חאלד משעל בירדן: חמאס מקבל את עקרון שתי המדינות

ראש הלשכה המדינית ייפה את כוח מלך ירדן למסור את הדברים לאובמה. הפלסטינים מתאמצים להסכים על פיוס לפני הרכבת ממשלה בישראל

חאלד משעל, ראש הלשכה המדינית של חמאס, ייפה את כוחו של עבדאללה מלך ירדן למסור לנשיא ארה"ב ברק אובמה כי חמאס מקבלת את עקרון שתי המדינות, ישראל ופלסטין, בגבולות 67. העיתון הסעודי "אל-שרק" שדיווח על כך היום (רביעי), נשען על מקורות ירדניים בכירים שמסרו כי הסכמה על כך התקבלה בפגישה שקיים השבוע משעל עם המלך עבדאללה ושבה נידונו עקרונות הפיוס הפלסטיני והיחסים עם ירדן. לדיווח לא התקבל עד כה אישור רשמי מצד חמאס או מירדן, אבל דבריו הפומביים של משעל אחרי הפגישה, לפיהם "ירדן היא ירדן ופלסטין היא פלסטין , וכל דיבור על היחסים בין המדינה הפלסטינית לבין ירדן יתקיים רק אחרי הקמתה של מדינה פלסטינית" יותר מרומזים על שינוי מהותי בעמדת חמאס.

חמאס התנגד עד כה לאימוץ עקרון שתי המדינות לשני עמים, על אף שקיבל את היוזמה הערבית שנשענת על הקמת שתי מדינות בגבולות 67. עם זאת, הדגיש הארגון בעבר כי גבולות 67 הם רק שלב לקראת שחרור פלסטין כולה. שינוי עמדה זה מהווה המשך לתפנית הקודמת שחלה בעמדות חמאס, במסגרתה החליט הארגון, אחרי התנגדות נמרצת, לתמוך ביוזמה של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) להשיג הכרה בינלאומית במדינה פלסטינית כחברה משקיפה באו"ם.

מי שהתייחס ברצינות רבה לדיווח הנוכחי על עמדתו החדשה של חמאס הוא סאיב עריקאת, הממונה על תיק המו"מ בין הפלסטינים לישראל, אשר אמר כי הוא מברך על קבלת חמאס את עקרון שתי המדינות וכי "שינוי העמדה נובע מכך שחמאס מבין שהצטרפותו לאש"ף מחייבת אותו לפעול על פי התוכנית המדינית של אש"ף שנשענת על פתרון שתי המדינות בגבולות 67 , ושבירת פלסטין היא ירושלים המזרחית". עריקאת, בתגובתו לעיתון אל-שרק, הבהיר כי אינו מתנגד לכך שמשעל מנהל את דיוניו ישירות עם המלך עבדאללה שכן "על העולם להבין שירדן היא שותפה לפלסטינים ואנו מקדמים בברכה את פגישותיו של המלך עם ההנהגות הפלסטיניות". עריקאת דורש מחמאס כי עמדה חדשה זו תהיה המצע המשותף שעליו יישען המו"מ עם ישראל. מלך ירדן צפוי להציג את עמדת חמאס לנשיא אובמה כאשר השניים ייפגשו בחודש פברואר.

חאלד משעל והמלך עבדאללה בעת פגישתם השבועאי–פי

אם אמנם יתברר הדיווח על שינוי עמדת חמאס בנושא כנכון, יוסר אחד המכשולים הרציניים ביותר בדרך להשגת הפיוס הפנים פלסטיני. בשלב הבא יצטרכו הצדדים להסכים על פירוק מוקש עקרוני אחר שנוגע לבחירות. עבאס תובע לקיים בחירות ולהקים ממשלה פלסטינית לפני צירופו של חמאס לאש"ף, בעוד שחמאס דורש להקים תחילה ממשלה, להסדיר את חלוקת תחומי האחריות ולפתור את נושא המנגנונים הצבאיים המשותפים, לפני הליכה לבחירות. ייתכן שגם לכך יימצא פתרון קרוב, נוכח הלחץ הכבד שמופעל על חמאס מצד מצרים וקטאר להשלים את הפיוס הפלסטיני. השאיפה הפלסטינית היא להציג בפני ארה"ב וישראל עמדה מאוחדת וברורה עוד לפני הרכבתה של ממשלה ישראלית חדשה, כדי לנסות ולהשפיע על אופיו של המו"מ הקואליציוני.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 32
  אט אט קורסים שקרי הלאומנים.... אפילו החמאס מתחיל להיות פרטנר....... אבל אין פרטנר ישראלי..........
 2. 31
  אם יהיה שלום או אפילו רגיעה ארוכה תהיה כאן 100% אבטלה ולא צריך להיות כלכלן כדי להבין זאת

  אם יהיה שלום או אפילו רגיעה ארוכה תהיה כאן 100% אבטלה ולא צריך להיות כלכלן כדי להבין זאת

 3. 30
  שתי מדינות

  אתה רוצה להגיד עזה מדינה ופתח מדינה

 4. 29
  משעל יוצא לפנסיה בקרוב. אין הוא יכול לדבר בשם חמאס. הניה ושותפיו הם המדברים ובקולם נשמע. והם עדיין דבקים בהשמדת ישראל
 5. 28
  ולהמשך החדשות...

  אחמדיניג'אד זונח את תכנית הגרעין האירני, מתגייר ועובר לבני ברק.
  בשאר אל אסד פותר את המרד ללא אלימות וחותם על הסכם שלום עם ישראל תוך ויתור סורי על הגולן.
  וגדעון לוי קורא לכולם לתמוך בליברמן.

 6. 27
  על אובמה ללחוץ לחץ ענק על נתניהו!! בלי תקווה לשלום לא יהיה שלום...!
 7. 26
  ראוי שחמאס יעמוד מאחורי עמדתו ולא יזגזג כבפעמים קודמות

  הצהרותיו של אותו משעל עצמו ברצועת עזה לפני מספר שבועות - אינן ראויות, והן סותרות לחלוטין את העמדות שהצהיר עליהן המלך עבדאללה כעת. על חמאס להבהיר עמדותיו, ואם יקבל את תנאי הקוורטט - תוכל ישראל לפתוח איתו במשא ומתן.

 8. 25
  בואו נחכה שהוא יגיד זאת בפומבי. בינתיים מה שהוא אמר בפומבי הפוך ממה שאומרים כאן.

  אבל אולי המשיח יגיע ????

 9. 24
  קבלת היוזמה הערבית- מדינה בקווי 67 וחזרת מספר מוגבל של פליטים לתחומי הארץ- תאפשר במיידי חתימה על שלום מלא עם כ-ל מדינות ערב. אפילו איראן הודיעה שתכבד הסכם שלום שהפלסטינים יקבלו.
 10. 23
  כבר 10 שנים מדינות ערב מוכנות להסכם שתי מדינות על גבול 67. רק ממשלת ישראל מסרבת לעשות שלום!!! רק מדינת ישראל מסרבת!!!

  כבר מ2001 20 מדינות ערב הסכימו לשלום בעד שתי מדינות על גבולות 67.
  רק ממשלות ישראל מסרבות עם כל מיני תירוצים מסריחים.
  אז אפשר לומר בוודאות שממשלות ישראל הן האשמות בכל ההרוגים שיש מ2001, כי אם היה שלום מאז- לא היו הרוגים. ממשלות ישראל-עם ממשלה כזו, מי צריך אוייבים?

  1. תעברי לאירופה שם תחיי
  2. שכחת להוסיף עם זכות שיבה של 5 מליון למדינתך הגדולה
 11. 22
  ושוב מכבסת מילים מתוצרת הארץ. צר לי אך העקרון הוא "שתי מדינות לשני עמים" ולא רק "שתי מדינות". כל עוד הערבים לא יקבלו שיש כאן עם נוסף ויהודי אין עם מי לדבר.
 12. 21
  כוח, כבר אמרנו?

  אפשר להמשיך להכפיש ולצחוק על נתניהו וחבריו.
  אפשר אפילו לעשות את זה בצורה ממש מתוחכמת ואינטיליגנטית כמו הרבה מקוראי הארץ והשמאלנים ההזויים שמגיבים פה.

  אבל אפשר גם, וזה בלי הרבה חפירות ותיאוריות, לחשוב על זה שהבני דודים הבינו שעומד מולם ראש ממשלה חזק ועקשן שלא הולך לוותר להם בקלות ולא הולך להיכנע ללחצים מהעולם בקלות.

  ולא, תתפלאו - לא בחרתי ביבי ואני מתנגד להמון דברים שהבן אדם הזה אומר ומייצג, אבל אי אפשר להתעלם מהעובדה שבתחילה אבו מאזן עם הראיון ההזוי מלפני מספר חודשים הראה התמתנות שנחשבת אדירה במושגים של תפיסת העולם של הצד השני.

  גם לא ניתן להתעלם מהעובדה שחמאס פתאום מסכים לכל מיני "פשרות" וזה חברים, כבר לא אדיר אלא הרבה מעבר.

 13. 20
  כשל לוגי במונח "2 מדינות ל-2 עמים", כאשר מדינה אחת תהא לעם אחד בלבד - פלסטין והמדינה השנייה, ישראל, תהא מדינה ל-2 עמים - יהודים ופלסטינים המהווים כ-20 %.

  הרי התנאי להקמת מדינה פלסטינית הוא פינויי התנחלויות, קרי מדינת יודיינריין - ללא יהודים. מצד שני ישראל לא דורשת להעביר את האוכלוסיה הערבית שלה - שהחליטה לקרוא לעצמה פלסטינים אזרחי ישראל - למדינה הפלסטינית שתקום. לכן מי שמדבר על 2 מדינות ל-2 עמים טועה ! מדינת פלסטין תקום אך ורק לעם הפלסטיני כאשר מדינת ישראל היא מדינה עם רוב יהודי אך עם מיעוט של 20-25 % פלסטינים שיום אחד יכולים להוות גם רוב...ולבסוף יהיו כאן 2 מדינות לעם אחד (הלפסטינים) ואף 3 מדינות אם מוסיפים את ירדן בה 80% מהאוכלוסייה פלסטינית.

  1. לא הבנת. מדינה אחת ערבית וגם השניה ערבית. הראשונה יודן-ריין, נקייה מיהודים (כמו שהגדירו זאת הנאצים) והשניה תסבול באופן זמני מיעוט יהודי בתוך 10 מיליון מוסלמים שיטענו שהם מממשים את זכות השיבה. לאחר התקופה הזמנית, יחוסלו היהודים ותשארנה שתי מדינות: אחת לתנזים ואחת לחמאס. מה שברור הוא ש"הארץ" תומך בהצעה זאת.
 14. 19
  כשבירדן ירעמו תותחי הממלכה נגד האזרחים במרי הממשמש ובא שאת ניצני אביבו ראינו שם ורואים הכל רחבי הממלכה הערבית הגלובלית לא יהיה מלך ולא תהיה ירדן כפי שהכרנו בכדי לתווך ,הם,כישראל,וכשאר אומות העולם הערביות ומנהיגיהן תאלצנה לקבל בדין השאהיד האל-קעידי את הדיבר המוסלמי הכוזב של הג'יהאד,קידוש האדמה על פני החיים והעדפת הפונדמנטליזם על הסובלנות והחיים בצוותא.אמנם המלך היפה חונך בקיימבריד'ג וספג את עקרונות הטוטליטריניזם הבריטי הניאו-ליברלי אך ירדן אינה בואקום ויא הוקמה על חורבות פלשתינה והאנשים המבקשים לשוב לכור-מחצבתם הכל מחיר.לו הייתה זו יבשת אירופה במחי נס של תזוזה טקטונית או משהו פנטסטי אחר אז הייתי מברך על המוגמר.
 15. 18
  מה הטרוריסטים אומרים לנו? תנו לנו מדינה. אבל, המאבק שלנו בכם לא נגמר.

  למה צריך לסמוך על טרוריסטים? ראו מה קורה במצרים, לא שלום ולא ביטחון. אילו המצב הכלכלי במצרים היה טוב, מורסי היה יורה טילים לעברנו.
  לא מדובר במדינות דמוקרטיות שוחרות שלום, מדובר במדינות דיקטטוריות איסלאמיסטיות שפניהם למלחמת דתות זרות.

 16. 17
  וביבי בתגובה: "אין פרטנר"

  הוא צודק - אין פרטנר בצד הישראלי.

 17. 16
  ההסכמות של חמאס לא שוות את הזמן שלקח למשעל "להסכים" עליהן ולנו לקרוא אותן.

  ברגע העולם יהיה אמיץ דיו, הוא פשוט יקרא לעבדאללה לעזוב את השלטון, לפרק את הפיקציה הקולוניאליסטית הקרויה ממלכת ירדן ולהקים שם את "פלסטין". הנה, הסכמנו לוותר על שטח ששייך לנו, גם עפ"י הצהרות בינ"ל (בלפור והמנדט). העצוב הוא שגם אם בעבר הירדן המזרחי תוקם מדינה פלסטינית, לערבים זה עדיין לא יספיק. איפה שאפשר להרוס, לנטור ולהשמיד, שם הם יהיו.

 18. 15
  זאת ידיעה משמחת (-:
  1. למיכל הרטובה מידיעה מסולפת

   גם על זכות השיבה הוא מוותר???

 19. 14
  ועכשיו השמאל יקפוץ על זה , מפרס ועד מרצ, אולם כשהוא ידבר על השמדת ישראל, "תורת השלבים" ו"הסכם חודייביה", השמאל היקר שלנו יאמר ש "לא צריך להתייחס לדברים" או פשוט יתעלם ויאמר שזה לצורכי תעמולה ולא באמת מה שהם חושבים....
 20. 13
  חמאס מקבל את העיקרון של שתי מדינות ערביות.
 21. 12
  שינוי עמדה זה ??? איפה כתוב כי חמאס כבר לא רואה בסוף התהליך את השמדת ישראל ?

  נא אמור לי מר צבי בראל. לפחות דבר אחד ישמח אותי בימים העגומים הללו. תפנה אותי לאיזה מקור כתוב, מוצק, ברור. תודה רבה.

 22. 11
  שתי מדינות לשני עמים

  המתרגם מערבית שכח לציין את המשך המשפט-בינתיים...לדברי מנהיגי חמאס.אל לנו לטמון ראשינו בחול.

  1. "מועלם" בערבית זה "טיפש"
  2. ג׳אהל נשאר ג׳אהל
  3. ג׳אהל נשאר ג׳אהל
 23. 10
  יאללה שמאלנים עכשיו תמחאו כפיים לאויב מדינת ישראל!

  ברגע שהוא הכיר בפתרון שתי המדינות הוא הרבה יותר מסוכן לישראל. עכשיו יהיה להם לגיטימציה מהעולם. ברגע שניתן להם מדינה הם יחמדו את השאר...זאב בעור של כבש.

  1. שלום? חס ושלום. מי שלא מכיר בעיקרון שתי המדינות הוא אויב. מי שכן מכיר בעיקרון, גם הוא אויב. רק זה חסר לנו, שלום עם הפלסטינאים. או בכלל שלום. השם ישמור. אין כמו המצב העכשווי, שכידוע יישאר עד ביאת המשיח, שישראל שולטת על הפלשתינאים בגדה, שולטת על הפלשתינאים עם הצבא שלה וגם מרגישה שהיא הביטוי הקוסמי למוסר ולרדיפת שלום. ובכלל: שלום זה לא דבר שצריך להשיג, צריך לרדוף אחריו עד האופק והאופק שאחרי. עד ביאת המשיח
 24. 9
  אוי באבוי, סכנת השלום בפתח! ביבי, תעשה לי מלחמונת...
  1. אני מבין שגמרת מדברי משעל המסולפים
  2. לשומרת סף בטח הרטבת מהידיעה הזו מה עם זכות השיבה

   הוא גם על זה מוותר

 25. 8
  אז מה? אנחנו עדיין לא רוצים שלום

  ולא נרצה, גם אם כל הערבים יגידו כן נמשיך להגיד לא. כי האמת מבחינתנו שאנחנו לא כמו הערבים וזה שלנו, האלוהים שלנו הבטיח ככה, והוא היחיד ששוה

  1. ברצונו נתנה לאמורים, וברצונו לקחה מהם ונתנה לישראל, וברצונו לקחה מישראל ונתנה לבבלים, לפרסים, למצרים, ליוונים, לרומאים, לנוצרים, למוסלמים, למונגולים לממלוקים, לטורקים, לאנגלים, ושוב לאחר היתישנות של 2000 שנה נתן חלקה לנו ועל תנאי, אז על מה אתה מיסתמך?
 26. 7
  תזכיר לי מה הוא אמר בעזה לפני כחודש?
  1. מה שאמר בעזה זה לצרכי פנים ובהיתלהבות על שביבי ה"גיבור" עשה במיכנסיים וניכנע. גם אצלינו יש הרבה הצהרות כולל פיצוץ כיפת הסלע
 27. 6
  גם בישראל יש קונסנזוס של רוב הקשת הפוליטית: התעלמות מהנושא המדיני

  אכן, אין פרטנר.

 28. 5
  יפה - ועכשיו, כשאתם אומרים "שתי מדינות", כוונתכם אחת יהודית ואחת ערבית? אה, לא. בשטחים תהיה פלסטין, ובישראל "כל אזרחיה" + כמה מליוני צאצאי פליטים, אה? טוב. כשתרצו שתי מדינות תבואו. אגב, על כמה מתערבים שאף משוגע בפתח לא יחתום על שום הסכם עם חמאס? הרי הם יודעים טוב מכולם איך החמאסניקים ישקו את ילדיהם בחומצה ביום בו ישתלטו חלילה על רמאללה... כלומר, היום בו צה"ל ייסוג. כי מהי הרשות הפלסטינית אם לא שלטון בובות הנסמך על כידוני היאהוד?

  יפה - ועכשיו, כשאתם אומרים "שתי מדינות", כוונתכם אחת יהודית ואחת ערבית? אה, לא. בשטחים תהיה פלסטין, ובישראל "כל אזרחיה" + כמה מליוני צאצאי פליטים, אה? טוב. כשתרצו שתי מדינות תבואו. אגב, על כמה מתערבים שאף משוגע בפתח לא יחתום על שום הסכם עם חמאס? הרי הם יודעים טוב מכולם איך החמאסניקים ישקו את ילדיהם בחומצה ביום בו ישתלטו חלילה על רמאללה... כלומר, היום בו צה"ל ייסוג. כי מהי הרשות הפלסטינית אם לא שלטון בובות הנסמך על כידוני היאהוד?

  1. אתה פסיכי מודרני - כשמך

   הימנים המטורפים ימשיכו בהסתת הכזבים למלחמה - אפילו
   אם הממשלה הפלטינית תזחל לירושלים
   אתם מטורפים פסיכוזים

  2. מטריד אותך המשעל הזה

   חלילה הוא יתמתן לנו ויהרוס לנו את חלום ישראל הגדולה. אתה יודע מה? בוא נתערב שהפתח חותם הסכם עם החמאס. כמה אתה שם?

  3. הכוונה היא מדינת ישראל ומדינת פלסטין בלי פלפולים

   את האופי המזורגג של שתי הישויות הללו צריכים לקבוע האזרחים ולא השכנים.

  4. מתסכל לראות את טיעוניך קורסים, נכון? רק שע"פ יוזמת הליגה הערבית שחמאס קיבל, יחזור לישראל מספר מוגבל של פליטים שהיא תסכים לקלוט, ממש לא כולם. דבר אחד נכון: פלסטין הקטנטונת של שטחי 67 (22% מהארץ) תישאר ערבית ללא התנחלויות שמנוגדות לחוק הבינ"ל, ואילו ישראל תהיה מדינה מעורבת, שבה יגורו היהודים והערבים שנולדו בה וכן ילדיהם.
  5. שתי מדינות לשני עמים, הכוונה - מדינה לפתח ומדינה לחמאס.
  6. בגדי להמשיך את הגזל בעבור כת המונה כמה עשרות אלפים ושולטת ברבע מיליון מיתנחלים, ומהווה סרטן למדינה כולה, אתה תימצה הרבה תירוצים, הרבה נדלן וכסף מעורב בזה וכן תקציבי ענק הניגזלים מכיסינו וגם דמינו ודם בנינו. הכל למען מעוותי התורה עד שהפכה עבודה זרה, הכיפות הסרוחות
  7. לכל הליצנים החביבים: אנא עיינו בתורתו של חסן אל בנא ואז תסבירו לנו מה אומרים אנשי האחים המוסלמים, ולמה הם בעצם מתכוונים. למה אולי יסכימו זמנית, מה לא יקבלו לעולם - וגם למה. אה, לא פתחתם ספר מימיכם? מפתיע שאתם מצליחים לעבור את הכביש בלי להידרס, חברים.

   לכל הליצנים החביבים: אנא עיינו בתורתו של חסן אל בנא ואז תסבירו לנו מה אומרים אנשי האחים המוסלמים, ולמה הם בעצם מתכוונים. למה אולי יסכימו זמנית, מה לא יקבלו לעולם - וגם למה. אה, לא פתחתם ספר מימיכם? מפתיע שאתם מצליחים לעבור את הכביש בלי להידרס, חברים.

 29. 4
  עיקרון שתי המדינות

  אחת בעזה אחת ביו"ש. בינתיים, עד שהן התאחדו.

 30. 3
  תוכנית השלבים
 31. 2
  אוי ואבוי, במה נתניהו ישתמש עכשיו בשביל לספר לנו ש"אין עם מי לדבר"?
  1. הטוקבקיסטים יספקו לנתניהו מספיק נימוקים כדי להמשיך לבנות את ההתנחלויות

   בכל מקרה, בגלל ההתנחלויות, אין פרטנר ישראלי להסכם שלום על בסיס גבולות 67. התירוצים הם רק כלפי חוץ. בכל מקרה, אין שום בעיה לצה"ל לעשות כמה פרובוקציות ולגרום להקצנה מיידית בעמדות הפלסטיניות.

  2. אם חלאד משעל היה מוכן לשתי מדינות הוא היה אומר זאת בעצמו ובערבית ולא שולח פתק עם המזכירה. רק מעצם הפניה לאובמה ולא לפלסטינים עצמם קל לראות שזו עבודה בעיניים (אלא אם אתה משיחיסט שלום סהרורי)
  3. מעניין אם הארץ דוברו של משעל יכריז גם שמשעל נגד זכות השיבה
 32. 1
  כדאי לשים לב לניסוח של משעל : הוא מכיר בפתרון שתי המדינות אך מסרב להכיר במדינת ישראל ומשמעות הסירוב הזה היא המשך המאבק הפלסטיני כנגד ישראל רק מקווים נוחים יותר לפעולה.
  1. הסכם שלום יכלול הכרזה על סיום הסכסוך

   הודעת משעל מעציבה כל ישראלי שמעדיף התנחלויות על שלום. לשוחרי השלום בישראל יש סיבה לשמוח. התמתנות החמאס היא בשורה טובה. הצהרת משעל על המשך המאבק היא לא יותר ממס שפתיים, כפי שקיצונים בישראל ימשיכו לחלום על ארץ ישראל השלימה.

  2. כדאי עוד יותר לשים לב שזה לא ניסוח של משעל אלא של מקורות ירדנים בכירים.
  3. אוי, גוועלד, השדודים מסרבים להכיר בזכותו של הגזלן על רכושם. יו, אנטישמיות, טרור, שואה, איראן, השנה 1939...
  4. אני יודעים יותר טוב ממשעל למה הוא מתכוון-יהיה צבא בגדה המפורזת-אל תדאגו

   קיבלנו אזרחות כבוד של חלם השבוע...

  5. הפלסטינאים אינם מוכנים לשמוע על וויתור זכות השיבה. לדעתך יתכן שלום ללא וויתור. אלא אם כן אתה חותר להשמדת מדינת ישראל
  6. אם יהיה שלום או אפילו רגיעה ארוכה תהיה כאן 100% אבטלה ולא צריך להיות כלכלן כדי להבין זאת

   אם יהיה שלום או אפילו רגיעה ארוכה תהיה כאן 100% אבטלה ולא צריך להיות כלכלן כדי להבין זאת