זו המדיניות, טמבל

מחקר: הדימוי של ישראל ירוד, אך לא בגלל ההסברה

מערך ההסברה, שק החבטות הקבוע, בעצם משוכלל ויעיל בהרבה מזה של האנטי-ישראליים, קובע מחקר חדש. לפיו, האשם הוא במעשים, לא במלים

שגריר ישראל בצ'כיה, יעקב לוי, הוא מושא לקנאה מצד רוב עמיתיו באיחוד האירופי. לנוכח הביקורת הקשה והגינויים החריפים שהם מנת חלקם של שגרירים ישראלים רבים, החיים של לוי בפראג הם "גן עדן". צ'כיה היא היום הידידה הגדולה ביותר של ישראל באיחוד האירופי. לא בכדי, היא היתה היחידה מבין 27 המדינות החברות שהצביעה נגד המהלך הפלסטיני באו"ם.

לפני עשרה ימים ישב לוי בלשכתו בפראג וחיבר מברק קצר בכותרת "הרצאות ברחבי צ'כיה - הצלחנו להעלות את נושא ההתנחלויות לסדר היום". בחמש שורות קצרות, מלאות בציניות ותסכול, הוא תיאר כיצד גם לציבור הצ'כי, הידידותי כל כך לישראל, מתחיל להימאס ממדיניותה בגדה המערבית. "בשבועיים האחרונים הופעתי בתשעה פורומים שונים ברחבי צ'כיה", כתב במברק ששיגר למנכ"ל משרד החוץ רפאל ברק, לאגף אירופה ולאגף ההסברה. "אף שנותרה אותה ידידות והבנה לישראל, גם בעקבות מבצע ‘עמוד ענן', נתקלתי בפעם הראשונה בהופעותי זה ארבע שנים, בשאלות ביקורתיות בנושא ההתנחלויות. זאת על רקע שלל ההודעות מהארץ בנושא E1. הצלחנו!"

לוי הוא דיפלומט ותיק ומנוסה, שנחשב לשגריר מוצלח. הוא משקיע לא מעט זמן במפגשים עם עיתונאים, מעצבי דעת קהל, סטודנטים ואנשי אקדמיה וכמובן פוליטיקאים. אבל מוכשר ככל שיהיה, גם לוי עמד מול שוקת שבורה בניסיונו להסביר את התנהלות הממשלה בשבועות האחרונים, אפילו לקהל הצ'כי האוהד.

לא מעט ישראלים, ובהם למרבה הצער, גם ראש הממשלה בנימין נתניהו ויועציו הקרובים, סבורים שהביקורת הרבה בעולם כלפי ישראל, במיוחד בנושא הפלסטיני, נובעת מבורות וחוסר הבנה של דעת הקהל הבינלאומית. נתניהו הוא מאלה שסבורים שהצגה אפקטיבית יותר של הקייס הישראלי, פיתוח ושכלול מערך ההסברה, יפתרו חלק גדול מבעיותיה בזירה הבינלאומית. אחרי הכל, הוא היה כל חייו איש מכירות והסברה, והרגעים היותר משמעותיים עבורו בקדנציה האחרונה היו נאומיו השונים ברחבי העולם.

האם גישתו נכונה? מחקר חדש של "מולד - המרכז להתחדשות הדמוקרטיה" משיב על השאלה הזו בשלילה. מכון המחקר הירושלמי הצעיר, שהוקם לפני פחות משנה, רוצה להיות סדנת הרעיונות וספק התוכן של השמאל הליברלי במדינה בתחומי חוץ, ביטחון, חברה וכלכלה. המחקר על מערך ההסברה הישראלי הוא הראשון שמפרסם "מולד" במסגרת ניסיונותיו להחדיר את עמדות ורעיונות השמאל לדעת הקהל. בצורה כזו, מאמינים ב"מולד", יצליחו לסייע בהחייאתו של מחנה פוליטי שנמצא על ערש דווי.

לחצו לקריאת המחקר המלא

מודעת תמיכה בישראל בתחנת רכבת תחתית בניו יורק, השנהרויטרס

לפי המחקר, ההסברה אמנם יכולה להשתפר בכמה מרכיבים, אולם הטענה כי מדובר במערך כושל ולקוי רחוקה מן האמת. למעשה, טוענים מחברי המחקר, מאז הכשלים שהתגלו במלחמת לבנון השנייה, הפך מערך ההסברה הישראלי לאחד המשוכללים והיעילים בעולם, הרבה יותר מאשר הארגונים האנטי-ישראליים שפועלים באותה זירה. ב"מולד" מסכימים כי ישראל סובלת מדימוי ירוד וממעמד בינלאומי בעייתי, אך הסיבות לכך, לדעתם, אינן קשורות להסברה.

מערך ההסברה הישראלי מנוהל כיום על ידי מטה ההסברה הלאומי במשרד ראש הממשלה. כל שאר גופי ההסברה הרשמיים בישראל ויש לא מעט כאלה - משרד החוץ, משרד ההסברה, דובר צה"ל, משרד התיירות, הסוכנות היהודית ועוד - כפופים למרותו. תיאום המסרים וגיבוש האסטרטגיה מתבצע בפורום ההסברה הלאומי, בו יושבים נציגי כל הגופים שהוזכרו לעיל. לצד העבודה מול משרדי הממשלה, מתייעץ מטה ההסברה הלאומי גם במומחים לתקשורת ושיווק מהאקדמיה והמגזר הפרטי, כדי לקבל רעיונות ולשמוע דעות נוספות. בנוסף, הממשלה מפעילה מערך הסברה לא רשמי, שכולל מאות ישראלים, פעילים בקהילות יהודיות, ארגונים ועמותות פרטיות בחו"ל, ותומכים לא-יהודים שפועלים לקידום מסריה בעיקר בארצות הברית ובאיחוד האירופי.

מערך ההסברה פועל מול התקשורת המסורתית, אבל גם ברשתות החברתיות באינטרנט. לכל גופי ההסברה הרשמיים יש חשבונות טוויטר, פייסבוק, יו-טיוב ופליקר. משרד החוץ מעודד את הדיפלומטים הישראלים בחו"ל להעלות סטטוסים ולכתוב פוסטים ואף מפעיל צוות מיוחד של טוקבקיסטים שכותב תגובות אוהדות לכתבות שמתפרסמות בכלי תקשורת בעולם. אם כל זה לא מספיק, משקיע משרד החוץ סכום חסר תקדים - כ-100 מיליון שקל בשנה - בפרויקט מיתוג ישראל בעולם, מביא משלחות של ידוענים, אנשי אקדמיה ומובילי דעת קהל לישראל ומארגן אירועים פרו-ישראליים ברחבי העולם, כמו המצעד השנתי למען ישראל בניו-יורק ופסטיבל הסרטים הישראלי בפאריס.

השאלה המרכזית במחקר היא מדוע, למרות פעילות ההסברה המאסיבית, הגופים הרבים שפועלים והתקציבים הגדולים שמושקעים, עדיין רווחת הדעה כי מערך ההסברה הישראלי נחות בהשוואה למערכת התעמולה הנגדית שנתפשת כמתוחכמת ומשוכללת.

ראש הממשלה מודה ל"מתנדבי ההסברה" בעולם אחרי מבצע עמוד ענן
ראש הממשלה מודה ל"מתנדבי ההסברה" בעולם אחרי מבצע עמוד ענןקובי גדעון / לע"מ

אחת התשובות לכך נוגעת לתזת הדה-לגיטימציה, שקנתה לה אחיזה בשנים האחרונות בכל פינה במערכת הביטחון ובמשרד החוץ. מחברי המחקר סבורים כי מדובר במונח בעייתי שהשימוש התדיר בו הגביר את הפיתוי לזהות כל ביקורת נגד ישראל כחלק מתהליך דה-לגיטימציה, ולפיכך מי שמשמיע את אותה ביקורת מוגדר מיד כאנטי-ישראלי. "על פי הגדרה זו כמעט כל ארגון זכויות אדם הפועל בישראל, גם אלו המזהים עצמם כפטריוטים ישראליים מובהקים, עלול להיחשב כחלק ממסע הדה-לגיטימציה של ישראל", נכתב במחקר. "הגדרה זו מאפשרת לממשלה לבטל כל ביקורת, תהיה זו הלגיטימית ביותר, בטענה שהיא חלק ממסע דה-לגיטימציה ולכן לא לגיטימית".

אחרי שבחנו את מערך ההסברה הישראלי, השתמשו מחברי המחקר באותם כלים כדי לבדוק את יעילות המערך האנטי-ישראלי. המסקנה אליה הגיעו היא כי האיום מצד אותם ארגונים לתדמיתה ומעמדה של ישראל בעולם, קטן בהרבה ממה שמקובל לחשוב. המחקר של "מולד" קובע כי המערכת האנטי-ישראלית נכשלת בתיאום מסריה וניהולם. הארגונים השונים אינם פועלים תחת קורת גג אחת ולעתים אף מנותקים לחלוטין אלה מאלה, מחזיקים באידיאולוגיות סותרות וחלוקים לגבי דרך הפעולה הטובה ביותר. אין שום גוף אנטי-ישראלי שנושא באחריות לקביעת סדר יום אחיד ומשותף כמו התפקיד שממלא פורום ההסברה הלאומי של ישראל. גם תפקידה של הרשות הפלסטינית והשפעתה על המערך האנטי-ישראלי מוגבלים מאוד. "התנהלות הגופים משקפת יותר מכל את כישלונה המוחלט של ההסברה האנטי-ישראלית ללכד את הארגונים הפעילים בתחום סביב מסר אחיד, קוהרנטי ורשמי", נכתב במחקר. "מלבד עקרונות כלליים אין להם רעיון משותף או מטרה משותפת; ודאי שלא דה-לגיטימציה של ישראל".

ראש מערך ההסברה הלאומי, לירן דן
ראש מערך ההסברה הלאומי, לירן דןתומר אפלבאום

גם כשהמערכת האנטי-ישראלית מנהלת פעילות שיטתית נגד ישראל, בתחום התקשורתי למשל, היא מוגבלת. לפי מחברי המחקר, הארגונים האנטי-ישראליים רואים באינטרנט וברשתות החברתיות את הזירה העיקרית מול ישראל, אולם אינם פועלים לפי אסטרטגיה מתוחכמת כפי שפועל מערך ההסברה הישראלי, ומזניחים כמעט לגמרי את התקשורת המסורתית: המודפסת והמשודרת.

מחברי המחקר טוענים שבמקרים רבים ישראל עצמה מעצימה את הארגונים האנטי-ישראליים ואת פעילותם נגדה. למשל, לפי המחקר, בניגוד לסיקור שהוא מקבל בישראל, שבוע האפרטהייד הישראלי הוא אירוע שולי באוניברסיטאות בארצות הברית, וזכה לכיסוי תקשורתי מצומצם יחסית בתקשורת האמריקאית. אירועי "שבוע השלום הישראלי" בקמפוסים, זכו לסיקור רחב הרבה יותר.

המחקר הצביע על יתרון משמעותי נוסף של מערך ההסברה: הגורמים שמזוהים עם ישראל ועם עמדות פרו-ישראליות, הם לרוב אנשי מפתח בעולם התרבותי, העסקי או האקדמי. לעומת זאת, רוב הגורמים שמגויסים למערכת האנטי-ישראלית שוליים יחסית באותן זירות. כמה אנשים בעולם יודעים מיהו נועם חומסקי וכמה סטיבן שפילברג?

לפי המחקר, הארגונים האנטי-ישראליים פועלים בעיקר מול אישים עם זיקה אידיאולוגית ברורה למטרותיה, בעיקר מהשמאל הרדיקאלי במערב, ובניגוד לישראל, מתעלמים כמעט כליל מעיתונאים, מנחי טלוויזיה, אמנים ואינטלקטואלים בולטים מהמרכז הפוליטי, שאינם בהכרח מזוהים עמם אידיאולוגית. "המימון להסברה האנטי-ישראלית מגיע רובו ככולו מאנשים פרטיים ומחברות עסקיות קטנות ולמעט מספר מצומצם של אמנים וסופרים, קשה למצוא דמויות ציבוריות בולטות המגויסות באופן מובהק לקידום אג'נדה זו", נכתב.

כרזה שהפיץ דובר צה"ל בחשבון הטוויטר שלו בעת מבצע עמוד ענן

אחד המהלכים שנתפשים כהצלחה של הארגונים בשנים האחרונות הוא קמפיין ה-BDS - חרמות, הסטת השקעות כלכליות והטלת סנקציות. ואולם, מחברי המחקר מציינים שגם קמפיין ה-BDS לא הניב הצלחות אסטרטגיות לארגונים האנטי-ישראליים, שבעצמם חלוקים לגבי הכדאיות שבהמשכו. הם סבורים כי הארגונים מגייסים את מעצבי דעת הקהל לקמפיין החרם באמצעות איומים, מרומזים או ישירים. "גם אם זכתה שיטה זו למספר הצלחות - היא מוגבלת מבחינת יכולתה לקדם את מטרות המערכת", נכתב במחקר.

דבר שלא קיים אצל הארגונים האנטי-ישראליים, בניגוד למערך ההסברה, הוא מסר חיובי. "הם מתבססים על אסטרטגיה שלילית ביקורתית המתמקדת בטענות, בהצדקות, בתלונות ובאיומים וממעטת בשיתופיות וביצירת דימוי חיובי בציבור הרחב", נכתב במחקר. "גם כאשר עוסקת המערכת האנטי-ישראלית במיתוג, מדובר בניסיון למתג את ישראל כמדינה תוקפנית וכמפרה שיטתית של זכויות אדם".

המסקנה של מחברי המחקר היא שהעמדה ולפיה ישראל סובלת מבעיית הסברה אינה מבוססת ונובעת ברוב המקרים ממה שנראה כהיסטריה משוללת יסוד. "בעיית ההסברה איננה אלא מיתוס ... אם ישראל סובלת מבידוד דיפלומטי ומדימוי ירוד בעולם, הסיבה לכך אינה נעוצה בכשל הסברה".

הטרגדיה היא שהדיון המוגזם ב"בעיית ההסברה" והעיסוק הבלתי פוסק בחיפוש אחר פתרונות טכניים או מסרים משכנעים יותר, בולם דיון רציני, גם בממשלה וגם בדעת הקהל, בדבר הסיבות האמיתיות למצבה של ישראל. "במקום לעסוק בקשר שבין מדיניות ממשלת ישראל לדימוי ישראל בעולם, הולך ומתפתח מיתוס בדבר ‘בעיית הסברה'", מסכמים מחברי המחקר. "ניפוח התעמולה האנטי-ישראלית מחד גיסא והביקורת על ההסברה הישראלית מאידך גיסא, מסיטים את תשומת הלב הציבורית מהקשרים הסיבתיים שבין הידרדרות תדמית ישראל ומעמדה הבינלאומי למדיניות ממשלתה".

היום יתקיים במשרד החוץ בירושלים הכנס השנתי של שגרירי ישראל בעולם. בכנסים הקודמים נהג שר החוץ לשעבר, אביגדור ליברמן, לנזוף ולעלוב בשגרירים. הוא טען שבמקום להסביר את עמדת ישראל ולעמוד על "הכבוד הלאומי", הדיפלומטים הישראלים מתקפלים ומתבטלים בפני העולם. בינתיים ליברמן הוא זה שארז את חפציו והתקפל ממשרד החוץ בשל כתב האישום שהוגש נגדו. כנס השגרירים יכול להיות הזדמנות טובה לדון בממצאי המחקר של "מולד". טוב יעשה מנכ"ל משרד החוץ רפאל ברק אם יחלק אותו לכל אחד מהשגרירים שיעבור את מפתן הדלת של אולם הדיונים בו יתקיים הכנס.

אז היכן הבעיה: בהסברה או במדיניות עצמה?

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 94
  the infirmation

  I think the information in Israel is very important and need to increase it. Not stop it!!.
  The information is a very important means especially in Israel
  Most countries think that Israel is a cold and uncaring but thanks to the information she changes her mind and sees the opposite of what she thought
  I think you should combine the information in high school and make delegations stressed to Israel which would increase our situation better world

 2. 93
  השגרירויות ברובן מיותרות, אפשר לאחד 80% מהן. צריך להחזיר את השגרירים ולטפל בבעיות הפנים של המדינה במקום זה.

  רק מסיבות קוקטיילים מעניינות את משרד החוץ. לממשלה אין סדר יום תקציבי והיא נותנת לכל מי שמבקש. כך הגענו להוצאות ביטחון עצומות, לתקציבי ביטוח לאומי שהולכים בעיקר לערבים ולחרדים - 55 מתוך 70 מיליארד שקל, לפנסיות עצומות במגזר הציבורי, לגירעונות מהגדולים בעולם המערבי ועוד ועוד.
  צריך מישהו שיקום וידרוש לקצץ 90% מתקציב המדינה.

 3. 92
  הכזב המוסלמי מצליח בשטיפת המוח לעולם כולו והוא:-

  אם רק תצאו מהשטחים - יבוא שלום לעולם - כך מטפטפים לעולם כולו שנמצא תחת איום מוסלמי בכל מקום ומקום. העולם - שמצד אחד אין לו תשובה להתפשטות האסלאם עד כדי סכנת השתלטותו, ומאידך חרד לתדמיתו הדמוקראטית-ליברלית שתזדהם כשתתגלה האמת לעין כל, ובעיקר להם עצמם שאירופה כולה אינה חפצה בתושביה המוסלמים, כי הם מה שהם.
  במצב עניינים כזה - מעדיפים כולם להשליך את הבעיה לנקודה אחת - לישראל. היא היא האשמה בכל. - היא העושה מעשי זוועה בפלשתינים - היא האשמה בנחשלותם ועוד ועוד.
  הסברה כנראה שלא תעזור, לכן על ישראל לומר בפה מלא. אנחנו לא נפקיר שטחים יותר בידי מוסלמים שישלחו עלינו כל כלי נשק ותחמושת אפשרי. ראו מה קורה בסיני, ראו מה קורה ברצועת עזה. האם אנחנו נאפשר גם ליו"ש ליהפך לאיום על חיינו - התשובה היא לא ולא!
  האם האמריקאים רוצים לעשות לעצמם חיים קלים ולהוכיח שהם "משכיני השלום" במזרח התיכון, וכך להעלות את יוקרתם ? כנראה שזה המצב. אנחנו לא חייבים להשלים עם זה.
  PAX FALESTINE פירושו אסון לילדינו אחרינו.
  מה יסבירו המסבירים המיועדים - לא ברור לי.

 4. 91
  רוב אנשי משרד החוץ הם שמאלנים, שלעולם לא יגידו שארץ ישראל כולה שייכת ליהודים, ולא לפולשים הערבים. התנצלות מהסוג של "תוקפים אותנו" לא עוזרת, אם במו פיהם הם אומרים שיהודה ושומרון שייכות לערבים. כשישראל הודיעה על נכונותה "להחזיר" את רמת הגולן לסוריה תמורת שלום, הסיק שר החוץ הקנדי שישראל הודתה בכך שהיא התוקפן!
 5. 90
  מתי יבינו שזה לא עניין קוסמטי אלא מהותי. מדינה גזענית ומליטריסטית - זה גורלה

  עד שיבינו שצריך לרפא את המדינה מסרטן ההתנחלויות

 6. 89
  ליברמן ועמידרור הם האויבים הכי גדולים של ישראל. רק השם שלהם גוקם לביטול כנסים בין לאומיים שמא יצטרכו ללחוץ את ידם.

  טול קורה מבין עיניך

 7. 88
  "מחקר" מגמתי

  נראה שחוקרי ״מולד״ הגיעו לתוצאות ה״מחקר״ שלהם הרבה לפני שעשו את המחקר עצמו. על מה הם מבססים את הטיעונים שלהם? לפי מה הם קבעו לדוגמא שסטיבן ספילברג הרבה יותר ידוע מנועם חומסקי? תעשו השוואה פשוטה בגוגל טרנדס (google trends) ותראו שהם בערך שווים. אם הבעיה היא לא ההסברה אלא מדיניות הממשלה איך יכול להיות שהפלסטינים מצליחים להסביר כל כך אפקטיבית את מדיניות הסירוב, הטרור והרקטות שלהם כלפינו? כי הם לא נותנים לעובדות לבלבל את הפרופוגנדה שלהם - לכן, אנחנו צריכים להסביר לעולם את הצד שלנו. אם לא הייתם מחברים מאמר אידאולוגי ומגמתי במסווה של מחקר אמיתי אולי היינו מאמינים לכם.

 8. 87
  מחקר מגמתי

  נראה שחוקרי ״מולד״ הגיעו לתוצאות ה״מחקר״ שלהם הרבה לפני שעשו את המחקר עצמו. על מה הם מבססים את הטיעונים שלהם? לפי מה הם קבעו לדוגמא שסטיבן ספילברג הרבה יותר ידוע מנועם חומסקי? תעשו השוואה פשוטה בגוגל טרנדס (google trends) ותראו שהם בערך שווים. אם הבעיה היא לא ההסברה אלא מדיניות הממשלה איך יכול להיות שהפלסטינים מצליחים להסביר כל כך אפקטיבית את מדיניות הסירוב, הטרור והרקטות שלהם כלפינו? כי הם לא נותנים לעובדות לבלבל את הפרופוגנדה שלהם - לכן, אנחנו צריכים להסביר לעולם את הצד שלנו טוב יותר. אם לא הייתם מחברים מאמר אידאולוגי ומגמתי במסווה של מחקר אמיתי אולי היינו מאמינים לכם.

 9. 86
  שקוף לחלוטין: הבעיה אינה בהסברה; אלא אך ורק במדיניות חסרת תוחלת, צידוק או טעם. האשמים מאשימים את המסבירים שלהם-עצמם. והם באים בתלונות למסבירים שלהם; זה מצב עצוב ומסוכן
 10. 85
  מנטליות של עבדים

  ישראל מתעסקת בלי הפסק בדימוי שלה, במקום במה נכון בשבילה, תוך הפגנת מחסור עמוק בשיכנוע עצמי. אף אחד לא אוהב את מי שמנסה להיות אהוב על ידי כולם, מי שמקבל כבוד זה מי שנאמן לעצמו ומוכן לשלם על זה מחיר, לא חסרי עמוד שידרה שבורחים אפילו מהעימות הכי קטן, רק בשביל לנסות לשווא לרצות את "דעת הקהל העולמית" - שמונה שנים של ספיגת רקטות בלי תשובה.
  אין שום קשר ולו הקלוש ביותר בין מה שמדינה עושה ובין הדימוי שלה. האויב מספר אחת של האנושות היא ערב הסעודית - מדינת ימי ביניים שהכניסה ליהודים אסורה אליה, והיא גיהנום של זכויות אדם בתוכה, והמייצאת מספר אחת של טרור וקיצונות איסלאמית לעולם המערבי, אין לה שם בעיה של דימוי, גם לצרפת לא היה שום בעיה של דימוי אחרי שהשמידה חצי מאלג'יריה (כולל מאות אלפי הרוגים) , לא לסין אחרי כיבוש טיבטי עם מיליון קורבנות, לא לאף אחת ממדינות נאטו שהפיצו במלחמות הנפט בעיראק ואפגניסטן הרס והרג בקנה מידה ויאטנמי. אפילו תתי החלאות ממשטרי הרצח של סודאן מקבלים תפקידי כבוד במועצת זכויות האדם. אחרי כל זה אתם באמת חושבים שיש איזשהו קשר בין הבנייה ב E1 והדימוי של ישראל ?? באיזה עולם אתם חיים ??

 11. 84
  המחשבה האווילית ש"הסברה" טובה היא פתרון הקסם להדיפת ביקורת בינלאומית על ישראל אינה חדשה. ספר חדש, הנקרא "הכלה והנדוניה: ישראל, ירדן והפלסטינים לאחר מלחמת יוני 1967" (באנגלית), מתאר כיצד הממשלה החליטה על הגברת ה"הסברה" כדי להגיב על ביקורת בינלאומית חריפה על ישראל בגלל גירוש פלסטינים מהגדה המערבית לאחר המלחמה. לפי הספר, שר החוץ אבא אבן פיקפק בתועלת שתצמח מ"הסברה" של מדיניות כאשר לא ניתן להסביר אותה. את מה שאבן הבין ב-1967, רוב הישראלים לא מבינים ב-2012: הבעיה אינה עם ה"הסברה" אלא עם המדיניות והמעשים של ישראל. כאשר ישראל הורגת בעזה ובלבנון אזרחים חפים מפשע, אין מה להסביר ושום "הסברה" לא תעזור.

  המחשבה האווילית ש"הסברה" טובה היא פתרון הקסם להדיפת ביקורת בינלאומית על ישראל אינה חדשה. ספר חדש, הנקרא "הכלה והנדוניה: ישראל, ירדן והפלסטינים לאחר מלחמת יוני 1967" (באנגלית), מתאר כיצד הממשלה החליטה על הגברת ה"הסברה" כדי להגיב על ביקורת בינלאומית חריפה על ישראל בגלל גירוש פלסטינים מהגדה המערבית לאחר המלחמה. לפי הספר, שר החוץ אבא אבן פיקפק בתועלת שתצמח מ"הסברה" של מדיניות כאשר לא ניתן להסביר אותה. את מה שאבן הבין ב-1967, רוב הישראלים לא מבינים ב-2012: הבעיה אינה עם ה"הסברה" אלא עם המדיניות והמעשים של ישראל. כאשר ישראל הורגת בעזה ובלבנון אזרחים חפים מפשע, אין מה להסביר ושום "הסברה" לא תעזור.

 12. 83
  מחקר: תעמולת גופים פוליטיים שמאלנים קיצונים מוצגות בהארץ כ״מחקר״
 13. 82
  חבל שבימין יש בעית הבנת הניקרע
 14. 81
  השגרירים הם שמאלנים המזדהים יותר עם אשף מאשר עם ישראל וזהתוצאות בהתאם.
 15. 80
  כל הכבוד

  מאמר מרתק וצודק.

 16. 79
  בישראל הסברה = לוחמה תקשורתית

  קרי, הדוקטורינה הישראלית להסברה היא מסר שסותר מסר אחר אופזציוני, כמו נשק ככל שהוא יותר גדול, יותר חזק ואחיד כך הוא יותר אפקטיבי, רק שמישהו שכח שהסברה צריכה להסביר משהו על מי שנוקט בה, ולא להפיל\לפסול טיעונים אחרים, הכשל ההסברתי הוא תוצאה מהמבנה של המדינה וההבנה השוגיה של ההסברה כלוחמה בשדה התקשורת, בישראל לצבא יש מדינה ולא להיפך, הפוליטיקאים בביצה הפוליטית יודעים על כך ומרוצים מכך, כל עוד העיסוק ב"אנחנו והם" ולא ב"למה אנחנו" אין הסברה בישראל.

 17. 78
  הבעיה פשוטה: אין שום הסבר שלא כולל גזענות ואפרטהייד שמסביר את מדיניות ההתנחלות.
 18. 77
  מי שעושה כל כך הרבה דברים שדורשים הסבר משקיע בהתאם בהסברה
  1. לא. מי שמתנהל במציאות מורכבת כ"כ ומוקף אויבים פנאטים ובעלי כבוד אפסי לחיי אדם שמשטים בעולם נאיבי כבר מעל 65 שנה - משקיע בהתאם בהסברה. אולי לא תואם את קו המחשבה של השמאל הקיצוני, אבל מציאות היא מציאות.
 19. 76
  מחקר פוליטי, תוצאה פוליטית וכך גם הכתיבה. זאת הסיבה שתרבות הדיון בישראל היא אחת הנמוכות בעולם.
 20. 75
  הומור מר

  מה שנותר זה הומור מר. העיקר שהאספרסו עדיין טוב

 21. 74
  הימין מתבלבל בין הרטוריקה למציאות
 22. 73
  סלדתי מציניות תמיד

  אבל מה שנותר הוא ההומור המר. אנחנו השפויים הרמנו ידיים

 23. 72
  הסברה חזקה יותר

  כל מה שצריך זה להראות להם שמעולם לא כבשנו אף אחד, שביבי וליברמן הם שחקנים מוכשרים של הקאמרי והחרדים המתרבים בצמרת הם סטטיסטים שהבינו שהוליווד זה כאן

 24. 71
  אפשר לאהוב את ישראל ועדיין להתבייש בתושביה!!
 25. 70
  בקרוב המחקרים יעשו רק באריאל ושם הגל יראה שביבי תו

  שביבי תותח

 26. 69
  הסרטן האמיתי

  מיהו האויל שחושב שניתן להסביר כיבוש גזל רמאות והיתעללות?? אפילו אלוף הפרופגנדה גבלס לא היצליח לשכנע איש מחוץ לגרמניה בצידקת הנאצים. המיתנחלים בניצוח הביב הם סרטן ממאיר שיחסל את המדינה אם לא נעקרו

 27. 68
  ימונה ערן ארגוב לראש מערך ההסברה של ישראל!

  מעט יצירתיות מתבקשת. צוות מיוחד של סיירת מטכ"ל - או "יחידת עילית" אחרת - יביא אותו ארצה. בארץ האיש יחזור למוטב כשיועמד לרשותו ג'יפ סופר-בורגי ומשרד מזווד היטב ויהפוך לתעמלן הכי יעיל - משום היכרותו "מבפנוכו" עם שורש עמדותיהם וערש הגותם של כל משנאינו בעולם, ימ"ש. ההסברה לא שתצנה את המציאות אך לפחות תימנע מהשקעה בפרסומת חוצות, כגון זו המופיעה בצילום הנלוה לכתבה, המציגה אותנו כגזענים ומחטיאה את המטרה [הוקעת הטרור האיסלמי].

 28. 67
  תדמית שלילית שלישראל נקבעת על ידי המלעיזים במדינה. למשל : שמעון פרס.

  שמעון פרס קבע היום שיש פרטנר לשלום. ראש הממשלה קרא לאבו מאזן עשרות פעמים למשא ומתן והוא מסרב. אולמרט נתן לאבו מאזן את כל מבוקשו : העברת ערבים לישראל, ירושלים,שכונות, שטחים, כל האגן הקדוש, ואבו מאזן ברח.
  אם פרס אומר שיש פרטנר משמעו שנתניהו הוא הסרבן. על כך מסתמכים אנשי העולם. מה לנו כי נלין.
  כך גם ציפי לבני, זהבה גלאון,חנין זועבי,. אז העולם אומר שאם אתם אומרים זאת משמעו שראש ממשלת ישראל מסרב לשלום , בעוד שמצב הפוך לגמרי.

 29. 66
  אם בכל מקרה יאשימו אותנו בגזענות ואף בטיהור אתני אז צריך כבר לבצע.
 30. 65
  בכל התגובות עד עתה לא ניתן למצוא אחת המעידה שהכותב מבין את קוצר הדעת הן של הימין והן של השמאל

  הויכוח כאן הוא על רמה מאד נמוכה. הגברים והנשים בשמאל לא שכבו עם מספיק נוכרים ונוכריות כדי להתחיל לפענח את אופי היחס של המערב ליהודים. הימין שקוע באמוק התאבדותי ולוקה באידיוטיות עיוורונית. מכאן השטחיות שבהטחות משני צידי המתרס.

 31. 64
  שאלה עקרונית לעורך הארץ - האם זו כתבה או מאמר? לכאורה יש לנו פה דיווח, אבל סוף יש הבעת דעה ברורה ונחרצת של הכתב. מה עם קצת אתיקה עיתונאית? עד מתי הארץ יצהיב?

  וכל זה בכלל בלי קשר לתוכן הכתבה או עמדתי בסוגייה. זו ביקורת עקרונית על צורת הכתיבה המקובלת בעיתון - או שיש מאמר, ואז הבעת דעה היא מהות העניין, אבל הדבר נעשה בצורה ברורה וגלויה- או דיווח , בו הביקורת היא לכיול היותר לגבי העובדות המוצגות , והפרשנות נועדה לעזור להבין את הסוגייה, ולא לקדם אג'נדה ספציפית.

 32. 63
  זה נכון שמדובר במדיניות, אבל גם ההסברה הישראלית מעוררת אנטגוניזם. היא ילדותית ואגרסיבית ומחזקת את הרושם השלילי שבכל מקרה יש עלינו.

  הפוסטר שמפורסם בכתבה הוא דוגמה מצוינת. היא מכוערת, מתנשאת, ומייצרת אנטגוניזם.

 33. 62
  מחקר ומציאות

  יכול להיות שכל מילה ב׳מחקר׳ אמת, אבל היות והגוף שערך אותו מוטה במוצהר וידע איזו תוצאה הוא רוצה לקבל, אי אפשר להתייחס אליו כמדעי. למשל כותרת יותר אתית למאמר: לדעת ארגון שמאל חדש ההסברה לא אשמה.
  אם השמאל מתעניין בהסברה ורוצה להחיות את המחנה הפוליטי שלו לבחירות הבאות, טוב יעשו אם יקיאו מתוכם את אותם ארגונים שהכפישו את ישראל בדו״ח גולדסטון ובמקומות אחרים (שוברים שתיקה עדאללה וכו׳). יש הבדל בין ביקורת ליגיטימית לבין הלשנה וטינוף.
  נוצר מצב שחלקים גדולים בציבור רואה את השמאל בכלל כאנטי ישראלי וזאת כי אין גינויים להלשנות הנלוזות. בניגוד לימין מגנה את פעולות תג מחיר.
  בהצלחה בבחירות

 34. 61
  זה מאמר דעה או ידיעה חדשותית? למה המאמר מופיע תחת הקטגוריה "חדשות" אם דעתו האישית של הכותב זרועה כמעט בכל שורה? כשמדובר באג'נדה, הגבולות בעיתון "הארץ" מיטשטשים כנראה.
 35. 60
  לך תסביר שאתה עם כובש, שראש הממשלה מניפולטור שקרן ושהעם שלך לא שם זXן על אף אחד וחושב שהוא יותר חכם.
 36. 59
  מכון מחקר אנטי ציוני מצא שהביקורת על ישראל קשורה ל"מעשיה" ולא חלילה לאנטישמיות. אם ישראל תחדל להגן על עצמה מפני התוקפנות הערבית מבקשת לחסלה וץחדל לבנות ישובים העולם יחייך אלינו.
 37. 58
  חסר גילוי נאות מי זה "מולד" (תשובה: בורג, זה שעליו כתוב "הי הג'יפ היי הג'יפ...)
 38. 57
  תאכלס ישראל מדינת אפרטהייד אז מה הסברה תעזור?
 39. 56
  ואיך אנו נראים בעיני עצמנו???

  ביבי נתניהו ביסס את בחירתו על הכנסת פחדים בחברה מפני פיגועים ומלחמות. האם הוא עשה דבר וחצי דבר לקראת שלום???? לא !!!!!!!!
  ביבי נתניהו הכניס הרבה שנאה והפרדה בחברה בישראל והוא חוגג על הפרדה זו. בשנת 2012 שמאל שונא ימין וימין שונא שמאל. חרדים/דתיים שונאים חילונים ןחילונים שונאים חרדים/דתיים. האם הוא עשה דבר וחצי דבר לתקן את המצב? לא !!!!! החברים הטבעיים של נתניהו, אנשי ש"ס, מדברים ללא הרף על אשכנזים למול מזרחיים. הם מחזקים בקרב המזרחיים את רגש הנחיתות. ורק כדי להוסיף עוד בוחרים. אפילו אותו כלכלן , שנתניהו ביקש להביא לליכוד במקום ח"כ כחלון, על תקן מזרחי תורן דיבר על הפלייה בין אשכנזים למזרחים, אלא שהוא שכח לספר למי שאינו יודע, כי כל אדם אשכנזי או מזרחי שהיה לומד ועובד כמוהו יכול היה להיות מצליח ועשיר מאוד כמוהו המזרחי !!!!!!
  האם ציבור הבוחרים מוכן להמשיך לחיות בארץ שהבסיס לחיים בה הוא רגש נחיתות, שנאה והרבה הפחדות???????? תתעוררו, לפני שלא תהיה לנו מדינה !!!!!!~

  1. עם כל הכבוד - ויש כבוד - כל החלאים של הימין הישראלי - ויש כאלה למכביר אינם הסיבה לאיבה הבינלאומית לישראל.
  2. bravo

   so thats why most of the likudnikem are mezrahim

 40. 55
  כל העולם כולל סין יפן הודו וברזיל נגדנו האם גם הם אנטישמים?
 41. 54
  מי זה המכון "מולד" הזה ומה ה- credentials שלו?

  פרופוגנדה מניפולטיבית

  1. בגדול, זאת הקרן החדשה לישראל

   כשישראלים אנטי ציונים כמו אברום בורג עובדים למענה

 42. 53
  כל עוד הבורות והשנאה העצמית קיימת אצל קהלים נרחבים במדינת ישראל, ובכללם ברק רביד ושאר "העיתונאים" מ"הארץ" ודומיהם, אז שום הסברה לא תעזור. את רוב חומרי התעמולה שלהם, הערבים לוקחים אצל עיתונאים שמאלניים ישראלים. כשעם ישראל בשלמותו יעמוד איתן ויגיד את האמת לעולם, אז לא נצטרך שום הסברה.
  1. התקשורת אולי שטחית אך היא לא אשמה בטירוף ובטמטום של הימין. אתה מצפה שגם רביד וחבריו ירקדו וישירו "אתה תותח" כמו מזרחיים בחתונה ויכרכרו סביב ראש הממשלה הצפון קוריאני? זו תהיה בגידה ביהדות ברמות של פולחן עגל הזהב
  2. הבורות והשנאה היא אצל הימנים, כמוך, יא נעל.

   ימנים בורים ונחשלים שבקושי סיימו תיכון. שונאים ערבים כי ככה, בלי סיבה, כי "כל הערבים חרא". שונאים פועלים זרים כי "הם גונבים לנו את הפרנסה".

  3. לא ככה נשר. המזרחי שונא את הערבי כי הערבי הוא מראה שבה הוא רואה את פניו הכהים משתקפים אליו ולכן הוא רוצה לשבור אותה. אילוהמזרחי למד לאהוב את עצמו טיפה יותר לא היה שונא את הערבי אלא מחבקו כאח, במידה וזה לא רוצה להשמידנו.
 43. 52
  אין לי אפילו כח לשנא אתכם
 44. 51
  אמרת "מולד" אמרת הכל... מדובר בארגון שמאל קיצוני המתחפש למכון מחקר.

  http://www.ngo-monitor.org.il/article/_299
  ראש הארגון הוא אבנר ענבר, ממקימי תנועת סולידריות שייח ג'ראח. מנהל המדיניות הוא מיכאל מנקין, לשעבר משוברים שתיקה. ראש המחקר הוא אסף שרון, פעיל בשוברים שתיקה וסולידריות שייח ג'ראח. אברהם בורג הוא המייסד והיו"ר של מולד.

 45. 50
  כששגריר לא יודע מילה בשפת הארץ, ולא מבין את המנטליות שלה, ויהודיה מתבישים בו , אז יש בעיה . גם אם הצליחו לגרד מחקר משונה כזה.

  תוסיפו חוסר אינטליגנציה וחוסר קומניקציה וחוסר יכולת התבטאות מינימלית, תקבלו תמונה טובה של שגרירנו הממונים מלמעלה בכל הארצות החשובות.

  1. למה, דווקא נוספו בשנים האחרונות מספר אזרחים ערבים לשירות החוץ - אין ספק שהם יועילו בהבנת השפה והמנטליות במדינות מערב אירופה.
 46. 49
  ההשוואה היא מול "מערך ההסברה האנטי-ישראלי"? לא הוא הבעייה. הבעיה היא התקשורת העולמית שברובה המוחלט מוטה נגד ישראל.
 47. 48
  מיהם האנשים מאחורי האיגון - אברהם בורג הוא המייסד והיו"ר של מולד.

  "מכון מחקר ישראלי" =
  פעילים: ראש הארגון הוא אבנר ענבר, ממקימי תנועת סולידריות שייח ג'ראח. מנהל המדיניות הוא מיכאל מנקין, לשעבר משוברים שתיקה. ראש המחקר הוא אסף שרון, פעיל בשוברים שתיקה וסולידריות שייח ג'ראח. אברהם בורג הוא המייסד והיו"ר של מולד.
  http://www.ngo-monitor.org.il/article/_299

  1. אנשים יקרים-כה יתן להם השם וכה יוסיף.....

   .

 48. 47
  תקראו כיצד מכפיש היום שימון פרס את הממשלה בפני 150 שגרירים זרים, ואחר כך תתפלאו למה יש לישראל תדמית ירודה.
  1. אחי, רצחתם את רבין "הבוגד", למה א תנסו להוריד גם נשיא משת"פ?
 49. 46
  ישראל משקיעה לפחות מיליארד שקלים בתעמולמ. אחרי שהאבק שוקע, נותרות השאלות. אין לאף ממשלה בעולם ולאף ליברמן ישראלי או אחר, שליטה על מה אחרים חושבים. יש לנו שליטה בלעדית על מה עושים כאן. נועה תשבי ובר רפאלי בשרות ההסברה, הן קוסמטיקה יקרה, שלא מסתירה את הפגמים.
 50. 45
  מחקר לא מפתיע

  שוב מוכח שאי אפשר לעבוד על כל האנשים כל הזמן

 51. 44
  מחקר שערכתי קובע

  שהתגובות שלי הן הכי מבריקות וחכמות.

  מאחורי המכון החדש עם השם הסימפטי מסתתרים אותם כוחות אנטי ציונים ישנים.

 52. 43
  מחברי המחקר טוענים שבמקרים רבים ישראל עצמה מעצימה את הארגונים האנטי-ישראליים ואת פעילותם נגדה. למשל, לפי המחקר, בניגוד לסיקור שהוא מקבל בישראל, שבוע האפרטהייד הישראלי הוא אירוע שולי באוניברסיטאות בארצות הברית, וזכה לכיסוי תקשורתי מצומצם יחסית בתקשורת האמריקאית. אירועי "שבוע השלום הישראלי" בקמפוסים, זכו לסיקור רחב הרבה יותר.

  בדיוק כמו שמעצימים כל פיפס אירני או נפיחה עזתית.

  השיטה של הביב ושל מורו ורבו פינקל-שטן היא לטמטם, להלחיץ ולהפחיד את הציבור. ציבור מבודד ומאויים, מוקף אויבים מבית ומחוץ הוא ציבור שימשיך להצביע לביבי ודומיו. ככל שנשמע יותר שהפצצה האירנית בדרך, שאירופה מתאסלמת, חוסיין אובמה יחלק את ירושלים ושהעולם כולו אנטישמי, כך יתחזק הביבון.

 53. 42
  איך אמר אפרים קישון? "סליחה שניצחנו"

  נכון, עדיף לעשות פחות רעש וצילצולים. רוצים לבנות ב- E1? תבנו בשקט. זיכרו, העולם תומך במי שנראה מסכן, ולכן תמכו בנו במלחמת ששת הימים, וכעת תומכים בערבים שמעמידים פני מסכנים.

 54. 41
  לגבי ההסבר הישראלית

  אפשר לשקר לחלק מהאנשים, חלק מהזמן. אי אפשר לשקר לכל האנשים, כל הזמן

 55. 40
  חרטבונא

  ...."מכון המחקר הירושלמי הצעיר, שהוקם לפני פחות משנה, רוצה להיות סדנת הרעיונות וספק התוכן של השמאל הליברלי במדינה בתחומי חוץ, ביטחון, חברה וכלכלה...." נו באמת.
  עוד זבל מבית היוצר של שוקן ועדת כתבלביו

 56. 39
  בירבור אחד ארוך. צריך קצת ראיה הסטורית. מוקד הפעילות האנטי ישראלית הוא באירופה. אותה אירופה שעמדה מהצד בתקופת השואה, אותה אירופה שעמדה מהצד ב- 1948 עת צבאות ערב פלשו לא"י, אותה אירופה שעמדה מהצד בתקופת ההמתנה שלפני מלחמת 67 (ואף הטילה אמברגו על ישראל). אותה אירופה לא התנגדה, וחלקה אף תמך בהחלטת האו"ם המגדירה את ירושלים כבירת פלשתין ולא כבירת ישראל והעם היהודי לדורותיו, ולוא אף באופן חלקי. אם רוצים לחיות כאן, צריך לדעת איך חיים עם זה (כמו שחיים עם מחלה כרונית קשה, אך לא בהכרח סופנית), אם לא רוצים לחיות, אזי מוצאים דרכון זר ומהגרים מכאן. אני מבין שלרוב הסמולנים יש כבר דרכון זר, אז שינצלו אותו וזהו. אם זאת, אין גם לשכוח שהשנאה באירופה ליהודים (משפט דריפוס) הולידה את התנועה הציונית ובסופו של דבר את מדינת ישראל, ועל כך יש להודות לה.
  1. התגובה שלך היא בירבור אחד ארוך

   אנשים אומרים לך שאתה שיכור, אל תגיד הם אף פעם לא אהבו אותי - לך לגמילה
   כל אותן מדינות באירופה רואות דברים נכחה
   פוליטיקאים בארה"ב בוחרים לא לראות בגלל שיקולים אלקטורליים פנימיים - זה לא אומר שאתה לא שיכור, אל תאחז בזה

  2. שוקי יקר, ולמה מדינת ישראל וחייליה האמיצים עומדים מן הצד בעת הטבח בעם הסורי?
 57. 38
  Guilty is guilty and no amount of hasbarah w

  Hasbarah will help. The settlements will be the end of Israel. After all the normal people leave bibi and his cronies can rule for ever while breeding fear that by then will be just. The kingdom of Israel was destroyed becaus of it's immorality. Learn from our history.

 58. 37
  הסברה לפי שיטת נתניהו

  העולם עוין אותנו,הם אנטישמים.לצורך ההסברה יש להשתמש בעזרים הסברתיים כגון שרטוט הפצצה שבה השתמש מעל דוכן עצרת האו״ם מבחינתו הוא המציא את הגלגל, שיחזור לתקופה הנאצית גם הם השתמשו בעזרים לצורך הסברת המדיניות הנאצית . יש לשבור את המראה ומה שמישתקף מימנה

 59. 36
  "מכון המחקר הירושלמי הצעיר... רוצה להיות סדנת הרעיונות וספק התוכן של השמאל הליברלי במדינה בתחומי חוץ, ביטחון, חברה וכלכלה." עם הגדרה כזאת לאיזו תוצאה אפשר לצפות? שהם יגידו שהמדיניות כן בסדר? הרי לפי הגדרת המכון תפקידם הוא לא לחקור את המציאות, אלא לחקור את המציאות כדי להגיע למסקנות שיתאימו לגישה של השמאל. כלומר, התשובה נתונה מראש, עכשיו רק צריך להמציא את הטיעונים. כמו מולד, כך ברק רביד ואידך זיל גמור.
 60. 35
  גם מערכת החינוך מצויינת, מייצרת חיילים ציתניים לזרוע הצבאית של הציונות

  אין להם אפילו ספק שמותר להם לגזול את הפלסטינים בשל אנטישמיות אירופאית איום מדומיין על העם היהודי וזכויות מלפני 2000 שנה, צריך להיות מומחה בהונאה בכדי שהנוער, מטומטם ככל שיהיה, יקנה את זה ויהיה מוכן להתייצב לשרת את המדינה הזו.

 61. 34
  הבעיה האמיתית היא שהאירופאים אנטישמים

  לחשוב שניתן לשכנע אותם באמצעות הסברה זה כמו לומר שהיהודים באירופה היו צריכים להסביר לפני מלחמת העולם השנייה - "אנחנו לא באמת מפיצים מחלות"; "אנחנו לא באמת שולטים בעולם"; "הגזע שלנו לא באמת נחות".
  זה לא אומר שלא צריך להשקיע בהסברה; אבל אסור להגזים בציפיות ממנה.

  1. תגובה מעולה
 62. 33
  כל העולם ואשתו טועים רק ביבי צודק
 63. 32
  כציוני מאמין ופעיל מאוד קשה

  יש פשוט דברים שבלתי ניתן להסביר והממשלה ונתניהו מתנהגים כמו ילד קטן שרוקע ברגליים ואנשים אוהבי הארץ כבר לא מצליחים להסביר. אולי בכל זאת יכול להיות שכשגם הידידים הכי טובים שלנו חושבים שאנחנו טועים מאוד אולי כדאי להקשיב ולחשוב שוב על המדיניות שלנו.

 64. 31
  אנשים בעולם אינם מבינים המצב כאן, ואינם יודעים ההיסטוריה. כפי שאנו איננו מסגלים להבין מרכבות המצב ביגוסלביה לשעבר. מעבר לכך ישראל יוצרת דברים שאין דומה להם בעולם כמו הרשות הפלסטינית, והשליטה במעברים ברצועה. פלא שקשה להסביר?
 65. 30
  השלום יצא לדרך. איתנו או בלעדנו... או נגדנו
  1. כרגע הוא בנופש בחומס. כאשר יחזור משם יהיה מן הסתם נגדנו LOL.
 66. 29
  רק לראות את התגובות ולהבין עד כמה הפסקנו להבין את מצבנו האמתי

  אכן ברב מדינות אירופה יש מיעוט מוסלמי גדל - אבל עובדה זו היום עובדת לכאורה לטובתנו - כי ברב המדינות מיעוטים אלה מאד "בעיתיים"
  ברוב מדינות העולם המערבי, החמאס והחיזבללה נתפשים כטרוריטיים. ואיראן מושבת לצפון קוריאה, הסרבנית והמסוכנת. -
  האינטרים של הנפט הם כבר לא מה שהיו פעם - ברוב העולם המערבי, שמוש בגז, הפחתת צריכת הדלק, נפט פצלים והדחף לאנרגיה ירוקה הופכים את מדינות ערב ל"לא נחוצות ולא נחמדות" - עיקר החדירה של מדינות אלההן היא עכשיו דרך השקעות פיננסיות במערב...
  הבעיה היא פשוט מעשינו אנו -
  לא ניתן להסביר יותר שליטה בעם אחר 45 שנה - הוויכוח אם השטחים הם "ירדן" או "פאלסטין" מענין רק אותנו - בעולם זהו שטח כבוש. אנשים ש גרים במשטר צבאי - בהגדרה - אנשים שאנו מסרבים לתת להם את אותה ההגדרה העצמית לה זכינו, שטח שבו המתנחלים מתעללים בכפריים המקומיים - נודה לאמת הצלחנו לדכא את הטרור הערבי מצוין, כל כך טוב שרוב מעשה האלימות הם עכשיו מן הצד שלנו.

  1. מעניין כיצד הסינים מסבירים באירופה את כיבוש טיבט, כיצד הטורקים מסבירים את דיכוי העם הכורדי וכיצד הספרדים מסבירים את העובדה שלבסקים אין מדינה. כל המדינות האלה לא זכו אפילו לגינוי אחד באו"ם. והאיחוד האירופי לא התכנס אפילו פעם אחת לדון בעניין.
  2. לכל המיעוטים הנ"ל יש אזרחות מלאה של המדינה הסינית, הטורקיץ והספרדית בהתאמה. הפלסטינים, לעומתם, חיים בלימבו ללא זכויות אזרח. אין אח ורע לכיבוש הזה בעולם.
  3. טמטום ימני טיפוסי.

   חתיכת טיפש נעל, אתה וכל המשתמשים בתירוצים שלך: אם אתה משווה את ישראל לסוריה וסין, ואומר 'למה להם מרשים ולנו לא', מה זה אומר על המצב של המדינה שלך, אה, יא נעל? שתזדיין ספרד, וסין וסוריה. למי איכפת? תסתכל בצלחת שלך, טיפש. תראה כמה שהיא מלוכלכת.

  4. מספיק לעשות חיפוש שטחי באינטרנט כדי למצוא גינויים של האו"ם למדיניות סין בטיבט

   והתגובה שלך מאוד ילדותית: "אבל גם משה משך לה בשיער, אז למה את מענישה אותי?"

  5. הם מסבירים את זה בדרך הכי פשוטה שיש - המדוכאים הם אזרחים שווי זכויות לכלל האוכלוסייה וזוכים ליחס שווה מהשלטון (גם אם לכלל האוכלוסייה אין הרבה זכויות). האם ישראל יכולה לומר אותו דבר ביחס לפלסטינים?
  6. יהודה ושומרון כולל כל ירושלים שייכים על פי החוק הבינלאומי לעם היהודי ומדינת ישראל היא הריבון היחידי לשטחים אלו . זאת על פי ועידת סן רמו החלטת חבר הלאומים ואכיפת כל ההסכמים שבו על ידי האו"ם עם הקמתו מספיק עם שקרי הכיבוש , מדוע נתיני הרשות הפסטינית צריכים אזרחות ישראלית הלא לשם כך הוקמה הרשות הנל בתהליך ההרסני שנקרא הסכם אוסלו

   ואם זה לא עובד , שיוחזרו לתושביה הערביים של יהודה ושומרון אזרחותם הירדנית שנשללה מהם ב-1988.

 67. 28
  בשלב מסוים אנשים קולטים ש"ההסברה" היא תעמולה נוסח ברית המועצת ז"ל, ובשלב זה כל "הסברה" נוספת רק מחזקת את ההרגשה ולא יעזור כלום. צריך להשתנות.
 68. 27
  כמה זמן אפשר לתחזק שקר?

  ישראל משקיעה אינספור מאמצים לתחזק שקר ופשעים נוראים שביצעה - הכיבוש והתנחלויות, מאסרים של פעילים פוליטיים. זה הולך ונהיה קשה יותר ויותר בעידן האינטרנט והתקשורת החופשית. הבלון הזה סופו להתפוצץ.

 69. 26
  בעיה מספר אחת בהסברה היא ליברמן, מצחיק שהוא עוד נוזף בשגרירים על תפקוד לקוי
 70. 25
  כל ישראלי חייב להגר מכאן, וכמה שיותר מהר.

  רואים במפה: 7 ארגוני הסברה בשירות המדינה - ניפוח המנגנון הציבורי עוד ועוד בממון שמשולם מכיסו של הציבור הישראלי הפראייר, המסכן. פפפחחחחחחחחח על המדינה הזו.

  1. אז... תהגר?
 71. 24
  לשבחו של מחבר המאמר יאמר שהוא אינו מסתיר את אג'נדטו של אירגון "מולד" ומודה כבר בפתיח של המאמר ש"מולד" מחזיק בדעות 'שמאל ליברלי' (שם קוד לשמאל קיצוני ברוב המקרים). וזה דבר השבח היחיד שניתן לומר על המאמר, משום שברור שמש שהמטרה האמיתית של ה"מחקר" אינה לייעל את ההסברה הישראלית או לגרום לה להיות יותר אפקטיבית - לאורך כל המאמר אין ולו מילה אחת בנושאים אלה - אלא להכפיש ולהשפיל את הימין, את שר החוץ את משרד החוץ ואת נתניהו. אז בלי צביעות בבקשה, אימרו גלויות מהי מטרתכם ולהשומע ינעם.
 72. 23
  בורות וחוסר הבנה של המנהיגות
 73. 22
  דימוי ישראל הוא המשך לדימוי העם היהודי (חרף ההבדל העקרוני בין השניים) כיוון שמסורות אנטישמיות של 2000 שנה אינן נעלמות תוך שנות דור. לטעון שהאשם הוא במעשים זה בדיוק כמו לטעון שהאשם באנטישמיות ובמחנות הריכוז הוא במעשיהם של היהודים. דימוי ירוד זו אכן בעיה, אבל לא חמורה כמו קיום ירוד או היעדר קיום בכלל.
 74. 21
  בת ישראל רוצחת השפה העברית

  מנפנפת בססמאות לאומניות ריקות מתוכן ומעולם לא שמעה על תחביר וסימני פיסוק. מה עשתה לך השפה העברית שאת מרשה לעצמך להתייחס אליה ככה? בת ישראל עלאק.

 75. 20
  בת ישראל רוצחת השפה העברית

  מנפנפת בססמאות לאומניות ריקות מתוכן ומעולם לא שמעה על תחביר וסימני פיסוק. מה עשתה לך השפה העברית שאת מרשה לעצמך להתייחס אליה ככה? בת ישראל עלאק.

 76. 19
  בגרמניה ההסברה הישראלית שקופה

  לא שומעים ולא רואים את השגרירות. הזירה פתוחה לפלסטינים. השגרירות עסוקה לחגוג את יום העצמאות בבתי ספר יהודיים ולשכנע את המשכונעים. השגריר והצוות שלו לא מופיעים בטלוויזיה אף פעם. אז מה עושים עם כל הכסף של ההסברה?

 77. 18
  "מכון מחקר" שהוקם לפני פחות משנה שמטרתו המוצהרת היא החדרת רעיונות השמאל...ואנחנו אמורים לקחת את המחקר הזה ברצינות? הארץ אתם פשוט שפל המדרגה.
  1. זה נקרא גילוי נאות, וכל אחד יכול לחשוב לבדו על המחקר ועל תוצאותיו
 78. 17
  לעובדי חברת חשמל קו הסברה מצוין שעובד כבר 60 שנה, "אנחנו עם האצבע של השלטר ואם תגעו בנו תשארו בלי חשמל"...והעובדה שזה עובד ואף אחד לא מעז לגעת בהם למרות שלא אוהבים אותם. קו ההסברה הישראלי מול העולם צריך להיות בדיוק אותו דבר - "אנחנו עם האצבע על הכפתור האדום ואם תגעו בנו,תשארו ללא נפט מהמזרח התיכון" ואם תדחפו אותנו לאבדון, נקח אותכם אתנו.
  1. ומה תעשה כשאף אחד לא ירצה לקנות את המוצרים שלך או למכור לך חומרי גלם? תשתמש בנשק גרעיני? ועבור איזו עסקה בדיוק? החיים הם לא משחק מחשב. ילדים חושבים שנשק, איומים ומלחמות באמת משרתים במשהו את עניינה של האוכלוסייה שמפעילה אותם
 79. 16
  הבעיה גדולה היא השמאל הישראלי המשמיץ את הממשלה והמדינה בעולם.

  הרצאה אחת של אהוד אולמרט בכנס כלשהו בעולם , גורמת נזק יסודי להסברה הישראלית . כל ההסברה הפרו ישראלית של הנציגות הישראלית במדינה המסויימת בחו"ל לא תוכל להשיב את האמון במדינת ישראל.
  הקריאה של הארץ ופרופסורים מאוניברסיטת בן גוריון בישראל להחרמת מדינת ישראל הי א הד פי כמה חזק יותר מכל הסברה הפוכה .
  האשמות ישראלים שראש הממשלה אינו רוצה במשא ומתן לשלום, תופסים אחיזה בממשלות העולם ובדעת הקהל בעולם כך, ששום הסברה ישראלית לא תוכל לכבות את אש השנאה הזו.
  העולם שמח לאידינו שמתבטא בדברי עיתונאים מ"הארץ", מידיעות אחרונות ומראש הממשלה לשעבר , כן לשעבר, אהוד אולמרט. פגיעתו קשה מאוד.
  מתנגדי ישראל בעולם נסמכים על "הארץ" , ידיעות אחרונות וכל יתר מוציאי הדיבה.
  טענה שיקרית של אילנה דיין , שקצין צהל הרג ילדה ווידא הריגה , גורמת נזק תדמיתי לצהל שמאה מסבירים לא יוכלו לכבות שריפה זו .אם זה היה נכון , אז מילא. אבל כל הטענות השיקריות הם המרגיזות.
  אולמרט מכר את מדינת ישראל לאבו מאזן. נתן לו חזרת ערבים למדינת ישראל , וויתר על ירושלים והמקומות הקדושים . אבל כשהוא טוען בעולם שממשלת ישראל היא סרבנים שלום , אין כמעט דרך להתמודד עם זה. העולם רוצה להאמין לו.כל ההסברה לא תעזור.

 80. 15
  מתי איבדתם אותי: במשפט אחרי הכל, הוא היה כל חייו איש מכירות ....

  אני משתדל תמיד לעכל עובדות כהווייתן גם אם הם נוגדות את מה שחשבתי לנכון מקודם.
  לכן לא שאלתי מהו אותו מכון "מולד" לפני שאקרא את מימצאי המחקר. לפחות שתהיה לי תמונה מלאה על תוצאות המחקר לפני שאטיל ספק בחוקר.
  אבל כשהכתב לא מתאפק וכמו אותו עקרב במשל הידוע חייב לשחרר את העקיצה....אחרי הכל, הוא היה כל חייו איש מכירות כלפי רוה"מ, אין מה להמשיך לקרוא. באמת בזבוז זמן.

  רוצה להתקיף את רוה"מ: כתוב טור פובליציסטי, תתחרה עם כותבים אחרים על זמנו של הקורא.
  אבל כתיבה מסוג זה אינה מקצועית בכתבה המוצגת כחדשותית.

 81. 14
  כל העולם נגד מדיניות הממשלה ולא נגד ישראל
 82. 13
  עוד ברווז תעמולתי של מכון מחקר מומצא במימון הקרן. מדהים איך להארץ לא נמאס לפמפם את החרטא הילדותית הזאת.
 83. 12
  אולי תפתיעו אותנו פעם, ותביאו מחקר שלא תומך בעמדתכם הראשונית.
 84. 11
  את "הקו" של ביבי באמת לא ניתן "להסביר" כי גם בליכוד לא יודעים מהו... ולכן אין להם מצע. כל בר דעת בעולם שישמע שאנו בונים בירושלים וביהודה, לא משום שזו ארצנו וארץ אבותינו (טיעון שנוי במחלקות בעולם, אבל מובן ב-100%), אלא בתור "עונש" לפסלטינים על כך שפנו לאו"ם לא יבין מה אנחנו בכלל רוצים. ומכאן מתחיל הכל. בימי שמיר, שכל יומים בנו התנחלות חדשה, ושמיר היה מכריז כל יום שזו ארצנו, היתה התנגדות מצד מדינות רבות, אבל הרבה פחות מאשר היום-כי הוא לא שיקר, לא תיחמן ולא ניסה לרמות אף אחד, אלא הלך עם האמת שלו.
 85. 10
  נו, מה? עם שר חוץ בריון שעומד נגדו כתב אישום ובכל העולם הוא פרסונה נון גראטה, עם עמך ישראל שבכל מקום שהם מגיעים אליו משאירים את חותמם (ולא לחיוב), עם ראש ממשלה אטום, מנותק ומלא ב&%# של עצמו , עם מדיניות חוץ מסוכנת שהולכת ומקצינה (וזה רק על קצה המזלג), לא קיימת הסברה שתצליח לשנות את דעת העולם עלינו.
 86. 9
  מחקר אובייקטיבי

  מחקר אובייקטיבי הוא כזה בו מועלת תזה כלשהי, נבחנות עדויות המחזקות או מחלישות את התזה באופן מקיף ככל הניתן, ולבסוף מוסקת מסקנה בדבר היתכנות התיזה לאור העדויות, לרוב עם הסתייגויות ו\או התניות (הוכחת נכונות מלאה אפשרית אך ורק במתמטיקה). מחקר מוטה הוא כזה בו יש לחוקר אינטרס (כלכלי, פוליטי, או אחר) להגיע למסקנה מסוימת, ולכן הוא בוחר לתת משקל רב יותר לעדויות התומכות במסקנה אליה הוא שואף, תוך הפחתת משקל עדויות המחלישות מסקנה זו (לעתים עד כדי התעלמות ואפילו פברוק ראיות, וניסוח המסקנה הרצויה כאמת חד משמעית).

  ובכן, מה בנוגע למחקר לעיל? אני מודה שלא קראתי אותו מלבד התיאור בכתבה ורפרוף קל במחקר עצמו, וגם אם הייתי מנסה לרדת לעומקו סביר להניח שבתור הדיוט בתחום לא היו לי הכלים להעריך האם אכן ההתייחסות לעדויות היא אובייקטיבית או מוטה. מה שכן צועק "חשש כבד למחקר מוטה" היא הגדרת גוף המחקר ומטרותיו:

  "מכון המחקר הירושלמי הצעיר, שהוקם לפני פחות משנה, רוצה להיות סדנת הרעיונות וספק התוכן של השמאל הליברלי במדינה... בצורה כזו, מאמינים ב"מולד", יצליחו לסייע בהחייאתו של מחנה פוליטי שנמצא על ערש דווי."

  אם כן, המטרה היא "החייאת מחנה פוליטי הנמצא על ערש דווי", ולאו דווקא טובת מדינת ישראל (ובאופן מפתיע, המחקר בונה באופן שיטתי ביקורת בלתי מסויגת, עד כמה שהצלחתי להבין, המופנית אך ורק נציגים של המחנה הנגדי). לכן, מומלץ להתייחס בחשדנות ולא לקבל את כל המסקנות כפשוטן. אגב, המילים "שמאל" ו"ימין" לא מוזכרות במחקר, אם כי מוחבאת אמירה של כביכול גילוי נאות:

  "כמובילי מרכז חשיבה בעל אופי פוליטי אך לא מפלגתי לא נהסס לנסח עמדות ברורות בשאלות היסוד של החיים בישראל ולגזור מהן הצעות מדיניות מפורשות עבור ישראל ואזרחיה."

  1. ובשתי מילים לאחר שהסכמתי לכל מה שכתבת - איפה האובייקטביות
  2. אתה צודק. חבל שפיספסת את החלקים העסיסיים בדו"ח

   קראתי רק את הפתיח, והבנתי סדיוק על מה מדובר:

   "הקמנו את 'מולד' בראשית השנה הנוכחית מתוך הבנה שישנה הידרדרות ניכרת בכל תחומי החיים בישראל, מהגידול באי השוויון הכלכלי, ועד המשך הכישלון המדיני-ביטחוני מול הפלסטינים והעולם הערבי".

   עם הקדמה כזו- יש בכלל ספק שהם תקעו קודם את החיצים ואחרי זה ציירו את המטרה.

 87. 8
  אם ביבי מוכן למדינה פלסטינית ומכיר בזאת שזו הארץ שלהם, באמת לא ניתן להסביר מדוע בונים התנחלויות. לשם השוואה הקו של כהנא (לו יש כידוע מתנגדים רבים), קל הרבה יותר להסברה, כי הוא מאד עקבי בטיעונים שלו.
 88. 7
  הימין בשלטון מבודד את ישראל במכוונה כי מבסס את שלטונו על ישראלים שמרגישים מבודדים ומאוייימים. הימין הורג את ישראל כדי לכונן מדינת מתנחלים וחראדים.
 89. 6
  הבעיה היא שמשקרים כל כך הרבה שזה נהפך לאמת של השמואלנים ישראל לא כובשת הירדנים

  הם הכובשים ב 48 ועם נלך לפי השקר צריך להחזיר לירדנים אני מאוד מקווה שתפרסמו

  1. הבעיה היא לא של השמאלנים אלא של ראש ממשלת הימין שמוכן לתת לפלסיטנים להקים מדינה על אדמתנו. וברגע שנשבר העיקרון, הויכוח על ההתנחלויות הופך מויכוח עקרוני של זכויות וצדק לתגרנות בשוק. זה כמו שבחורה חסודה תסכים למין קבוצתי עם 10 גברים, אבל אחר כך תטען שהגבר ה-11 בקבוצה אנס אותה...
 90. 5
  שום הסברה לא תעזור מול אינטרסים

  האינטרסים של אירופה הנם כלכליים ופוליטיים. השוק הערבי והמוסלמי הנו של כמילירד איש בהרבה מעבר לשוק הישראלי וכאן האינטרס הכלכלי הנו הקובע לתמוך בערבים הנושאים את הדגל הפלסטינאי.
  עובדה נוספת הנו אחוז המוסלמים במדינות אירופה המהווים כוחל אלקטורלי גדול מול היהודים החיים בה ואת הערבים והמוסלמים הללו קל לקנות במילים מול ישראל.
  ולכל מי שרוצה להבין טוב יותר את השינוי במגמה באירופה שיקרא את הספר "אירו ערביה". ולמשרד ההסברה היתי מציע לתרגמו כולו או בחלקו המתיחס לישראל ולהפיצו חינם באירופה. אולי זה יביא לשינוי בדעת הקהל שתבין את המשבר שהיא נכנסת אליו בגין פעילות מנהיגי אירופה והשיקולים האמיתיים העומדים מאחורי המהלכים שלהם.

  1. אין סתירה בין הסברה לאינטרסים. אם קו ההסברה היה שזו ארצנו ואל נוותר עליה גם במחיר של מלחמה גרעינית שתחריב את כל המזרח התיכון ומעבר לו, כל אחד בעולם יבין מבחינת האינטרנס שלו עדיף לוותר על "פלסטין" ולא לסכן את בארות הנפט ע"י ברירת שמשון.
  2. לא נתת דוגמא טובה. ההתאסלמות של אירופה היא דוגמא מובהקת להתאבדות קולקטיבית בניגוד לכל היגיון או אינטרס. גם לשינאת ישראל לא היה אינטרס ממשי, זולת גזלת רכוש בתקופת הגירושים הגדולים. אתה שוכח את המרכיב האי-רציונאלי במדיניות, ולפיכך תפקידה המכריע של ההסברה.
  3. רגע, אז השקעה הכספית בהסברה היא טעות שלהאשף הפיננסי, חובב הרזון, ביבי?

   טול קורה ועוד אחת: אם האינטרס הפיננסי של אירופה הוא במזרח, למה הם נותנים לנו צוללות גרעיניות, שיתוף פעולה ביטחוני, מיליוני יורו למחקר, מעמד מועדף כשותפה לסחר באיחוד האירופי, הצטרפות לכל ארגוני הספורט, התקינה והמסחר, מה שמקל על המסחר בינינו?

   אבל למה להתקטנן על המציאות, קראת ספר טוב, תן לי גם אני אגלגל כמה דפים ואדמיין שכולם שונאים אותי.

 91. 4
  המרכז להתחדשות הדמוקרטיה-זרוע של השמאל הקיצוני

  שמנהלת גם את האתר התעמולה השקרי - 61 . הם האחרונים שיכולים לבצע מחקרים לא מוטים על ההתנהלות ההסברתית של ישראל.

  1. צודק. אין שום בעיה עם תדמית ישראל בעולם
  2. זה לא מה שהוא כתב, כנראה שלתקוף במסרים שליליים זה רוטיניזציה של עבודה שמאלנית ואנטישמים
 92. 3
  כל "מחקר " של השמאל מקיים את "חוק שימור התוצאה"

  במקרה שלנו החוק אומר - כל מה שאירופאי נכון צודק וטוב, כל מה שהוא ישראל רע מדכא ולא חכם .
  אם חוק כזה קשה להתווכח ולכן הוא חוק אידאלי לשמאל שלא משחק עם עובדות רק אם פוסט-עובדות , כלומר חי במה שעד לא מזמן היה נכס התרבות היחיד של הערבים - תרבות השקר .
  איזה כיף שיש עיתון שלם לקדם שקרים והזיות .

  1. לא... זה אומר שהתדמית של ישראל בעולם גרועה. אם זה לא היה פרט חשוב לימין הישראלי, אז למה ראש הממשלה מממן אותו?
  2. לפי הימין כל מה שישראלי (יהודי) הוא צודק וכל ביקורת היא אנטישמיות
  3. כלומר, אין אנטישמיות. היהודים אשמים תמיד והערבים צודקים.

   עם היגיון כזה באמת קשה להתווכח.

  4. ולפי הסמול - רק הערבים צודקים, והיהודים תמיד אשמים
 93. 2
  כשהרגונים האנטי ישראלים מביאים כהוכחה לצדקתם מאמרים וכתבות מהתקשורת השמאלנית פה בארץ- אז יוצא שהתקשורת עוזרת להם וההסברה שלנו נפגעת!!!
  1. הם לא צריכים לקרא מאמרים. הם רואים את המציאות הכובשת ומבינים לבד,,,
  2. איך הם רואים? משקפת ממש ממש גדולה?

   או דרך תקשורת אנטי-ישראלית?

  3. הבעיה היא לא ההסברה אלא העדר ההסברה !!!!!!!!
  4. שונאי ישראל קוראים את "הארץ" והופכים לעוד יותר שונאי ישראל!!!!! לכן צריך הסברה !!!!!
 94. 1
  הבעיה היא שאלה שמכנים עצמם כ''פלסטינאים'' ותומכיהם האנטישמים והאנרכיסטים עושים עבודה מ–ע–ו–ל–ה
  1. אז זהו שלא (גם לא עושים עבודה מעולה וגם רואים שלא קראת את הכתבה). הנה תמצית של הכתבה למי שהתקשה

   תמצית של הכתבה עבור מי שהתקשה: א) מערך ההסברה של ישראל מגובש ויעיל. ב) מערך ההסברה האנטי ישראלי לא מגובש ולא יעיל אפילו לדעת אנשים בארגונים האנטי ישראלים. ג) המעשים של ממשלת ישראל בעולם מכעיסים את הציבור. בניה בהתנחלויות קשה להסביר בצורה יפה, אנשים לא קונים את זה.
   זה הסיכום של הכתבה. השכלת?

  2. זו בעיה לכאורה , הבעיה האמתית היא -אנחנו ,אנו חושבים כי כל העולם פרוס לרגלנו ,ואנו יכולים לעשות בפלסטינים האומללים כאוות נפשנו . די ,הפלסטינים והעולם התעשתו , ועכשיו שומרים על מעשינו בשבע עיניים ,עובדה המעשים שנעשו בפעולות בעזה ,לא יחזרו על עצמן ,וגם ההרג החושי פסק .לא יכולה להיות הסברה שתסביר מעשים שאסור שיעשו !
  3. הפוך ידידי, הפוך - הבעיה היא שהימין הישראלי עושה עבודה מצויינת בשימור והרחבת הכיבוש, ובעולם המערבי לא אוהבים את זה

   בארבע שנים הקרובות הבית הלאומי יהיה עם כנראה מעל 15 מנדטים, ויש סיכוי גדול שישראל תספח את השטחים ותהפוך באופן סופי למדינת אפרטהייד. אז יתחיל הבלאגן האמיתי, ושום הסברה לא תעזור.

  4. בגלל אנשים כמוך מדינת ישראל נכשלת. השקעתי 5 שניות בכתיבת סטטוס זה, נדפקת כי השקעת יותר בקריאה שלו.
  5. באמת סליחה. למוכים, למשוללי הזכויות, לנרמסים, לנגזלים,,, יש יותר רייטינג אצלכם ?!
  6. ועוד בעיה

   האירופאים ניזונים זה זמן רב משקרים.
   קל מאוד לראות את זה מקריאה בחלק מהעיתונים האירופאים או ניהול שיחה עם אזרח בריטי או סקנדינבי.
   הם פשוט ניזונים מהכפשה בלתי פוסקת על ישראל ותקשורת לא מאוזנת באופן קיצוני.
   הם מסיקים את המסקנות היחידות שניתן להסיק על סמך המידע הכוזב שהם מוזנים בו והופכים (או חוזרים להיות) שונאי ישראל.

   לדעתי אנחנו במסלול התנגשות עם אירופה מאז הסכמי אוסלו שהציגו מצג שווא כאילו ניתן להגיע עם אשף להסכם שלום בר קיימא. מאז מצפים מאיתנו לעשות את זה, למרות שאין אפשרות לעשות את זה בלי מהלך אובדני מצד ישראל.

   אנחנו לא רוצים לעשות מהלך אובדני (ולכן התמיכה הגוברת בבית היהודי שאומרים את הדברים בצורה פשוטה, כנה וברורה) והאירופאים רוצים שנעשה את ההימור.
   מבחינת האירופאים הבעיה תיפתר כך או כך: או שיהיה שלום, או שישראל סוף סוף תושמד ותפסיק להציק להם בחדשות. יכול להיות שיש להם קצת העדפות לכאן או לכאן, אבל שתי האפשרויות סבירות מבחינתם.

   מבחינתנו לא.

  7. משתמשיםכאן במילה "מחקר" כאילו היא תחליף למילה "עובדה"

   וספציפית במקרה הזה אין כמעט הבדל בין "מחקר" לבין "מאמר דעה אינטרסנטי לא מבוסס".

   עוד כשל לוגי היא הניסיון להציג תמיכה אירופאית כמטרה החשובה ביותר. יש לנו אינטרסים נוספים לקדם מלבד התמיכה האירופאית. כדאי להחזיק מערך הסברה כדי לקבל תמיכה אירופאית איפה שאפשר, אבל זה ממש לא קריטי אם לא יאהבו אותנו. בכל מקרה המשחק מכור ובנוי בעיקר על אינטרסים כלכליים.

   וכמובן שגם לדעות הקדומות יש מקום - רוב המוחים נגד ישראל קוראים גם להחרים עסקים של יהודים שחיים באירופה, כלומר יהודים שאינם ציוניים. אבל זאת לא אנטישמיות, רק ביקורת לגיטימית על מעשי ישראל. אם רק נשתדל קצת יותר הם יאהבו אותנו.

  8. אולי בקסטרו, שבו אתה כנראה גר?
  9. ''תמצית'' יקר/ה, אין לי צורך לקרא את הכתבה ו''להשכיל''. אני מתגורר בקליפורניה משנת 79 ומתווכח עם אמריקאים מידי פעם על הקורה במזרח התיכון. 33 שנות מגורי בחיק האומה האמריקאית לימדו אותי דבר אחד או שניים בנושא ההסברה הישראלית/פלסטינית.
  10. המחשבה האווילית ש"הסברה" טובה היא פתרון הקסם להדיפת ביקורת בינלאומית על ישראל אינה חדשה. ספר חדש, הנקרא "הכלה והנדוניה: ישראל, ירדן והפלסטינים לאחר מלחמת יוני 1967" (באנגלית), מתאר כיצד הממשלה החליטה על הגברת ה"הסברה" כדי להגיב על ביקורת בינלאומית חריפה על ישראל בגלל גירוש פלסטינים מהגדה המערבית לאחר המלחמה. לפי הספר, שר החוץ אבא אבן פיקפק בתועלת שתצמח מ"הסברה" של מדיניות כאשר לא ניתן להסביר אותה. את מה שאבן הבין ב-1967, רוב הישראלים לא מבינים ב-2012: הבעיה אינה עם ה"הסברה" אלא עם המדיניות והמעשים של ישראל. כאשר ישראל הורגת בעזה ובלבנון אזרחים חפים מפשע, אין מה להסביר ושום "הסברה" לא תעזור.

   המחשבה האווילית ש"הסברה" טובה היא פתרון הקסם להדיפת ביקורת בינלאומית על ישראל אינה חדשה. ספר חדש, הנקרא "הכלה והנדוניה: ישראל, ירדן והפלסטינים לאחר מלחמת יוני 1967" (באנגלית), מתאר כיצד הממשלה החליטה על הגברת ה"הסברה" כדי להגיב על ביקורת בינלאומית חריפה על ישראל בגלל גירוש פלסטינים מהגדה המערבית לאחר המלחמה. לפי הספר, שר החוץ אבא אבן פיקפק בתועלת שתצמח מ"הסברה" של מדיניות כאשר לא ניתן להסביר אותה. את מה שאבן הבין ב-1967, רוב הישראלים לא מבינים ב-2012: הבעיה אינה עם ה"הסברה" אלא עם המדיניות והמעשים של ישראל. כאשר ישראל הורגת בעזה ובלבנון אזרחים חפים מפשע, אין מה להסביר ושום "הסברה" לא תעזור.

  11. המחשבה האווילית ש"הסברה" טובה היא פתרון הקסם להדיפת ביקורת בינלאומית על ישראל אינה חדשה. ספר חדש, הנקרא "הכלה והנדוניה: ישראל, ירדן והפלסטינים לאחר מלחמת יוני 1967" (באנגלית), מתאר כיצד הממשלה החליטה על הגברת ה"הסברה" כדי להגיב על ביקורת בינלאומית חריפה על ישראל בגלל גירוש פלסטינים מהגדה המערבית לאחר המלחמה. לפי הספר, שר החוץ אבא אבן פיקפק בתועלת שתצמח מ"הסברה" של מדיניות כאשר לא ניתן להסביר אותה. את מה שאבן הבין ב-1967, רוב הישראלים לא מבינים ב-2012: הבעיה אינה עם ה"הסברה" אלא עם המדיניות והמעשים של ישראל. כאשר ישראל הורגת בעזה ובלבנון אזרחים חפים מפשע, אין מה להסביר ושום "הסברה" לא תעזור.

   המחשבה האווילית ש"הסברה" טובה היא פתרון הקסם להדיפת ביקורת בינלאומית על ישראל אינה חדשה. ספר חדש, הנקרא "הכלה והנדוניה: ישראל, ירדן והפלסטינים לאחר מלחמת יוני 1967" (באנגלית), מתאר כיצד הממשלה החליטה על הגברת ה"הסברה" כדי להגיב על ביקורת בינלאומית חריפה על ישראל בגלל גירוש פלסטינים מהגדה המערבית לאחר המלחמה. לפי הספר, שר החוץ אבא אבן פיקפק בתועלת שתצמח מ"הסברה" של מדיניות כאשר לא ניתן להסביר אותה. את מה שאבן הבין ב-1967, רוב הישראלים לא מבינים ב-2012: הבעיה אינה עם ה"הסברה" אלא עם המדיניות והמעשים של ישראל. כאשר ישראל הורגת בעזה ובלבנון אזרחים חפים מפשע, אין מה להסביר ושום "הסברה" לא תעזור.

  12. אכן אין שום ספק שלא ה-hasbara היא הבעיה, כי אם המעשים והמחדלים הישראליים שלא ניתן להסביר אותם. הבעיה היא שרוב הישראלים מסרבים להודות במעשים הנפשעים או המטומטמים (לרוב גם נפשעים וגם מטומטמים) שמדינתם היקרה עושה, ולכן הם מחפשים תירוץ. ה-hasbara היא התירוץ הכי נוח.

   אכן אין שום ספק שלא ה-hasbara היא הבעיה, כי אם המעשים והמחדלים הישראליים שלא ניתן להסביר אותם. הבעיה היא שרוב הישראלים מסרבים להודות במעשים הנפשעים או המטומטמים (לרוב גם נפשעים וגם מטומטמים) שמדינתם היקרה עושה, ולכן הם מחפשים תירוץ. ה-hasbara היא התירוץ הכי נוח.

  13. מחקר על פי אג'נדה ברורה של הקרן לישראל החדשה.


   אנשי המכון: ראש הארגון הוא אבנר ענבר, ממקימי תנועת סולידריות שייח ג'ראח. מנהל המדיניות הוא מיכאל מנקין, לשעבר משוברים שתיקה. ראש המחקר הוא אסף שרון, פעיל בשוברים שתיקה וסולידריות שייח ג'ראח. לקינוח, אברהם בורג הוא המייסד והיו"ר של מולד.
   - על המחקר: אין נתונים, אין ניתוח כמותי או איכותי ואין איסוף של מקורות. כול המחקר מתבסס על קטעי עיתונות או כותרות, בעיקר על אתרים ישראלים ומעט מחו"ל. המחקר פוליטי נטו, גם אני יכול להשיג איזה תוצאה שאני רוצה אם אני רק מתבסס על מאמרים ברשת.
   השכלת?