חקירת המוות: זיגייר תלה עצמו במקלחת, נשללה התערבות חיצונית במותו

המדינה פרסמה באופן חלקי את חקירת נסיבות מותו של זיגייר ב-2010. השופטת הורתה לחקור אם היתה רשלנות בהשגחה עליו שתרמה למותו

בית משפט השלום בראשון לציון הורה היום (שלישי) לצמצם את צו איסור הפרסום שהוטל על חקירת סיבות מותו של העציר X, בן זיגייר, בתא המעצר בכלא איילון – ואפשר באופן חלקי את פרסום ממצאיה, בהם נקבע כי זיגייר "נמצא כשהוא תלוי במקלחת תא המעצר, כשעל צווארו כרוך סדין הקשור לחלון תא השירותים".

השופטת דפנה בלטמן-קדראי, שניהלה את החקירה, קיבלה את ממצאי הפתולוג לפיהם זיגייר מת מחנק מהסדין הרטוב, וקבעה כי הסיבה למוות היא התאבדות. השופטת שללה אפשרות להתערבות של אדם אחר במעשה, אך קבעה כי ישנן ראיות לכאורה לרשלנות בהשגחת השב"ס על זיגייר שגרמה למותו, והורתה לפרקליטות להמשיך בחקירה.

"ביום 15.12.10 בשעה 20:19 נמצא פלוני כשהוא ללא רוח חיים בתא מעצר בבית סוהר איילון לאחר שנעצר בקשר למשפט פלילי שהתנהל נגדו בבית המשפט המחוזי", נפתחה החלטת השופטת, שהותרה לפרסום עקב בקשת ערוצי 10 ו-2. "המשפט נגד המנוח כמו גם המעשים המיוחסים לו ונסיבות מעצרו חסו תחת צווי איסור פרסום. המנוח נמצא כשהוא תלוי במקלחת תא המעצר, כשעל צווארו כרוך סדין הקשור לחלון תא השירותים".

"חקירת מקרה מותו המצער של המנוח העלתה כי קיימות ראיות לכאורה לכך שמחדלי גורמים שונים בשב"ס גרמו את מותו", כתבה השופטת, "בנסיבות אלה, לא ראיתי לקבל עמדת המבקשת (המדינה, ע"א) לפיה יש לסגור את תיק חקירת סיבת המוות ללא קביעת אשם. בסיכום החקירה מצאתי כי יש ראיות לכאורה לאשמה של גורמים בשב"ס בגרם המוות של המנוח".

סוכן המוסד, בן זיגייר. מתוך תחקיר ABC

השופטת ציינה כי סברה שניתן לבחון את אשמתם של גורמים נוספים שהיו מעורבים בשמירה על זיגייר, לרבות בעלי תפקידים בדרג פיקודי בכיר. מאחר שהמדינה סברה כי אין מקום להעמדה לדין של המעורבים ברשלנות כתבה השופטת כי ראוי שהמדינה תשקול שוב את עמדתה. "הוראות פיקוח מיוחד למניעת מסוכנות אובדנית ניתנו, ואלה היו ידועות לגורמים האמונים על הפיקוח וההשגחה", כתבה, "הוראות פיקוח אלה לא קוימו וב'חלון ההזדמנויות האובדני' שנוצר מומש הסיכון לגרוע מכל – התאבדות המנוח".

תרופת הרגעה נמצאה בדם

להחלטה צורפה חוות דעתו של ד"ר ריקרדו נחמן, בה נקבע כי מותו של זיגייר נגרם מחנק. בבדיקה טוקסיקולוגית שנערכה בגופתו נמצא כי "בדם נמצאה כמות קטנה של תרופת הרגעה ולא אלכוהול או סמים". השופטת כתבה כי "הקביעה הרפואית המעוגנת בחוות הדעת הפתולוגית מקובלת על הצדדים ועלי. על כן, יש לקבוע כי המנוח מצא את מותו כתוצאה מחנק שנגרם מהידוק סדין ללולאה שנכרכה סביב צווארו".

עם זאת, הסבירה השופטת, "אין בקביעה זו בכדי למצות החקירה, שכן מטרת ההליך החקירתי דנן הוא סיבת המוות מהבחינה המשפטית: כלומר, האם המוות נגרם בעבירה והאם, בהמשך, ניתן להצביע על זהותם של חשודים בה". עם זאת, השופטת בלטמן-קדראי קבעה כי הממצאים השונים "שללו התערבות אדם אחר בגרימת מותו של המנוח. בשלב בו סיכמו הצדדים טענותיהם, שוב לא היתה מחלוקת כי מעשה רצוני של המנוח הוא שגרם את מותו בהתאבדות".

בהחלטה פורטו ההיבטים השונים שנבדקו לצורך שלילת חשד זה: "הממצאים שנמצאו בזירה - שהוכיחו את דרך ביצוע המעשה האובדני וקרעי הסדין יחד עם ממצאי הבדיקה הפתולוגית אשר קבעה את הסיבה הרפואית למוות; העדויות אודות המצב בו נמצא תלוי, כשסדין רטוב מגולגל, האחוז בסורגי חלון השירותים כרוך סביב צוואר המנוח; ממצאי הבדיקה הטוקסיקולוגית שהפריכה חשדות אחרים; ובצירוף בחינת תנאי הכליאה ששללו כניסה לתא המנוח ממקום שאינו מכוסה בפיקוח מצלמות התא, וכן תכני סקירת המצלמות ששללו כניסת אדם אחר לתא".

עובדי שב"ס תושאלו תחת אזהרה

החקירה בתיק הוטלה על היחידה לחקירות בינלאומיות (יאחב"ל) של המשטרה. "מלאכתו של צוות החקירה נמשכה מספר חודשים ועד לחודש אוקטובר 2011, אז עמדו בפני חומרי חקירה מקיפים, הכוללים מספר רב של עדויות ומסמכים ערוכים בקלסרים עבי כרס, ובכך מוצתה חקירתי". בין היתר בדקה המשטרה את זירת האירוע, את התיעוד ממצלמות התא, את רמת הפיקוח על זיגייר; גופתו של זיגייר נותחה ובוצעה בה בדיקה טוקסיקולוגית, נגבו עדויות מאשתו של זיגייר, מעורך דינו ומעובדי שב"ס – ביניהם עובדי רפואה, עובדים סוציאליים, סוהרים, ומפקדים בדרגים שונים. כמו כן, מכמה עובדי שב"ס נגבו הודעות תחת אזהרה בחשדות למחדלים רשלניים בביצוע תפקידם. שמות עובדים אלו נאסרו לפרסום לבקשת המדינה. "החקירה כללה את בחינת הפיקוח על המנוח, לרבות בחינת כללי הפיקוח המערכתיים, בחינת התא, המצלמות, נהלי הבקרה, ואף את נושא הטיפול הרפואי והנפשי שניתן למנוח ועוד", נכתב.

"לאחר שעיינתי בכל אלה, לרבות בראיות ועדויות שנאספו על פי הוראתי, סברתי כי החקירה נעשתה באופן יסודי מקיף וממצה הבוחן בקפדנות את מכלול הנושאים הרלוונטיים והמקים בסיס ראוי ומספק לסיכום חקירת סיבת מותו של המנוח כמצוות החוק", כתבה. עם זאת, בסופו של דבר פסקה כי קיימות ראיות לכאורה לכך שמחדלי השב"ס גרמו למותו.

השופטת קבעה כי "החובות המוטלות על גורמי שב"ס הן רבות וקשות לביצוע. החובות שהוטלו על גורמי שב"ס בעניינו של המנוח היו קשות ומורכבות במיוחד, נוכח מעטה סודיות, מידור, פערים שונים במידע ואף מידור חלקי בהוראות הפיקוח עצמן". השופטת הוסיפה כי "חומר הראיות מלמד כי כל אנשי שב"ס שתפקדו במשמרת בעת האירוע האובדני, עבדו בכוונה מלאה לקיים משימותיהם", כתבה השופטת, "ואולם עובדה היא כי את משימות הפיקוח על המנוח, על פי ההוראות הידועות, לא קוימו".

המשפחה: יש חשד לגרימת מוות ברשלנות

מההחלטה עולה עוד כי המדינה סברה שיש לסגור את תיק חקירת סיבות המוות בטענה שלא נלמד ממנו כי מותו של זיגייר נגרם כתוצאה מעבירה. אך בני משפחתו של זיגייר השיבו לסיכומי המדינה וטענו כי החקירה העלתה סדרת מחדלים העולים לכדי גרם מוות ברשלנות. המדינה טענה כי אין בממצאים להעלות חשד כי זייגר מת בנסיבות המהוות עבירה פלילית כלשהי ועבירה של גרימת מוות ברשלנות, וכי "לכל היותר יש בחומרי החקירה אינדיקציות לליקויים בהתנהלות שב"ס בכל הקשור לתנאי השמירה והפיקוח הפיזיים בהם שהה המנוח בהתחשב בנסיבותיו המיוחדות שלו ושל הפרשייה בגינה נחקר". בהחלטתה קבעה השופטת כי על המדינה לשקול שוב את עמדתה.

מהשב"ס נמסר בתגובה כי "שירות בתי הסוהר מודע לגודל האחריות המוטלת על כתפיו בשמירה על חייו של כל אסיר ועצור באשר הוא, לאור זאת מייחס הארגון חשיבות רבה בהתמודדות עם סוגיית האובדנות בקרב המוחזקים במתקני הכליאה. החלטת השופטת נלמדת על הבטיה השונים. באשר לסוגיית מניעת האובדנות יודגש כי בשנים האחרונות נקט שב"ס במגוון פעולות חדשניות ומאומצות שצמצמו את מספר המתאבדים בצורה דרסטית".

בהכנת הידיעה השתתף יניב קובוביץ

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 33
  אחרי פולארד, סביר להניח שרוב גופי המודיעין בעולם, לקחו בחשבון שישראל משתמשת ביהודי התפוצות הציונים, בתור מאגר כוח אדם למשימות מודיעיניות.
 2. 32
  כבר אמרנו

  ועדת חקירה ממלכתית לניקוי האורוות

 3. 31
  עמדותיה המשפטיות של ״המדינה״ (=הממשלה)

  מחד טוענת המדינה כי אפשר שאופן הפעולה של שב״ס במקרה, ייתכן והיה בו תרומה לגרם מוות ברשלנות. אך מאידך המדינה מבקשת לסגור את התיק - ללא אשם. בישראלית קוראים לזה כסת״ח: עמדת המדינה מתבססת על טקטיקה של win-win, ״כיאה״ לעמידה משפטית של ״מדינה״ (דמוקרטית) - אם השופטת תחליט כי יש לחקור רשלנות, האשם שנמצא (שב״ס) כבר נמצא תחת אור הזרקורים; ואם היא ״לא תזהה״ את עניין הרשלנות, כבר הניחו לה סולם לרדת מהעץ. בפירוש התנהלות לא חוקתית ולא לגיטימית, ובאין כלי משפטי אחר - רק וח״ק ממלכתית!

 4. 30
  האסיר X

  לא מאמין לנאמר בדו"ח, מערכת הביטחון קיבלה את מבוקשה באמצעות מערכת המשפט שלנו , המשתמשת בחוקים לשעת חרום.
  האסיר קיבל עונש , קליאה בבידוד שמובילה להתאבדות.

 5. 29
  המדינה לא צריכה לתלות אותו מספיק שיגמראו לא את החיים

  המדינה יודעת לגמור את החיים , ולהוביל אותך לתלות את עמצח ,
  איזה בטחון מדינה הוא יכול לגמור זה הכול הבל ,
  ןספינים ,
  לא היה לא סמחות שהיה לא סודות מדינה בכדי שהוא יגמור את המדינה ,
  החורה נחנסו ללחץ , והתעלקו עלוי ,
  כי למי אחפת לגלידות פסיטוק או לגלידות סורבה ??

 6. 28
  היתכן שמציבים חלון סורגים במקום שללא כיסוי מצלמה ? ! א ב ס ו ר ד .

  עצם הבידוד המוחלט הוא צעד בדרך לאבדון של כל אדם מן הישוב ( לא מאפיונר ), ואם מוסיפים חלון סורגים במקום נעדר כיסוי של המצלמה - זה אומר הכל ולא צריך שופטת שתסביר מה קרה - ה ב נ ו .

 7. 27
  מה יש פה לחקור

  ברור שהשבס אחראים כמו אצל דודו טופז לא צריך חקירה ולא נעליים

 8. 26
  לכל המתלהמים ההזויים-טוב שהבן אדם מת ולא פגע בבטחון המדינה

  לא צריך להגן על אדם כזה שבין השורות אם תקראו היטיב תבינו מה יכל המניאק הזה לגרום לבטחון המדינה אז אל תהיו מטומטמים

 9. 25
  חמור מנסיבות מותו של זיגייר הוא אובדן האמון במערכות הצדק במדינה

  "הממצאים שנמצאו בזירה". הממצאים שנמצאו בזירה? האם היה ידוע לשופטת שהפתולוג וחוקרי המחלקה לזיהוי פלילי הורשו להכנס לתאו של זיגייר רק שעות אחרי שדווח על מציאת הגופה ובאותן שעות נכנסו יצאו מהתא גורמי שב"כ שללא ספק דאגו לכך שהממצאים ב"זירה" יתאימו לגירסה שלהם על נסיבות המוות. איני מאמינה לשופטת ולא לבחורים המצוינים מהשרותים החשאיים. ואפילו אם אם המנוח התאבד באמצעות סדין כיצד לא הבחינו הסוהרים בהכנותיו ולא מנעו את מותו? אם זה יהיה אופיה של ועדת החקירה בפרשה עדיף לא למנות ועדת טיוח כלל. יום אחד נדע הכל.

 10. 24
  זה נראה ומריח כמו כסת"ח מרושל. מביך מאוד.
 11. 23
  פעם היה נהוג לומר: לא יעלה על הדעת..
 12. 22
  מי רצח את זיגייר?
 13. 21
  האם אני מדמיין? האם עיתון הארץ לא השמיץ את מדינת היהודים?!

  זה משהו חדש!
  עכשיו נשארו לכם עוד 999 צעדים עד שהציבור יאמין לכם!

 14. 20
  בסוף עוד יסתבר שלאסיר X קוראים דודו טופז וככה הוא נראה בלי שיער
 15. 19
  הפתולוג ד"ר היס מהמכון באבו כביר חשוד מזמן כמי שכותב בדו"חות את מה שאומרים לו מהשב"כ לכתוב. זו לא הפעם הראשונה.
 16. 18
  ברור, ברור, כולנו מאמינים לאנשי הביטחון ולשופטים, ברור
 17. 17
  פרשת סרן מאיר טוביאנסקי מס' 2?

  סרן מאיר טוביאנסקי היה קצין צה"ל שהואשם על לא עוול בכפו, כפי שהתברר לאחר מעשה, בריגול נגד ישראל, במהלך מלחמת השחרור.
  הוא הוצא להורג במשפט שדה מהיר, ע"י כיתת יורים, באותו היום שבו נעצר ונחקר. מי ששפטו אותו בבית מסתור מרוחק, ואחר כך "קברו" אותו בתוך קיר המבנה, ולא יידעו את משפחתו על דבר מעצרו והוצאתו להורג, היו אותם אנשי מודיעין שמלכתחילה החשידו אותו וחקרו אותו. למותר לציין שב"משפט" לא היה שופט, ולא היה סניגור שיגן על טוביאנסקי. אנשי המודיעין היו החוקרים, התובעים, השופטים וה"תליינים" שלו. מדובר באיסר בארי, בנימין גיבלי, דוד קרון ואברהם קדרון. למרות שלאחר זיכויו בדיעבד של טוביאנסקי, והעלאתו בדרגה לאחר מותו, נשפט איסר בארי ונמצא אשם בהריגתו (ובעיני רבים בציבור למעשה ברציחתו), הוא קיבל "עונש" של יום אחד בכלא, 'מזריחת השמש ועד שקיעתה'. כל מוציאיו להורג של טוביאנסקי המשיכו בחייהם והתקדמו לתפקידים בכירים בצבא, במודיעין, בממשלה ובשוק הפרטי.
  התחושה שלי, ממעקב אחרי הפרשה של בן זיגייר, עוד לפני שהעלו את העניין הח"כים בכנסת (הרי היא פורסמה לזמן קצר אותו יום בצהריים ומייד הורידו אותה), היא שמעצרו היה רק משום שהעיתונות האוסטרלית חשדה שהוא עובד במוסד- והספקולציות שמופרחות כל הזמן כאילו עשה משהו "מאוד חמור" נועדו ליצור דעת קהל שתצדיק בדיעבד את כליאתו בתנאים ובצורה כל-כך שנויים במחלוקת, ולאחר מכן מותו המסתורי.

 18. 16
  המרוץ אחר הכותרת -לבל נשכח עובדה פשוטה -מדובר בבוגד

  ניסו להפוך את המדינה לפושעת. נמצאה שבאופן מפתיעה הפרשה כולה טופלה נכונה. לא ראיתי אפילו כתבה אחת שנתנה קרדיט ואמרה כי המקרה טופל נכון. שלא נמצאה הכישלון ממשיכה התקשורת לנסות ולייצר משהוא מכלום.
  אז נכון, כל סיפור שקשור למוסד ולריגול הוא מסקרן ומאורר כותרות אבל צריך לשמור על פרופורציות.
  מדובר (כנראה) באדם שבגד במדינתו או יותר פשוט גויס ע"י ארגון זר לרגל נגד מדינתנו ומשנתפש מצא דרך להתאבד. פשוט.
  אין שום צורך לעשות מסיפור זה כאילו שמדובר בקונספירציה,
  לפעמיים הדברים הם פשוטים למרות שהם סודיים

 19. 15
  איש מוסד

  לפי עניות דעתי הפעם, המוסד נכשל,הוא לא היה מתאים, רק הםספורט היה חשוב מאוד, הוא אינו התאבד, בתא הכי שמור מנותק מהעולם מאנשים, עם תלה את עצמו, עם מה? נדרש חבל לפי הבנתי, מאיפה החבל? אין לי סימפטיה על מי שפגע בביטחון המדינה, על זה בטוח, לפי כל הידיעות חקירות וכו, מי שהוא הכניס לתאו את החבל... מגוחך מאוד, נרצח,? יותר סביר.

 20. 14
  ואם חלילה היו הורגים אותו, האם אז המסקנות היו אחרות??
 21. 13
  מה אתם חופרים כל כך הרבה . האיש

  הזה נתלה על ידי השבכ . האיש הזה החליט שכל העולם יידע דברים חסויים ביותר על המוסד ומותו היה מחוייב המציאות לנוכח מעשיו הבלתי מתקבלים על הדעת

 22. 12
  ה"אור לגויים" הולך ומתגלה כחשיכה הולכת וגדלה.
 23. 11
  די לא ברור

  איך בחדר שנועד למניעת אובדנות, מצוי סדין שיכול לשמש גם כחבל תלייה.. מאוד מוזר

 24. 10
  לגלגל הכל על הש"ג. מפקד בית הכלא וזוטרים בשב"ס יואשמו בפיצ'יבקעס - לא משנה מה יהיה גזר הדין. הצמרת בשב"כ והצמרת בדרג המדיני ימשיכו לאכול גלידה.
 25. 9
  בחסמבה בבית האסורים ברחו מהכלא על ידי קשירת חבל לסורגים. בתא השמור ביותר מישהו סידר סורגים בגובה שניתן ממנו להתאבד. הכניס כסא כדי שיהיה אפשר להגיע לסורגים וגם הניח חבל . האם מישהו קונה את השטויות האלו
  1. התא נבנה במיוחד עבור יגאל עמיר, והתקינו בו חלון בגובה כזה שניתן להגיע אליו, בכוונה ומתוך תקווה שרוצח ראש הממשלה ישבר ויתאבד (אבל כידוע הוא לא התאבד). אולי מישהו קיווה שהמוסדניק הזה יעשה בחלון המיותם שימוש התואם את יעודו המקורי
 26. 8
  ובו בזמן העיתון הזה מפרסם מאמר, הטוען שמתרבות העדויות שמדובר ברצח, ולא בהתאבדות
 27. 7
  החיים במדינה בלתי נסבלים

  מערימת השקרנים החזירים והפשיסטים בשלטון הדיקטטורי צבאי לאומתי שאנו חיים בו.

 28. 6
  ואם חלילה היו הורגים אותו, האם אז המסקנות היו אחרות??
 29. 5
  שקר וכזב

  סדין רטוב לדמוקרטיה הישראלית פ ח ח

 30. 4
  את זה אמרו על קו 300.
 31. 3
  בתי המשפט הם כלי בידי רשויות הבטחוניות. יטילו איפול כשיורו להם, יסירו אותו כשיורו להם.
 32. 2
  לא מאמין למוסדות המדינה, לא האמנתי למוסדות המדינה, ואמשיך לא להאמין למוסדות המדינה!

  ספקנות בריאה בממשלות היא דבר חיוני לבטחון וחופש אמיתי לציבור ערני.
  ברגע שהבנתם שהמדינה שלכם יכולה להעלים בן אדם,
  אתם אידיוטים אם אתם מאמינים לה מבלי ממצאים בלתי תלויים שיגבו זאת.

 33. 1
  הסדין הקטלני