7 חיילים התאבדו בשנת 2013 - הנתון הנמוך בתולדות הצבא

נתוני צה"ל מגלים כי מאז 2010 חלה ירידה של 75% בתופעה. בניגוד לשנים האחרונות, התאבדות לא היתה סיבת המוות הנפוצה בצה"ל השנה, אלא תאונות דרכים

צה"ל פרסם היום (רביעי) את נתוני הנפגעים שלו לשנת 2013, המגלים כי בשנה שעברה התאבדו שבעה חיילים וחיילות בעת שירותם הצבאי. לטענת הצבא, זהו המספר הנמוך ביותר בתולדות צה"ל. המסמך, המתייחס לכלל מקרי המוות בצבא, מגלה כי בשנה החולפת מתו בסך הכל 40 חיילים, פחות מאשר בכל שנה אחרת בעשור האחרון.

מניתוח הנתונים מתברר כי בשנים האחרונות חלה ירידה חדה במספר החיילים שהתאבדו בעת שירותם: בשנת 2010 התאבדו 28 חיילים, ב–2011 היו 21 מקרים, ב–2012 התאבדו 14 חיילים, ובשנה שעברה הוגדרו רק שבעה מקרי מוות כ"חשד להתאבדות", בהם ששה חיילים ואיש קבע אחד, קצין בדרגת רס"ן. מבין השבעה, חמישה חיילים התאבדו באמצעות נשקם האישי והשניים הנוספים בתלייה. לדברי קצין בכיר באגף כוח האדם, לא התגלה קשר נסיבתי בין מעשי ההתאבדות לשירותם הצבאי. בניגוד לשנים 2012-2010, התאבדות לא היתה סיבת המוות הנפוצה בצה"ל בשנה שעברה, אלא תאונות דרכים.   

בצה"ל הגדירו את הירידה במספר המקרים כדרמטית, ואמרו שאחד ההסברים לה הוא צמצום הזמינות לנשק בקרב החיילים ופעילויות שנעשות בתוך הצבא למניעת ההתאבדויות, כמו איתור חיילים בעלי קשיי הסתגלות. "גם שבעה מתאבדים בשנה זה שבעה יותר מדי", אמר הקצין, "זה אמנם הרבה פחות מצבאות אחרים, זה הרבה פחות בהשוואה לכלל המקרים במדינה, אבל גם זה יותר מדי".

לפי הנתונים שהוצגו בתדרוך לעיתונאים, 30% מכלל ההתאבדויות בצה"ל בשנים האחרונות היו אצל חיילים בחצי השנה הראשונה לשירותם הצבאי וכ–10% במהלך ששת החודשים הבאים. תחקירי צה"ל במקרים של "כמעט ונפגע" - תקריות ואירועים שעל אף שלא גבו קורבנות בנפש, היו עלולים להביא להם - גילו כי בשנה האחרונה לא היו מקרים של חיילים שנפצעו באופן קשה כאשר ניסו להתאבד. "מספר המתאבדים בשנת 2013 הוא הנמוך ביותר אי פעם בצה"ל. בארבע השנים האחרונות חלה ירידה של 75% במספר אנשי הצבא שהתאבדו במהלך שירותם", אמר ראש מטה אגף כוח האדם בצה"ל, תא"ל משה אלוש. "פעולות שעשינו, בהן הכנסת מערכת ממוחשבת שבה מקבל המפקד מידע מקדים על החייל, הקטנת הזמינות לנשק והעברת מערכים והסברות בנושא, הם שצמצמו את תופעת ההתאבדויות".

בצבא מונים 40 חללים ב–2013, הנתוך הנמוך ביותר בעשור האחרון, כאשר סיבת המוות המרכזית היתה תאונות דרכים, שבהן נהרגו 14 חיילים. לדברי תא"ל אלוש, כל התאונות אירעו במסגרת אזרחית - בעת חופשה מהצבא, בשעות שמחוץ למסגרת צה"לית, או כאשר היו בדרכם אל היחידות הצבאיות. חמישה חיילים נהרגו בפעילות מבצעית או ממעשי טרור - חייל ההנדסה רועי אלפי שנהרג מהתפוצצות מוקש, חייל גבעתי שנהרג מירי במערת המכפלה, החייל תומר חזן שפותה לבוא לכפר בית אמין ונרצח, החייל עדן אטיאס שנדקר למוות באוטובוס בעפולה ואיש קבע מחיל הים שנהרג מירי מלבנון, שלומי כהן. שני אנשי צוות אוויר - סא"ל (מיל') נעם רון ורס"ן (מיל') ארז פלקסר נהרגו בהתרסקות מסוק "קוברה" בחודש מארס. תשעה חיילים ואנשי קבע מתו ממחלות, ושלושה נהרגו במה שמוגדר על ידי הצבא כ"תאונה אחרת".

בשנים קודמות נמנע צה"ל מלפרסם את מספר המתאבדים בשורותיו, וגם טרם פרסום זה התנהלו בצבא דיונים בשאלה האם נכון לפרסם את המספר. לפני כחודשיים אמר ראש מחלקת בריאות הנפש בצה"ל, ד"ר אייל פרוכטר, שלא צריך לעודד את פרסום הנתונים, מחשש שהדבר יביא לעידוד התופעה. 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 17
  שקר
 2. 16
  לא מאמינה לנותני צה"ל המכסתחים שרוצים להשתיק את הביקורת
 3. 15
  מה לגבי ניסויים רפואיים על חיילים במדינת אשכנז ה"דמוקרטית"
 4. 14
  אישתון
 5. 13
  מזכיר יותר מדי את "שוב נרשמה עלייה במספר המתנדבים ליחידות הקרביות"...

  לפי ה"נתונים" שצה"ל נהג לפרסם בענין ההתנדבות לשירות קרבי, מספרם של המתנדבים כיום היה צריך להיות למעלה ממנין כלל חיילי צה"ל בחובה ובקבע גם יחד...

  1. אתה מבריק - השתנת מול הרוח?
 6. 12
  מגדירים התאבדות כתאונה והסטטיסטיקה משתפרת
 7. 11
  מה אם איזכור הבלוג שלי?

  הבלוג של אישתון חשף את השקר - גורם המוות מספר אחד בצבא הוא התאבדויות. ובעיקר חשף את הטיוח של הצבא והסתרת עובדה זי.

  1. "לך" אין שגיאות כתיב :)
 8. 10
  לפי הפירוט - 38 חיילים. עוד שניים פשוט נפלו בין הכסאות ?
 9. 9
  כשיש מועצה למניעת התאבדויות וכל המומחים אומרים

  שצריך לדבר כי מידע יכול להציל חיים, כי מידע יכול לאפשר לאחרים לעזור, כי אז אפשר יהיה לקבל עזרה, כי הנער הפוטנציאלי ידע שהוא לא יחיד ומיוחד אלא אחד ממתקשים רבים, פרוכטר עוד דבק בדעה ש 60 שנה לא הוכיחה את עצמה. מה דעתו ללמוד ולהשכיל ולהתעדכן במחקרים? הלוא ילדינו משלמים בחייהם על חוסר מקצועיותו.

 10. 8
  מתאבדים שמציתים עצמם כל שני וחמישי בגלל הייאוש במדינה לא זוכים לאזכור

  בטח שלא מקבלים כותרת ראשית.

  1. ולמה שיקבלו כותרת ראשית או אזכור?

   הרי גם מי שמת בסיבה טובה או ממחלה לא מקבל אזכור, ולהם מגיע שיזכרו אותם הרבה יותר מאשר מי שוויתר על חייו

 11. 7
  ואף מילה על אישתון, הבלוגר שהחשיפות שלו לגבי חללי (ומתאבדי) צה"ל הן אל
 12. 6
  מבחינה סטטיסטית

  עד כמה זה משמעותי?

 13. 5
  ושוב תודה לאישתון!
 14. 4
  יש תכלית בתחתית.

  כל הכבוד ,ההשג הזה מרשים .בעיקר לאור הירידה החדה במצב הסצוי אקונומי של חיילי החובה.(מצבם הסוציו אקונומי של כלל האזרחים בירידה)

 15. 3
  הירידה מבורכת, אם רק היא אמתית...

  ויש לי חשד מסוים שהיא לא אמתית, ושהנתונים מפוברקים (אולי בעקבות פיאסקו יחסי הציבור שהצבא נחל בפרשת אישתון). הירידה הליניארית בשנים האחרונות (בכל שנה ב-7 התאבדויות פחות, בדיוק, מבשנה שלפניה) נראית קצת מוזרה מדי. וחוץ מזה, אם מספר המתאבדים כל כך נמוך, ונמצא במגמת ירידה כל כך ברורה, אז מדוע מספרים לנו על אנשי מקצוע שהתנגדו לפרסום הנתונים מחשש לעידוד התאבדויות?

  בקיצור, משהו פה מריח לא כל כך אמין.

 16. 2
  זה בגלל הסמארטפונים והקשר עם העולם בחוץ

  דהההה...

 17. 1
  למה בין 2007 ל2008 עומד שחקן כדורסל? חייל ביום חופש?