בג"ץ: המדינה תפסיק לממן תלמידי ישיבות שלא יתגייסו

ברוב של שמונה מול אחד קבע בג"ץ כי אין לתקצב תלמידים שקיבלו צווי גיוס. ש"ס: בג"ץ רודף את עולם התורה, ההחלטה מצטרפת לעליהום נגד האברכים

המדינה תפסיק לממן את לימודיהם של בני ישיבות תורניות שגיוסם לצה"ל נדחה, כך קבעו אחר הצהריים (שלישי) שופטי בג"ץ. לפי החלטת השופטים, שדנו בנושא בהרכב מורחב של תשעה שופטים, על המדינה, ובכללותם משרד החינוך, משרד האוצר והחשבת הכללית במשרד האוצר, לא להעביר כספים לצורך תמיכה במוסדות תורניים "ביחס לתלמידי מוסדות תורנים ילידי השנתונים 1994, 1995 וחציו הראשון של שנתון 1996, אשר קיבלו צו גיוס למועדים שונים החל מחודש אוגוסט 2013 ואשר לא התייצבו לגיוס בשל החלטות כלליות של שר הביטחון (או של פוקד)", לשון צו הביניים שנפסק.

מדובר באלפי צעירים חרדים שקיבלו צווי גיוס מכורח חוק שירות הביטחון מאז בוטל חוק טל על ידי בג"ץ. כזכור, שר הביטחון יעלון דחה את גיוסם של בני הישיבות לא פחות משלוש פעמים. על כך ציינו היום שופטי בג"ץ כי "שאלת הסמכות לגביהן (לגבי דחיות השירות) מוטלת בספק".

המדינה תומכת באותם מוסדות ולמעשה מממנת את לימודיהם של בני הישיבות מכורח "מבחנים לחלוקה כספים לצורך תמיכה של משרד החינוך במוסדות תורניים". החלטת בג"ץ בנושא צו הביניים בוצעה בדעת רוב של שמונה שופטים, אך בניגוד לדעת שופט העליון ניל הנדל. מדובר בצו ביניים שהוצא לאחר עתירות נגד המדינה שהגישה התנועה לאיכות השלטון, עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, חבר הכנסת לשעבר רוני בריזון, עו"ד יהודה רסלר, תנועת התעוררות והפורום לשוויון בנטל. בעתירתם ביקשו הארגונים, באמצעות עו"ד גלעד ברנע, להקפיא את העברת ההקצבות ל-54 אלף תלמידי ישיבות ואברכים בשל ביטול חוק טל.

בנוגע לבג"ץ שהוגש בנוגע לגיוסם של החרדים, החליטו שופטי בג"ץ כי פרקליטות המדינה תגיש את תשובת המדינה בנושא זה עד לסוף חודש מרץ, אך ציינו כי "ככל שלא תושלם חקיקה חדשה בעניין גיוס בני הישיבות נשקול את המתחייב מכך".

גורם ביטחוני בכיר הגיב על ההחלטה באומרו כי "תקצוב הישיבות הוא עניין של המדינה, לא של מערכת הביטחון, אבל לא הופתענו מהחלטת בג"ץ. לבג"ץ נמאס שהחוק מתעכב, וגם למערכת הביטחון נמאס שהחוק מתעכב. הבעיה היא לא אצלנו. אנחנו מאוד רוצים שהחוק יעבור סוף סוף ונוכל להתחיל בתהליך. מערכת הביטחון ערוכה לכך. שר הביטחון סבור שגיוס חרדים לצה"ל הוא אירוע משמעותי וחשוב, ושיש הכרח לצאת לדרך. העניין הזה נמרח כבר זמן רב בכנסת, ואנחנו הזהרנו מזמן שבג"ץ יקבל החלטה ברוח שקיבל היום".

הגורם הוסיף כי "החלטת ועדת פרי היא המתווה הנכון ביותר, ולכן טוב היתה עושה הכנסת אם היתה מאשרת אותו ולא מאפשרת לגורמים שונים לעשות הון פוליטי על גביה של סוגיה חשובה מאין כמותה. זה גורם נזק עצום ועלול לגרום לנזקים נוספים".

גיוס לנח"ל החרדי ב-2012ניר קידר

תנועת ש״ס מסרה בתגובה על החלטת בג"ץ כי "צר לנו ששופטי בג"ץ הצטרפו הערב לרדיפת עולם התורה, תוך התערבות ברגל גסה בהליך חקיקה רגיש שבימים אלו נדון בבית המחוקקים. שר הביטחון פועל בשיקול דעת ועל פי סמכותו החוקית ומשכך אין קשר בין דחיית הגיוס לתקציב הישיבות. ההחלטה לפעול דווקא בסנקציות כלכליות נועדה אך ורק על מנת להצטרף לעליהום וההסתה נגד לומדי התורה בארץ ישראל".

שר האוצר, יאיר לפיד, אמר היום בערב כי האוצר יכבד את החלטת בג"ץ, לפיה על המדינה להפסיק לשלם לתלמידי ישיבות שלא התגייסו לצה"ל. בהודעה שפרסמה לשכתו של לפיד נאמר כי שר האוצר קבע ש"בעקבות פסיקת בג״ץ, נפסיק את תשלום הקצבאות לתלמידי הישיבות שגיוסם נדחה עד להשלמת השוויון בנטל".

ההחלטה נתפשת ככרטיס צהוב של בית המשפט העליון לממשלה, המתמהמהת בקביעתו של חוק גיוס חדש. כזכור, חוק הגיוס הקודם – חוק טל – פקע כבר באוגוסט 2012 על פי החלטת בית המשפט העליון, ומאז, למרות מספר ועדות מקצועיות ופרלמנטריות שהמשימה הוטלה עליהן, לא הצליחו שתי הממשלות שכיהנו להביא להצבעה חוק חדש.

ההחלטה באה אמנם ימים אחדים לפני המועד המתוכנן לתחילת ההצבעות בוועדת שקד בכנסת על סעיפים מתוך חוק הגיוס החדש. מהצד השני, בתוך הקואליציה יש מחלוקת יסודית באשר לחוק הגיוס – ובעיקר לגבי הסנקציות שיופעלו בחוק אם יעדיו לא יושגו.

ל"הארץ" נודע כי ראש הממשלה בנימין נתניהו, שעד עתה הניח למחלוקות להתברר בתוך ועדת שקד ובעיקר בין יש עתיד והבית היהודי, הגביר את מעורבותו בסוגיה לפני כשבועיים, ועיקר מאמציו מכוונים לשכנע את יש עתיד לוותר על דרישתם להחיל סנקציות פליליות על בני ישיבות שלא יתייצבו.

ראש הממשלה נוטה לקבל את עמדת הבית היהודי כי יש להסתפק בסנקציות כלכליות שיושתו על תקציבי הישיבות אם התלמידים לא יתנדבו לשרת על פי מכסות הגיוס המתוכננות. נתניהו ולשכתו מחפשים נוסחה שתאפשר לכולם להצביע בעד החוק שיוגש בסופו של דבר לכנסת.

ח"כ איילת שקד (הבית היהודי), העומדת בראש הוועדה, מסרה כי "הוועדה נמצאת בשלבים הסופיים של אישור חוק הגיוס לקראת הצבעה בקריאה שלישית ב-10 במארס. כפי שהוחלט בהנהלת הקואליציה, ראוי לאפשר לכנסת להשלים את עבודתה בצורה סדורה".

שרת המשפטים, ציפי לבני, אמרה בתגובה להחלטת בג"ץ כי "ההחלטה מסמלת את המאבק האמיתי על פניה של ישראל. בשאלה מהו מקור הסמכות של מדינת ישראל -בבחירה בין ערכי השוויון החוקתיים לבין ההלכה, בבחירה בין בג"ץ כפרשן של הערכים הדמוקרטיים לבין פרשנות צרה ומחמירה של הרבנים את ההלכה - אני בוחרת בחוק ובערכים החוקתיים, ולכן אגן על בג"ץ בתפקידו כשומר שלהם. בג"ץ יהיה הראשון שיעניק הגנה לזכויות מיעוטים ובהם החרדים, אבל הוא יהיה גם הראשון שימנע עיוות שנותן רשות להשתמטות מהחוק ואי שוויון בנטל. עולם הישיבות חשוב במדינת העם היהודי, אבל ישיבות לא יהיו עוד מקלט מפני החוק וחובות כלפי המדינה". 

ח"כ משה גפני (יהדות התורה) מסר כי "בית המשפט הכריז מלחמה" על הציבור החרדי ועל עולם התורה". לדבריו, "בית המשפט נהג היום בבריונות. תקציב הישיבות ניתן בזכות ולא בחסד, והוא איננו מותנה בגיוס או בכל תנאי אחר. ככל אזרחי ישראל אנו זכאים לתקציבים, כפי שמופנה מכספי המיסים שלנו ומכספי הסיוע האמריקאי מיליארדים לתרבות לאמנות, ספורט ולפעילות שפעמים רבות היא נגד המדינה, אף תקציב זה ניתן למוסדות אשר מאות אלפי אזרחים במדינה רואים בהם את הערך העליון של העם היהודי, לימוד התורה".

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב אורי רגב, בירך על עצירת התקציב לשנתונים הצעירים של הישיבות. "בג"ץ הבהיר לכנסת שאפילו לסבלנות האינסופית שלו יש גבול, ושהוא אינו מוכן לאפשר עוד את הזרמת מאות המיליונים לישיבות בניגוד לחוק", אמר, "מאז בוטל חוק טל לפני שנה וחצי המדינה מפרה את החוק כאשר אינה מגייסת את בחורי הישיבות. היא מוסיפה חטא על פשע כאשר היא מממנת את שהותם במקום אחר. בג"ץ שם גבול לשערוריה".

פרקליטם של העותרים, עו"ד גלעד ברנע, מסר כי "מדובר בהחלטה חשובה ביותר, שמעבירה מסר ברור ביותר לפיו המדינה לא תעניק תמיכה כספית (ישירה או עקיפה) למי שנקרא להתייצב לשירות צבאי ואינו מתייצב. בית המשפט הבהיר שלא ישלים עם מצב שבו מי שחייב בשירות צבאי איננו מתייצב למלא חובתו זו – ומאידך ימשיך לקבל (במישרין או בעקיפין) כספים או תמיכה אחרת מן המדינה. יש להניח ולקוות – כי ההחלטה גם תניע את הממשלה והכנסת – להשלים סוף סוף את מהלך החקיקה".

מהפורום לשוויון בנטל נמסר כי "שופטי בג"ץ העבירו מסר חד לממשלת נתניהו-לפיד, שעד כה לא עשתה דבר ממשי בנושא הגיוס: הגיע הזמן שתתחילו לעבוד. הדיבורים על 'שוויון בנטל' כאילו ממשיכים את קמפיין הבחירות, כאשר בפועל לא קורה כלום למעט דיונים בוועדת שקד שבה מתכוונים להכשיר את הפטור לשנים נוספות".

התנועה לאיכות השלטון מסרה כי היא "דורשת מממשלת ישראל להפסיק את הפרת החוק המתמשכת ואת ההתעלמות מהחלטת בג"ץ בעניין רובינשטיין משנת 1998, אשר הביאו אותנו למצב האבסורדי הנוכחי, ולגייס לאלתר את אוכלוסיית בני הישיבות כמתחייב בחוק היחיד החל כיום - הוא חוק שירות בטחון".
 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 47
  הפגנות ההוזים

  שחושבים שמישהו חיב להם משהו.שהכסף שמוזרם להם ינתן לחיילי שירות החובה כך שמזכורתם לא תהיה בדיחה.

 2. 46
  לכל הטפשים

  נראה לכם שזה ידגדג לנו? תשכחו מזה! תורה תמיד היית ותהיה בעם ישראל השאלה מי הקורבן שילחם בזה ויקבל תגמול לפי מעשיו. יש דין ויש דיין.

 3. 45
  הדוסים אכלו אותה

  איזה כיף
  :-)

 4. 44
  סערה בשלולית דלוחה

  הכל שטויות.
  הקואליציה החליטה כבר בשבוע שעבר כי הליך החקיקה יושלם עד 10.3.14.
  באופן מקרי ביותר (?), כספי המדינה הועברו לישיבות ולכוללים בבוקר 4.2.14. אחר הצהרים של אותו יום ניתנה החלטת בג"צ. כלומר, אם הליך החקיקה יושלם, כמתוכנן, ב-10.3.14, כספי המדינה יועברו לישיבות ולכוללים ב-11.3.14.
  כלומר, בפועל, לא יהיה עיכוב של אפילו חודש אחד בהעברת כספים לישיבות ולכוללים.
  כל הרעש נוצר בגלל, כרגיל, פשלה טכנוקרטית: מישהו מהקואליציה לא הודיע לפרקליטות כי התקבלה החלטת קואליציה להשלים החקיקה עד 10.3.14. לכן, הפרקליטות לא הודיעה לבג"צ בזמן כי הליך החקיקה יושלם עד 10.3.14, והסחבת מסתיימת. לכן, בג"צ, בהחלטה "דרמטית" החליט לעשות רעש.
  זה אפילו לא צלצול. מדובר בפעייה של תולעת.
  הנושא העיקרי כבר אינו חשוב לאף אחד: החוק החדש אינו שוויוני, מעניק פטור מעשי מגיוס, לכל הדורות - לכל החרדים.
  רק הציבור היהודי, הלא חרדי, בישראל, ימשיך לכסוס צפרניים כשכתבנו הצבאי ידווח שקצין צה"ל נהרג בגבול עזה (עקב היתקלות עם האויב או עקב ירי כוחותינו או מכל סיבה אחרת, שלחרדים לא תהיה כל סכנה דומה בשל כך).
  העתירות נגד החוק החדש והמעופש של "יש עבר" ידונו בבג"צ בספטמבר 2017. צו על תנאי יוצא - אולי - במרץ 2026. בג"צ יקבל פסק-דין דרמטי באפריל 2035 ויבטל את החוק של "יש עבר". ב-2039 בג"צ כבר לא יחליט על עיכוב ההקצבות לחרדים - כי לא יהיה בג"צ. גם לא תהיה מדינת ישראל.
  אז, אין מקום להתרגש מהחלטת בג"צ אתמול...

  1. תגובה מצוינת!
  2. תודה - ותהיה

   תודה, איש.
   אבל, איך נציל את מדינת ישראל, ובכך גם את עצמנו?
   יש לך מתכון? אני מחפש, ועד-כה, לשווא.

 5. 43
  בקרוב בישראל: חוק "מוות לסרבנים". חכו תראו.

  נכון, עכשיו מדובר, בתלמידי-הישיבות. נו, חושבים הנאצים, בפיהררונגיית-ישראיל, אלה כולה דוסים; בטח החילוניים מתל-אפיף, יריעו זיג-הייל, לכל גזירה כנגדם, כי לשנוא דוסיסטאנים זה טווווווווווווווווווווווווווווווווווווב.

  כלומר: אין שום בעיה, אפשר לשלול מהם, זכויות-אדם חופשי-חדשי. מצביעי-לפיד (האב, הבן ורוח-הכסף) כולם בעד. בטח גם מצביעות-ציפי.

  אחר-כך, כשישללו אותן זכויות בדיוק, גם מן הסרבנים, עדיין, מי יתעורר? אולי הגדה הסטאליניסטית, יענו אחד-העם 70 (גם לא בטוח). בטח לא אספסוף מצביעותי "מרצ"... ועל פעילותי "שלום עכשיו = סכין בגב" (=כהנא-לייט), בכלל, אין מה לדבר.

  אז, גם על כלל ה"משתמטים", ייאסר ללמוד, באוניברשיטט לסוגיה... כן, בדיוק כמו היהודים, תחת חוקי-נירנברג (חביביו של כל ציוני בורגני חשוך באשר-הוא, כמובן) - ואז, היידה: למחנות-העבודה למתנגדי-הפיהרר... בתמיכת כל המחנה הפוליטי, המשתרע מאיתן גבלס וחיליק בררררררררררררררר, ועד לאדולף פייגלין ולמיכאל בן-ארי.

 6. 42
  אחינו החרדים. החגיגה נגמרה. ככל שתפנימו

  מהר יותר כן יטב. אל תאמינו להנהגה שלכם שיהיה בסדר כי לא יהיה בסדר.אין כסף לממן אתכם

 7. 41
  אין למדינה על מה לממן לימודים בישיבות כפי שאיננה מממנת לימודים אחרים

  אין שום סיבה שהמדינה תממן לימודים בישיבות כפי שאינה מממנת לימודים במוסדות אחרים, כמו מיכללות או סמינרים...על המדינה לסייע לנזקקים על פי אמות מידה מקובלות במדיניות הרווחה ללא קשר ללימודים בישיבה או לשירות צבאי

  1. המדינה מממנת את בתי הספר והאוניברסיטאות במיליארדים!
  2. ברור שהמדינה מממנת את מוסדות הלימוד
 8. 40
  איך זה מתישב עם הכותרת הראשית שלכם: עשרות חוקים שאושרו בכנסת מעוכבים

  לכל המבזקים

  ובג"צ לא פוצה פה ומצפצף . צביעות או איפה ואיפה? או אולי שניהם גם יחד?
  .

  1. אם אתה סטודנט למשפטים אז במצב באמת גרוע

   בג"ץ יכול "לפצות פה ולצפצף" רק בעתירות המונחות לפתחו
   גם אם יהיו 1000 חוקים מעוכבים ואף אחד לא יגיש עתירה - בג"ץ לא יוכל להגיד כלום - מבקר המדינה יכול לפצות פה אבל שיניים - אין לו.

 9. 39
  דרעי הבהמה עושה את העבודה של ליצמן. אהבל
 10. 38
  זה הזמן לשלול כל זכות אזרחית מהמשתמטים מטעמי מצפון והמתחמקים משרות

  אזרחי.

  1. נכון!! ואז למחנות!!!!

   רכט-לינקס, רכט-לינקס... יא!!!!!

 11. 37
  באותה מידה יש לעצור הזרמת כספים לכל משתמט, גם אם אינו חרדי
 12. 36
  yeshivot

  why only now? it was time already years ago. and, I'm sure that the government will not dare to do it even now

 13. 35
  ברוך השם שגמלני מעונשם של אלו הפרזיטים
 14. 34
  הימין להוט לגייס את החרדים כי זה יוריד את הרמה בצבא?
 15. 33
  בג"צ וממשלת ישראל - שתי פלנטות שונות. ישראל הלכה לאיבוד בחור שחור.
 16. 32
  הציונות מתה עם עליית הימין לשלטון ומאז לימוד תורה חשוב משירות בצבא
  1. לא תיתכן מדינה יהודית ללא ישיבות ולימוד תורה!
 17. 31
  הפארזיטים נשארים
 18. 30
  סוף סוף בג"ץ החליט

  לחייב את החרדים לקיים את התורה ואת חוק המדינה. ואת הממשלה והכנסת נאה מחוקקים נאה מקיימים.

 19. 29
  כמדינה יהודית אנחנו חייבים להעמיד את לימוד התורה בעדיפות לאומית עליונה!
  1. קודם תורידו גשם - אחרי זה נדבר.

   כל אחד שילמד מה שהוא רוצה. אבל שיסתדר עם זה לבד. להפסיק תמיכות בעלוקות שחורות.

 20. 28
  הערכה

  כל הכבוד ,סוף סוף מחליט בימש העליון בסוגיה,זה הפיתרון להשתמטות , ולפטור , ולפרזיטיות,מה עוד שזה בניגוד לתורה ,כשאלוהים מגרש את אדם וחוה מגן עדן הוא אומר לאשא בעצב תלדי בנים ,היינו צירי לידה ולאדם הוא אומר בזיעת אפיך תאכל לחם ,היינו ,כדי להתקיים עליך לעבוד, ,בהמשך , בספר מדבר , ההיתייחסות לגבי השירות הצבאי,היא ספציפית, למי יש פטור, ועל החוגים החרדיים לקבל טת מה שכתוב בתורה

 21. 27
  כשמתבשרים על דבר רע אומרים הדתיים"אלוהים ישמור."רק חיילים שומרים לכן,

  לכו לצבא ותעשו את העבודה שחשבתם שאלוהים יעשה בשבילכם

 22. 26
  הפרדת הדת מהמדינה – החופש להיות או לא להיות: דתי!

  צריך מיד לקבוע בחוק יסוד: הפרדה מוחלטת של המדינה מכל דת שהיא; בכך יכלול החוק איסור מפורש ומוחלט על המדינה לתרום, להשתתף או להקציב במישרין ו/או בעקיפין מכספי המדינה ו/או משלם המיסים למטרות ו/או ארגונים דתיים כל שהם. חוק זה יכלול סנקציות על כל מי שנותן ידו במישרין או בעקיפין להפרת איסור זה.

  בנוסף לכך יש לקבוע ולבצע בקפידה איסור מפורש ומוחלט על ביגמיה על כל תושבי המדינה ובפרט על תושביה המוסלמים. המדינה היא זו החייבת לספק לכל אזרחיה והתושבים הגרים בה אפשרות ואמצעים להיוולד, לחיות, להינשא, למות ולהיקבר בכבוד, ולא להפקיר שירותים אלה בידי גורמים דתיים, יהיו אשר יהיו. למותר להסביר את תוצאותיה של החלטה כזו ומשמעויותיה.

  אוסיף שאין בחוק זה, משום כל איסור שהוא על כל אדם במדינה להיות דתי ו/או להשתייך לכל דת שהיא; נהפוך הוא, יאמר בחוק במפורש שכל אדם תושב מדינת ישראל חופשי וזכאי להיות ו/או להשתייך לכל דת. חופש הדת ו/או הפולחן יושג במדינה באמצעות חוק זה. מאידך, תוסר לתמיד התערבותם של ארגונים דתיים כל שהם בענייניהם של אזרחי המדינה, לבטח לאלה שאינם רוצים בכך.

  הגיעה השעה להשתחרר מכבליהם של הרבנים !

  1. אתה רוצה מדינה יהודית או מדינת כל אזרחיה?
 23. 25
  לא מספיק,,יש עוד הרבה שגפני וש"ס הצליחו לסחוט/לגזול/לגנוב,
 24. 24
  להפריד דת ומדינה לאלתר

  התשובה הכי טובה היא להפריד את הדת מהמדינה מי שרוצה לעבוד אלוהים זה או אחר שיעשה את זה בשלו ולא על חשבון הכלל!!!

 25. 23
  מאוחר מדיי

  הגיע הזמן כר מזמן !
  כמה חוצפה יש לתנועת ש"ס? מי רודף את עולם התורה? האם מישהו מפריע ליהודי ללמוד תורה במדינת ישראל? שילמדו כמה שירצו! אבל למה צריך לממן את זה מקופת המדינה? ועוד כאשר מסרבים לשרת בצה"ל ומחנכים לשנאת הציונות והדמוקרטיה המודרנית. אני אישית מוכן לתמוך בלומדי תורה בהוראת קבע מכיסי הפרטי...

 26. 22
  ביוגרפיה חלקית של כב' השופט הנדל מתוך ויקיפדיה

  את לימודיו התיכוניים עשה בישיבה-פלטבוש בניו יורק, ולאחר מכן למד באוניברסיטת ניו-יורק סוציולוגיה ומדעי היהדות. כמו כן למד בישיבה אוניברסיטה אצל הרב יוסף דב סולובייצ'יק... בפסיקותיו מושפע הנדל מהמשפט העברי.

  עם ביוגרפיה כזו לא מובן כיצד הוא מתנגד להפסקת ההקצבות.

  1. מה שלא ברור - למה הוא בכלל בבית המשפט העליון????
  2. אוי ויי... געוואלד! צלם בהיכל! לחבורת הדיקטטורים בגלימות השחורות הצליח להתפלח דוס! וואו!
 27. 21
  בוזזי תורה.

  צר לנו שדרכי ורעיו עשו את התורה קרדום לחפור בה. ויותר נכון הם מבזים את התורה משום שאחוז מזערי מתוכם לומדים רובם הולכי בטל וגנבים ודאוי הינו ההוכחה לכך.

 28. 20
  הדת היא האויב של החופש הצדק היושר ההגינות והמוסר. הגיע הזמן להכחידה
  1. מסמר חלוד ? - המוח רקוב וחלוד; בורות אינ אידאולוגיה !
 29. 19
  שטויות! שופטי בג״ץ מכירים את התורה

  טוב יותר מהח״כים של ש״ס!!

 30. 18
  לשבור להם את הכיפות
 31. 17
  לבג"ץ נמאס, לבג"ץ אין סבלנות , הנימוקים משכנעים

  לבג"ץ נמאס, לבג"ץ אין סבלנות , הנימוקים משכנעים,
  אבל מאיפה היעילות הפתאומית ?

 32. 16
  נגמרה החגיגה.....מעכשיו או יוצאים לעבודה או מתגייסים לצה"ל
  1. ארבאייט מאכט פראיי.

   הייל היטלר.

  2. אפשר לתת את האפשרות הזו גם לבן הטיפש שלי שהתגייס לצבא?!

   הנכדים שלי לעולם לא יתגייסו. גם אם אאלץ לשבור להם את העצמות.

 33. 15
  לא לדאוג. אנחנו כבר נמצא כיצד להעביר להם כסף למרות בגצ.(כמה עולה שק?)
 34. 14
  מעולה!! כל הכבוד לשופטי בג"צ.
 35. 13
  סוף סוף בגץ עשו משהו נורמלי.
 36. 12
  הבג"צ הלא מייצג,לא חוקי,לא מוסרי,שם זין עליו, במיוחד כשאין חוקה בישרא
  1. ממשלות זרות מממנות, עמותות השטנה עותרות, ואייאתוללות בג"ץ "פוסקים". וקיבינימט הממשלה, הכנסת והעם.
 37. 11
  צודקים

  כולם צודקים

 38. 10
  האם עמותת חדו"ש תגיש גם עתירה להפסיק תקציבים לערבים?

  שאינם משרתים לא בצה"ל ולא בשירות לאומי ?

  1. השתגעת? החלאות מתעסקים רק בחרדים כל היום. בשביל מה הם מקבלים בוכטות מהקרן החד"שה? בשביל לדרוש גם מהערבים לתרום משהו למדינה שהם חיים בה? הצחקתני
  2. ערבים פטורים לפי חוק, וכך גם נשים דתיות (דרך אגב, שרות לאומי הוא התנדבותי). לעומת זאת, חרדים פטורים לא לפי חוק, אלא לפי החלטה של שר הבטחון, שבעיני בג"ץ היא בלתי סבירה
 39. 9
  אם הייתי אדמו"ר ,הייתי מוציא את החרדים המורעבים והמושפלים למרד חוקי
 40. 8
  מיעוט התגובות

  לאחרונה נעלמו ונאלמו כל המגיבים למינהם מישהו יודע משהו?

  1. "חופש הבעת דעה" - פשוט מסננים מה שנוח
 41. 7
  גיוס אזרחים יהודיים בלבד = גזענות

  בג"ץ מנע קרקעות ליהודים בלבד כיוון שאין להפלות על רקע גזעני. לא יתכן לחייב בגיוס על בסיס דת ולאום. חובת הגיוס לכל אזרחי המדינה ללא הבדל דת, גזע ומין.

 42. 6
  השמאלנים מנסים להפחית ילודה חרדית אחרת איך יהיה אי פעם רוב ערבי?
  1. חרדיזם

   לא נכון. ילודה חרדית מוגברת תגדיל את המיפלגות החרדיות ואת הדיקטטורה הקלריקל-פשיסטית.

 43. 5
  תנועת ש״ס

  צר לי שאחרי יותר מ 60 שנות עצמאות עדיין אתם מרגישים סוג של נרדפות.
  במקרה הנוכחי,בג"ץ אינו רודף אתכם, פשוט הזניתם את התורה ואת הדת
  היהודית !

 44. 4
  אני תקווה כי החוק יחול על חילונים אנרכיסטים או שמאלנים

  שלא רוצים לשרצת בצבא ' הכיבוש' או סתם פאציפיסטים.

 45. 3
  בושה

  לא נשאר לנו כלום

 46. 2
  יופי!

  עכשיו כלכלת המדינה תרקיע! אחרי שלקחו את הפרוטות שנתנו לחרדים (לא חלילה את ההקצבות לאוניברסיטאות בשל סטודנטים שלא שרתו) מצב המדינה ישתפר פלאים.
  כי הרי החרדים שודדים את המדינה.
  אז יופי יהיה יותר תקציב לטיפול בפשע החילוני.

 47. 1
  כל הכבוד לבג"צ. שם סוף לסירסור שנקרא ועדת שקד.
  1. אתה בעצם דיקטטור קטן, שתומך בדיקטטורה של קומץ אייאתוללות בגלימות שחורות. אם שופטי בג"ץ היו דתיים, חרדים, או סתם משקפים את מגוון הדעות וההשקפות הרווחות במדינת ישראל - לא היית תומך בדיקטטורה שלהם.
  2. במדינה מתוקנת הכנסת מחוקקת חוקים ולא בג״ץ

   על אף שאני בעד גיוס חרדים, בהיותי בעד דמוקרטיה המהלך הזה וההתנסחות של רב רגב מדאיגים מאד.