתוך מדינת היעד, שידאג לפמפם את האג'נדה שלהם עבור כסף וטובות הנאה

 35. 2
  אני בעד מדינה אחת, ובנייה רחבה ביהודה ושומרון מבטלת למעשה את הסכמי אוסלו ומסכלת לחלוטין כל אפשרות ל"שתי מדינות". ועוד דבר, הבנייה בשטחים היא מקור פרנסה לאלפי פלשתינאים.
  1. מספיק לנו בשלב הזה מדינה בגבולות 67 פלוס שטחי C! וכך יהיו שתי מדינות פלסטינית בשטחי A ו-B ומדינה יהודית ודמוקרטית בכל השאר.
  2. תן לפלסטינים זכות בחירה אם זו מדינה "דמוקרטית"

   נראה איך תראה הכנסת שלך

 36. 1
  קודם שיפסיקו לבנות בוושיגטון ויחזירו את האדמות שגזלו מהאינדיאנים.
  1. עוד מגיב בתשלום של ביבי הנוכל
  2. מאיזה חומרים את לוקחת? גלי לנו גם.
  3. U R a RETARD

   There's no hope or cure 4 U !!!

  4. האמת

   אז אתה והאמריקאיים נגד בעלי האדמה המקוריים, אינדיאנים או פלסטינים. הנה הגעת לאמת. תודה לך

  5. האינדיאנים הם אזרחים אמריקאיים.

   תני לפלסטינים אזרחות ישראלית ואז ההשוואה תהיה במקומה.

  6. אסתר אני בטוח שאת מישתמשת כי רק חמורה כמוך תגיב לא לעינין
  7. משה - ההשוואה אכן לא במקום. היהודים הם האינדיאנים ששחררו את ארצם מהצורר האירופאי שגזל את ארצם וביצע בהם רצח עם. אם האינדיאנים יתנו לערבים אזרחות הם עלולים לחוות רצח עם בשנית. מה עוד שהכובש הערבי הוא רצחני וברברי בהרבה מהכובש האירופאי. הוא לא רק מבצע טיהור אתני ורצח עם , הוא גם הופך כל מקום שבו הוא מתנחל לפח אשפה. כך שבאמת אין הרבה מקום להשוואה כפי שציינת..