פתח וחמאס חתמו על הסכם פיוס: "סוף תקופת הפיצול הפלסטיני"

נציגי הפלגים הגיעו להבנות לפיהן תוקם ממשלת אחדות ויערכו בחירות לנשיאות בתוך שבעה חודשים. נתניהו: עבאס צריך לבחור בין ישראל לחמאס

הפלגים הפלסטיניים חתמו אחר הצהריים (רביעי) על הבנות ליישום הסכמי הפיוס ביניהם. ראש ממשלת חמאס בעזה אסמעיל הנייה אמר במסיבת עיתונאים מיוחדת בעזה: "אני שמח להכריז על סופה של תקופת הפיצול הפנים-הפלסטיני". 

על פי הודעת הנייה במסיבת העיתונאים, הצדדים מחויבים להסכמים קודמים, והוסכם כי נשיא הרשות מחמוד עבאס (אבו מאזן) יקים ממשלת אחדות בתוך חמישה שבועות. הממשלה תורכב מטכנוקרטים ותכשיר את הקרקע לבחירות. כמו כן, הוסכם כי הבחירות לנשיאות, למועצה המחוקקת ולאש"ף יערכו במקביל, לפחות שישה חודשים לאחר הרכבת הממשלה, במועד שייקבע סופית על ידי עבאס. בנוסף, הוסכם כי בתוך חמישה שבועות תתכנס ועדה מיוחדת של אש"ף לדון בפעולות הארגון מתוקף ההסכם. 

הסכם הפיוס הפלסטיני - סיקור נרחב: ההסכם כהכנה למערכות הבאות מול ישראל / עמירה הס | הפיוס אינו מבשר את חורבן הבית השלישי / עמוס הראל | ישראל צריכה לראות בפיוס הזדמנות ולא איום / ברק רביד | המסר של חמאס ופתח לעולם: תם עידן פלסטין המחולקת / צבי בראל

Article video embed code

עבאס הגיב להסכם הפיוס בהודעה קצרה שמסר במוקטעה, ואמר כי "האחדות והפיוס יובילו לחיזוק עמדתו של הנושא והנותן הפלסטיני למען השמירה על האינטרסים הלאומיים ולמען הקמת מדינה פלסטינית עצמאית שבירתה ירושלים". 

יו"ר משלחת פתח לשיחות הפיוס, עזאם אל אחמד, אמר לאחר החתימה: "הסכמנו על יישום כל הסעיפים שסוכמו בעבר על פי הסכמי קהיר ודוחא". חבר משלחת הפיוס וראש תנועת היוזמה הלאומית הפלסטינית מוסטפא אל ברגותי אמר ל"הארץ" כי "חל שינוי גדול באווירה וברצון למען יישום ההסכם. דנו בכל הפרטים כולל הסוגיות הרגישות, אבל תפקידה של הממשלה החדשה שתורכב ליישם את הפרטים ולכן המשימה העיקרית עכשיו היא הרכבת הממשלה המשותפת והפעלתה, הן בגדה והן ברצועה". לשאלה מה עתיד הסכם הפיוס אם יוארכו השיחות עם ישראל, אמר אל ברגותי כי אין קשר בין הדברים, "ואם ממשלת ישראל רצינית, היא צריכה לנהל משא ומתן ישיר מול אבו מאזן". אולם להערכתו, השיחות לא יוארכו בגלל שישראל מכשילה כל התקדמות.

הפגנת תמיכה בפיוס בין פתח וחמאס, היום בעזה אי-אף-פי

לפי מקורות פלסטינים, עבאס יפרסם עוד הערב שני צווים נשיאותיים בנוגע להרכבת הממשלה החדשה והבחירות. לפי גורמים ברמאללה, עבאס יעמוד בראש ממשלת האחדות, וסגניו יהיו מי שכיהנו עד עתה כראשי ממשלה, הנייה בעזה וראמי אלחמדאללה בגדה. עם זאת, לא נפסלת האפשרות להטלת הרכבת הממשלה על אישיות עצמאית המקורבת לחמאס.

גורמים פלסטינים אמרו ל"הארץ" כי סוגיית מנגוני הביטחון של חמאס ועתידם עדיין אינה ברורה, וטרם הוסכם מי יהיה הכוח שישלוט במעברים. על פי הערכות לא רשמיות, מנגנוני חמאס בעזה (כוחות השיטור) יצורפו למנגוני הביטחון של הרשות. עם זאת, לפי אותם גורמים, בחמאס ימשיכו לשמור על עצמאות הזרוע הצבאית של הארגון, גדודי עז א-דין אל-קסאם, בדומה למודל של חיזבאללה בלבנון. ההסכם לא משפיע על המשך המאבק המזוין של חמאס בישראל.

שר החוץ אביגדור ליברמן אמר בתגובה לדיווחים על הסכם הפיוס המתגבש כי "אי-אפשר לעשות שלום גם עם ישראל וגם עם החמאס, ארגון טרור שקורא להשמדת ישראל. חתימה על הסכם לממשלת אחדות של הפתח והחמאס היא חתימה על סיומו של המו״מ בין ישראל לרשות הפלסטינית". יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט אמר כי "זאת ממשלת אחדות הטרור. החמאס ימשיך לרצוח יהודים ואבו מאזן ימשיך לדרוש את שחרורם. מי שחשב שאבו מאזן הוא פרטנר, ראוי שיחשב מסלול מחדש".

ראש הממשלה בנימין נתניהו תקף הבוקר את עבאס על שיחות הפיוס עם חמאס. "במקום להתקדם לשלום עם ישראל אבו-מאזן מתקדם לשלום עם חמאס", אמר נתניהו במהלך פגישה עם שר החוץ של אוסטריה סבסטיאן קורץ. "אי אפשר להשיג את שניהם", אמר נתניהו. אתמול תקפו פקידים בכירים בירושלים את התנאים להארכת המשא ומתן עם ישראל שהציב עבאס, ואמרו כי "משמעות דבריו היא שהוא לא מעוניין בשלום". עבאס אמר כי הוא מסכים להמשיך בשיחות לחידוש המשא ומתן גם לאחר פקיעת המועד הסופי, אך התנה זאת בביצוע הפעימה הרביעית של שחרור האסירים, דיון מיידי בסוגיית הגבולות והקפאה מוחלטת של הבנייה בהתנחלויות. צפו בדברי נתניהו:

Article video embed code

הארגונים הפלסטינים מפוצלים מאז השתלטות חמאס על רצועת עזה ב-2007. השיחות בין נציגי חמאס למשלחת פתח החלו אתמול בערב ונמשכו עד לפנות בוקר, והתחדשו בשעה האחרונה. שני הצדדים צפויים לפרסם הודעה משותפת.

השיחות בעזה נסובות על יישום הסכמי הפיוס שנחתמו בעבר בין עבאס לראש הלשכה המדינית של חמאס, ח'אלד משעל, בדוחא ב-2012 ובקהיר ב-2011. לפי ההסכמים המקוריים, שהפלגים הנצים לא הצליחו עד כה ליישם, עבאס יעמוד בראש ממשלת מעבר עד הבחירות לפרלמנט ולנשיאות. חמאס והג'יהאד האסלאמי יצטרפו למוסדות אש"ף והמועצה הלאומית הפלסטינית, ארגוני הגג של העם הפלסטיני. הצדדים הקימו ועדות משותפות לדיון בשאר הנושאים במחלוקת - ועדת הבחירות המרכזית, מנגנוני הביטחון של חמאס, שחרור עצורים והחזרת אנשי פתח לרצועה. הצדדים לא הצליחו לגבש הסכמות והאשימו אחד את השני בסירוב להתגמש, ודיוני הוועדות נקלעו למבוי סתום. 

בפגישה עם כתבים ישראלים במוקטעה, עבאס דחה אתמול את הביקורת הישראלית על הפיוס עם חמאס. "אצלנו יש פלגים ומפלגות בדיוק כמו שיש לכם. חמאס היא חלק מהעם הפלסטיני. אין סתירה בין הפיוס לבין התהליך המדיני", אמר עבאס.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 42
  יותר מעשרים שנה מקיימים את מדיניות השמאל

  ומקבלים מהפלסתינאים רפש לפנים. מה שמפליא אותי שהשמאל ממשיך להאשים את ממשלות ישראל. ביבי אשם אולמרט אשם ציפוש אשמה ברק אשם ועארפת וחבר מרצחיו ל״ו צדיקים. אם היה תרופה לשמאל כל חייהם היו בגבס

 2. 41
  החמאס/החתול הערבי מחפש מטריה.סוחרי נבלות.אין שלום לעולם. גם בסוריה .
 3. 40
  מדינה

  יש פיתרון ביננו לבין הפלשתינים.פשוט נשנה את השם ממדינת ישראל למדינת חמאס ואז נוכל לעשות שלום עם תושבי הגדה.רק עדין אין לי פיתרון איך ניצטרך לקרוא לעצמנו אם נירצה לעשות שלום עם חמאס.

 4. 39
  עבודה ל בוגי.. מולכו ו ציפי בחופשה
 5. 38
  המזל שלנו שהם כאלה אידיוטים. כבר 100 שנה
 6. 37
  לדעתי זה מצוין

  מוכיח למי שעדיין לא הבין שמדובר באותה אוכלוסיה שהמטרה הסופית שלה היא הקמת מדינת פלסטין על כל שטחי ארץ ישראל.

 7. 36
  מהלכי הפיוס פועלים לטובתנו , לטובת כל האזור . רק סתום לא יבין זאת
 8. 35
  חמור ומסוכן מאוד המצב עכשיו

  הפלסטינים נערכים לעימות טרוריסטי לפגיעה באזרחי ישראל.
  חשוב שלא נהיה שאננים וננחית עליהם מכה מקדימה שיפחדו.

 9. 34
  סוף סוף יש לממשלת נתניהו תירוץ \ סיבה נגד תהליך השלום !!!
 10. 33
  אבו מאזן פתר לביבי את הבעיות בקואליציה עכשיו כולם יאשימו את הפלסטינים
 11. 32
  איך הימין הקיצוני השליט עלינו מנצל כל מצב כדי להפיח חרדות וחוסר תקוה

  כל הזמן טענו שאבוא מאזן לא מייצג את כל הפלסטינים, שהוא חלש, שלא יכולים לדבר עם הפלסטינים כי הם לא מאוחדים והנה, בכל פעם שנראה שהם מתאחדים, שוב יוצאים הקיצונים הללו ששולטים על מוחנו וכבר דוחים כל סיכוי וכל תקוה לשלום

 12. 31
  חחח "הסתיימה תקופת הפיצול"
 13. 30
  מה זה משנה

  ביבי הבולשיטאי מוצא עוד סיבה משלו לא להתקדם לשלום .הפעם זה הסכם הפיוס בין הפלגים הפלשתינאים. במקום לברך על ההסכם הוא יוצא מקלל ,על מה? טיעוני ביבי הכל וההפך מהכל ,פעם זה אבו מאזן שלא מיצג ופעם שהוא מיצג את כלל הפלשתינאים .מה עזר הפילוג להתקדמות לשלום ? כלום.על בנימין נתניהו להגיד לעם מה תכניתו לשלום ושיפסיק לבלבל את מימינו

 14. 29
  ביבי בחתירתו למלחמה עכשיו דחף את פתח לזרועות חמאס ועכשיו הוא בוכה
 15. 28
  טוב מאוד, שיעשו מו"מ עם עצמם. הערכה - תוך זמן קצר יחזרו להלחם.
 16. 27
  * * * איזה כיף! כעת יוכל ביבי לדרוש גם מהנייה להכריז על מדינת היהודים.
 17. 26
  סוף סוף.

  יש תירוץ להנהגתנו להפסיק את המו"מ. הרי הטענות של ליברמן ונתניהו דומות לטענה פלסטינית אפשרית שהיא איננה מוכנה לנהל מו"מ עם ממשלה שמכהנים בה השרים מהבית הלאומי.

 18. 25
  הלך הזרזיר אבו-מאזן (מכחיש השואה), לעורב החמאס (תנועה נאצית למהדרין)
 19. 24
  ביבי תתפטר

  אחרי שעמדת על המרפסת ושמעת את המצביעים שלך צועקים "רבין רוצח", "רבין בוגד", עשית כמעשה אחאב, ירשת את השלטון והרסת את הסכמי השלום, כמעט והבערת את כל המזרח התיכון עם מנהרות הכותל, חזרת לעוד קדנציה, שבא תוכל למוטט לחלוטין כל אפרות לשלום אמיתי וצודק. לא תתכן מדינה פלסטינית בלי שטחים למדינה. לא יתכן תהליך שלום בלי שהצד החזק, כלומר ישראל, יוותר על מה שנלקח בגזל. לפלסטינים אין על מה לוותר. אין להם כלום. אין להם חשמל, אין להם מים, אין להם דלק, אין להם אוכל... כל מה שיש להם זה יאוש אין סופי. הפלסטינים הם בני אדם כמו כל ישראלי במדינת ישראל וזכאים לאותן זכויות בסיסיות שמגיעות לכל אדם. הימין יכול לאיים, יכול לצעוק (כי הימין מורכב בעיקר מאנשים שיודעים לצעוק חזק, גם אם אלו דברי הבל) ובסופו של דבר או שתקום מדינה פלסטינית, או שהדמוגרפיה תבלע את מדינת ישראל שתהפוך למדינת פלסטין. ביביהו, חסר עמוד השדרה וחסר המחשבה, מה תגיד על זה שרה?

 20. 23
  כאשר היה הפילוג בין חמאס לאשף טענו כל הימנים שאין עם מי לעשות שלום.

  כי אבו מאזן לא שולט על חצי מהעם הפלסטיני. וכאשר הם מתאחדים , אז שוב יש טענות שאין עם מי לעשות שלום. תחליטו כבר. לדעתי האיחוד טוב כי אפשר להגיע להסכם כולל שיכלול גם את עזה. אז לא צריך עדיין לעלות על הגגות ולצהול.

 21. 22
  כנראה החמאס נמצא בשפל כוח בשל הלחץ של המצרים. שלא לדבר על כך שכעת כל ירי או פיגוע מהרצועה יהיה משטח הנמצא באחריות הרשות הפלסטינית. הפיצול פעל לטובת התעמולה הפלסטינית ורעיון העוועווים שהם מוכנים להסכם שלום אמיתי על בסיס פיצול הארץ, האיחוד יציף ניגודי גישות חדים באשר לדרך הרצויה לפלסטינים ותומכיהם להחרבת מדינת היהודים.
 22. 21
  מה רציתם שהם יעשו? יחכו שביב יבנה עוד כמה אלפי יחידות?

  ביב וחבריו לא רוצים שלום, אז שיקבלו מלחמה!

  1. בדיוק. הימין נהנה עד היום מלוקסוס של "לא שלום ולא מלחמה"

   מעכשיו - שיבחרו.

 23. 20
  you want peace ,you need a jew that speaks arabic
 24. 19
  אבו מאזן איבד את הצפון

  חמאס הוא אויב מוצהר של ישראל ופעל מתוך מטרה להשמידה חתימת הסכם פיוס עם האויב כמוהו

  כמכה לישראל ,שנאמר ידיד אויבי כמוהו כאויבי ,
  ההסכם פוגע לא רק בישראל אלא גם בגון קרי שלא ציפה (?) ליריקה כזו בימים חמים אלה ,זאת ועוד לאחרונה מצרים ניתקה קשריה עם החמאס ופעלת נגדו סגירת המנהרות בגבול ופיקוח מוגבר ,זאת בשל תמיכת חמאס בגיהאדיסטים בסיני וברצועה ולכן ההסכם אני מעריך אינו לרוחה של מצרים

  1. וואוו. אתה מדבר כאילו מישהו באמת התכוון כאן לסיים את הכיבוש...
 25. 18
  לשים המפתחות על השולחן המו"מ ולהודיע.. נפגש אחרי הבחירות אצלכם.
 26. 17
  מישהו זוכר את השתלטות החמאס על עזה בכמה שעות תוך הריגת אנשי פתח

  אז נא לגזור ולשמור החמאס ישתלט באותו אופן על הגדה והפעם בכמה דקות
  בעזרתם האדיבה של כל הפלגים הקיצונים תוך הריגת כל מנהיגי הפתח
  ויהיה לנו שלום נפלא וחושך על פני תהום

  1. כך זה אצל הערבים היום רוצחים ומחר משלימים כך כשמדובר ביהודים זה דבר אחר .
  2. מישהו זוכר את השתלטות ביבי על השמאל בפגישה עם ברק...
 27. 16
  אז מה יגיד עקיבא אלדר - שלא הבנו את כוונות שלום של החמס?
  1. הוא כותב באל-מוניטור, השייך לאיש עסקים סורי. כסף ערבי ישיר
 28. 15
  אז לא ייזרקו יותר אנשי פתח מקומה 15 ? זה כתוב ?
 29. 14
  מהיום גרוש מיו"ש לעזה, זה כמו הרחקה מנתניה לאשדוד...ממש לא טרנספר!
  1. וליתר דיוק

   כמו הרחקה מקנזס לסן-חוזה. כלומר, בין שני מקומות שלישראל לא אמורה להיות ריבונות בהם, ולכן היא גם לא אמורה להרחיק אנשים ביניהם. ממשלת הרשות, אם תרצה לעשות זאת, תוכל - וגם זאת בכפוף לכללים בינלאומיים של זכויות אדם, המונעות מממשלות לפגוע באופן שרירותי בזכויות אזרחיהן

  2. כהנא וזאבי מוסרים ד"ש
  3. אתה בעל משאית מובטל ? או משהו כזה ?
 30. 13
  מדובר על מראית עין והפיוס הוא אך ורק על נייר
  1. מי שעשה צחוק מעבאס - יצטרך להתמודד עם כח פלסטיני מאוחד.
 31. 12
  ומה עם קואליציה לשלום בין הפלגים בארץ????????

  ביבי לא מסוגל להכריע בין בנט/ליברמן/ציפי לבני/ יאיר לפיד, וכל מאווייו מסתכמים ברצון לשמור את כס המלוכה לו ולרעייתו, אשת הקיסר. הגיע הזמן להחלטות אמיצות, אמיתיות וכואבות - האם נמשיך להיות מדינה דו/תלת לאומית או שנמצא את הדרך להפרד מהתאום הסיאמי הפלסטיני, לקבוע קו גבול, ומשם- אנחנו פה והם שם. אפשר לחיות, וגם צריך, בלי הפועלים הפלסטינים, ואפשר לשוב ולהיות מדינת ישראל, כפי שחלמנו עליה.

 32. 11
  תמיד ידענו שאבו מאזן והחמאס הם בדיוק אותו הדבר, רק "דיבור" מתון יותר!

  היהודונים הסמולנים ניסו "לשכנע" אותנו שאבו מאזן הוא "מתון" בניגוד לחמאס שרוצה בחיסול ישראל, אנחנו כמובן ידענו שזה שקר מוחלט שמורתו היא העברת אדמות לאוייב בדרך לחיסולינו הסופי, בא עכשו "ההסכם" של אבו מכחיש שואה מכחיש שואה מאזן עם החמאס והג'יהד האיסלמי והוכיח לכולם שצדקנו!

  1. אז מה הפחד שלך ?! הרי ממילא לא התכוונתם לצאת מהגדה ?!
 33. 10
  ואני לתומי חשבתי שכשהבית היהודי הפכה חלק מהקואליציה סיימו את המומ.
  1. אוווף, הרבה לפני זה. בעצם מאז ומעולם...

   זה הכל בכאילו.

 34. 9
  עוד בדיחה רעה מבית היוצר של ה"פלסטינים"
  1. אחרי כל הבדיחות שביבי עשה מהשלום, הם רציניים מאד.
 35. 8
  בחירות לנשיאות עם מועמד מטעם החמאס פירושן נשיא חדש
 36. 7
  מי הגאון ששחרר רוצחים על מנת שתהיה לו תמונה יפה עם קרי."שלום של אמיצים

  איך ביילין עדין עובד עלכם. איך לימד את עראפת את הסיסמה "שלום של אמיצים". ובתל אביב התפוצצו אוטובוסים עם ילדים. אשליות זה דבר טעים. אך מסוכן במזרח התיכון.... אתם מוזמנים לטייל בסוריה, השלום חוגג שם.. הערבים טובים מיום היוולדם. באמת. !!!!!!

 37. 6
  הנה שוב מתגלה פרצופם האמיתי של עמיתינו למו"מ. בהצלחה לכולם שם.

  תתקשרו שוב כשתתאפסו על זה שאתם רוצים שלום, בעוד 10-20 שנה.

  1. תמונת מראה שלנו - אנו נבלה והם טרפה
  2. בשביל מה שיתאפסו,,, כדי לגלות שישראל לא תעשה שלום בכל מקרה,,,
  3. עדיף עכשיו ו לא אחרי הסכם,עכשיו אתה יודע שמותר לשלוח מטסים לכל צד!
 38. 5
  ישראל צריכה לבחור בין בייבי בום לעצמאותה
 39. 4
  חמאס מוגדר כארגון טרור והפתח לא?! אז האמריקאים לא יעבירו כסף לטרור??

  חמאס מוגדר כארגון טרור והפתח לא?! אז האמריקאים לא יעבירו כסף לטרור??

  1. אז מדוע הם מעבירים כסף לישראל ?!
 40. 3
  ביבי יכול להיות גאה בהיותו דוגמה לעבאס:

  עבאס התקנא בו על כך שממשלתו מובלת על-ידי כוהני דת משיחיסטים ומחרחרי מלחמה, והכניס שכמותם גם לממשלתו הוא ( באיחור של שנה וחצי של התרפסות בפני קרי ). וברצינות: ממשלות ישראל לדורותיהן מנהלות מדיניות פנים בת-יענתית בלבד, ומדי פעם מגלות לתדהמתן שבחוץ העולם ממשיך להתנהל, ורצות לספר לגננת האמריקאית על תגליתן. נראה שהפעם אובמה יזרוק את ביבי מכל המדרגות, ויריח אותו לדחוף את מפלגת החרד"לים החוצה, ובא לציון גואל.

  1. התגובה בושה עבאס עשה את התרגיל הזה עם ברק+איתיפדה עם אולמרט, ועכשיו עם נתניהו, נוכל שמפחד משלום כי לא יוכל להאשים אותנו כמו בבילוג המגיב
  2. כל הכבוד לפלסטינים.הם נותנים לליבי להריח להם.פוטין הקטן כקוזק נגזל מפטפט עצמו לדעת.בושה לישראל עם ממשלת אפסים כזו
  3. כשהם מפולגים - אי אפשר לעשות שלום עם חלק ! כשהם מאוחדים - הם טרור !
  4. יש הבדל . "כהני דת משיחיסטים" יהודים לא רוצחים נשים וילדים.
  5. לא לחינם הלך הזרזיר אאצל העורב כנ מינו הוא.
  6. ממשלת הימין הקיצוני "שלנו" שוב יוצאת במנטרות הידועות

   כל הזמן הם טוענים שאבו מאזן לא מייצג את כל הפלסטינים ולכן "אי אפשר לעשות אתו שלום" מדי פעם כאשר יש סיכוי לאיחוד של הפלסטינים הם יוצאים עם המנטרות הידועות שאי אפשר לעשות שלום כי חמאס בהסכם, וכך הלאה והלאה ללא כל חזון, ללא כל תקוה

 41. 2
  התנאי לפיוס: משלוחי נשק מעזה לרשות דרך ה"מעבר הבטוח" .
 42. 1
  שמלאנים, אכלתם אותה. ביי ביי לתהליך. ציפי באבל, עמיר בוכה
  1. ההסכם הזה נתן ללפיד את כל הסיבות בעולם להשאר בממשלה למרות שלא יהיה מו"מ... אם הייתי ציני, הייתי טוען שביבי שילם לאבו מאזן כדי שיעשה כזה הסכם עם החמאס....
  2. להפך: לישראל יש אינטרס להגיע להסכם עם ממשלה לגיטימית שמייצגת את כל פלגי העם הפלסטיני, ולא רק עם מריונט החבובות הקשיש מרמאללה

   בסופו של דבר, המטרה שההסכמים יחייבו את כולם וימומשו, לא?

  3. איחוד עכשיו חוסך זמן ו זה לטובתנו!
  4. עם איחוד או בלי איחוד אין עם מי לעשות ,הם לא יודעים מה זה להתפשר!

   עדיף עכשיו ו לא בסוף!

  5. להפך - עכשיו נתניהו יחתום למעשה על הסכם עם שותפיו של חמאס, ולמעשה עם חמאס עצמו :)

   ול-17:17 - לפיד מעולם לא ייצג ולא התיימר לייצג את השמאל.

  6. ..תגובה חזקה....... ערבים תמיד מצילים את עם ישראל! ציפי תתפטרי..
  7. תחיית המתים, הנייה קם לתחייה, חייבים לו קבלת פנים!...................