מערכת הביטחון תמליץ להפסיק את ייצור ערכות המגן בשל הירידה באיומים

ההחלטה התקבלה בעקבות ההסכם לפירוק הנשק הכימי בסוריה, שלהערכת המודיעין הפחית משמעותית את הסיכויים למתקפה לא קונבנציונלית על ישראל

מערכת הביטחון תמליץ בקרוב לקבינט להפסיק את ייצור ערכות המגן וחלוקתן לאזרחים. ההמלצה התגבשה לנוכח ההסכם על פירוק הנשק הכימי של משטר אסד בסוריה, האיום העיקרי שהצריך חלוקת ערכות בשנים האחרונות.

לפני כחמש שנים חודשה חלוקת ערכות המגן לציבור. עד כה הצטיידו רק כ-60% מהאזרחים בערכות והמשך הייצור הוקפא כמעט כליל, בשל מגבלות תקציב. עד מארס 2014 ניתן לחלק כמה עשרות אלפי ערכות שכבר יוצרו, ולשנת התקציב הבאה לא הוקצו כלל משאבים עבור ייצור ערכות נוספות. כדי לייצר ערכות עבור כל האזרחים שלא הצטיידו יידרשו כ-1.3 מיליארד שקל. עלות אחזקת משק הערכות נאמדת בכ-300 מיליון שקלים לשנה, משום שכדי לשמור על תקינות הערכות יש צורך להחליפן אחרי 25 שנה ובנוסף נדרשת החלפת ערכות בהתאם לשינויים בגילאי ילדים ובני נוער.

אזרחים בתור לחלוקת ערכות מגן בחיפה, באוגוסט האחרוןרמי שלוש

כיום מייצרים שני מפעלים ישראלים ערכות מגן, אולם קצב הייצור נמוך מאוד. בעבר ניסתה מערכת הביטחון, בתקופות של מתח ביטחוני, לבדוק אפשרות לרכש מסיבי של ערכות בחו"ל אך התברר שאין כלל מפעלים זרים שבהם עובדים פסי ייצור המתאימים לדרישות. בפועל, פרויקט ייצור הערכות בישראל כמעט שאינו פעיל זה יותר משנתיים.

כעת ימליץ שר הביטחון משה יעלון לקבינט לתת לגישה זו תוקף רשמי. ערוץ 2 דיווח הערב (שני) כי יעלון מסתמך על הערכות המודיעין, שלפיהן הסיכויים למתקפה שבה ייעשה שימוש משמעותי בנשק כימי כלפי ישראל פחתו מאוד. איום הנשק הכימי מעיראק התפוגג אחרי הפלת משטרו של סדאם חוסיין בידי ארה"ב ב-2003 (ומאוחר יותר התברר כי הנשק הכימי שממשל בוש טען שמוחזק בעיראק כלל אינו ניתן לאיתור). חיסול הנשק הכימי בסוריה, בחודש האחרון, מפחית בהדרגה גם את האיום הזה, שנחשב תמיד לסיכון מרכזי עבור ישראל. בשלב זה לא התגבשה המלצה בדבר איסוף הערכות שכבר חולקו, ונראה שייעשה ניסיון להמשיך בייצור ערכות בקנה מידה קטן עבור כוחות הביטחון וההצלה.

מקורות ביטחוניים בישראל אישרו בשיחה עם "הארץ" כי ההסדר בין הקהילה הבינלאומית למשטר אסד בדבר פירוק המאגרים העצומים של הנשק הכימי בסוריה מתקדם כמתוכנן. עם זאת, מתפתחת כעת מחלוקת בין הצדדים באשר לאופן שבו יוצא הנשק המפורק מגבולות המדינה. בישראל לוקחים בחשבון אפשרות שהמשטר הסורי ינסה להסתיר מאגרים קטנים של הנשק הכימי, כאמצעי לחימה לעת מצוא נגד המורדים. תרחיש אחר שנבחן נוגע להברחת נשק כימי לחיזבאללה בלבנון, מהלך שישראל הגדירה בפומבי כ"קו אדום" מבחינתה. עד היום לא נמצאו ראיות לניסיונות כאלה.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 12
  ההנחה המופרכת היתה שהנשק הכימי ניתן לכוונון ארוך-טווח , וכאילו יעילותו אינה נפגעת מכיוון הרוחות. זו כנראה הסיבה שמאז מלחמת העולם הראשונה לא נעשה בו שימוש צבאי של מדינות נגד מדינות. מלבד "הכתום" הרעיל שפוזר ממטוסי ארה"ב במלחמת וייטנאם..
  1. טילים הגיעו גם הגיעו לחיפה, ואם יגיעו עם חומר כימי - שנפנה אליך או לרוחות?
 2. 11
  נעים להזכר, גם במלחמת המפרץ הראשונה, לא פתחתי את המסכה, גם כשפינו אותנו מהבית ברמת גן וסגרו את הרחוב בשל נפילה של פטריוט, המסכה נשארה בניילון, סרבתי לאכול את הבלוף

  אשתי והבת, שהייתה בת 6, לבשו מסיכות לפי הוראות פיקוד העורף, הבת שאלה למה אבא לא לובש, אבא לא מאמין להם ענתה אשתי, אבל את תלבשי לפי מה שאומרים. כמה התמוגגתי ,שנים אחרי כן, כשהסופרת רונית מטלון סיפרה שאבא שלה ניסה להשתלב בישראל אבל זה לא הצליח לו...ונתנה דוגמא... הוא לא האמין למשודר בקול ישראל עד יום מותו...

 3. 10
  למי איכפת ממסיכות, העיקר שלא יגעו בפנסיות,
 4. 9
  זה חוזר למצב ערב מלחמת יום הכיפורים ולבנון 2, יש קיצוצים בתקציב הביטחון, מקצצים בביטחון של האוכלוסייה, "האיום לא קיים" כביכול, אנחנו חזקים, הם רבים ונלחמים האחד בשני, ואנחנו הגענו אל המנוחה והנחלה, חשיבה מטמטמת שלא רואה מטר קדימה, ומסכנת אותנו כאזרחים וקיומנו כמדינה.
  1. אתה כנראה חושב שישראל זה המקום הבטוח ביותר ליהודים...עבדו עלייך
 5. 8
  עד ההיסטריה הבאה כשיתלננו איפה היה
 6. 7
  השקט שלאחר הסערה שעברה בזכות הבהלה למסכה - כי רוב הישראלים מ פ ח ד י ם לפי פקודה כחיילים טובים וגיבורים גדולים על חלשים
 7. 6
  צודקים. המקלט האטומי שנבנה עבור ביבי ושרה בהרי ירושלים מוכן. האזרחים? שיאכלו עוגות.
 8. 5
  מערכת הביטחון ממליצה לקצץ בביטחון ולא לקצץ בפנסיה שמקבלים מאמצע החיים כמשכורת שנייה בקריירה שנייה של יוצאי צה"ל בשנות הארבעים לחייהם.
 9. 4
  יש לי הצעה, תפסיקו לייצר איומים ובמקביל תתחילו למכור אלפי טנקים, מאות מטוסים, כמה צוללות וזה בתור התחלה, אין בהם כל צורך ביבי כבר קיבל את העמלות שלו, תסגרו משהו עם הפלסטינים ותתפנו לטפל בישראלים הצעירים לפני שהם מתיאשים מכם ועוזבים, זה יחזיק איזה עשרים שנה עד שהחרדים ידחקו החוצה את החילוניים הליברליים.
 10. 3
  חשבתי זה מיוצר בסין.
  1. לא... נראה לי רצועת הפלסטיק השחורה מיוצרת בארץ. ממילא רק חלק קטן מהזמן מחזיקים ברצועה
 11. 2
  חצי צבא אפשר לשחרר ולתת לבריאות

  תתעוררו צבא שבו רמטכל מרויח כמו מנכל בנק. לפני פנסיה חחח תתעוררו. כן אתם שלא סופרים אותנו ואת בנינו. מהלו ,,,

 12. 1
  כן.. אין מצב שנשארה אפילו משאית אחת עם ראשי נפץ כימיים במזרח התיכון... אז עדיף לקצץ במסכות מאשר הוצאות אחרות כמו פנסיה ותקנים
  1. עזוב את זה, רק לפני חודשיים אנשים רמסו אחד את השני בשביל ערכות מגן לאחר

   שהפחידו אותנו ואיימו עלינו באו טו טו מתקפה סורית וגז ברחובות.
   וזהו? פוף? אחרי חודשיים הכל כרגיל ואפילו מחזלשים את ערכות המגן?

   אנחנו באמאמא של רפובליקת בננות.